HIWEVLAM). brief vail den Mahdi, waarin deze hem beloofde, dat hij zijne waar digheden zou behouden, wanneer hij zich tegen de lïgypteuaren wilde verklaren. Voor het geval, dat ge weigert aan deze uitnoodiging ge volg te geven, zult ge mijnen toorn te vreezen hebben, zoo schreef hij hem. Ik zal wel een middel vinden om u te straffen voor uw verraad tegen de nationale zaak, want de overwinning is mijn, daar mijne zen ding eene hoogere is, dan die van een aardsch vorst. Te Cairo blijft men echter de hoop koesteren, dat de Mudir even doof ▼oor de bedreigingen van den Mahdi zal blijven, als hij het tot heden voor diens beloften was. Vooral re kent men daarop omdat, in den laat- sten tijd althans, de invloed van het hoofd der oproerige beweging eemgs- zii^s schijnt te verminderen, en er na de jongste overwinningen een tijd sperk van stilstand, schijnt aange broken. Noch van Osman Digna. die, naar het heette, onmiddellijk na den val Van Berber naar Assoean zou op rukten. noch van de krijgsbedrijven van den Mahdi zelf verneemt men iets; en in dien tusschentijd nadert het oogenblik, waarop Engeland zich gereed maakt hare expeditie naar Soedan te* zenden, met rassche schre den. Zijn eenmaal de Britsche sol daten' op marscli, dan hoopt men er op. dat spoedig de overwinnaars van heden het hoofd voor eene sterkere méfeht moeten buigen. DeMieer Patenotre. dePransclie zaakgelastigde aan het hol te Peking, heeft -in last ontvangen van zijne regeermg om zoo spoedig mogelijk te .trachten handelsverdragen met 'CoréEtJe sluiten. Ook door andere mogendheden EngelandDuitsch- land en Noord-Amerika zijn met gelijk doel de onderhandelingen reeds geopend. In den laatsten tijd is de aan dacht van het westen vooral op dit rijk gevestigd, omdat het meer en meer duidelijk wordt, dat voor den handel aldaar een ruim veld ter bearbeiding openligt. Een belangrijk artikel in het on langs met den vorst van Cambodja gesloten tractaat, regelt de afschaf fing der slavernij. Daar in het land thans Europeesche ambtenaren het roer in handen zullen nemen, mag men verwachteu, dat de bepalingen daaromtrent geenszins een doode letter zullen zijn, zooals helaas maar al'te dikwijls'geschiedt, wanneer de vorsten van halfbeschaafde rijken zich verbinden die menscheuout- wende toestanden in hun gebied te roeien. 't '"erzekerden de bladen te Con- stantinopel eerst op hoogen toon, dat de Porte door Engeland is uit- genoodigd een leger naar Soedan te zenden om aldaar de onlusten te bedwingen, thans zingen zij reeds een toontje lager, en verklaren, dat het daartoe strekkend plan alleen bij de Porte zelve is ontstaan. Zich grondend op zijne zoogenaamde soe- vereiniteits-rechten, heeft de Sultan aan Engeland voorstellen in dien geest gedaan; doch zooals men kan begrijpen bestaat er weinig kans, dat deze thans een gunstiger ont haal zullen vinden, als dit vroeger het geval was. 't Zou dan ook waarlijk al te dwaas zijn, thans Turkije Egypte binnen te halen, nu het eenmaal gelukt is den invloed van dit rijk Omdat ik George Malcolm liefheb. En hij is dood! riep Door- gal uit. Door uwe hand," niet waar? Door mij of door een ander, wat doet dat er toe, indien hij mij slechts niet langer in den weg staat. Indien George Malcolm nog leeft, antwoordde Mary met ze nuwachtige opgewondenheid dan hen ik zijne bruid, indien hij dood is zijne weduwe. Gij zult hem wel vergeten! Nooit! Op uw leeftijd heeft men be hoefte aan liefde en die zult gij mij selienken. Mary Burtell zag Doorgal-Sahib strak aan eu vroeg: Bestaat er dan een toovermid- del om deu haat en de