HELMIE. Donderdag 3 Juli 1 N84, No. 302 FEUILLETON. Achter hei zwarten Sluier. Op.'agr 10000 Ex. HI HAARLEMS ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel liet Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeens Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers^Uitgevers: BOMAHS CoM te Haarlem* Hoofdagenten voor het Buitenland-, Compagnie Générale de Publieité Elrangère G. L. HA JJBE Co., J OH. F. J ONES, Stier., Parijs, 3 His Faubourg Montmartrre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur,- op Zon- en Feestdagen van 12J- tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot. 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche -Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang; donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op hel Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst, eu geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlcrnsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar a 1 gulden. Museum der stad Haarlem op liet Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10i uur. van 15 October tot 14 April op (lie dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 12i uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan ouder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Hamstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vax 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, "Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (denr Oudegroenmarkt) vrij. Stremming der Passage. DE COMMISSARIS DES KONINGS IN NOORDHOLLAND brengt ter kennis van belangheb benden, dat, ten gevolge van her stelling der brug over de Muider- vaart bij Naarden, de passage over die brug van den 14en tot en met den 19en Juli aanstaande gestremd zal zijn, en dat gedurende dien tijd de overtocht van voetgangers door middel van een pont zal geschieden, terwijl rij- en voertuigen bun weg door «de Spiegel» zullen kunnen men. De Commissaris des Konings SCHORER. ALGEMEEN OVERZICHT. De Porte is thans in onderhande ling met de Engelscbe regeering. De groot-vizier te Konstantinopel en lord Dufferin zijn bezig een En- gelsch-Turksch verdrag te sluiten, en wel op de volgende vier grond slagen le In tijd van vrede zullen twee Turksche regimenten deel uit maken van 't bezettingsleger in Egypte. 2e. De Porte verklaart geene bezwaren te hebben tegen de on- zijdigverklaring van Egypte en van bet Suezkanaal. 3e. De Turksche troepen verleenen hulp in tijd van oorlog, zelfs zoo, dat als de troepen van den Mahdi op Egyptisch grond gebied mochten verschijnen, zij zoo wel in Soedan als in Öpper-Egypte zullen medeveebten. 4e. De Porte bekrachtigt bet recht van Engeland om Egypte te besturen, in naam van den Sultan tot in 1888, terwijl Vit de papieren van een agent der geheime politie, te New-York. (Slot.) 5) «Goeden-avond!» zeide ik. «Goeden-avona!» was het antwoord. «Wilt gij een lot? Morgen twee trekkingen; kleine trekkingen, slechts een dollar het lot, zoek zelf maar uw nommer uit.» «Wel mogelijk,» zei ik en nam eene zeer onnoozele houding aanj «ik houd niet van loterijen, veel Bluf; ik heb nog nooit gehoord dat iemand wat gewonnen had. He?» «Dat iemand wat gewonnen had? Bluf? Gij spreekt óók naar ge verstand hebt,» zei de loterij handelaar. «Voor weinige dagen dan eene nieuwe conferentie zal uit maken of het Engelsche bewind moet ophouden. Daar de koning van Abys- sinië thans niet bepaald te vertrou wen is, zoo heeft misschien het tot standkomen van dit verdrag nog wel kans van slagen. Wat de Egyptische conferentie aangaat, zoo wordt daarvan gezegd, dat de mogendheden zich voorgeno men hebben zich over enkele punten van de Engelsch-Turksche overeen komst niet uit te laten. Daar zij met de bijzonderheden van de onzijdig- verklaring van Egypte niet bekend zijn, zoo achten zij het nutteloos en onnoodig die zaak te bespreken. Bij nadere en onpartijdige beschouwing komen thans de Engelsche bladen tot de overtuiging, dat het korte lings gesloten verdrag met Frank rijk voor Engeland alle redenen van tevredenheid kan geven. De regee ring heeft met beleid, doorzicht en verstand gehandeld en Engelands eer en belangen henevens de wel vaart van het Egyptische volk bij zonder in acht genomen. Het