POPULAIR ME» Ei 2e Jaargang'. Woensdag 23 Juli 1884. No. 319. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseer en aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangere G. L. DA UBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op hot Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 121- tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van S tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nedcrlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 1c deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs cu leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder vnu het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- cn Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar s 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het 'Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen mid 103 uur tegen betaling vau 25 cents per persoon, alleen'op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen vau 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teglers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vat 11—3 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. ALGEMEEN OVERZICHT. De heuchelijke tijding, welke uit Amerika kwam, dat de Noordpool expeditie onder bevel van den luite nant Greeley door de ter opsporing uitgezonden schepen is gevonden, zal ook elders ongetwijfeld groote vreugde veroorzaken. Wel is waar, wordt die blijdschap aanmerkelijk getemperd, door de mededeeling, dat slechts 7 van de 27 personen, waar uit de expeditie heeft bestaan, in het vaderland terugkeeren mochten, daar al de overigen onder groote smarten en ontzettende ellende in het barre Noorden hun leven lieten, doch dit zevental zal daarom niet minder hartelijk door hunne land- genooten worden verwelkomd. On getwijfeld zal luitenant Greeley, die gelukkig insgelijks zich onder de geredden bevindt, hoogstbelangrijke mededeelingen omtrent den toestand der Poollanden kunnen geven. Bijna drie jaren heeft hij daar vertoefd, en hoewel bet lijden van de laatste maanden ongetwijfeld den lust tot het doen van wetenschappelijke on derzoekingen heeft verminderd, zal desniettegenstaande de uitslag van zijne waarnemingen in den eersten tijd van zijne vestiging in het hooge Noorden, belangrijk genoeg zijn, om in de wetenschappelijke wereld stof tot bespreking in overvloed te leve ren. Het valt echter te betwijfelen of men, na den ongelukkigen uitslag van de Nederlandsche en Ameri- kaansche expeditiën, er nog wel ernstig over zal denken, om het eens opgevatte plan, betreffende de vesti ging van eene reeks Poolstations, ten uitvoer te leggen. De ondervinding heeft geleerd, dat er met de bezwa ren aan een verblijf in die streken verbonden niet te spotten valt; ter- „DE UITDRAGER". Roman uit het attedaaffsche leven. Van Aken was groot, vrij gezet en van zeer aristocratische manie ren, als hij maar niet zijn bevlekten kantoorjas of inktmouwen aan bad. Levendig in den omgang, altijd met een lachend voorkomen, niet afkeerig van weelde, en gesteund door het bewustzijn van rijkdom en aanzien, bleef hij sterk staan op 't geen hij gewoon was kleur te noemen; vooral zag hij gaarne bij zijne lieden eer biedig' ontzag. In zijn bedrijf was bij meest altijd gelukkig geweest; dit was in de handelswereld een open aanbevelingsbriefeen palm des roems, waar ieder ridder van den penning ijverig naar streeft. wijl de resultaten van het ingestelde onderzoek in den regel niet van dien aard zijn, dat zij het offer van menschenlevens rechtvaardigen, dat de onderneming reeds heeft gekost. Voor de mannen echter, die in dienst der wetenschap het leven lieten of daarin aan zulke ellende ten prooi waren, gevoelt men onwillekeurig bewondering en sympathie. Naar men verneemtheeft de Fransche regeering, in overleg met hare financiëele raadslieden, een tegenontwerp bij de Egyptische conferentie ingediend, waaraan het behoud van den tegenwoordigen ren te-standaard ten grondslag ligt. Alle overige mogendheden zouden het daarin met den voorsteller eens zijn. Bevestigt zich dit gerucht, dan be staat er alle kans, dat de conferentie al bitter weinig zal uitwerken. Im mers, in Engeland schijnt het al uit gemaakt, dat eene vermindering der grondlasten dringend noodzakelijk geacht moet worden, en daar de openbare meening zich, voor de con ferentie bijeenkwamreeds luide genoeg heeft uitgesproken, is het niet te verwachten, dat Gladstone op dit punt zeer