BINNENLAND het welzijn hunner onderhoorigen, j en dientengevolge zijn zij zedelijk verplicht, al die maatregelen te ne men. welke in het belang hunner werklieden mogelijk zijn. Misschien viuden deze opmerkin gen gehoor bij de machthebbenden, en dan zal, naar onze overtuiging, weder een belangrijke schrede gezet zijn op den weg, die tot verbetering van den algemeenen gezondheids toestand voert. J. S. M. ALGEMEEN OVERZICHT. Naar men te Berlijn beweert, zou tusschen Duitscliland en Rus land eene overeenkomst zijn aange gaan om samen middelen te bera men tot bestrijding van de anar chisten. Deze overeenkomst zou dan tevens de grondslag zijn voor een later te sluiten internationaal trac- taat. Te Berlijn heeft men althans krasse maatregelen genomen tegen de Rus sen, die zich in die stad willen ves tigen. De regeering verleent hen alleen daartoe het verlof, wanneer zij voorzien zijn van eene bijzondere vergunning en van een verblijfpas, die door den commissaris van politie afgegeven is. Deze pas is echter al leen te verkrijgen door degenen, die in het bezit zijn van een Russischen reispas, welke door de Duitsche le gatie te Petersburg geviseerd is. Bovendien moeten al de Russen het doel van hun verblijf te Berlijn kun nen aantoonen. Hoewel de eerste conferentie nau welijks bijeen is, zoo spreekt men alreeds weder van eene tweede. Deze zou echter gehouden worden op verzoek van Bismarck en wel ter bespreking van de Congo-kwestie. Bismarck wilde van het idéé uit gaan om eene internationale schik king te maken. Het plan wordt door de meeste kabinetten gunstig opge nomen en ook deze conferentie zal, evenals de eerste, te Londen bijeen komen. Zooals men zich misschien nog wel herinnert, bestond in het voor gaande jaar bij de socialisten in Duitsckland het plan om ter gele genheid van de onthulling van het gedenkteeken in hetNiederwald door dynamiet eene slachting onder de aanwezigen aan te richten. Geluk kig leed echter dat plan schipbreuk. Thans echter is de politie na her haaldelijk onderzoek er in geslaagd nog 12 pond dynamiet te ontdek ken, dat toen niet ontplofte. De reden hiervan is, dat een der samenzweer ders op het laatste oogenblik be rouw kreeg en de lont heimelijk doorsneed. De echtscheidingswet in Frank rijk zal weder door de kamer be handeld moeten worden. De com missie van onderzoek stelt de Kamer voor de wet aan te nemen, zooals zij door den Senaat gewijzigd is, maar zij kan toch niet nalaten over eenige bepalingen een minder gun stig oordeel te vellen. Bij de be raadslagingen in de Kamer zullen die echter wel ter sprake komen. In de kamer van afgevaardigden heeft men weder het suiker-ontwerp in behandeling genomen. Verschil lende sprekers voerden het woord. Het premiestelsel, dat de commissie voorstelt, vindt ondersteuning, door dat de regeering daartoe door Oos tenrijk, België en Duitschland ge- Op hetzelfde oogenblik trof het, dat mejuffrouw Julie, de eenige dochter van de majoorsweduwe Horn, in gedachten verdiept aan het raam stond of ookde gedach ten waren verdiept en zij stond daar aan 't raam zonder gedachten. Dat komt tamelijk overeen uit, en wie de juffrouw wat van naderbij be schouwde, moest erkennen dat zij er zich-zelve ook niet tamelijk veel om bekreunde. Zij had al tweeërlei handwerken, een sluimerrol, waar aan ze begonnen was, beuevens een monogram-borduursel weggeworpen. Zij had al een smachtend air op de piano getokkeld, doch was verdrie tig uitgescheiden en met een die pen zucht vóór den spiegel gaan staan, terwijl ze hare blonde lokken effen gestreken had. Vervolgens had ze in tijdschriften gebladerd en ook deze op