BINNENLAND zijn eenige maanden geleden in op stand gekomen tegen de Portu- geesche overheidspersonen en dezen hebben tot dusverre de orde nog niet kunnen herstellen. Integendeel, de inboorlingen hebben zich volgens ontvangen berichten, meester ge maakt van een Portugeesche ka nonneerboot, welke daar gestation- neerd is en de bemanning heeft in de sloepen de vlucht genomen. Zooals licht te begrijpen is heeft dit verlies hoogst nadeelig gewerkt op het ontzag voor de negers en eischen dan ook de Portugeesche bladen, dat krachtige maatregelen zullen geno men worden om den toestand aldaar te veranderen. Inderdaad is dit hoog noodig, daar Portugal het Congo- gebied van zich trekken wil en al- zoo hare koloniën zal uitbreiden. De onmacht, die het thans reeds hier in dit geval toont, zal echter niet vooraeelig werken op de gevoelens van de groote mogendheden en het mi*zal zich wel eerst weer duchtig jmoeten weren om den eerbied van vroe'ger van de inlanders af te dwin- "gen. Althans reeds nu worden be zwaren gemaakt om aan Portugal het bezit van de Congo-mondingen toé te vertrouwen, daar de interna tionale handel daarbij te:* zeerste betrokken is en dus aan een mo gendheid, die zich zal weten te eer- k biedigen, de voorkeur dient gegeven te worden. Doof, cLe "aartsbisschoppen van Pa- rijs,Lyon'eu Toulouse is aan den pre sident .van-, tie Fransclie republiek een brief geschreven, waarin zij pro- testeereh tegen' verschillende beslui- téb.,-P-it kortelings door de regeering óm de' kamers genomen. De nieuwe gemeentewet moet het - teitWerstVontgelden; daar nu aan den ii'.airë' in-zekere gevallen het recht .-■' is foèg.ekend, zonder, toestemming ja zelfs tegen den zin van den pas- toor de'klok te doen luiden, waar door. de lieden vrijen toegang tot i de kerk verkrijgen. Daarna maken ~pj bezwaar tegen de vermindering van. de -begrpo'ting van eèredienst, de. •dienstplichtigheid van de semina risten en tegen de wederinvoering van de echtscheiding. Al deze maat regelen zijn volgens hen in strijd met het concordaat. Althans het Vatste punt bestrijden zij ten zeerste .1 verklaren dat 'de onontbindbaar heid van het huwelijk behoort tot ,e kerk en dat alzoo de echtscheiding in strijd is met het concordaat, on derteekend door den eersten Consul. De socialisten vergeten en ver- geven niet licht en wel het minst hunne vroegere vrienden, die zich hans van hen afgescheiden hebben een berusten in de tegenwoor dig zaken verkiezen boven een leven viA onrust en strijd. Dit ondervond ook d*ï vroegere volksvertegenwoor diger Hartmaan. Deze woont thans te Hamburg en heeft daar een hötel. Eergisterenavond werd een moord- aanslag op hem gepleegd door een .kleermaker, deze wilde hem uit wraak met een zesloopspistool het leven benemen. De aanslag gelukte echter niet; in de worsteling ging het pistool af en kwetste gelukkig niemand. De moordenaar werd dade lijk gevat, maar dreigde onder liet wegvoeren toch Hartmaan nog met de woorden «Uitstel is geen afstel»; als ik vrij kom moet Hartmann toch sterven, want hij heelt de socialis tische partij verraden. Haarlem, 26 Juni 1884. De uitslag van het eindexamen, voor afd. A. aan het gymnasium alhier, is als volgt: het diploma voor godgeleerdheidrechtsgeleerdheid, letteren en wijsbegeerte werd toe gekend aan de leerlingen: D. VV. K. de Roo de la Faille, H. J. Tas man, G. van Vloten, D. E. van Leu- nep, C. R. van Lelyveld, W. B. R. van Weideren Rengers, A. L. Don ker en N. C. de Gijselaar, die reeds eindexamen aan eene II. B. S. had gedaan. Een werd afgewezen, De gymnastiek-vereeniging «Ivracht door Volharding», ontving' Zaterdagavond jl. in haar oefenings zaal van een groot aantal dames een keurig vaandel ten geschenke. Het werd uit naam der schenksters aangeboden door mej. B. van Leeu wen, die daarbij een korte toespraak hield. De heer H. W. Westerveld, president, nam vervolgens het woord, bedankte de dames voor het schoone geschenk en verzocht namens de vereeniging', hun een glas wijn te mogen aanbieden, dat met de meeste bereidwilligheid werd aangenomen. Ten slotte werden nog eenige uur tjes met gezelligen dans doorge bracht. De minister van binneuland- sche zaken heeft bepaald dat de ver kiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Haar lem, noodig geworden door het over lijden van mr, C. J. F. Mirandolle, zal plaats hebben op Dinsdag 15 Juli e. k., en de herstemming, zoo die noodig mocht zijn, op Dinsdag 29 Juli daaraanvolgende. H. K H. Prinses Hendrik begaf zich gisteren middag ten 1 ure naar het Paleis van wijlen Z. K. II. Ale xander, Prins van Oranje, en werd aldaar ontvangen door de adjudan ten van Z. K. II., die Haar naar de rouwkamer geleidden, waar de Prin- I ses het lijk van den Prins aan schouwde en het lijkkleed met bloe- I men tooide. Gisteren middag te 2 ure ging de voordeur van het paleis van wij len den Kroonprins voor het publiek open, dat in de rouwkamer het ge- 1 laat van den afgestorvene wilde aan schouwen. Dé stroom van belang stellenden was g'root en was steeds wassende, zoodat de queue die zich van den ingang- tot het paleis vormde als een breede draad doorliep lang den Kneuterdijk om diep in de Park straat te eindigen. Bij g-roepjes van 12 k 15 werd de steeds aangroeiende menigte binnen gelaten. Te 1 ure reeds bracht Prinses Hendrik, vergezeld van twee hof dames, een bezoek aan de rouwzaal en tooide de lijkkist met een uit witte rozen gevlochten krans. Op het lijkkleed waren ook gehecht prach tige rozenkranzen van de groother togin van Saksen, geb. Prinses der Nederlanden, van de academievrien den van de overledene, die deel uit maakten van de tijdens 's Prinsen studiejaren gevormde delating-club Serva F idem te Leiden. Iedereen was in de gelegenheid de rouw-estrade te bestijgen en het lijk te aanschouwen waarvan het hoofd op een kussen rust. Alles ging onder eene plechtige stilte voorbij en zij die de gelaatstrekken van den laatsten mannelijken telg uit het Oranjehuis hadden gezien, verlieten diep bewogen het Paleis. in rotsblokken hadden kunnen ver mommen, wegsmeten en zich op de Hindoes wierpen, hen omsingelden en ontwapenden. Op hetzelfde oogenblik stormden uit een hol in eene der rotsen Ed ward Malcolm, Anatole Dieudonné, Lord Singleton, Kazil en Stop te voorschijn. Hurrah! riepen de Engel sehen. Neemt hen gevangenbeval Lord Singleton aan de soldaten, doodt slechts hen die weerstand bieden. Stop had Saugor reeds bij de keel. Eindelijk heb ik u toch te pakken, schavuit! dat vergoedt veel. Indië is bepaald nog zoo kwaad niet! Anatole Dieudonné had het voor beeld van Stop gevolgd en hield den Souniacy bü den kraag, terwijl n toevpegde: ben wel bijziende, maar gij '"ohnieten het Gisteren is aldaar bericht ontvan gen, dat de Koning 2 J uli Carlsbad zou verlaten. Ongeveer 1500 personen heb ben gebruik gemaakt van de gele genheid om de rouwkamer in het paleis van wijlen Z. K. II. den Prins van Oranje te bezichtigen. - Het bericht aan het Vaderland ontleend, dat in den nieuwen ko ninklijken grafkelder te Delft nog slechts twee ledige nissen zijn, is, naar bericht wordt, geheel onjuist. Naar men aan het Dagblad mededeelt, wordt H. K. H. Prinses