wijze voort te gaan. De vroegere minister van koloniën, evenals de tegenwoordige, gaf volgens zijne vaste overtuiging te kennen, dat eene zelfstandige regeering op Cuba 't eiland ten verderve zou leiden en lieden zelfs onmogelijk was. De zaken willen in Noorwegen: nog maar niet naar wensch vlotten, j Terwijl men reeds in stilte blijde was I over den goeden afloop der oneenig- J beden en men reeds dacht dat men zich mocht verlieug-en in een nieuw bewind, waarvan de namen dan ook reeds genoemd werden, komt nu on verwachts de tijding dat prof. Broek beeft afgezien van de vorming van Vereenigde Staten. Hoofdzakelijk betreft dit verbod Italianen, Polen en Hongaren; daar dezen voor de werklieden in Amerika als lastige concurrenten beschouwd worden, 'tls dan ook hoofdzakelijk op aan drang van den werkmansstand, dat deze wet in 't leven geroepen is. mWEMANi). Haarlem, 25 Juni 1884. Dezer dagen is verslag uitgebracht der stads-bank van leening over het vorig jaar. Het kapitaal bedroeg aan gelden jjr-.ciu <n-1>/ xw »<*.i gemeente f 56,907,943, waarvoor een nieuw ministerie, daar hij on- ê"een interest is betaald; en f12,400 mogelijk die taak volbrengen kan. waarborgfondsen gestort door De voornaamste oorzaak van dit be sluit is, dat Broek vergeefsche po gingen aangewend had, om een mi nister van eeredienst te vinden. de ambtenaren; welke som, tegen interest opgenomen, met de vorige bedraagt f69,307,945. Van dit kapi taal zijn in 1883 geene gelden op prolongatie uitgezet. Het aantal pan- De sociaal-democraten laten weerden in 1883 beleend, bedroeg 45,688, eens van zich spreken. Thans heb ben zij te Kopenhagen de orde "gestoord. In genoemde stad werd 1 eJene kiezersvergadering gehouden en aan hen door de politie den toe gang ontzegd. Thans trachtten zij toch die vergadering bij te wonen. Met geweld verschaften zij zich toe ing in een naastbijgelegeu huis en Lndaar in de zaal en joegen de ezers uit elkander. De voorzitter aq./de kamer, de heer Goos, werd jijha door de oproerlingen vermoord. Daar de politie echter krachtig op trad,- werden geene verdere buiten sporigheden,- begaan en de orde we- dër spoedig hersteld. De póliti.eke-demonstratie, zooals men gerust*.'t bezoek en de ontvangst kan hoetnen van .de bewoners uit Sleeswijk-Holstein aan West-Jut- bestaande uit 8 zilveren hengelessen met doodshoofden en rosetten, 12 schroeven, waarvan de koppen ge vormd worden door zilveren zuilen met ballen, 8 zilveren leeuwenklau- wen en de zilveren naamplaat, is vervaardigd door de firma P. Mans- velt Zn., op den Dennenweg alhier. Het Duitsche Hof heeft den rouw voor veertien dagen aange nomen wegens het overlijden van den Nederlandschen Kroonprins. Naar men verneemt zal het stoffelijk overschot van Z. IC. H. den Prins van Oranje heden en morgen (Donderdag;) 's middags van 2 tot 4 uren, in HDs. paleis op den Kneu terdijk voor belangstellenden te be zichtigen zijn. De Köln. Ztg. bevat een artikel over den dood van den Kroonprins der Nederlanden. Daarin wordt aller eerst van een warm medegevoel met den slag, die Oranje en Nederland trof, blijk gegeven. Vervolgens citeert waarop is voorgeschoten f180,795; Me sclir. de bepalingen, welke in de 1. 1QÜO r -.T -i het aantal panden in 1882 bedroeg 43,242, waarop f 178,504 werd voor geschoten. 