drijving, on is de wetgever, door al te nauwkeurig te omschrijven, wat hij noodig acht, zijn doel voorbij gestreefd. Nu willen wij hiermede natuur lijk niet zeggen, dat alleen de wet gever de schuld is van de ongunstige verhouding, waarover wij hierboven reeds spraken; wij zijn er van over tuigd, dat in vele gevallen ook de examinandi hunne taak te licht op vatten, en daardoor schipbreuk leden. Niet ieder toch legt zich met ernst toe op het vervullen zijner plichten, en de onderwijzers zijn in dit opzicht stellig geen personen zonder gebre ken. Voor dezulken is natuurlijk eene afwijzing niet alleen eene ge rechte straf voor hunne luchthar tigheid, maar zij kan tevens eene leering zijn voor de toekomst, die eenmaal voor hen en voor de maat schappij goede vruchten kan ople veren. Sedert echter door het doen van te hooge eischen afwijzen regel en slagen zeldzaam is geworden, is deze luchthartigheid sterk toegeno men, en als zoodanig heeft ook de wet wederom indirect daarvan de schuld. J. S. M. ALGEMEEN OVERZICHT. Geheel anders, dan men verwachtte, luiden de jongste berichten uit Lon den, betreffende de zittingen der conferentie. Meende men eerst, dat de afgezanten der verschillende mo gendheden, de onmogelijkheid in ziende om tot eene schikking te geraken, besloten hadden voorloopig de zittingen te verdagen, thans ver neemt men nader, dat een drietal vergaderingen gehouden zijn na de eerste, en men Maandag a..s. weder om bijeen zal komen. Toch bestaat er weinig hoop, dat men alsdan veel verder zal komen. De Fransehe ge zant, de heer Waddington, weigert op last zijner regeering volstandig, het door 'hem ingediende tegenont werp terug te nemen, en daar de daarin vervatte voorstellen door het Britsche ministerie geheel onaan nemelijk geacht worden, vreest men er voor, dat de beraadslagingen ook dan tot geen resultaat zullen leiden. In diplomatieke kringen, houdt men het er dan ook voor, dat de zitting van Maandag hoogstwaarschijnlijk alleen gewijd zal zijn aan het voor stel, om de conferentie voorloopig onbepaald te verdagen. De gezanten van enkele mogendheden, moeten nog eene poging gewaagd hebben, om voor korten tijd een zoogenaamd bemiddelingsvoorstel aangenomen te krijgen, doch daarvan wilden noch Frankrijk noch Engeland iets hooren. De zaken zullen derhalve naar alle gedachten blijven, zooals ze zijn, en Engeland zal zich genoodzaakt zien, zonder eene enkele opdracht van Europa, de Egyptische zaken te regelen, zooals dit het beste gaat. Het parlement is natuurlijk zeer nieuwsgierig naar den loop der on derhandelingen, en bijna dagelijks hebben dan ook in het Lagerhuis interpellatiën plaats, waarbij men de vindingrijkheid der ministers moet bewonderen, om de onbescheiden vragers met een kluitje in het riet te sturen. Intusschen heeft de regee ring, bij monde van den heer Glad stone, de belofte afgelegd, dat hij Maaudag a. s. mededeelingen van meer belang hoopt te kunnen doen. Ook omtrent den toestand van Jonas ging recht naar haar toe, viel de bleeke, stille vrouw om den hals en sprak: Chrisje. zie mij aan; lach eens weer. Dat kun-je nu welvrouwwant we verhuizen niet! Ze sprong op. Wat? We ver huizen niet? Dan heeft mijn flauwe hoop zich dezen keer niet bedrogen? Nou. wat zeg-je. we krijgen zelfs Mink's winkel en zullen tot kerstmis of nieuwjaar ter wille van onze bleeke Mathilde in de groote mooie achterkamer op de tweede verdieping gaan wonen. En denk toch eens, moeder! daar.... en hij schudde het ontvangen geld in den schoot der verwonderde vrouw. Daar. deze duizend daalders leent van Aken ons voor uitbreiding der zaken en, fluisterde hij met zoo'n innige vergenoegdheidik heb daarenboven in die jaren stilletjes vijf honderd daalders bespaard! Ja, ja, daar