BINNEXLUÉD positie 72 leden, terwijl nog- 42 leden tot andere partijen behooren. In twee distrieten moet nog eene herstem ming plaats hebben. De mogelijk heid bestaat, dat de premier bij den Rijksdag 't voorstel zal ter sprake brengen om voortaan 't parlement voor langer dan drie jaar te laten verkiezen, welke tijd thans door de wet is vastgesteld. In de politieke kringen te Madrid heeft de rede van den heer Canovas groote sensatie verwekt, daar men die als het uitgangspunt van eene nieuwe koloniale politiek beschouwt. Thans hebben de conservatieven in de Cortes openlijk verklaard, dat zij e vrijhandelsbegrippen en den -ensch naar decentralisatie best ver- nigbaar vinden met de eerbied voor rechten van het moederland en de getrouwe gehechtheid aan je. De heer C.v.-ovas heeft dan verklaard niets te willen hooren het idiaaJ van de Creolen, na- lijk, zelfstandigheid van bestuur deze vooralsnog onuitvoerbaar te u<;hfc$n in den tegenwoordigen toe stand van Cuba. Haarlem, 27 Juni1 1884. Gisteren bad door 't provinciaal ostuur van Noord-IIolland d^aan- :steding bij enkele inschrijving .laats van de uitvoering van eenig jaggerwerk in het Zuider-Spaarne. De ininste inschrijver was de heer C, Ros te. Haarlemmermeer voor Z184-. De raming, bedroeg f2465. Rij den-.heer'.' W. Gosler, uit gever alhier, is de tweede druk ver- •obeüen van den bundel «Volkslied- os» van Piet Vluchtig, welk werkje, inhoudende dal van keurige Neder- landï&hé dichtstukjes, reeds zooveel bijval mochtverwerven. Wij gelóbyen dat ook deze tweede uitgave zich iu een goed debiet zal .kunnen verheugen. Cot Naar' men verneemt, heeft de ótyeleerw. heer M. N. J. Moltzer, de hoogbejaarde predikant der Ned. rv. Gemeente alhier, omgezond- .Adsredenen zijn emeritaat aange vraagd. - Het juiste aantal personen, dat steren tusscben 2 en 4 nre de wkamer ten paleize van wijlen ,i Prins van Oranje bezocht, be- iroeg 1457. Alvorens de rouwkamer voor het ubliek werd opengesteld, hadden nkele ingezetenen, die de Prins dens zijn leven vaak bij zich ont- ug. of die tot zijne onmiddellijke age ving behoorden, reeds den Vor elijken doode aanschouwd. Onder hen behoorde, naar wij •uennen, de voormalige kolonel der *ende artillerie, vroeger goever- v'_fir van den Prins, de heer Hooft. Met tranen in de oogen staarde hij op het stoffelijk overschot van hem, wiens eerste schreden hij geleid had, en de herinnering aan de dagen, 'gedurende welke hij den jeugdigen Prins als leidsman ter zijde stond, stemde hem blijkbaar tot diepen weemoed. De heer Hooft wilde van deze droevige plek dan ook niet heen gaan zonder eene laatste 'hulde te hebben gebracht aan zijnen toen- maligen koninklijken pupil,en voegde ais blijk daarvan een fraaien krans bij den stapel, rondom de lijkbaar gelegd dak uitkwam. Dit bericht was zeer belangrijk, en ik begaf mij nu naar den heer Morton, om eenige inlichtingen om trent dien neef in te winnen. Ik werd weder in de leeskamer gelaten, en wien trof ik daar aan? Den jongen heer met wien ik zoo verlangde kennis te maken. Het was een net jongmensch, on geveer 22 jaren oud, met een open gelaat, waarop (ik moet het eerlijk bekennen) het moeilijk zou geweest zijn, diefstal, inbraak enz. te ont dekken. Ik ben echter in mijn be roep oud geworden en laat mij dus niet gemakkelijk bedotten. Maar toch is het mogelijk, dacht ik, en al mijne aandacht was op den jon gen man gevestigd. Hii was goed gekleed, wel wat overdreven naar de modedat duidde "n aiet ten kwade, hij was een uren, en .22 jaar oud. inbraak was aa- Prinses Hendrik waebtte giste ren avond met de dames en heeren barer hofhouding, in