BINNENLAND. der verdiensten, welke de leider der I liberale meerderheid ten opzichte van zijn land heeft. Woensdag 1.1. nu is dit borstbeeld met waardeerende redevoeringen onthuld, en hebben de schenkers het aan de volksvertegen woordiging opgedragen. Nog altijd is in het nieuwe kabi net de zetel van den minister van oorlog onbezet. Tot heden is het Sverdrup niet mogen gelukken in de hoogere militaire rangen een per soon te vinden, gezind eu geschikt deze waardigheid te bekleeden. Een kapitein der genie, die zich hiertoe bereid verklaard had? was in de oogen van den koning geen geschikt persoon, zoodat zijne keuze niet werd goedgekeurd. Eene Japansche deputatie doet thans eene rondreis door Europa om de verschillende militaire stel sels aldaar te bestudeeren. Haarlem, 15 Juli 1884. Den 17den dezer, den dag der be grafenis van Z. K. H. den Prins van Oranje, zullen hier ter stede van de torens en openbare gebou wen de vlaggen halfstoks worden uitgestoken en een zwarte wimpel den oranjewimpel vervangen. De klokken der Groote- Nieuwe- en Bakenesserkerken zullen luiden van 89, 121 en 45. Dien dag zal er in de Groote kerk geen orgelcon cert worden gegeven. Den heer A. Jacobson alhier, is door B. en W. vergunning ver leend, tot wederopzegging, voor het oprichten van een bewaarplaats alléén van gesorteerde lompen, in het per ceel no. 12/14 van de Leliestraat. Heden zullen de volgende kan didaten voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer worden ge steld: de heer Jacob DuyvisenMr. J. Ivappeijne van de Coppello (liber.) en de heeren L. Lindeboom en Mr. J. A. N. Travaglino (anti-liberaal). Door Ged. Staten van Noord- Holland is het volgende bepaald be treffende de jaclit in deze provincie De jacht op klein wild. uitgezon derd die op fazanten zal worden ge opend 30 Augustus a. s. met zons opgang; de fazanten-jacht op 15 October a. s. mede met zonsopgang; de hertenjacht zal dagelijks, uitge nomen Zondags, mogen worden uit geoefend en de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag. Prinses Frederik Karei van Pruisen heeft gistermorgen een be zoek aan Haarlem gebracht en keer de des middags weder naar 's-Rage terug. Naar aanleiding van een ver spreid gerucht dat de sociaal-demo craten gisterenavond terug zouden komen, was het tegen 9 uur in den omtrek van de «Korenbeurs» weder tamelijk rumoerig. De politie, die aldaar aanwezig was, kwam al spoe dig in botsing met een troep half dronken personenzoogenaamde Maandaghouders, en heeft gebruik moeten maken van hare sabels om een der belhamels te arresteeren, zijnde een bij haar bekend persoon. De agent van politie Hartog, heeft bij die schermutseling eene diepe maar gelukkig niet gevaarlijke ver wonding aan het voorhoofd bekomen. De Staatscourant van 15 dezer bevat o. a. de statuten der naaralooze vennootschap: «Haarlemsche Stoom- verffabriek», voorheen W. Leur Co., alhier. Kom, laat me toch eens naar je hart voelen. Maar uit volle borst lachend, re tireerde hij achter de gordijnen. Marie, het dienstmeisjen, dat dik wijls aan de deur had staan luis teren, liet er zich tegen anderen over uit, dat zij en hij zoo dol de den met elkaar; of dat altoos zoo was bij getrouwden? De jonge vrouw sprak veel van 't toekomende voorjaar; dan zouden ze samen een reis naar Italië maken. In Venetië, zei ze, moeten we in de gondel. Ze had al zóó veel van de gondels in Venetië gehoord dat doen we toch, niet waar? Natuurlijk, antwoordde hij, waarom zoudt ge niet in de gon del gaan? Hij had gelijk; waarom zou ze niet met de gondel gaan? Ze zeide, terwijl ze zijn hoofd in hare