BI WEM AM) weegt de generaal zich vrij tusschen j de soldaten van den Mahdi, volgens anderen is hij op eene verraderlijke wijze door ziju eigen garnizoen ver moord, nadat hij een tweetal pacha's, die in verstandhouding met den Mahdi stonden, had laten fusilleeren. Sommigen spreken zelfs van een burgeroorlog, welke tengevolge van dezen moord is ontstaan, en waarin de oproerige partij de overhand be houden zou hebben. De officieuse Engelsche pers evenwel verklaart al deze mededeelingen voor ver zinsel, uitgestrooid door de vijanden van het kabinet, die gaarne de schuld van den val der vesting Khartoem op de schouders de regeering willen schuiven, om daarmede de meer derheid bij de aanstaande algemeene verkiezingen te erlangen. Immers sommigen msenen, dat deze verkiezingen spoedig door eene ontbinding van het Parlement noo- dig zullen worden. De verwerping der nieuwe kieswet door het Brit- sohe Hoogerhuis zou, volgens som migen, de regeering er toe gebracht hebben een beroep op de tegenwoor dige kiezers te doen. Voor een paar dagen verklaarde men reeds, dat het ontbindingsbesluit zeer spoedig zou volgen, doch thans weer heet het, dat in den ministerraad besloten is de verworpen wet nogmaals bij het Hoogerhuis in te dienen, en zoo noo- dig ook voor den derden keer er toe over te gaan, doch dan onder be dreiging belangrijke wijzigingen te zullen brengen in den toestand en de wijze van samenstelling der En gelsche eerste kamer. Daarbij zou dan tevens bepaald worden, dat de pairs voortaan niet door de regee ring maar door het Lagerhuis be noemd zouden worden. Anderen had den het ministerie den raad gege ven eeu groot aantal nieuwe pairs, van wier liberale gevoelens men zeker was. te benoemen, ten einde zich alzoo in dit staatslichaam de meerderheid te verschaffen. Tot dezen maatregel echter wilde de heer Glad stone zijne toevlucht niet nemen. Alleen langs loyalen weg wilde hij zich de overwinning verzekeren. Zooals wij reeds gisteren mededeel den heeft de katholieke partij bij de Senaatsverkiezing in België eene schitterende overwinning behaald. Zooals gewooalijk aldaar het gevalis gaf het bekendmaken van deu uitslag der verkiezing in verschillende plaat sen aanleiding tot tamelijk heftige ongeregeldheden, die de tusschen- komst der militaire macht uoodza- kelijk maakten. Nog tal van her stemmingen moeten er plaats heb ben, eer het te voorzien is, dat deze de meerderheid van 17 stemmen, waarover de katholieken thans reeds te beschikken hebben, aanmerkelijk zullen vermeerderen. Hoogstwaar schijnlijk zullen thans zeer spoedig de gemeenteraden aan de beurt van ontbinding komen. Naar men ver neemt, bestaat bij het ministerie het plan daartoe zoo spoedig mogelijk over te gaan, en men vertrouwt dat het desbetreffende besluit binnen en kele dagen in den Moniteur zal ver schijnen. In Frankrijk is thans insgelijks eene scheuring ontstaan tusschen de fractiën der royalistische partij, welke bij den dood van den graaf de Chambord bijna algemeen den graaf van Parijs als hun hoofd er kenden. Over het toekomstig hoofd van den Staat, bestaat dan ook geen Beneden werd het levendig en opgewonden stemmen vorderden de uitlevering van den Franscheu spion. Ewald ging naar beneden om het woedende volk tot bedaren te bren gen; maar zijne welgemeend woor den waren slechts olie in het vuur. Ook Emma voegde zich bij hem en bad en smeektemaar men bracht haar onder het oog welk eene on beschrijfelijke ellende hij zoo menige familie berokkend had en eischte zijn bloed! Hij heeft mijn broeder verra den; hij is waard, dat hij als op roerling in het bosch wordt dood geschoten. Zijn bloed kome o ver hem! Mij heeft hij laten