verachtiug, gij mij inboezemt in liefde te kB. -n V --den met snerpenden op zijuen vasalstaat zooveel mogelijk te verminderen, en de te dempen opstand voornamelijk zijn ontstaan dankt aan het wanbestuur eu de knevelarijen der Turksche beambten. Haarlem, 23 Juni 1884. Na de treurmare var. den dood van onzen g-eliefden Kroonprins, komt ons nog- eene tijding van dien aard ter oore. Meer echter in den kring onzer stad, waarvan de heer Mirandolle dee uitmaakte, treft ons de mede- deeling van het overlijden van dezen heer. «edurendegeruimen tijd door eene stoepende ziekte aan zijne sponde gekluisterd, was de geachte over ledene, Raads- en Kamerlid, voort durend liet voorwerp van hoop en vrees, tot dat hij Zaterdag den laat sten adem uitblies, diep betreurd door zijne naaste bloedverwanten en vrienden, zoowel om zijn wezen als om het groote verlies'dat men vooral in deze gemeente, door ziin afsterven ondervindt. Bij het grootste gedeelte der be volking onzer Stad en in vele an dere kringen bekend om zijn edel karakter en uitmuntende hoedanig heden, gelooven wij dat hierom trent in nadere bijzonderheden te treden overbodig zal zijn. Als uitnemend staatsman heeft hij zich naam weten te verwerven mogen zijne deugden als mensch een ouverwelkbaren lauwerkrans vor men, zijner nagedachtenis waardi» De overledene stond als lid van den gemeenteraad en als lid dei- tweede Kamer der Staten-Generaal. door zijne rijke ervaring, uitgebreide kennis eu helder oordeel, in hooge achting. De heer Mirandolle werd den 28sten September 1827 te Parama ribo geboren. Naar pen verneemt zal de be grafenisplechtigheid morgenmiddag ten 12 ure plaats hebben. xr By de Provinciale Staten van Noord-Holland is ingekomen een verzoek om subsidie voor den ont worpen lokaal-spoorweg door Hol- landsch Noorderkwartier, naar be kend is, een zaak van het grootste belang voor de ontwikkeling van dit tot heden nog eenigszins afge zonderd gedeelte van ons gewest. Vrijdagavond werd in de ver gadering van de afdeeling Haarlem en omstreken van den Volksbond door den voorzitter verslag uitge bracht van den toestand der stuivers spaarkas. Deze is nog steeds zeer gunstig. In de 5 eerste maanden van dit jaar werden ingebracht 2-136 pos ten gezamenlijk tot een bedrag van r Ö0o4,09 dus per post gemiddeld een bedrag van fl,25. De terugbetaalde gelden hdUroegen f 3932.62>/i zijnde 186 posten, gemiddeld f 21,14 per post. 1 De aftredende bestuursleden der spaarbank werden herkozen; zoodat het bestuur bestaat uit de heeren: r vr ^r°ort Azn., voorzitter, dr. C. N. de Graaff, vice-voorzitter, G. van den Berg, penningmeester, A C. de Koek, secretaris, G. de Konin» Azu., H. Iluvkman, P. J. ter Ple»-? J. J. Worst, C. Gerber Jr., J. van Ek jxip j w Veldheer, J. W. Plaatzer van den Hull, C. J. M de Wüde, C. van Cnyk, G. C. Meren"! rP" Harrebomée, J. H. koolhoven, T. Ilpsema Vinckers, ironie uitgesproken brachten den radjah tot het uiterste en deden hem al zijn koelbloedigheid verliezen. Het bloed steeg hem naar het aan gezicht, zijn wenkbrauwen trokken zich dreigend samen en met vlam mende oogen riep hij haar met tril lende stem toe: Onvoorzichtig kind, gij durft mij trotseeren maar pas opl Waarvoor? antwoordde Ma ry. God zal mij wel bescher men. Vergeet gij, dat gij in mijn macht zijt. Neen, maar God is machtiger dan gij. Ik smeek, waar ik zou kunnen bevelen. Ik vraag ootmoediglijk, waar het slechts van mij afhangt om mijn wil te doen eerbiedigen, nogmaals Mary, ik waarschuw u! Wat vermoogt gij?.... mij dooden, dat is alles! Want hoe groot uw macht ook zij, tart ik