Raai der Gemeente Haarlem BEURSBERICHTEN. wal te Amsterdam, bevindt zicb reeds in hechtenis. Hij was slechts korte lings als besteller bij genoemde maatschappij ontslagen en alzoo met de plaatselijke gesteldheid der kan toren volledig bekend.Men heeft in hem herkend een reeds vroeger ver oordeelde en nog een gedeelte van het gestolen geld bevond zich in zijn bezit. Een protest is vanwege de directie der Hilversumsche gastabriek aan het gemeentebest. beteekend tegen de aanbesteding der gemeentegas fabriek, op gronddat de gemeente, die bij de tegenwoordige concessie, welke expireert in den loop van 1885, uitsluitend aan den concessionaris vergunning heeft verleend om door de gemeentegronden en wegen bui- zen en pijpen te leggen ten dienste der verlichting, door die bepaling ook zichzelf heeft uitgesloten. Het gemeentebestuur is van een ander oordeel. Te Hilversum wordt voor f22,100 een gasfabriek gebouwd. Dezer dagen werd voor Ameri- kaansche rekening (den heer Geo E. Brownverzonden 120 stuks vee, vertegenwoordigende een gezamen lijke Amerikaansche waarde van ruim f 21,000. Dit is de eerste ver- zending per spoor van af Purmerend. Donderdag a. s. zal de heer nar. J. Kappeyne van de Coppello in eene te Zaandam, in een lokaal van het «Caté Suisse» te houden ver gadering, zelf hot woord tot de kie zers voeren naar aanleiding van zijne candidatuur voor de Tweede Kamer. Zaterdag werden de houtzaagmo len «de Paauw», van den heer V., en de korenmolen «de Reiger», van den heer K., te de Rijp, bijna gelijk tijdig door den bliksem getroffen, en brandden, niettegenstaande spoe dige hulp, totaal af. Ook een wa termolen in de Beemster is getroffen en werd eene prooi der vlammen. In de vorige week had een zoo- genaamd «heertje» bij een ingeze tene van Leiden eene gemeubileerde kamer gehuurd. Kort daarna deed hij bij zijne hospes eenige bestel ling-en, waaronder een flesch cog nac enz. Bij den heer C. werden een zestal overhemden en bij den heer Van L. een gouden horloge .met dito ketting besteld. Volgens zijn zeggen had hij kennis aan deze en gene deftige familie. Zaterdag avond moet hij weder met de noor derzon zijn vertrokken. L.D Zaterdag heeft het jaarlijks prijs schieten plaats gehad voor onder officieren der cavalerie van de Nor maalschietschool te 's-Hage. De uitslag was als volgtwacht meester De Wit van het 3e regt. huzaren behaalde het gouden hor loge; korporaal Steenhouwer van het 2e reg't. huzaren het zilveren horloge. Het verdient opmerking dat de eerste prijs, het gouden horloge, nu reeds 4 jaren achtereen door een schutter van het 3e regt. huzaren hehaald werd. kurhaus met entresol, de groote kurzaal met tooneel, het terras ge heel voltooid moeten zijn en in ge bruik genomen kunnen worden, terwijl de geheele bouw, uitgezon derd de beide winkelgalerijen, onder de kap moet zijn gebracht. Het tijdstip waarop het geheele werk moet worden opgeleverd, is bepaald op ultimo November 1885. (V.) Jan Christiaan Sterk, pakhuisbaas bij de firma M. P. Pollen Zoon, distillateurs en likeurstokers te Rot terdam, mocht gisteren zijne vijftig jarige betrekking bij die firma her denken. Gistermorgen werd een korporaal der infanterie door de politie te Rot terdam in bewaring gebracht, om dat hij zich verzette tegen een agent van politie, die hem attent maakte op eene overtreding, welke hij be ging aan den Eendrachtsweg. Zijn broeder, die hem wilde bevrijden en den hartsvanger van één der agen ten van diens lijf had gerukt, werd mede in bewaring gebracht. Zondag had te Utrecht eene bij eenkomst plaats van leden van den Nederlandschen Velocipedistenbond. Er zijn ruim 80 leden uit verschil lende plaatsen opgekomen. De club, van welke