jongste ontdekking nu ongeveer 2801 personen in hechtenis, van wier] schuld men geheel of gedeeltelijk zeker meent te zijn. Jammer, dat de Russische politie zich zoo gemakke lijk vergist en het geheel geene zeldzaamheid is, wanneer men on- schuldigen vat, terwijl de schuldi gen zich reeds lang in veiligheid bevinden. De Braziliaansche regeering, arbeidt aan eene geheel nieuwe wet op de slavernij, waardoor zij deze measchenonteerende dienstbaarheid binnen een tijdperk van 10 jaren ge heel hoopt uit te roeien. Zij wil be ginnen om alle menscben, die eenen zekeren leeftijd bereikt hebben, on voorwaardelijk de vrijheid weder te geven, den handel in menscben te verbieden, en beperkende bepalin gen te maken betreffende den werk tijd der ongelukkigen. die hunne vrijheid missen. Strenge strafbepalingen zouden dan ook vastgesteld worden voor degenen, die hunne onderhoorigen mishandelen. BIWENLAXD. Haarlem, 31 Juli 1884. We gelooven onzen lezers geen ondienst te bewijzen met hun een kleine mededeeling te doen ontleend aan het verslag van het financiëel beheer onzer gemeente in het afge- loopen jaar 1883, door B. en W. bij den raad ingediend. De verschillende inkomsten der gemeente, voortspruitend uit: dien sten door de gemeente bewezen verschillende opcenten op 's rijks directe belastingen, gebouwde en on gebouwde eigendommenop de hoofdsom der belasting op het per soneel, hondenbelasting, entrée-gel- den stedelijk museum, vergunnings recht enz. enz. beliepen het totaal bedrag van f919.000.055.De verschil lende uitgaven zooals kosten van het huishoudelijk bestuur, kosten van invordering der plaatsel. dir. belastingen; onderhoud van eigen dommen der gemeente, van straten, pleinen, vaarten, bruggen enz., kos ten van politie en brandweer, ge meente-reiniging enz. enz. beliepen het totaal bedrag van f848.882.30. Aldus levert de rekening van het afgeloopen jaar een voordeelig saldo op van f70.117.755. In de raadsvergadering van gisteren, deed de Voorzitter nog me dedeeling van eenige ingekomen stukken, waaronder een voorstel tot het overbrengen van de school voor Handel en Nijverheid naar de Bur geravondschool, benevens een rekest van Bertels, tot het plaatsen van electrische klokken. Uit het rapport door B. en W. dezer gemeente uitgebracht omtrent hetgeen reeds is gedaan en nog ge daan zal worden in 't belang der openbare gezondheid te dezer stede ontleenen wij het volgende: Op drie plaatsen in de stad, in de Spaarnwouderstraat. de Hagestraat en de Oranjeboomslaan was de ge legenheid opengesteld tot het ver krijgen van zuiver drinkwater om niet, terwijl het dagelijksch bestuur voornemens was, deze te vermeer deren met kranen der waterleiding in de Jansstraat, in de Zijlstraat, in ile Breesteeg. op het Ivlein Heilig land en zoo noodig ook op het plein bij het Wijde Geldeloozepad. Tegen het sluiten der pompen had dat maar! Ik zeg u, dat ik met Gods zegen de zaak wel eens gauw tot een goed einde zal brengen. En kel verzoek ik u om stilzwijgen en om verschoouing Overeenkomstig dit gesprek deden beide vaders, alsof zij de verhou ding der jonge lieden niet bemerk ten, maar alleen om ze des te ze kerder van elkander te scheiden. Van Aken en Schalm hadden sa men besloten, dat Eduard Berlijn verlaten zou, zoodra zich daartoe eene geschikte gelegenheid voor deed. Dit gebeurde, toen Eduard gelukkig zijn examen achter den rug had. Van Aken deelde namelijk zijnen vriend Korell, president der rechtbank, in 't geheim mede, dat hij Eduard tot zijn volgend examen gaarne aan een provinciaal gerechts hof geplaatst zag, om hem eene on voegzame liaison uit het hoofd te breDgen. Zoo werd in eene minis- trieële kennisgeving de uitdrukke- den B. en W. bezwaar, omdat de' ingezetenen daardoor zeer zouden j worden ontriefd en een ieder ge- waarschuwd is door het daarboven geplaatste opschrift, wanneer het. water niet goed wordt geacht. Eenige slooten aan de Van Ma- rumstraat. de Kamperstraat, de Bak- kersloot en aan den Scliootersingel waren gedempt, terwijl ingevolge j overleg met den burgemeester van Schooten door de gemeente-reiniging van Haarlem, op de grenzen van beide gemeenten alle ophooping van vuil enz. was weggeruimd. Wat betreft het in het aanzijn roepen eener gezondheids-commissie, dit werd