Frederik Karei, moeder van H. K. H. Prinses Hendrik, heden te 's-Hage verwacht, om eenige dagen bij H.Dr. dochter door te brengen. Bij de bekendmaking van het overlijden van den Prins van Oranje heeft de regeering van Luxemburg een rouwtijd van drie maanden vast gesteld (namelijk zware, halve en lichte rouw, elk eene maand). Hierbij is bepaald, dat tot en met den dag der begrafenis eiken ochtend alle kerkklokken in het groothertogdom moeten luiden en alle openbare ver makelijkheden gedurende al dien tijd verboden zijn. De correspondent van de N. R. Ct. te Weenen schrijft ons den 23sten De keizer van Oostenrijk en alle aartshertogen hebben onzen Koning condoléance-brieven gezonden. De stadhouder van Bohemen, baron Krauss, zal zich naar den Koning- begeven, om nog eens namens den keizer mondeling Zr. Ms. deelne ming te betuigen. De stadhouder van Elzas-Lotharingen, g-raafMan- teuffel, heeft den Koning- namens den keizer van Duitschland, en de Rus sische minister van oorlog, generaal Wannowsky. namens den Czaar ge condoleerd. Hetzelfde deed de bur gemeester Knoll in naam der stad Karlsbad. In de Engelsche kerk al daar heeft heden een lijkdienst voor den Prins van Oranje plaats. Te 's-Hage is het telegraphisch bericht ontvangen, dat de Trans- vaalsche deputatie eergisteren in goeden welstand op Madera aange komen is. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofd kiesdistrict Zevenbergen zijn inge leverd 1165 biljetten, waarvan 78 van onwaarde. Er moet eene her stemming plaats hebben tusschen de heeren mr. R. van de Werk (lib.) die 519, en baron "Van der Borch (anti-revol.), die 509 stemmen ver kreeg. Dinsdagmiddag had aan het in aanbouw zijnde Centraalstation te Amsterdam een ongeluk plaats. Een werkman, bezig- de steigers in orde te brengen, stortte naar be neden en kwam op zijn hoofd te recht. Bewusteloos werd hij opge nomen en naar het gasthuis gebracht, waar hij eenige oogenblikken daarna overleed. Hij laat een weduwe en 3 kinderen na. Zondagochtend 4 uren is een felle brand uitgebroken in de kaaspak huizen van Gebr. Groot en F. Groot op het Marken aan de Nieuwe Haven te Edam. Drie groote pakhuizen branden geheel uit. Ofschoon er veel kaas kon gered worden, ging toch een aanzienlijke partij verloren. woord tot Lord Singleton richtende zéide hijOp het door u gegeven feest heb ik uw lieve misses gezegd dat wij ons nog eerstdaags in apen ol rotsen zouden moeten vermom men om die schavuiten meester te wordenMij dunkt dat het ons niet slecht gelukt is, niet waar, milord? Yol macktelooze woede en haat staarde Djella in het rond. Ja, overwonnen, mompelde zij, maar ik wil althans hun zege praal niet aanschouwen. Dit zeggende trok zij den aan haar gordel bevestigde doik en wilde zich dooden, maar Kazil, die stil achter haar was geslopen, greep haal bij den arm en ontrukte haar het wapen. Neen, niet aldus, mevrouw, riep hij haar toegij moet uw straf ondergaan. HelpSaugorriep de prin- 11. te Gouda aanving en gisteren morg-en eindigde, had den volgenden uitslagPrijs H. Van der Ring te Gouda; le premie F. W. Cording te Gouda; 2e F. J. Amersbeek te Alkmaar; 3e L. W. C. Walraven te Schiedam4e H. Yente te Zeven huizen; 5e S. Bos te Zevenhuizen; 6e H. Groen te Andijk. Bij den daaraan verbonden bil jartwedstrijd werd de prijs behaald door G. Bolsward, de premie door G. Boot te Arnhem. Een treïnsmid van een der goe derentreinen is Dinsdag avond in het Holl. spoorstation te 's-Hage in aanraking gekomen met den perso nentrein, die ten half tien ure naar Amsterdam vertrekt. De man werd aan de