2c Jaargang. Woensdag' 30 Jnli 1884. No. 325. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgencmen Zen- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Generale de PubUcité Etrangere G. L. DAT]BE Sp Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilder jen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 125- tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van i0 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoou. Douatcurs en leden der X> drrlandsclic Maatschappij ter bevordering van i vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopeud dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per p leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisst-hoppe.'ijk niseum voor kerkelijke oudheid, knust e van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemschc Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents pei- persoon. Doorloopendc toegangskaarten a 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents j Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van S tot 14 jaren niet dan onder t Teglers museum in de 'Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. 'feglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag eu Zaterdag van 14 uur. Stadsbib' otheek J Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. ilccn onder geleide, .verheid hebben op soon. Donateurs en geschiedenis, vooral ior een geheel' jaar r persoon, alleen op hoorlijk geleide. ii enhof. Geopend ALGEMEEN OVERZICHT. Blijkens de jongste berichten uit Peking valt er, betreffende den stand der onderhandelingen tusschen Frankrijk en China, al bitter wei nig nieuws te melden. Bijna dagelijks hebben er zoowel te Parijs als te Peking bijeenkomsten van wederzijd- sche gezanten en de hoofden der kabinetten plaats, doch tot heden leveren deze weinig resultaat op. Het I voornaamste geschil loopt, zooals trouwens gemakkelijk te verklaren iis, over het bedrag der schadeloos stelling, die Frankrijk eischt. Het Hemelsche rijk. welks bewindvoer ders herhaaldelijk verzekeren, dat de ongelukkige geschiedenis van Langson voornamelijk te wijten was aan de onvoorzichtigheid der Fran- ische hevelhebbers en de onjuiste 'omschrijvingen van het gesloten 'tractaat, weigert vooralsnog het hooge bedrag te betalen, dat oor- i spronkelijk werd geëischt. Van hunne kant hebben de Fransche zaakge lastigden geene machtiging om een gedeelte daarvan te laten vallen, zoo dat het een stelsel van loven en bieden wordt, dat nog langen tijd de aandacht gespannen kan houden, indien er geene krachtige maatrege len genomen worden, ten einde daarin eenige verandering te brengen. Aan aansporingen, om tot deze maatrege len over te gaan, ontbreekt het trou wens niet. Bijna dagelijks wordt het ministerie den raad gegeven, enkele belangrijke punten op de Chineesche kust te bezetten, in afwachting van eene definitieve oplossing der be staande geschillen. Naar men ver zekert, is dit dan ook reeds herhaal delijk een onderwerp van ernstige discussie in den ministerraad geweest. In beginsel moet daarbij dit dwang- „DE UITDRAGER". Roman uit het alledaagsche leven. Je hebt het voor mij verbor gen, tot ik zelf gisterenavond achter het geheim gekomen ben. Betje staat baar kamer tot bijeenkomst af. Is dat behoorlijk? Je bent een heel dwaze, zwakke moeder, die niet weet wat ze doet. Van dien liefdehandel komt niemendal dan hartzeer, en eens en voor altijd, ik wil 't niet hebben. 1 -Je wilt het niet hebben, Jo nas? En als nu de jongelui elkaar liefhebben, voor elkaar geschapen zijn, wilt gij ze dan van elkaar ruk ken? Wil jij het ongeluk van je kind? Wil jij zijn jongelingsbloesem knakken? kan een vader dat doen? middel goedgekeurd zijn, doch, na ernstig overleg werd steeds besloten, met de toepassing er van nog eenigen tijd te wachten, in de hoop, dat ook zonder dat de oplossing njogelijk zou blijken. Hetoorlogs-eskader evenwel in de Chineesche wateren, houdt zich eiken dag gereed, om de desbetref fende bevelen ten uitvoer te leggen, zoo spoedig deze langs telegrafischen weg van uit Parijs mochten komen. De Fransche Senaats-commissie heeft na langdurige discussie het be sluit genomen, om elk voorstel tot wijziging der financiëele rechten van dit staatslichaam, onvoorwaardelijk van de hand te wijzen, en derhalve tot verwerping te adviseeren. Wan neer dit besluit de voorbode is van eene gelijke beslissing in den Senaat zeiven, valt er natuurlijk aan geen onderling overleg te denken, en