BEURSBERICHTEN. maar tegenwoordig gebruikt hij een petroleumlampjeomdat aardolie goedkooper is en ook meer licht geeft. Met zijn tembo gaat hij nu, als het donker is geworden, naar de plaats waar hij vermoedt visch te zullen aantreffen, en laat dan zijn stolp zoo diep zinken, als mogelijk is, maar zoo dat er geen water in komt. Op dit licht komen de vis- schen af, en de man, Pak Tjeplis genaamd, vangt gewoonlijk meer visschen dan zijne collega's, die wel van vuur gebruik maken, maar het zoo practisch niet weten toe te pas sen als hij. Men zegt, dat hij ook steeds de grootste visschen vangt. Amerikaansche Sporen. Het be kende kinderrijm A is een Aapje heeft eeu beursman bij de tegen woordige stilte in zaken aanleiding gegeven ook eens naar de lier te grijpen om de Amerikaansche pa pieren te bezingen. Een afschrift deed dezer dagen de ronde op de Beurs te Amsterdam. De waardeering der verschillende fondsen blijft natuurlijk voor reke ning van den dichter, die zich ver moedelijk verantwoordt met een «het kwam zoo in 't rijm te pas». zij ii do A/vont. voortduvoud aan 't dalèu, II zijn de Buffalo's die nimmer betalen. zijn Canadians vin "t land dat belooft. I) is de Deneer, die kool lio.eft gestoofd. H zijn die Erie'szoo vol van mysteries. F zijn de F/orit/ti's, arm Sn twee series. <1 is Grand Trunkook een heerlijke baan. 11 is Hgpofheek op het land van de maan. J is J.llinois, tot dusver bekoorlijk, -/ zijn de Jou-a's ook niet onbehoorlijk. K is K/arak, de dokter van 't, spoor, 7/8 Louis Cairo, waar menig bij verloor. JFs Manitoba, die achteruit rende, N de hus/tville met nul dividenden. O heeten Oregon's, o! wat een ootje! P was Faal Facijic, geluk met 't zoodje. 'J zij de Qiiinci/'s, zoo mooi voor behang, F zijn de Bio's wie wordt er niet bang. 6' San Francisco, dat men eerst vereerde, T is Toledo, dat eens reeds failleerde, U heeten de Unions steeds lager in ontvangst, is de Traag naar dal T zonder augst. II' is de Hrabash, die II "en deed lijden, X is de spoorweg die morgen zal rijden. I" is het. ijslijke van elke lijn, A zijn de zakken, die uitgeschud zijn. Amerikaansche bladen maken melding van een gedresseerden snoek die te New-York, in een diepe gla zen kast, bij electriscb licht zijn kunsten vertoont. Sir Ulysses, zoo heet de wonder- visch, begroet het publiek door in het midden van het bassin loodrecht met den kop naar beneden te gaan staan en tienmaal rond te draaien. Hij springt voorts o. a. door een met papier beplakten hoepel, die twee kreeften boven den waterspiegel houden, en legt voor de borstbeel den van Washington en Lincoln, na tienmalen daaromheen gezwommen te hebben, twee vaantjes met de kleuren der republiek neer. Op de biljetten wordt bericht, dat de kunstenaar verzoekt van terug roepen verschoond te blijven, omdat hem dit te zeer vermoeit. Te Buffalo is een tentoonstel ling geopend van somheren aard, namelijk de «eerste nationale ten toonstelling van alles wat op begra fenissen betrekking heeft» met uit zondering van het lijk en van het graf; aldaar te zien. Het tentoon gestelde, schrijft de Volks freund bestaat in lijkwagens, baren, dood kisten, lijkkleeden, enz. enz., alles in de g-rootste verscheidenheid en zeer elegant. Ook