BEURSBERICHTEN. BURGERLIJKE STAP. wolken onzichtbaar maakten, en allen naar het Noorden trokken. Op 't Loo sloeg de bliksem in een huis, dat door vier gezinnen werd bewoond. Drie varkens en een paar geiten kwamen in de vlammen om. Een der bewoners werd bewusteloos uit zijne kamer gehaald. Bij' de papierfabriek «Brouwers molen» te Apeldoorn brandde eene schuur af. Op den weg van Deventer naar Wezepe sloeg de bliksem in den wa gen van een boer, die juist van de markt terugkeerde. De eigenaar en het paard, benevens 4 biggen, die in den wagen lagen, werden gedood. Eene buurvrouw, die naast den eige naar zat, kreeg slechts een geringe wond. De woning van den arbeider J. K. de Groot in het Lutterveld, gem. Ambt ïlardenberghwerd geheel door den bliksem vernietigd. De gan- sche inboedel en levende have zijn de prooi van het vuur geworden Alleen het huis was verzekerd. Te Nunspeet sloeg de bliksem in het huis van den daglooner P. te B. door eene gebrokene glasruit en vond eenen uitweg door den schoor steen, sloeg vervolgens in eene roede van den hooiberg en doodde daar vier kippen, die in dien berg eene schuil plaats voor den regen hadden ge zocht. Overigens veroorzaakte hij gelukkig geen brand of andere on heilen. Nabij Delft bleef Vrijdag een grasmaaier plotseling dood ten ge volge van het overmatig gebruik van karnemelk tot lessching van zijn dorst. Te Oerloo, gemeente Venray, is een grasmaaier op het veld dood gebleven. Verscheidene personen zijn reeds in de gemeente 't Bildt ten gevolge der hitte op het veld bezweken. Ook te Joure werd een arbeider van ruim 60 jaar op het land plotse ling zóó ongesteld ten gevolge der warmte, dat hij, ondanks genees kundige hulp, na enkele uren be zweek. Bij eene temperatuur van 880 Eahr. viel de 20-jarige boerenknecht Wessels, te Ellersinghuizen, gem. Vlachtwedde, van 't grasmaaien huiswaarts gekeerd, eensklaps dood neer. Na afloop zijner werkzaamheden ging Vrijdag te Breda een timmer mansjongen zich baden, met het ongelukkig gevolg dat hij zich op onveilige plaatsen waagde en ver dronk. Een jongeling te Sliedrecht, die Zaterdagmiddag in de Merwede wilde gaan zwemmen, stapte in de rivier juist bij eene groote diepte en zonk weg. Hij werd eene poos later leven loos opgehaald. Een spoorwegwerker te Sliedreeht bezweek gisteren onder de druk kende hitte. Vrijdagavond zijn te Vlissingen twee jongentjes van 8 en 11 jaar in de Schelde verdronken. Terwijl zij bij laag water een bad namen, wa ren zij te ver gegaan en in de diepte weggezonken. Een der lijkjes werd spoedig opgevischt, het tweede schijnt weggedreven te zijn. Te Holts-Blerik, bij Venlo, zat Vrijdag tijdens een hevig onweder de landbouwer Vaassen onder een boom zijn zeis te scherpen, toen hij door den bliksem werd getroffen en gedood. en aangevende de beste en minst hinderlijke ontsmettingsmidden, door de kappers aan te wenden om telkens, na gebruik gemaakt te hebben van hunne gereedschappen, deze zooda nig te zuiveren, dat alle gevaar van besmetting als geweken kan worden beschouwd. In een kleine Amerikaansche stad lag de redacteur van een der twee aldaar verschijnende