het hofsalon van het Rijnspoorstafcion te 's-Hage Prinses Frederik Karei, hare moe der, die ruim 10 ure met een klein gevolg aldaar aangekomen is. De ontmoeting tusschen moeder en doch ter was recht hartelijk. De Prui sische vorstin gelijkt sprekend op Prinses Hendrik. De Duitsche gezant g-raaf Von Alvensleben bevond zich met de heeren der legatie mede aan het station. De beide Prinsessen reden ter stond naar het Paleis in het Voor hout. Reuters Office seint uit Londen van 25 JuniGraaf Van Bylandt ontving in de laatste dagen om standig bericht van de heeren Van der Hoeven en Van der Wijck, over den toestand in Atjeh en de uit zichten op de vrijlating' der beman ning van de Nisero. De radjah van Tenom verlangt thans vergrooting van het vrijhaven-gebied en een aanzienlijk losgeld. De heeren Van der Hoeven en Van der Wijck zul len nog eenigcn tijd te Londen blijven. Door het Dep. 's-Hage der Maatschappij van Nijverheid werd voor de Alg\ Vergadering ingediend een voorstel om, ter bevordering van liet practisclie nut uit bet Koloniaal Museum te Haarlem te trekken, jongelieden die aan een nuttigen werkkring in onze Overzeesche be zittingen geholpen worden, in de gelegenheid te stellen, vóór hun vertrek uit Nederland eenige alge- meene kennis van land, volk, bodem en voortbrengselen van Nederland'sch Oost- en West-Indie te verkrijgen. Blijkens hun praeadvies op dit voor stel, juichen directeuren liet denk beeld warm toe. Huns inziens zou dit onderwijs het best kunnen ge geven worden door een conservator, die, voortdurend aan het Museum verbonden, niet alleen de voortbren- selen van Indië zou moeten kennen maar ook, bijgestaan en voorgelicht door een commissie van met Indische toestanden bekende personen, in staat zou zijn om inlichtingen te geven of in te winnen en onderzoeking'en te doen in het belang van handel en nijverheid. Directeuren- achten het echter niet wenschelijk, dat de meerdere kosten, welke deze uitbreiding van het Ko loniaal Museum zou tengevolge heb ben, door de Maatschappij gedragen werden. Liever zagen zij het Kol. Museum op den voet van het Mu seum van Kunstnijverheid ingericht. Zij hebben daartoe een reglement ontworpen, waarin op den steun van belangstellende particulieren gere kend wordt. Daar aan liet vaststel len van dit reglement wetswijziging moet voorafgaan, zal de a. s. Alg. Vergadering, ook met het oog op de in 1886 te verwachten algemeene wetsherziening, hieromtrent eerst moeten beslissen. De geneeskundige inspecteur in Zuid-Holland heeft aan den ge neeskundigen raad gerapporteerd, dat in 1883 in 43 gemeenten van Zuid- Holland voorkwamen 2070 gevallen van pokken, waarvan 597 met doo- delïjken afloop. Het hevigst werden geteisterd de gemeenten Oud-Beijer- land met 620 lijders en 190 dooden, Rotterdam met 935 lijders en 262 dooden, Charlois met 48 lijders en 18 dooden. Delftshaven met 62 lij ders en 13 dooden, Katwijk met 50 tuurlijk het onderwerp des gespreks; en de neef toonde zich buitengewoon deelnemend in het verlies van zijn oom. Na eenigen tijd vertrok liij, en ik bleef met den heer Morton alleen. Deze vroeg mij nu terstond tot welk resultaat ik gekomen was. «Eerst moet ik u eenige vragen doen,» zeide ik. «Hoeveel sleutels hebt gij van de geldkist?» «Slechts één.» «Hadt gij dien in den nacht, toen de inbraak plaats heef; gehad bij u?» «Niet juist in mijn zak. Ik leg hem steeds in de schuiflade van mijn schrijftafel; dat deed ik ook dieD avond en vond hem daar den volgenden morgen weder.» «Zooals ge gezegd hebt, wonen hier nog in huis uwe yrouw en twee dienstmeisjes «Zoo is het,» antwoordde de heer