bij deze beslissing wel zal neder- ieggenHoogstwaarschijnlijk zal deze de desbetreffende bepaling wel schrappen, zoodat de kamer dan nog eens de gelegenheid geboden zal worden om hare fout, want dit is het werkelijk, te herstellen. De senaat heeft thans ook bij de tweede lezing de wet op het we derinvoering der echtscheiding aan genomen. ondanks den felle tegen stand der oppositie. De Eugeisclie en Duitsche bladen twisten nog voortdurend over de vraag of Angra Pequena werke lijk gelegen is in een gebied, waar over Engeland de opperheerschappij bezit. De laatste trachten uit de verschillende stukken, die over dit vraagstuk gewisseld 'zijn, aan te topnen. dat dit geenszins het geval is; en vrij scherp zijn zij in hunne verwijten over de Britsche heersch- zucht, die het niet wil dulden, dat Duitschland ook naar eenig kolo niaal/ bezit streeft. Zij t verklaren dan ook. dat de Rijksregeering zich door de hooge woorden van Engeland geenszins mag laten afschrikken en haar be schermheerschap over deze Duitsche g^derzetting moet handhaven. va ,J een eerste gevolg van de ge- leeltelyke verzoening tusschen den koning van Noorwegen en de meerderheid der volksvertegenwoor diging aldaar, is een besluit uitge vaardigd'waarbij de staking wordt .gelast van vervolging ingesteld vegen -. deii schrijver Björnstjerne Bjö'rn'soh, -wegens majesteitsbeleedi- 3'ng- 'Te" Christiania ging voor enkele dagen het bericht, dat de vorst eenigs- 'zins- ongesteld was, en zijne ziekte een zoo, dreigend aanzien genomen had, dat in allerijl de elders verblijf houdende prinsen naar de hoofdstad ontboden waren. Gelukkig ezenwel blijkt thans het gevaar geweken. Althans 's Konings .twteede zoon, die eerst per telegram 'naar Christiania was geroepen, ont ving een tegenbericht, dat hem te Stockholm deed blijven. In de tegen woordige moeilijkheden, die nog geenszins geheel uit den weg g-e- ruimd zijn. zou de dood des konings wellicht onberekenbare gevolgen ge had kunnen hebben. Te Milaan wordt dezer dagen eene tentoonstelling gehouden van alles, wat op het ontstaan van Ita- lie's, eenheid betrekking heeft. De j';redentisten maakten van deze ge- vègénheid gebruik een manifestatie vijandig aan Oostenrijk op het touw te zetten, en daarover maakten vooral de Weener bladen zich warm. De uitvallen welke daarbij plaats had den, werden natuurlijk door de Ita- liaansche bladen met gelijke hate lijkheden beantwoord, zoodat op dit oogenblik een vinnige hoewel ge lukkig onbloedige pennestrijd ge streden wordt. De Spaansche regeeriug moet in de Cortes van de zijde der oppo sitie nog al eenige aanvallen door staan betreffende hare houding in de kwestie met Frankrijk over Ma rokko. Met nadruk verwijt meu haar, dat zij daarbij van eene flauwheid heeft blijk gegeven, die zeer in het nadeel is van de helaDgen des lands. Nog is daarover het laatste woord vastgenageld,machteloosbleeftstaan, en welke poging-en gij ook deedt om te ontvluchten, uwe voeten hun dienst weigerden. Een verschrikke lijk gevoel maakt zich dan van u meestergij gevoelt hoe u de haren te berge rijzen en het koude zweet u uitbreekt. Naar adem hijgende, stelt gij bovenmenschelijke pogin gen in liet werk om vrij te worden van de macht, die u gevangen houdt, doch gij put u slechts uit; hoe lan ger hoe meer wordt gij door de verlamming, die u machteloos maakt, aangegrepen Dit was het geval met Mary. Zij had nauwelijks eenige schre- deu gedaan, of het was alsot de grond onder haar wegzonk en zij aan den rand van een diepen afgrond stond Zij wilde er in springen, .doch kon niet. zocht zij met de oogen naar ->,x zich te do oden a Doorgal-Sahib