kransen, grafstee- nen en monumenten zijn er in groote hoeveelheid, terwijl treurrozen en andere dergelijke planten en bloe men er ruim vertegenwoordigd zijn. Eene waarschuwing. In Berlijn wilde dezer dagen een heer op straat een sigaar aansteken en volgde de ook hier gebruikelijke gewoonte, om de brandende lucifer in het om hulsel van het doosje tegen den wind te beschermen. Eensklaps ontploften de koppen der overige lucifers en de man ont ving zulk eene zware brandwond aan de hand, dat hij onmiddellijk geneeskundige hulp moest inroepen. Volgens de Indépendance is in Rusland octrooi verleend op een nieuw soort van lucifers. Het onder scheidt zich van de gewone door het ontbreken der zoogenaamde kop- pen.De houtjes zijn door den uitvinder gedrenkt in een vloeistof, die ze door een lichte wrijving ontbrandbaar maakt. De nieuwe lucifers branden langzaam af, worden gemakkelijk uitgeblazen en kunnen dan op de zelfde manierweder aangestre ken en dus verscheiden malen gebruikt worden. De uitvinder beweert, dat men daardoor minstens 75 pet. zal uitwinnen. De Polytechnische Zeitung maakt melding van eene nieuwe toepas sing van het vilt, namelijk voor de coratieve doeleinden. Voor schilden, helmen, harnassen enz., voor theatraal gebruik, maakt men die voorwepen van vilt en be smeert ze aan den buitenkant met een mengsel van hars en potlood. Dit wordt met een heet strijkijzer glad gemaakt, de hars smelt en het potlood geeft niet meer af. Door oppoetsen verkrijgt het glimmende deelen en gelijkt volkomen op staal. Voor andere metalen kunnen de voorwerpen galvanisch met het verlangde metaal bedekt worden. Voor de rechtbank te Parijs kwam dezer dagen eene eurieuse zaak. De ook in ons land beroemde schilder Munkacsy liet weinige jaren geleden zijne woning in orde bren gen, en gebruikte daarbij de dien sten van een behanger, Seguin ge naamd. Het was een goed zaakje voor dezen man, want Munkacsy had veel noodig en betaalde goed. Toen alles in orde was, had Seguin nog 2000 fr. te vorderen, maar hij verzocht Munkacsy in plaats van de som hem eene schilderij te schen ken, voorstellende eene vrouw, in 't wit gekleed. Munkacsy had niet veel trek er in op die manier eene rekening te vereffenen, maar gaf ten slotte toe, op het aanhouden van Seguin, die vertelde, dat hij zich ging terugtrekken uit zijne zaken, en trotsch er op zou zijn, als in zijn rentenierssalon een werk van zóó'n meester mocht prijken. Seguin kreeg dus de schilderij, was met haar bijster in zijn schik en behield haar geruimen tijd. Plot seling komt hij echter bij Munkacsy terug, vertelt dat de schilderij maar eene schets is, en eischt dat de schilder deze voltooien zal. Mun kacsy weigerde, zooals men denken kan en daarop heeft Seguin de on beschaamdheid, den kunstenaar voor de rechtbank te dagen. Wat bleek nu daar? Dat Seguin's kunstliefde een leugen was, en dat hij Munkacsy om die schilderij had gevraagd, enkel met het plan daar mee wat te verdienen. Hij had haar den bekenden kunsthandelaar Sedel- meyer aangeboden voor fr. 15,000 eene kleinigheid meer dan fr. 2000 en eischte, dat Munkacsy zijn werk zou retoucheeren, uitsluitend omdat hij dan hoop had, nog meer daarop te verdienen. Munkacsy verklaarde bereid te zijn dadelijk