krantjes des nachts rustig te slapen, toen een licht geraas hem wekte. Een dief had zich toegang weten te ver schaffen tot zijn kamer en was juist bezig alles bedaard na te snuffelen. Onze journalist springt op, neemt zijn geladen revolver van den wand, grijpt den dief bij de keel en houdt hem het vuurwapen vlak voor den neus. «Dood mij niet», roept de scha vuit, «ik heb nog niets anders ge vonden dan een spoorwegkaartje, en dat is niet eens meer bruikbaar, daar t al geknipt is.» «Zou je denken, dat ik je laat gaan, terwijl als ik de politie roep, de geheele buurt in rep en roer ge raakt en de zaak dan een prachtige reclame is voor mijn courant?» «U vergist zich," als ik 't zeggen mag; uw courant komt eerst over morgen uit, terwijl die van uw con current reeds morgenmiddag het licht ziet. Hij zou het bericht dus eerder hebben dan u.» »Je hebt gelijk», antwoordt de journalist, «je kunt gaan. Maar als je je soms liebt vergist en eigenlijk bij mijn buurman, den juwelier, moest wezen, die woont het tweede huis links.» GEMENGD NIEUWS. Van 1 April 1883 tot 31 Maart 1884 zijn in het openbaar slacht huis te Koningsbergen 31,357 var kens, microscopisch onderzocht en daarvan 59 met trichinen besmet bevonden. De hoeveelheid trichineus vleesch, gedurende dien tijd aldaar in beslag genomen en vernietigd, bedraagt 1.0,361 pond. Naar aanleiding van eenige mededeelingen van dermatologen op eene ,d.er laatste vergaderingen van den kring der Weener geneeskun digen, dat door minder doelmatige zuivering van borstels, kammen, scharen en ander kappersgereedschap besmettelijke ziekten van de huid worden overgedragen van zieken op gezonden, is besloten dat door eene commissie van Weener artsen, spe cialiteiten in huidziekten, en schei kundigen een regulatief zal worden ontworpen, bevattende de maatrege len bij het kappen in acht te nemen VARIA. In een Koffiehuis. A. Ik ben van middag op receptie iweest en heb daar onder meer grappen de voordracht gehoord van «de advocaat en Piet, die trouwen wil,» zij is zeer aardig, vindt ge ook niet B. B. Zeker, wanneer zij goed voor gedragen wordt, maar «om Godswil geschoren,» is toch ook om te lachen. A. Nu ja, hoewel ik er niet veel van kan maken. B. Och, ik maak er van wat ik wil. A. Zoo, maak er mij dan een nieuwe broek van! {Historisch.) Nieuwmodisch. Moeder (van eene wandeling te- rugkeerende en de kinderkamer bin nentredende). «Maar mijn hemel wat is er gebeurd, waarom ligt mijn lief kind alleen op het stroozakje in zijn wieg?» De Keukenmeid (tijdelijk met de bewaking van den kleine belast). «Ja, ziet u, mevrouw, de kindermeid heeft heden haar uitgaansdag, en om eene goede tournure te hebben heeft zij al de kussens uit de wieg gebruikt.» Goedhartig. «Eerst heeft u mijn bier omgeworpen,» zeg't Joris Goed hart tot aijn buurman in het café, «toen hebt ge met uwe sigaar een gat in mijn nieuwe jas gebrand, nu noemt ge mij een ouden ezel; als ge nu nog een woord spreekt, ga- ik aan een andere tafel zitten.» Moderne stilte. «'t Was zoo stil in de vergadering» dus heet het in een Engelschen tijdroman «dat men zakkenrollers een neusdoek zou