niet gewisseld, daar men bij de be handeling der interpellatiën betref fende deze aangelegenbeden eene heftige discussie verwacht. Marokko zelf heeft ook last gekregen van de fanatieke beweging, die, in Soedan begonnen,zich over de geheele Noord kust van Afrika verspreidt. Bij een aantal stammen is eene gisting op te merken, die reeds hier eh daar tot daden van openlijk verzet tegen den Sultan aanleiding gegeven heeft. De regeering doet wat zij kan om het g'evaar te bezweren, en zij heeft, naar zij den Franschen zaakgelas tigde verzekerde, alle hoop een op stand te voorkomen. De heer de Brazza heeft een be zoek gebracht aan een van de fac torijen der Belgisch-Afrikaansche vereeniglng en aldaar de verzekering gegeven, dat hij g'eenszins vijandig tegen haar gezind is. Als zijne over tuiging gaf hij op, dat beide expeditiën zeer goed in vriendschap naast el kander konden werken. BIXIVEXLAM). Haarlem, 24 Juni 1884. Heden middag- ten 12 ure had op de gemeente-begraafplaats alhier de plechtige begrafenis plaats van den heer rar. C. J. F. Mirandolle. De overledene was lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal en van den Gemeenteraad van Haarlem. Vele leden van genoemde lichamen woonden de teraardebestelling bij. Aan de g-eopende groeve voer den eenige sprekers, waaronder leden der Tweede Kamer, het woord. In schoone en treffende bewoordin gen werd het leven van den ver dienstelijken man geschetst, die zich niet alleen als staatsman maar ook door zijne uitnemende karakter-hoe- danigheden onder zijne tijdgenoo- ten, een grooten naam heeft ver worven. Langen tijd als mede-bestuurder van Nederlandsch-Indië werkzaam, mocht hij zich in dien werkkring veel naam verwerven, terwijl zijne daden voor den vooruitgang en bloei dier gewesten op hoogen prijs mogen worden geteld. Zooals meu weet, werd den heer Mirandolle tweemaal het mi nisterschap der koloniën aange boden, welke betrekkir g hij echter door zijne zwakke gezondheid niet wensehte te aanvaarden. Mogen zijne daden en handelingen, maar ook bovenal zijne deugden als mensch. in onze herinnering voort blijven leven. Uit Carlsbad, wordt aan de N. R. Ct. gemeld: dat Z. M. de Ko ning den 28sten dezer vandaar ver trekt. Zijne geneesheeren trachten hem te overreden de volle kuur te maken, doch Z. M. wenscht, met het oog op de treurige omstandig heden, terug te keeren. Voorts wordt van daar gemeld dat de generaal-veldmaarschalk von Manteuffel, stadhouder van Elzas Lotharingen, Prins Frederik Wil helm van Hanau, de Prins van Reüss-Kostritz en verscheidene an dere voorname badgasten hij Z. M. een bezoek van rouwbeklag hebben afgelegd. De Burgemeester heeft dit gedaan hamens de ingezetenen. Wegens het overlijden van Z. K. H. Alexander, Prins van Oranje, heeft Z. M. bepaald, dat het Hof1 flikkerde een kaudjiar, maar een afstand van vijf of zes passen scheidde den radjah van haar en zij had nog het besef om te begrijpen, dat zij even goed den Oceaan zou willen oversteken, als den kleinen af stand, die haar van den radjah scheidde. Dit was trouwens de laatste po ging barer wilskracht, want plotse ling overweldigde haar die geeste lijke en lichamelijke verlamming, haar door Doorgal voorspeld. Hare armen hingen slap en krach teloos neder en haar geheele lichaam was aan hevige stuiptrekkingen ten prooiZij bood niet langer weer stand, haar gedaehtenloop hield op en zij gevoelde niets anders dan een onbestemde gewaarwording van on noemelijk leed en diepe smart. Zij geleek een beeld van vleesch, met een kloppend hart en schreiende oogen. Dit alles geschiedde in veelmin voor den tijd van drie maanden