POPULAIR NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Oplatff' MMMMI Ex. Donderdag 26 Juni 1884. hu. 296. HAARLEMS DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Yoor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen hw- en algemeens Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Erulters-Uitgevers: BOÏÏAHS Co., ts Haarlem. Hoofdagenten voor hel Buitenland Compagnie Gcuérale de Publicité Etrangie-: G. L. DATJJBE S" Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 3 Ibis Faubourg Mout mart re. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte: Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 u.ur. Rijks Toegang MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. van Schilderijen op bet Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 121 tot 4 uur. Kinderen keneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van S tot 12 jaar alleen onder geleid» Koloniaal museum op bet Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 rents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid heltoon c diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum can kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Iioiuitcinp c leden der Nedcrlandsohe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke, oudheid, kunst, en geschiedenis, vóon van Nederland en meer bijzonder van liet Haarlcmsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jna a 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur. van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 Zondagen kosteloos van 124 uur. de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen i Tenters museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen var 11—3 uur. Tenters bibliotheek. Geopend W oensdag, Donderdag, rijdng en Zaterdag v Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling i i de Groote Kerk. Dinsdag van 1— Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroeumarkt) r tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen oj i 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk gejeide'.- 14 uur. Stadsbibliotheek Prinfejihoj. Geopend' Bericht. De Administratie vuil Haarlem's Dagblad" geeft bij deze te kennen, dat allen die zich met 1 Juli a. s. op dit blad abouaeeren van nu af de Courant tot aan dien datum gratis ontvangen. Bij abonnement, zoowel binnen als buiten de stad, van 3 maanden bij vooruitbetaling ontvangt men direct een exemplaar van den roman „De Vloek hes Vaders". Alle abonné's en zij die bet worden ont vangen in den loop der volgende maand een Lot in de Verloting der „Singer-Naaima- chine met Notenhouten Kast". In bewerking is thans een hoogst span nende Roman, welke in het begin der vol gende maand in deze Courant zal worden opgenomen. ALGEMEEN OVERZICHT. De berichten uit Egypte worden hoe langer hoe ongunstiger.DeMahdi trekt met zijne troepen al meer en meer voort en heeft bijna de gren zen van dit land bereikt, 't Leger, "waarover Egypte thans beschikt, telt zoo weinig degelijke bestand- deelen en de Bedoeïnen-huurlingen zijn zoo weinig te vertrouwen, dat men gerust kan zeggen, dat 'tland voor den nieuwen profeet openligt. Van generaal Gordon verneemt men niet 't minst en niet onwaarschijn lijk is 't, dat hij geheel door vijan delijke troepen is ingesloten. Van de verschillende boodschappers, die door den goeverneur van Dongola naar Berber zijn gezonden, is nog niet een teruggekeerd. Evenmin hoort men iets van de mannen, die uitgestuurd zijn door Zebehr-pacha, om dezen op de hoogte te stellen van den toestand van den generaal en van de vesting, waarover hij 't be vel voert. Toch hebben de Engel- schen nog lang geen plan om de zaken in Soedan te laten, zooals ze zijn. Thans is besloten een spoor- FEUILLETON. DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH 1NDIE van XA VIER DEMONTÉPIN. 114) Derde Gedeelte. DE SLUIER EN DE RING. En waarlijk het pistoolschot chad alles in het paleis in rep en roer gebracht en van alle kanten kwam men toegesneld. Nog een oogenblik later en al de bedienden van den radjah zouden zich in de zaal be vinden. Een onbekende bij het lijk van hun meester ziende, zouden zij dien ongetwijfeld van moord be schuldigen en hem op staanden voet lynchen en daar rekende Doorgal- Sahib op. weg aan te leggen tusschen Berber en Soeakim. 