schouders gekneusd en is, nadat het eerste verband gelegd was, met den laatsten trein naar Rotter dam, zijne woonplaats, terugge bracht. De nationale kolfwedstrijd in de sociëteit Ons genoegendie Maandag De kapelmeester der muziek van het 3de regiment huzaren te 's-IIage de heer Yan Waasdijk, die tot dus verre den graad van sergeant-majoor bekleedde, is bevorderd tot adjudant- onderofficier. Tegen verschillende drogisten in Den Haag is proces-verbaal opge maakt wegens verkoop van genees middelen, „die aan hen verboden zijn te verkoopen. Een lief zoontje, 16 jaren oud, werd Dinsdag avond waardig' ge keurd, naar een politiebureau te 's-IIage te worden overgebracht. Hem wordt te laste gelegd, zijn vader met een knipmes drie wonden te hebben toegebracht, een in de rech terpols en twee in den linkerarm. Den verwonde is door den heel kundige in het Gemeente-Zieken huis de vereisehte hulp verleend. Het voorval moet het gevolg zijn geweest van des vaders verlangen dat de jongen naar bed zou gaan, terwijl deze liever de straat op wilde. Nu al moet de jeugdige ongeluk kige een goede kennis zijn van den sterken drank en ook reeds als zeer ondeugend en onhandelbaar van ka rakter bij de politie bekend staan. Hij is in voorloopige bewaring ge houden. Op last van den Burgemeester van Den Ilaag- is heden tegen W. Toet, te Schevening-en, proces-verbaal op gemaakt wegens het plaatsen van badstoelen aan het Scheveningsche strand, waartoe Toet vergunning had van den minister van financiën. De eerste haringjager is heden te Vlaardingen binnen gekomen met 170 ton haring aan boord. De orthodoxe predikanten te Arn hem hebben zich bij brief tot het dagelijksch bestuur der gemeente gewend, met het verzoek de wed rennen van den heer Carré niet te laten doorgaan, als strijdig- met de Zondagsrust. De Hindoe vernam deze hulpkreet en worstelde onder de ijzeren vuist van Stop, doch deze drukte hem de tromp van zijn revolver tegen de slapen. EllendelingSchavuitverroer u niet of ik schiet u neder als een hond. Die aanbeveling scheen helder en duidelijk, althans Saugor liet allen tegenstand varen. Op hetzelfde oogenblik kromp Djella krampachtig ineen en haar bleek gelaat vertrok zich opnieuw onder de gevoelens van woede en haat die haar beroerden. Mary en Heva, die zich eveneens in het hol hadden bevonden, stonden voor haar. Zij ook, stamelde zij wie heeft hen toch gered? De God der Christenen, me vrouw, antwoordde haar Kazil. die heeft uw afgoden met hun eigen wapenen bestreden, de sluier in het Tamboersboschje gevonden. Thans leed hij aan delirium, zoodat hij, na een geneeskundig onderzoek te hebben ondergaan, per rijtuig naar het ziekenhuis moest worden over gebracht. In een magazijn van galanterieën Tiel, tevens dienende tot berg plaats van eau de cologne, ont stond eergisteren voormiddag een felle brand. Het pand is geheel uit gebrand. Yan de goederen is niets gered. Alles was tegen brandscha de verzekerd. Door het krachtig op treden derbrandweer en de bijzon dere windstilte zijn de belendende gebouwen gespaard gebleven. Een half jaar geleden ontstond hij denzelfden eigenaar brand in zijne woning. Evenals toen, is de oor zaak ook nu onbekend. De bierhandelaar S. teNijmeg-en, die tot uitoefening van zijn bedrijf een grooten hond houdt, zag zich dezer dagen genoodzaakt dezen hond eene bestraffing met de zweep te geven, omdat het dier weigerde te trekken. Toen hij na verloop van eenigen tijd was thuisgekomen, den hond liad uitgespannen eu in zijn woonvertrek was gezeten, waar hond zich ook bevond, viel het d op eens zijn