populair mm i 2e Jaargang-. No. 309. FEUILLETON. Vrijdag 11 Juli 1884 ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor lut Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Iitrangère G, L. DA UB E Co., JOH. F. JONKS, Sitcr% Parijs, 316is Faubourg Mout mart re. ADVERTENTIEN: Tan 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Rijks, MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uurop Zon- en Feestdagen^ van 12J- tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen Koloniaal museum op hel Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks 8 lot 12 jaar alleen onder geleide. 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der N ederlandselie Maatschappij ter bevordering van -Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang; donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlaudsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs inct gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum, voor kerkelijke oudheid, kuusl en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van liet Haarlemsehc Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaiir a 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 Oetobcr alle werkdagen van 10—4 uur. van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling vuu 25 cents per persoon, alleen og Zondagen kosteloos vaa 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teglers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Te;/lers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Gco'pcn4 Woensdag en Zaterdag vau 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oude; markt) Bi] het begin van onzen tweeden jaargang, Seilert 11 Juli 1883, den dag van de oprichting van ons blad, is een jaar vervlogen en daarmede de eer ste jaargang van Haarlem?s Dagblad ten einde gespoed. Aan elke onderneming zijn moei lijkheden verhonden, en wel niet het minst aan de uitgave van een Dagblad. Toch gelooven we onzen lezers in den afgeloopen jaargang datgene gegeven te hebben, wat van een Dagblad gevorderd mag worden. Moge ook de volgende jaargang in deze bij zijn voorganger niet ten achter staan. Het is ons gebleken, dat men den inhoud onzer courant naar waarde wist te schatten. Het debiet dat wij van alle zijden mogen ondervinden, spoort ons aan op den ingeslagen weg te blijven voortgaan. Aangemoedigd door dit aanvan kelijk goed succes, treden wij vol hoop met onze lezers den tweeden jaargang in. De Administratie. ALGEMEEN 0ÏERZICHT. De straf, die Frankrijk aan China zal opleggen, bestaat in het betalen van eene schadevergoeding van 250 millioen francs. Behalve deze som eischt Frankrijk nog het recht eenige punten op de Chineesche kust te bezetten en in de eerste plaats het arsenaal van Fu-Tschen. De ontwerper van het verdrag van In duizend vreezen. Ken tafereel uit de geschiedenis van het Koninkrijk Westfalen. Wie zou er onder het bed komen De kamerdeur is den gehee- len dag gesloten geweest. Vragen dieven naar slot of sleutels? Voorzichtigheid is de moe der der wijsheid. Licht bij! Emma lichtte bij, Hemelsche goedheid, mijn voorgevoel bedroog mij niet! riep de koopman. Ziet gij wel, vrouw? Er uit, vage bond! Er uit, zeg ik u! Vrouw- zet de deur open. En Ewald trok den van angst bevenden jager van onder het bed te voorschijn. Daar stond de arme zondaar, sid derend en smeekend. Hij wilde spre ien. maar Grund liet hem niet aan Tientsin, de zee-officier Tournier, vernam bij zijn aankomst in Frank rijk het schenden van den vrede door de Chineezen. De nederlaag door de Franschen geleden, gaat hem zeer ter harte en de onvoorzichtig heid van den algemeenen staf is voor hem nog geheel onverklaarbaar. Hij twijfelt er echter geen oogen- blik aan, of de eischen van Frank rijk zullen ingewilligd worden, te meer daar de regeering besloten heeft krachtig op te treden en een aanzienlijke krijgsmacht zich reeds in 'svijands land bevindt. De oor logspartij in China zal op deze wijze dan ook veel te verduren hebben, daar de keizerin de leden van die richting zeker dwingen zal een groot gedeelte van de door Frankrijk ge stelde schadevergoeding te betalen. De nederlaag, die deze partij hier door lijdt, is oneindig grooter dan de voorafgaande. De verkiezingen zijn in België weer in vollen gang. Thans geldt