fr. 2000 te betalen en zijn stuk terug te nemen, maar het re toucheeren, dat nooit! Een schilder heeft in de kunst niet de bevelen af te wachten van een behanger! In de volgende week zal de recht bank uitspraak doen, maar er is niet veel kans, dat Seguin gelijk zal krijgen. De substituut Bard was het volkomen eens met Munkacsy's ad vocaat, dat men de waarde van schilderijen niet kan laten bepalen door hun eigen belang zoekende behangers. In de Fransche bladen wordt gewezen op het steeds kleiner wor dend sterftecijfer der cholera bij elke epidemie, die Parijs heeft ge teisterd. Zoo kwamen voor in 1832 op de 40 ingez. 1 doode 1840 51 1853—54 112 1865 270 Dergelijke ondervinding werd in de meeste andere groote steden op gedaan. Dit beschouwd in verband met de mededeelingen der heeren Proust en Brouardel, wettigt de hoop, dat, al breidt de cholera zich ook langzamerhand meer en meer uit, het karakter der ziekte niet meer zoo buitengewoon kwaadaar dig zal zijn als in vroegere ziekte jaren. Veel wordt zeker tot dat ver zwakken van de smetstof bijgebracht door de langzamerhand meer en meer algemeen veldwinnende toepassing der wetten betreffende de openbare hygiëne. In landen en steden echter, waar die wetten met voeten worden ge treden, Egypte strekt daartoe ten bewijze, herneemt de ziekte weer haar oude kracht. Het Journal de Genéve meldt, dat de absinth-velden van het kanton Neuch&tel worden aangevallen door legioenen rupsen, die alles verslinden. De wegen en paden, welke naar de velden leiden, zijn 's morgens er mede overdekt, en van die oogen- blikken maken de landbouwers ge bruik om er zooveel mogelijk te ver nietigen. Een inwoner van Heidelberg beeft aan de Universiteit dier stad een som van 100.000 Mark aange boden, mits de vrouwen voortaan den cursus der verschillende facul teiten zullen mogen volgen. De se naat der Universiteit heeft gemeend, die voorwaarde niet te mogen aan nemen. Het Onweder. Een allerhevigst onweder, verge zeld van zware plasregens, hier en daar van hagelslag, en van gewel- windstooten, die op sommige plaatsen het karakter hadden van een windhoos, heeft Zondag in den namiddag gewoed. De mast van een lichterschip, liggende in de Maas nabij de Wil lemsbrug te Rotterdam, werd door den bliksem getroffen, zonder echter brand te veroorzaken. Vele hoornen werden neergewor pen, o.a. aan den Hilledijk enkele zware iepen. Het dak van een woon huis bij het Rotterdamsche droogdok kreeg een bliksemstraal langs zich heen, zonder andere schade echter dan dat eenige pannen werden ver brijzeld. Onder Charlois werd eene pas gebouwde houtloods tegen den grond geworpen. In de buurtschap Toldijk onder Steenderen werden de kap en de wieken van een windmolen door den bliksem verbrijzeld. Te Maastricht is Zondagnamiddag door het inslaan van den bliksem brand ontstaan in den woning van den landbouwer Bolle in de Brus- selscbe straat. De woning en de schuur met bet zich daarin bevin dende hooi en stroo zijn een prooi der vlammen geworden. Alles was verzekerd. Te Zaamslag sloeg de bliksem in een arbeiderswoning, zonder evenwel belangrijke schade te veroorzaken. Dezelfde bliksemstraal baande zich een uitweg door den muur van een daar nevensstaand huisje en verdween