meester met ontembf woede aan, en beet hem op vree;, lijke wijze in het aangezicht, d armen en beenen, zoodat de man thans zijne bezigheden niet kan ver richten en onder geneeskundige be handeling is. Het dier. anders goedaardig- en mak, was blijkbaar door de onder vonden kastijding in een brieschen- den leeuw veranderd. In de vorige week werd te Arn hem door de politie op het Velper- plein een man gevonden, die bij onderzoek lijdende bleek te zijn aan den zoogenaamden g-eeuwliong-er. Armoede en gebrek aan voedsel hadden hem in dien beklagenswaar- digen toestand gebracht. Dinsdag werd diezelfde persoon, nagenoeg naakt en wezenloos, onder eene bank Twee metselaars, aan het in aan bouw zijnde station te Waspik (Noord Br.) werkzaam, wilden eens gaarne Maandag- houden. Ze vonden den rijksdaalder dien ze samen be zaten echter niet voldoende om den heeleu dag uit te zijn, en kwamen nu overeen dat de een in een her berg zonder «vergunning» eenige blaartjes zou gaau drinken met den rijksdaalder in den zak, terwijl de ander voor rijksveldwachter zon spe len. Toen de een goed en wel aan den Schiedammer gezeten is, komt dan ook de ander binnen, maakt zich bekend als rijksveldwachter en vraagt aan de tapster met een door dringenden blik of zij «vergunning» heeft; de vrouw antwoordt huilend van neen; de man der wet verbali seert de tapster en haar klantbei den smeeken om het dezen keer door de vingers te zien, dat zij het niet meer doen zouden, docli Jé veld wachter blijft onverbiddelijk, tot de metselaar op het denkbeeld komt om de macht van het zilver op hetpo- litiehart te beproeven, enna lang bieden en loven worden zij het eens: de bekeurde metselaar en de tapster zonden ieder een rijksdaalder geven, dan bleef de zaak rusten; beiden betaalden en de veldwachter vertrok. De tapster was nog blij dat ze er goed afkwan, en schonk den klant voor zijn hulp ook het gelag nog vrij, met een fooitje toeen de Maan daghouders konden nu door hun welgeslaagde oplichterij er een luien en lekkeren dag van nemen. en de ring van Bowhanie hebben ons doen zegevieren. En zie hier uwe slachtoffers, mevrouw zeide George Malcolm op zijn beurt, maar levend en vrij. Helaas! een is er die ontbreekt. Sir John Malcolm kan niet weder - keeren, maar ik heb zijn eed ge houden: ik heb zijn werk voltooid en zijn dood gewroken. Heb dank, broeder, riep Edward, hem de hand drukkende, uit. En ik, George Malcolm. zeide Lord Singleton uit naam van geheel Engeland zeg u dank voor de grootsche taak, die gij hebt volbracht. Ik kan u een belooning uwer waardig toezeggen. Mylordis dat niet de schoon ste en heerlijkste belooning, die ik zou kunnen verlangen, antwoord de onze held, terwijl hij Mary de hand reikte. De zusters omhelsden elkander en riepen uit: Zaterdag morgen heeft tusschen Bakel en Gemert eene brutale aan randing plaats gehad. Een meisje van ong-eveer 11 jaren, wonende te Bakel, begaf zich alleen naar laatst genoemde plaats, en werd door den wegwerker M. v. d. R. op zulke verregaande wijze mishandeld, dat zij bewusteloos bleef liggen en naar Gemert moest vervoerd worden. De schuldige is door het meisje herkend en gevankelijk naar Roermond over gebracht. George, wij zegenen u, sprak Heva. George, wij hebben u lief, stamelde Mary. Leve Engeland! riep Stop uit terwijl hij zijn hoed in de lucht wierp en weder opving. Anatole Dieudonné bleef hem het antwoord niet schuldig. Leve Frankrijkriep hij uit. En eere zij God! mompelde George zachtkens bij zich zelf, de oogen ten hemel heffende.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2