hebben kunnen hooren stelen.» Ken voorbehoud. «Dus», zegt de rechter, «zijt gij een der voorsten bij dat oproertje geweest?» «Ja, dat kunt ge gerust opteeke- nen, maar schrijf er bij, dat ik mij voorbehoud mijn alibi te bewijzen; ten minste zoo heeft mijn advocaat mij verbeeldt gij u wel.» luidde het ant woord. «Als ik een schelling geef voor den engelenbak, dan moet gij voor mij in onmacht vallen.» EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Uit de verslagen der commissiën van rapporteurs betreffende eenige wetsontwerpen, die heden aan de orde zijn, ontleenen wij betreffende de «verandering der grens tusschen Haarlem en Schooten» het volgende: Vele leden hadden met genoegen gezien, dat de regeering in deze aan gelegenheden eene andere meening is toegedaan dan de vorige, en spra ken den wensch uit, dat wat, bij aanneming ook van dit ontwerp voor 's-Gravenhage en Haarlem zal zijn geschied, weldra ook zal plaats hebben ten behoeve van andere groote gemeenten, die uit het oogpunt van het algemeen belang zeker niet in geringere mate behoefte hebben aan uitbreiding harer grenzen. En kele leden hadden bezwaar, om dit wetsvoorstel aan te nemen. Sommige leden zouden gaarne gezien hebben, dat de geheele gemeente Schooten ware opgeheven, óf geheel bij Haar lem óf gedeeltelijk bij eene andere aangrenzende gemeente ingedeeld. TWEEDE KAMER Bij het afdeelingsonderzoek op de voorgestelde wet tot uitbreiding van het personeel der rechtbank te Am sterdam, werd door eenige leden de vraag geopperd, of het niet beter ware, de rechtbank te Haarlem op te heffen en het personeel naar die van Amsterdam over te brengen. Tegen deze laatste meening werd aangevoerd, dat daardoor een greep zou gedaan worden in de organisa tie, door de wet in het leven geroe pen waarbij in alle provinciale hoofdplaatsen eene rechtbank geves tigd is. Zonder zoover te willen gaan als tot opheffing der rechtbank te Haar lem, werd van eene andere zijde de vraag behandeld, in hoeverre de vermeerdering van het personeel bij de rechtbank te Amsterdam gepaard kan gaan met eene vermindering van het personeel bij eerstgemelde en bij andere rechtbanken le klasse in het algemeen. Van verschillende zijden werd ont kend, dat voor de zamenstelling van eene vierde Kamer eene zoo groote vermeerdering van personeel noodig is als nu door de regeering wordt voorgesteld. Andere leden, van nabij bekend met den plaatselijken toestand, meen den deze bewering te moeten tegen spreken. Naar aanleiding der bespreking omtrent de aanbeveling der recht banken werd de vraag gedaan, of van dezen minister spoedig een voorstel tot het herstel van de aanbeveling der Hoven te wachten is. RECHTSZAKEN. Door Z. M. deu Koning is afwijzend be- sehikt op bet rekest oin gratie en bet verzoek om den straftijd in de gevangenis te Arnbem te mogen doorbrengen, ingediend door den jongste der gebroeders Woliers, kassiers te Veuloo, indertijd door bet gerechtshof te Arnhem tot eene correotionecle gevangenis straf voor den tijd van vier jaar veroordeeld. Op bet rekest, ingediend door den oudste der gebroeders, destijds tot zes jaar tucht