inschikkelijk zich zal betoonen. Wat het gevolg er van zal zijn, indien men het te Londen over de voornaamste kwestiën niet eens kan worden, valt moeilijk uit te maken. Hoogstwaarschijnlijk zal in dat geval, Engeland geheel haar eigen weg* gaan, en zal ze ook zonder daartoe van Europa eene op dracht te ontvangen, in Egypte de zaken zoeken te regelen, zooals dit het beste gaat. Misschien is dit ook voor de toekomst wel het beste. Veel hoofden toch veel zinnen, en waar velen met elkander in overleg moeten treden, omtrent datgene wat noodig is, gaat er soms veel tijd Bijzonder deftig zag de heer van Aken er uit, als hij in een hooge witte das, op wier punten een gou den doekspeld met brillanten schit terde, en den bruin fiuweelen rok, waarvan slippen en opslagen gebor duurd waren, des Zondags naar de kerk of des avonds naar den schouw burg of op visite ging, en zijn riet- stok met gouden knop sierlijk als een maarschalkstaf tussehen de waschleeren vingers ronddraaide. Of het voor zijne huishouding een geluk genoemd kon worden, dat hij, na een tweejarig huwelijk, weduw naar geworden was, doet hier min der tot de zaak af. In ieder geval scheen hij het verlies zijner vrouw licht te kunnen verzettenen zich voor 't gemis aan huwelijks-geluk, door 't genot der tafel, de gemeen schap zijner vrienden en het bijwo nen van openbare vermaken, scha deloos te stellen. Dat hij weinig lust gevoelde zich nog eens onder 't hu- verloren met onderhandelen, die na derhand niet ingehaald kan worden. Zeker is het echter, dat het thans meer dan tijd wordt, dat de handen uit de mouwen gestoken worden. De Engelschen zijn in Egypte zeer gehaat, vooral omdat zij zoo weinig uitvoeren, en zelfs eene spoedige oplossing der bestaande moeilijkheden in den weg staan. Treedt de Mahdi met zijne vol gelingen spoedig handelend op; valt hij eigenlijk Egypte aan, voor het Britsche leger in staat is hem terug te werpen, dan kan het zeer goed gebeuren, dat het volk zich bij hem aansluit, alleen met het doel om een einde aan den onzekeren toe stand te maken. Zelfs in regeerings- kringen is de haat tegen Engeland doorgedrongen. Nubar-pacha, de minister-president,maakt er volstrekt geen geheim van, dat hij de Britten voor de oorzaak houdt van al de wederwaardigheden, die het rijk in den laatsten tijd getroffen hebben, en het uur, waarop hunne troepen het land zullen ontruimen, wordt ook door hem met ongeduld verbeid. Yoor eenige dagen werd het ge rucht verspreid, dat de Engelschen zich meester gemaakt hadden van het eilandje Berbera. In het Lager huis, deswege geïnterpelleerd, ant woordde de regeering, dat dit be richt bezijden de waarheid was. Wel had zij maatregelen genomen, om den toevoer van levensmiddelen, die over deze plaats naar Aden moet geschieden, voor het vervolg te verzekeren, doch van eene for- meele bezetting was geen sprake geweest. De Fransche regeering beeft in zake bet voorstel van den afgevaar digde Pelletan, betreffende de ont zetting van den graaf van Parijs welijksjuk te buigen, gaf hij dikwijls genoeg openbaar te kennen: «een vrijgezel is toch bet benijdenswaar digste schepsel in de wereld». In eiken kring speelde de heer van Aken de rol van verliefde saletjonker, in weerwil zijner reeds gevorderde jaren; 't geen door de dames zeer gewaar deerd werd, en de huwbare meisjes des te liever voorkwam, daar elk een hare eigene bekoorlijkheid aan trekkelijk genoeg achtte, om den heer Arnold tot het opgeven van ziin weduwstaat te brengen. Was het dan wel te verwonderen, dat het nagelaten liefdepand zijner vrouw, een zoon, in huis alleen de bescherming der oude huishoudster, juffrouw Grondman, en die der minne of bonne ten deel viel? Aan den eenen kant was van Aken wel trotsch en tevreden, een erfgenaam te be zitten; hij wist toch nu in wiens handen zijne na te laten aardsche goederen zouden komen, maar bij- uit zijne waardigheid van luitenant kolonel van het territoriale leger, een besluit genomen, dat zeker wel in den geest van den voorsteller zal zijn. De minister van Oorlog, generaal Campenon, een beslist te genstander van bet huis Orleans, heeft een besluit van den president der republiek uitgelokt, waarbij het tegenwoordige hoofd der monar chale partij van zijne waardigheid wordt ontheven. Dit besluit moet gegrond zijn op eene wetsbepaling waarbij ieder, die boven de 40 jaren is, niet meer als dienstplichtig wordt beschouwd, ook niet als bij een zekeren rang bij de