POPULAIR I» I Haarlems* Kermis. VERSLAG. Oplage 10000 Ex. Woensdag 9 Juli 1 N<S4. No. 307. DUINWATER. FEUILLETON. HAARLEM ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel liet Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers^Uitgevsrs: BOMANS CoM te Haarlem. Hoofdagenten voor het Muite"land: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. 1 DJ URE Sr Co., JOH. F. JONES. Snor., Parijs3 Ibis Faubourg Munt mart re. ADYERTENTIË N: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uurop Zou- en Feestdagen vim 12J- tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van S tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op hel Paviljoen. Ingang Drecfoïjde 2e deur. Geopend dagelijks van xO tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandscbe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vcrtoon° van diploma vrijeu toegang, donateurs met gezelschap, leden niet 1 dame. Museum can kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreet'zijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot, 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandscbe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral -an Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopcnde toegangskaarten voor een geheel jaar i 1 gulden. - Museum der stad. Haarlem, op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur. van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen Teglers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen var II3 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Org el-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. i 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Aan onze lezers binnen de stad wordt medegedeeld dat in den loop dezer treedt over het abonnementsgeld van de maand Juniper kwitantie zal worden beschikt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlem brengen ter kennis van de ingezetenen, dat gedurende de maanden Juli eD Augustus 1884, kosteloos gelegenheid tot het ver krijgen van twee emmers Duin water per dag voor elk behoeftig gezin, zal bestaan in de Spaarn- wouderstraat No. 128, de Hagestraat No 7 en aan de Brouwersvaart in de Oranjeboomslaan No. 23a, en wel 's morgens tusschen 8 en 9 ure, 's middags tusschen 12 en 1 ure en 's namiddags tusschen 4 en 5 ure. Haarlem, 8 Juli 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. JORDENS. de Secretaris J. TIELENIUS KRUYTHOFF. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlem brengen ter kennis, dat het VERSLAG- van den toe stand der gemeente over 1883 ge drukt is en tegen betaling "van ƒ1.50 verkrijgbaar is gesteld ter Gemeente- Secretarie. Haarlem, 5 Juli 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. JORDENS. de Secretaris J. TIELENIUS KRUYTHOFF. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlem doen te weten, dat, evenals ten vorigen jareop de KERMIS, welkevoorbehoudens buitengewone omstandigheden, al hier zal worden gehouden van den 2en tot en met den lien Augus tus e. k., zullen worden geweerd alle straatmuzikanten en straat kunstenaars van beider kunne, waaronder ook worden verstaan per sonen, die dieren op de openbare straten en wegen vertoonen, ter wij' bedelarij ten strengste zal wor den tegengegaan. Personen, alhier woonachtig, die op 1 Mei 1884 vergunning hadden om met een orgel in de gemeente rond te gaanmogen hun bedrijf gedurende de Kermis blijven uit oefenen. Zij, die met hunne tenten, kramen, uitstallingen enz. eene plaats wen- schen te bekomen, moeten zich daar toe vóór den 24en Juli e. k. met vrachtvrije brievenonder opgave van de juiste lengte en breedte in meters hunner tenten enz., wenden tot den Marktmeester A. M. SCHER- PENHUIJSEN. De loting zal plaats hebben op Woensdag den 3Oen Juli a. s., 's namiddags ten 5 ure, op den Doelen alhier. Geene tenten, kramen of uitstal lingen mogen worden opgeslagen, dan nadat de staangelden aan den Marktmeester zijn voldaan. Haarlem, 5 Juli 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. JORDENS. de Secretaris J. TIELENIUS KRUYTHOFF. In duizend vreezen. lien tafereel uit de geschiedenis van het Koninkrijk Wést falen. Dat is 5s werelds loopHeden ten dage draagt de boer den vor stenmantel