den rouw zal aannemen, te weten: 4 weken zwaren, 4 weken middelbaren, en 4 weken lichten rouw. Uit 's-Hage meldt men: Het rouwbetoon over den slag- die Koning en Vaderland jl. Zater dag getroffen heeft, is in de residen tie schier algemeen. Doorwandelt men het Voorhout, dan ontwaart men dat in deze aristocratische wijk de woningen huis aan huis gesloten zijn. In de hoofdstraten zijn de rouw- etalages en halfstoks g-eheschen vlaggen met zwarten wimpel of crêpe-omhulsel als bewijs van deel neming aangebracht. De doodstrijd had in 's Prinsen uiterlijk bijna geen verandering te weeg gebracht. Met kalm gelaat en gesloten oogen lag het hoofd half in de kussens weggezonken. Nadat men het aangezicht, zooals gebruikelijk is, had gewasschen, werd den Doode een wit cacheiniren doodwd aange daan. waarna het aan 't dienstper soneel vergund werd Hun Konink lijken Meester te komen zien. Zondagmiddag te 12 uren werd door den Hof-photograaf, den heer IP. W. Wollrabe Jr., van het aan gezicht des Prinsen een photografie vervaardigd. Toen reeds was het waar te nemen dat de ontbinding was ingetreden. Te 2 uren Zondagmiddag kwamen de beide geneesheeren dr. H. J. Vinkhuizen en dr. G. J. Van "Wie- ringhen Borski, met de heeren dr. J. Th. Mouton en de Leidsche pro fessor Th. K. Mac-Gillavry en diens amanuensis, in het sterfhuis te samen om het lijk van den Prins te bal semen, waarmede zij tot ruim 5 uren bezig waren. Te 11 uren Zondagavond is het lijk gekist, in tegenwoordigheid van de beide adjudanten van den Prins en de bovengenoemde geneeskundigen. De lijkkist, vervaardigd in de werkplaats van de firma P. Monton en Zn. alhier, bestaat zooals gewoon lijk uit een looden binnenkist, om sloten door een zware eikenhouten kist, welke weder is omvat door een fraai gepolijste mahoniehouten bui tenkist, voorzien van zwaar zilveren garnituur. De looden kist is aan de binnen wanden met gekapitonneerd wit satijn bekleed; opgevuld met krui den. Zij is door middel van soldee ring hermetisch gesloten. De garniture van de mahonie kist bestaat uit twaalf massief zilveren handvatsels, voorzien van het zinne beeld des doods, en twaalf zilveren sluitschroeven in den vorm van doods hoofden. terwijl zij rust op zes zil veren leeuwenklauwen. Op het dek sel, waarin ter hoogte waar het aangezicht ligt, een ruit is aange bracht, zal een zilveren plaat be vestigd worden, waarop is gegraveerd: „Willem Alexander Karei Hendrik Frederik, Prins van Oranje. Geboren te 's Gravenliage 25 Augus tus 1851. Overleden aldaar 21 Juni 1S84." De kist met het stoffelijk over schot is geplaatst op een estrade in de benedeneetzaal van het paleis, welke, hoewel niet bepaald in een chapelle ardente herschapen, toch aan de wanden met rouwfloers be hangen is. De kist is g-edekt met een zwart fluweelen kleed met zil veren sterren, hetzelfde dat ook de lijkbaar van 's Prinsen Broeder tooide. H. K. H. Prinses Hendrik en H. K. H de Prinses van Mecklenburg Schwerin zonden fraaie kransen van der tijd dan wij noodig hebben om het neer te schrijven. De radjah stond geduldig te wachten, als iemand die zeker is dat zijn prooi hem niet kan ontsnappen. Het jonge meisje verroerde zich nietalleen aan haar geopende oogen en rijkelijk vlietende tranen kon men zien, dat zij leefde, want de bleekheid van haar gelaat was zoo groot, dat men had kunnen meenen een doode te zien. Doorgal deed eenige passen terug en beschouwde haar met aandacht. Nu zijt gij de mijne, Mary Burtell! riep hij triumfantelijk uit; en geen macht ter wereld zal mij u kunnen ontrukken! Dat liegt gij, Doorgal-Sahib! riep eene schetterende stem, en het