huis veroordeeld, is nog geene beschikking genomen. KERKNIEUWS. Katholieke Kerk. Aanstaande Zondag zal in alle R. K. ker ken van het bisdom Haarlem eene collecte gehouden worde, welke zal strekken tot stich ting van eene R. K. kerk te IJmuiden waar aan, wegens de toeneming der bevolking, ;roote behoefte is. Dikke menschen klagen al gauw over de warmte. Dezer dagen zei zoo'n kolossus, had hij het 's nachts reeds zoo warm. Een andere dikkert, ook tegen woordig, riep toen uit: «Hoe is 't mogelijk. Dat ken ik in het geheel niet Zomer en winter heb ik altijd 3 dekens... alleen 's zomers leg ik ze onder de matras. Onbeschaamd. Een waschvrouw bood aan eene tooneelspeelster de rekening aan. «Hoe kunt ge zoo on beschaamd zijn, zeide de actrice, van mij te manen.» «Onbeschaamd? Wat STOOMVAAR TBERICHTEN. Het stoomschip «Prins Hendrik" is 6 Juli vau Batavia te IJmuiden aangekomen. Het stoomschip «Koning Willem III", van Amsterdam naar Java arriveerde 4 Juli te Port-Said en zette den 5dea des ochtends de reis voort. Het stoomschip «Jacatra" arriveerde 4 Juli van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip «Soerabaya, van Rotter dam naar Java, vertrok 4 Juli van Marseille. Het stoomschip «Djemnah", met deFran- sche mail, arriveerde 3 Juli te Napels. Het stoomschip //Utrecht" kapt. Kromwijk, vertrok 5 Juli van Rotterdam naar N.-I. Het stoomschip //Burgemeester den Tex" vertrok 5 Juli van Amsterdam naar N.-I. Het stoomschip Drenthe" vertrok 5 Juli van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip «Prins Willem I" vertrok 25 Juni van Paramaribo naar Amsterdam. Het stoomschip «Prins Maurits arriveerde 30 Juni van Amsterdam te Paramaribo. Het stoomschip «Maasdam" vertrok 5 Juli van Rotterdam naar New-York. Het stoomschip «W. A. Scholten" van Rotterdam is 4 Juli te New-York aange komen. MARKTBERICHTEN. Haarlem, 7 Juli. Graan- en Zaadmarkt. Roode Tarwe f a Witte Tarwe f9.a Rogge f a Haver f 4.25 a Garst f a Groene Erwten f a Bruine Boonen a Karwcizaad fper 50 kilogram, Capucijners f a Oliezaad fDuivenboouen f a Paar- denboonen f a Kanariezaad f Italië. Rusland. a.merika. Amsterdam, 7 Juli. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Friesche Hamburgers f a dito Jammen f a dito Engelsche f a Zeeuwsche Spuische Jammen f0.60 a Westlandsche Zand f3.30 a 3.40, dito manden f. a dito lossen fl.90 a 2.10; Muisjes f3.80 a 4.20; Andij kers f3 a 3.SO; Katwijker Zand f 2.SO a 4.80, Westlandsche Klei in manden f2.60 a i; Katwijker blauwe, zauders f 2.80 a Rijnsburgers f 1.75 a 2.25 Aanvoer 4500 HL. Handel gedrukt Koffie. De kalme stemming der markt bleef ook de vorige week aanhouden. De totaal-afdoeningen uit de eerste hand bedroe gen ca. 5000 bn. Java, Macasser, Timor en Santos. Suiker Dit artikel verkeerde in het begin der vorige week in iets willige stemming door betere berichten van Londen, Parijs en Ame rika, maar sloot in het einde iets flauwer. Beetwortel 2e klasse Juni/Aug. f161/" a 163/j, Crushed A S R en W S R f22»/< a 23, andere merken fa 3/-i lager. Tabak. De afgcloopen week werden 468 pn. Manilla verkocht. Aangevoerd werden per Telemachus 2309 