POPULAIR MIS-1 10000 Ex. Woensdag1 2 Juli 1884. No. 301. Stremii Yaart Bnrpral. FEUILLETON. Achter Sen zwarten Sluier. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMAIIS Co., te Haarlem. Hoofdagenten voor het Buitenland -. Compagnie Générale de Publicité Elrattgère G. L. DACBE cp Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 316Ü Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 2 5 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 nur: op Zon- en Feestdagen van 12^ tot 4 uur. Kinderen "beneden de 8 jaar hebben geen toegaug, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot. 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlaiulsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang; donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op hei Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het lïaarlemschc Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- cn Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor ecu geheel jaar ik 1 gulden. Museum der s/ad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 108 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 nur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teglers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- cn Feestdagen van 113 uur. Teglers bibliotheek. Geopend M oensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegaug (deur Oudegroenmarkt) vrij. Wegens te verrichten werken zal de vaart door den Burgwal bij de Langebrug GESTREMD zijn van den 7den Juli e. k. tot nadere aan kondiging. Haarlem, 28 Juni 1884. De Burgemeester van Haarlem: E. A. JORDENS. ALGEMEEN OVERZICHT. Na eene wekenlange voorberei ding en eindelooze onderhandelin gen, is dan toch de Europeesche conferentie betreffende de Egypti sche aangelegenheden, Zaterdag 11. te Londen bijeengekomen. Tot op het laatste oogenblik waren er nog personen, die er aan twijfelden of men op dien dag met de voorbe reidende maatregelen wel gereed zou komen, doch ondanks alle be zwaren, die zich voordeden, kon de vergadering des middags ten 3 ure geopend worden. Natuurlijk werd op die eerste bijeenkomst niets van eenig aanbelang behandeld, en be paalden de afgevaardigden der ver schillende mogendheden zich slechts tot eene kennismaking. Heden even wel zal de discussie over de aan hangige voorstellen geopend worden, en waarschijnlijk zal de vertegen woordiger van Engeland wel het eerst het woord voeren om de be ginselen bloot te leggen, die den grondslag uitmaakten van de tus- schen Frankrijk en Engeland ge sloten overeenkomst. Zeker zal het eerst wel een punt van ernstige overweging uitmaken of men dit verdrag zal beschouwen als een leiddraad voor de discussiën. Wellicht waagt de Turksche ver tegenwoordiger wel eene poging om 'Uit de papieren van een agent der geheime politic, te New-York. Ik zou gaarne medegeroepen heb ben: «Hij spreekt de waarheid!» maar een politie-agent mag niet zoo spoedig aan woorden geloof slaan en mijn plicht gebood mij te zeg gen «Mijnheer Legrand, uw ver haal heeft veel waarschijnlijksmaar hebt ge ook bewijzen? Hebt gij de brieven van den agent der loterij.» «Neen die heb ik niet, want ik heb ze verscheurd; zooals ik u zeide schaamde ik mij in de loterij ge speeld te hebben.» «Weet gij zijn naam?» «Dien heb ik niet onthoudenmaar als ik mij wel herinner, begint zijn naam met eene M.» de grenzen der beraadslagingen wat ruimer te trekken, doch er bestaat weinig kans, dat hij hierin zal sla gen. Engeland toch zal zich met hand en tand daartegen verzetten en, nu de Porte den steun van Frank rijk moet ontberen, zal zij in hare eisch tamelijk wel alleen staan, zoo dat hare stem niet veel gehoor zal vinden. Wat overigens het resultaat der besprekingen zal wezen, valt moeilijk te voorspellen. In geen ge val echter zullen de te nemen be sluiten voor elk der mogendheden bindend geacht worden. Dit ten min ste zou men mogen opmaken uit de verklaring door de Fransche regee ring in de kamer van afgevaardig den afgelegd, waarin zij de heeren volksvertegenwoordigers de verze kering gaf, dat zij zich tot niets zou verbinden, alvorens de kamer ge raadpleegd te hebben. Trouwens zelden is eene over eenkomst op meer tegenstand ge stuit, dan die welke thans aan de orde is. Beide partijen zijn ontevre den. De