het de samenstelling van een nieuwen Senaat, daar de oude ontbonden is. Evenals hij den voorgaanden ver kiezingsstrijd, behaalden ook thans de clericalen de overwinning en moe ten de liberalen weder menigen zetel ruimen. Thans beschikken de katho lieken reeds over eene meerderheid van 17 stemmen, en in de hoofdstad moeten verscheidene herstemmingen plaats hebben. Zooals best te be grijpen is, zijn de burgers van Brus sel weer bijzonder opgewonden en trekt het volk in verschillende groe pen zingend en schreeuwend door de stad. Tot dusverre is het geluk kig hierbij nog gebleven en konden de burgerwacht en de gendarmes de orde handhaven. Ook te Gent heb ben manifestatiën plaats gehad, naar aanleiding van de verkiezingen, maar zij zijn alle door de burgerwacht onderdrukt. Verschillende godsdien stige inrichtingen worden bewaakt en de regeering heeft het volk ver boden saam te scholen. De orde is echter nog niet gestoord. In Zweden wordt al meer en meer de wensch geuit van Noor wegen gescheiden te worden. Hoe wel de Noren vroeger dergelijke uitingen eenvoudig bedreigingen noemden, zoo schijnt tegenwoordig de splitsing in twee rijken niet zoo belachelijk als vroeger. De Zweden zijn het voortdurend twisten moede. Zij zouden wel willen, dat Noorwe gen een zelfstandige republiek werd. Volgens velen, zou deze niet lang kunnen bestaanhet gevolg daarvan zou zijn pogingen van Noorwegen tot wederaansluiting en in dat geval zou men dan betere voorwaarden kunnen bedingen. Het Storthing heeft 40,000 kro nen toegekend voor buitengewone hulp van het hooggerechtshof, nadat het voorstel tot twee vaste bijzitters verworpen was. De begrootingscom- missie stelt voor de civiele lijst van den Kroonprins met 80,000 kronen te verhoogen. De besluiten die thans bij de con ferentie in behandeling zijn, hebben ook aanleiding aan verschillende fir ma's gegeven, tegen de voorgestelde vermindering van de Egyptische rente te protesteeren. Zij beweren, dat de verschillende mogendheden het reeht missen dergelijke besluiten te nemen, daar in dit geval eerst de schuldeischers dienden gehoord te worden. Zoo althans handelde Spanje ook, toen zij in nood verkeerde. Bovendien betwijfelen zij zeer of de conferentie de voorstellen van En geland wel zal aannemen. De in liet woord komen; hij wees hem de deur en zette zijn zwijgend bevel met behulp van den Spaanschen rotting kracht hij. Ewaldriep de jonge vrouw, zacht verwijtend. Maar Ewald was een streng rech ter. De in het nauw gebrachte min naar trachtte zoo snel mogelijk de deur te bereikeneerst op den trap kwam hij tot zich zeiven en keerde zich eensklaps om. Hij richtte zich in zijne volle lengte op, hief drei gend de rechterhand in de hoogte en riep met donderende stem Houd op, ik ben uw koning! Een gelach was Ewald'santwoord. Ik zal u hekoningen, hondsvot, j dat gij nog lang aan Ewald Grund denken kunt. Neemt gij de vrijheid! met mijn koning te spotten? Mijn! koning zou een spitsboef zijn? Dat; zal ik u betaald zetten, hond, die gij zijt. Trek uwe woorden in, of ik sla u dood! Terwijl hij dit. uitgalmde, had hij den stok zoo duchtig laten neerkomen, dat de ongelukkige monarch zich kromde als de ijzeren staaf onder den smids hamer. En boven neuriede de jonge gade de regels uit het vroeger ver melde lied: Een domme Midas lacht wel ras, Maar nimmer lacht hij recht van pas. Lacht hij. dan lacht een ander juist Op Midas' kosten in zijn vuist. VI. In de volgende dagen ging het te Kassei zeer luidruchtig toe. Het gevecht aan het bedelbruggetje voor de poorten van Kassei, op den Leip- zigschen straatweg, was geleverd. Jerome en de politie waren op de vlucht en Czernitcheff, de hoofdman der kozakken, was meester van Kassei. Met de grootste snelheid liet hij eene bekendmaking door het land verspreiden, waarin zonder omslag verklaard werd, dat het koninkrijk komsten van de laatste drie jaren tot maatstaf te nemen, is eene groote dwaasheid, 't Land heeftin die jaren toch zoo ontzettend geleden, dat der gelijke berekeningen nooit zuiver kunnen zijn. Naar men nog ver neemt, zou de heer De Blignières in de berekeningen van de Engel- sche ministers eene niet geringe fout hebben ontdekt. In Rumenië schijnt de anti semitische partij heftiger te zijn dan in eenig ander land