door den schoorsteen, geen der aan wezigen bekwam eenig letsel. Ook nog in eene andere woning sloeg de bliksem in, zonder brand te veroor zaken. Te Vlissingen werd de telephoon- geleiding van de koninklijke maat schappij De Schelde vernield. Te Herwen sloeg de bliksem in een buis, dat geheel uitgebrand is. De brandweer redde de belendende g'ebouwen. Te Zwolle sloeg de bliksem in het dak van bet Buitengasthuis buiten de Kamperpoort. De daardoor ont stane brand werd spoedig gebluscht. Onder Best sloeg de bliksem in de landbouwerswoning van J. T. Ley- tens. De gebouwen en de inboedel zijn nagenoeg geheel vernield. Naar men verneemt, was een en ander tegen brandschade verzekerd. Te Budel is tengevolge van het onweder de boerenwoning van de wed. P. J. Baten afgebrand. Van den inboedel is maar weinig gered. Te Hoofdplaat (Zeeuwscb-Vlaan- derenj werden de ingezetenen door de bui overvallen, terwijl zij kermis bielden. Alle huizen aan de wind- zijde gelegen, bekwamen hagelschade zoodat er honderden van glasruiten verbrijzeld werden en het water en de hagelsteenen binnen de huizen drongen. Sommige kramers zagen hunne kramen in een oogwenk ter aarde liggen en bekwamen veel wa terschade aan hunne koopwaren, terwijl bier en daar galanterie-arti kelen verbrijzeld werden. De te velde zonder dat er op dat oogenblik verder bagel of regen bespeurd werd. Ook te Lage Zwaluwe werden heel wat verwoestingen aangericht. Van eene buiten de gemeente staande bouwhoeve werd het dak der graan schuur zwaar beschadigd, het woon huis schudde op zijne fondamenten, zoodat het dreigde in te storten, boomen werden op vele plaatsen ont worteld en afgebroken, van een ander huis waaiden de ramen geheel er uit, nog van een ander het halve dak, om van pannen, die bij vele in kleiner of grooter aantal werden ver brijzeld, niet eens te spreken. Paarden en beesten werden in de weide op genomen en door elkander gegooid als waren het stroohalmpjes, terwijl het water eenige meter hoog uit de slooten werd opgenomen. De tele graafpalen van de Spoorweg over 't Hollandsch Diep tot station Zwa luwe, de afstand van een half uur gaans, zijn alle uit den grond ge waaid. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats, hoewel 2 personen welke met eene boot op 't Hol landsch diep waren, eenigen tijd in nood hebben verkeerd. De bui ziende naderen, waren zij zoo snel mogelijk naar een plaats geroeid, en hadden juist de boot verlaten toen zij vol water sloeg. Door het klimmen in een op de plaat staand baken, werden zij door een paar personen, heel in de verte, opgemerkt. Aan 5 personen, die er onmiddelijk heen roeiden, en wien hiervoor een woord van lof toekomt, mocht 't gelukken, hen na een uur behouden aan wal te brengen. ARMENZORG. Door wijlen den heer L G. Veening, te Arnhem overleden, is aan de weesinrichting te Neerbosch een legaat vermaakt, groot f1000, vrij van het recht van successie. ONDERWIJS. Bij het in de afgcloopen week gehouden notarieel examen is o. a. geslaagd: de lieer W. Vogel te Haarlem. Benoemd tot onderwijzer aan eene bij zondere school voor m. u. 1. o. te Rotterdam de heer L. van den Berg, te Haarlem. LEGER EN VLOOT. Aan de bij het le regiment infanterie dit jaar opgekomen miliciens konden