gordijn, waarachter Myndha zich nog vóór een oogenblik verbor gen had gehouden, werd onverhoeds opgeheven en George Malcolm, met dolk in de linker- en een geladen groen en witte rozen, terwijl ook van de beide adjudanten, van het personeel en van verschillende aan zienlijke ingezetenen bloemkransen op de kist zijn nedergelegd. Het is nog niet met zekerheid te zeggen of het lijk, even als dat van den vorigen Prins van Oranje, voor belangstellenden te bezichtigen zal zijn. Deswege worden nadere he velen des Konings verwacht. Eveneens is nog niet beslist, wie door Z. M. met de regeling van 's Prinsen nalatenschap zal worden belast. Gisterenmiddag te half drie werd op het Raadhuis, ten overstaan van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand, baron Van der Duyn van Maasdam, de aangifte gedaan voor de registers van overlijden. Deze aangifte g-eschiedde door den Minister van Buitenlandsche Zaken jhr. mr. P. J. A. M. Van der Does de Willebois en den Minister van Justitie mr. M. W. baron Dn Tour van Bellincliave. In de betreffende acte wordt het overlijden vermeld als te hebben plaats gehad op 21 Juni omstreeks 2 uren. Voor het paleis van den vorstelij- ken doode zag men Zondag en gis teren bijna onafgebroken groepjes meuschen staan, wier oog-en met weemoed op het sterfhuis staarden. Naar men verneemt is de begrafenis van den Kroonprins voorloopig vastgesteld op 8 Juli. De aanstaande komst van Prins Roland Bonaparte in de Residentie staat in verhand met zijn levendig verlangen om plaats te nemen in de rijen van hen, die het stoffelijk over schot van Z. K. H. den Prins van Oranje ten grave zullen brengen. Zooals men weet bestond er tusschen den overleden Kroonprins en Prins Roland een hand van vriendschap. Volgens een bericht uit Brussel zal de graaf van Vlaanderen de Belgische koninklijke familie hij de begrafenis van den Prins van Oranje vertegenwoordigen. H. IC. H. Prinses Hendrik woonde Zondagmiddag de godsdienst oefening bij in de Duitsch-Evange- lische kerk. Zij was in rouwgewaad gekleed. Door de afdeelingen der Tweede Kamer zijn gekozentot rapporteurs over de handelstractaten met Frank rijk en Spanje de heeren Verniers van der Loeff, Gleiehman, Tak, Bahlmann en Blussé, en over het ontwerp tot verhooging' vau den accijns op het gedistilleerd de hee ren Goeman Borgesius, Mees, Schaep- man, Van Houten en Gildemeester. Dezer dagen werd in eenige bladen gemeld, dat generaal Smit, lid der Transvaalsche Deputatie, be sloten zou hebben, zijn zoon naai de inrichtingen van ds. Van Dijk te Deutichem te zenden. Naar wij vernemen, is hiervan noch bij de verschillende besturen, noch hij den directeur dier inrichting iets offici eels bekend. De postadministratie heeft zich verplicht gezien, ten einde het aan tal misbruiken en onregelmatigheden met betrekking tot couranten en ge drukte stukken tegen te gaan, voort aan alle dergelijke stukken dagelijks met de meeste nauwkeurigheid te onderzoeken. Wij raden daarom het publiek aan, zich te onthouden van onge oorloofde bijvoegingen of schrifte lijke mededeelingen, aangezien bij revolver in de rechterhand, sprong- de zaal binnen. De radjah wendde zich om gelijk een wild beest, dat een schot tus schen de schouders heeft ontvang-en. Met een enkelen oogopslag herkende hij den nieuw aangekomene. Gij hier, George Malcolm braakte hij uit, met de uitdrukking van de hevigste woede in zijn stem. Ja, George Malcolm, die u uwe prooi komt ontrukken! Of mij een tweede geven! merkte de radjah spottend op. Gij zijt mijn paleis binnen gedron gen, George Malcolm, het zal uw graf zijn. Gelooft gij dat? Doorgal gaf geen