door B. en W. onraadzaam geoordeeld, met het oog op de be zwaren die elke commissiedie geene geldelijke verantwoordelijk heid draagt, in de gemeente-admi nistratie moet veroorzaken. Zij stellen aan de vergadering voor, de tot dusver genomen maat regelen goed te keuren en hen te machtigen om op den ingeslagen weg voort te gaan, met opdracht om een afschrift van hun rapport te zenden aan het bestuur der vereeniging tot bevordering van Volksgezondheid als antwoord op zijn adres. Het voorstel van den heer Von Baumhauer strekte tot het plaatsen van ten minste vijf-en-twintig aan- voerpijpen van duinwater in de meest bevolkte buurten der gemeente. Aan H. J. Geijl alhier is door B. en W. vergunning verleend tot oprichting eener houtbewerkerij door gaskracht gedreven, in het perceel Ged. Oudegracht No. 135, en aan J. G. Amelung de vergunning tot oprichting eener slachterij en roo- kerij in het perceel Spaarnwouder straat No. 97. Bij de firma Haeseker en Co. alhier, is dezer dagen eene brochure verschenen, getiteld: «Wat moeten wij nalaten en doen», populaire raadgevingen bij het dreigend ge vaar der cholera. Het werkje is van de hand van een praktiseerend doctor en arts en bevat belangrijke mede- deelingen en beschouwingen over genoemde epidemie, en kan daarom zoowel vóór als in tijden van nood gewichtige diensten bewijzen. Het is in een bevatteiijken geest geschre ven, en kan daarom door ieder ge makkelijk ter hand worden genomen; terwijl de beknopte inhoud den lezer goen vermoeiend geheel aan biedt. Het is daarom, dat wij het gerust durven aanbevelen; want eene algemeene bekendheid met de ver schijnselen der gevreesde ziekte en de middelen om haar te bestrijden is een positief volksbelang. De ge ringe prijs dezer brochure werkt ook wel mede om het binnen ieders be reik te stellen. Vooral industrieelen, fabrikanten en over 't algemeen zij, die een min of meer uitgebreid personeel onder zich hebben, wordt het hen ten zeerste aanbevolen, om dadelijk dat gene te kunnen doen en die maat regelen te nemen, die bij een on verhoopt uitbreken der ziekte, nut tig en doeltreffend zijn en die men in deze brochure kort en zakelijk vindt omschreven. Voor de plechtige viering van den zeventigsten verjaardag van Nicolaas Beets, mocht het daarvoor gevormde sub-comité reeds van tal van stadgenooten de medewerking ondervinden. Daar er misschien nog personen mochten zijn, die de alom- verspreide circulaire niet hebben ont vangen, zoo kunnen dezen, ingeval zij tot het bovengenoemde doel willen medewerken, hunne bijdra gen zenden bij den heer A. C. Ivruse- man, Frederiksplein 2 alhier. De leden van de Eerste Kamer zullen op het einde van deze week een uitstapje maken naar IJmuiden. Dezer dagen werd ons van wege het bestuur der Maatschappij van landbouw in Limburg en Land- bouw-Casino van Valkenburg een programma toegezonden, van de ten toonstellingen van veeteelt, land- en tuinbouwproducten en alles wat daarmede in verband staat, welke tentoonstelling op 7, 8 en 9 Sept. e. k., te Valkenburg (Limburg) zal worden gehouden. Het bestuur van het Landbouw- Casino heeft daaraan een wedstrijd verbonden, waarvan de eerste prijs is eene gouden medaille, uitgeloofd door den heer mr. Loisel, burge meester van Valkenburg voor «de schoonste, belangrijkste en meest doeltreffende inzending van land- of tuinbouw-voortbrengselen of van beiden, geteeld door een particulier, bij wijze van vergelijkende proef ne mingstrekkende tot aanbeveling of aanwijzing van die gewassen, welke ook in verband met de hedendaag- sche maatschappelijke toestanden, het meeste practisch nut en het grootste voordeel voor de verbouwing opleveren». Een en ander is breeder bij programma omschreven. Adres: Leopold Palmen, te Valkenburg, secretaris. Eergisteren avond werden door den commissaris van politie der 2e sectie te Amsterdam twee personen in het Hotel Oldewelt in arrest ge nomen, verdacht van het maken en in omloop brengen van valsch geld. Gisteren had te Edam de vesti ging der Edammer Stoom-zuivel Boerderij Tuyn Co. op feestelijke wijze plaats. Deze fabriek, ingericht tot fabriekmatige bereiding van roomboter en tot kaasbereiding door handbewerking, is reeds sinds eeni- gen tijd in vollen gang. Zij werd opgericht op het krachtige en