POPULAIR NIL» i ATTENTIE. Achter Sen zwarten Sluier. Oplage 10000 Ex. Maandag 30 Juni US84. No. 200. HAARLEM S DU Maandag 30 Juni 1N84. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand.40 Cents. Franco door gelieel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks nitgencmen Znn- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Crukkers^Uitgevers: BOM AH S CoM te Haarlem. Hoofdagenten voor het BollenlandCompagnie Générale de Publiciié Btrangere G. L. DA VB F, S~ Co., JOU. 1'. JONES. Stier., Parijs, 31bis Faubourg Mont mart re. ADVERTENTIÊN: van 15 regels 25 Cent; iedere rcg^mr Groote letters .raar Plaatsruimt Advertentiën worden aangenomen 10 's m MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijks-museum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Iecstdagen van 12tot 4 unr. Kinderen beneden dc 8 jaar hebben geen toegang. *inè; en *4, Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 rents per persoon. Donateurs en leden der Xederlandsene Maatseh»->pij-"te 8? r vertoon van diploma vrijen toegang; donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Gcopcud dagelijks van 10 tot, 4 uur. Toe':%, leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerke' van Nederland en meer bijzonder van het Haarle.msche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zutcrdag. Zon- cn Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon.-,lh orloopi toegang: a 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur. van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur l-gt-n betaling van 2f> r Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in .het geheel niet toegelaten; kinderen van S tot 14 jaren n-.et hm Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomeu Zaterdag. Zon- en Feestdagen var 113 uur. Tet/Iers bibliotheek. Geopend Woensdag. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Sr ad si :Sn Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Ingesloten ontvangen onze dbonné's een Lot in de aange kondigde verloting der Sing er- Naaimachine met Notenhou ten kast. Zij, die zich nog op dit blad abonneer en,ontvangen onmid- delijk een lot inbovengenoemde verloting, welke plaats heeft 3 Augustus a. s. N.B. Men wordt verzocht het lot goed te bewaren. In bewerking is thans een hoogst span nende Roman, welke in het begin der vol gende maand in deze Courant zal worden opgenomen. Onze Financiën. Zagen wij de vorige week, dat er op de begrootingen onder het hoofdstuk onderwijs wel iets te be zuinigen viel, al was dit dan ook niet voldoende om de tekorten te doen verdwijnen, thans willen wij eens een blik werpen op de uitgaven ten behoeve der openbare werken. Het behoeft voorzeker niet aange toond te worden, dat vooral in bet laatste vierde deel onzer eeuw be langrijke sommen daaraan ten koste zijn gelegd. Wij behoeven slechts een blik op de kaart van ons land te werpen en bet net van' spoorlij nen dat daar aangegeven staat, te beschouwen, om tot de ontdek king te komen waar die sommen gebleven zijn. Bovendien werden tal van waterwerken aangelegd; gebou wen ten behoeve van den algemee- nen dienst gesticht enz. enz., zoodat bet niemand kan verwonderen dat, binnen betrekkelijk korten tijd, daar aan ettelijke millioenen zijn verwerkt. FEUILLETON. Uit de papieren eau een agent der geheime politie, te Neic- York. 2) «Zijn jaarlijkscb inkomen bedraagt 800 dollars?» «Ja, en daarvan onderhoudt bij zijne moeder en zuster.» «Zeer braaf, maar ook zeer zonderling, dat bij bij een zoo gering inkomen, zulk een kostbaren dia manten ring dragen kan.» «Een diamanten ring!» zeide de beer Morton verrast. «Eduard draagt een diamanten ring!» «Ja, en door zijn buitengewonen glans viel die ring mij juist in het oog. Ik ben eenigszins een kenner, en ik zou durven verzekeren, dat de ring, dien de beer Legrand aan Toch is er zeker menigeen, die bij het aanschouwen van deze bedrij vigheid zich wel eens afvraagt, of wij onze krachten niet overschatten en te veel op eens willen doen? Alles wat er geschiedt, zoo bekennen zij, komt ontegenzeggelijk bet algemeen ten goede; doch elk verstandig buis- vader zal van het goede, van bet noodige zelfs, zich nog eenigen tijd onthouden, wanneer hem de midde len ontbreken om dit te bekomen, of bij zich daartoe te diep in schul den zou moeten steken. Het gaat met de werken van openbaar nut eveneens als met bet meubeleeren van een huis. Heeft men zich een maal een nieuw meubelstuk aange schaft, dan steekt het oude er zoo danig bij af, dat men er over