het grootste aantal leden op deze bijeenkomst tegenwoordig, was, ontving een hoorn als prijs. Na een rit door de stad is in Bui tenkist gedejeuneerd en daarop werd een tocht gemaakt naar Zeist, om na terugkomst wederom in Buiten- lust het diner te gebruiken. Twee tamboers en een soldaat van het detachement infanterie te Zutfen, die zich in de kazerne Wa- lien in arrest bevonden, hebben zich gisteren ochtend uit hunne gevan genis bevrijd door een gat. dat zij in den buitenmuur hebben weten te breken, en dat hun, door een tuin, toegang g-af tot denMartinet- singel. De handig-e uitbrekers zijn echter, na korte afwezigheid, in de kazerne teruggekeerd. De veel besproken gevangenpoort te Bergen op Zoom dreigt ander maal een groot gevaar. Door den heer P. Wittouck e. a. is een adres aan den gemeenteraad gericht, hou dende 't verzoek tot het maken eener directe spoorverbinding van het sta tion naar de havenwaarbij hij voorstelt de gevangenpoort af te breken, daar anders de beschikbare ruimte te gering is, en genoemde poort reeds nu het verkeer belem mert. In 's-Bosch heeft een milicien, op passer van een luitenant, van zijn heer zilveren lepeltjes geleend, deze in de bank van leening gebracht en de opbrengst ten eigen bate aan gewend. Een tamboer aldaar heeft een lom bardbriefje van een gouden horloge gevonden. Dit briefje behoorde aan een korporaal. De vinder loste het horloge uit de bank en beleende het opnieuw tot een hooger bedrag. Beide personen moeten zich voor den krijgs raad verantwoorden. Zondagavond te 10 uur kreeg de melk- en kaashandelaar G. in de Twentstraat te 's-Hage, in wiens winkel onlangs de lade werd gelicht, - een bezoek van drie personen, die zich aldaar door de dochter des hui zes kaas, melk en eieren deden voor zetten, welke eetwaren zij aan de 'toonbank nuttigden. Twee dezer bezoekers verlieten middelerwijl den winkel, na eenige eieren ontvreemd te hebben, en de derde ontvluchtte eenige oogenblik- ken later, evenals de anderen zonder een cent te betalen. Man, vrouw en dochter zetten de oplichters achterna met behulp eener talrijke menigte, die op de kreten van «houdt de dieven» waren buiten gekomen. Op het Ledig Erf kreeg de winkelier een der oplichters te pakken, die zich editer wist los te rukken en den beroofde deerlijk toe takelde. De drie consumenten heeft men nief in handen gekregen. Naar wij vernemen, zal men 1 October, wellicht reeds 15 Septem ber, een aanvang maken met de slooping van het Badhuis te Sche- veningen. Den ln Juni '85 zal het Donderdag-namiddag om 4}/« uur zag men te Hulst plotseling vóór de woning van C. Verwer, rijtuig verhuurder en logementhouder, die, weduwnaar, met een drietal zonen en een huishoudster samenwoont, een buitengewonen toeloop. Wat er gaande was? Allen waren voor hun zaken afwezig; de huishoud ster bevond zich alleen in de wo ning'. Toen nu een der zonen tegen genoemd tijdstip te huis kwam, ver nam hij een angstig hulpgeschrei, zonder aanvankelijk te begrijpen van waar; doch in de keuken ge komen, ontdekte hij dat de vloer boven den pompput ingestort en de huishoudster er in gevallen was. Op 't gerucht kwam er nu aan stonds hulp van buren, ook van in de nabijheid aanwezig-e metselaars met ladders en touwen: men liet die in den bijna 6 meter diepen put af, terwijl der kermende, in nood verkeerende zoo goed mogelijk j moed werd ingeboezend. Zij had, gelukkig, nog zooveel tegenwoor digheid van geest, om zich een der nedergelaten touwen om het mid den en onder de armen te bevesti gen zoo werd zij eindelijk met veel moeite en gevaar uit den benarden toestand geholpen, waarin zij wel 3 kwartier had verkeerd. (Hulster Blad.) Te Veele een gehucht bij