POPULAIR MIS-1 te-Retaini. 2e Jaargang. Dinsdag' 29 Jnli 1884. No. 324. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor hef .Buitenland.: Compagnie Générale de Publicifc Elrangere G. L. HA UBE Co., -J Oil. E. J ONES, Sucr., Parijs, 31lis Faubourg Mgntmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 2 5 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilde men op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 121 tot 4 uur. Kinderen Ie rieden de S jaar hebben geen toegang, ldndereu van S tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegan" vrij. Koloniaal museum, op het Paviljoen. Ingang Drcefzijde 2c deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Ncdcrlaiidschc- Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon" van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Drcefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot- 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs ei> leden der Ncderlandscbe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma, vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust, en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het HaarlemscheBisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor ecu geheel jaar a 1 gulden. Museum, der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cent»-per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 12-4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren uiet dan ouder behoorlijk geleide. TegUrS museum in de Dmmtraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlem doen te weten, dat de Rekening en Verantwoording van dé inkomsten en uitgaven der Gemeente over 1883, den 24en dezer den Gemeenteraad aangeboden, op de Secretarie ter lezing nedergelegd en tegen betaling der kosten in af schrift verkrijgbaar gesteld is. Haarlem, 25 Juli 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. JORDENS. de Secretaris J. TIELENIUS KRUYTHOFF. ALGEMEEN OVERZICHT. De laatste berichten uit Londen geven een enkel lichtstraaltje in het eerst zoo duistere verschiet der Egyptische conferentie. Heette het eerst, dat geene der mogendheden eene enkele concessie aan Engeland zou willen doen, en dat daarom de j beraadslagingen gevaar liepen geen enkel resultaat op te leveren, thans I verneemt men, dat de heer Wad- dington door de andere gezanten is aangezocht, een bemiddelingsvoor stel te ontwerpen, dat, slechts voor j een jaar geldend, in de meeste op- I zichten aan de Britsche eischen te- I gemoet zou komen. Voor een jaar zou men derhalve Engeland de han den wat ruimer willen laten, en in I dien tijd hoopt men, dat nieuwe on derhandelingen de partijen wat nader bij elkander gebracht zullen hebben, j niet alleen, maar ook, dat de gebeur- 1 tenissen in Egypte zelve, alsdan den binnenlandschen toestand aldaar veel verbeterd zullen hebben. Het zou dan ook, zoo beweren verschillende invloedrijke Duitsche organen, een gevaarlijk antecedent zijn, wanneer men de conferentie weder uiteen liet gaan, zonder dat een enkel belang rijk besluit g-evallen was. Het pres tige van de groote mogendheden zou er zeker niet op vooruitgaan, en wel licht zouden andere op de verdeeld heid onder de rijken gaan speculee- ren, wat noodlottige gevolgen zou kunnen hebben. Maandag a. s. zal de heer Waddington hoogstwaar schijnlijk zijn bemiddelingsvoorstel ter tafel brengen. De heer Gladstone verzekerde ten minste in het Lager huis, dat hij alsdan in staat hoopte te zijn, nadere en gewichtige mede- deelingen te kunnen doen, betreffende den stand van zaken. Veel discussie verwacht men evenwel over het plan Waddington niet. Het zal de hoofd punten van verschil natuurlijk on beslist laten, en alleen voor het loopende jaar eene vermindering van het rentebedrag toestaaD. Engeland zou dan trachten eene leening ten behoeve van Egypte te sluiten, om daarmede de hoogstnoodzakelijke uit gaven te bestrijden, terwijl in 1885 eene nieuwe bijeenkomst zou plaats hebben, waarop de zaak definitief geregeld zal worden. Op de monstermeeting, door de liberalen Maandag 11. in hetHyde- park belegd, is natuurlijk van con servatieve zijde geantwoord met eene tegen-demonstratie, die evenwel niet zoo groote deelneming mocht onder vinden. Lord Salisbury, de leider der conservatieven in het Hooger- huis, voerde daar het woord en ver dedigde de edele Lords tegen het verwijt, dat zij nuttige en hoognoo- dige hervormingen tegenhouden. Tegen de bepalingen der kieswet zijn de heeren in geenendeele ge kant; zelfs zouden zij in menig op zicht verder willen gaan dan het „DE UITDRAGER". Roman uit het alledaagsche leven. 