uithooreu door een dienstmeisje, dat hij bij mij aan huis wist te brengen. Door hem beu ik een bedelaar geworden. Mijne zuster heeft hij deu Fran scheu woesteliugen in handen ge leverd de golven der Fulda had den meer medelijden met haar, dan verschil van gevoelen, doch men is het niet eens over de beginselen waarop het staatsbestuur zal be rusten. De Univers acht het wen- schelijk, dat de koning in de eerste plaats als beschermer der kerk zal optreden, doch dit valt uatuurlijk niet in den smaak van de liberale leden der monarchale partij. Zooals gewoonlijk, werpen de aanhangers der beide richtingen elkander aller lei liefelijkheden naar het hoofd en gaan de laatstgenoemden zelfs zoo ver den Univers er van te beschul digen, dat dit blad ontstemd is over het feit, dat de graaf van Parijs verzuimd heeft den steun van dit orgaan te koopen. Betreffende de Chineeseh-Fran- sche kwestie, werd reeds voor enkele dagen bericht, dat admiraal Courbet uit Parijs het bevel ontvangen had de eilauden Fu Tschen en Hai Wan te bezetten, als waarborg voor de verplichtingen, die men van plan was China op te leggen. Officieus evenwel heeft de Fransche regeering dit bericht tegengesproken. Wel heeft Courbet het bevel ontvangen om zich gereed te houden, ten einde ten allen tijde tot dergelijken maatregel te kunnen overgaan. Ten gevolge van de rapporten door prof. Koch bij de Duitsche regeering ingediend, betreffende den toestand in zuidelijk Frankrijk, heeft de regeering eene strenge quarantaine vastgesteld voor alle treinen, die uit de besmette streken reizigers of goederen aanbrengen. Deze geleerde acht den toestand aldaar hoogstbe- denkelijk en vreest eene verspreiding der ziekte over geheel Europa, 't Is te hopen, dat de Fransche geleerden, die van een geheel tegenovergesteld gevoelen zijn, het aan het rechte eind blijken te hebben. Geruststel lend mag het verschijnsel zeker heeten, dat het aantal sterfgevallen stationair blijft en de epidemie zich niet verder dan tot Aix heeft uit gebreid. Wellicht beperken de krach tige maatregelen der regeering zich tot de thans besmette streken, en blijven de noordelijke landen onder Gods zegen van dezen geesel bevrijd. De verschillende pretendenten naar het presidentschap in den Zuid-Ame- rikaanschen Staat Lima zijn tot eene schikkinggekomen, tenge volge waar van het mogelijk geworden is thans de algemeene verkiezingen uit te schrijven Iglesias, Caceras en Pierola zijn de voornaamsten die in aanmer king komen, en de beide eersten moeten elkander beloofd hebben zich, welke ook de uitslag zij, aan de ver kiezing te onderwerpen, 't Is te hopen, dat daarmede de burgertwist in deze zwaar bezochte republiek geëindigd zal zijn. De heer R. M. Stephenson heeft thans een plan opgevat, dat alle reusachtige ondernemingen van de 19de eeuw in de schaduw stelt. Hij wil namelijk eenen spoorweg aan leggen welke Europa over Perzië en door Afghanistan met Voor-Indië verbindt. Tot heden heeft hij tever- geefsch bij de Porte om concessie aangeklopt, doch hij heeft thans alle hoop, dat hem de noodig toestem ming binnen enkele maanden zal gegeven worden. Met een kapitaal van 800,000 aandeelen a 20 pond sterling hoopt hij het werk tot stand te kunnen brengen. Wat zullen de bewoners van Midden Azië wel zeg- die schurk. De hond moet te water. Dit en nog veel meer riepen de woedende menigte door elkander. Der jonge vrouw ging een licht op zij verborg haar gelaat in hare han den. Grund zag, dat hier niets te doen was, en liet den verrader aan zijn lot over. De stem des volks is de stem van God! mompelde hij, nam Emma bij den arm en wees het saamgerotte volk de ka mer aan. Brullend vlogen zij naar