43,296 panden werden gelost, waarvoor terug-betaald werd f 175,497,75, tegen 39,464 in 1882, ter waarde van f 162,958,50. De op brengst van verkochte panden, 1381 stuks, beliep f6678,85, tegen een opbrengst van f4205,75 in 1882 over 1082 panden. Aan houders van pandbriefjes werd wegens meerdere opbrengst van verkochte panden eene som van f 602,56°, boven de beleening, uitgekeerd. Gisteren werd door den luit- kolonel eerstaanwezend ingenieur alhier aanbesteed op tariefhet ma ken van zandophoogingen enz. in het frond Liede-Spaarndam der Am- sterdamsche stelling (2e gedeelte). Luxemburgsche en Nederlandsche niet vreemd, dat, toen hij bezwaar willen doen vinden, dat haar depu- Het bericht van de Amst. Ctdat tatie ten slotte zich voor het ambt de onlangs ten kantore van de As- van staatsprocureur heeft moeten be- sociatie-Cassa vermiste f 30,000 te- helpen met een pas gepromoveerd ruggevonden zouden zijn, is volgens meestertje, dan behooren de vrien- het N. v. d. D. volkomen onwaar, den van Transvaal op overtuigende wijze te doen zien, dat men zich in die meening bedriegen zou, zegt het Hbl. De heer Willem Johannes Leyds, geboren in 1859 te Magelang op Java, is zeer zeker pas 25 jaar, en dus nog een jong man. Dit gebrek, dat naar men weet mettertijd ver betert, laat zich niet wegcijferen, indien het wezenlijk een gebrek kan heeten. De heer Leyds echter is geen gewoon jong man; hij heeft niet alleen ongewone begaafdheid, I maar daarbij een school des levens, die niet velen op dien leeftijd heb ben gehad. Onder degenen, die voor de be trekking- van Staats-procureur wer den aangezocht, behoorde ook de hoogleeraar aan Amsterdams univer siteit mr. J. Moltzer. Het is dus )»nd, war-lit in de Sleeswijksclie I Raming- f 260.000. Hoogste iosclirij- bladen nog-druk besproken. De gulle ver Dirk "Volleer, voor tien ten hon- ontvangst wordt nog steeds geroemd derd boven de prijzen van het tariet. en er op -gewezen dat overal aan de j Laagste inschrijver Cornells Bos, stations 't Deeusche volkslied den voor acht ten honderd boven de prij- reizigers tegenklouk. Te Varde voerde2en vaü ^iet tarief. ^de heer Skau het. woord en bracht j 'dén' strijd.in herinnering-, dien zijnel Nader verneemt men, dat Z. M. landgenodtenVoerden voor hunne de Koning niet op 28 Juni naar Grondwetten nopens de Troonopvol ging voorkomen. Hierna wijst de schr. aan hetgeen nu door de Ne derlandsche Regeering- en Volksver tegenwoordiging, ter naleving van de constitutioneele bepaling-en, zal behooren te geschieden. De Grond wet zegt hij o. a. bevat geener lei aanduiding met betrekking tot de vraag, of ook een vrouw tot het Reg-entschap kan worden geroepen doch er valt niet aan te twijfelen, dat aan de 26jarige, zoo zeer be gaafde Koningin Emma het Regent schap zal worden opgedragen. De mogelijkheid, dat de 4jarige Prinses Wilhelmina kinderloos of ongehuwd sterven kan, en dus een Duitsch Vorst, krachtens de Grond wettige bepalingen, tot den Troon kan worden geroepen, is blijkbaar zegt de schr. den Franschen taal en nationaliteit. Hij besloot zijne redevoering- met een «Leve de ICo- ?Mng van Denemarken». Kapitein borregard, een Deen, antwoordde hem en uitte den wensch, dat het Deensche volk roemrijk uit den strijd tegen zijne onderdrukkers mocht treden. Zooals te begrijpen is, heeft in België de verandering van minis- het vaderland komt, maar op dien datum van Carlsbad vertrekt naai de badplaats Kreutz in Ober-Beie ren. H. M. de Koningin zal Z. M. te Munchen ontmoeten en verder vergezellen. De goevernante van Prinses Wilhelmina zal morgen van 's-IIage naar Munchen vertrekken, om van daar uit HH. MM. te vergezellen naar Reutz. waar de Koninkliike terie ook menige verandering in ver-Familie eenige dag-en zou vertoeven anin;iiQ.Ja ^ooï.n'ion fan n-Qtrnioo r/.nn alvorens naar de residentie terug te keeren. Dr. II. J. Vinkhuizen is gis pin de verschillende gemeentebe- teren uit Karlsbad aangekomen met 1 J^ren gelast, dadelijk het bouwen opdracht des Ivonings om in alle vertrekken van het Paleis afdoende desiufectie-maatregelen te verorde- schillende besluiten ten gevolge. Zoo wordt thans door den minister van innenlandsche zaken en