in mijn lessenaar; kijk maar, daar leggen ze! Ze zouden voor jou Soedan, wordt het ministerie her haaldelijk ondervraagd. Thans weder verlangt men eene volledige opgave van alle maatregelen, die Worden voorbereid, om generaal Gordon uit zijnen benarden toestand te verlos sen. Ook daarop zal de regeering de volgende week antwoorden: zoodat men spoedig met zekerheid zal weten of, en zoo ja wanneer, eene expeditie naar Khartoem gezonden zal worden, en wie daarbij de troepen zal aan voeren. Overigens luiden de tijdin gen, uit het in oproer verkeerende gewest, nog al geruststellend. Khar toem houdt zich uitstekend, zoo heet het daarin, en onder de vijanden heerscht eene groote neerslachtig heid. De kanonneerbooten, waarover generaal Gordon te beschikken heeft, verspreiden zulk een grooten schrik onder de oproerige benden, dat nie mand het waagt ze ook maar van verre te genaken. De generaal heeft eene expeditie naar Kordofan gezon den, ten einde te onderzoeken, wat er waar is van de geruchten, dat deze stad zich in 's vijands handen be vindt. Binnen enkele dagen verwacht men de uitgezonden manschappen terug; indien zij ten minste niet door de omzwervende benden bemoeilijkt worden. Nauwelijks is de wet op de echt scheiding in Frankrijk van kracht verklaard, of aanstonds worden weder pogingen in het werk gesteld, om daarin wijzigingen te brengen. Het doel der desbetreffende voorstellen, die voornamelijk van de voorstan ders van het beginsel eener schei ding afkomstig zijn, is om enkele beperkende bepalingen opgeheven te krijgen, en eene scheiding gemak kelijker te maken. In de Kamer zal, men kan er vrij zeker ?an zijn, de meerderheid deze wijzigingen goed keuren, doch het is zeer twijfelachtig of de Senaat in deze met 'de Kamer zal medegaan. Bij de jongste dis- cussiën toch is het gebleken, dat in dit lichaam de tegenstanders eener uitgebreide vrijheid, op het punt der huwelijksontbinding, vrij sterk in de minderheid zijn. De president der republiek is voor enkele weken naar zijne buitenver blijven vertrokken, waaruit men mag opmaken, dat de komkommertijd in de politiek is aangebroken. Worden Kamer en Senaat het op het stuk der grondwetsherziening eens, en wordt het daardoor mogelijk de wet gevende vergadering in congres bij een te roepen, eerst dan zal de pre sident naar Parijs terugkeeren. De cholera-epidemie heeft zich thans ook tot enkele plaatsen in de nabijheid van Marseille of Toulon uitgebreid, doch het aantal slacht offers, hetwelk zij daar maakt, is gelukkig niet groot. Naar het Noor den gaat zij echter niet verder, en uit de geringe snelheid waarmede eene uitbreiding plaats heeft, meent men te mogen opmaken, dat de plaag zich elders slechts in zeer geringe mate zal doen gevoelen. Het is te hopen, dat de geleerden zich in deze niet bedriegen. John Bright, de bekende Engelsche volksvertegenwoordiger, heeft bij ge legenheid der groote meeting tegen het Hoogerhuis belegd, ook zijn-' meening bekend gemaakt omtrent de verhouding van dit lichaam in den Staat. Ook hij achtte een erfe lijk pairschap, dat in kan grijpen in de wetgeving en nuttige hervor mingen kan tegenhouden een ge vaar voor de rust des lands, en hij zijn als, ik door de ziekte was aan getast geworden. Spraakloos zonk de vrouw haren man in de armen, en kuste hem onder tranen en lachen. Toen vouwde zij de handen samen, vol innigen dank, en bad: We danken u, o God! Jonas hield haar omhelsd en kon niet spreken. De kleine schelm, de tweejarige Eduardstond intusschen in zijn vaders doodkist, en riep: kiek, kiek! En Mathilde. het blauw- oogige dochtertje van den uitdra ger, lachte dat het schaterde. II. Het is nog dezelfde «Koude-Steen» dien wij voor ons zien, al zijn ook vele jaren er over