on vermoeide initiatief van een stadge noot, den heer W. Jz. Tuyn, die onlangs de zaak overbracht in eene naamlooze vennootschap onder bo vengenoemde firma. Aanvankelijk gevestigd in een voormalig pakhuis in het midden der stad, zal deze zaak, bij welslagen, vermoedelijk in later tijd aldaar op grooter schaal overgebracht worden. De fabriek werkt met drie cen- trifugaal-melkontroomers, die niet minder dan zes duizend omwendin gen in de minuut maken: de room wordt door ronddraaiende beweging gekarnd en de boter gekneed op het Deensche kneedbord, alles door stoom gedreven. De Utrechtsche politie zal een na der onderzoek instellen naar de oor zaak van den dood van zekeren v. L., en daartoe bestaat het voorne men het lijk op te graven. Was door den geneesheer met de doodschouw belast, geconstateerd dat v. L. tengevolge van overmatig gebruik van sterken drank was ge stikt, er schijnen nu omstandigheden aan het licht te zijn gekomen, die doen vermoeden, dat hij een geweld- dadigen dood is gestorven. S. een loop- of kindermeisje zich schuldig gemaakt aan diefstal van een bankbiljet van f 60 uit een trom meltje, dat geborgen was in een bureau, waar de sleutel op stak, terwijl de slager zich even verwij derd had, om naar zijne zieke vrouw te gaan zien en op welk oogenblik de kleine diefegge in de huiskamer kwam. Eerst den volgenden dag miste de slager de f 60, en begreep niet, waar ze te moeten zoeken. In- tusschen kwam het meisje, voorzien van eenige «nieuwigheden» binnen en dit bracht hem op een vermoeden, dat tot werkelijkheid gebracht werd door den rechercheur W., die haar zonder voorbereiding vroeg, waar zij de rest van de f 60 had gelaten. Overbluft, gaf zij hierop een af doend antwoord, en nu duurde het het niet lang of alle bijzonderheden van den diefstal en 't gebruik daar van kwamen aan 't licht. Volgens haar zeggen had zij f 26,50 besteed, en de rest aan hare moeder te be waren gegeven. thans aan den Staat, heeft heden in publieke veiling opgebracht f 39,400. Hierbij komt nog 6 pet. voor onkosten. Aan den calamiteusen Neuzen- polder, nabij den Braakman, langs j de Westerschelde, heeft, nu reeds ten derden malein deze maand eene oever- afschuivingplaatsgehadjditmaalech- ter uitgestrekter dan vroeger bedra gende alsnu de lengte omstreeks 200 M. bij eene breedte van ruim 50 M., terwijl de afstand van den Zeedijk omtrent nog 45 M. bedraagt. Deze afschuiving vangt aan naast die van 12 dezer, en zijn hierdoor van de in 1882 en 1883 uitgevoerde zink werken sommige gedeeltelijk, andere geheel weggevallen of weggescho ven. Achter den nu bedreigden zee dijk is geen inlaagdijk aanwezig. De jongeling en het meisje, die sedert Zaterdag, den laatsten kermis dag, te Utrecht vermist werden, zijn gisterenmiddag in den Singel nabij de Nieuwe brug aldaar opgevischt. Toen de jongeling boven water werd gehaald, was het meisje nog aan hem vastgehecht, doch vóór men haar grijpen kon, was haar lijk reeds weder in de diepte verdwenen. La ter werd ook dat opgevischt. Uit Utrecht meldt men nog aan het D. v. JV. Een talrijke menigte had zich gis teren middag geschaard aan weers zijden van de Singelgracht bij de Willemsbrug, waar men bezig was te dreggen naar de lijken van 't paar jonge menschen, dat sinds Zaterdag avond, na een druk kermishouden, was vermist. Beide lijken zijn gevonden, 't eene te 1 uur ongeveer, het andere (dat van 't meisje) te half vier uur. Voorzeker, 'twas eenaang-rijpend tooneel, toen de lijken dier twee, in de volle uiting hunner levenslust te zamen den dood gevonden hebbende, bijna tezelfder plaatse te zien op halen, de sporen van een bijna 4 daagsch verblijf in het water dui delijk dragende, en het liet dan ook niet na op zeer velen, vooral op de vrouwelijke belangstellendeneen zichtbaren indruk te maken, een in druk, die zich hoorbaar maakte in vele uitroepen en klaagtonen. Wat aanleiding heeft gegeven tot het dubbel, en voorzeker treurig onge val, schijnt nog niet met zekerheid bekend. Uit Vreesland meldt men. Wij hebben in onze gemeente een ernstig geval van cholerine gehad, doch gelukkig niet met een doode- lijken afloop; de patient is herstel lende. In de naburige gemeente Nigtevecht deden zich in één huis gezin 5 gevallen voor, nog al van hevigen aard. Volgens