onderwijs de verschillende gemeentebe- l^ren gelast, dadelijk het bouwen van middelbare scholen te staken. De liberalen zijn hierover ten zeer ste verontwaardigd en de heer Ja cobs zou volgens hen dan ook niet meer moeten heeten minister van onderwijs, maar minister van binnen- landsche zaken en van openbare onwetendheid. Sedert Maandag zijn nog een groot aantal kransen aan het paleis van wijlen Z. IC. H. den Kroonprins bezorgd, om op de lijkkist van den ontslapen Vorstenzoon te worden nedergelegd. O. a. werden er twee fraaie kransen gezonden door HH, ICK. HH. den Prins en de Prinses maken moest om dit aanbod te aan vaarden, de aandacht werd geves tigd op een jong man, die naar het algemeen gevoelen zijner leeraars gerekend worden moest tot de be kwaamste leerlingen der Amster- damsche universiteit en tevens de geschiktheid en de neigingen had om in die betrekking op zijn plaats te zijn. Zoo werd de heer Leyds voorgedrag-en en benoemd, niet, g-e- lijk onjuist werd uitgedrukt, op aan bevelende voordracht der rechtsge leerde faculteit, maar op aanbeveling van haar leden. De heer Leyds kwam als kind uit Java. Zijn vader was te Magelang Goevernementsonderwijzer geweest, maar in 1865 overleden zonder eenig fortuin na te laten. Hij ging te Amsterdam op de school van den heer W. Laan, werd daar kweeke- een doorn in het oog, waarom in ling in 1872 een g'ing in 1874 naai de Fransche pers wordt gewezen op de onderwijzers-kweekschool te artikel 23 der Constitutie, 't welk Haarlem; hij was toen No. 1 van den weg aanwijst om tot een wij- j het daarvoor gevorderd examen. Vier ziging van de Troonsopvolging te ge-jaren later verwierf hij, met zijn raken. Waaromvraagt de schr.akte van hulponderwijzer, tevens zouden Koning- Willem III en de die voor onderwijs in de gymnastiek Staten-Generaal van artikel 23 ge-jen in het. teekenen en iets later die bruik maken? De Franschentrach- voor wiskunde. Terwijl in Europa door de werk lieden geklaagd wordt over gebrek aan werk, zoo schijnt dit toch ookvon Wied. in Amerika 't geval te zijn. Vol- Hedenvoormiddag- te 11 uren is gens eene wet, door het huis van j de eikenhouten kist, waarin het stof ten nu, geheel ten onrechte, het komen van den Nederlandschen Troon aan een Duitschen Prins voor te stellen als met inlijving gelijk te staan. Alsof België minder onafhan kelijk ware, omdat daar de Konings familie van Duitschen oorsprong is. Overigens vervolgt de schr. vertoont zich de Troonsbestijging door een Duitsch Vorst nog in een zeer ver verschiet, want de kleine Prinses Wilhelmina leeft niet alleen, maar zij zou ook, volgens de berich ten, volstrekt geen neiging bezitten om reeds zoo vroeg uit het leven te scheiden. De overgroote belangstel ling, welke de Frauschen toonen in zaken, die hun niet aangaan eigenlijk nog veel minder dan de Duitschers, daar Nederland nog niet eenmaal hun nabuur is heeft overigens, als men denkt aan de ge beurtenissen, welke tot den oorlog van 1870 voerden, zijn zeer beden- De kiesvereeniging omstreken te Schagen heeft tot can- didaat voor de Provinciale Staten van Noord-Holland gesteld den heer D. van der Stok, Burgemeester der gemeente Nieuwe Niedorp, dijkgraaf van de Niedorper Koggen en heem raad van het Ambacht West-Fries land, ter vervanging' van wijlen den heer II. Koomen. Bij de vorige stemming voor een lid van de Provinciale Staten heeft de heer v. d. Stok reeds 312 stem men op zich vereenigd, terwijl toen de heer jhr. mr. D. van Foreest, kantonrechter te Schagen, met 351 stemmen werd herkozen. De liberale kiezers in het district zijn echter dit maal verdeeld. De liberale kiesver eeniging Vrijheidgevestigd te Lan- gedijk en St. Pancras, heeft tot can- didaat gesteld den heer H. van