BEURSBERICHTEN. BÜRCtERLIJKE STAND. Ion op de cholera-lijders met succes een nieuwe behandeling hebben be proefd, namelijk de inademing van zuivere zuurstof. Dit heeft de uit werking, dat het onmiddellijk aan den huid van den lijder de warmte terug'geeft, den polsslag weder nor maal maakt, en aan den staat van koudheid een einde maakt. Zooals men weet, wordt de ziekte overwon nen geacht, als de lijder overvloedig begint te transpireeren. Nog- voortdurend leest men in de buitenlandsche bladen van voorzorgs maatregelen, die in alle landen ge nomen worden, om den geduchten vijand, door geen legers te verslaan, te keeren. De Italiaansche regeering deed nog meer. Zij zond een trans portschip naar Toulon, om de daar vertoevende Italiaansche werklieden zoo zij dat begeeren, naar hun land terug te voeren. Het schip zal hen eerst naar het lazareth te Varignana brengen, waar zij geruimen tijd in quarantaine worden gehouden. Te Toulon ziet het er treurig uit. De zaken staan geheel stil, ac cepten worden niet betaald, de huur blijft achterstallig, de gespaarde pen uingen der armen zijn verteerd, de gemeentekas is overbelast, en de levensmiddelen zijn hoog* in prijs. «Zoo echter aan Toulon hulp wordt verstrekt», doet een telegram van daar aan den Times opmerken «moet het zijn op voorwaarde, dat het geld geheel en al worde be steed aan rioleeringswerken en het omverhalen van ongezonde straten.» Te Milaan is de beeldhouwer Pietro Calvi, een kunstenaar van naam, die het o. a. in de vereeniging van brons en marmer en in de po lychrome beeldhouwkunde tot groote kunde gebracht heeft, op 51-jarigen leeftijd aan een borstkwaal over leden. Het Onweder. Het onweder dat "Woensdagavond op verschillende plaatsen in ons land heeft gewoed en dat als een eerste, in de warme dagen die wij hebben, mag gerekend worden, heeft veei onheilen en schrik teweeg gebracht. Nadat reeds gemeld is van een ko renmolen te Utrecht, die door den bliksem werd getroffen en geheel is afgebrand met een groote voor raad koren, komen verder nog tal van ongelukken ons ter oore, die wij hier kortelijk laten volgen: Het zware onweder heeft vooral met hevigheid gewoed in Nieuwer- amstel. In het hoekhuis van de Schoolstraat sloeg de bliksem even na 8 uur- door den schoorsteen in eene kamer van de derde verdie ping*, bewoond door het gezin van een conducteur der Omnibusmaat schappij, die even te voren thuis was gekomen en dus gelukkig de gele genheid had zijn ontstelde vrouw en kinderen te hulp te komen. De blik semstraal heeft enkel den schoor steen beschadigd en schijnt door den schoorsteen naar buiten te zijn ge schoten. Naast het huis sloeg hij een gat in den grond. Een kort maar hevig onweder ontlastte zich 's middags boven de gemeente IJselmonde. De korenmo len en pastorie werden beide door den bliksem getroffen, doch zonder dat daardoor brand te weeg ge bracht of groote schade aangericht werd. Te Norgervaart sloeg Woensdag middag de bliksem in de woning VuU den herbergier S. de Boer, welke daardoor afbrandde. Een paar kal veren, een aanzienlijk getal varkens en inboedel zijn mede verbrand. Te Arnhem woedde des avonds een zwaar onweder, waarbij een paar gebouwen door den bliksem werden getroffen, zonder dat veel schade toe gebracht werd. Woensdagavond, omstreeks half 10, is de bliksem geslag*en in eene tabakscliuur te Reenen, toebehoo- rende aan M. van de Waal en be woond door W. ter Haar. De schuur is gedeeltelijk verbrand, doch het huis is behouden gebleven. De pachthoeve Genëjnd te Puth bij Sittard werd Woensdag met stallingen en schuren geheel in asch gelegd. 