binnen, maar het nest was leêg, de vogel was gevlogen. Een pereboom, die met zijne tak ken dicht aan het venster reikte, was het middel tot zijne vlucht ge worden. Niet zeer ver in 't verschiet zagen zij hem op de F ulda toesnel len. De veerman wachtte nog aan den oever. OpHem nariepen zij en stortten de kamer uit, naar het veer huis. gen, denken endoen, als zij het stoomros op hun grondgebied zien. De Spaansche gezant te Parijs de heer Sevilla denkt er ernstig over zijn ontslag te nemen, omdat de regeering als bezuinigingsmaatregel heeft voorgesteld zijn salaris met 100,000 francs representatiegelden, die zijne voorgangers altijd genoten hebben, te verminderen. Haarlem, II Juli 1884. Ingevolge bevel van Z. M. den Koning is door den Minister van Oorlog aan de opper-, hoofd- en verdere officieren van het leger hier te lande Zr. Ms. dank gebracht voor de bewijzen van deelneming bij het overlijden van Z. K. H. den Prins van Oranje. Prins Roland Bonaparte zal de volgende week te 's-Hage komen bijwonen de begrafenis van Z. K. H. den Prins van Oranje. Hij zal, als niet behoorende tot een regeerend vorstenhuis, geen deel uitmaken van deu optocht naar Delft, doch aldaar in de Nieuwe kerk door zijne tegen woordigheid eene laatste hulde aan den afgestorvene brengen. De koninklijke familie uit Wur- temberg zal zich vermoedelijk ook bij de plechtigheid op 17 dezer doen vertegenwoordigen. Te Volendam is opnieuw een adres aan de Tweede Kamer in om loop, waarin zeer uitdrukkelijk wordt opgekomen tegen de «Memorie van Beantwoording» van den Minister van Waterstaat op het kamerver slag omtrent het ingedieude wets ontwerp, houdende bepalingen om trent de zeevisscherijen. Adressanten wijzen bepaaldelijk op de groote onjuistheid in die me morie. als zouden bij de ansjovis- visscherij kuilnetten met «nauwe» mazen noodig zijn. Juist de Enk- huizer visschers b. v., die uitsluitend ter ausjovis-visscherij uitgaan, heb ben wijde mazen. Adressanten handhaven dus hun verzoek, dat de wijdte der mazen worde voorgeschreven, omdat daar door alleen het «doodvisschen» der zee geheel voorkomen worde. De mindere geëmployeerden en werklieden bij 's rijks werf te Am sterdam werden eergisteren namens den minister van Marine verblijd met de tijding, dat het zoogenaamde binken van één uur daags, dat se dert 1 April voor het grootste ge deelte van het personeel aldaar plaats had. met heden zal ophouden en weder den vollen dag zal gewerkt worden. Aanleiding daartoe is het toestaan van gelden door de Kamers tot het in aanbouw brengen van een zeilkorvet, waarmede thans met alle kracht zal worden aangevangen. Gisteren-ochtend kwam uit een winkel op den Vijgendam te Amster dam een hond op een kind aanvlie gen en beet het zoodanig in het been, dat het kind naar het Gasthuis moest worden gedragen. Een aantal toeschouwers gaven hun naam aan de politie op, om proces-verbaal te gen den eigenaar van den hond op te maken. Woensdag-avond liepen vier man nen bedaard langs de Rozengracht te Amsterdam, toen plotseling een matroos ep heu kwam toeschieten Maar binnen in het vertrek lagen Ewald en Emma op de knieën en baden God, dat Hij den man, die ook hun zoo veel kwaad gedaan had. toch redden mocht. En God verhoorde hunne bedeToen zij hun gebed geëindigd hadden en uit het venster zagen, dreef de ongelukkige in de lichte boot midden op den helderen stroom en zijne vervolgers konden hem vau den kant nazien. Een blanke thaler, dien hij den veerschipper in de hand had gestopt, had dezen tot grootereu spoed aan gezet en de ontvluchting doen ge lukken. Würz was nu voor goed verdwenennooit heeft iemand hem in Kassei wedergezien. VII. Jerome had werkelijk