't Behoeft voorzeker niet gezegd te worden, dat dit een werk van belang zal zijn en dat daarbij groote moeilijkheden moeten overwonnen worden. De weg moet 432 K. M. lang zijn en reeds in 80 dagen zal hij kunnen opgeleverd worden. Langs den weg zal men de telegraafdraden brengen om alzoo beide steden telegraphisch te ver binden. Eenige genie-officieren, die reeds daar aanwezig zijn, zullen on verwijld naar Soeakim vertrekken, om tot spoed aan te zetten. Indien 't plan gelukt, zal 7t zeker tot groote eer verstrekken, zoowel van de ont werpers als van de uitvoerders. Eindelijk is in Engeland aan de verschillende plannen van de regee ring betreffende Egypte, door den heer Gladstone in 't Lagerhuis en lord Granville in 't Hoogerhuis open baarheid gegeven. Daar de overeen komst voor een groot gedeelte reeds een publiek geheim was, zoo treft men er zooveel bijzonders niet in aan. Toch blijkt daaruit, dat Engeland en Frankrijk 't eens zijn geworden over 't plan van neutralisatie van 't Suez-kanaal,maar eerst tegen 't einde der ontruiming. De schikkingen met Frankrijk zijn natuurlijk afhankelijk van de besluiten van de conferentie, welke echter eerst weer door 't parle ment moeten goedgekeurd worden. Aan de goedkeuring van die beslui ten hecht de Engelsche regeering groot gewicht en maakt er zelfs een levenskwestie van, die over 't lot van 't kabinet zal beslissen. Aan staande Zaterdag zal de conferentie voor 't eerst bijeenkomen en dus als de discussiën niet te lang duren, zal spoedig de gang van zaken in Afrika geregeld zijn. Een hevige stuiptrekking bewoog nog diens lichaam. Een bloedige vlok I schuim kwam tusschen de lippen. Hij was dood. Deze noodlottige ontknooping door I den radjah voorzien, scheen, wij moe- i ten het bekennen, de meeste waar- I schijnlijke zaak ter wereld. Niette- min bïeef George doodbedaard en i drukte zijn gelaat niet de minste ongerustheid uit. Nog een oogenblik en daarop stormden de slaven en dienaren en overige bawoners van het paleis de zaal door alle ingan gen binnen, maar bij het ontwaren van dieu rijk gekleeden Hindoe naast het in bloed badende lijk van Doorgal, ging een algemeene nood kreet op. Met dien noodkreet ver- eenigdan zich echter dadelijk bedrei gingen; wapens werden getrokken, doch George Malcolm, altijd even bedaard en koelbloedig en Mary ondersteunende, die er als een doode uitzag, aan wie men verzuimd had De Fransche regeering heeft be langrijke concessiën aan Engeland gedaan, nadat ook zij hare voor naamste wenschen ingewilligd zag. Zoo zal Frankrijk de opheffing van de dubbele controle in Egypte goed keuren en heeft zich zelfs ver bonden niet gewapend tusschenbei- den te treden, indien althans Enge land dit niet bepaald verzoekt. Het belangrijkste wat door den minister Ferry aan de kamer zal medegedeeld worden, is 't telegram, waarin de verschillende verbintenissen, die door Engeland en Frankrijk zijn aange gaan, in 't kort worden vermeld. Voornamelijk loopen die overeen komsten over de terugroeping vau de Engelsche troepen uit Egypte in 1888. en over de uitgebreidheid van de commissie voor de schuldregeling. Verder belooft Engeland daarin po gingen in 't werk te stellen bij de groote mogendheden en bij de Porte om plannen te beramen tot 't neutraal verklaren van Egypte en 't Suez- kanaal. De verhouding tusschen beide lan den is thans zoo vriendschappelijk mogelijk, en de heer Jules Ferry be toogde dan ook de noodzakelijkheid van die goede verstandhouding daar de vrijheid van de wereld daarmede gemoeid was. Niet noodig is ?t te vermelden, dat, waar zoo op 't ge moed der Franschen gewerkt werd en zij de verwserders van de vrij heid werden genoemd, luide toejui chingen volgden. Verder betoogde hij, dat de bewering, als zou zoowel de Engelsche als de Eransche regee ring te veel concessiën geven, onge grond was en dat met dat beweren 't doel niet bereikt werd, wat men reeds voorstelde, namelijk 't aanzien van de regeering- te verzwakken. De interpellatie over de Egyp tische zaken is uitgesteld tot Don derdag. De zaak van de grond wets- herziening is thans in de kamer aan de orde. De regeering zet tot spoed aan, en op voorstel van den heer Jules Ferry werd dan ook tot spoe dige behandeling besloten. Het wetsontwerp tot wederinvoe ring van de echtscheiding is thans bij den Senaat xn behandeling en grooteudeels reeds goedgekeurd. Toch heeft men in den Senaat weten door te zetten, wat in de kamer dei- afgevaardigden niet gelukken wilde, namelijk grooter recht voor de vrouwen. Zooals men weet, kon al leen de vrouw een eisch tot echt scheiding instellen, wanneer de man in de gemeenschappelijke woning eene bijzit onderhoudt. Thans heeft men bij de tweede lezing in den senaat een amendement aangenomen, waar bij 't laatste gedeelte vervalt en al- zoo de vrcuw niet bij den man ten achter gesteld wordt. Een amende ment van gescheiden echtgenooten, die kinderen hebben, te verbieden weder met elkander te huwen, kon de goedkeuring van