70 schapen, 15 varkens, 3 paarden en 2 koeien werden een prooi der vlammen. De pachter be kwam zulke hevige brandwonden, dat men aan zijn leven wanhoopt. Oorzaak van het onheil onbekend. Te Elden sloeg de bliksem om streeks 7 uur in eene boerderij, die totaal afbrandde. Een kwartier later werd het gebouw der balansenfa- briek van de firma Becker enBud- dingh door den bliksem getroffen. Het ledekant en beddegoed. van de huisbewaarders stond reeds in brand, toen men bespeurde welk onheil dreigde. Gelukkig had men een extincteur bij de hand, en hiermede werd spoedig de brand gebluscht. Door het inslaan van den bliksem werd een molen te Baard erg be schadigd en brandde te Wieuwerd eene boerenhuizinge geheel af. Te Amerongen sloeg de bliksem in den schapenstal van R. van den Broek, die tot den grond toe af brandde. Het onweder heeft ook boven Slo- terdijk hevig gewoed. Ontzettende regenbuien, van hagel vergezeld, stroomden neder, en veroorzaakten in huizen of op sommige erven zeer hinderlijke overstrooming*. Op ver schillende plaatsen is de bliksem huwbare dochters, vraagt een zijner vrienden inlichting omtrent een jong- mensch, dat naar de hand van een der meisjes dingt en krijgt ten ant woord: «O, dat is iemand die het nog ver brengen zal indien hij althans niet spoedig geguilliotineerd wordt.» RECHTSZAKEN. Arends is gisteren door het Hof tc Arnhem veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf wegéns den moord te Heinoo De verdediger heeft zich in cassatie begeven. RIVIERBERICHTEN. Vreeswijk, 3 Juli. 1.96 M. boven AP 4.56 M. onder N. P. Keulen, 3 Juli. 2.25 M. boven 0. Bij den landbouwer J. te IJzendam sloeg de bliksem in den schoorsteen en veroorzaakte schade aan meubelen en den vloer, terwijl op den zolder een begin van brand ontstond, die echter spoedig werd gebluscht. In den heerenbehuizing bewoond door Brinkman, onder de Klencke (Oosterhesselen), sloeg de bliksem in den schoorsteen, baande zich een weg midden door de keuken en ver brijzelde gedeeltelijk de beide ramen, zonder eenige schade te veroorzaken; ook bekwam geen der in het ver trek aanwezigen eenig letsel. Te Meppen onder Zweeloo werd eveneens een arbeiderswoning dooi den bliksem getroffen, die weldra in asch lag. De vrouw des huizes werd aan het hoofd g'ewond en schijnt niet buiten levensg*evaar Te Alfen werd het huis van den winkelier J. van Leeuwen door den bliksem getroffen, dat in korten tijd tot den grond is afgebrand. Te Maasbommel werden de toren der katholieke kerk en de pastorie der hervormde gemeente getroffen, zonder dat echter veel schade werd aangericht. Te Oosterbeek heeft zich een wolk breuk tijdens het onweder ontlast. Terwijl de donder met angstwek kende slagen onmiddellijk op de felle lichtstralen volgde, stroomde het regenwater als met bakken uit den hemel. De straatweg geleek één rivier; de rails van den stoomtram weg* waren weldra onder het mee-, gevoerde zand bedolvende stoom- tramdienst was feitelijk nagenoeg anderhalf uur gestaakt door force majeure. De passagiers die de warmte der stad ontvlucht waren, en te Oosterbeek bij het Hotel Schoonoord of op de heerlijk belommerde gazons van de nieuwe uitspanning-splaats Dreieroord een aangenamen avond hoopten door te brengen, waren ge noodzaakt al dien tijd in de tram wagens te blijven zitten, wat geen prettige vergoeding kon genoemd worden, daar ook de tramrijtuigen herhaaldelijk schudden onder het geweld der donderslagen. Eerst toen, nadat de regen be daard was, en de rails waren schoon- kon de tram naar Arnhem terugkeeren. Merkwaardig mag het heeten, dat het te Velp in 't geheel niet gere gend heeft en dat ook in Arnhem in het westelijk deel der stad de regen véél sterker was dan in het oostelijke. VARIA. Een kreeft., een mug en een muis. Een jongeling gaf aan zijn verloofde op haar verjaardag, met St. Nicolaas en met nieuwjaar den kop van een kreeft, het midden van een mug en de staart van een muis. Rara wat is dat? 