Morton, «doch nu is mijne vrouw lijders en 16 dooden, Kralingen met 25 lijders en 13 dooden en Leiden met 137 lijders en 41 dooden. Om bekende redenen Oud-Beijer- land ten opzichte der vaccinatie bui ten beschouwing latende, stierven van de niet-gevaccineerden 34.6 ten 100 en vau de gevaccineerden slechts 12 ten 100. Woensdag werd in het gebouw tot Nut van 't Algemeen te Amster dam de jaarlijksche algemeene ver gadering gehouden der Alg. Nederl. Vrouwen-vereeniging Arbeid Adelt. Uit het jaarverslag bleek, dat overal, wat het streven aan Arbeid Adelt betreft, verbetering en vooruitgang- was waar te nemen. De Yereeniging telt thans 2033 donateurs en leden en 277 werksters. Aan verkochte goederen en afgeleverde bestellingen werd uitbetaald f 24.333.33. Aan bet hoofdbestuur werd een legaat ver maakt door wijlen den heer P. A. J. Gosenson, te Doesburg. De onafgebroken blijken van be langstelling door H. M. de Koningin, beschermvrouw der Vereeniging, ge geven, bevorderen zeer den bloei der Yereeniging. De afd. Amsterdam, de grootste en meest bloeiende der afdeelingen, is zeer vooruitgaandeaan 45 werk sters werd aan werkloon f 4788,38 uitbetaald. De internationale ten toonstelling was eene zeer goede ge legenheid, om de Yereeniging in wijder kring meer bekendheid te verschaffen. De afdeeling werd voor hare inzending bekroond met de gouden medaille. Afd. 's-IIage is weder iii het bezit van een eigen depot, men gevoelde de bezwaren, van het te zamen zijn in één depot der beide Vereenigingen Arbeid Adelt en Tesselschade. Vol moed en door zeer ruime bijdragen van al de bestuursleden in staat gesteld, werd het nieuwe depot in April g'eopend, gevestigd in het Noordeinde 92. Dit g'eschiedde met eenige plechtigheid, en werd bijgewoond door de be stuursleden en ook vele hoogge plaatste personen, alsmede die der pers. Aanvankelijk gaat het zeer goed in het nieuwe depot, ten minste niet minder dan bij de combinatie der beide Vereenigingen, de bestel lingen zijn zelfs meer. Een smaak vol uithangbord, dat van verre reeds de aandacht trekt, werd geschilderd door den artist-decorateur Carl Rosse, die het werk ontwierp en uitvoerde. De kleine afdeelingen bleven het zelfde, en de correspondentschappen vermeerderden. In eene woning in de Lauriers- straat te Amsterdam, was Woens dag avond een negentienjarige jon geling laag genoeg, ten g-evolge van een twist, zijne moeder zooda nig te mishandelen, dat zij bewus teloos nederviel. Op haar hulpge roep schoten de buren toe, en in hunne verontwaardiging onthaalden zij den ontaarden zoon op zulk een duchtig pak slagen, dat deze, om aan veler handen te ontkomen, zich genoodzaakt zag door de ruiten te springen. Hij bekwam daarbij eene zwaar bloedende hoofdwonde, zoo-, dat hij, onder geleide van een agent van politie eerst naar het hulpbu reau en later naar het gasthuis werd gebracht. Ook voor de vrouw werd gen^skundige hulp ingeroepen. (A. C.) Het hoofdbestuur der Nederland- afwezig; zij is sedert drie weken bij bloedverwanten buiten.» «In den nacht, waarin de inbraak plaats had, was er dus niemand, dan gij en de dienstmeisjes in huis? «Juist.» «Nu, mijnheer Morton, bedenk u eens, hebt ge in dien nacht een buitengewoon gedruisch gehoord?» «Ja, mijnheer, daar brengt gij mij iets in de gedachte; het was om streeks drie uur des morgens, toen ik mij verbeeldde, dat ik schreden in mijn kamer hoorde. Ik luisterde, maar toen ik verder niets meer hoorde, besloot ik dat ik mij ver gist had, en sliep terstond weer iü.» «En 's morgens vondt gij d sleu tels op dezelfde plaats, waar gij hem 's avonds gelegd hadt?» «Op dezelfde