rw. BINNENLAND. werd echter niet ingewilligd en thans is hij onder strenge bewaking in den kerker. Hij heeft op zijn tocht zeer veel te lijden gehad. Zijn tolk is onderweg gestorven en hij zelf werd door de Arabieren van alles' beroofd. Toen hij pogingen aan wendde om een nabijzijnde rivier te bereiken viel hij bewusteloos neder eu werd in dien toestand gevonden, i De goeverneur van Nisclini-No- vogorod heeft eene publicatie uit gevaardigd, waarbij het volk wordt bekend gemaakt, dat iedere poging tot storing van de orde met de meeste gestrengheid zal gestraft worden. I De 112 personen, die bij de laatste ongeregeldheden in hechtenis zijn genomen, blijven allen nog in ver zekerde bewaring. Geen hunner wordt in vrijheid gesteld, voor dat de rechter uitspraak zal hebben ge daan. Haarlem, 4 Juli 1884. In de Woensdagavond gehouden vergadering der kiesvereeniging «Haarlem», werd tot kandidaat be noemd voor de aanstaande verkie zing van een lid der Tweede Kamer, mr. R. A. J. Gallandat Huet. In de spaarbank van het Nuts- departement alhier zijn in de eerste helft der 3 laatste jaren de volgende sommen ingebracht en terugbetaald 1882 ingebracht f92,593.31, terug betaald 116,999.61; 1883 f93,448,395 en 93,598.37s; 1884 t 185,509,035 en f90,766.33. Het aantal posten van inbreng was in deze jaren achtereenvolgens: 3430, 3407 en 3344; van terugbe taling: 1419, 1356 en 1511. Het bedrag aan verschillende pos ten ingebracht was in deze jaren: f92,500, f93,400 en 90,500terug betaald f 117,000, f93,500 en f90,800 Op 1 Juli van elk der 3 laatste jaren bedroeg het kapitaal der spaar bank f 732,400, f 783,700 en f809,700. Gisterenavond is weder een 14jarige jongeling, genaamd Schou ten, woonachtig aan de Lange Hee- renvest, met baden in het Zuider- Buitenspaarne nabij de Kamperlaan alhier verdronken. Zijn lijk is heden morgen gevonden. Aan de hoofden van de scholen voor hooger-middelbaar- en lager- onderwijs te Haarlem is machtiging verleend om, als de thermometer 80° Fahrenheit en hooger aanwijst, de scholen te doen eindigen des voor middags ten elf ure en namiddags ten drie ure. In de gisteren gehouden eerste bijeenkomst der Provinciale Staten van Noord-Holland, die werd bijge woond door 54 leden, zijn door de verschillende commission rapporten uitgebracht op de in hare handen gestelde stukken. Al die rapporten strekkeu tot ondersteuning der ge dane voordrachten. Dat op het ont werp van een gewijzigd reglement van orde voor de vergadering draagt nog eenige nadere wijzigingen voor. Tot buitengewoon lid van Gedepu teerde Staten werd opnieuw met 53 stemmen benoemd de heer mr. J. F. T. van Valkenburg. Gedurend de afgeloopen maand Juni zijn door de politie alhier 67 per sonen vervolgd wegens dronken schap op straat. In de maand Juni van het vorige jaar was dit getal 64, dus 3 minder. ging en met deze ietwat lakonieke verklaring moest ik mij goedschiks, kwaadschiks tevreden stellen. Ik snelde nu naar 't huis van mijn vriend, waar men mij ter goeder ure met een deftig soupé wachtte. Zeker moeten de uitwerkselen van het gesprek zich nog op mijn gelaat hebben vertoond, want nauwelijks was ik in de kamer, of mijn gast heer riep mij toe: Maar voor den duivel, wat is u overkomen, oude vriend? Gij zijt op den spoor weg toch geen spook tegen geko-j men? Ik antwoordde hem daarop, dat ik nog iets veel ergers voor oogen had gehad dan een spook en onder het avondeten verhaalde ik hem het doorgestane avontuur, waarbij men mij van alle zijden geluk wenschte, er keelsliuids afgekomen te zijn. Na het avondmaal begaf ik mij, onder voorwendsel van vermoeid te -"'in en nog eenige zaken voor denl De Tweede Kamer heeft