begint te denken ook dat door iets fraaiers te vervangen, tot zoolang dat alles, wat vroeger zeer goed voldeed, door bet nieuwe is vervangen. Heeft de regeering de hoofdplaatsen van de verschillende gewesten door eenen spoorweg aan elkander verbonden, dan vragen ook de omliggende klei nere gemeenten om aansluiting bij bet hoofdnet, en in den regel weten zij voor dezen eiscb zulke klemmen de argumenten te bedenken, dat de oppervlakkige hoorder aanstonds hun goed recht erkent. Ware nu de Nederlandsche schatkist onuitputte lijk, dan was er natuurlijk niets te gen de inwilliging van al deze ver zoeken, doch de telkens grooter wordende tekorten bewijzen helaas maar al te duidelijk het tegendeel. Nu zou niemand iets tegen deze uitgaven kunnen hebben, wanneer bet als eene onomstootelijke waar heid vaststond, dat zij er direct of indirect toe medewerkten om het productieve vermogen van ons land te vermeerderen in die mate, dat men op de eene of andere wijze in den kleinen vinger van zijn linker hand droeg, minstens 500 dollars kost. «Wat zou dat beteekenen?» zeide de heer Morton verwonderdik wil Eduard terstond spreken en bij deed eene schrede naar de deur. «Halt, mijnbeer!» riep ik; «laat de zaak, waarmede ik mij belast heb aan mij over. Doe zelf niets, gij zoudt alles bederven; doch nog één ding moet gij mij zeggen Herinnert gij u, van welke bank de banknoten waren, die u ontsto len zijn?» «Zeker weet ik het niet; slechts herinner ik mij, dat er verscheidene van de bank te Baltimore bij waren.» «Waar woont uw neef?» «Hij woont met zijne moeder en zuster in de Weststraat No. 144.» Meer verlangde ik vooreerst niet te weten ik verliet den beer Mor ton en wandelde langzaam den Broadway af. «Arme jongen,» zei teresten van bet uitgegeven kapitaal kon verwachten. De ondervinding van den laatsten tijd beeft bet even wel bewezen, dat dit niet altijd bet geval is. Vaak zijn spoorlijnen aan gelegd die, voor degenen die ze exploiteerden eene slechte rekening gaven, zoo zelfs, dat de ontvangsten ternauwernood de uitgaven dekten. Voor de inwoners der plaatsen, die daardoor in de gelegenheid gesteld werden te profiteereu van de uit vindingen, welke de wetenschap op bet gebied der natuur en werktuig kunde heeft gedaan, was dit natuur lijk hoogst aangenaam; doch te recht vraagt menig ontevreden belasting schuldige of men zijne belasting penningen mag gebruiken om anderen genoegen te doen zonder dat daar mede het bevorderen van bet alge meen belang gepaard gaat. Ook op bet gebied der waterwer ken is betzelfde aan te merken. Het valt te betwijfelen of ook daar wel altijd met de behoeften rekening wordt gehouden. Waar het voor den handel of de scheepvaart noodig is kanalen te graven, waterwegen te verbeteren, sluizen aan te leggen enz. enz., daar zal niemand zoo dwaas zijn de daaraan besteede sommen onder de overbodige uitgaven te rangschikken. Vooral in ons land, waar meer dan de helft der bewoners van den handel leven, is bet de eerste plicht der overheid te zorgen, dat de wegen, waarlangs dezen hunne pro ducten moeten vervoeren, in behoor lijken staat zijnzuinigheid zou in dit opzicht de wijsheid bedriegen, daar zelfs betrekkelijk lage belastingen boven de krachten der natie zouden gaan, indien men deze bron van welvaart verstopte. Toch is het zaak ook bier met groote omzichtigheid te werk te gaan en bij bet aanleg gen van kostbare werken in de eerste ik tot mij zeiven, «het ziet er slecht met u uit, het doet mij om u leed, ik had niet geloofd, ik, een oud politie-beambte; maar zoo kan men altijd nog leeren; bet doet mij waarlijk leed, maar ik doe mijn plicht.» zoo dacht ik en stond voor den winkel van Tiffany en Co., groote juweel- en goudhandelaars. Ik trad binnen en vroeg naar een fraaien diamanten ring. Een bediende spreidde een menigte prachtige en kostbare ringen uit. Ik nam er een in de hand, die zeer veel gelijkenis had met dien, welken ik aan den vinger van den beer Legrand ge zien bad. «Hoeveel kost deze ring?» vroeg ik. «Vijfhonderd-twintigdollars,was bet antwoord. «Eene schoone ring.» zei ik, «gij zult zeker zijn gelijke in fraaiheid niet kunnen toonen?» «Op het oogenblik niet,» zeide de bediende; «wij hadden er nog een, plaats met de belangen van den han del rekening te houden. Of dit altijd geschiedt, is eene vraag die wij niet gaarne zonder eenige bedenkingen toestemmend zouden beantwoorden. In het vorige jaar toch had in onze volksvertegenwoordiging eene dis cussie plaats, die bierovee een eenigs zins zonderling