uom mij G. van Cittert, A. P. Hoogkwinkel en D. A. Braakenburg. Den heer J. J. Becker en zijnen rechtverkrijgenden is door B. en W. tot wederopzeggens vergunning ver leend tot oprichting van eene sme derij in perceel no. 67 van deKraaieu- horstergrachtalsmede aan den heer J. C. Meijerink tot oprichting' van eene smederij in de Zuider-School- steeg, in het achtergedeelte van perceel no. 62 in de Jansstraat. De in rouwrand verschenen St. Courant van Zaterdag avond deelt het overlijden van den Prins in de volgende bewoordingen mede: 'sGravenhage, den21en Juni 1884. Het heeft deu Almachtige be haagd Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, tot Zich te ne men. Zijne Koninklijke Hoogheid ontsliep heden, des namiddags te 2 uren. Het Koninklijke Huis en hetge- heele Vaderland zijn door dit tref fende verlies in diepen rouw ge dompeld. Onderstaand bulletin omtrent de laatste levensuren van Z. K. IJ. werd door de geneesheeren uitge geven 21 Juni, 4 uren De Prins had een vrij rustigen nacht, maar was heden ochtend bui tengewoon zwak, tegen 11 uur nam de zwakte in die mate toe dat de geneesheeren het ernstigste vrees den. Tegen half twee nam de liart- werking langzamerhand af. Te twee uren ontsliep Z. K. H. kalm en zaoht. Dr. IJ. J. vlnkhuyzen Dr. G. J. Van Wieringen Borski. Omtrent den onverwachten treu- rigen afloop van de ziekte van den Kroonprins, kunnen wij nog het volgende mededeelen: 's Prinsen toestand gaf, zooals wij meldden, geen grond om zulk een treurigen afloop te vermoeden. Toen echter plotseling onrustba rende verschijnselen zich begonnen voor te doen, begon men het ergste te vreezen. Hoewel uiterst zwak en uitgeput, bezat zijn geest nog zijn volkomen helderheid, en wel daar uit blijkende, dat de Prins nog met ijver over enkele zaken, die hem in zijne gezonde dagen steeds met be langstelling bezig hielden, sprak. Ook liet de Prins zich het insckrij- vingsboek brengen, dat gedurende de ziekte van een vorstelijk persoon gewoonlijk in de vestibule voor de bezoekers ter teekening ligt, en liet zich door zijn secretaris daaruit en kele namen voorlezen en enkele haudteekeningen toonen. Kleine hoeveelheden voedingsmid delen werden hem ingegeven, docli niettemin nam de lichaamstempera tuur en de snelheid van den pols slag sterk af. Enkele verfrissckin- gen werden hem toegediend. Toen ving de doodstrijd aan. De oogen werden mat; geene middelen mochten meer baten. Zijn hoofd viel in het kussen en kalm en zacht blies de Prins den laatsten adem uit. Z. M. den Koning was een tele gram gezonden, dat de toestand van zijn zoon hoogstbedenkelijk was welk telegram oogenblikkelijk werd beantwoord. Met de openbaarmaking van het aan uw hatelijke lietde te onder werpen Ja, ik kan en zal u dooden, als gij mij nog langer met uw weer stand durft verbitteren. Welnu! bewijs mij dan die weldaad, Doorgal-Sahib. de eenige die gij mij kunt aandoen. Dood mij, Doorgal-Sahib, baast u en ik zal u zegenen, omdat ik mijn George zal wederzien. Gedurende eenige oogenblikkeu bleef de radjah sprakeloos. IJij wan kelde gelijk iemand die een dolksteek in de borst ontvangt. Hij herstelde zich echter spoedig, maar met nauw hoorbare stem her nam hij Dus verkiest gij den dood bo ven mijne liefde. ja, antwoordde het jonge meisje en wees overtuigd dat de keus mij geen oogenblik moeite kost. Welnu, gij zult uw zin heb ben. overlijden werd gewacht tot men de zekerheid had dat Z. M. het be richt had ontvangen. De verschillende voorschriften om trent rouw en verdere plechtighe den zijn oogenblikkelijk in acht ge nomen. De kolonel