Raad Ier Gemeente Haarlem zij viel ten gronde en stierf. Een gewezen redacteur van de Germaniade eerw. heer Kasiolek, die in 1875 zich verscheiden ver oordeelingen wegens persdelicten op den hals haalde, heeft, na 9 jaren in den vreemde te hebben rondge zworven hij verbleef o. a. gerui- men tijd te Leuven en te Brugge van keizer Wilhelm gratie ver kregen. 1500- schoenmakers te Tours hebben het werk gestaakt. Zondag jl. trokken circa 1000 anarchisten naar de Mairie van Marseilleaangevoerd door een redacteur van een in die stad verschijnend anarchistisch blad', Houisson geheeten. De mairie was bewaakt, en Bouisson, die schreeuw de, dat hij den maire wilde zien en niet bang was voor de commis sarissen, werd door een dezer bij den kraag gepakt. De menigte drong daarop vooruit, om haar woord voerder te verlossen, doch alleen met dit gevolg dat, behalve Bouis son, een zestal personen werden gearresteerd. De reden der demon stratie lag hierin, dat de anarchis ten geen meeting mochten houden. Te Sukgum Haleh aan de Zwarte zee is onlangs de theeplant ingevoerd. De Russen gelooven stel lig, dat zij nu de Chineesche en In dische thee spoedig kunnen ontberen. Een inkasseerder die vermoeid qn min of meer dronken was, ging zich Zaterdag op eene bank op den boulevard te Parijs zetten, en viel er in slaap. In den geldzak die met een leeren riem over zijne schou ders hing, staken ongeveer 10,000 fr. Toen hij wakker werd, was de geldzak verdwenen. Opstaan en naar de Seine loopen om er in te springen, was het werk van een oogenblik. Hij werd echter neg juist bij tijds belet zijn ongelukkig ont werp ten uitvoer te brengen. Met zijn redders begat hij -zich nu naar het politiebureau en zijnen meester die zijne eerlijkheid erkende. Dezer dagen kwam een wel- gekleede mijnheer bij eene dame, die op deh boulevard te Parijs, met een kind op den arm wandelde, en zeide dat er een venijnige vlieg rond de kleine vloog. Hij verjaag de die, groette beleefd de vrouw en ging heen. Een oogenblik later zag de moeder dat hare gouden hor loge en ketting verdwenen waren. De beleefde mijnheer was er met deze voorwerpen van door. Nieuwe toepassing der dgjnamiet. Zeker Amerikaansch bankierde heer John Robertson, is zoo stipt en zoozeer een man, die op den tijd past, dat hij steeds twee zak-uur- werken bij zich draagt. Hij was door deze manie een voorwerp van bijzondere belangstel ling voor de knapste pick-pockets van New-York geworden en er ging bijna geen week om, dat niet de een of andere zakkenroller met een zijner chronometers strijken ging. Aanvankelijk gebruikte Robertson allerlei soort van veiligheids-ket tingen, maar eindelijk nam hij geene voorzorgsmaatregelen meer en op zekeren morgen liet hij zich zeer gewillig een prachtig* horloge ont stelen. Toen hij des avonds zijne courant las, uitte hij eensklaps een kreet van vreugde en snelde hij naar het politie-burauhij had het volgende bericht gelezen. «Heden middag werd omstreeks drie uur eene geweldige ontploffing gehoord in de door den heer S N in de vijfde avenue bewoonde vertrekken. De handen van het slachtoffer zijn deerlijk verbrand en hij is zijn linker oog kwijt.» «Ik heb den dief», riep Robertson, «ik Bad eene helsche machine in mijn horloge verborgen.» De achtbare bankier had eene voorraad dynamiet op zoodanige wijze in het uurwerk weten te bren gen, dat die bij elke poging* om het optewinden, onfeilbaar moest ont ploffen. Na dien tijd laten de pick-poc kets den heer Robertson met rust! Eene Duitsche goevernante. mejffr. H. Z. lCönig, heeft in een vlugschrift, Facts concerning the Position of the German Governess in Englandhet onlangs versche nen boekje weerlegd van Julius I Einsiedel: «Das Gouvernantcmesen in England: ei/ne WarmingMejuffr. König komt krachtig op tegen Einsiedel's akelige onthullingen om trent