van Europa. Toen aan Rumenië door het tractaat van Berlijn de verplichting werd opgelegd aan de Israëliten dezelfde vrijheden toe te staan als aan de andere inwoners, werden maar tach tig genaturaliseerd. De anderen wor den echter nog als vreemdelingen beschouwd, hoewel huu aantal ver scheidene duizenden bedraagt. Van het platteland zijn zij ver dreven en hebben alzoo de steden tot woonplaats moeten kiezen. Hier worden zij echter ook ten zeerste tegengewerkt, daar het venten langs den openbaren weg, volgens eene onlangs uitgevaardigde wetver boden is. Het Spaansche ministerie is in de laatste zitting van de Cortes aan gevallen door den heer Castelar. Hij verweet het kabinet de groote partijdigheid, waaraan het zich schul dig maakte en laakte het, daar het steunde op de meerderheid in de Cortes en alzoo eene uittartende hou ding had aangenomen. Hij beweerde dat de Katholieke Unie weder de inquisitie wilde inwoeren en hij ried den ministers ten sterkste aan hun ontslag te nemen of hun politieke gedragslijn te veranderen, daar hij anders voor de gevolgen niet instond. Hij zeide o. a. dat in 1868 de pro- Westfalen was opgeheven. De koetsier had zijn best gedaan om het avontuur uit de grijze Kal op aller tong te brengen en te ge lijker tijd niet verzuimd, daarbij op te merken, dat Czernitscheff niemand anders was dan de kroonprins. Nooit werd hieraan lichter geloof gesla gen dan op dit oogenblik. Toen werd de spreuk van Urland bewaarheid: "In angst eu nooden toout eerst Met- volk zijn waren aard; Vertrap dus nooit Zijn rechten: Zij zijn hem lief en waard. Nauwelijks was het bekend ge worden, dat C'zernitschef op het slot Bellevue zijn intrek genomen had, of de geheele straat daarvoor we melde van volk. Allen kwamen den gewaanden kroonprins zien. De menigte schoolde samen. Volks redenaars traden op en hielden vu rige redevoeringen, en steeds stou ter ontsnapte het woord aan de gressisten om redenen van minded gewicht tegen Koningin Isabella iri opstand waren gekomen. In den Franschen Senaat houdt men zich thans druk bezig met de voorstellen, die ingediend zijn tot afschaffing van de doodstraf. Dé heer Bardoux heeft namelijk voor gesteld, de doodvonnissen voortaan niet meer in het openbaar te vol trekken, maar dit binnen de gevan genismuren te doen plaats hebben. Bovendien is nog een voorstel inge komen van den heer Edouard Char- lon, om de guillotine af te schaffen Als minder vreeselijk, stelt hij tbaub voor, de ter dood veroordeelden te doen vergiftigen door middel van Pruisisch zuur. Verder heeft de Senaat de com missie benoemd, die het wetsontwerp op de grondwetsherziening zal on derzoeken. Zij bestaat uit 18 leden waarvani) tegenstanders en 9 daaren tegen meer ten gunste van het ont werp gestemden. Onder de laatsten bevinden zich echter enkelen, die slechts eene gedeeltelijke herziening noodig achten en daarvan waarborg verlangen, dat de regeering niet verder zal gaan. Te Toulon en te Marseille eischt de cholera nog steeds nieuwe offers. Gelukkig vermindert 't aantal lijders onder de marine- troepen, hetgeen hoofdzakelijk te danken is aan de uitstekende voorzorgsmaatregelen die men heeft genomen. De troepen liggen nog steeds buiten de stad in de open lucht. In het geheel stierven van de 134 soldaten, die door de ziekte werden aangetast, maar 24. Dat de ziekte zich zoo onder de burgerij verbreidt, is het gevolg van de slechte voedingen en de op hooping van de menschen in enkele deelen der stad. Toch wordt de kluisters, waarin het jaren lang ge boeid was geweest. Maar Kersting, klinkt het uit zulk een groep, wilt gij dan met geweld in Maagdenburg met kogels aan de beenen zitten? Denk aan de politie! Wat, politie? Die is weg, voor goed weg'! Laat «den oude» maar eerst uit Praag komendie zal het nest wel schoonmaken en dat ge heime canaille-gespuis het spijt me, dat ik het vreemde woord moet gebruikenwel van de baan vegen. Maar wanneer hij terugkomt én nog altijd, zooals bijna van zelf spreekt, de oude pruik is, wat dan, Kersting Houd den mond. eigenwijze hondsvot! De verbanning zal hem wel goed gedaan hebben, evenals ons de belasting. Het brood der ballingschap smaakt bitter, en zijn pruik is mij duizendmaal liever, dan

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1