IJojel, adjudant van den Prins, aan wien hij met lijf en ziel verknocht was, vervalt tot ke- deD, overeenkomstig de hofgebrui ken, den lijkdienst. Het paleis van H. K. H. Prinses Hendrik, het eenige lid der kon. familie, op dat oogenblik in de re sidentie aanwezig, werd terstond na het bericht van het overlijden ge sloten. Naar het D. v.s-Gverneemt heeft Z. K. IJ. de Prins van Oranje bij zijn leven geen uiterste wilsbe schikkingen vastgesteld. Wegens het overlijden van Z. K. IJ. den Prins van Oranje zijn de beide paleizen op den Kneuterdijk en dat van H. K. IJ. Prinses Hen drik gesloten. Hoe moeilijk het tegenwoor dig is voor miliciens vrijstelling te krijgen van het bijwonen der na jaarsoefeningen, moge zoo schrijft men uit Arum blijken uit de omstandigheid dat een jongeling, die op dit oogenblik nog in Amerika is, met het voornemen om daar zijn fortuin te maken, eene afwijzende beschikking heeft ontvangen op zijn verzoek om vrijstelling. Trouwens, de minister had niet minder dan 400 dergelijke verzoeken ontvangen. De Deputatie der Zuid-Afri- kaansche republiek heeft vóór haar vertrek een Groen boek laten gereed maken, waarin opgenomen zijn alle oihciëele bescheiden, gewisseld met de Engelsche Regeering in zake de op 27 Februari jl. gesloten Conven tie van Londen, de schuldregeling, enz. Alle stukken van de Deputatie gedurende den loop der langdurige onderhandelingen uitgegaan, zijn in dit Groene boek opgenomen, zooals zij door de Deputatie oorspronkelijk in de Hollandsche taal zijn opge steld, terwijl de brieven van Lord Derby en andere Engelsche regee- ringspersonen, in antwoord daarop, in de Engelsche taal met eene daar naast gevoegde IJollandsehe verta ling zijn afgedrukt. Deze verzame ling geeft een duidelijk beeld van den loop der onderhandelingen, het standpunt waarop beide partijen zich plaatsten, en de overwegingen, die van weerszijden tot de bepalingen in de Con ventte hebben geleid. Ter verduidelijking van het geheel is er mede inopgenomen 1. het Zandrivier- tractaat van 16 Januari 1852; 2. de Pretoria-Conventie van 3 Augustus 1881, en 3. eene groote kaart in kleurendruk, waarop de verschil lende lijnen der westergrenszooals a. die door Lord Derby voorgesteld, b. die door de Deputatie gewenscht, en c. die bij de Conventie aangeno men, zijn aangegeven. Ofschoon deze bundel hoofdzake lijk bestemd is ter voorlichting van de regeering, de wetgeving en het volk der Zuid-Afrikaansche Repu bliek. heeft toch de Deputatie een klein aantal exemplaren voor belang stellenden in Nederland beschikbaar gesteld. De Londensche correspondent van de N. R. Cl. schrijft d.d. Zater dag voormiddags Naar hij verneemt, vordert het leg gen van den nieuwen telegraafka bel tusschen Lowestoff en Zandvoort naar wensch. Het eerste gedeelte is Mary beval haar ziel aan God en verwachtte dat Doorgal haar onmid dellijk met zijn kandjiar, die in een fluweelen schede tusschen zijn gor del rustte, zou doorsteken. Maar in deze verwachting werd zij bedrogen. Hij ging naar het ingelegde ta feltje en drukte op de schel. Een oogenblik daarna verscheen Myndha van achter de draperie der arcaden met het verguld zilveren presenteerblad waarop de bewuste flacon en de gouden bekerstonden. Zet het daar neder zeide Doorgal, op liet tafeltje wijzende, en verwijder u. De slavin gehoorzaamde en snelde heen met eene overhaasting, alsof zij een voorgevoel had, dat er na haar vertrek iets vreeselijks zou gebeu ren. De radjah zag Marv doordringend aan, doch in haar schoone vochtige oogen was geen spoor van zwak- reeds gelegd en, na het