ten twee den male en nu voor altijd zijn koninkrijk verlaten. Of hij in de staatkundige verwarring dier ge wichtige dagen nog wel eens aau en één van de vier messteken toe bracht. De gewonde is onder genees kundige behandeling gesteld en de woesteling naar het politie-bureau gebracht. De Levensverzekeringmaatschap pij «Nederlandsche Verzekerings bank», gevestigd te Amsterdam, hield gisteren hare gewone jaar- lijksche vergadering van aandeel houders. Na goedkeuring van de balans en winst-en verliesrekening van 1883, werd het dividend be paald op 12 pCt. Een reeds vrij bejaarde dienstbo de te Amsterdam sprong, na een twist, voor de woning van haar meesteres in het Rokin en werd zon der eenig letsel en vrij wel afge koeld door een paar voorbijgangers gered. De faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Universiteit te Amsterdam, heeft een gouden medaille toegekend aan den heer P. A. Tichelaar, can- didaat in de rechten te Utrecht, voor zijn ingezonden antwoord op de prijsvraag over «de leer der culpa, Romeinsch- en Nederlandsch Bur gerrechtelijk beschouwd.» Wijnand Bachrach, leeftijd 26 jaren, koopman in manufacturen tamelijk groot, haar zwart, oogen bruin, baard geschoren, knevel don ker, aangezicht ovaal, kleur gezond, vermoedelijk gekleed met donker phantasiepak en dito hoed, heeft den 20 Juni jl. zijne woning op de Gel- derschekade 34, Amsterdam verlaten, om zich voor zijne zaken naar Brus sel te begeven. Dienzelfden dag heeft een zijner familieleden eene uit Rotterdam afgezonden briefkaart van hem ontvangen. Sedert heeft men niets omtrent hem vernomen. De commissaris van politie der 2de sectie te Amsterdam verzoekt opsporing en bericht. De aardbeziën zijn te Beverwijk thans zoo overvloedig, dat ze voor 3 cents de 5 ons ter verzending naar het buitenland, meest Londen, ver kocht worden. De temperatuur is gisteren zeld zaam hoog geweest; in de zon is de thermometer in de duinstreek te Scheveningen tot 130° geklommen. De hitte was zóó hevig, dat ver scheiden personen in open trams zijn gaan zitten om zich eenige keeren heen en weer te laten rijden ten einde lucht te krijgen. In de conversatiezaal van het Badhuis te Scheveningen is dezer dagen een nieuw soort van hazard spel geplaatst, hetwelk is uitgevon den door een fabrikant te Berlijn en Jocky-biljart heet. Men betaalt voor elk spel. dat binnen een of twee minuten afloopt, een kwartje aan den kastelein. Het geheel heeft den vorm van een groot biljartwaar op een aantal cavalierspoppetjes zich heen en weer bewegen. Eeu moeder, wonende in het hofje van Krulder aan de Hooftskade te 's-Hage zond haar 8-jarig dochtertje uit om gloeiende kolen te halen op een vuilnisblik. De gevolgen bleven niet uit. Door de trekkiug vlamden de kolen opde vlam stak de klee- ren van het kind in brand. Geluk kig. dat een buurvrouw het ongeval zag en met een emmer water toe- zijn nachtelijk avontuur dacht, wie zal zeggen? Een paar dagen later werd de winkel van de kleine koop manswoning op «de gracht» weder geopend; maar dê groote dikge buikte flesschen met de Parijsche gebakjes waren voor altijd verdwe nen. Dit verhaalde ons een eerwaardig grijsaard, en aan het einde van zijne geschiedenis nam hij een gouden, kunstig gedreven bonbondoos uit deu zak, liet ze ons zien en zei lachendZiet ge, mijne waarden, dat waren mijne lotgevallen, die ik u mededeelde, en dit is de nootlot- tige bonbondoos. Wij vonden haar later onder het bed, en daar er zich tot nog toe geen eigenaar voor heeft opgedaan, zal zij wel altijd een fa miliestuk blijven. Ter herinnering echter aan ons avontuur heb ik er op laten graveeren: «In duizend vreezeu!» snelde, dien zij over