het lot en de uitzichten van vreemde goevernanten in de Brit- sche samenleving. Zij vestigt bij zonder dê aandacht op de Vereeni- ging van Duitsche goevernanten te Londen, die thans 700 leden telt en sedert 187G aan 1298 Duitsche meis jes goede plaatsing bezorgde in En- gelsche gezinnen. In de zitting der academie van wetenschappen te Parijs heeft de heer De Lesseps medegedeeld, dat de technische internationale commis sie zich verklaard heeft voor uit breiding van het bestaande, niet voor den aanleg van een nieuw Suez- kanaal. Een dagblad uit Moskou meldt, dat Rusland en Duitschland een overeenkomst gesloten hebben'tegen de nihilisten. Krachtens deze over eenkomst mogen Russische onder danen slechts dan te Berlijn ver toeven, wanneer zij voorzien zijn van kaarten, waarop hun naam ge schreven staat, en zij een vergunning hebben, meldende het aantal dagen dat zij voornemens zijn te blijven. Deze kaarten moeten het visum dra gen van den ambassadeur van Duitschland te St. Petersburg of dat van een Duitsch consul in een der andere steden van Rusland. De gedachtenlezer Cumber land heeft thans ook in tegenwoor digheid van den Prins van Wallis proeven zijner kunst getoond, die uitstekend zijn uitgevallen. Hij vroeg den Prins een dier te denken en schetste vervolgens op een vel papier de omtrekken van een oli fant, juist het dier dat de Prins gedacht had. Onder de zonderling-c indivi duen, die te Berlijn rondloopen, behoort een veertigjarige, zwartge- lokte, schatrijke dame, die zoo ex centriek mogelijk gekleed gaat namelijk des winters in een luchtig mousseline kleedje en een stroohoed, en thans in de Julihitte in een dik ken met bout gevoerden mantel en winterhoed. Zij schijnt, gedachtig aan het «similia similibus», de hitte door hitte, de koude door koude te willen verdrijven. Als men er haar naar vraagt, verzekert zij, zich altijd «lekker» te gevoelen. Voor de variatie heeft het Za terdag te Wildbad-Gastein groote vlokken gesneeuwd. VARIA. Voor een kermistent. «Kom bin nen, dames en heeren. Het kost maar 20 centen. Soldaten en kinderen be talen de helft. Twee jongens legden ieder 5 centen neer en willen naar binnen. «Ho! ho! roept de eigenaar der tent, «dat is voor ieder! 10 centen». De jongens. «Ja maar wij zijn soldatenkinderen. «Marretje!» zegt mevrouw tot haar nieuwe TwentscUe dienstmaagd «wil je eens vragen of de jon- geheeren aan tafel komen?» Bereidwillig spoedt Marretje zich naar de trap, om aan den voet daar van met krachtige stem te roepen: «Jongens, vrêtn!» In een Weldadiglieidslotervj Dame. «Kom, mijnheer, koop eens dat lieve bouquetje van mij.» Heer. «Met pleizier, dame: wat kost het? Dame. «Laten we 't eens op twin tig gulden stellen.» Heer. «Dat is zeer duur.» Dame. Er een kus opdrukkende. «En nu, mijnheer?» Heer. «Nu is het voor mij onbe taalbaar.» Een der getuigen in den post- diefstal van Breda, Dinsdag voor het Hof te 's Bosch behandeld, heet Franco. Wacht kerel, ik zal je helpen, riep de cipier een gevangene drei gend achterna, die zich langs een touw liet afglijden. - Zeer verplicht, was het be leefde antwoord, ik ben er al Edelman. Hoe gaat het Teunis? Hoe gaat 't met den bouw? Hoer. Best meneer! Edelman. Zijn er nog zooveel geke ken op 't dorp? Boer. O, Meneer! die zijn er lang zooveul niet a's toe meneer nog op de plaatse weunde. Onverbeterlijie hinderen De bode (met een lijst.) «Een bij drage als 't u blieft, mevrouw, voor de maatschappij tot verbetering van verwaarloosde kinderen?» Mevrouw. Hebben die kinderen zich nog al niet gebeterd? Ik be taal nu al twaalf jaar!» Toen de Schah van Perzië te Wee- nen was, stelde men hem voor om een wedren te gaan bijwonen. Hij antwoordde: «Dat het eene paard harder loopt dan het andere, weet ik sedert lang, en welk dier nu het hardst loopt, is mij volkomen on verschillig. VERGADERING van den van Woensdag 23 Juli 1884, Tegenwoordig 17 leden. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. Voorz. deelt mede, dat na vast stelling van het raadsbriefje nog waren ingekomen eenige missives, waaronder een rekest van de Ver- eeniging tot bevordering der Volks gezondheid (zie ons nummer van gisteren, onder stadsnieuws.) Naar aanleiding daarvan, doet de heer Baumhauer een voorstel betref fende hier ter stede te nemen ge zondheidsmaatregelen en ook vooral met betrekking tot het drinkwater; spreker wenscht, dat het stadsbestuur zich met de Duinwater-maatschappij in verbinding stelle, ten einde het pompwater door duinwater te ver vangen, en verder vóór 1 Augs. een buitengewone vergadering te beleg gen, ten einde na te gaan welke voorzorgs-maatregelen genomen zijn en nog moeten genomen worden, en reeds nu te bepalen dat zijn voorstel in overweging* zal worden genomen. Voorz. wenscht daartoe echter niet over te gaanten eerste omdat het niet tot de punten der agenda be hoort, en dan omdat hij voorstelt eerst rapport van B. en W. uit te brengen, omtrent hetgeen reeds is geschied in 't belang der volksge zondheid en welke maatregelen 't meest doeltreffend zouden zijn. De meeste leden verklaren zich voor dit laatste voorstel, waarop de heer Baumhauer zijn voorstel intrekt en er vervolgens wordt besloten in eene volgende vergadering op dit allergewichtigste punt terug te ko men. Betreffende de zaak van den heer Perrin zijn miss. ingekomen, welke ter volgende vergadering zullen wor den behandeld. Dan was nog ingekomen een ver zoek van den heer Piet tot overname van grond ad f 3.per M2, dat in handen van B. en W. werd ge steld. Eene miss. van den directeur van het kabinet des Ivonings, inhoudende eene dankbetuiging op het adres van rouwbeklag, wordt met eenige miss. van Ged. Staten, alsmede eenige rapporten van de commissie van fabricage voor kennisgeving aange nomen. Het voorstel van B. en W. tot; wijziging van het reglement der; Meisjesschool van middelbaar on derwijs ondervindt van de zijde van den heer 't Hooft eenige bestrijding. Genoemde heer zou het zeer betreu ren en om overwegende redenen vol strekt afkeurendat de vakken «zang» en «schoonschrijven» zouden komen te vervallen. De heer Hoeufft wenscht de zaak tot een volgende vergadering uitte stellen. Yoorz. wijst er op, dat de heer Huet, die in de commissie voor het onderwijs voorzitter is en aldus veel belang heeft bij de bespreking van dit punt. niet tegenwoordig is. Om een en ander wordt overeenkomstig het voorstel van den heer Hoeufft besloten. Het voorstel van B. en W. be treffende het onderwijzend personeel aan school E, wordt aangenomen, waardoor eenige onderwijzers 2e en 3e klasse aan de kostelooze school lett. C en eenige onderwijzers 3e; klasse aan de kostelooze school lett. B met ingang van 15 Augs. 1884 aan de kostelooze school lett. E wor den geplaatst. Verder wordt bepaald dat de onderwijzeres Mej. Graue, in deze vergadering gekozen, geplaatst zal worden aan school E. Eene missive van den heer E. L. Gerdessen, inhoudende beschikbaar stelling door vrouwe II. G. Gerdes sen, geb. van Outeren, van de som van f 400 jaarlijks, ten behoeve van 200 der oudste leerlingen van twee kostelooze of tusschenscholen der gemeente Haarlem, om dien kinde ren daarvoor een genoeglijken dag te verschaffen, tot bevordering van het schoolbezoeken tweemaal 'sjaars de som van f 100 ten behoe ven van de verpleegden in het stads armen- en ziekenhuis, wordt met acclamatie aangenomen. Een voorstel van B. en W. be treffende af- en overschrijvingenen betaling van onvoorziene uitgaven wordt aangenomen. Deze uitgaven zijn ten behoeve van den brand aan den Kleinen Houtweg geschied. Naar aanleiding hiervan wordt hulde gebracht aan de brandweer, schutterij en garnizoen, die zich bij