zijde gelegd met de woorden: Nergens vind k zoo de ware bevrediging; wat dwongen wordt. Later hoopt men echter de premie te kunnen vervan gen door internationale wetgevende bepalingen. Door anderen wordt de surtaxe benevens de belasting op den beetwortel bestreden. De heer Li-Fong-Pao, vergezeld door den heer Fkeng-ki-Fong, legde een bezoek af bij den heer Jules Ferry, 't Is te hopen, dat door be hoorlijke schadevergoeding de Chi- neesche regeering den oorlog voor komt. De cholera-epidemie heerscht nog steeds. Professor Koch, de beroemde j geleerde, die bijzonder studie van' deze ziekte heeft gemaakt, zegt dien aangaande het volgende. De besmet ting geschiedt door de giftstoffen, die de bacteriën afscheiden. Het ge vaar van besmetting vermindert binnen tien of veertien dagen. Een goed middel tegen de uitbreiding der cholera is droogheid en verbran ding van al de kleeren en het linnen goed van hen, die door de ziekte aangetast zijn. Bijzonder gevaarlijk zijn vruchten, melk en water als overbrengers van de smetstoffen. Bij groote droogte sterven de bacteriën evenals door koolzuur. De boven matige bevochtiging van de straten is schadelijker dan stof. De lucht brengt de besmetting niet over, maar vooral door het drinken en ook door het eten komen de bacteriën in het mensehelijk lichaam. De liberale afgevaardigden heb ben thans te Londen eene groote meeting gehouden. Aldaar verklaarde de heer Gladstone, dat het kabinet het eenparig besluit had genomen de zitting van het Parlement zoo spoedig mogelijk te sluiten en spoe dig daarop de nieuwe zitting bijeen te roepen. Opnieuw zou de regeering dan de nu afgestemde reform-bill voorstellen. Gladstone was overtuigd dat het Lagerhuis die zou aanne men en dan zou ze opnieuw in het Hoogerhuis ingediend worden. Dit zou reeds in October het geval zijn. Door de aanwezige liberalen wer den deze plannen der regeering luide toegejuicht. Hoewel de oonferentie nog niet bijeen is geweest, na de samenkomst van den 28en Juni, zoo weten toch verschillende bladen reeds vrij zeker de houding mede te deelen, die de verschillende regeeringen zullen aan nemen. De Franschen zullen zich tegen de verlaging van den rentevoet van de Egyptische schuld verzetten. Zij hebben het plan den Engelschen voor te stellen afstand te doen van de rente der aandeelen van 't Suez- kanaal, totdat de Egyptische finan ciën in een beteren toestand zijn gekomen. Het achterstallige zal dan later betaald worden, als eerst weer de financiën behoorlijk geregeld zijn. De Britsche regeering schijnt niet ongeneigd om dien eisch in te wil ligen. Ook de afgevaardigde van Rus land,de heer Von Stael heeft nieuwe instructiën uit Petersburg ontvangen. Vooral dient hij aan te dringen op hetere waarborgen, wat de on zijdigheid van Egypte betreft dan die, welke tot hiertoe door Lord Granville van den Russischen ge zant te Londen zijn medegedeeld. De spoorweg van Soeakim tot Berber waarvan wij vroeger reeds gesproken hebben, wordt zoo spoedig mogelijk voltooid. Met alle inspan- komt het leven mij toch saai voor! Toen ging zij den tuin in. Op een berkeboom zag zij een bloedvink zetten. Hij zat zoolieQes naast mevrouw vink. Zijn purperen j krop had hij opgezet als een gilde- broeder, of een pacha; zijn dikke, zwarte snavel was opengesperd en hij orgelde zoo iets met de vreemdste strottenhoofdgeluiden. Dat klonk alsof hij een vermogend man was, die goederen bezat heinde en verre in Turkije en de prachtigste huizen dol heerlijk om in te wonen. Me vrouw moest ook iets van dien aard verstaan hebben, want zij liet zich [dapper het hof maken. Zij vlogen jte-zamen terug met