giste-' ren o. a. het tractaat met Frankrijk aangenomen met 60 tegen 6 stem men, en het wetsontwerp betreffende de geldleening met 62 tegen 3 stemmen. De gemeentebesturen worden op last van den minister van bin-1 nenlandsche zaken door Gedepu teerde Staten der provinciën herin-1 nerd aan de in het vorig jaar ge geven wenken tot wering der cholera. Nu deze ziekte van naderbij dreigt en zich langs de kust der Middel-1 landsche Zee schijnt uit te breiden, j wordt met verdubbelden aandrang de noodige zorg aanbevolen voor zuiver drinkwater, voor reinheid, zoowel buiten als in de huizen, en voor al hetgeen noodig is om de eerste lijders aan cholera, die in eene ge meente mochten voorkomen, af te zonderen. Op den Nederl. Centraal-spoor- weg zal gedurende den tegenwoor- digen zomerdienst de sneltrein, die te 5 u. 42 m. n. m. van Utrecht vertrekt, van Zondag 6 Juli e. k. af ook te Elburg-Epe stoppen tot het opnemen en uitlaten van reizigers. Vooral met het oog op het inde nabijheid van genoemd station ge legen militaire kamp op de Olde- broeksche heide, zal door dien maat regel aan veler verlangen voldaan zijn. De Londensche correspondent van de N. R. Ct. schrijft: Naar men mij van doorgaans goed ingelichte zijde mededeelt, is het bericht in de Engelsche bladen, vol gens hetwelk Engeland en Neder land van plan zouden zijn gemeen- 1 schappelijk maatregelen van geweld te beramen om de gevangen sche pelingen der Nisero te bevrijden, ten eenenmale onjuist. Van den mannelijken hippopota mus, (nijlpaard) die in de vorige week in de diergaarde van het ge nootschap Natwra Artis Magistra te Amsterdam, overleed, is de sectie door prof. Max Weber geschied. Het prachtig en zeldzaam exem plaar bleek aan de gevolgen van ingewandsontsteking bezweken te zijn. Het kolossale dier woog omstreeks 5000 en de huid alleen 600 hal re kilogrammen. Het skelet wordt geprepareerd, om in een der museums van het ge nootschap bewaard te worden. Ook eenige ingewanden, als maag*, slok darm, enz., zullen worden gecon serveerd. De Amsterdammer verneemt, dat binnenkort in het Panorama-gebouw ^Plantage) te Amsterdam, zal worden tentoongesteld, de kolossale schil- derij ,.De jeugd van Bacchus" van Peter Janssen, den Dïisseldorfer kun stenaar. Dit doek prijkte op de in 't vorig jaar te München gehouden Int. Ten toonstelling en behoort in eigendom aan de Berlijnsche kunstkoopers- firma E. Ph. Meyer Co. Tevens zal midden September in dit gebouw eene tentoonstelling van teekeningen van levende meesters worden geopend. Naar de Amst. verneemt, zoudr. Max Weber, hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam, voorne mens zijn, zich eerlang voor eenigen tijd naar Vardö te begeven. Zijn volgenden morgen te regelen te heb ben, bij tijds ter ruste. Toen ik den volgenden morgen ontwaakte, vond ik mijn vriend reeds aan het ontbijt en zette mij er ook aan, daar mijn trein eerst over een uur vertrok. Toen ik hem dan op het Bo- heemsche station de hand tot af scheid reikte, merkte hij op, dat het voor hem van belang kon zijn, te vernemen, of de waanzinnige passagier door de politie in verze kerde bewaring was genomen. Ik spoorde verder en kwam zon der ontmoetingen op de plaats mij ner bestemming aan en deed eerst mijne zaken af, dat sneller was ge schied. dan ik verwacht had. eu nu vrijaf hebbende, stapte ik het eerste en beste hotel binnen, en kwam toevallig in de billartzaal, ■waar ik een oud studievriend. Frie- drich Kalten aantrof, die met drie andere heeren billartte^. Hij scheen reis heeft dier- en ontleedkundigeu onderzoekingen ten doel. De echt genoot van den wakkeren onder zoeker zal hem vergezellen. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit i Amsterdam. Op het oogenblik ontvang ik bericht dat de inschrijvingen op de Trans- j vaal-leening bedragen f 1,409,100.1 Hoe gering dit bedrag ook zij, wordt het toch hoog genoeg gevonden om de zaak niet op te geven, eu blijft de inschrijving tot 11 dezer open. In de eergisteren gehouden alge- meene vergadering van de Hilver- sumsche stoomspinnerij en weverij werd tot likwidatie der vennootschap besloten, en aan directeuren mach tiging verleend de gebouwen en vaste goederen der Maatschappij uit de hand of publiek, in perceelen of ge combineerd, te „verkoopen. Een Volendammer visscher ging door Edam naar zijn huis, vergezeld door zijn hond. Deze joeg der koeien schrik aan, die zich op den visscher wreekten. Ze omsingelden hem en hebben hem zoodanig aan 't hoofd verwond, dat de man onder genees kundige behandeling is. Eergisteren nacht heeft de muzi kant van het stafmuziekkorps der marine te Nieuwediep, K., een kor poraal der infanterie zoodanig met een scherp voorwerp in het oog ver wond dat de laatste in het hospitaal ter verpleging moest worden opge nomen. Later loste hij nog twee revolverschoten op zijn vrouw, die echter ongedeerd bleet. De krijgsraad zal zich de zaak waarschijnlijk aan trekken. In de oranjerie van den Haagschen Dierentuin is de volière met parkieten van wijlen Z. K. H. den Prins van Oranje geplaatst. In afwachting van de bevelen van Z. M. worden deze vogels door het Genootschap ver zorgd. Op aandrang der ILaagsche gym nasten heeft het bestuur van het Nederlandsch Gymnastiek-verbond het uitstel der in de hofstad te houden bondsuitvoering ingetrokken, en zal deze hoogst waarschijnlijk plaats hebben op 7 September a. s. In de Sophia-stichting te Scheve- ningeu worden op dit oogenblik ver pleegd 57 knapen en meisjes, waar van 30 uit den Haag. 10 uit Rotterdam, 6 uit Amsterdam, 4 uit Nijmegen en uit Delft, Breda, Wageningen, Se- rooskerken, Utrecht, Ubbergen en Leiden elk één. Yoor rekening van het Bazaar-fonds zijn opgenomen 3 kinderen van den Haag en 2 van Rotterdam. Een aantal kinderen voor [wie reeds opneming verzocht werd, worden in den loop dezer maand I verwacht. I De afdeeling Rotterdam van het Nederl. Protestantenbond wenscht den gedenkdag van den dood van Willem den Zwijger plechtig te vieren. Zij heeft daartoe ds. Jo. de Vries, predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Haarleu, uitgenoodigd om in eene openbare vergadering I op te treden. Naar wij vernemen, worden er pogingen aangewend om die bijeenkomst op te luisteren door koorzang. Gisteren nacht is de postkar van tamelijk verwonderd mij te zien, en vroeg* hoe het mij was gegaan enz. Ik zeide hem. dat ik voor korten tijd eerst met den eersten morgen- trein van Dresden aangekomen was en kon het niet laten want het voorval speelde mij nog steeds in 't hoofd, om zoo te zeggen hem ook in korte trekken mijn avontuur- i lijke reis van den vorigeu avond te schilderen. Kalten glimlachte en zeide: Wat ge zegt oude jongenNu, ik heb er al zoo iets over hooren spreken. Gij er iets van gehoord? j vroeg ik, van wie dan Nu, antwoordde hij, ik zal je ten genoege van het gezel schap de geheele geschiedenis op helderen. De oude Hartenstein, de rijke diamanten-handelaar, vertelde mij, dat hij gisterenavond of nacht van Berlijn naar hier gereisd is. Toen hij op het Dresdener station Amsterdam naar Rotterdam tusschen J Sassenhein en Leiden omgeslagen, doordien een vrachtwagen niet ge noeg uitweek. De dienstdoende con ducteur en de voerman hebben zich beiden aan den borst bezeerd, de I voerman zóó ernstig dat hij zijn dienst niet meer kon verrichten. De post kwam tengevolge