BINNENLAND. daar zij anders niet wel uitvoerbaar zou blijken te zijn. Terwijl aan sterken drank in een! zij goed doen, volkomen te breken I heel leuk naar jaar tijds in Nederland wordt uitge- met de valsche vooroordeelen en te een vergeten postzak te halen. 9 I geven de verbazende som vanonderzoeken, waar zij in Europa in Bliikeu:> de iouo-ste cholera-berich- f 40,000,000,geschiedt voor zeep eene de eerste plaats gelijke belangen; In ten, hebben zich thans ook drie ge vallen te Marseille voorgedaan. De stedelijke regeering nam onmiddel lijk maatregelen om eene versprei ding der ziekte te voorkomen, ter wijl de regeeringen der omliggende landen er ernstig over denken zui delijk Frankrijk voor besmet te ver klaren. In den Duitschen Rijksdag is daarover zelfs ernstig gedebat teerd De regeering echter oordeelde het vooralsnog niet uoodig een cor- dom om de grenzen te trekken, aan gezien men nog geenszins de zeker heid heeft, dat de ziekte werkelijk de gevreesde Aziatische cholera is. De geneesheeren zijn het daarom trent niet eens. Thans is de heer Roux, de bekende assistent van Pas teur. naar Toulon vertrokken om met dr. Strauss een nauwgezet onderzoek daaromtrent iu te stellen. Moge de uitslag gunstig zijn! Haarlem 1 Juli 1884. uitgave van f 6,000.000; voor tabak f 5,500,000; voor suiker f 20,000,000; voor koffie f17,000,000; voor thee f 4,000,000; voor rund- en kalfs- vleesch f30,000,000; voor steenko len en turf (huiselijk verbruik) ieder f 10,000,000; voor lager onderwijs f12,000,000; voor woninghuur in steden f 39,000,000voor idem ten platten lande f19,000,000; voorle- vensverz. premiën f 3,500,000; inleg- geld in de spaarbank f12,000,000. De opgave bevat verder nog eene onderlinge vergelijking dezer cijfers. Hoorn terug, om daar de diefstal gepleegd was bij den schoenmaker J. C. Voorwaldt op de Hoogstraat, waar de dieven een ruit t stations-koffiehuis aan den verbroken haddende bewoners had stationsweg te Wormerveer vervoeg- den daarvan niets gehoord. De aan- de zich Zaterdag een heer, ge-gehoudene is zekere A. L. H., van kleed in roodbruin phantasiepak metRotterdam. bruin kaasvormigen hoed (geheel 't type van een Engelschman), en vroeg j kunnen vinden. „Deze teekenen des tijds mogen de Nederlanders zich door de zoo innig over hun toekomst bezorgde Engelsehe en Fransche pers laten verklaren; wij zijn nieuwsgierig naar J naar logies en" tafel. De'kastelein den uitslag. Duitschland heeft geen belang zich met de toekomst van Nederland bezig te houden, het heeft slechts voor de zekerheid harer grenzen zorg te dragen en aan deze zal niemand zich zoo gemakkelijk vergrijpen. Wij gelooven, dat Neder land geen gevaarlijker vijanden heeft waarbij de opmerking, dat, behalve dan zij, die haar deze eenvoudige de schrikbarende uitgave aan ster- waarheden zoeken te verbergen;' ken drank, de natie nog ettelijke millioenen tengevolge van dien drank heeft te betalen voor armwezen, po litie, krankzinnigen, misdrijf, land- Men meldt ons uit Arnhem: Duizenden en duizenden waren te kennen, dat te zijnent geen Zondag namiddag naar de overzijde logies was te verkrijgen en verweesvan den Rijn getrokken, om het hem naar 't hotel De Jonge Prins. Hier bestelde de bezoeker nu eene kamer en na gevraagd te hebben in welke fabrieken stoomketels waren, die hij naar hij zei moest onderzoe even zeldzame als interessante schouwspel, dat de heer Carré door zijne wedrennen te zien gaf, bij te wonen. Begunstigd door het heer lijkste zomerweder, terwijl de tem- ken. bestelde hij een maal. Na 't j peratuur afgekoeld werd door een gebruik daarvan liet hij zich over luchtig windje, hebben de talrijke de Zaan zetten, liep eenige fabrie- aanwezigen eene