lezen en schrijvenuit Drente 32, uit Friesland 474. uit Groningen 148, uit Noord-Holland 34; alleen lezen: uit Friesland 2, uit Groningen 1; noch lezen, noch schrijven: uit Friesland 32, meerendeels schipperskinderen, uit Gro ningen 7, uit Noord-Holland 1. AANBESTEDINGEN. DONDERDAG 31 JULI. Haarlem, 11 ure. Het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid, aan het ge bouw van het prov. best.: het bouwen eener brugkueohtswoning aan het Noord-Hollandsch kanaal te Alkmaar, begr. f3260; aanw. 24 dezer. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 15 Juli. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Westlandsche Zand f3.30 a dito lossen fl.50 a 1.90; Muisjes f2.70 a 3.50; Andij kers f 2 40 a 3.20; Katwijker Zand f 1.80 a 4.Westlandsche Klei in manden f2.a 2.50; Katwijker blauwe zanders f a Rijusburgers f a Aanvoer 4000 HL. Petroleumbericht van P. G. C. Calkoen, Makelaars, Amsterdam, 12 Juli. De Amerikaansche Petroleuni-noteeringen waren volgens Reuters telegramNew-York 7AU, 7» 8. l'l?' 73/4, 7iU ct. per gall. Philadelphia 73 s, 7' 4, 7l/«, 7'71/: ct. per gall. Ruwe Olie 59, 60, 61, 60, 60, ct. per vat. Lagere berichten van Amerika waren oor zaak dat houders eenige concessie gaven, waardoor flinke zaken zoowel in loco als in termijnen plaats vonden. De markt sluit evenwel zeer vast en is nu uiterlijk tot noteering te koop. De noteering is lieden bij minstens 25 te ontvangen aan het Amsterdamsch Petroleum-Entrepot liggende of nog staande gerst werd j Disponibelf 9— a f— Entr. rondom het dorp en ook nog op verren afstand daarvan plat geslagen en als het ware gedorscht. De ove rige vruchten leden ook vrij belang rijke schade en gebeele rijen boomen zijn ontworteld of vernield. In de boven en tuinen is de "verwoesting bier en daar groot. Te Tholen werden de wieken der beide koornmolens door den wind afgebroken. De baan en bet kruis van den grooten toren werden om laag geworpentwee schuren wer- den vernield, enz. uuohtere dito, 5 schapen, 9 lammeren, vette varken, 38 magere dito, 253 biggen, 5 bok en geiten, 14 koeien en ossen. De prijzen waren als volgt: vette kalveren f a nuchtere dito f5 a 21,sckap®n f16 a 23, lammeren f 7 a 12, vette varkens a cents per k{*., magere dito f 13 a 18; bok of geiten f 4 a 8, koeien en ossen f170 a 260, paarden f75 a biggen f 3 a 7, allen per stuk. Schiedam, 14 Juli. Moutwijn f 14.—Jene ver f20.75, Amst. Proef f'23.—Spoeling f0.50, idem door de Schiedamsche Spoeling- Vereeniging f0.50. Amsterdam 14 Juli 1884. Prijzen der onderstaande effecten. genoteer pCt. dekoera Nedebland. Cert. Werk. Sch. 2' 68s 3 4 108% Hongarije. Obl. Leening 1867. 5 987 8 Goudleening 5 84s/s Italië. Obl. Paus. Leening 1860-64 5 Oostenrijk. Obl.inpap.(Mei-N.) 5 65,s/,# n u zilv.Jan.-Juh) 5 67s/i« Portugal. Obl. buitl. 1853-80. 3 49', 4 Rusland. bij Hope Comp. Oude Russen 5 Obl. 1877 Amst. L. 20—100 5 Spanje. Obl. buitenl. 1867, 1871 75 D/< Obl. buit. 1876. 2 u (Perpetuele) 4 binnl. f12500- 25000l»/4 Obl. binnl. f1000- 5000 li A Tübkije. Obl. Alg. Sch. 1865. 5 a n 1869. 6 8»/« Egypte. Obl. Leen. 1876. .4 58 N.-Amebika. Obl. Ver.-St. 1876. 4'/- 109*/e 1877. 4 '118 Columbia. Obligatiën4'/3 25'/8 Pebu. Leening 1870 6 12'/ 1872 5 9'/« Oostenbijk. Aand. Nat. Bank. divid. 