van dit onge val 21 2 uur later aan dan gewoonlijk. Iu weerwil der strenge surveil lance aan de Belgische grenzen tegen het binnensmokkelen van zout. worden de rijksambtenaren toch bij I voortduring door de listige smokke laars verschalkt. Wetende op welke punten de ambtenaren gestationeerd zijn, wordt de aandacht van dezen; van de ware smokkelaars afgeleid door een vijf- of zestal personen, met zakken op den rug, die bij on derzoek gras of zand blijken te be vatten. Op hetzelfde oogenblik is j dan het zout op eene andere plaats reeds binnengesmokkeld. Door de arr. rechtbank te Breda zijn weder in ééne zitting 38 personen wegens het smokkelen van zout tot boete en gevangenisstraf veroordeeld. Als een voorbeeld van lichaams kracht op hoogen ouderdom wordt medegedeeld, dat de 99-jarige we duwe D. Zijlstra, in de gemeente Dantumadeel, op één dag van Veen- wouden naar Ivuikhorne is gewan deld, welke dorpen ls/4 uur van elkander liggen. Toen zij 's avonds in hare woning terugkwam, ver klaarde zij weinig last van vermoeid heid te hebben. De vergadering, welke het Ne derlandsch Bakkersbond te Groningen Maandag jl. hield, was druk be zocht. Blijkens gedane mededeeling deed de heer Smits uit Schiedam toezegging van uitvoerige mededee- lingen over den staat van het bak kersvak in Frankrijk tegen de vol gende vergadering*, en bracht ter tafel het jaarboekje van de syndicale kamer der bakkers te Parijs. De bepaling* van de plaats voor de volgende algemeene vergadering werd overgelaten aan het hoofdbe stuur, nadat over de keuze tusschen Rotterdam en Amsterdam de stem men hadden gestaakt. GEMENGD NIEUWS. Het aantal faillissementen in het met 30 Juni geëindigde halfjaar be droeg in de Vereen. Staten 5510, tegen 4637 in dezelfde periode van 1883. Omtrent den loop der cholera, sedert haar verschijnen in Europa, is wat Parijs en Berlijn betreft, het volgende mee te deelen. Bij de eer ste epidemie in 1832 brak de ziekte te Calais uit en sprong van daar naar Parijs over, waar zij 18.400 slachtoffers maakte. Zeventien jaar later, in 1849, nam zij denzelfden weg en velde in Frankrijks hoofd stad 16,150 personen. Den derden keer, 1853, eischte de ziekte^ die rechtstreeks uit de Oostzee was aan gebracht, in Parijs 9200 dooden. De beide laatste reizen, in 1865 en in 1866, sprong de cholera van Mar seille op Parijs over en deed 6000 en 7000 menschen bezwijken. In Berlijn drong de cholera voor 50 jaar van de Russische grenzen in, doch niet dan na eerst in de tus- schengelegen streken gewoed te heb ben: er werden toen in de hoofdstad 2400 personen aangetast van welke nog nauwelijks plaats had geno men en alleen in de coupé zat, was er een man langs de wagons komen snellen en bij hem ingestapt. Har tenstein verklaarde, dat de onge- wenschte medgezel hem niet bijzon der was bevallen en daar hij in een klein koffertje voor honderdzestig duizend mark diamanten bij zich had gehad, was hem een onaange naam gevoel bekropen. Hij vertelde dat de ingestapte reiziger een sterke man was geweest en als het om de kostbare juweelen tot een gevecht tusschen hen beiden was gekomen, had hij, de koopman, niet veel kans gehad om als overwinnaaar te voor schijn te komen en hij had nu maar eenmaal de gedachte opgevat, dat de andere hem berooven wilde. Zoo was hij dan op den inval gekomen of hij hem niet uit de coupé kon verdrijven en hield zich krankzinnig; welke rol hij volgens zijn zeggen zoo voortreffelijk moest 62 perc. stierven. De tweede maal, in 1837, verscheen de ziekte in Ber lijn, na Westpruisen te hebben be zocht, wierp er 3600 menschen op het ziekbed, van welke 65 perc. be zweken. De derde epidemie viel in 1849 en was