aangename herin- Te Bennebroek, bij Heemstede, ontstond in den nacht van Zondag looperij, ongelukken, ziekte, vroeg- op Maandagin de kpm van het dorp tijdigen dood enz. enz., al hetgeen,een brand, die zeer gevaarlijk had jaarlijks, zeker nogmaals 40 millioen 1 kunnen worden, indien de brandweer een paar sigaren, betaalde en vertrok bood een niet alledaagseh schouw- ken langs, en na weder over de nering van deze eerste wedrennen Zaan te zijn gehaald, kwam hij te- j medegenomen. De dicht gevulde rug in genoemd stations-koffiehuis. I tribune, maar niet minder de talrij- Hij verklaarde nu in 't hotel De j ke ekwipages en andere rijtuigen. Jonge Prins heerlijk te hebben ge- j en de groote menschenmassa die geten, gebruikte een glas bier, kocht zich binnen de renbaan bewoog, gulden kosten eindigt met de niet zoo spoedig ter plaatse was ge- woorden weest en het vuur had bedwongen. «Werklieden! Zietdaar, waar uwIThans brandde slechts één perceel uit. Bij het omhalen van den gevel maakte een jong Bennebroeker, Ivlas- w w horst, zich buitengewoon verdien- langt gij naar betere tijdenver- stelijk. De brandweer van het na- vloekt den drank en de drankwin-burige Vogelenzang was ook aan- geld aan heengaat! Zietdaar de oor zaak van den algemeenen achter uitgang, waarover gij klaagt. Ver- Ingevolge de bevelen des Ivonings - zal voor wijlen Z. K. H. den Prins van Oranje door het leger voor den j j-e|s g-ij zult er wel bij varen.» gerukt, maar behoefde geen water In een hoofdartikel der National te geven. Zeitimg wordt Nederland gewaar schuwd tegen den goeden raad van haar Engelsehe enFransche vrienden. Het artikel behandelt o. a. onze tijd van 4 weken de gebruikelijke rouw worden gedragen, te rekenen van den 22sten Juni jl. tot en met den 19den Juli a. s. Gedurende dien tijd zal er geen trom geroerd worden, en zal de mu- Zondag avond had te Amsterdam aan de Prins Hendrikkade bij den Zeedijk een hevige vechtpartij plaats toekomst als koloniale mogendheid, tusschen een tiental burgers en vijf ziek niet mogen spelen; parades eu wjj gelooven het belangrijk de Indische bedienden van een der zullen gedurende dezen rouwtijd niet mogen plaats hebben. Tusschen Graaf van Bylandt en Lord Granville heeft eene voort durende wisseling van depêches opinie van het Duitsche blad daar omtrent in haar geheel mede te deelen. „Wanneer er, zegt het blad, Euro booten. Een der Amsterdammers bekwam een messteek in den hals en werd naar 't gasthuis vervoerd. De dader peesche verwikkelingen zijn teis in hechtenis genomen. omtrent de zaak der Nisero plaats, wachten, dan zullen die zich onge- Zij zullen binnen weinige weken twijfeld voordoen op koloniaal ge- openbaar gemaakt worden. hied. gendheden. Het bezit van Neder-gift ontvangen, landsch-Indië wordt zeer begeerd en is dat ook waard, maar daarom Lord Granville toont zich voor liet oogenblik niet geneigd om terug te treden van het standpunt, in zijne jiKroege depêche ingenomen. Volgens de Figaro stond wij len koningin Sophie tijdens het tweede keizerrijk in geregelde brief wisseling met den Franschen staats man Thiers en zou een openbaar making dier brieven voor de geschie denis van dien tijd van het hoogste gewicht zijn. De Minister van Binnenland- sche Zaken, overwegende dat, vol gens ingekomen ambtsbericht, in de haven van Toulon de cholera zich heeft vertoond: gelet op artt. 1 en 2 der wet van 28 Maart 1877 {.Staats blad No. 35); heeft goedgevonden de haven van Toulon besmet te ver klaren. Met de Haarl-.Zandvoort spoor weg Mij. zijn in de maand Mei 1884 vervoerd: 19369 passagiers waarvan j want dan zijn ernstige, en v. de opbrengst was f 4.562.03 j de toekomst van het land beslisser van goederen - 