117*/s Nedebland. Holl.IJz. sp.Aand. 149»; M. tot Expl. St. spw. Aand. 109 Cent.spw. gest.Obl. 6813,, Ina. spw. Aand.144l/4 Rijn spw. volg. Aand109 Boxtel Wezel Obl. 4' 3 14l/j Boxtel Wezel Obl. 1875 5 62 Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 55? '8 Gr. Spw. Mts.Aand. 5 1233/4 Balt. spw. Aand. 3 54J/8 Jelez Griasi Obl. .5 Kiew-Brest Aand. 5 Kuxsk Chark. Obl. f1000. 5 Morscbansk Sysran Aand5 Riaschk Wiasma Aand5 Chicago N. W. Cert. Aand. divid. N.-York Lake Erie W. S. Aand.13 Illinois Cert. Aand. 1191/ Miss Kansas Texas Obl. Cert7 PREMIE-LEENINGEN. Nedebland. Amst. f1000 3 105 f1003 110 Kan.-Mij.C.v.A, 100s/8 Stad Rotterdam 3 100'/4 Gem. Crediet 3 97'/s Pal. v. Yolksvl.1867 109 Belgie. Stad Antw. 1874. 3 98 Brussel 1879. 3 100 Hongabije. Staatsl. 1870. 95l/4 Stublweiss. Spw. 4 94 Theiss Rcg. Pr. Obl. 4 95l/4 Oostenbijk. Staatsl. 1S54. 4 103 1S605 lll»/4 1864 140l/4 Crediet-Inst. 1858. 1467/„ Bod.Crd.Amst.Obl. 3 80';4 Stad W eenen 1874. 1041 4 Pruissen. Tb. 100. 1855. 3Vi Keul. Mind-Spw. Sl/s 124 Rusland. Staatsleen. 1864. 5 134'/. 1S66. .5 126 Sebvie. 3 60 Spanje. Madrid 1868 3 437/8 Tubkije. Spw-leening 3 9'/4 ZwiTSEELAND.Genève Aand 3 821'4 Geldkoers. Prolongatie 3 pCt. Italië. Rusland. Amebika. Te Wije is tijdens bet onweder een groote vuurklomp in de lucht gezien, I die uit het noorden opkwam en in varkens de onmiddelijke nabijheid van def a Juli--le vering- 9— Aug. - 9'/g Sept. - 9'/4 Sept.Dec. - 93 8 In consumtie vrij aan boord fBij kleinigheden f a s booger. De voorraad aan bet Amsterd. Petroleum- Etrepöt pedroeg op 5 J uli40,933 vaten. Aangev. p. William Cochrane7,722 Afgeleverd2,950 Voorraad op heden45,705 Verwacht wordende ladingen Urania (gezeild 15 Juni) 8,024 Sapphire (zeilkl. 16 Juni) 8,222 i In lading5,700 u I Op de gisteren gehouden Veemarkt waren I aangevoerdvette kalveren, le kwal. f0.- 2e kwal. f 0.per kg. - Gras- f 69 nuchtere dito f 8 a 12.92 schapen en lammeren f10 a 30; 411 vette 45 ct. per kilogram- biggen paarden f a 515 runderen, R. K. kerk aldaar uiteenspatte, ter-ïj A"3- f,ass' '""f,!0'7.8' 3feJrL 1 f0.70 per kg. melk- en kalfkoeien f110 a wijl tegelijkertijd hier en daar op Ujq p. st. den grond kleine stukken ijs vielen Alkmaal.t pa Tet ve0marU aaage. ter grootte van kleinehoendereieren, voerd: 1 paarden, vette kalveren, 21 RIVIERBERICHTE& Vreeswijk, 14 Juli. 1.71 M. bover 4.81 M. onder N. P. Keulen, 14 Juli. 2.1 S M. boven 0. STOOMVAARTBERICHTEN. Het stoomschip //Leerdam" van New-York naar Rotterdam passeerde Maandagmiddag Lezard. Het stoomschip »Padang", kapt. Kooger, vertrok 12 dezer van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip Nederland en Oranje" van Amsterdam naar Java, arriveerde 13 dezer te Londen. Het stoomschip /-Macassar", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 13 dezer te Suez. Het stoomschip ./Edam" van Rotterdam naar New-York. passeerde Maandagochtend Lezard. Het stoomschip „Soerabaya", van Rotter dam naar Java, vertrok 13 dezer van Suez. Het stoomschip *.Noord-Bsaband»van Java nuar Rotterdam, passeerde Maandag ochtend Punta de Guia. Het stoomschip ^Gelderland" vertrok 12 dezer van Batavia naar Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3