beukenrijzen in den bek. Mejuffrouw Julie merkte op, dat hij en zij bezig waren zich een zo- merlogies te bouwen, zóó luchtig en vrij gelegen, dat als een waas van wangunst en stille rouw hare oogen bewolkte. Zij zette zich ge- ning wordt daaraan gearbeid, en vol gens de deskundigen bestaat geen tweede werk, dat zooveel stoutmoe digheid toont als dit. Het klimaat en de grondsgesteld heid werken tegen, behoorlijke ar beiders zijn niet te krijgen, daar de geheele bevolking uit oproerlingen bestaat; de woestijn, waardoor de lijn loopt, wordt onveilig gemaakt door vijanden en het uiteinde van het spoor, de stad Berber, bevindt zich thans nog in handen van den Mahdi. De voltooiing van het werk ziet men dan ook in Engeland met groote spanning te gemoet. De uitslag van de verkiezingen in België voor den Senaat is bekend. De liberalen zijn beter geslaagd dan bij de verkiezing voor de kamer. Geen der candidaten van beide par tijen heeft de meerderheid gekregen, hoewel de liberalen toch meer stem men hadden uitgebracht dan de clericalen. Men gelooft algemeen dat, bij de herstemming, de liberale af gevaardigden de meeste stemmen op zich zullen vereenigen. De stad Phabanchu in den Oranje- Vrijstaat is door de Basutos aan gevallen en in brand gestoken. Ter nauwernood is de commandant van de stad ontkomen aan de vijandelijke troepen. Uit Bloemfontein heeft men onmiddellijk soldaten afgezonden om de Basutos terug te drijven en voor hunnen aanval te straffen. Haarlem, 12 Juli 1884. In het gebouw Felix Favore werd gisteren avond ten acht ure eene door de kiesvereeniging «Haarlem» belegde, voor elk toegankelijke ver gadering gehouden, ter bespreking van de vraag: «welke gedragslijn heeft de liberale partij ten onzent in de bestaande politieke omstandig heden te volgen?» M. J. A. Levy' van Amsterdam presideerde. Hij leidde de vraag in met eene rede, waarin hij er op wees, dat in de tegenwoordige moeilijke politieke omstandigheden geen ministeriëele crisis moest worden uitgelokt; dat in de noodzakelijke Grondwets-her- ziening het ministerie niet moest worden belemmerd om die taak in handen te brengen van den heer Kappeynedie in 1879 Grondwets herziening op ligtvaardige wijze aan de orde gesteld had, en dat men van dit kabinet geen gevaar voor de libe rale beginselen behoefde te vreezen. De heer Tjeenk Willink was een ander gevoelen toegedaan. De heer Levy meende dat de heer Kappeynewiens bekwaamheden hij niet betwisten wilde, deze op politiek terrein had aangewend op eene wijze, die zijne verkiezing niet wenschelijk maakte. Prof. Spruyt van Amsterdam hield eene vrij uitvoerige rede, waarin hij deed uitkomen, hoezeer de geschie denis der laatste jaren bewees, dat de heer Kappeyne en zijne fractie obstructionistisch op den gang van zaken hadden gewerkt. De heer Cremer wenschte de can- didaten, die tegenover den heer Kap- Ipeyne geplaatst waren te bespreken, maar de voorzitter verzocht hem het objeGtief terrein waarop men zich. naar hij zeide, tot nu bewogen had, niet te verlaten, zich zooveel moge lijk aan de gestelde vraag te houden melijk onder een lindeboom en schreide er-om, hard-op, dat bij haar de eene dag verliep als de andere, terwijl zij toch vast en zeker wel iets meer beduidde dan zoo'n vin- kevrouw Zij had iemand door het tuinhek zien komen. Was dat niet Inderdaad, 't was professor Ro zenhof. Hij scheen danig bedremmeld. Hij had zeide hij, een rede ingestudeerd en nu was zij hem glad ontschoten. Daarop werd hij nog verlegeuer. en juffrouw Julie moest hem twee maal verzoeken, dat hij toch plaats nam. Zoo nam hij dan plaats en sprak van maneschijn, maar