onder zijn kiel. Men moet het maar weten. Wanneer gij op dit oogenblik weder de reis daar heen wildet doen, zoudt ge een mooi stuk geld kunnen verdienen, en ik zou blij .zijn, dat ik de oude ken nismaking hervatten kon. Het spijt mij zeer, maar de reis gaat juist den anderen kant uit. Mag ik vragen waarheen? Naar Münden. En hoe lang blijft ge uit, Mi chel? Misschien, als er niet teveel tijd mede heengaat, zoudt ge het later kunnen doen. De baas heeft mij voor twee dagen haver laten medenemen. Wie is uw haas? De huurkoetsier Wagner! Goed! Wanneer gij dan terug komt zullen wij naar Wabern gaan. Goede reis! Goeden avond! De lange man trad dadelijk eene nahijzijnde herberg binnen, haalde daar zijn brieventasch uit den zak en schreef haastig iets in cijferschrift op een vel papier, vouwde dit voorzichtig toe en vertrok. In zijne tegenwoordigheid was het vroolijk gebabbel der aanzittende jgasten verstomd; het geheele ge- j zeischap scheen door eene nacht- i merrie aangegrepen, die eerst ver- dween, toen de deur achter den j gevaarlijken medeburger in het slot I viel. I Een eigenaardig gefluit klonk i over de straat en uit een der na- I burige huizen snelde een Westfaalsch ALGEMEEN OÏEIt/ICIIT. een krachtigen stoot gegeven heb- ben, om eenige verbetering daarin I te verkrijgen. Immers wij kunnen In Frankrijk trekt zelfs de J tot de veronderstelling komen, dat loop der Egyptische kwestie niet dientengevolge enkele personen tot zoo zeer de aandacht, als wel de j de overtuiging zijn gebracht, dat twist die is ontstaan tusschen Prins noch de vader noch de zoon geschikt Jeröme Napoleon en diens zoon en zijn om de keizerskroon op te zetten, opvolger in de waardigheid van j zoodat wellicht de geheele Bona- kroonpretendent, Prins Victor. Zoo- j partistische partij,voorloopig althans, als onze lezers zich zullen herinne-1 te niet zal gaan, aangezien zich te ren, heeft de jeugdige keizer in spé weinig personen om een der hoofd- verklaard in de politiek zijn eigen mannen scharen en het niet te ver- weg te zullen gaan, zonder zich om wachten is, dat spoedig een man de raadgevingen en bevelen van zij nen vader te bekommeren. Het is daarom dan ook, dat hij het ouder lijke huis heeft verlaten om zelf standig te Parijs te gaan wonen, waartoe, naar men beweert, de vrij gevigheid van eene oude dame ver knocht aan het huis der Bonapartes, hem in staat heeft gesteld. Ieder der beide prinsen heeft zijne raad gevers en volgelingen, en uit de rede, onlangs door den heer Pascal uit gesproken, kan men opmaken hoe scherp de beide partijen tegenover elkander staan. In zijne sterk toe gejuichte speech, deed spreker uit komen, dat de zoon het in deze aan het verkeerde eind had niet alleen, zal opstaan, die de volkomen sym pathie van allen verwerft. De heer Andrieux is thans weder met zijn voorstel voor den dag ge komen, om alle leden van familien, die vroeger over Frankrijk gere geerd hebben ten eeuwigen dage van het presidentschap der repu bliek uit te sluiten. Daartoe is na tuurlijk eene nieuwe wijziging der grondwet noodig. Een ander lid der volksvertegen woordiging wenscht thans den graaf van Parijs ontzet te zien uit zijne waardigheid van luitenant-kolonel, van het territoriale leger. De heer Pelletan meende dat daartoe eene ministriëele beschikking voldoende doch hij wierp hem zooveel liefelijk-j was, doch generaal C'ampenon ver heden naar het hoofd, dat het ons klaarde, dat hij onbevoegd was tot niet zou verwonderen, wanneer het nimmer weder tot eene volkomen verzoening tusschen vader en zoon zal komen. De voornaamste raads lieden van den jongen prins zijn Paul de Cassagnac en zijne vrienden, zeker mannen van beteekenis. Te betwijfelen echter valt het, of de breuk, die bierdoor tusschen mannen van dezelfde richting is ontstaan, door den tijd wel geheeld zal wor den. Het volk heeft thans eens een kijkje geworpen achter de schermen, en wat het daar gezien heeft zal politie-agent te voorschijn. Würz riep hem, gaf hem het briefje en gelastte hem, dit dadelijk naar het bureau van het hoofd der politie Bongars te brengen, waarbij hij hem den meest mogelijken spoed aanbe val. De politie-agent snelde heen. Uitstekend! sprak de po- litie-ag-ent, die