die gelegenheid uitmuntend van hunne taak hebben gekweten. Van 't begin tot het einde van den brand hadden deze korpsen bij uitstek de orde weten te bewaren en hadden daarmede den dank en hulde der ingezetenen wel verdiend. Voorz. stelt voor, om, evenals dit steeds jaarlijks geschiedt, aan het personeel der vrij willigersspuit weder eene som van f250 toe te staan, tot het vieren van een heuchlijken avond. Dit voorstel wordt met acclamatie aangenomen. De heer Dyserinck merkt voorts nog op, of sommige brandspuiten wel in orde waren, daar door enkele zeer kleine waterstraaltjes werden voortgebracht en of mitsdien het materiëel wel in goeden toestand verkeerde. Voorz. antwoordt daarop, dat na tuurlijk beschadiging aan 't mate riëel steeds kan plaats hebben en vooral bij den zoo langen duur van een brand al licht. Kleine gebreken kunnen zich voorts vertoonen, doch daarin had men met de reserve-spuit willen voorzien, die echter bleek niet noodig te zijn, daar het euvel spoedig was opgeheven. De heer De Kanter meent uit dit antwoord de meening van den voorz., dat het materiëel in de beste orde verkeerde, te moeten opmaken. De heer Heshuyzen schrijft het •slechte watergeven van enkele spui ten daaraan roe, dat enkele slangen door het daarover liggen van 4 a 5 andere werden saamgedrukt, waar door de slangen zich niet konden uitzetten. Het reserve- materiëel,merkt voorz. aan, heeft uitstekenden dienst be wezen. Na deze bespreking wordt het voorstel van B. en W. met aanbe veling van zetters aangenomen en aldus zal de volgende opgaaf van zetters aan den Commissaris des Konings geschieden: J. LI. Kool hoven, J. Sabelis. E. J. Westerveld, C. J. Smits, A. F. Kremer Jr. en J. C. Cramer. Omtrent het voorstel van B. en W". betreffende den verkoop van Grond aan de heeren Verhagen en van 't Woud wordt het besluit van B. en W. aangenomen, waarbij wordt verklaard de gemeentegrond niet meer voor den openbaren dienst is en deze, gelegen aan den Wagen weg, voor den prijs van f 1.per M3 aan de koopende firma zal wor den overgedaan. Verder wordt aan W. Wijnands de vergunning onttrokken tot ge bruik van grond, aan de Leidsche Vaart, tot ligplaats van schelpen. Omtrent het voorstel van B. en W. betreffende het rekest der Schip pers vereeniging «Schuttevaer» wordt besloten om de Kamer van Koop handel en Fabrieken nader over deze zaak te hooren. De heer Krelage komt in de ver gadering. Tot de bouwing van een schil derijzaal aan het museum alhier wordt met 13 tegen 5 stemmen besloten. Omtrent het rekest der kiesver- eeniging «Haarlem» en de adressen der ingezetenen in zake het officieel raadsverslag, wordt besloten deze zaak tot eene meer voltallige ver gadering uit tè stellen. Het rapport der comm. van fabri- cage betreffende het Oudemannen huis wordt tot eene volgende ver gadering uitgesteld. Eene missive van den heer Mr. R. II. J. Gallandat Huet met een boekgeschenk «Betje Wolff Bekker», wordt onder dankbetuiging* aange nomen. Voor kennisgeving worden verder aangenomen eene dankbetuiging van. den heer K. K. A. Valken, voor zijne benoeming als hoofdonderwij zer alhier, het verslag van den gas- opzichter over Juni en ten slotte onder dankbetuiging de missive van het raadslid dr. C. G. van Reeken met nadere financiëele staten. Aan het einde der vergadering worden nog door eenige leden klach ten geuit over sommige riolen, sloo- ten en graehten te dezer stede, die in een slechten staat verkeeren en diensvolgens dringend verbetering behoeven. Voorz. zegt dat in een en ander zooveel mogelijk zal worden voor zien en sluit daarna de vergadering. RECHTSZAKEN. A oor Let hof te 's Bosch werd eergisteren behandeld de veelbesproken diefstal aan het postkantoor te Breda. 