het kind uit stortte en waarmede zij het vuur bluschte. Toch had het arme kind reeds hevige brandwonden aan de handen en in het aangezicht be komen. De onderwijzer V. te Maasdam heeft op jammerlijke wijze het le ven verloren. Bij het baden in de Binnen-Maas kreeg hij kramp in de beenen en verdronk.. Eergisteren middag zijn te Geld rop 13 woningen afgebrand. Men vermoedt dat dit is veroorzaakt door het vliegen van vonken uit een bak kerij. Gelukkig dat de fabriek van den heer Van den Heuvel nog ge spaard is gebleven, daar het vuur zich ook daaraan reeds had mede- gedeelt. Men schijnt te Laren, in Gelder land, alle honden te willeu uitroei en, door aan den openbaren weg in de omgeving van het dorp stuk jes spek te werpen, die zwaar ver giftigd zijn. Met enkele honden is dit reeds gelukt. Men is den dader van dit bedrijf nog niet op het spoor. Een heer, die Maandag de ker mis te Eindhoven bezocht, begaf zich in de menagerie - Caro. Hij waagde zich te dicht bij het hok van den leeuw, en werd door dezen aangegrepen. Gelukkig liet het dier hem spoedig los en kwam de be zoeker met eene gescheurde jas vrij. Zaterdag-middag vermaakten zich te Raamdonksveer eenige kinderen in de wei met het naloopen van kalveren en met het hangen aan de staarten dezer dieren. Een 4-jarig jongetje geraakte onder dat spelen in een vrij grooten «wiel» en verdween in de diepte. Gelukkig liepen de andere kinderen aanstonds naar huis en waarschuwde'u den vader van 't knaapje, die onmiddelijk toesnelde en zich te water begaf, maar het kind niet kon vinden. Een zekere M. S., looier te Waspik, die zich in de nabijheid bevond, sprong ook in de wiel en bracht het knaapje op het droge, Door aanwending van de algemeen bekende middelen mocht men er in slagen de levensgeesten weder op te wekken, reeds voordat geneeskundige hulp was aangeko men. Ruim een uur later ontvangt M. S. uit Waspik de droevige tij ding, dat zijn eigen kind in een looierskuip verdronken is. Rekent men den tijd, die noodig is om deze tijding over te brengen, dan is het niet onmogelijk, dat M. S. bezig was met het redden van eens anders kind op 't oogenblik dat zijn eigen kind verdronk. Toen Woensdag de stembus van Made en Drimmelen per rijtuig naar Zevenbergen werd overgebracht, is het paard onderweg door het voor bijkomen van den stoomketel, die naar het in aanbouw zijnde stoom gemaal voor den polder Crauwels- gors werd vervoerd, zoodanig ver schrikt, dat het op hol ging. De beide heeren, die de bus overbrach ten, wisten uit het rijtuig te sprin gen, doch een van hen bekwam eene kwetsuur aan het hoofd. Het rijtuig met de stembus werd zon der paard gevonden door anderen, die langs dezen weg kwamen, zoo dat de bus behouden en in tijds vóór de opening te Zevenbergen werd ontvangen. Te Woudrichem is een tweeling (meisjesj geboren, welke met borst en buik zoodanig aan elkander zijn verbonden dat zij als het ware één lichaam uitmaken, terwijl de overige lichaamsdeeleu geheel gescheiden en volkomen ontwikkeld zijn. De kinderen hebben na de geboorte geen teeken van leven gegeven. Toen Vrijdag een landbouwer uit Osch in het Teefelensche veld be zig was. een kar hooi te laden, kwam de knecht tot de ontdekking, dat zich daar in de onmiddelijke nabijheid een wespennest bevond. Ten einde zich tegen deze lastige diertjes te beschermen, deed hij zijn jas over het hoofd. Toen hij onver wachts, op die wijze toegerust, te voorschijn kwam. schrikte het vier jarige paard en sloeg op hol, waar door de boer van den wagen viel en onder het rad terecht kwam, zoodat de zware vracht over hem heen giug. De boer was ernstig gewond

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2