uiteinde er van aan eene boei te hebben beves tigd, is het kabelschip der Britsche posterij, de Monarchnaar Woolwich teruggekeerd, om het tweede ge deelte van den kabel in te schepen. Terwijl hij dit schrijft is deze in scheping reeds volbracht en heden vertrekt de Monarch weder naar de Noordzee, om het leggen van den kabel te hervatten en te voltooien. De operatiën geschieden ouder toe zicht van den hoofdingenieur der posterij en den ingenieur der Sub marine Telegraph Companyterwijl onze afdeeling der Telepraphie ver tegenwoordigd wordt door de heeren Colette, vader en zoon. De heer Staring bevindt zich niet aan boord der Monarchmaar was tegenwoordig bij den aanvang der operatiën en het leggen van den strandkabel te Zandvoort. In het Bloemendaalsche park is eene gelegenheid geopend, om op weinig kostbare wijze zich verver- schingen aan te schaffen en uit te rusten. Het is een der kiosken van de intern, tentoonstelling te Am sterdam, waarin op genoemde ten toonstelling door den Volksbond bier werd verkocht, en welke kiosk thans onder het lommerrijke geboomte is geplaatst. Eene invalide biedt daar den wandelaars bier en mineraal water te koop aan. Den heer J. P. Amersfoordt te Haarlemmermeer, onlangs om ge zondheidsredenen afgetreden als lid van het bestuur van den Haarlem mermeerpolder, in welk bestuur hij van 1856 tot 1884 zitting had, werd Zaterdag door eene bestuurs-com- missie van genoemden polder, een zilveren beker met opschrift aan geboden, als een blijk van hulde en waardeering voor de vele dien sten, door hem aan den Haarlem mermeerpolder bewezen. In het nieuwe Evangelisch-Lu- thersche Diaconie-Weeshuis, aan de Weteringschans te Amsterdam, werd de portier vermist. Met hem waren f 26-7 uit een gesloten bureau ver dwenen, zoodat men al dadelijk ve: moedde dat hij zich daarvan met behulp van een valschen sleutel had meester gemaakt. Zonderling genoeg, is een grootere som, in dezelfde bureau geborgen, onaangeroerd gelaten. De diefstal moet des nachts, ongeveer te 2 uren, geschied zijn. Donderdag jl. is de voortvluchtige te Leiden door de politie gearre steerd. Hij werd nog in het bezit ge vonden van ongeveer f 170 en moet zijn misdaad reeds hekend hebben. De A. C. beweert dat de f30,000, die onlangs ten kantore van de As- sociatie-Cassa te Amsterdam op ge heimzinnige wijze verdwenen, te recht zijn. Men schrijft aan de Leidsche Ct. Die de nieuwe Schotsche haring, reeds veertien dagen aangebracht, heeft geproefd verlangt niet naar meer en keert terug tot den ouden haring, die nog zooveel smakelijker is. Zoo gaat liet. Vroeg, in de laatste helft van Mei reeds mochten onze vaderen nog eens opzien! wordt de haring in zijn uiterste schuil hoeken bestookt, nog zoo kuitziek, zooals men dat noemt en bijgevolg nog zoo mager, waartoe het koude weer niet weinig medewerkt. Doch zou dan de nationale vlag niet be knoren uitgestoken te worden zoo dra de zoogeuaamde diepwatersche haring, door Scheveningen ook reeds gevangen, in het land is, die dan beid of vrees te lezen. Doorgal begreep dat hi j geen ver dere pogingen behoefde aan te wen den. Zij zouden hem slechts onfeil baar een nieuwe nederlaag hebben bezorgd. Hij trachtte dan ook niet langer een verloren zaak te beplei ten. IJij nam den flacon en schonk den beker half vol. Daar, drink, zeide hij, het meisje den beker toerekende. Is het vergif? vroeg zij. Ja, maar nog is het tijd, gij behoeft slechts één woord te spre ken om te blijven leven Spreek het uiten gij zult leven leven om gelukkig te zijn. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2