plaats.» «Hebt ge ook meer sleutels van de huisdeur?» «Slechts twee; den eene heb ik, den andere mijne vrouw. scbe jachtvereeniging Nimrod, ge vestigd te Amsterdam, heeft bij adres aan de colleges van Gedeputeerde Staten in de verschillende provinciën het verzoek gedaan, de jacht op fazanten niet te openen vóór half October. Woensdag 2 Juni, te 3 ure des namiddags, zal het gerechtshof te Amsterdam eene zitting houden tot plechtige installatie van de heeren mrs. Van Valkenburg, Noyon en Van de Werk, tot voorzitter, vice-voor- zitter en raadsheer van dat hof. Voor eenige dagen kwam in den winkel van den goud- en zilver kashouder S. in de Binnen-Bantam- merstraat te Amsterdam, een meisje van omstreeks 20 jaren, die voor gaf bij mevrouw Stoffers dienstbaar te zijn. Mevrouw wenschte een paar gouden slootjes voor kinderen op zicht te hebben. Drie stuks werden baar medegegeven, maar den vol genden dag kwam men tot de ont dekking bedrogen te zijn. De politie met de oplichting in kennis gesteld, had de voorwerpen al spoedig' in een bank van leening teruggevonden, maar van de bedriegster is tot heden niets ontdekt. Men zij dus voorzichtig'. Te Wieringerwaard is gisteren door het gerecht uit Alkmaar een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van den dood van een meisje, 't Vermoeden scheen te bestaan, dat de vader zijn dochtertje en eenig kind, van 7 h 8 jaar, verdronken zou hebben. De uitslag van 't on derzoek is nog' niet hekend. Het Roti. Nbl. schrijft letterlijk af den brief, die dezer dag-en door een Rotterdammer aan zijn broer te Scheveningen werd geschreven: «Rotterdam 23 Juni 1884, Aart. Heden neem ik de pen op u eens te schrij ven doch daar de punt krom is heb ik hem nijdig weggegooid, ik most de pen van armoei weer opnemen, want ik most toch schrijven, aflijn ik nam de pen dan weer op en zou beginnen te schrijven en wat was 't toen weer mijn inkt was op, toen moest ik de pen alwaar neerleggen om inkt te halen, dat liet ik doen en toen Ti en us terugkwam met de inkt toen had hij de helft laten val len met ongeluk dus der was niets aan te doen, de inkt was weg en de inkt bleef weg, nu om daar weer op terug te komen om u eenige let teren te schrijven zoo nam ik de pen op om u eenige letteren te schrijven je moeder wou schrijven, maar dat wou ik niet hebben dat zij schreef want ik wilde liever zelf schrijven en Gerrit zeide ook laat vader maar schrijve zoo ik dan nu ook zelfs schrijf o Aart ik heb zoon moeite om te schrijven want mijn pen is slecht en mijn inkt is dik, verders geen nieuws alsdat ik blij ben dat ik nu geschreven heb en de andere week zal ik je weer schrij ven dan zal ik maken dat ik een betere pen heb om te schrijven, ik zou je wel eerder geschreven heb ben, maar het koste mij moeite om te schrijven dag Aart van allemaal. Het Rott. Duivenhond hield Zon dag, den 22sten dezer, zijn eerste bonaswedsvlucht met oude duiven van uit Parijs. Aan deze vlucht werd deelgeno men door de Vereenigen de Lucht- «Is dit het eenige middel om de huisdeur te sluiten?» «Het eenige, en daarbij is bet slot zeer kunstig- gemaakt en zeker.» «Wilt gij de dienstmeisjes eens laten roepen?» Dit deed hij. Ik deed haar eenige vragen. Het eenige wat ik te weten kwam, was, dat de keukenmeid meende, dat zij omstreeks vier uren in den morgen op de trap had hoo ren loopen; zij kon het echter niet verzekeren, daar zij zich dit wel eens meer verheeld had. Toen wij weder alleen waren, zeide ik. «Mijnheer! wie was de jonge man, die straks bij u was? Mag ik zijn naam weten?» «Hij heet Eduard Legrand en is mijn neef.» «Wat is zijn beroep?» «Hij is