mejuffrouw Julie deed hem opmerken, dat de zon hoog aan den hemel stond. Hij sprak van sterreugefionker; doch Julie veroorloofde zich in 't midden te brengen, dat het klaarlichte dag en geenszins de verdiensten van per sonen te bespreken. De voorzitter stelde daarop, toen niemand meer het woord verlangde, de volgende motie aan de orde: «De vergadering, gehoord hebben de de discussie over de vraag, welke houding in de tegenwoordige om standigheden door de liberale partij moet worden aangenomen, is van oordeel, dat het de dure pligt is der liberale partij elke aanleiding tot tweedracht in haren boezem te ver mijden, en dat het gemeen overleg in 's lands belang dringend gevor derd, eischt dat paal en perk gesteld worden aan het drijven der fractie van de liberale partij, die tot nu toe zamenwerking onmogelijk heeft ge maakt». De heer Clercg van Weel sprak tegen de motie. Na repliek en dupliek van deze laatste heeren en na eene opmerking van dsn heer Thooft over de redactie werd de motie in stemming gebracht. In de zaal, die tamelijk welgevuld wasgaven slechts ongeveer een zestiental door opstaan te kennen, dat zij het met de motie niet eens waren; ongeveer twintig k vijf-en-twintig begaven zich naar de deur, als blij vende buiten stemming. De voor zitter constateerde daarop terecht, dat de motie met zeer groote meerder heid was aangenomen en de verga dering werd gesloten. Ter secretarie alhier zijn ter visie van belanghebbenden gelegd de volgende verzoekschriften Van A. Jacobsonom vergunning tot oprichting van een bewaarplaats van lompen en beenderen, in de Anthoniestraat, perceel no. 81. Van J. P. Nobels: om vergun ning tot oprichting eener stoom- boekdrukkerij in de Beeksteeg no. 29. Van H. J. Gëijl Jczn: om ver gunning tot oprichting eener hout- bewerkerij, door gas gedreven, op de Ged. Oudegracht no. 135. Zij, die bezwaren tegen de op richting dezer inrichtingen mochten hebben, kunnen zich aanmelden ter secretarie, achtereenv. ten 2, 21/.i en 21/s ure Het bouwen eener school voor lager onderwijs, alsmede een woning voor een concierge, op een terrein aan de Bakkerstraat, werd in de gisteren door B. en W. gehouden aanbesteding gegund aan den heer G. P. J. Beccari alhier, als laagste inschrijver, voor f 37.990. De raming bedroeg f 44,950. De heer A. van Stralen heeft verzocht, bij de verkiezing in het hoofdkiesdistrict Haarlem niet in aanmerking te komen. Op de stoomtram tusschen Haarlem en Leiden zullen retour biljetten worden ingevoerd. Z. M. heeft aan W. D. Haitsma Muiier burgemeester en secretaris van Spaarndam, vergunning ver leend om te Haarlem te wonen. De Eerste Kamer der Staten- Generaal is gisteren bijna gedurende de geheele zitting in comité-generaal vergaderd geweest. De Indische be grooting was aan de orde. Men kan dus lichtelijk gissen waarover de geheime beraadslagingen hebben ge- lcopen. In de openbare zitting, die weinige minuten duurde, werden de verschillende hoofdstukken der In dische begrooting en de daarbij be- hoorende wetsontwerpen voor de spoorweglij nen DjokjokartaTjila— tjap en SoerabaiaOedjong zonder was. Hij sprak van de betoovering der nacht, terwijl de klokken juist den middag inluidden, en Julie stond op, half meêwarig, half knor rig, en: Mijnheer de professor Verder zei ze niets. Ze verdween achter het lommer rijk ge bladert' van den tuin en op den grintweg waren alleen nog de sporen van hare voeten zichtbaar. Iu een kerseboom zat een oolijke sijs. De rakker moest alles gehoord hebben, ten minste zijn keel woü| niet stilstaan, en 't scheen of hij den armen professor uitlachtteDidel, didel, doem van