handjens nam en hem vol liefde aankeek, hoe nameloos gelukkig zij Een wetsontwerp, waarbij H. M. de Koningin tot Regentes-wordt be noemd, is bij den Raad van State aanhangig. Graaf Herbert von Bismarck, nieuwbenoemd gezant van Z. M. den Keizer van Duitschland aan het Nederlandsche Hof, is gisterenvoor middag op zijn post aangekomen. Prins Roland Bonaparte, die, zooals met weet, de begrafenis van den Kroonprins wenscht bij te wo nen, is gisteren in de Residentie aangekomen. De Prins is gisteren toegelaten bij het stoffelijk overschot van den Prins van Oranje. Z. D. H. de Vorst van Waldeck- Pyrmont. vader van H. M. onze Koningin, heeft als afgevaardigde bij de begrafenis op a. s. Donderdag benoemd baron van Stockhausen. directeur van zijn kabinet, die in het koninklijk paleis te 's-Hage zal logeeren. Z. K. H. de Groothertog van Saksen zal bij de begrafenis-optocht van Z. K. H. den Prins van Oranje plaats nemen in het rijtuig waarin Z. M. de Koning zal gezeten zijn. Prinses Wilhelm, gemalin van den Erfprins, beviel gisteren namid dag kwartier voor drieën te Potsdam gelukkig van een zoon. De minister van biunenland- scge zaken heeft aan de commissa rissen des Konings medegedeeld, met verzoek de betrokken autoriteiten in dien zin in te lichten, dat het in de bedoeling der regeering ligt, dat op 17 dezer, den dag bestemd voor de begrafenis van het stoffelijk over schot van Z. K. H. den Kroonprins, geene tooneelvoorstellingen of open bare vermakelijkheden worden toe gelaten. De inschrijvingen op de Transvaalsche spoorwegleening zijn geklommen tot een bedrag van f 1,895,350. Aan de inschrijvers is verzocht, hunne inschrijvingen ge stand te doen tot 15 November van dit jaar, teneinde het comité in de gelegenheid te stellen om te trach ten vóór dien datum het nog ont brekende aan het bedrag van vijf millioen bijeen te brengen. Het Staatsblad No. 115 bevat het besluit van den len Juli 1884, tot onteigening van perceelen en perceelsgedeelten in de gemeente Beverwijk, welker bezit, ten behoeve van den vestingbouwvereischt wordt tot het maken van een fort bij Yeisen. Het gemeentebestuur van Iiaar- lemmerliede en Spaarnwoude heeft gedurende de maanden Juli en Aug. voor onvermogenden in de gemeente de gelegenheid opengesteld, dage lijks twee emmers duinwater van de Amsterdamsche waterleiding te ontvangen. Gisteren nacht werd iemand op de Nieuwmarkt te Amsterdam door twee personen aangesproken om vuur. Terwijl hij aan hun verlan gen voldeed,kreeg hij echter on verwachts een slag. die hem zijn bewustzijn deed verliezen, waarvan de aanvallers gebruik maakten om hem te berooven. Terwijl de aan- I randers het hazenpad kozen, vonden I eenige voorbijgangers den man en J brachten hem in een tapperij, waar men er echter niet in slaagde hem tot bewustzijn te brengen, zoodat I men hem naar het gasthuis ver- voerde. zich voelde, maar zich bliksemsnel op den mond slaande, riep zijIk wil het niet uitgesproken hebben, want niet straffeloos rept men van zijn geluk. Hij daarentegen vond dit dwaasheid. Geluk kan ons niet ontnomen worden, en wie het u of mij wilde ontscheuren, dus zeggende, trok de ernstige man zijn vrouwtjen onstuimig naar zich toe die zou met mij te doen krijgen. Zij vertelde hem, onderwijl ze hare hand over zijn voorhoofd streek om de droeve schaduwen te ver- bannen, dat hare grootouders de gouden bruiloft hadden gevierd, een groottante zelfs de diamanten, en of hij niet dacht, dat zij ook de gouden zouden beleven En daarbij staarde zij hem zoo kinderlijk lief in de oogen, tot hij begon te lachen. Toen telde zij op hare vingers na: zóóveel jaren jonge vrouw, zóóveel jaren moeder en zóóveel grootje. Een nieuwe bui maakte zich van Een paar uur vroeger werd op den Kloveniersburgwal een jonge man plotseling door een paar kerels aangegrepen, geslagen, geschopt en tegen een stoep geworpen. Bloedend en huilend trachtte de aangevallene zich te verdedigen en de aanvallers vast te houden. Deze verdwenen in een steegje eer het publiek er aan dacht hen te grijpen. Een man, die een paar dagen ge leden in de Kalverstraat te Amster dam in drie perceeleu de glasruiten insloeg, verbrijzelde Zaterdagavond, met een ijzeren haak gewapend, twee groote spiegelruiten in het laarzen magazijn van de firma Möller Theijs, en liep toen kalm over naar het Poolsche koffiehuis, waar hij de ruiten van een paar deuren stuk sloeg. Een voorbijganger die hem vat ten wilde, havende hij met den haak, dien hij bij zich haddoch een poli tieagent, door eenige voorbijgangers geholpen, wist hem te vatten en te voorkomen, dat hij verder onheil aan richtte. De man heeft, zooals nu blijkt, de manie, wanneer hij in een opgewonden toestand is, in de Kal verstraat glasruiten te breken. Heeft men hem den vorigen keer voorloo- pig vrijgelaten, thans is hij naar de gevangenis op den Iieiligenweg ge bracht. Omtrent den diefstal te Amster dam, waarvan reeds melding werd gemaakt, deelt het Handelsblad het volgende mede: De familie R., op de Heerengracht alhier wonende, is eenige weken ge leden eene buitenlandsche reis gaan ondernemen. Onder de achtergeble ven bedienden bevond zich de huis knecht Muller, een Duitscher, die, schromelijk misbruik makende van het in hem gestelde vertrouwen, schier den geheelen onder zijn be reik gebleven voorraad tafelzilver van genoemde familie, eene aanzien lijke waarde vertegenwoordigende, ontvreemd en te gelde gemaakt heeft, in verschillende stads-beleenbauken. Daar is het gestolene inmiddels grootendeels teruggevonden, doch den dader heeft men nog niet in handen weten te krijgen. Aanstaande Donderdag zalter gelegenheid der plechtige uitvaart van wijlen den Kroonprins, de koop mansbeurs te Amsterdam zijn ge sloten* Dank zij den gunstigen resultaten der te Sloten bestaande vereeniging tot bevordering van getrouw school bezoek, onder den naam van «Sloten- Osdorp», willen ook de wijken Slo- terdijk-0 vertoom en IJpolder eene dergelijke vereeniging oprichten. Reeds is in eene vergadering eene commissie benoemd om daartoe de noodige stappen voor te bereiden. De leden der commissie zijn de heeren: C. W. A. M. Groskamp, H. van der Heldt, J. J. Rijnierse, P. de Boer en J. van der Laarse. De Hoornsche gemeenteraad heeft met 9 tegen 5 stemmen besloten tot opheffing van de Bank van lee ning. zoodat na 1 Aug. a. s. geene panden meer kunnen worden be leend. Zondagavond, omstreeks half ze ven, brak ten huize van den koek bakker L., op de Lange Beesten markt te 's-Hage, door eene onbe- den professor meester. Die humor was hem te sterkhij schudde van 't lachen en viel schaterend in een hoek van de sopha. Deze bloeiende vrouwegestalte en het denkbeeld grootmama, dat was hem te zot. Maar komen doet de tijd toch, sprak ze volkomen ernstig. Ik geloof het graag, hernam, maar ik heb nog geen voorstelling, hoe je er als grootma ma zal uitzien. Dan zou ze, kwam ze weer, een witte kanten muts dragen en het grijze haar zou haar glad zitten, want voor oude menschen bestaat er geen malle mode meer. Ze zou dan altoos zor gen voor gebakjens weetje wel, die groene blikken trommel is net groot genoeg want als de klein tjes kwamen en riepen: Grootma ma Maar de professor sloot haarden mond en