7. Door aangeboren schoonheidszin! bezat hij het talent verborgen schat ten op te sporen, te verzamelen en hunne waarde te onderzoeken. Hij kende alle stokpaardjes der voor name lieden en wist de luimen zijner klanten slim te stijven. In den loop van eenige jaren had hij zich als een bewonderenswaardig kenner van beelden, gravuren, boeken, ge denkpenningen, kaarten en wapens weten te onderscheiden, henevens van die kleine bonte stukwerken enga-j lanterieën uit den Rococo-tijd, zonder j welke geen voorname dame meent i te kunnen leven. Wegens deze geschiktheid was hij bok beëedigd schatter van alle voor werpen geworden, die hij erfenis of nalatenschap moesten gewaardeerd worden. Onder zoo gelukkig veran derde levenswijze, verdwenen ook de treurige trekken op Christina's ge zicht en maakten plaats voor een zachten glimlach, onderwijl zij hare Mathilde zich krachtiger en gezon der tot maagdelijke schoonheid zag ontwikkelen. O, oudervreugde, hoogste, reinste zoetheid des levens! Zijn eigen vleesch en bloed, het kind der smarte, om hetwelk men nachten vol knagenden kommer, dagen vol moeite en naar heid doorbrachttoch nog door alle klippen van booze neigingen, kwade voorbeelden en ellendige be- g-eerten zegerijk te voeren en het te zien ontwikkelen in zijn eigen vreugdevol bewustzijn als mensch! De eerste bedwelmende adem van jonkvrouwelijke lieftalligheid van de lippen der spruit op te vangen en ontwerp Gladstone, doch zij weige ren de reorganisatie bij gedeelten te behandelen, en eischen, dat het ont werp, regelende de verdeeling der kiesdistricten, tegelijk met andere wetsontwerpen worde behandeld. De groote vertooning in de straten van Londen, zoo verzekerde de heer Salis bury, zou hein vaak zijne geestver wanten eene enkele schrede terug doen gaan op het eenmaal betreden pad, en alle bedreigingen door de liberalen tegen het Hoogerhuis ge slingerd, stuitten of op de overtui ging van dit lichaam, dat het 's lands belang bevordert. Nooit, zoo besloot hij zijne redevoering, is de toestand des lands gevaarlijker, dan wanneer 's lands staatkunde geregeld wordt naar manifestatiën in de straten dei- hoofdstad gehouden. Wel eigenaardig is het, dat ter wijl in Engeland deze strijd tusschen de beide afdeelingeu der wetgevende macht gestreden wordt, in Frank rijk een conflict tusschen de Kamer en den Senaat dreigt. Onze lezers weten reeds, dat het ontwerp ter herziening der grondwet, zooals dit door het eerste lichaam is goedge keurd, geenszins in den smaak van den Senaat valt; vooral niet. omdat het den invloed van dit staatslichaam in financiëele aangelegenheden aan merkelijk wil bekorten. De ministers doen al wat zij kunnen, om eene formeele botsing te voorkomen, doch het valt nog niet met zekerheid te zeggen of hun dat gelukken zal. Eene zeer sterke partij is tegen het doen van eene enkele concessie, en de regeering zal nog zeer veel van hare oorspronkelijke eischen moeten laten vallen, eer zij de meerderheid hij de stemmingen heeft. Het volk volgt natuurlijk den loop der dis- cussiën met ongeduld, want eene zich te mogen bekennen: God dank! het is een kind naar mijn hart! ach, dat is een vreugde, hooger dan elk ander genot! Mathilde was zulk een kind, heel en al naar Christina's en Jonas' hart. De scherpte baars vaders, wiens ver stand en vlijt zij geërfd had, werd bij haar verzacht tot een vroolijke, nooit kwetsende schalkschheid en plagerij. Maar de zachtheid, de gelatenheid, de zielskracht, welke haar moeder in ernstige oogenblikken steeds be zat, voltooiden een meisjesziel, voor welke het bekoorlijkste lichaam geen te aanzienlijk omhulsel zou geweest zijn. Mathilde was tenger, maar krach tig', haar huidkleur was van een zachten rozentint doortrokken. Hare handen en armen, blank en gevuld, droegen intusschen de ruwe sporen van arbeid, daar zij gewoon was met hare moeder zoowel den haard als de wasch te deelen. herziening der constitutie is vooral in Frankrijk eene aangelegenheid, die elks aandacht trekt. Binnen en kele dagen verwacht men daarom trent eene beslissing. In navolging van hetgeen de voor naamste leiders der monarchale en Bonapartistische partij reeds gedaan hebben, heeft ihans ook de uiterste linkerzijde in Frankrijk een depu tatie naar Marseille en Toulon ge zonden, ten einde zoo noodig hulp te