310.47 van diversen - 249.01 Bij den penningmeester van de afdeeling Amsterdam der Maatsch. ..Nu is een der grootste en rijkste van Weldadigheid is. ten behoeve koloniën in het bezit van Nederland, j dier Maatschappij, vau iemand die de zwakste van alle koloniale mo- onbekend wenscht te blijven, eene met den eerstvolgenden trein. Nauwe lijks was de trein in beweging, of een dienstmeisje uit 't hotel De Jonge Prins kwam aanloopen en riep «Die meneer, die meneer moet nog betalen!» Doch 't was te laat. {HM.) spel. Van de rennen voldeden zeker 't meest de Amazonenrennen, die met Roraeische karren, de jockyrennen, die staande op twee paarden, die van knapen op ponnies, maar boven al het in vrijheid rennen der 10 bekende Trakhener hengsten. Voe- Door eene commissie uit de Ged. gen wij er bij, dat de heer Carré Staten van Noord-Holland zal op Maandag 7 Juli a. s., des namid dags van 1 tot 2 uur, op het raad huis der gemeente West woud eene zitting worden gehouden, teneinde aan hen, die tegen het plan tot aanleg van eene trambaan, loopende langs den straatweg tusschen Hoorn en Enkhuizen door de gemeenten Blokker, Westwoud en Hoogcarspel. bezwaarschriften hebben ingediend, de gelegenheid aan te bieden tot mondelinge toelichting hunner be- tusschen de verschillende nommers telkens een zijner beste schoolpaar den bereed. Ook uit naburige plaat sen waren tal van belangstellenden overgekomen. Wij vernemen dat a. s. Zondag eene herhaling plaats vindt. (AT. R. Ct.) Als een bewijs van bijzondere te vredenheid over de hulp, bij de her stelling der orde tijdens de onge regeldheden te Schoonhoven bewe zen, heeft de gemeenteraad aldaar besloten, aan den commandeerenden officier te Gouda voor het detache- De herberg op den hoek van de ment infanterie over te maken eene *root f 4500. In de gisteren te Arasterdam ge- buitengewone algemeene Vleerstraat en het West-Einde te 's-Hage, kreeg gisteren middag een minder welkom bezoek, namelijk van een paard, dat, schichtig geworden, zich van een vigelante losrukte en de deur inliep. Spoedig greep een gratificatie van f 50; aan den com mandant. der Instructie-Compagnie f 25 en aan de rijksveldwacht en politie f 75. Zondag namiddag is de korporaa 1 vooral vergete men niet, dat het juist houden in die streken ligt, waar Engeland vergadering der Nederlandsche Hard- der en Frankrijk elkaar al meer en meer draverij- en Reuvereeniging, deeldekop,"zoodat het tot staan kwam en te jjiimegen onder" het z\v geen andere schade berokkende, dan den WeStséhen kolk ven den voorrang beginnen te betwisten, de voorzitter, jhr. Crommelin, mede, „Reeds heden kan Nederland haar dat, tengevolge van den rouw waarin koloniën slechts verdedigen door het Nederland was gedompeld door het verbod om soldaten in Duitschlandoverlijden van den Prins van Oranje, te werven, stelselmatig te negeeren: het bestuur gemeend had, de op 19 terwijl Duitschland zich tegen deze Juli e. k. bepaalde wedrennen handeling slechts locaal verdedigt, te Bussum te moeten uitstellen. Na Het is echter zeer wel mogelijk, dat een adres van rouwbeklag aan den deze bron eenmaal volkomen wordtKoning had het bestuur Z. M. be- afgesneden en Nederland dus ge-leefd verzocht, te mogen vernemen noodzaakt zal zijn geheel op eigen j hoe lang de wedrennen zouden moe- wieken te drijven. Dan kan het goed ten worden uitgesteld, waarop Z. M, oor laten. Nu het bestuur heden de ver de toekomst van het land beslissende zekering had bekomen, dat de uit- ekgmakeuden het dier bij den H van"het Je reiiment infenterie emmen in verdronken. die welke het aan de deur had toege bracht. Totaal f5.121.51 Uitmakende per dag en per kilo meter f 19.44. De inschrijvingen voor de