heen gevlogen. Aan zijn onooglijken berookten bui tenkant is sedert dien tijd niets veranderd. Ook inwendig handhaaf- voorzag het oogenblik waarop het Hoogerhuis door de krachtige stem des volks gedwongen zou worden, zijn doodvonnis te onderteekenen. De Spaansche regeering schijnt nog altijd eenigszins ongerust, om trent den politieken toestand des volks. Een revolutionnaire geest heerscht nog steeds onder enkele ran gen der maatschappij, en al treedt deze niet zoo openlijk op, als dit eenige maanden vroeger het geval was, zijne aanhangers trachten pro paganda te maken en richten zich daartoe voornamelijk tot de vloot en het leger. Het ministerie is zich van het dreigende gevaar volkomen be wust, en het is daarom dan ook, dat zij verschillende maatregelen neemt, om de militairen te onttrek ken aan den verderfelijken invloed der onruststokers. Zoo ontving in het begin dezer week het eskader, dat voor Cartha- gena lagj bevel, in zee te steken. Eene eenigszins oproerige beweging onder de matrozen, gaf duidelijk te kennen, dat er iets broeide, en door dien lieden werk te bezorgen, meende het ministerie den geest van verzet en oproer te kunnen tegenwerken. Enkele oproerige kreten werden wel bij het uitzeilen gehoord, doch de manschappen gehoorzaamden overi gens aan de bevelen. De commissie belast met de grens regeling tusschen Hongarije en Rumenië is met haren arbeid ge reed, en heeft eene kaart ontworpen, waarop de grensleiding duidelijk staat aangegeven, betreffende de streek waar het vorige jaar eene Hongaarsche versterking werd ver nield. Omdat de Rumenen van oor deel waren, dat deze tot hun grond gebied behoorde, heeft de commissie met algemeeue stemmen beslist, dat zij werkelijk tot de monarchie be hoorde, zoodat Rumenië hier stellig ongelijk had. Zoo spoedig mogelijk zal thans de zaak definitief geregeld worden, opdat voor het vervolg der gelijke kwesties onmogelijk worden. Het besluit der Porte, waarbij de Europeesche postkantoren worden opgeheven, vindt, zooals trouwens te verwachten was, heftigen tegen stand bij de vreemdelingen, die in het rijk van den Sultan wonen. Be kend toch is het, dat de Turksche postbeambten verbazend vrijpostig zijn, niet alleen, doch dat zij nog bovendien van hunne regeering her haaldelijk bevelen outvangen om de brieven der vreemdelingen open te breken, en deze eenvoudig achter te houden, wanneer zij iets bevatten dat minder aangenaam voor de Porte is. Hetzelfde heeft mogelijk plaats met de aangeboden telegrammen, die vaak in het geheel niet ver zonden worden of in de meeste ge vallen zoo verminkt overkomen, dat de afzender zijn eigen bericht niet meer herkent. De vreemdelingen vertrouwen er dan ook op, dat En geland of Frankrijk of de gezamen lijke gezanten bij de Porte vertoo- gen zullen indienen om de ophef fing van het gevallen besluit te erlangen. In het Noordwesten van Azië zijn eenige Arabische stammen tegen Turkije opgestaan, en hebben zich tegen de bevelen van den goever- neur verzet. Deze heeft dan ook naar Konstantinopel geseind om ver sterking der krijgsmacht, waarover hij thans te bescnikken heeft, om- den de daarin aanwezige voorwer pen hun recht en hun roem, zoowel moor als mummie, zoowel zwaard- visch als kinkhoorn; zelfs de vroo- lijkheid van Arnold van Aken. was dezelfde gebleven. Maar de persoon zelf is wat grijs van haar gewor den, en de trots evenals de win- drigheid van vroeger beginnen merk baar af te nemen. Natuurlijk door de jaren. En ook de schedel van Jónas telt veel minder haren, ter wijl die om lip en kin zich meer en meer in de kleur van den winter hullen. Sedert die noodlottige ziekte van van Aken, waren die twee man nen buitengewoon goede vrienden geworden. Er viel niet licht in beider