poiiMR mm I I No. 295. Op latje 10000 Ex. Woensdag 25 Juni l!S84. HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon-en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Brakkers-Uitgevers: BOMAHS Co., te Haarlem. Roof dag en! en- voor het BuitenlandCompagnie Générale de Pullicité Etrangere G. L. RA UBE Co., J 011. F. J ONES, Suck, Parijs, 31iis 'Faubourg Mont mar ire. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaateruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. i 10 tot 4 uurop Zon- en Feestdagen van 12J- tot 4 uur. Kirdcrcn beneden dc 8 jaar hebben geen toegang, kinderen M USEUMS EN Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 nurop Zon- en Feestdagen van 12J- tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefy.ijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 rents per persoon. Donateurs en leden der Nederlnndsobc Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben oj> vertoon* van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlaudsche Maatschappij ter bevordering van Nijvtrheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral, van Nederland en meer hijzonder van het Haarlemschc Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 ccuts per persoon. Doorloopendc toegangskaarten voor een-geheel jaar- a 1 feulclen. Museum- der stad Haarlem op liet- Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 nur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder beliQorlyk geleide. Tea Iers museum in de Ramstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend" Woensda" en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag 0 Q 23 uur. Toegang (deur Oudegroen markt) Onze Troonsopvolging. Men hoort in de laatste dag-en veel, en er is ook wel aanleiding toe, over onze troonsopvolging spre ken, in nauwe betrekking staande tot de leden van ons Vorstelijk huis. Wie zal thans onze troonsopvol- ger zijn, hoort men overal vragen. Het antwoord hierop luidt: De naaste afstammeling langs de mannelijke lijn, onder de nakome lingschap van Ivoning Willem I. Dit is zoowel voor mannelijke als vrouwelijke afstammelingen geldig. Doch het laatste eerst dan, als er geen mannelijke afstammelingen meer aanwezig zijn. Het jeugdige prinsesje Wilhelmina zal aldus ge roepen zijn als troonsopvolgster de plaats van den Prins van Oranje in te nemen. Voor het geval van minderjarig heid van den troonsopvolger (hier prinses WilhelminaJ, wordt zoo mo gelijk, in voogdij en regentschap nog' bij het leven van den tegen- woordigen vorst voorzien. De voogdij wordt uitgeoefend door meerdere voogden, die zich geheel met de persoonlijke belangen van den jeugdigen troonopvolger bezig houden, waaronder, zoo mogelijk, eenige leden van het Koninklijke Huis. Het regentschap wordt slechts door één persoon waargenomen. Dat hier met het oog op 's Konings hoogen leeftijd en wankelende ge zondheid de keuze van een regent een eenigszins dringende zaak is, zal wel geen betoog behoeven. Volgens de grondwet moet, wan neer bij 's konings overlijden geen regent aanwezig' is, het koninklijk gezag worden waargenomen door een regeeringsraad, welke bestaat uit den Raad van State en de ver F Et ILLETON. D JELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIË XA VIER DE MONTÉPIN. 113) Derde Gedeelte. DE SLUIER EN DE RING. Mary greep den beker. Neen, dan liever dood! riep zij uit, terwijl zij den beker aan den mond bracht en hem in één teug- ledigde. Nu ben ik vrij! riep zij vervolgens zegevierend uit, den rad- jah den beker voor de voeten wer pende. Ik sterf even als mijn bruide gom door uwe baud, maar mijn vloek kome over u, Doorgal-Sahib schillende ministers. Door dezen Raad wordt dan een regent aangewezen. Doch eerst dan is deze feitelijk tot regent gekozen, als de Stateu- Generaal, in vereenigde vergadering bijeengekomen en die slechts door goed- of afkeuring kunnen beslis sen en geene wijziging in het voor stel van den regeeringsraad kunnen brengen, er in hebben toegestemd den voorgestelden regent te benoe men. Bij verwerping blijft het ko ninklijk gezag berusten bij den Regeeringsraad, totdat men het over do keuze van een regent is eens geworden. De regent zweert bij zijne aan stelling. de grondwet te zullen on derhouden en handhaven, de onaf hankelijkheid en het grondgebied des rijks te zullen verdedigen en bewaken, de vrijheid en de rechten der onderdanen te zullen bescher men, en de