didel, didel, doem.... O dat klonk zoo kurieus en de heeren spreeuwen, het, roodstaartje, de mees en de vliegenvanger stem den gelijktijdig inDideldidel doem van didel. didel. doem 't Was een getjilp en getierelier in de takken, alsof er een leger van kabouters in huisde. noemenswaardig debat eenparig aan genomen. Er is, volgens de N. R. CL, sprake van, dat, met het oog op de cholera-berichten en de warmte, dit jaar geen extra-lichtingen tot het houden van najaars-manoeuvres ou der de wapenen zullen worden ge roepen en die manoeuvres achter wege zullen worden gelaten. Naar Reuter seint, verneemt de Daily News dat de regeeringen van Engeland en Nederland het eens zullen worden over de maatregelen welke moeten worden genomen in de zaak der Nisero. Men verneemt dat reeds een aantal der voornaamste handels huizen en ook vele particulieren door ruime bedragen.hebben hunne sympathie doen blijken voor het denkbeeld van de heeren Hudig en Blokhuizen, om gelden in te zame len voor de betrekkingen van de bemanning der Nisero. Volgens een telegram, te 's-Hage ontvangen, is de Deputatie der Zuidafrikaansche Republiek gis teren te 11.40 uur behouden te Kaap stad aangekomen. Te Beverwijk werd een negen jarig jongetje door den bliksem ge troffen en gedood. In de gemeente Heemskerk zijn twee perceelen door het inslaan van den bliksem ver brand. Gisteren-middag had in de Ba- rentsstraat te Amsterdam een treurig ongeluk plaats- Een vrouw, die nu en dan aau verstandsverbijstering lijdt, begoot zich met petroleum, en stak daarna hare kleederen in brand; met zware wonden aan armen en borst is zij naar het Gasthuis ver voerd. Zekere L., een horlogemaker te Amsterdam, ontmoette dezer dagen des avonds twee meisjes. Vriendelijk lachten zij hem toe en daarvoor niet ongevoelig hood L. haar een glas beiersch aan in een der vele huizen in de Warmoesstraat. Na een kort oponthoud giug ieder weder zijns weegs, doch L. moest hij zijne thuis komst ontwaren, dat een van de meisjes hem met eene handigheid, eene betere zaak waardig, 2 gouden horloges uit den zak gerold had. Naar men meldt zou de politie de vrouwelijke zakkenroller reeds in arrest genomen hebben. In zake de vraag om subsidie voor den aanleg van een zeehaven te Scheveningen volgens het plan van den heer jhr. Hora Siccama, stelt de commissie ad hoe eenparig voor, in overeenstemming met het adres van Ged. Staten, de gevraagde sub sidie van f 300.000 toe te staan, t« betalen zes maanden na openstelling der haven, voor den openharen dienst en onder voorwaarde dat het werk worde uitgevoerd overeenkomstig een door Ged. Staten goedgekeurd plan. Wat het adres van de heeren P. Craus c. s. aangaat, stelt de Com missie voor dit voor kennisgeving aan te nemen. Het ouweder van eergisteravond heeft te Rotterdam een man dood geslagen. De toestand van den heer C. J. M. Jongkindt Coninck, directeur der rijks-landbouwschool te Wageningen wordt zeer bedenkelijk. Uit een hoogen den wierp een eekhorentje hem hazeldoppen toe, en twee vliegen, die elkander ren- dez-vous wilden geven, hadden het volstrekt op de tip van zijn neus gemunt. Dat ergerde hem en in zijn verbolgenheid omvatte hij een espe- boom en schudde hem, alsof hij van plan was, hem dood te maken. Hij strekte zijn dreigende hand naar den hemel uit, die zoo onschuldig op hem neerzag, eu tot zijn hoed, die onder zijn beenen weggeschoven was, sprak hij aldus: Zoo gij de aardbol waart, gij jammerlijke, ellendige vilt. ik drukte je als gom-elastiek in elkander en slingerde je ver, ver weg in de zee der vergetelheid.... (Wordt vervolgd,.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2