bieden en te onderzoeken, welke maatregelen noodig geacht moeten worden. Daardoor hoopt deze partij eenigszins de populariteit te her winnen, die zij in den laatsten tijd grootendeels verloren had, door hare onbekookte aanvallen op de regee ring en hare dwaze oppositie. Jam mer voor haar evenwel is het, dat anderen haar reeds voor geweest zijn, en zij dus gevaar loopt, van naaperij beschuldigd te worden. Misschien wel omdat zij dit voor ziet, hoopt zij ook hieruit een wa pen tegen de regeering te smeden. Heftig varen ten minste thans reeds hare organen tegen deze uit, omdat zij zoo weinig doet om de zaken te verbeteren en den nood der be volking te regelen. De epidemie zelve blijft stationnair. Het gemid delde sterftecijfer te Marseille be draagt 45 dat te Toulon 35 daags. In Arles, waar de ziekte thans ook is uitgebroken, moet onder de be volking een geduchte paniek heer- schen, zoodat de meesten de plaats verlaten hebben. Zooals onze lezers zich nog wel zullen herinneren, is voor eenigen tijd tusschen Servië en Bulgarije eene grenskwestie gerezen, die eerst aanleiding dreigde te geven tot een vinnigen oorlog, doch vooral door bemiddeling en den invloed van Rusland aan het oordeel var. een internationaal scheidsgerecht, onderworpen werd. De rijken, die met de taak belast zijn om uit te maken wie het recht aan hare zijde had, zijn Rusland, Oostenrijk er Duitschland, en weldra zullen de gevolmachtigden dezer mogendhe den zich naar de plaats zelve be geven om aldaar een nauwkeurig on derzoek in te stellen. In Bulgarije is men niet bijzonder gesticht over de keuze der bemiddelaars, docb men vertrouwt dat de reg'eering en het verstandige deel der bevolking zich ten laatste wel zullen neder- leggen bij de besluiten van het scheidsgerecht, welke deze ook mo gen zijn. De Transvaaische deputatie is van hare Enropeesche reis, die bijna een geheel jaar heeft geduurd, be houden te Pretoria aangekomen, waar zij met geestdrift door dege- heele bevolking werd ontvang-cn Wij vreezen echter, dat deze geest drift aanmerkelijk zal bekoelen als zij bij het vernemen van den uitslag der leening tot de ontdekking komt. dat de Nederlanders, die zoo hoog- opgeven van hunne stamverwant schap met het wakkere volk in Z.-Afrika, scheutiger zijn met hun eerewijn en feestvieringen dan met hunne blanke rijksdaalders. Het optreden van den heer Macken- zie.als Engelsch zaakgelastigde,heeft in Stellaland al aanstonds aanlei ding gegeven tot ernstige ongere geldheden. Wij brengen nog even in herinnering, dat tegen de benoe mingvan dezen zaakgelastigde inder tijd nog al sterk geprotesteerd werd. Thans heeft hij bevel gegeven, aldaar de Britsche vlag te hijschen ten teeken van Engeland's opperheer schappij, doch de bevolking acht Een bediende was er bij Schalm niet aan huis; ten eerste daar er, om zulk iemand te herbergen,geen gelegenheid was tot slapenen ten tweede vreesde Schalm, dat er van de vele kostbare stukken in zijn magazijn gestolen kon worden; ook meende hij, dat een uitdrager zulk| een weelderige huishouding niet I paste. Eene oude vrouw, die desj morgens kwam en tegen den avond weer heenging, was als oppaster' de eenige hulp voor moeder en j dochter. Mathilda's aangezicht was niet! verblindend, niet van een trotsche fraaiheid, maar ze was toch in ieder geval mooi te noemen. Haar donker haar, de groote verstandige oogen. en de kleine lachende mond met een j kuiltje in de kin. stonden haar toch bekoorlijk. i Dat ondervond niemand beter dan i de drie-en-twintigjarige Willem Mink I roodharig evenals zijn vader, maar een doodeerlijke, goede jongen, die niet naliet des uitdragers dochter, zoo dikwijls hij dat over dag doen kon. zijn compliment te maken of haar eenige vleiende woordjes toe te fluisteren. Nadat namelijk Mink de vader toen ter tijd op den bewusten nieuw jaarstermijn den winkel in «Kouden- Steen» had moeten ruimen, verwon derde zich Jonas niet alleen, maar ook de buren, toen hij na zulk een plotseling en getroost verdwijnen den volgenden Paaschen niet aïlfeen het leeggeworden gewelf daarnaast betrok, maar ook als bezitter van het kleine huis van den buurman met niet weinig trots optrad. Lang reeds met het plan, genoemd stuk gronds in eigendom te krijgen, ha» de opzegging va:, den winkel in "Kouden-Steen» besluit tot rijp heid gebracht, er: N koop was in alle stilte doorgegaan. Zoo had Jongs - ergernis den

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1