sprak: Laat nu die grootmama nog maar een tijdjen kende oorzaak een vrij felle brand j uit. Brandweer en politie waren met spoed op de plaats aanwezig, en trachtten met vereende pogingen de vlam meester te worden, hetgeen met veel moeite gepaard ging, daar het boandende achtergedeelte van de woning niet gemakkelijk te be reiken was. Men zag zich derhalve verplicht, de brandspuitslangen door den gang en den tuin van het be lendende perceel en een omliggend straatje te leggen. De inboedel werd door vuur en water zwaar bescha digd. Het meerendeel van de koek bakkersgereedschappen werd eene prooi der vlammen. Ook de naaste buren leden schade. v Huis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. De jongeling, wiens aanhouding door den commissaris van politie te Haarlem was verzocht, is Vrijdag jl. te Gouda aangehouden. Door de rijksveeopzichters G. Haak en M. Warmerdam zijn Zaterdag 11. aan het Hollandsche spoor te Rot terdam in beslag genomen 5 ossen, toebehoorende aan den veehouder P. Z. Pz., uit Overschie, op grond dat de ossen niet voorzien waren van de vereischte vergunning tot uitvoer naar het buitenland, volgens kon. besluit van 3 Oct. 1873. Zij zijn gezamenlijk geschat op eene waarde van f1000. Eergisteren namiddag vermaakte zich een 9jarige jongen met baden in de Rotte. Hij waagde zich te ver, geraakte in eene diepte en zou waar schijnlijk dit bad met den dood heb ben moeten bekoopen, zoo niet de 12jarige Antonius Koster er was bij gesprongen en den knaap had gered. Zaterdag namiddag te omstreeks 6V8 uur verdween een 53-jarige werkman bij het zwemmen in de Entrepothaven te Rotterdam in de diepte. Ruim 1 uur later werd hij levenloos opgehaald. Op een verzoek om in een gebouw in de gemeente Oud-Beierland, waar in vroeger eene dranknering was gevestigd, den kleinhandel in ster ken drank te mogen uitoefenen, werd door B. en W. afwijzend beschikt, op grond, dat het huis eenigentijd is gesloten geweest, en van de be staande vergunning gedurende drie maanden achtereen opzettelijk geen gebruik is gemaakt. Ged. Staten van Zuid-Holland echter waren van oordeel, dat het ledig staan van een huis in geen geval mag heeten «het geven van eene andere bestemming aan dat huis,» en de localiteit der halve niet geacht kan worden van bestemming te zijn veranderd. De beschikking van Burgemeester en Wethouders werd dan ook door Ged. Staten vernietigd, en de gevraagde vergunning door hen verleend. Door de directie der spoorweg maatschappij Grand Central Beige is aan de weduwe van den in Maart te Simpelveld verongelukten spoor wegbeambte V. eene gratificatie toe gekend van f500. Aan den Nieuwen Neuzenpolder, bij den Braakman, heeft wederom eene oeverafschuiving plaatsgehad, ter lengte van 180 en breedte van 50 meter, alzoo dat daardoor weder eene oppervlakte van ongeveer 9000 vierk. meter schorgrond indeWes- wegblijven. Met grootmama was het schoonste van 't leven zijn einde nabij, en we willen pas begin nen, het te genieten. Een jaar na de bruiloft greep er een gebeurtenis plaats, die in de meeste gevallen als een blijde wordt beschouwd. Marie, het dienstmeis jen, moest wel drie kanten uit; naar doctor Wiegand, naar het stad huis en naar het telegraafbureau, om mevrouw de majoorsche, die net de baden gebruikte, behoorlijk ken nis te geven. Dokter Wiegand verheugde er zich over, dat hij den professor zoo wèl vond. Hij vroeg hem, of hij nog zoo aan duizeligheid leed, aan die congesties in 't hoofd, die steken in de zij? In elk geval mijn hartelijke gelukwenschen De jonge kraamvrouw meende, dat haar man de geheele schuld