Transvaalsche leening zijn verre be neden de verwachtingen gebleven. Dezer dagen is door de Nederl. Vereen, tot afschaffing van sterken drank eene opgave gedaan van jaar- lijksche uitgaven in Nederland voor sterke dranken, vergeleken met en kele andere uitgaven voor meer of minder noodzakelijke behoeften. Zij komt tot de volgende statistiek: Onder voorzitterschap van Jhr. F. G. E. Merke; fl dezer dagen eeu alg. vergadering plaats van aandeelhouders der Eer ste Nederlandsche Verzekeringmaat-1 schappij op het leven tegen inva liditeit en ongelukken te 's Hage. Zij werd ook door verzekerden bij zijn, wanneer een man. een soldaat, geantwoord had, dit geheel aan de gewoond. Het aantal uitgebrachte aan het hoofd van 't volk staat, prudentie van het bestuur over testemmen was 105. Uit het verslag van den directeur B. Janse Jhz. bleek, dat de financieele uitkomst gebeurtenissen te wachten. De raad, i vaart van Z. K. H. prins Alexander om in Nederland den zwakst moge- op 18 of 19 Juli zou plaats hebben, lijken regeeringsvorm in het leven stelde het voor, de wedrennen 8 teldagen uit te stellen. Nadat enkele aanwezigen hunne aan het voorstel hadden te roepen, ten einde uitdrukking geven aan het wantrouwen jegens Duitschland, komt dan ook beteeke- adhaesie nisvol van de Engelsehe Times. „Willen de Nederlanders een be zeer gunstig was, zoodat men dan voor beide afdeelingen (verzekering op het leven en tegen ongelukken) te zamen 4 pet. over het eerste boekjaar uitkeert. Met het oog op Gisteren herdacht J. Worst den dag, waarop hij vóór 50 jaar in van Gendt "had dienst trad aan de fabriek van koper werken der firma G. Van Gerve te 's-Bosch. Nadat de jubilaris en zijne familie met een rijtuig aan hunne woning waren afgehaald, werd hij, onder gejuich in de keurig versierde fa briek ontvangen door de patroons, hunne familie en geheel het perso neel. Na aanbieding hunner gelukwen- schen, in voor den jubilaris zeer vleiende bewoordingen, werd hem door de patroons als blijk van ach ting en tevredenheid een prachtig gouden remontoir met toepasselijke betuigd, werd de dag der wedren nen bepaald op Zaterdag 26 Juli, staan voeren als de Zwitsers, dan vooral met het oog hierop, dat de kunnen zij tot een grondwettelijke Zaterdag de beste financieele kan- klom eene be de Kromme en staatsverhouding komen als in sen zou opleveren. Zwitserland, zonder dat iemand zal trachten dit stilleven te verstoren. Zondag middag Doch willen zij een machtig zee- schonken vrouw volk, een koloniale mogendheid van Elleboogsteeg te Amsterdam uit het I den eersten rang blijven, dan zullenraam van hare woning op de tweede j verdieping. Vervolgens nam zij plaats een bezoek van slechts twee uren j °P een droogrek buiten het raam in New-York aflegt. j aangebracht, dat in tweeën brak. «Hebt gij in 't geheel niets vanMet een zwaren slag viel de vrouw haar gelaat gezien tegen den grond, en belangrijk aan «Niets, in 't geheel niets, haar het hoofd verwond werd zij van de «Dat dacht ik eerst oók. maar sluier was minstens driedubbel; straat opgenomen en naar het Gast- later kwam ik op de gedachte, dat maar dit weet ik, dat zij van Phi-kuis gebracht. de steeds toenemende uitbreiding inscriptie en een gouden ketting Ban der exploitatie van beide takken (levens- en ongelukken-verzekering) nen kameraad een gouden bril, een werd besloten nog een directeur I ruststoel en nog andere geschenken te benoemen en werd daartoe met vereerden, algemeene stemmen gekozen Mr. H. Goeman Borgesius, lid der Twee de Kamer. De aftredende commis saris J. Van Sonsbeeck werd her kozen. eens, tevergeefs, geen antwoord. Eindelijk gaf ik het op.» «Gij waart misschien indring-end, en zij keurde het