voor stel van den heer Gladstone om het votum van afkeuring voor alle an dere kwestiën aan de orde te stellen, is door het parlement verworpen, hoewel hij reeds vooruit had ver klaard, dat het aannemen van de motie door de regeering niet als een nederlaag zou aangemerkt worden China is thans weer opgespan nen voet met Frankrijk. Het tractaat van Tientsin is geschonden en de Franschen eischen voldoening. Toch kan men thans wel haast voor zeker aannemen, dat de Chineesche regee ring geheel onschuldig is. Een Fransche colonnedie op marsch was naar Langson, werd aangevallen door Chineesche troe pen, die niet waren afgedankt en die meenden, dat zij vrij mochten stroo pen, waar zij maar konden. Admi raal Lespis ontving 't bericht van den vredebreuk, juist toen hij eenige hooggeplaatste mandarijnen als gas ten aan zijn disch had. China zal zich geheel en al dienen te verant woorden. De Fransche regeering neemt de zaak zeer ernstig op en heeft reeds aan admiraal Courbet bevel gezonden een Chineesch eiland te bezetten of eene vloot-demon- stratie voor Canton te doen. De ge zant te Pekin zal haar echter de noo- dige inlichtingen verschaffen. Tot voorzitter van hetNoorweeg- 6Che Shortting is benoemd de heer Nielsen, die thans voorzitter is van het Odelsthing. Zooals te begrijpen is, zijn de conservatieven gebeten op het nieuwe ministerie, dat uit de linkerzijde is samengesteld. De werk liedenverenigingen hebben bet voor nemen opgevat om een fakkelop tocht te houden, ter eere van den beeft nog iemand met tien dollars 5000 dollars gewonnen. He?» «Dat mag g'elooven, wie wil,» zeide ik. «Hier is bet lot,» riep de man, en hier zijn de brieven van hem, die den prijs trok, hij woont in New-York en beet Eduard Legrand.» Hij toonde mij de brieven, en het was dus waar, dat Eduard Legrand 5000 dollars getrokken had. Dit verheugde mij waarlijk, want ik stelde belang in den jongeling, in zijne moeder en zuster; hij had zijn oom niet bestolen, dat was ze ker, maar dit was niet het eenige, dat ik door mijne reis naar Balti more zou ontdekken. Eene in het zwart gekleede dame trad het kan toor binnen. Zij reikte den man achter den lessenaar een pakje lote rijbriefjes over. Hij zag ze een voor een nauwkeurig na. «Het spijt mij, mevrouw!» zeide I hij, er is geen enkelen prijs bij In Frankrijk kan men thans weder getuigen zijn van de twee dracht die heerscht in de Napoleon tische familie. Prins Jeróme en Prins Victor, vader en zoon, hebben open lijk gebroken. Ieder van de partijen meent het recht aan bare zijde te hebben. Prins Victor ontziet zich zelfs niet in het openbaar aan zijnen vader hetzelfde te verwijten, wat deze hem vroeger verweten bad, namelijkontrouw aan het gegeven woord, schending van plechtige be loften, niet-nakoming van aange gane verbintenissen. De zoon beweert verder, dat hij de gedragslijn hoopte te volgen van Napoleon I en Napo leon 111, maar dat zijn vader daar van afwijkt. Hij wil van dezen niets meer weten en zegt o. a. «Dat hij Dezen keer zijt gij niet geluk kig geweest.» «Ik heb besloten mijn geluk niet verder te beproeven,» sprak de dame in T zwart. «Ik heb reeds bijna 5000 dollars verloren; en toch hier zijn nog tweehonderd dollars; dat zijn de laatste die ik waag.» «Maar ééne gelukkige trekking en het geleden verlies is hersteld,» zeide de koopman, terwijl hij haar eenige loten voor het ontvangen geld overreikte. De dame verliet het huis; ik volgde haar terstond en zag, dat zij een huis in de Courtlandstraat bin nentrad. Nadat ongeveer tien minu ten verloopen waren, ging ik de stoep op en schelde aan. De deur werd geopend. «Ik wensebte mevrouw Morton te spre ken!» zeide ik. Men liet mij in eene zijkamer, waarin ik de dame in 't zwart vond zitten. Zij was alleen. het plan heeft opgevat niet meer te verkeeren met lieden, wier omgang hem in opspraak brengt». Door deze lieden verstaat hij niemand anders dan zijnen vader en diens vrienden. Toch houden de Franschen zich gelukkig weinig met deze kweste bezig, daar belangrijker zaken hunne aandacht overwaardig zijn. Niet te vergeten is voorzeker de cholera, die nog steeds te Toulon woedt en ook te Marseille voort durend nieuwe offers eischt. Met welke cholera men te doen heeft kan nog niet met zekerheid