pakken Sumatra, per Aga memnon 1461 pn. do. per Noord-Holland 666 pu. Java, per Jason 265 vu. Maryland eu 10 vn. Virginie. Vruchten. Verkocht werden bij inschrij ving 83 zakken Smyrna Rozijn en 149 zk. Smyrna Vijgen. Kreuten in een doen. Op 9 dezer komen in veiling diverse partijtjes ge- confijte Gember Rijst. Ongepelde te Rotterdam bloven on verkocht 200 bu. Java, bij inschrijving aan de markt gesteld. De vraag voor gewone rijst as bevredigend. Specerijen. Noten en Foelie vast in prijs met vraag voor Export. Peper. Afgedaan werden 317 balen. Nagelen in een doen. Sebvie. Katoen. De betere stemming, die op de Spanje. New-Yorker foudsenmarkt, in de laatste dagen Turkije. heerschte was onmiddelijk van invloed op Katoen en veroorzaakte geene onbelangrijke prijsverbetering. Tot die verbetering werkte de consumtie mede, doch ook de speculatie trad beslister op, klaarblijkelijk tot het besef komende dat de kansen voor winst op de tegenwoordige prijzen gnnstig staan. De behoeften der spiunerijen zijn groot eu het laat zich aanzien dat de voorraden tegen het einde van liet seizoen tot een minimum zullen gereduceerd zijn en een zeer groote aanstaande oogst zal vereischt worden om ze aan te vullen. Alhoewel de jongste prijzen allicht den indruk zouden wettigen aat die groote oogst reeds eene zekerheid is, zijnde vooruitzichten integendeel nog zeer onzeker en mag zelfs de meest optimistisch gezinde indien hij conservatief te werk wil gaan op de tegenwoordige gegevens slechts een matige opbrengst verwachten. Noteering van Vrijdag ter Beurze: Leiden, 5 Juli. Aan de Gemeente-Waag gewogen: 350 en 41,/1(i deelen Boter, te zamen 7410 stukken. Eerste kwal. f 56.a 60.2e kwal. f48.— a 54. Schiedam, 5 Juli. Moutwijn f 14.—Jene ver f20.75, Amst. Proef f23.Spoeling f 0.60, idem door de Sckiedamsche Spoeling- Vereeniging f0.80. Amsterdam5 Juli 1884. Prijzen der onderstaande effecten. genoteer pCt. de koers Portugal. Rusland. Spanje. Nederland. Cert. Werk. Sch. 2l 3 4 Hongarije. Obl. Leeniugl867. 5 Goudleening 5 Italië. Obl. Paus. Leening 1860-64 5 Oostenrijk. Obl.inpap.(Mei-N.) 5 zilv. Jan.-Juli) 5 Obl. buitl. 1S53-80. 3 bij Hope Comp. Oude Russen 5 Obl. 1877 Amst. L. 20-100 5 Obl. buitenl. 1867, 1871 75 1»/, Obl. buit. 1876. 2 «(Perpetuele) 4 binnl. f12500- 250001'/ Obl. binnl. f1000- 5000 li/ Turkije. Obl. Alg. Soh. 1865. 5 1869. 6 Egypte. Obl. Leen. 1876. 4 N.-Amerika. Obl. Ver.-St. 1876. 41/» 1877. 4 Columbia. Obligation41/. Peru. Leening 1870 6 1872 5 Oostenrijk. Aand. Nat. Bank. divid. Nederland. Holl.IJz.sp.Aand. M. tot Expl. St. spw. Aana. Cent.spw. gest.Obl. Ind. spw. Aand. Rijn spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl. 4' a Boxtel Wezel Obl. 1S755 Zuid-ltal. Spw.Obl. 3 Gr. Spw. Mts.Aand. 5 Balt. spw. Aand. 3 Jelez Griasi Obl. 5 Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Cliark. Obl. f1000. 5 Morschansk Sysran Aand5 Riaschk Wiasma Aand5 Chicago N. W, Cert. Aand. divid. N.-York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cert.Aand. Miss Kansas Texas Obl. Cert7 PREMIE-LEENINGEN. .and. Amst. f1000 3 f1003 Kan.