Vlacht- wedde (Gr.) is in den tuin van een landbouwer een kostbare ring ge vonden, waarop een steen en familie wapen; de ring bevat de letters G. S. en het jaartal 1530. Zijne zwaarte is meer dan die van een rijksdaalder. In dit gedeelte van de prov. Gron. benevens in het daaraan grenzende Hannover, worden nu en dan ook werktuigen onder den grond, ook in het veen, gevonden, die heenwijzen naar eene welvarende en tamelijk ontwikkelde bevolking in die streken. GEMENGD NIEUWS. Een uit Amerika teruggekeerd troepje Italianen was Vrijdag-avond in het station te Schaerbeek een voorstad van Brussel aangekomen, en wachtte er het vertrek van een trein af, die hen naar Luxemburg moest overbrengen, van waar zij verder naar Bazel zouden reizen. Te midden van het drukke gesprek dat zij in den waggon voerden, had een hunner een revolver voor den dag gehaald, een schot knalde, en een der Italianen sprong gewond uit den wagen. Eerst meende men met een misdaad te doen te hebben, en werd de Italiaandie het schot loste, Dondero genaamd, en 18 jaren oud, in arrest genomen, terwijl zijn oom en neef, die mede tot het gezelschap behoorden, ter beschikking van het parket werden gehouden. Evenwel heeft de gekwetste, Gardella ge- heeten en omstreeks 40 jaren oud, alvorens te sterven, geconstateerd, dat hij het slachtoffer was van een ongeval, wat ook door de overigen is verklaard geworden. Vreeselijke ontploffing te Pon- dichery. Gedurende de viering van het feest van 14 Juli te Pondichery was een vuurpijl oorzaak, dat er brand ontstond in een gebouw, waar in vuurwerken bewaard werden, en dat niet genoegzaam geïsoleerd was. Er volg'de eene geweldige ont ploffing, die aan vijftien menschen het leven kostte, terwijl zeer velen gekwetst werden. Een middel tegen de warmte. Een Duitsch logement-houder, wiens rekeningen reeds tamelijk hoog mochten worden genoemd, is dezer dagen op den inval gekomen om ze nog eens extra te verhoogen. Een zijner gasten kwam zich ern stig over dit feit beklagen; «hoe is het mogelijk», sprak de man «dat ge u beklaagt, het is juist in het belang mijner logeer-gasten dat ik op die wijze handel; zij hebben zoo geducht van de warmte te lijden, dat ik hooge rekeningen uitschrijf, ten einde hen koude rillingen langs het lijf te doen gaan!» Brr! De Paus heeft aan den bis schop van Marseille 20,000 fr. doen toekomen, om verdeeld te worden onder de armen te Marseille en te Toulon. De heeren Rothschild hebben op nieuw 10,000 fr. geteekend op de lijst van onderstand voor de behoef- tigen in beide steden. De inteeke- ning van buitenaf bedraagt tot dus- j ver eene som van 126,000 fr. De zendingsposten onder de Zoeloes, in Zuid-Afrika, hebben den bijbel ontvangen naar de vertaling, waaraan de zendelingen 35 jaren gearbeid hebben en welke onlangs gedrukt werd te New-York, door het Amerikaansch Bijbelgenootschap onder toezicht van ds. S. C. Piseley. - De jonge vrouw van een prof. probeerde onlangs, haar geleerden gemaal door tranen te vermurwen. Zij had daarbij niet veel succes, want de professor zei hoofdschud dend: «Hou toch op met weenen; tranen deugen nergens voor. Ik heb ze chemisch onderzocht. Zij bestaan uit een beetje phosphorzure kalk en wat chloornatriumde rest is onnut water.» 2. Id. Ged. Staten goedk. staten af- en overschrijvingen. 3. Id. id. goedk. besluit erfpacht grond bij Paviljoen. 4. Id. id. met goedgekeurde ko hieren. 5. Rapport comm. fin. 3e suppl. begrooting en staat af- en over schrijving, 6. Id. id. rekest H. de Bell, huur van grond. 7. Id. id. rekening schutterij 1883. 8. Voorstel B. en W. wijziging reglement meisjesschool Midd. On derwijs. 9. Id. id. onderwijzend personeel school E. 10. Id. id. missive v. d. heer E. L. Gerdessen. 