antwoord, maar hij sprong naar het tafeltje toe en hief de hand op om te schellen, doch de jonge Engelschman had hem reeds in het vizier en zijn re volver hield Doorgal in bedwang. Doorgal-Sahib, nadat gij op het ontdekken daarvan briefport toegepast en geadresseerde in reke ning gebracht wordt. (Z>.) Omtrent den te Amsterdam ge vangen genomen heer Tobias, vader van de beide voortvluchtigen, meldt men, dat de rechtsingang werd ver leend wegens de verduistering- van eene som van f 65,000, vóór een paar jaar den heer T. ter hand gesteld om te beleggen in hypotheken en verder te administreeren. De renten werden uitbetaald, maar het kapi taal is zoek. Dinsdag ochtend verzocht een man in den winkel van Sinkel te Am sterdam, namens de manufacturiers Hemmers Wellmann eenige stalen voor een kostuum en een lap kam- garen op zicht te mogen hebben. Het gevraagde werd hem meege geven; maar omdat men den man niet kende en niet vertrouwde, werd hij door een der bedienden gevolgd. Iiij ging werkelijk hij de firma H. W. in huis; nu was de zaak in orde dacht men. Integendeel, den volgenden ochtend kwam men tot de overtuiging dat men met een behendigen oplichter had te doen g-ehad. Tot heden is de oplichter niet ontdekt. {Politienieuws.) Men herinnert zich misschien dat voor eenigen tijd door B. en W. tot enkele buitenlandsche machine-fa brieken de uitnoodigiug gericht is om in te schrijven tot de vervaar diging der hydraulische inrichtingen aan de handelskade te Amsterdam. Het heette dat hier te lande geen fabrieken bestaan, die degelijk werk zouden kunnen leveren. De heer Van der Made deelde echter Vrijdag avond in de Kamer van Koophandel mede, dat onder de uitgenoodigde buitenlandsche fabrie ken ook voorkomen, die, omdat zij dergelijke inrichtingen niet kunnen vervaardigen, tot de Fabriek van stoom- en andere werktuigen alhier de vraag' gericht hebben, of men genegen was de machines dè&r te maken. {T.) Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor éénen overkwam den heer S. te Leiden, die met twee jonge paarden, voor een brik gespannen, op de Bree- straat reed, het ongeluk dat de wa gen kantelde tengevolge van het aftoopen van een wiel, door welken val de heer S. één zijner beenen kneusde en bij Café Neuf werd in gedragen, waar hem de eerste ge neeskundige hulp werd verleend. Den anderen heer S., die mede in het voertuig zat, gelukte het de op hol zijnde paarden nog zoodanig-te sturen, dat zij voor de trappen van het stadhuis moesten staan blijven. Toen het rijtuig omsloeg, werd het voorste gedeelte er van tegen een aldaar staanden lantaarnpaal ver brijzeld. LD.) Gisteren hij het naar zee gaan van, de haringschuiten te Scheveningen, waren eenige jongens aan het plas sen, waarhij een hunner eensklaps in de diepte zonk. Gelukkig dat dit van het strand werd bemerkt en een man geheel gekleed te water liep, die het geluk had den jongen te grijpen en behouden aan land te brengen. bevel van prinses Djella mijn vader hebt helpen vermoorden, en getracht hebt mij om het leven brengen, hebt gij ook gedacht mij mijne bruid te ontrooven, als een sieraad voor uw harem, maar nu zijn de rollen omgekeerd. De Voorzienigheid heeft een einde aan uwe misdaden ge maakt. Gij gaat sterven en door mijne hand zult gij sterven! Dit zeggende drukte hij af en trof den radjah midden in de borst. Doodelijk getroffen zeeg Doorgal ineen, maar hij had nog de kracht om met een heilloozen glimlach op zijne stervende, met bloedig schuim bedekte lippen uit te roepen Ik sterf maar ik sterf ge wroken gij zijt verloren, George Malcolm. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2