uitge maakt worden, daar de verslagen van de verschillendee geleerden uit- eenloopen. De Engelsche regeering heeft in het Britsche Hoogerhuis medege deeld, dat zij van plan is te ver zoeken de spoedige behandeling en aanneming van het ontwerp, dat het vorige jaar aangeboden werd, waarhij aan de regeering volmacht verleend wordt,ingeval van het heer- schen van cholera en andere epide mieën. Volgens haar echter heerscht thans te Toulon slechts de cholerine en deze was het gevolg van onrein heid en van onvoldoende voorschrif ten voor de openbare gezondheid. Vandaar dan ook het besluit van de regeering geen commissaris derwaarts af te zenden. De cholera-commissie te Berlijn is eohter van tegenover gesteld gevoelen en beweert, dat de ziekte wel degelijk de Aziatische cholera is. Men verwacht aldaar dan ook de openbaarmaking van voor zorgsmaatregelen. Montenegro zal ook een staand leger bekomen. Vorst Nicolaas houdt zich althans onledig met 't samen stellen daarvan. Reeds 1 October a. s. zullen de steden Cettinje, Nik- sics en Padgoritja een garnizoen ran geregelde troepen krijgen. De be trekkingen tusschen Montenegro en Turkije laten tegenwoordig niets te wenschen over en 't gevolg hiervan is dan ook, dat vorst Nieolaas thans besloten heeft het paleis aan den Bosporus aan te nemen, dat hem door den Sultan ten geschenke aangebo den was. De koning van Servië heeft de zitting van de Skuptschina gesloten. In de gehouden rede betuigde hij aan het parlement zijne dank voor het aannemen van de wet tot her vorming van het belastingstelsel. Ook was hij erkentelijk voor de flinke houding van de regeering en de kamer tijdens het conflict, dat ge rezen was tusschen Servië en Bul garije en verzekerde, dat hij alle mogelijke moeite zal doen de eer en het aanzien van Servië naar buiten en den vrede in het land te hand haven. Ook de Grieksche regeeriug werd dank gezegd voor de bescher ming, die zij aan Servische onder danen te Sofia verleende. Zoo spoedig de stad Berber zich had overgegeven, kreeg zij een nieuwen goeverneur en wel Abdelra- man Bev Benaga. Deze was vroeger een aanzienlijk handelaar te Khar toem en vergezelde als gijzelaar de expeditie van Hicks-pacha naar Obeid. Hij waarborgde toen, dat Khartoem zich rustig zou houden, zoolang de stad zonder garnizoen was. De generaal stelde vertrouwen in hem maar, zooals later bleek, werd bij misleid, daar Abdelraman, die thans een der dweepziekate muzel mannen is, voortdurend gemeenschap met den Mahdi onderhield. De macht van den Mahdi schijnt thans nog meer aan te groeien, doordat de «Mevrouw,» zeide ik, «mij is op gedragen, u mede te deelen dat uw neef Eduard Legrand gearresteerd is, en beschuldigd wordt van uit de geldkist van zijn oom 5C00 dollars gestolen te hebben.» Zij werd doodsbleekbaar gebeele lichaam beefde en zij had moeite zich staande te houden. «Hij is onschuldig,» fluisterde zij nauw hoorbaar. «Dat dacht ik ook,» gink ik voort, «en ik kwam juist naar Baltimore, om door u in mijne meening beves tigd te worden. Ik hen overtuigd, mevrouw, dat gij het geld uit de geldkist van den heer Morton ge nomen hebt. In denzelfden nacht, waarin de inbraak plaats had, ver liet gij Baltimore, kwaamt in huis van uw echtgenoot, naamt den sleu tel van de geldkist uit de schrijf tafel, en nadat gij de 5000 dollars in uw bezit hadt, hebt gij den sleu tel weer op zijne gewone plaat: gelegd en zijt met den volgenden trein weer naar Baltimore terugge keerd. En al dat geld hebt gij in de loterij verloren.» «Ja, ik ben de schuldige,» zeide zij, haar gelaat met beide handen bedekkende; «ik was krankzinnig maar ik dacht alles te herwin nen; dan had ik het mijn man be kend, en hij zou het mij vergeven hebben «Wilt gij mij deze bekentenis op schrift geven zeide ik op zachten toon, want ik had medelijden met de arme vrouw; «het is alleen om den armen Eduard Legrand zijne vrijheid te doen hergeven. Tegen u heeft de wet geen macht; gij moet het met uw echtgenoot afmaken.» «Arme Eduard!» zeide zij, terwijl zij naar de tafel ging, waarop schrijf gereedschap stond, en zij gaf mij de bekentenis op papier. Toen was zij rustiger en verhaalde mij, dat zij, toen zij in Baltimore kwam, voor

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1