50 getuigen waren iu deze zaak door het O. M. opgeroepen. De beschuldigden, Jacobus Hendrikus Moors, brievenbesteller, Wilhelmus Ballen- tiju. sigarenmaker, en Zacharias Abraham van Hal, kleermaker, allen wonende to Breda, bleven bij hunne vroeger afgelegde bekente nis van schuld volharden. De toedracht der zaak, de wijze waarop deze diefstal is gepleegd, werd nog eenmaal èn door de beschuldigden èu door de getui gen daghelder in het licht gesteld, zoodat het bewijs der misdaad volledig aau het hof geleverd was Blijkbaar niet zonder bevreemding nam het hof kennis van de wijze, waarop de sleutel der brandkast aan het postkantoor te Breda bewaard werd. Die sleutel werd des avonds geborgen in eene lade, waaraan de tand des tijds scheen geknaagd te hebben, zoodat bet uit dien hoofde reeds niets moeilijks zou zijn geweest, den sleutel der brandkast te be machtigen. Die lade werd des avonds na afloop van den dienst, door een der aanwezige commiezen geslotenvier der beambten had den er ieder een sleutel van. Er was echter nog een sleutel oui de lade te openen; eeni- geu tijd voor het optreden van den 1-egcu- woordigen directeur had men dit toevallig ontdekt, en die vijfde sleutel werd nu zoo genaamd uit voorzorg, achter een scheurka lender gehangen, doch op die wijze ouder het bereik vau een ieder gebracht. Het was op het kantoor een publick geheim, dat ach ter deu kalender nog een vijfde sleutel hing. De adv.-gen. no'inde die voorzorg kinder- achtig; de president verklaarde aan verschil- lende getuigen, dat het hem onbegrijpelijk voorkwam, dat men deu vijfden sleutel niet dadelijk of vernietigd had, óf aan den direc teur had ter hand gesteld; het zorgvuldig bewaren der vier overige sleutels werd im mers op die wijze geheel nutteloos gemaakt. Ook dc verdediging trok van deze om standigheid partijinr. Van Leeuwen noemde het onverantwoordelijk, dat de sleutel cener kast. die zooveel waarde bevatte, zoo slecht werd bewaard en daardoor de gelegenheid om te stelen zoo gemakkelijk werd gemaakt, en dat wel aau beambten als de beschuldigde Moors, die met eeu karig traktament inliet onderhoud van vrouw cn zes kinderen moest voorzien. De adv.-gcn. jhr. M. l\ van Meeuwen, hield iu eene boeiende rede de beschuldiging vol cn eischte schuldigverklaring aan diefstal bij nacht in oen bewoond huis door middel van inklimming cn binuenbraak. gepleegd door Moors en Ballentijn, en diefstal Eij nacht iu een bewoond huis, gepleegd door de drie beklaagden, en eischte voor Moors eene tuchthuisstraf voor den tijd van acht jaren, voor Ballentijn eene tuchthuisstraf voor den tijd vau zeven jaren, en voor van Hal eene eorrectioueele gevangenisstraf voor den tijd van vier jaren. De beschuldigden werden verdedigd: Moor» door rar. Van Leeuwen te 's Bosch, Balleu- tijn door mr. E. Rits te 's Bosch, eu van Hal door mr. Vau Mens te Breda. Dinsdag a. s. uitspraak, OKüWUS, Uitslag akte-examens voor hoofdonderwij zer, in Noor-Holland gehouden 21, 22 cn 23 Juli. Geëxamineerd 10 candidaten, toe gelaten 1, de heer A.. E. L.Kannegieter van Amsterdam. (tmmcraira Vreeswijk, 24 Juli. 1.92 M. boven AF 4.60 M. onder N. P. Keulen, 24 Juli. 2.20 M. boren 0 STOOMWMRTBERICHTEN. Het stoomschip -/Limburg" van Java naar Rotterdam vertrok 23 dezer van Marseille. Alles wel aau boord. Het stoomschip - Schiedam", kapt. d'Hame- court, vertrok 23 dezer van New-York naar Amsterdam met de mail voor Nederland cn 50 passagiers. Jlet, stoomschip - Zaandam" is 23 dezer vanjNew-Yorlc te IJmuideu aangekomen. Het stoomschip -Zuid-Holland", van Rot terdam naar Java arriveerde 23 dezer te Batavia. Hel stoomschip - Burgemeester den Tex/' is 23 dezer te Port-Said aangekomen en vcr- trokkeu naar Amsterdam. Het stoomschip .Prius van Oranje" is 22 dezer van Port-Said vertrokken naar Am sterdam. Het stoomschip - Prius Frcderik" is 23 dezer Duugcness gepasseerd naar Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3