11. Missive id. voordracht onder wijzeres school B. 12. Id. id. id. onderwijzer oplei ding school jongens. 13. Voorstel id. af- en overschrij vingen en betaling onvoorz. uitgaven. 14. Id. id. met aanbeveling zetters. 15. Id. id. verkoop grond aan Verhagen en van 't Wout. 16. Id.id. opzegginggebruikgrond, W. Wijnanas. 17. Id. id. adres vereeniging cghuttevaer. 18. Id. id. nieuwe schilderijzaal. 19. Rapport id. adres Kiesvereeni- ging Haarlem en adressen inge zetenen. 20. Rapport comm. fabricage Oude Mannenhuis. 21. Missive raadslid Mr. R. H. J. Gallandat Huët met boekgeschenk. 22. Missive K. K. A. Valken dankbetuiging. 23. Verslag Gasopzichter over Juni. 24. Missive raadslid Dr. C. G. von Reeken met nadere financieele Staten. RECHTSZAKEN. Door Z. M. deu Koning is ook afwijzeüd beschikt op het verzoek oni gratie, ingediend door de oudste der gebroeders Wolters, ban kiers te "Venloo, zoodat deze grijsaard, 74 jaar oud, de 6 jaar tuchthuisstraf, waarbij hij bij vonnis van het gerechtshof te Arnhem op den 7en Februari jl. veroordeeld werd, in het tuchthuis te Leeuwarden zal hebben te ondergaan. De uitgevers van het «Maandblad tegen de Kwakzalverij" hebben zich in appèl be geven tegen het vonnis van de arr.-rccktbank te Maastricht, bij zij zijn veroordeeld tot betaling eener schadevergoeding van f3000 in zake van dr. Öedtman, die door dit blad wegens den verkoop van een purgatief goed voor alle ziekten, als kwakzalver werd ge signaleerd. LEGER EN VLOOT. Jl. Zaterdag werd door eene commissie van officieren aan den thans gepensionneer- den generaal-majoor C. M. H. Pel, buiten gewoon adjudant van Z. M. den Koning, laatstelijk commandant der 2e divisie infan terie, uit naam van de officierendier divisie, als aandenken een rijk met zilver gemonteerd album, met hunne portretten aangeboden. Het iustructieschip «Marmx» en de instructiebrik «Castor" zijn gistermorgen van Hellevoetsluis naar zee vertrokken. De onlangs benoemde en bij het 2e regiment vesting-artillerie geplaatste officie ren zijn ingedeeld als volgt: de2eluitenant J. W. van Visvliet bij de 10e compagnie te Amsterdam en de 2e luitenants W. A. C. Whitlau en I1'. W. baron van Boetzelaer bij de 5e en de 3e compagnie te Kaarden. De le luitenant Quarles de Quarlesis aangewezen om met een detachement genie troepen, sterk 1 onderofficier, 1 korporaal cn 15 soldaten eerlang naar de Willemstad te vertrekken, ten einde de forten, in de na bijheid dier plaats, met de standplaats Dor drecht onderling telegraphisch te verbinden. VERGADERING van den op Woensdag 23 Juli 1884, des namiddags ten 1 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1. Miss. directeur kabinet des Konings, dankbetuiging voor adre: van rouwbeklag. AANBESTEDINGEN. Gisteren werd op een der bovenzalen van het café Krasnapolsky te Amsterdam door de Holl. ijzeren spoorweg-maatschappij aan besteed: het maken van een waterréservoir- jebouw, deu onderbouw van twee water kranen met opstellen, deu bovenbouw en eene waterleiding met bijhoorendc werken op het stationsemplacement Barneveld, vol gens bestek no. 341, begrooting f5400. Minste inschrijver de heer ,T. Führen, te Hilversum voor f3890. VRIJDAG 1 AUGUSTUS. ihage, 1 ure. Het ministerie van waterstaat, handel en nijverheidhet ver richten van eenige herstellingen aan cn bij de loods tot berging van telegraafmateriee'i te Haarlem; bcgr. f1425. Aanw. 25 Juli 10.30 's morgens. Hel stoomschip «Sumatra" vertrok 19 Juli van Southampton uaar Batavia. Het stoomschip «Samarang", van Rotter dam naar Java, is 20 Juli te Southampton aangekomen. Het stoomschip «Nederland cn Oranje", kapt. Wierikx, vertrok 21 Juli van Pauiliao naar Java RIVIERBERIGHTEN. Vreeswijk, 22 Juli. 1.89 M. boven AP 4.63 M. onder N. P. Keulen, 22 Juli. 2.20 M. boven 0. Amsterdam22 Juli 1884. Prijzen der onderstaande effecten. genoteer pCt. de koers Nederland. Cert. Werk. Sch. 2' 681/. SO3/, 102', 98' 84'/, Spanje. Turkije. Egypte. Obl. Leeningl867. 