leven iets bijzonders voor, of zij deelden dat elkaar mede, en beraad slaagden te zamen daarover. Schalm was toen der tijd. zooals gezegd is, in den winkel van den passementwerker Mink gaan wonen en had met bebulp der bewuste dat hij zonder deze er niet voor kan instaan de orde te bewaren. Het grootste gedeelte der bevolking toch, sluit zich bij de ontevredenen aan, en verzet zich tegen de burgerlijke en militaire overheden. In den Staat New-York heeft een gedeelte der republikeinsche partij zich zoo sterk tegen de ver kiezing van den heer Blaine ver klaard, dat zij openlijk bekend ge maakt hebben, nog liever den kan didaat der democraten, den heer Cleveland te steunen, dan in deze met de meerderheid mede te gaan. Daar de partijen in de Vereenigde Staten nog scherp tegenover elkaar staan en het in den regel bij elke verkiezing nog zeer twijfelachtig is, wie de overwinning zal wegdragen, zou het wel eens kunnen gebeuren dat dezen keer het blaadje eens om keerde en de democraat aan het roer kwam. Het bekende leger der Heils, dat zich nog altijd op Zwitsersch grondgebied bevindt,heeft het aldaar, vooral te Bern, soms hard te ver antwoorden. De bevolking aldaar wil de openbare bijeenkomsten dezer dweepzieke lieden volstrekt niet ge- doogen. en telkens worden zij door eene opgewonden menigte uiteen gedreven, waarbij het dan somtijds vrij hardhandig toegaat. De politie tracht dit wel te voorkomen, doch krachtig treedt zij niet tegen de onverdraagzamen op. BIWFALWD. Haarlem, 26 Juli 1884. Hedenmorgen is een soldaat van het 4e reg. infanterie, alhier in garnizoen, wegens voortdurend wan gedrag, met een briefje van ontslag uit den dienst verwijderd en door de politie buiten de gemeente ge bracht. Een alleraangenaamste dag was het gisteren voor de kinderen, ongeveer een 400-tal, van de scho len der heeren J. Spaan en P. D. Graaff. Door eene ruime bijdrage van Mevr. GerdessenvanOuteren daar toe in staat gesteld, zouden de kin deren een vroolijken dag aan zee gaan doorbrengen. Per extra-trein vertrokken de vroolijke feestvierders naar Zandvoort. Hun eerste gang was naar het park Kostverloren, en na aldaar een welkome versna pering te hebben gebruikt, richtten zij zich naar 't strand, alwaar zij zich bij uitstek amuseerden en ver volgens naar 't park terugkeerden. Daar zongen zij ter eere van de gulle schenkster een dankliedje, en boden vervolgens aan haren echt genoot en haar een bouquet aan, dat welwillend werd aangenomen. Toen ontving ieder der kinderen uit de hand van Mevr. G. nog een boek geschenk waarna ze allen onder den kreet van «Leve de heer en me vro uw Gerdessen!naar het station terugkeerdenwaar zij te 41 ,/2 uur aankwamen Op de heden gehouden groote paardenmarkt alhier waren onge veer 600 paarden aangevoerd. De prijzen liepen van f 750 tot f 50. De handel was zeer levendig. Er waren tal vanDuitsche enFransche kooplieden aanwezig. In tegenwoordigheid der school commissie, van een aantal ouders en belangstellendenwaaronder eenige eerw. heeren geestelijken, had vijftien honderd daalders zijn bedrijf zoo aanzienlijk uitgebreid, dat er bijna geen ouderwetsch voorwerp was. dat men niet bij hem kon vin den. Zijn persoonlijk voorkomen had daarbij ook gewonnen, want daar hij niet alleen meer met de burger klassen der maatschappij te doen had, maar met de aanzienlijkste lieden, kunstenaars, geleerden, rijke ver zamelaars van zeldzaamheden, en die hoog adellijke lieden, die dikwijls van inrichting verwisselen, zoo droeg Jonas voortaan een jas; ja, men zou bij bijzondere gelegenheden hem zelfs in zijn trouwrok opgemerkt hebben, die wel degelijk als een antieke relekwie kon doorgaan. Om deze reden en om enkele kleine weelde-artikelen, die door de gapende buurt spoedig