is onschadelijk gemaakt. Würz! Würz! Van het hoofd der politie zijt gij reeds zeker. Tien minuten daarna ging er van het politie-bureau aan den steenweg eene geheime boodschap naar het koninklijk paleis, en vijftien mi nuten later vertrok een bode naar Münden; maar tegelijkertijd klonk ook het geratel van een rijtuig over de hobbelachtige bestrating der «gracht.» Het was Grund, die zich een weinig had opgehouden en nu eerst uitreed. Aan de Leipzigsche poort gekomen, beval de koopman den koetsier niet den weg naar Münden in te slaan, maar naar het nemen van een dergelijken maat regel, omdat er eene door de volks vertegenwoordiging goed te keuren wet toe noodig zou zijn. Nogmaals zullen de voorstanders van de departementsgewijze stem ming bij de verkiezingen (scrulin de liste) eene poging wagen om deze te doen invoeren. De heer Constant, heeft andermaal een voorstel in dien geest ingediend, dat hoogstwaar schijnlijk nog voor de vacantie in behandeling zal komen. Een der voorstanders zal daarop Spickershausen een dorpje aan den rechter Fuldaoever. Toen zij daar in eene der vele herbergen waren afgestapt, sprak de heer i Grund - Michel, voeder nu spoedig de paarden; dan kunnen wij een uit stapje naar de grijze Kat maken. De oude waardin weet er keurige Fulda-aal op te disschenreeds lang. watertand ik daarnaar! Voor den vrieudelijken lezer, die met de omstreken niet bekend is, dient tot opheldering, dat de grijze Kat eene kleine herberg is, die aan de overzijde der Fulda, tegenover Spickershausen, in de donkere wou den van bet Fuldagebergte, nabij de rivier, verscholen ligt. Zoo gezegd, zoo gedaan. Een oogenblik later bracht de oude veer- man hen in zijne wrakke hoot over, j en al spoedig zaten zij aan de bruine tafel van notenboomenhout in den i gulden maneschijn voor het huisje een amendement indienen om, even als dit in Spanje reeds lang het ge val is, ook de overzeesche bezittin gen het recht toe te kennen, af£ vaardigden naar de volksvertegen woordiging te zenden. Met betrekking tot de Chineesche aangelegenheden, wordt thans reeds aan de Londensche bladen geseind, dat de groote voorstander van den vrede, Li Hong Chang, is afgezet en plaats heeft moeten maken voor een der felste haters van de vreemde lingen. Men ziet daarin een zeer j slecht voorteeken en men vreest, dat de heer Patenötre te Peking zeer veel moeite zal hebben om eene schik- j king tot stand te brengen. In ieder geval echter, heeft hij thans den stel- ligen last ontvangen, een waarborg van de Chineesche regeering te eischen voor de eerlijke uitvoering der thans te maken bepalingen. Had. men daaraan vroeger gedacht, zoo verzekeren enkele Fransche organen, het verraad van Langson zou hoogst waarschijnlijk niet plaats gevonden hebben. Thans echter zal Frankrijk enkele voorname plaatsen bezet hou den, tot alle voorwaarden vervuld zijn, die bij onderling overleg zullen worden vastgesteld. De Fransche vloot in de Chineesche wateren heeft in last gekregen om zich gereed te houden, ten einde zoo noodig krach tig te kunnen optreden. Te Parijs is men van oordeel, dat een formee- len oorlog niet zal uitbreken, doch dat het wenschelijk zal blijken even de tanden te laten zien om een weinig ontzag en vrees in te boezemen. Uit Egypte wordt gemeld, dat de toestand van Dongola hachelijk begint te worden. Elk oogenblik verwacht men de overgave der stad aan de opstandelingen. en lieten zich de gebraden aal uit muntend smaken. Maar hoe snel kan het genot ver vliegen Terwijl zij zich te goed deden en aan niets anders dachten, klonk hen eensklaps van drie of vier kanten een luid en wild geschreeuw in de ooren, en toen zij omzagen, ver bleekte hun gelaat en viel de vork hen uit de handen. Op kleine leelijke paarden spron gen verscheiden rotten ruiters op hen aan. Hunne verwarde haren waren met een zonderlingen bonten kap bedekt. Zij hingen meer aan de paarden dan dat zij er op zaten en droegen een lans tot wapen. Voor Grund waren het vreemde gestalten. Michel kende hen; dat zijn kozakken! riep hij uit. Maar van waar? Kozakken in ons land? In dezen tijd? Wel, van waar? Het zijn ko zakken en daarmede afgedaan -

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1