welvaart des lands met alle mogelijke middelen te zullen bevorderen, zijnde geheel dezelfde eed, die door den koning bij zijne inhuldiging wordt afgelegd. Boven dien zweert de regent getrouwheid aan den koning. Het inkomen van den regent wordt genomen van dat des konings. Wij geloo ven hiermede onzen le zers, die eenige opheldering omtrent den stand van zaken wenschten, met de mededeeling van deze be palingen geen ondienst te hebben bewezen, opdat zij zich in de toe komst op een helder standpunt kun nen plaatsen en een recht begrip krijgen van de handelingen onzer Regeering in deze. ALGEMEEN OVERZICHT. Bijna alle dagbladen van eenige beteekenis in geheel Europa hebben LXYIII. DE DRANK. Eenige oogenblikken verliepen Het kwam het jonge meisje voor alsof haar laatste uur geslagen was. Zij meende dat haar hart ophield te kloppen en dat het bloed in haar aderen verstijfde. Doorgal zag haar met een vreem den blik aan en de glimlach of veelmeer de grijns, die om zijn mond speelde, gaven zijn gelaat een uit drukking van wreedheid en ironie. O God! gij maakt mij bang, stamelde Mary. Laat mij in I 's Hemels naam in vrede sterven, j maar zie mij zóó niet aan. Sterven! herhaalde de radjah ,'op spottenden toon. Kom, kom, j hebt gij dat werkelijk geloofd? Ik wordt nog krankzinnig, riep Mary uit, terwijl zij het hoofd j met beide handen vastgreep, en zich j daarna tot Doorgal wendende, zei- Ide zij: zich reeds eenige dagen bezig ge houden met de bepalingen, welke vermoedelijk 1 de Engelsck-Fran- sche overeenkomst betreffende de Egyptische kwestie zoude bevatten. Men giste en verklaarde dat uit officieuse en half officieuse bronnen de mededeelingen kwamen, die men zijnen lezers opdischte. In hoofdza ken stemden vooral den laatsten tijd de berichten daaromtrent vrij wel overeen. Volgens deze was de duur der Britsche bezetting voorloopig op drie jaren bepaald; binnen welken tijd Engeland zou trachten de orde in het land te herstellen en aldaar een bestuur te vestigen, waaraan men gerust de leiding der zaken in de toekomst zou kunnen toevertrouwen. Gelukte het eveuwel voor dien tijd deze taak tot een einde te brengen, dan zou het de koningin vrij staan hare troepen terug te roepen, wan neer zij dit verkoos; terwijl omge keerd bij eene aanvankelijke misluk king der pogingen de toestemming van alle contraeteerende mogend heden, geen enkele uitgezonderd, vereischt zou worden om het tijd stip der ontruiming te verschuiven. Wat de financiëele zijde van het vraagstuk betreft, ook daaromtrent heerschte tusschen de verschillende mededeelingen vrij wel overeenstem ming. Engeland zou volgens hen eene leening van 8 millioen p. st. uitschrijven ten laste der Egyptische schatkist, waarvan zij evenwel de rentebetaling zou waarborgen. De gewone inkomsten des lands zouden haar daartoe worden aangewezen, zoodat vóór elke betaling van de ver vallen coupons der oude leeningen, die der nieuwe zou geschieden. De opbrengst dezer leening zou dan strekken, tot delging der vlottende schuld, tot betaling der schadeloo - stelling wegens het bombarderae t Ik hoor u wel, maar begrip u niet. Wat zegt gij Wat bedoelt gij Ik bedoel, dat gij hebt gedacht mij te ontkomen, antwoordde de radjah, maar daar hebt gij uin vergist. Ik bedoel dat gij blindelings in den valstrik, dien ik u spande, zijt geloopen. Een valstrik! Hoezoo? riep Mary verschrikt uit. Ja. Ik heb het slim aangelegd, vervolgde de radjah; en gij moest er wel inloopen. Gij hebt geen vergif ingenomen, Mary Burtell, maar een bedwelmenden, verlam- menden drank. Over eenige minuten zult gij, steeds wakker, maar ver lamd naar lichaam en g'eest, de kracht en den wil missen tot liet bieden van eenigen weerstand. Dan zijt gij mij niets meer dan een zaak, een leidelijke, meêgaande slavin. Dan zult gij mij tóebehooren, Mary Bnrtell. ondanks uw haat en ondanks uw fierheid en ik zal zelfs geen ge van Alexandrië en tot onderhoud van het bezettingsleger. De internationale contröle zou alleen het toezicht hebben op de in komsten des lands, terwijl voor het geval, dat deze door de uitgaven werden overtroffen, haar de taak tevens zou worden opgedragen het evenwicht te herstellen in het bud get. Op de uitgaven zou zij evenwel geen invloed kunnen uitoefenen. Hoewel nu deze regeling een groot gedeelte der bezwaren uit den weg geruimd zou worden, die men in Engeland tegen eene overeenkomst met Frankrijk reeds heeft