is alles, wat thans reeds op het punt der grondwetsherziening tot stand gebracht is, vruchteloos geweest. Nimmer toch zal de Kamer van afgevaardigden eene wijziging goed keuren, waarbij geene hervorming in art. 8 der constitutie wordt toe gestaan. Natuurlijk behoeft onder deze omstandigheden, de bijeenroe ping der volksvertegenwoordiging in congres niet te geschieden, daar men alsdan toch tot geen enkel vol doend resultaat zou komen. De bekende afgevaardigde en ge leerde Paul Bert, heeft in de Kamer een scherpen aanval tegen de regee ring gericht, waarin hij deze laakte over de weinige zorg, die zij der volksgezondheid besteedt. Hij stelde op dit punt Frankrijk op eene lijn met Turkije en Spanje, en meende, dat een groot deel der verantwoor delijkheid voor de vreeselijke epide mie, die thans Zuid-Frankrijk teis tert, op de regeering nederkomt. Deze beschuldiging van die zijde was Och, doe me 't pleizier niet zoo uit te varen! Ik blijf bedaard, hoe wel ik reden genoeg heb tot erger nis; matig jij je ook, dat is 't ver standigst. Juist omdat ik mijn kind zoo recht, recht gelukkig maken wil, wou ik dat deze liefde nooit bestaan hadmaar daar het toch gebeurd is, wou ik dat het maar ophield, hoe eer hoe liever. Och, loop toch heen, je kunt Eduard niet verdragendat weet ik wel! Niet verdragen? Wat voor zotte praat is dat? Nu, mijnentwege ja, als je 't zoo noemen wilt. Ik zeg je nu mijn opene, klare meening, en je weet, ik ga daar niet van af; en als jij een goede, rechtgeaarde moe der bent, zal-je weten wat je te doen hebt. Yan Eduard's voortreffelijk hart en eervolle plannen spreek ik niet. Hij bemint Mathilda, nou-ja; sakkerloot, ik wou wel eens iemand zien, die haar niet beminnen moest! natuurlijk koren op den molen van den radikaal Clémenceau, die aan stonds een zijner scherpe pijlen op het ministerie afschoot en tegelijk met Paul Bert eene vijandige motie voorstelde. De meerderheid evenwel, stelde, na eene bestrijding der be schuldiging door den heer Ferry, de regeering in het gelijk en besloot met 297 tegen 76 stemmen over te gaan tot de orde van den dag. Op Madagascar zijn de Franschen dan toch eindelijk eens met de in boorlingen slaags geweest. Eene colonne, op verkenning uitgezonden en met mitrailleuses gewapend, stuitte niet ver van de kust op tal rijke benden Ho wa's, tastte dezen aan, doch werd na een langdurig en scherp gevecht gedwongen, zich terug te trekken. De eerste ontmoeting alzoo is niet bijzonder gunstig geweest, doch nu eenmaal het eerste schot is gevallen, zal dit, naar men ver moedt, weldra door meerdere gevolgd worden, en alsdan zal ten langen leste de Fransche overmacht als altijd wel de overwinning behalen. Toch zal de strijd nog stroomen bloeds en schatten gelds kosten. De koning der Maori's die zich met 4 Australische stamhoofden te Londen bevindt, om bij H. Majes- teits-regeering zijne klachten over de handelingen der Britsche regeerings- ambtenaren in te brengen, vindt daar al zeer weinig troost. Eerst na lang aanhouden gelukte het hem eene audiëntie hij den heer Derby te bekomen, die hem wel is waar zeer welwillend aanhoorde doch hem al zeer weinig troost gaf. De minister wees hem op de moei lijkheden, die er dikwijls bestaan om alle bepalingen van eens geslo ten tractaten ten uitvoer te leggen: Maar hij is de vertroetelde, verwende zoon van een rijk man, vol ijdel-j beid, zucht naar weelde en gren- met andere woorden, de heer Derby opende de gewaagde stelling, dat men wel overeenkomsten met onbe schaafde volken kan sluiten, doch dat de wederzijdsche onderteekening nog geenszins eene eerlijke uitvoe ring waarborgt.Hij beloof'de evenwel de grieven van Zijne Majesteit te zullen onderzoeken en daarbij in lichtingen te vragen van het kolo niaal bestuur, dat de aanklacht geldt. Dat advies zal stellig wel onpartijdig zijn. De koniDg en zijne vrienden zullen dan ook van de audiëntie wel deze overtuiging me degebracht hebben, dat hunne reis naar Europa vergeefsch, en hun ver trouwen op de eerlijkheid en de loyaliteit der Britsche regeering ijdel geweest is. Yan de conferentie is tot heden geen bijzonder nieuws te melden. Gisteren zijn de heeren wederom bijeen geweest, doch om trent de besluiten, welke toen ge nomen zijn, is nog niets met zeker heid bekend. Wellicht verspreiden de interpellatiën in het Lagerhuis van heden eenig meerder licht daar omtrent. Te Warschau hebben, met be trekking tot de jongst ontdekte samenzwering, nog dagelijks