5 Goudleeuing5 Obl. Paus. Leening 1860-64 5 Oostenrijk. Obl.inpap.(Mei-N.) 5 zilv.Jan.-Juli) 5 Portugal. Obl. buitl. 1853-80. 3 Rusland. bij Hope Comp. Oude Russen 5 Obl. 1877 Amst. L. 20—100 5 Obl. buitenl. 1867. 1S71 751'/, Obl. buit. 1876. 2 «(Perpetuele) 4 binnl. f12500- 25000H/. Obl. binnl. f1000- 5000 l>/4 Obl. Alg. Sch. 1865. 5 1869. 6 Obl. Leen. 1876. 4 N.-Amerika. Obl. Ver.-St. 1876. 4 -• 1877. 4 Columbia. Obligntiën4'/3 Leeuiug 1870 6 1872 5 Oostenrijk, Aand. Nat. Bank. divid. Nederland. Holl.IJz. sp.Aand. M. tot Expl. St. spw. Aand. Cent.spw. gest.Obl. Ind. spw. Aand. Rijn spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl. 4', Boxtel Wezel Obl. 1S755 Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 Gr. Spw. Mts.Aand. 5 Balt. spw. Aand. 3 Jelez Grinsi Obl. 5 Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Chark. Obl. f1000. 5 Morscbausk Sysran Aand5 Riascbk Wiasma Aand5 Chicago K. W. Cert. Aand. divid.il2S' N.-York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cert.Aand. n Mis3 Kansas Texas Obl. Cert7 Italië. Rusland, Amerika. 66l/« 67* l9 49s 9 100' 95' - 45 553 x. 59''. 111 118 25'/- 12 l/a 9\'a 117' 150',,, 113' 69' 144' 108' j 16 56' s 121' 54' - 92» 56' 3 55* 13' 124 97' - Belg ie. PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Amst. f1000 3 flOO. 3 Kan.-Mij.C.v.A. Stad Rotterdam 3 Gein. Crediet 3 Pal. v. Volksvl.1867 Stad Antw. 1874. 3 Brussel 1879. 3 Hongarije. Staatsl. 1870. Stuhlweiss. Spw. 4 Theiss Reg. Pr. Obl. 4 Oostenrijk. Staatsl. 1854. 4 18605 1864 Crediet-Inst. 1858. Bod.Crd.Amst.Obl. 3 Stad Weenen 1874. Tb. 100. 1855. 3' - Keul. Mind-Spw. Staatsleen. 1864. 1866. Pkuissen. Rusland. Servie. Madrid 1808 3 Turkije. Spw-leening 3 ZwiTSERLAND.Genève Aand 3 Geldkoers. Prolongatie 2' 2 pCt. 105 110'/» 100», l ïoovt 94',, 108 98' g 100'/, 95',; 95 94 103',, 111 140 1467, g 30' u 104 126 132'/, 127 60 44'/, 9',8 STOOMVAARTBERICHTEN. Het stoomschip «Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, is 21 JuhtcSucz aangekomen en van daar weder vertrokken. Het stoomschip «Prins Frodorik" van Batavia via Padang naar Amsterdam passeerde 19 Juli Kaap Roca. Het stoomschip «Madura" vertrok 19 Juli van Padang naar Amsterdam. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 22 Juli. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Westlandsche Zand f3.30 a 3.40, dito lossen f 1.35 a 1.50; Muisjes f3.— a Andij kers f4.a Katwijker Zand f2.50 a 3.90, Westlandsche Klei in manden f 1.50 a 1.80: Katwijker blauwe zanders f 1.90 a Rijnsburgers fl.20 a 1.30: Haarlemmer Zand f a Noordwijker Zand f 1.50 a 3. Sassenheimcr fl.4-0 a 3.20; Geld. Kralen f2.60 a Hillcgommer Zand f2.25 a 3.70. Aanvoer 5000 HL. Pctroleumbericht van P. G. C. Calkoen, Makelaars, Amsterdam, 19 Juli. De Amerikaansche Petroleuiri-uotceriugen waren volgens Rcutors telegramNew-York 73/„ 73/„ 77/g, 77, o, 7' 7*/p ct. per .gall. Philadelphia 7'/;, 7'/», 7s t. 7s 7s 7s ct. per gall. Ruwe Olic 60, 60, 62, 64, 65, 63, ct. per vat. De markt was voortdurend in eene vaste stemming, ten gevolge van hoogerc Ameri kaansche offertes; tot f9 en f 9'/„ bestond goede vraug voor directe leveringook voor najaar was meer attentie, dooh waren dc verhoogde prijzen moeilijk te bedingen. Dr notcering is heden bij minstens 25 vu. tc ontvangen aan het Amstcrdamsch I Petroleum-Entrepot

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3