misschien beter, zich niet met u in te laten.» naar het zuiden voort- ladelph ging. «Naar Baltimore?» «Natuurlijk, waarheen anders?» Dat was als een lichtstraal voor Eenige dagen geleden spoorde men delphia naar New-York en met den mij; ik brak het gesprek af en wel- volgenden trein weer terug reisde dra verliet mij mijn vriend. Met het mijne aaudacht. Ik las het volgende zij misschien gegronde redenen had de stomme te spelen.» «Hoe kwaamt gij tot dit besluit?» «Ik heb u verteld, dat de man, dien ik hebben moest, van Phila- Er gebeuren op den nieuwen pas geopenden spoorweg HoornZaan- 1 dam nog telkens bijzondere dingen Diep bewogen, betuigde de jubi laris zijn hartelijken dank. Niet slechts de jubilaris en zijne familie maar ook al de werklieden gebruikten gisteren het middagmaal Na afloop dezer vergadering werd-hunne patroons. Gulle yrooliijk- - heid heerschte aan den welvoorzie- nen disch en optreffende wijze open een vergadering van verzekerden. ingevolge artikel 10 der statuten, gehouden, en zijn tot commissarissen jaarde zich kierde goede verstand- uit de verzekerden gekozen de hee- ren dr. L. J. Egeling, te 's-Hage en C. A. Meijer, te Rotterdam. houding, die tusschen werkgever en werklieden bestaat. Uit schier alle landen van Europa Zaterdagnacht omstreeks kwart worden berichten ontvangen, betref voor twee uur, bemerkte een agent fende het nemen van voorzorgsmaat- van politie, die te Schiedam beneden regelen tegen het overbrengen der aan den Rotterdamschen dijk liep, cholera. Onder dezen behoort ook een paar personen, die zich boven het verbod van invoer van vodden op den dijk bevonden en zachtjes en onderkleederen, en zeer terecht, spraken. Op handen en voeten klau- Intusschen schijnt er verschil van terde de agent naar boven en bij gevoelen te bestaan. Het Hoogheem- en ik met hem. Wij hielden ons niet j aanbreken van den volgenden dag, «Hier is 't geluk te vinden. No. zijn verschijning zette een der twee raadschap van Mark en Diutel, dat langer dan twee uren in New-York stond ik op en begaf mij naar het 17512, voor weinige dagen hier ver- personen het haastig op een loopen j uit 5 leden bestaat: een president itations-gebouwik wilde een uit-kocht, heeft 5000 dollars gewonnen. ^vjan op. En wie was weder met ons in denzelfden waggon? Dezelfde zwij- tapje naar Baltimore doen, waar ikTreedt binnen en beproeft uw ge geilde dame in zwart, met den dan ook na den middag aankwam.1 luk.» zwarten sluier voor 't gelaat. Weder Weldra maakte ik mij gereed, eene personen het haastig op een loopen uit 5 leden bestaat: een president en ontkwam aldus, wat evenwel den van de Arr.-Reclitbank te Breda, anderen niet gelukte, die dadelijk I drie leden der Prov. Staten van en één koopman- ingerekend werd en bij wien men 1 Noord-Brabant Natuurlijk ging ik binnen en ont-een zak vond, waarin zich zeven ingeland, heeft aan de kunstwolfa- trachtte ik een gesprek met haarwandeling door de stad te doen. Ik moette achter een lessenaar een man paar nieuwe schoenen bevonden, briek te Terhevden vergunning ver- aan te knoopen, maar weder te ver- begon Je Baltimore-straat eens op van middelbaren leeftijd 1 geefs. Doch vindt ge het niet te wandelen. Aan den hoek van de zonderling, dat eene dame geheelPauiusstraat gekomen, trok eene (Slot volgt.) ;Een eind verder op den dijk vondileend, om het in die fabriek gebruikt - men later nog een zak, waarin nogwordende water in de rivier Mark alleen midden in den naeht reist en J groote, drukte loterijaankondiging vier paar schoenen en pantoffels wa-en Dintel te lossen. Als men nu reu. Bij onderzoek bleek het, dat j weet, dat de grondstoffen van dé

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2