Twuijver, candidaat-notaris en Bur gemeester te Zuidscharwoude. De ki es verëeniging Burgerplicht te Heer- Hugowaard beveelt aan den heer P. Wonder Azn., burgemeester van de g-emeenten Heer Ilugowaard en Oude Niedorp. In eene niet onder- teekende advertentie in de Schager Courant wordt voorts nog- aanbe volen de heer Heertje Rezelman, secretaris der gemeente Winkel. Men schrijft aan de Leidsche Ct.: Geen tuinbaas zou zich ooit uit het hoofd laten praten, dat als de- pauwen zoo schreeuwen er nog veel noordenwind te wachten is. De pauwen hebben dan ook al ge schreeuwd in April toen het warm was tot beschaming van de onge- loovigen, die eene buitenplaats be trekken om er de liefelijkheid van den zomer te genieten en het er nu koud hebben. Welk een tijd heeft nu de noordenwind reeds standge houden, wat is de lucht grauw en somber, hoe weinig- doet het weer aan den langsten dag, hoeveel meer aan Maartscb weer denken. Maart en April met hun zonneschijn, over tollig warm bij het nog- bladerloos geboomte, bespaarden het buiig, donkere, koude noordsche weer tot den zomertijd, bij het dichte lom mer. Landlieden, die het best kun nen weten, omdat zij bij het krie ken van den dageraad «op de been» zijn, verklaren dat sommige nach ten dan ook niet vrij zijn van vorst. Onmiddellijk kreeg hi j in dat jaar een aanstelling als hulponderwijzer - aan de departementale school te Breda, waar hij bijna een jaar bleef, en toen eene aanstelling aan een particuliere school te Amsterdam, waar hij eveneens een jaar werk zaam was. In die jaren had de heer Leyds nog privaatlessen te geven, om in zijn onderhoud te voorzien enIn de gisteren gehouden verga- tevens het doel te bereiken dat hij 1 dering van den gemeenteraad te zich nu had gesteld: toeg-elaten te worden tot de Amsterdamsche Uni versiteit; les gevende en onderwij zende, bereidde hij dus tevens zich voor op het admissie-examen. Dat werd afgelegd in 1880. Het volgende jaar deed hij pro- paedeutisch examen, in October 1882 candidaats-, in Februari 1883 docto raal. altijd «metlof»; op Woensdag 11 dezer promoveerde hij tot mees ter in de rechten, met een disser tatie «over den rechtsgrond der scha delijke zijde. Als men op dwaze en j devergoeding voor preventieve hech- vertegenwoordigers te Washington aangenomen, worden de reeders met een zware geldboete bedreigd, in dien zij buitenlandsche arbeiders als landverhuizers medenemen naar de dat die lichtstraal een vallende ster is geweest maar voor de onzen is het een teeken, dat zij zonder ge vaar op het kerkhof kunnen komen waar hunne Koningin hen wacht. Een geluid van naderende voet stappen en stemmen deed zich bui ten hooren. Saugor luisterde opnieuw. Daar komen zijzeide hij, terwijl hij zich naar den ingang van het kerkhof spoedde om het wacht woord te vernemen van degenen die achtereenvolgens binnenkwamen en voor het ruwe vreemdsoortige beeld nederknielden. Na verloop van ongeveer een kwartiers uurs waren de voornaam- sten der dweepzieke aanhangers van Bowhanie ten getale van vijftig of zestig op het kerkhof vereenigd. Ten laatste verscheen prinses Djella vergezeld van Jubbée, de priesteres. - - ..py>— fluisterde de prinses felijk overschot rust, geplaatst gewor den in de mahonie-kist. Zulks heeft plaats gehad in tegenwoordigheid van Z. Exc. den Minister van Justi tie. Het garnituur van eerstgenoemde, haar gezellin in het oor toen zij beiden de engte binnentraden, de reis is lang geweest, maar ein delijk naderen wij ons doel! Ja, Siva en Bowhanie zullen ons ten einde toe beschermen, antwoordde de priesteres. Ontsteekt de flambouwen! beval Djella, terwijl zij inmiddels plaats nam op de ruwe treden van het- granieten voetstuk van het af godsbeeld. Onmiddelijk werd haar bevel op