reserve bekleedt. Alleen in enkele gevallen kan daar op eene uitzondering gemaakt wor den, en de republikeinsche regeering acht het natuurlijk niet wenschelijk van dit recht haar gegeven, ten be hoeve van den graaf gebruik te maken. Hierdoor zal natuurlijk de discussie over bet voorstel Pelletan, die in het begin der volgende ka merzitting zou plaats hebben, ver vallen. De onderhandelingen tussehen de Senaatscommissie en die der Kamer van afgevaardigden, betreffende eene schikking in zake de grondwets wijziging, duren voort en de regee ring treedt daarbij,zooals wij gisteren reeds zagen, als bemiddelaarster op. Thans meldt men uit Parijs, dat het nog lang niet zeker is of zulk eene schikking werkelijk mogelijk zal blijken. Het punt, waarover het ge schil thans nog loopt, raakt een der hoofdbeginselen van de door de Ka mer goedgekeurde wijziging en men twijfelt er aan, of een van beide daarin wel tot toegeven te bewegen zal zijn. De heer Ferry heeft als zijn vast besluit te kennen gegeven, dat hij in geen geval tot een bij eenroeping der beide wetgevende gevoelde geen bovenmatige liefde voor den kleinen Eduard. Wat zoude de vijf en veertig-jarige, hoogst le venslustige weduwnaar, met een pas geboren spruit aanvangen, te meer daar hij toch niet weder trouwen zoude? Hij kon daarenboven geen kindergeschreeuw velen en was blij, als hij door het zien van den knaap niet aan de vervulling zijner vader plichten indachtig gemaakt werd; maar juist deze herinderden hem, dat hij geen jong vrijgezel meer was. Zijne verplichtingen jegens Eduard meende hij genoegzaam na te komen, door hem eene bonne en naderhand de noodige leermeesters te geven; kortom, door hem eene opvoeding te geven, zooals het den zoon van een rijken man betaamde. Zijn buurman en huurder, Jonas Schalm, de uitdrager, daarentegen, had met hem geen spoor van over eenkomst. Jonas was kleinzijn lichaam, zoo niet zwak, had toch lichamen in congres zal overgaan, wanneer hij niet de zekerheid heeft, dat de ter 'tafel gebrachte voorstel len zullen worden aangenomen. Daar hierop nu, zoolang geen middenweg gevonden wordt, weinig kans bestaat, zal bet nog wel eeni- gen tijd duren, alvorens het congres bijeengeroepen wordt. Het aantal cholera-sterfgevallen te Toulon en Marseille blijft sta tionair. Kan men de officiëele op gaven daaromtrent vertrouwen, dan bedraagt dit in beide steden te zamen 100 k ongeveer 120 per dag. Particu liere correspondentiën evenwel ver zekeren dat dit getal het juiste niet is, maar dat het in de werkelijkheid minstens tweemaal zoo groot geno men moest worden. De regeering, zoo zeggen zij, heeft om eene pa niek te voorkomen orde gegeven, de waarheid verborgen te houden. De Czaar van 'Rusland heeft hij het vernemen van de tegen zijnen persoon gesmeede samenzwering besloten, de voorgenomen reis naar Warschau voor onbepaalden tijd uit te stellen. Wat de schuldigen be treft, de politie hoopt in de gearre steerden de voornaamste leiders van het geheim verbond in handen te hebben. Nog dagelijks hebben nieuwe arrestatiën plaats. Ongelukkig is het echter, dat wellicht een aantal on- schuldigen daarbij mede in de ge vangenis komen. De Russische ju stitie' neemt bet in den regel zoo naauw niet met bare verantwoorde lijkheid, en zet ieder, die bij haar in geen goed blaadje staat, achter slot en grendel, ook al zijn zij ge heel onschuldig aan het hun ten laste gelegde misdrijf. Later worde» die lieden dan soms wel weder op vrije voeten gesteld, doch in die» tusschentijd hebben zij dan toch een kwijnend cn onvast voorkomen. Hij was iets ouder dan van Aken en zijn hooge schedel, over welken van achteren naar voren eenige pie ken grijze haren hingen, zijne dikke wenkbrauwen op het gerimpelde, steeds bewolkte voorhoofd, en de dunne lippen onder zijn gebogen neus vast te samen gedrukt, deden bij de meesten het denkbeeld opko men, dat hij in Schalm een schelm voor zich had. Om den mageren. spierigen hals een bruinachtig ka toenen doek geslagen, zijn lichaam bedekt onder een vervallen slaaprok van grijze stof, die met zwart en wit schaapsvel gevoerd was, de eenigs- zins zwakke beenen in een pantalon gestoken, die haast niet meer ken baar was van kleur; zoo zag men hem jaar uit jaar in op vilten schoe nen rondscharrelen, met den ouden hoed op éën oor en de groote hoornen bril op de pun: van zijn neus ba- lanceeren. Hij was het tegenover-

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1