gemaakt, blijven de conservatieven desniet tegenstaande volhouden in hunne be strijding der politiek, door het kabinet Gladstone gevolgd. Salisbury heeft op eene conservatieve vergadering scherp de houding der regeeringiu deze gelaakt, en niet onduidelijk te verstaan gegeven, dat alleen eene inlijving van Egypte bij het reeds zoo uitgestrekte Britsche koloniaal gebied, de eenig goede oplossing naar zijne meening was. Het zou echter te bezien staan, of Engeland, gesteld al dat de conservatieven aan het roer waren, een dergelijk plannetje ten uitvoer zoude kunnen leggen, zonder in botsing te komen met de overige Europeesche mogendheden. Uit de gevoerde onderhandelin gen toch is maar al te duidelijk gebleken, dat Frankrijk daarmede in geen geval genoegen zou geno men hebben, terwijl het vrij waar schijnlijk zou zijn, dat deze mo gendheid, in haar verzet, bij Italië, Turkije en Rusland, misschien zelfs wel bij Duitschland en Oostenrijk steun gevonden zou hebben. Inmid dels is, zooals de heer Ferry in den Franschen ministerraad mededeelde, de datum op welken de conferentie te Londen bijeen zal komen vast weld behoeven te gebruiken! Be grijpt gij mij nu, kind? Denkt gij er nu nog aan mij in dwazen over moed, zooals daar zooeven, te willen trotseeren De radjah had langzaam, op kou den toon en altijd met denzelfden grijnzenden lach op de lippen gespro ken. Met de armen over de borst gekruist aanschouwde hij nu zijn slachtoffer. Hetzij dat de uitwerking van den drank zich reeds deed gevoelen, of Mary's gedachtenloop het vreeselijke van haar toestand niet op eenmaal kon omvatten, zeker is het, dat zij een oogenblik geen recht besef had van den hachelijken toestand waarin zij zich bevondmaar plotseling j begreep het ongelukkig-e meisje het lot dat haar wachtte. De onvermij- 'delijke werkelijkheid drong zich als j een daadzaak aan haar op. Zij slaakte een hartverscheurenden kreet, een enkelen slechts, maar die kreet, zoo gesteld op den 28sten Juni. Voor sommigen echter schijnt het nóg twijfelachtig* of voor dien tijd alles wat er nog te regelen valt in ordé zal zijn. Door den heer Gladstone is evenwel die dag opgegeven aan de buitenlandsche mogendheden, die ter deelneming aan de beraadsla gingen zijn uitgenoodigd. De Fransche kamer van afge vaardigden heeft eindelijk na eene langdurige discussie het wetsontwerp ter hervorming der dienstplicht goed gekeurd. Die wet heeft echter heel wat voeten in de aarde gehad. Bijna eiken dag werden er nieuwe amen dementen voorgesteld, die deels dooi de kamer werden aangenomen, deels verworpen. Opmerkelijk was het vooral daarbij, dat omtrent de ge wichtige belangen, die zoo nu en dan ter sprake kwamen, geen overeenstemming tusschen de leden van het kabinet bestond. De minis ter van onderwijs bestreed verschei dene voorgestelde wijzigingen, 'die door den minister van oorlog met warmte verdedigd werden. Dit was o. a. ook het geval met het art. waarbij werd vastgesteld, dat de wet geen enkele bepaling zou bevatten ten gunste der studeerende jonge lieden. Alle inwoners waren in het opzicht van den dienstplicht gelijk, zoo beweerde de heer Campenon, en of nu de minister van onderwijs al verklaarde, dat de strenge toe passing van dit beginsel groot na deel zou toebrengen aan de intel- lectueele ontwikkeling der natie het moeht niet baten; het amen dement werd met groote meerder heid aangenomen, omdat de kamer thans eens het bewijs wilde leveren, dat zij eene democratische volks vertegenwoordiging was. 't Is echter nog vrij onzeker of de senaat zich angstvol en zoo wanhopend, weer klonk tot in de verst afgelegen dee- len van het paleis en zelfs daar buiten, waar waakzame ooren hem opvingen. Aangegrepen door eene duizeling, beproefde Mary eenige oogenblikken tegen het onvermijdelijke te worste len, het onmogelijke te willen be dwingen zij wilde vluchten Doorgal deed geen poging om haar terug te houden en zich tegen haar nutteloozen strijd te verzetten. Onbewegelijk, steeds met denzelfden j spottenden lach op de lippen bleef I hij haar aanstaren, bij ondervinding I het vreemde en schrikkelijke schouw- i spel, dat zou plaats vinden, ken- nende. Lezer.' Het zal u wel meer dan j eens gebeurd zijn, dat gij in den waan verkeerdet, dat een groot ge- vaar u bedreigde, waaruit alleen de j vlucht u scheen te kunnen redd- Imaar dat gij, als aan

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1