gevolgd, doch het roodebe wegelijke licht der hartsachtige fakkels ver spreidde slechts een onzeker en geheimzinnig schijnsel, niet in staat om de duisternis over de geheele uitgestrektheid te verdrijven. De prinses wenkte Saugor naderbij te komen. Zijn de Jemaderen er allen? vroeg zij. Ik heb ze, toen ze mij voorbij gingen, geteld, luidde het ant- ongerijmde wijze onvrede tracht te verwekken, gebeurt het al zeer licht, dat de aanhitser-zelf er de booze vruchten van inoogst. Wanneer men soms, uit zeer tenis», die. tot de beste dissertatiën der Universiteit behoort. Delft werd door B. en W. aan den raad machtig-ing- gevraagd om een adres te richten aan Z. M. den Koning, die zijne hooge ingenomen heid had betuigd met den gedenk dag' van 10 Juli a. s., en alsnu Zr. Ms. welnemen te vragen, of die herdenking zal kunnen doorgaan op den daartoe bestemden dag, of wel dat het Zr. Ms. verlang-en is die eenige weken uit te stellen. De radjak Doorgal-Sakib zal niet komen hij is dood! Djella ontroerde hevig. Dood? herhaalde zij dof, 19 winkeliers in de Kal verstraat Idau fojj zeker vermoord! te Amsterdam hebben besloten, te j p)e afgezant der godin heeft verklaarbare beweegredenen, onder j beginnen met heden, hunne winkels]iem jn zijQ eigen paleis, temidden Hp hpvolkino' Ipt Znida.friknn.nsp.bp I tp 0 iiTfi dps avonds te sluiten. zijner dienaren, gedood, hernam de stem. de bevolking der Zuidafrilcaanschete 9 ure des avonds te sluiten. Republiek de meening- ingang zou woord, er ontbreekt er één. Wie? Dat weet ik niet. Hoezoo dat? -riep de prin ses verwonderd uit. Het was te donker, dan dat ik de g-elaatstrekken kon onderschei den, meesteres; het wachtwoord was in orde en dus heb ik hunne na men niet gevraagd Op hetzelfde oogenblik bemerkte Djella den fakir Souniacy, die op haar toe kwam. Zij ging hem twee passen te ge- moet en vroeg hem levendig op gedempten toon: - En zijn zij dood Prinses, de bevelen der godin zijn volbracht! Dit zeggende loog Souniacy niet; althans hij verkeerde in den waan waarheid te spreken, daar hij over tuigd was dat George Malcolm de geheimzinnige afgezant was, wiens komst reeds eeuwen lang door de profeten was voorspeld. Djella van haar kant vatte zijn antwoord in haar voordeel op en riep met helsche vreugde, zich tot Jubbée keerende, uit: Jubbéet wat ben ik gelukkig! Deze nacht is de heerlijkste van mijn leven, want ik ben gewroken en sta verder op het punt te triom feeren; mijne vijanden zijn uitge roeid en morgen kan ik den troon weder beklimmen waarop mijne voorouders gezeteld hebben. Ja, antwoordde Jubbée, morgen is prinses Djella -alleen- heerscheres over Indië, en zullen de Tamerliden zegevieren Waarom bevindt de radjah Doorgal-Sahib zich niet hier? vroeg- de prinses. Is hij het dan, die niet is gekomen? Die vraag werd niet dadelijk be antwoord, doch na eenige oogen- blikken riep eene stem onder de menigte Djella maakte een gebaar van afschuw. Indien hij door de hand van den uitverkorene der godin is getrof fen, dan heeft liij zeker Bowhanie beleedigd en zijn lot verdiend; vloek over zijn nagedachtenis! Prinses, sprak de fakir, de Jemadereu wachten de bevelen hunner koningin. Ik zal hen niet laten wachten. Djella stond op en zich onder de safimgezworen, die zich eerbiedig nederbogen, begevende sprak zij het volgende Zonen van Bowhanie, broeders van het «Heilig Verbond»De go din beschermt ons. Zij keurt onze plannen goed. Het onwederlegbaar bewijs er van is, dat in de heilige pagode, ten aanzien van priesters en priesteressen, de welbeminde zoon van god Siva is verschenen! Hij is dezen nacht onzichtbaar in ons mid den, en morgen zal hij in onze ge lederen strijden! (Slot volgt)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2