heviger; er stierven toen 3550, dat is 66 perc. van de aangetasten. In 1852, '53 en '55 brak de cholera er weer uit met een ver lies van 58 tot 63 perc. aan dooden. Het laatste bezoek was dat van Juni 1866, toen zij zich door de opeen- hooping van troepen snel over het geheele land en eindelijk ook over Oostenrijk verspreidde. Uit het fabriek van spoorwa gens der firma Van der Zijpen Charlier te Deutz, is Woensdag naar de Russische grens verzonden een trein van 30 wagens, door de Duitsch Russische Naplta-Import- Gesell- schaft. te Berlijn, bestemd voor den invoer van petroleum uit de Kau- kasische petroleum-districten in Duitschland. Elke wagen heeft een ketel van 12000 liters inhoud. De petroleum zal in deze wagens uit de petroleumgronden naar de Prui sische grens worden vervoerd, om aldaar in bassins te worden verza meld en vervolgens met wagens van de genoemde Z«2/;o?Y-maatschap- pij naar de verschillende plaatsen in Duitschland overgebracht. De Fidji Times deelt mede, dat men op een schip, geladen met kokosnoten, dat van Fidsjie naar Sydney 80 dagen onder weg was, wegens gebrek aan ander voedsel, genoodzaakt was de manschappen kokosnoten te geven. Ieder kreeg per dag een noot en bij aankomst te Sydney waren allen gezond en krachtig gebleven. Twee zeelieden, die schipbreuk hadden geleden en op het Quairseiland doorbrachten, gebruikten g*edurende dien tijd niet anders dan kokosnoten en bij ge legenheid eenige vliegende visschen. Ook zij bevonden zich daarbij zeer wel. In de artillerie-kazerne te Mün chen is dezer dagen een jong onder officier op treurige wijze aan zijn einde gekomen. Juist toen de acht batterijen van de schietoefeningen op het Lechfeld terug waren gekeerd en men reeds bezig was het geschut schoon te maken, dreunde er te mid den der soldaten een kanonschot en op ongeveer tien passen afstands viel een half verschroeide, bloedende romp neder en veertig* pas verder een vreeselijk verminkt hoofd. Het waren de overblijfselen van den onderofficier Jacob, die onge merkt een kanon had geladen, zich met de borst voor den loop geplaatst en daarna het stuk had weten af te vuren. De rede voor deze verschrikkelijke daad moet zijn geweest de angst voor straf die hem te wachten stond, wegens disciplinaire overtredingen. De keizer van Rusland heeft de aanzienlijke som van 240,000 gulden geschonken voor de slacht offers in Polen van de overstroomin- van den Weichsel, en generaal Zu- roff naar Warschau afgezonden, om het geld te verdeelen. In verscheiden steden van Ame rika zijn valsche Engelsche bank biljetten van 50 pd. st. in omloop gebracht. Een der daders, de En- gelschman Marshall, werd te Chi cago in arrest genomen. De bank biljetten waren zoo goed nagemaakt, dat er zelfs experten door bedrogen konden worden. Dr. Troncin zou gedurende acht dagen in de hospitalen te Tou- hebben gespeeld, dat de andere, bleek als een doode, aan het vol gende station weggevlucht was eu hem op zijn verdere reis alleen ge laten had. Wij wisten waarlijk niet dat gij de held van dit avontuur geweest waart, oude jongen, zeide Kalten, toen het overige gezelschap in zulk een homerisch gelach uit brak, als ik het in mijn leven nog nooit gehoord had. Gij moet hier blijven; wij zullen u beiden nog eens aan elkander voorstellen; hij zal van avond hier komen! Ik was er natuurlijk niet op ge steld nog een minuut te blijven. Nu zelf als een waanzinnige, stormde ik de trap af, sloeg mij voor 't hoofd, dat ik mij zoo had laten beetne men, pakte den eersten trein, die naar Dresden en Berlijn ging eit heb mij natuurlijk in die stad nooit weer laten zien.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2