droeg. ter-Schelde is verdwenen. Nog ruim 100 meter afstand blijft deze afschui ving van den teen des dijks. Een bijenhouder te Schoterland zag dezer dagen, bij den bijenstal komeude, aan een boomtak hangende een buitengewoon grooten zwerm bijen, wat hem deed vermoedem dat er twee zwermen bij elkaar zouden zijn getrokken. Hij nam een korf en schudde daarin de grootste helft der bijen, sloot den korf met een doek. plaatste deze to'en in de nabijheid op den grond eu maakte het vlucht- gat open, ten einde zekerheid te krijgen of er zich een koningin in in den korf bevond. Dit bleek spoe dig het geval te zijn, doordien de rondvliegende bijen aan den korf, en vroolijk met de vleugels slaande, naar binnen begonnen te trekken. De ijmker bracht nu den zwerm in den stal, nam daarop den doek onder den korf weg en zag toen voor het eerst in zijn leven dat twee koninginnen een strijd hielden op leven en dood. Zij spartelden in het rond, elkander met de pooten vast omklemd houdende en den angel als wapen gebruikende. Rondom de vechtenden stond een troepje bijen geschaardze waren werkelooze toe schouwers en schenen den strijd angstig gade te slaan. Ook de ijmker zag het gevecht een poosje met bewondering aan, doch besloot toen er een einde aan te maken, daar hij beide koningin nen gaarne in 't leven wilde houden, ten einde twee zwermen te kunnen voortleggen. Hij nam ze bij de vleu gels trok ze van ^elkaar, waarbij bleek hoe stevig ze elkander vast hielden. Beiden schenen ongedeerd de ijmker plaatste de één aan den korf, waaronder hij ze vechtende had gevonden, en ze trok haastig binnen. Hij ging toen met met een korf naar de massa nog bij den boom tak rondvliegende bijen, liet daar de andere koningin in den korf, waarop de bijen spoedig aanvielen en naar binnen trokken. Als goede buren bevinden de beide «koninkrijken» zich thans uaast elkander in den bijen stal, onbewust van den plaats ge had hebbenden strijd en dus ook zonder dat er een veete is gebleven, welke den vrede in den tegenwoor- digen of toekomenden tijd zou kun nen verstoren. (Asser Ct De Gemeenteraad van Groningen heeft besloten tot het bouwen van een hulpbarak voor f3750; voorts aangenomen het aanbod van het bestuur van het Acad. Ziekenhuis nog bij behoefte de thans bestaande barak te ontruimen; alle gemeente- pompen, 64 in getal, te sluiten en een blanco-crediet aan B. en W. toe te staan voor het nemen van veiligheidsmaatregelen. GEMENGD NIEUWS. Men schrijft van Kedoug Goede aan de Soerab. Ct. In verschillende bladen leest men van een klein stoomschip, voorzien van eene zeer sterke electrische lamp. welke laatste diep in de zee wordt nedergelaten, om bij het ver spreide licht visschen te vangen. Hier woont een visscher, een man naar berekening vijftig jaren oud, die sedert lang- vischt met eene lamp, ofschoon het geen electrische is. Zijn toestel bestaat uit een groo ten glazen stolp, zooals men vroe ger in elke voorgaanderij kon vin den. Voor den invoer van petro leum op Java, plaatste hij daarin een palita met katjang-olie gevuld, Dat zeggen alle vrouwen, antwoordde Wiegand, waarop de zieke jammerde: Als ze dat ge weten had, maar nooit van haar leven weêr. Wiegand hernam, dat hoorde hij van iedere kraamvrouw, en bij slot van rekening kwam het toch an ders uit. 't Was zes-en-dertig minuten over drie, toen het dienstmeisjen op de trap verkondigde, dat den professor zooeven een zoon geboren was. En vijf uur twintig minuten was het, toen de jonge vrouw van den pro fessor de koorts had en haar echt genoot omarmd hield.... Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2