-Mij.C.v.A. Stad Rotterdam 3 Gem. Crediet 3 Pal. v. Volksvl.1867 Stad Antw. 1874. 3 Brussel 1879. 3 iije. Staatsl. 1870. Stuhiweiss. Spw. 4 Theiss Reg. Pr. Obl. 4 rijk. Staatsl. 1854. 4 18605 1864 Crediet-Inst. 1858. Bod.Crd.Amst.Obl. 3 Stad W eenen 1874. in. Th. 100. 1855. Keul. Mind-Spw. d. Staatsleen. 1864. 1866. 67 Tg SO'/s 102'.- 987 8 s 66' 677. 495y'u 100»A Madrid 1868 Spw-leeuing ZwiTSERLAND.Genève Aand Geldkoers. Prolongatie 27'» pCt. 6*/.. 87« 587a 109 118 Vj 23J/S llVs 9»/1. 1177'a 14977 109 69 143»/4 1091/, 14 V, 56 125VB 537a 877: 927, 1287, 13»/.. 1187, 1047. 1107, 1007, 100V4 9677 110 98 100 95 957.. 1047. 11277 141 1467, 80', 4 104 125*/- 1321;- 126 65 44' 7. 9',.. 82» 4 AANBESTEDINGEN. MAANDAG 14 JULI. Schiedam, 11 ure. Ten kantore der firma van Deventer en Co.: het bouwen eener glasblazerij. DONDERDAG 17 JULI. Haarlem, 11 ure. Het ministerie van waterstaat, handel eu nijverheid, aan het ge bouw van het prov. best.: het herstellen en voorzien van den afsluitdijk te Schelling- woude, behoorende tot de werken van het Noordzeekanaal; begr. f 10,770; aanw. 10 Juli Loco. Good Middling Strict Middling Middling Low Middling Good Ordinairv Good Tinnevelly Good Dkollerah Goodfair Dholl Good Oomra Fuikgoodf.Oomr Goodfair Oomra Fine Bengal Good Bengal Goodfair Bengal Alkmaar, 4 Ju RIVIERBERICHTEN. Vreeswijk, 5 Juli. 1.90 M. boven AP 4.62 M. onder N. P. Keulen, 5 Juli. 2.18 M. boven 0. Heden. 35'.3574 c 34» ,35» 4 34» ,34'/. 33» ,33k. 31' ,32 29» ,30 28» -29 26' .27 2S» .29 26» -57 25 25'/. 1883 32»/, e 31» 3 307', 29 277'2 27 26» 7 24 26' 25 24 25' 2 van Politie De voorwerpen zijn dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van 's middags 12 tot 2 ure, voor de eigenaars terug te bekomen. Een gouden oorkuop met bloedkoraal, een zilveren knip met beursje, een boeselaar, eea handdoek, een pantoffel, een zweep, een mu ziekboekje, een knipmesjc, een handschoen, een groenten en een fruitmand en eenige losse sleutels. Terug te bekomen bij J. Vaascn, Amstcr- damsche Vaart, 2 geiten; bij H. Dernison, straat C Leidsche vaart, een zilveren pot- loodhouder; en bij winkelier Roseudael, Ko ningstraat, een gouden medaillon. Alles op straat gevonden. In de Tramwagens achtergelaten. Een wandelstok, een R. K. kerkboek, con Fransch R. K. vragenboek en een zakdoek. 25» 23' 2 22 22 21 aangevoerd 688 stapels wegende 169661 kilo. Prijzen kleine Gras Kaas f34.25 dito Hooi f—com- dito Hooi f mid- dito Hooi f missie Gras f30. delbare Gras f 31.- Edam, 5 Juli. Kaas. Aangevoerd 96 stapels wegendekilohoogste prijs Grns- de 50 kilo. Hooif- f35. laagste f22. BEVALLEN 5 Juli. J. Jansse, geb. Peper, d. - 6. J, Oudshoorn, geb. Kruijsse, z. - E. A. Nieuwen- hof, geb. Stuijfzand, z. - 7. A. Roog, geb, v. d. Lijn, d. OVERLEDEN 5 Juli. A. C. Wijkhuizon, 29 j., echte, van J. Wragge, Anthoniestraat. - A. M. Rietman, 2 md. z., Verl. 'Oranjeboomslauu. - M. S. J. Noel Sumons, 74 jwed. D. J, H. Boellaard, Ripperd«park. - J. M. van Santé, 3 rad. d., Oraiijeboomslaan. - 6. 4, van Es, 2 j. d„ Kerkhofstraat. - W. E- Scharwachter, 15 nul. z., Zuid-Poldervj^" r

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3