werden opge merkt. meenden de menschen dat Jonas nu een vermogend man was geworden. Maar zijn karakter was nog heel en al hetzelfde gebleven. gisteren, in het lokaal Felix Favore, alhier de jaarlijksche prijsuitdee- ling plaats van de R. K. Parochiale Scholen te dezer stede. Door eenige leerlingen werden proeven van hunne bekwaamheid gegeven in de declamatie zoowel in de Nederlandsche als in de vreemde talen. Uitspraak en accentuatie lieten niets te wenschen over en droegen de algemeene goedkeuring weg. De uitstekende orde, die er gedurende de plechtigheid onder de leerlingen heerschte, wekte een ieders bewon dering. Met een hartelijk woord van dank zegging aan deheeren leden der schoolcommissie, door den heer E. Van Zwetselaar, hoofd der scholen, gesproken, werd deze plechtigheid besloten. Met de Haarl-.Zandvoort spoor weg Mij. zijn in de maand Juni 1884 vervoerd: 41601 passagiers waarvan de opbrengst was f 10.064.79 van goederen - 423.74ys van diversen - 25&55y3 Totaal f 10.741.09 Uitmakende per dag en. per kilo meter f 42.12. Door 32 Nederlanders te Pa rijs is voor een monument ter na- gedachteuis van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik bereids f 526 inge- geschreven. De Vereeniging van gepensi oneerde Onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger, die ter gelegenheid van het overlijden van den Prins van Oranje een adres van rouwbeklag tot Z. M. den Koning heeft gericht, ontving voor dit be wijs van deelneming dezer dagen van wege Z. M. eene schriftelijke dank betuiging. De minister van buitenland- sche zaken heeft aan de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, ten vervolge op de vroeger inge zonden ATi9m>-stukken, doen toe komen, ter ronddeeling alleen voor de leden, de laatstelijk omtrent deze zaak gewisselde nota's en brieven. Hij heeft tevens mededeeling ge daan van zijn voornemen, om weldra eene verzameling van alle stukken, op deze zaak betrekking hebbende, ter kennis van de Kamers te brengen. Voor den dienst bij het bosch wezen in Ned.-Indië kunnen twee jongelieden in opleiding worden ge nomen op de voorwaarden, vermeld m Staats- Ct. no. 173. Aspiranten moeten zich vóór 5 Augustus bij het Departement van Koloniën aan melden. De opleiding voor adspirant- administrateurs aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord thans één jaar in werking zijnde, heeft goede uitkomsten opgeleverd. Al de adspiranten zijn geschikt be vonden om in het 2e jaar over te gaan. Door de in September te be noemen jongelieden zal de 2jarige opleiding voltallig wezen. (N. R. Ct.) De kennismaking met dezee signaal- en reddingstoestellen, in het Museum-Prins-Hendrik te'sHage aanwezig, heeft eenige personen opgewekt om den heer Lefèbre uit te noodigen daarmee eenige proefne mingen op zee te geven. Aan dit verlangen zal voldaan worden. In de eerste dagen van Augustus zal voor Scheveningen een séance op zee gehouden worden, waarbij in werking zullen gebracht worden: 1°. de nieuwe constructie Jegens vrouw en dochter toonde hij een zekere zachtheid en bedaarde opgeruimdheid, die hij intusschen bij alle anderen, van Aken nu en dan uitgezonderd, voor overtollig hield. Ja zelfs bij zijn toenemenden wel stand was zijn wantrouwen, zijn stuurschheid tegen de buitenwereld nog grooter geworden, en zoowel aanzienlijken als geringen waren aan zijn sarkastischen toon reeds zoo gewoon geraakt, dat hij hen niet meer beleedigde of kwetste, die het geraden vonden met hem te hande len. En wie vond dat niet raad zaam! Wordt vervolgd.) RECTIFICATIE. Iu ons nummer van gisteren staat op Let laatste kolommetje, de derde regel bovenaan, van de FeuilletonJonas', inoet zijn Van A ken's.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2