Britsche organen meenen, dat de regeering van hun land zich te veel de handen gebonden heeft en onnoodig een groot gedeelte van het overwicht heeft prijs gegeven, dat de jongste expedities haar in Egypte hadden verschaft. Aan den anderen kant verwijten de Pa- rijsche organen den minister-presi dent, dat hij met de verleende con- cessiën te ver gegaan is en geen partij getrokken heeft van het voor deel, dat de verwardë toestand in Egypte hem had verschaft. In den senaat richtte daaromtrent de heer Cavardie een scherpen aanval tegen de regeering, of liever hij wilde dit doen. Daar echter de heer Ferry wegens ziekte afwezig was, kon de aangekondigde interpellatie niet gedaan worden,en deze werd, on- «Maar het nommer, waarop gij 5000 dollars gewonnen hebt, weet ge zeker nog?» «Ook dat weet ik niet meer. Ik heb alles vernietigd, wat mij aan deze dwaasheid herinneren kon. Maar ik geloof, dat het zeventien duizend was, de overige cijfers weet ik niet.» «Mijnheer Legrand,» zeide ik met moeite een anderen toon aanne mende, «gij moet mij naar den rechter van instructie volgen. Wat gij mij vertelt, kan volkomen waar zijn, ik wensch niets liever; maar de bewijzen ontbreken.» «Goed, mijnheer,» zeide de jonk man: «mogen de bewijzen nu nog ontbreken, mijne onschuld zal spoe dig blijken. Ik ben bereid u te vol gen waarheen ge wilt.» Hij omhelsde zijne moeder en zuster, die beiden bedaard waren, want zij waren van zijne onschuld overtuigd. danks den tegenstand van Cavardie. verdaagd tot na de sluiting der con ferentie. Het was vooral de heer De Broglie, die dit noodig oordeelde, daar hij van meening was, dat het hoogst ongepast genoemd moest wor den deze zaak publiek te behande len op hetzelfde oogenblik. waarop eene Europeesche vergadering de zaken besprak. De interpellant wilde niet gelooven, dat de toestand van den heer Ferry van dien aard was, dat hij den minister werkelijk dwong zijne kamer te houden. Hij meende hier te doen te hebben met eene diplomatische ongesteldheid en van de ministertafel moest herhaaldelijk verzekerd worden, dat de genees- heeren den premier werkelijk een tocht naar de kamer ontraden had den. De Britsche kiezerswet of re form-bill is thans door het Lagerhuis bij de derde lezing goedgekeurd, zoodat weldra het huis der Lords daarover zijn gevoelen zal kunnen uitspreken. Hoogstwaarschijnlijk zal de oppositie, die in dit staatslichaam sterker dan de regeeringspartij ver tegenwoordigd is, de verwerping van de wet voorstellen en verkrijgen. De heer Gladstone heeft in het par lement verzekerd, dat de spanning -welke daardoor zou ontstaan hoogst- nadeelig zou werken, doch dat hij voor zich er nog geenszins aan wan hoopte de edele heeren tot rede te brengen. Betreffende het Congo-tractaat deelde de heer Fitzmaurice mede, dat de regeering de verschillende bedenkingen, die tegen den inhoud daarvan gemaakt waren, zoo ern stig had geoordeeld, dat zij tot eene algeheele intrekking had besloten. Wederom zouden thans met Portu gal de onderhandelingen over dit punt geopend worden, en men ver wachtte daarvan een gunstigen uit- I slag. Het beginsel van vrije vaart j voor de schepen van alle natiën, zonder de heffing van eenige in-of uitvoerrechten, zou thans den grond- j slag uitmaken, waarop men eene nieuwe overeenkomst zou trachten te sluiten. Zooals wij verwachtten, heeft het Chineesche gezantschap reeds alle medeplichtigheid zijner regeering aan den aanslag bij Langson ontkend. De Chineesche zaakgelastigde ver klaarde uitdrukkelijk, dat hij geens zins kon gelooven, dat geregelde Chineesche troepen in de zaak be trokken waren. Hij meende dat men bier te doen had met de overblijf selen der beuden van de Zwarte Vlaggen,die, naar zijne stellige over tuiging, niet zoo spoedig uiteen ge jaagd konden worden, als men aan vankelijk meende. Hoe dit zij, zeer spoedig zal men wel te weten ko men, wat men in deze van China te hopen of te vreezen heeft. De heer Patenötre zal weldra te Peking aankomen en van de ver klaringen, die het hof alsdan zal geven, zal het voornamelijk afhan gen of het daar in het Oosten oor log of vrede zijn zal. Ook voor de vreemdelingen, die zich binnen het Hemelsche rijk ophouden, is het te hopen, dat het laatste liet geval moge zijn. Ook de afgevaardigden welke de Spaansche