klérk op een handelskan toon in deze stad.» «Hoeveel bedraagt zijn salaris?» postvan Amsterdam, de Snelvliet/er, van Haarlem en Zandvoort, en de Reisduif.van Rotterdam, resp, 425, 420 en 369 kilometer. Ruim 100 duiven werden ten 7 uur aan het station du Nord te Parijs losgelaten, van welke 83 stuks aan het concours deelnamen. Slechts 9 duiven kwamen den eersten dag terug, hetgeen doet vermoeden, dat de reizig-ers onderweg met wind en weer hebben te kampen gehad, en was de aankomst als volgt: No. 1. W. H. Braams, no. 2 R. van Buren, no. 3 W. H. Braams, van de ReisduifRotterdam; no. 4 L. Köther, van de LuchtpostAm sterdam: no. 5 R. van Buren, no. 6 W. H. Braams, van de Reisduif Rotterdam; no. 7 en 8 Wackwitz, van de SnelvliegerZandvoort; no. 9 T. L. van Stapel, van de Reisduif Rotterdam. Den volgenden dag: no. 10 G. II. H. Keeve, van de SnelvliegerHaar lem; no. 1113 T. L. van Stapele, no. 14 en 15 J. F. Dungelmann, no. 16 en 17 W. J. Nijs, no. 18 T. L. van Stapele, van de Reisduif Rotterdamno. 19 Wackwitz, van de SnelvliegerHaarlem; no. 20 en 21 T. L. van Stapel, no. 22 J. F. Dungelmann, van de Reisduif Rot terdam. Of 't als een staaltje moet gelden van bijzonder taai leven, ofwel als een bewijs van bijzonder gelukkige chirurgicale behandeling, óf van heide omstandigheden samen, weten wij niet, maar als een stellig feit wordt ons vermeld dat de persoon, die eenigen tijd geleden getracht heeft zich te Utrecht van het leven te berooven, door zich onder een trein te werpen, ondanks zijn ver schrikkelijke verminking nog leest en zich zelfs betrekkelijk «wel» be vindt, ofschoon zijn heide armen, één been geheel en het andere ge deeltelijk zijn afgezet. Dagelijks wordt de ong-elukkige in het gast huis door zijn vrouw bezocht. (Centrum.) Dezer dagen vervoegde zich hij een depothouder van postzegels te Tilburg eene boerin, met het ver zoek om een postzegel van 12 Va cent, er bij voegende: «een groot voor dat geld, als je blief, want wij gebruiken anders altijd maar klein tjes van 5 cent.» De verkooper ver keerde natuurlijk in de onmog-elijk- heid om groote postzegels te leveren, doch vond raad en leverde het post zegel af met een kwart meter witte strook er aan bevestig'd. De boerin beplakte daarmede den brief in het vierkantOnder tusschen vroeg zij Dat mag immers? De depothou der antwoorddeJa wel, als de let ters maar vrij blijven. Een paar dagen geleden had te Geertruidenberg een diefstal plaats, die wel vermeldenswaardig- is. Ter wijl de vrouw des huizes met hare zuster des nachts te slapen lag, wordt van de beddeplank een ge sloten kistje weggenomen, doorge snuffeld en daaruit genomen alle gouden sieraden van man en vrouw, benevens ruim zeventig g-ulden aan specie. De dieven zijn toen weer door de deur vertrokken, zonder dat de diefstal bemerkt werd; des mor gens kwam men tot de overtuiging- bestolen te zijn. Sedert enkele dagen is door de «Achthonderd dollars 's jaars. Maar waartoe al deze vragen?» »Dat zult ge spoedig inzien; gij moet mij toestaan, mijn eigen weg te volgen.» «Zeker.» «Uw neef staat met uwe buren, de familie Carpenter, op een vriend- schappelijken voet?» «Ik geloof op een meer dan vriend- schappelijken,» zeide de heer Mor ton lachend, «ten minste wat de jonge jufvrouw Carpenter betreft.» «Den nacht, waarin de daad ge schiedde, heeft Eduard Legrand bij uwe buren doorgebracht.» «Dat is mogelijk, hij brengt daar dikwijls den nacht door.» «Ik onderstel, dat gij uw' neef volkomen vertrouwt.» «Daï doe ik, ik zou hem alles toevertrouwen, ik hoop niet dat gij hem verdenkt?» (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2