'sny U9g Enfant terrible.. De kleine Ka- rel had de slechte gewoonte, om des nachts, wanneer hij wakker werd, wat te willen eten. De mama be rispte hem daarover, en zeide: «Ik eet toch ook 's nachts niet.» «Dat geloof ik», zeide de kleine schelm, «omdat gij het niet kunt, want ik zie u iederen avond voor ge te bed gaat, de tanden op het nachttafeltje leggen.» Het gesprek viel op iemand die misbruikte maakte van de gastvrij heid van Alexander Dumas en min stens vijfmaal per week bij hem kwam dineeren. Toch vind ik hem wel een net man, zeide iemand tot Dumas. O, zeker, zekerEen beste vent, en men kan op hem rekenen. KERKNIEUWS. Cbr. Ger. Kerk. Bedankt voor Nieuwedorp bij Goes,R. Mulder, te Haarlem. ONDERWIJS. Tot doctor in de staatswetenschap werd bevorderd de heer J. A. de Vicq, geboren te Hoorn, met aead. proefschrift, getiteld„De DonauquestiC'. Van buiten en van binnen. In eene openbare bibliotheek wordt iemand gewezen op een eenvoudigen bode, met de vraag: «zou je wel willen gelooven dat die man al de boeken, die je hier ziet, van buiten kent?» «Wel, dat is merkwaardig, je zou 't hem niet aanzien!» «Ja maar van binnen kent hij ze in 't geheel niet. Dat is meer de zaak van den bibliothekaris.» Verspeeld. Een gezelschap toe risten. blijkbaar behoorend tot de beste kring'en, was in de speelzaal van Monaco bij de roulette ver- eenigd. Onder de toeschouwers be vond zich ook mevr. v. B. met andere bekenden. Zij volgde het spel met groote belangstelling. Plotseling' scheen haar een denkbeeld in te vallen. «Wat zou je er van denken,» vroeg zij lachend aan haren echt- g'enoot, aan wiens arm zij stond te kijken, «als ik eens een enkele maal op mijn ouderdom zette? Je hebt me zelf dat eens gezegd.» «Ja,» antwoordde de heer v. B., «het is vast en zeker, dat de dame, die op het nummer harer jaren zet, de eerste maal wint.» «Dat zul len we eens zien,» zei mevr. v. B. plagend, opende haar beurs en nam er twee goudstukken uit. Allen rek ten den hals uit om te zien op welk nommer de dame haar goud stukken zou zetten, Bevallig boog zij zich voorover en koos nommer 30 uit. Mevr. v. B. was zeer schoon zeer elegant, en het nommer scheen te goeder trouw uitgekozen. «Men ne va plusklonk het op dat oogen- blik. Het balletje rolde nog een vak verder en bleef ten laatste op 36 staan. „Zie je" dus sprak de heer gemaal niet weinig verstoord, „dat mijn raad goed was? Had je de waarheid ge huldigd, dan had je nu reeds 90 Louis d'or gewonnen." De dame was ontsteld, doch niet daardoor dat zij niet gewonnen had. Voor de rechtbank. Gij zijt jonggezel, niet waar? Neen, Edelachtbare, ik ben opper- Boosaardig. In een restauratie staat buiten op de spijskaart. Warme keuken koude spijzen. Een gast, die ontevreden scheen te zijn, nam zijn pennemes en wij zigde het bovenstaande zonder veel moeite aldus: (w) arme keuken (k) oude spijzen. Tijdens den FranscliDuitschen oorlog, zoo verhaalt Prins Friedrich Karl in een pas bij Trowitsch en Zoon verschenen werk van zijn hand, toen ik te Orleans was, schreef mij mijn dochter, de tegen woordige Hertogin van Connaught, toen nog een kind, een brief van den volgenden inhoud «Lieve papa, ik heb zoo lang- niets van u gehoord, behaal toch weer eens een overwinning.» Hoeveel Paaschdagen zijn er? DriePaaschzondag, Paasehmaan- dag en Pa's verjaardag. In de Zondagschool. Eene gra- cieuse, maar misschien wel wat op zichtig gekleede dame bezoekt de Zondagschool en vraagt: «Geef mij een voorbeeld van de ijdelheden der wereld.» Het antwoord luidde, eenigszins onverwacht «De bloemen in uw hoed.» Goede getuigenis. Een vader (Franschman) in 't bezit van drie ARMENZORG. De wecsinrichting te Neerbosoh zal door aanbouw van nog een weeshuis voor 100 kinderen eene aanmerkelijke vergrooting ou dergaan. Reeds is een bedrag van f 2542 toe gezegd, waaronder eene gift van f1000. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 4 Juli. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Friesche Hamburgers f a dito Jammen f 0.75 a 1.dito Engelscke f a Zeeuwsche Spuische Jammen f0.60 a 0.80, Westlandsche Zand f3.70 a 3.80, dito manden f a dito lossen f2.20 a 2.40; Muisjes f3.50 a 4.-: Andij kers f2 30 a .4Katwijker Zand f3.a 4.50, Westlandsche Klei in manden f2.SO a Katwijker blauwe zanders f 3.a Rijnsburgers f2.10 a 2.40 Aanvoer 2500 HL. Handel levendig. Koffie. Afgedaan 1630 bn. Java ex div. schepen. Noteering van Menne Tliole. Koolzaad en Raapolie zonder handel. Petroleum kalm leco f9 E, Sept./Dec. f93/.. Tin zonder zaken, prijzen onveranderd. Tarwe op levering fl lager, Nov. f240. Noteering van de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering weinig ver anderd, Oct. f166, 167, 168. Schiedam, 3 Juli. Moutwijn f 13.50, Jene ver f 20.25, Amst. Proef f 22.Spoeling f 0.60, idem door de Schiedamsche Spoeling- Vereeniging f 0.80. ST00MV AARTBERICHTEN. Het stoomsohip „Koningin Emma" pas seerde 2 Juli Kaap St. Vincent naar Java. Het stoomschip Limburg", van Java naar Rotterdam, vertrok 3 Juli van Aden. Het stoomschip «Leerdam", kapt. Slieren- dregt, vertrok 2 Juli van New-York naar Rotterdam met de mail voor Nederland en 100 passagiers. Amsterdam 3 Juli 1884. Prijzen dér onderstaande effecten. genoteer pCt. de koere Nederland. Cert. Werk. Sch. 21 677< 3 80s/i« 102J/« Hongarije. Obl. Leening 1S67. 5 Goudleening 5 Italië. Obl. Paus. Leening 1860-64 5 Oostenrijk. Obl.in pap. (Mei-N5 n zilv.Jan.-Juli) 5 Obl. buitl. 1853-80. 3 bij Hope Comp. Oude Russen 5 Obl. 1877 Amst. L. 20—100 5 Obl. buitenl. 1S67, 1871 75 1' Obl. buit. 18762 n „(Perpetuele) 4 binnl. f12500- 25000Vjt Obl. binnl. f1000- 5000 I1/,' Obl. Alg. Sch. 1865. 5 1869. 6 Obl. Leen. 1S76. 4 Portugal. Rusland. Spanje. Turkije. 843/s 675/i« 49s, ie iioo'/8 45 55Vs Egypte. N.-Amerika. Obl. Ver.-f Columbia. Peru. 6'/» 9 5S3, u 1876. 4'/a 109 1877. 4 118'/s Obligatiën4'/3 Leening 1870 6 1872 5 Oostenrijk. Aand. Nat. Bank. divid. Nederland. Holl.IJz. sp.Aand. M. tot Expl. St. spw. Aand. Cent.spw. gest.Obl. u Ind. spw. Aand. Rijn spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl. 4' Boxtel Wezel Obl. 1875 5 Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 Gr. Spw. Mts.Aand. 5 Balt. spw. Aand. 3 Jelez Griasi Obl. 5 Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Ckark. Obl. f1000. 5 Morschansk Sysran Aand5 Riaschk Wiasma Aand5 Chicago N. W. Cert. Aand. divid.|l26 N.-York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cert.Aand. Miss Kansas Texas Obl. Cert7 Italië. Rusland. Amerika. S31. 117 8'3/i« 1181/; 149'/4 109 68l/a 1433/4 1101 4 1*7# 551S 'm 1257s 53 3/4 I 567a 557° 137, 118 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Amst. f1000 3 f1003 Kau.-Mij.C.v.A. Stad Rotterdam 3 Gem. Crediet 3 Pal. v. Volksvl.1867 Belgie. Stad Antw. 1874. 