licht werpt. Reeds langen tijd was de noodzakelijk-1 berd gebleken om den handel van j onze hoofdstad een beteren weg naar Duitschland te openen, dan de oude Keulsche vaart aanbood. Langen tijd waren de plannen daartoe in be werking; een kostbaar en tijdroovend onderzoek was ingesteld, en als re sultaat daarvan kwam de eerste mi nister van handel, waterstaat en nij verheid, de beer Tak van Poortvliet, met een wetsontwerp voor de kamer, dat in hoofdzaak de goedkeuring wegdroeg van allen, die in de zaak het nauwste betrokken waren. Wat geschiedde? Door verschillende bij komende omstandigheden, voor bet grootste gedeelte onafhankelijk van bet eigenlijke ontwerp betreffende het Rijn-kanaal, werd art. 1 der kanalenwet verworpen, en de minister nam zijn ontslag. Zijn op volger in dit departement stond in menig opzicht lijnrecht tegenover den beer Tak. en toen hij, vooral op aandrang van Amsterdam, dezelfde taak ter hand had genomen, kwam hij eindelijk met een voorstel voor den dag, dat geenszins de goedkeu ring van de Amsterdamsche koop lieden kon wegdragen. Van alle zijden werden bedenkingen tegen de aanhangige voordracht geopperd. Bekwame mannen als de heer Dirks, wiens talenten zelfs in Amerika en Azië op boogen prijs geschat werden, gesteund door de voornaamste koop lieden der hoofdstad, trachtten te be- toogen, dat de millioenen, die men maar dien hebben wij gisteren ver kocht.» «O, ik weet al,» hernam ik, «het was een slank jonkman, naar de mode gekleed, die hem kocht.» «Ja. juist'» zeide de bediende. «Hij betaalde met bankpapier van zuidelijke banken?» «Ja wel,» sprak de bediende, bijna j enkel papier van de Baltimore-bank. «Kan ik den heer Tiffany even I spreken?» Ik sprak met den juwelier, deelde hem zooveel van mijne zaken mede, als hij noodig had te weten, en hij beloofde mij, de 500 dollars in bank- noten te bewaren. Arme jongenDe bewijzen uwer i schuld stapelen zich op eene vree- j selijke wijze opeen. Maar nu had ik nog een plicht te vervullenik i moest zijne woning onderzoeken. Ik stapte dus in een omnibus en was weldra aan het einde van de West- straat, No. 144, een fatsoenlijk, een-1 thans op h nietaan „el beantwoorc nister Klerck wel, verdedigde zijn ontwerp krachtig, dat hij, gesteund-door, ae afgevaardigden der plaatsen, die door zijn plan eenigszins werden bevoor deeld, het pleit won, zoodat mem het zonderlinge verschijnsel kon opmer ken, dat het rijk ten koste van en kele millioenen Amsterdam een waterweg aanbooéydie dóór den hau- niet niet werd Erlangd. Zelfs het aanbod om tegen een rentebedrag van 21/» °/o eene som van 4 millioen bij te dragen in de kosten van een kanaal door de Geldersche vallei, mocht niet baten. Wij zullen ons thans niet bezig houdeu met de beantwoording der vraag, wie in dit geschil het rech aan zijne zijde had, doch wij looven thans niet ten onpas de merking te mogen maken dat, den tegenstand der personen, die meest bij deze uitgaven betrokk waren, de noodzakelijkheid daar' wel aan eenige bedenking oud hevig is. Waar Amsterdam uitdruk kelijk verklaart, dat het plan regeering voor haren handel slee weinig voordeel zal opleveren, d komt komt het ons voor dat u*, millioenen, die men aan de uitvoe ring van dit ontwerp ten koste legde, nuttiger besteed konden worden. Wij mogen toch niet aannemen, dat de hoofdstad van Nederland zich slechts door eene kleingeestige eigenzinnig heid liet leiden. De betrekkelijk aan zienlijke geldelijke offers, welke zij bereid was te brengen, getuigen vol doende dat dit niet het geval was. Bleék het vooralsnog onmogelijk de verschillende partijen tot elkander te brengen, welnu, dan had men de geheele kwestie nog we) een paar jaren kunnen laten rusten, in de hoop, dat er alsdan iets beters zou gevon den worden. Hebben wij in het bovenstaande gewezen op een geval, waarbij ver scheidene millioenen gemoeid zijn, voudig huisje. Ik schelde aan en eene bejaarde, dame, in lichten rouw gekleed, opende de deur, dit was Legrand s moeder. Ik verzocht haar alleen te mogen spreken, waarop zij mij in een uiterst nette spreek kamer leidde. «Mevrouw,» zeide ik, «gij weet, dat uwen broeder een aanzienlijke som ontstolen is?» «O ja,» antwoordde zij. «mijn zoon Eduard heeft het ons verteld; 'tis eene vreemde geschiedenis!» «Uw zoon bezit een zeer schoo- nen, kostbaren diamanten ring, niet waar, mevrouw?» «Jz, dien heeft hij gisteren van zijn oom ten geschenke gekrege maar waartoe die vragen?» (Wordt

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1