de meerderheid niet verwerven en werd dan ook verworpen met 140 tegen 115 stem men. Evenals men kort geleden de leve ring van de lucifers in Frankrijk heeft opgedragen aan de hoogste in schrijvers, zoo wil men dit ook thans doen met de tabak. Een amendement in dien geest is voorgesteld door den heer Salis en volgens dezen, zal 't begeven van de tabaksbureau's aan de hoogste inschrijvers niet minder dan 15 millioen francs meer opbren gen dan de tegenwoordige exploi tatie. Een tweede amendement, in de ka mer ingekomen, stelt voor om elk jaar den 8n Mei als nationalen feest dag te doen vieren en dien dag te beschouwen als het leest van de de oogen te sluiten, trad met vasteu zelfs het hoofd niet durfde oplichten tred de hem tegensnellende omstan- om hem te bekijken. Hij bereikte ders tegemoet, en riep dezen met j den uitgang waardoor hij was bin- donderende stem toe, terwijl hij de j nengedrongen toen hij den kreet, rechterhand uitstrekte, waaraan door Marv Burtell geslaakt, verno- de diamanten ring uit de pagodemen had. Bij den uitgang vond hij schitterde: jKazil terug, die een uitroep van Ik hen uw aller meester. Het blijdschap deed hooren bij het zien is op bevel der Koningin dat ik van zijns meesters behouden terug- Doorgal-Sahib heb gedood en ook komst met het meisje in de armen, op haar bevel schenk ik u zijn pa- j De slachtoffers zijn gered. leis met al de schatten, die het,mompelde George Malcolm; nu bevatzijn de beulen aan de beurt. De ring van Bowhanie. deT VTV ,1- -1 LXIX. HET KERKHOF DBK OLIFANTEN. afgezant der godinnepen de i Hindoes met bijgeloovige eerbied uit. j Het was nacht. De ster van Kali Knielt, knielt! prijkte aan den hemel en was in Zij volgden zijn bevel en allenhaar baan geklommen tot hoog bo- wierpen zich voor den Engelschmau j ven de hoogste bergspits der «Grijze ter aarde, gelijk de fakir, de Brah- Bergen.» minen en de Thugs eenige uren te' Het «Kerkhofder Olifanten», dat voren hadden gedaan in het park j sombere oord, waar de verschrikke- te Allahabad. Ilijke moord op den Civilian had Met langzamer» en statigeu tred i plaats gevonden, scheen geheel en al schreed George door de menigte, dieverlaten. «Vaderlandsliefde.» Op dien' dag toch werd de stad Orleans bevrijd door de vaderlandsliefde van'Jeanne d'Arc, die aan de Fransche trdcpgu moed had weten in te spreken. Een derde amendement is van den heer Germain Cassi en twee honderd leden ondersteunen het. Bij aanne ming van dit amendement, zullen voortaan de vergaderingen van den gemeenteraad van Parijs en van den algemeenen raad v.an hetSeine-depar- tement in 't openbaar gehouden* moeten worden, totdat eent v, et Let bestuur van de hoofdstad heter zal georganiseerd hebben. 't Verbod van den mini.-ter var. binnenlandsche zaken betreffende de stierengevechten in 't zuiden van Frankrijk was oorzaak van eene in terpellatie in de kamer van afge vaardigden. Volg-ens de heeren Gra- net en Preyre waren die gevechten zoo tot eene gewoonte geworden, dat 't verbod bepaald af te keuren was; te meer daar bij :t stierenge-» vecht te Rimes «maar twee nien- schen» zwaar gewond werden. Het antwoord luidde dan ook, dat men» alleen 't verbod had willen beperke8 tot meer bloedige stiereugevechtc en alzoo kan men hieruit opma}2en, dat dit middeleeuwsche schouwspel nog dikwijls aan de bewoners van zuidelijk Frankrijk zal aaugeboden worden. In de Spaansclie kamer van af gevaardigden werd door den minis ter-president erkend, dat de toestand van Cuba veel te wenschen over laat. Voornamelijk is hiervan de concurrentie in suiker de schuld. Toch zal Spanje steeds voortgaan met te trachten de malaise te over winnen. Reeds zijn twee millioen piasters in de uitgaven bezuinigd en de regeering is van plan op die Eensklaps sloop eene menschelijke gedaante, ter nauwernood in de duis ternis te onderkennen, tusschen de engte in de rotsen, die van de vlakte naar het kerkhof voerde. De ge daante sloop voorzichtig verder, ver mijdende om tegen de reusachtige geraamten aan te stooten en hield j ten slotte stand voor het beeld van j Siva. Onbewegelijk en aandachtig luisterend zag hij eenige oogenblik- j ken in het rond. I Door dit onderzoek overtuigd dat er niemand op het kerkhof was, i haalde hij uit zijn gordel een vuur- I steeu te voorschijn en ontstak een l stuk zwam, met behulp waarvan 1 hij vervolgens een meegebrachte vuurpijl aanstak, welke een zee van vonken en licht verspreidende onder een scherp gefluit de lucht invloog. Het was Saugor, de trouwe tra want, der prinses, die deze vuurpijl had afgestoken. De Eugelsclien zullen denken

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1