3 Brussel 1879. 3 Hongarije. Staatsl. 1870. Stuhlwciss. Spw. 4 Theiss Reg. Pr. Obl. 4 Oostenrijk. Staatsl. 18544 18605 1864 Crediet-Inst. 1858. Bod.Grd.Amst.Obl. 3 Stad W eenen 1S74. Pruissen. Tb. 100. 1855. 31/. Keul. Mind-Spw. 3!/a Rusland. Staatsleen. 1864. 1866. 94 110478 111 1007e 101 961 4 110 Servie. Spanje. Turkije. Madrid 1S68 Spw-leening 3 9' ZwiTSERLAND.Genève Aand 3 1 81 Geldkoers. Prolongatie 2l 's pCt. 95 95 1047s lil3.4 140 146' 's 807# 104 126 I1321 126 1 a Sociëteit „TROUW MORT BLIJKEN." CONCERT van de Amsterdam- sche Orkest-Vereeniging, op Zater dag 5 Juli 1884, aanvang des avonds '7Va ure, Directeur W. STUMPFF, Kapelmeester J. F. WEDEMEIJER. PROGRAMMA. Eerste Afdeeling. 1. Wilhelm Krouung, Ca price héroïqueA.deKontsky, 2. Ouverture „Egmond" L. v. Beethovbn, 3. Ungarische Suite H. Hopmann. arr. J. E. Wedemeijer. Maestoso, b. Romance, c. Pinale Vivace. 4. Eantaisie aus Richard Wagner's Oper „Der Fliegende Hollander" E. Dünkler. Tweede Afdeeling. 5. Ouverture,/PiqueDame" E. von Suppé. 6. Gesckichten aus dem Wiener Wald, Walzer. J. Strauss, 7. Eantaisie de l'opéra yErnani"G. Verdi. 8. Cléopatra, polka de ooncertDemaré. Trompet Solo door den Heer F. C. Webkr. Zestiende Muziekuitvoering in den Hout op Zondag den 6den Juli 1884des middags vau 2 tot 4 uur, door het Stedelijk Mu ziekkorps van Haarlem, onder direc tie van den Heer M. H. M ii L L E R, Kapelmeester. PROGRAMMA. Eerste Afdeeling. 1. Marsch MilitairHbrx. 2. Ouverture. Stradella. Elotow, 3. HuzarenritSpintlbr. 4. Eantaisie. Eanchonette. v. Buggenhout. Tweede Afdeeling. 5. Ouverture. Era diavolo Aüber. arr. M. H. Muller* i. Laura-WalzerMïllocker. 7. Potpourri. Le petit Due. Le Cocq. Sociëteit „TROUW MOET BLIJKEN." CONCERT van de Stafmuziek van het 4e Regiment Infanterie, op Zon dag^ 6 Juli 1884, des avonds van half 8 tot 10 uur, onder directie van den Kapelm. H. A. GRENT- ZIUS. PROGRAMMA. Eerste Afdeeling. 1. Marsch, Ilarpe Davids. Grentzius. 2. Ouverture „Martha" Elotow. 3. La plns belle, valse Waldtbupbl, 4. Die Deutscheu vor Paris, TongemaldeTrenkler. 0. Galop militairBohm. Tweede Afdeeling. 6. Ouverture «Hunijadij n Laszlö" v. Erklep. 7. Polka ponr piston et biigle Clement. 8. Souvenir Adelia Donizetti. 1 n. Gute Nacht. Abt. 9. Liederen U. Uugariscker Tanz No. 6. Brahms. Commissariaat van Politie te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van 's middags 12 tot 2 ure, voor de eigenaars terug te bekomen. Een gouden oorknop met bloedkoraal, een zilveren knip met beursje, een boeselaar, een banddoek, een pantoffel, een zweep, een mu ziekboekje, een knipmesje, een handschoen, een groenten en een fruitmand en eenige losse sleutels. Terug te bekomen bij J. Vaasen. Amster- damsche Vaart, 2 geiten; bij H. Dcrnison, straat C Leidsche Vaart, een zilveren pot loodhouder; en bij winkelier Rosendael, Ko ningstraat, een gouden medaillon. Alles op straat gevonden. In de Tramwagens achtergelaten. Een wandelstok, een R. K. kerkboek, een Eransch R. K. vragenboek en een zakdoek. BEVALLEN 3 Juli. M. Koelemij, geb. Silkens. d. - M, Bouman, geb. Koebolt, d. - J. Heidveldt, geb. Beentjes, d. - J. de Zaaijcr, geb. de Weerd, z. - 4. C. C. vau Duiju, geb. Vis sers, d. OVERLEDEN 2 Juli. B. J. van Gelder, 11 j. z., Lange Heerenstraat. - P. W. ter Plegt, 37 j., Oude Groenmarkt. - 3. C. Kooijman, 4 md. z„ schip Leidsche Vaart. - 4. Een levenloos aangegeven kind van het mannelijk gesla van H. Wijers, Lange Margarethastraat, geslacht

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3