nieuwe arrestatiën plaats. Het blijkt meer en meer, dat men hier werkelijk met een complot op groote schaal te doen had, dat in den boezem der Poolsche revolutionaire partij is uit gebroeid. De nihilisten schijnen, zonderling genoeg, voor dezen keer eens geheel onschuldig aan den be raamden misslag, zoo zelfs, dat de hoofden hunner partij niet weinig verrast waren door de mededeeling der gewichtige ontdekkingen, en eerst aan een canard dachten. On der de bevolking van Warschau zelve maakt, zooals te begrijpen is, zenlooze lichtzinnigheid. Daarom kan ik hem niet velen. Zijne neigingen I zijn als luchtbellen in 't waterpas [komen ze boven of ze barsten uit een. Hij weet noch wat arbeid, noch wat ernst des levens is, eu onge- I lukkig is de vrouw, die zulk een 1 man heeft. Stellig, zoo menig groo- jter vermogen dan in «Ivoude-Steen» gevonden wordt, is onder ongeschikte handen verloren geraakt; en hij ziet i me er heelemaal naar uit, dat hij met het zijne gauw genoeg zal klaar komen. Eduard is nog veel te jong I om een vast karakter te hebben. Als I hij zich eens de horens heeft afge- stooten, ishij een eerbiedwaardig persoon geworden, en bleef hij het meisje getrouw, nu ja, daD; dat zul len we moeten afwachten, weet-je? Maar tot dien tijd zal hem nog menig meisje of vrouw in den weg komen Maar gesteld ook, dat alles veel heter stond, dan liet ik 't nog niet toe! Schoenmaker blijf bij-je leest; de zoon van van Aken is niet voor een uitdragersdochterMaar stil; Mathilda komt al terug ik zie ze al den hoek omslaan. Doe mij toch het pleizier, fluisterde Christina haren man haas tig toe, de jongelui niet door een schandaal van elkaar te scheiden, Jonas Wel, ze van elkaar jagen zal de oude van Aken zelf, en 's werelds loop ook wel, dat heeft geen nood ik kan mij dat wel besparen. Maar zeg haar ondertusschen dat zij om hare toekomst moet denken, eu.... Schalm brak 't gesprek af, trad haastig van de deur in den winkel naar de achterkamer terug, juist toen Mathilda buiten adem binnen kwam. Lieve moeder, vader moet da delijk in 't hotel komen; de rent- de zaak veel sensatie. Toch zal, zoo als men verneemt, de Czaar zijn voorgenomen reisplan niet wijzigen. Hij zal Warschau bezoeken, terwijl natuurlijk alsdan de politie en de militaire macht al die voorzorgs maatregelen zullen nemen, welke zij in het belang van de veiligheid des keizers noodig achten. De goe- verneur van Polen, generaal Goerco zal in persoon al die maatregelen leiden. Koning Oscar van Zweden en Noorwegen is tot herstel zijner geschokte gezondheid eene buiten- landsche reis gaan ondernemen. Hij heeft zich te Gothenburg naar En geland ingescheept, en naar men verzekert, doet de frissche zeelucht Zijne Majesteit bijzonder goed. Zelfs in den vrij sterken wind, die het vaartuig noodzaakte, eene veilige haven op te zoeken, bleef hij op het dek, en in alles toonde hij een even flink zeeman, als doortastend vorst te zijn. Ook zijn eerste minister de heer John Sverdrup onderneemt, wellicht met een staatkundig doeli, eene reis. Hij begeeft zich over Ko penhagen naar Duitschlaud en zal aldaar enkele weken vertoeven. Bin nen korten tijd verwacht men de benoeming van eene commissie, die belast zal worden met het ontwer pen van enkele bepalingen, betref fende de aanstaande reorganisatie van het krijgswezen. Nu het plannetje, om het Congo- gebied onder Portugeesche souve- reiniteit te brengen, schipbreuk heeft geleden op den grooten tegenstand der Europeesche mogendheden, wordt het meer en meer waarschijnlijk, dat men deze streek tot een onaf- hankelijken staat zal verheffen, on der het bestuur der maatschappij, meester zijner excellentie zegt, als vader die zaak met hem niet wil beklinken, dan zou Graaf van El- chingen hun vóórkomen, die den heelen inboedel hebben wil. 't Zijn prachtige dingen Heel goed, mijn kind! ik zal het aan vader zeggen, dat hij dade lijk heen moet gaan. Daarmee j wendde Christina zich om. Moet ik hem dan niet eerst I uitvoerig vertellen, hoe de dingen j mij bevallen zijn en wat zij.... I Laat hem liever met rust! viel haar moeder haastig in de rede. Het is beter dat gij nu niet met jhem spreekt: wij hebben een piin- lijk uur samen doorgebracht. Gij beiden? En hoezoo dan? Om Eduard! Christina wenkte met de hand en [ging naar haar man binnen. Het meisje stond te ridderen en stamelde alleenMijn God, hij weet het dus! Stilzwijgend en met een beklemd

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1