Antillen naar de Cortes zenden, hebben eene bijeenkomst ge houden, waarin de belangen dezer koloniën breedvoerig besproken zijn. Het resultaat dezer discussiën is ge weest dat men besloten heeft in overleg met de regeering een wetsontwerp in te dienen, waarbij de Wij kwamen bij den rechter van instructie, die onze verklaringen op- schreef. Eduard Legrand moest in I arrest blijven, om een nader onder zoek af te wachten, j Ik ging naar huis, maar ik ge- i voelde mij in het geheel niet rustig. Wel is waar koesterde ik eene sterke I verdenking tegen den jonkman, j en, oprecht gesproken, was ik toch geneigd te gelooven, dat zijn ver- j haal waar was. en het zou mij veel j waard geweest zijn, als ik zijne on schuld bewijzen kon. De zaak nog eens overdenkende, had ik een paar maal de kamer op- en neer gewan- deld en een sigaar opgestoken, toen mijn vriend, de geheime politie agent Harlin binnentrad. «Gij al terug?» vroeg ik, verrast I door dit onverwacht bezoek, want het was reeds avond geworden. «Ik ben reeds dezeD morgen terug gekomen,» zeide hij, ik heb u i den geheelen dag niet op het bureau vaart op de Antillen gelijk gesteld wordt met de kustvaart langs de kusten van Spanje. Nadere voorstel len om den toestand dezer eilanden te verbeteren zouden later worden ingediend, wanneer men zich eerst rekenschap had leeren geven van de behoeften welke aldaar bestaan. Eindelijk is dan toch de crisis in Noorwegen geheel geëindigd en wel, zooals wij onzen lezers reeds mededeelden, met een toegeven van den vorst aan de eischen der libe rale meerderheid in de volksverte genwoordiging. John Sverdrup, den leider der oppositie tot heden, is het gelukt een ministerie te zamen te breDgen, waarin hij den voorzitter- stoel bekleedt. Het is te hopen, dat de overwinnaars thans een verstan dig gebruik van hunne victorie we ten te maken, want een al te heftig optreden, een ruw hervormen, zou den vorst misschien verbitteren en hem doen hesluiten zich wederom in de armen der conservatieven te werpen. Burgeroorlog en opstand konden daarvan wel eens de nood lottige gevolgen worden. De Duitsche Rijksdag beraad slaagt thans, ter afwisseling van de discussiën over het ontwerp betref fende de subsidiëering van enkele stoomvaartlijnen, over het voorstel tot ondersteuning van de weduwen en weezen van de minderen bij het leger en de vloot. Bij de eerste le zing werd daarop een amendement aangenomen, waarbij het artikel ge schrapt werd, krachtens hetwelk ongehuwde militairen van het con- tribueeren vrij gesteld werden. De minister van oorlog drong er sterk op aan, dit artikel bij de tweede lezing weder in de wet op te nemen, gezien en dacht dat ge ziek waart, en ben nu hier om u te bezoeken. «Zeer goed van u, Harlin, neem een sigaar en vertel mij eens, hoe is uwe reis afgeloopen?» «O zeer goed.» hernam hij, een sigaar aanstekende, «hij werkte mij niet vec-1 tegen. Eens dacht ik, dat hij mij ontsnappen zou, en dat maakte mij te opmerkzamer. Voor twee dagen vertrok hij uit Phila delphia, om naar New-York te gaan, maar ik was hem op de hielen en nam in denzelfden waggon plaats. Met den volgenden trein keerde hij naar Philadelphia terug. Natuurlijk volgde ik hem toen kwam ik tot de overtuiging, dat hij de man was, dien ik zocht, en nu is hij te Philadelphia gevangen.» «Hij heeft u toch tamelijk bezig gehouden,» zeide ik lachend; «eene reis van Philadelphia naar New-York en weer terug in den zelfden nacht, dat is nogal ver moeiend.» «Daar hebt ge wel gelijk in, maar in den waggon had ik eene kleine ontmoeting, die mij eenige afleiding °af-\. «Gij hebt toch altijd eene kleine ontmoeting «Deze was inderdaad klein en onbeduidendmaar onder zulke om standigheden is men met weinig tevreden: het is altijd een tijdver drijf. Ik ontmoette eene hardnekkig zwijgende dame.» «Eene zwijgende dame? Hoe zoo?» «Dat zal ik u vertellen. Toen ik te Philadelphia in den waggon stapte waren er nog slechts weinige rei zigers in. Onder dezen was een dame, in 't zwart gekleed, met een sluier over het gelaat. Ik dacht zoo j bij mij zeiven: Is zij mooi? Is zij I leelijkIs zij oud of jong? Einde lijk trachtte ik haar over te halen, den sluier weg te schuiven. Ik sprak ihaar aan, geen antwoord, nog

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1