den genees heer waren deze gevallen grooten- deels te wijten aan 't gebruik van water uit eene sloot, waarin riolen uitliepen. Spoedig zijn daarop door de bevoegde autoriteiten doeltreffende maatregelen genomen tot wegneming van de smetstof. Men schrijft uit 's-Gravenmoer Een hier wonend schoenmaker mis handelde soms zijne vrouwook nu weder had hij haar geslagen, en de avond van Dinsdag was bestemd om hem de door de volksuitspraak toegedachte straf te doen ondergaan. Toen de duisternis was ingeval len, de straatlantaarns zijn in dezen tijd des jaars nog opgebor gen, heeft zich een volkshoop verzameld vóór de woning van onzen schoenmaker, waaronder niet weinig vrouwen. Een ploeg is gevonden en sterke riemen zijn aanwezig om «den slechten mensen» ervoor te spannen. Zijn vonnis toch luidde, dat hij door vrouwen geleid en voortge dreven een stuk land moest omploe gen. Zweepen had men gehaald om haren aanwijzingen kracht bij te zet ten en, zoo noodig, dan waren er mannenhanden bereid om te helpen. Ons schoenmakertje scheen even wel gewaarschuwd; hij had de deur zijner woning gebarricadeerd en ru moer nog getier vermochten al even min hem die te doen openen als geklop en gebons, scheldwoorden en bedreigingen. Op aanmaning van den burgemeester gingen daarop de lie den, zonder dat de executie plaats had. uiteen. A Op een der Zeedijk-werken, nabij de Lemmer, ontstond Maandag ver schil over het werk tusschen de aannemers en de polderwerken, ten gevolge waarvan de laatsten tot handtastelijkheden overgingen. Van de aannemerskeet werden de ruiten verbrijzeld, terwijl een der aanne mers mishandeld werd. Door de po litie werd de rust hersteld. Twee gezinnen uit Friesland, sa men 12 personen, die acht maanden geleden met een klein vermogen en vele goede plannen naar Noord- Am erika vertrokken, zijn dezer da gen in zeer behoeftige omstandig heden in hunne voormalige woon plaats teruggekeerd. De boerenhofstede en dijk, gele gen aan het Lamsgatsche veer te Zevenbergen, te zamen groot 25,76.16 heet., vroeger behoorende tot de do- Te Utrecht heeft bij den slager tatie van wijlen Prins Frederik, lijke wensch uitgesproken, die in dit geval gelijk stond met een bevel, dat Mr. Eduard van Aken zich ver voegen zou tot het gerechtshof te Sde hoofdstad eener noor delijke provincie, die om hare ha vens, haren uitgeb'reiden handel en rijke kooplui vermaard was. Als een donderslag trof dit be richt de minnenden en sloeg aan al hunne zalige plannen den bodem in. de korte, hemelsche tijd der eer ste. vurige, allesverterende liefde. Mathilda geleek eene schaduw, ter wijl Eduard als een slaapdronkene voor zich heen staarde en zich in den beginne niet in 't minst aan het denkbeeld van scheiding scheen te kunnen gewennen. Christina was van droefheid bui ten zich zelve, maar waagde het niet, door hare klachten het hart harer dochter nog meer te bezwa ren. of zelfs den onwil van haar man op te wekken, daar zij zijn onvermurwbaar karakter genoeg kende. Zelfs den ouden van Aken was het wee om 't hart; waarom wist hij zelf niet. Niets toch kon hem wenschelij- ker zijn, dan dat eindelijk aan deze voor hem zoo nootlottige hartzaak zijns zoons een einde gemaakt werd. En daarenboven, hij bleef maar drie jaar weg en kon dus den tijd, dat het gerecht niet werkzaam was, thuis doorbrengenwat wilde de oude dan meer? Had hij zich vroe ger zoo voor zijn zoon geïnteres seerd; had hij niet altijd zijne oude gewoonten en gezelschappen nage gaan, zonder zich om Eduard's wan del veel te bekommeren, behalve waar hij schulden voor hem te be talen had, wat hem menigmaal even kostbaar als verdrietig gevallen was. De eenige, die, koud als ijs. met wonderlijke onverschilligheid de ge beurtenissen toezag, was Schalm. Geen plooi van zijn gelaat veran derde, als hij zijne dochter in de droevige, roodgeschreide oogen keek; hij sprak geen enkel woord van troost en was, als hij zijne zaken deed, nog zelfs gemelijker dan ooit. Daar de twee minnenden zich, in weerwil hunner blindheid, in den laatsten tijd niet meer geheel veilig geacht hadden, hadden zij de kamer van Betje, die na den dood van Johan huishoudster bij van Aken geworden was, niet meer voor een raadzaam toevluchtsoord gehouden, maar, overeenkomstig den romanti- schen geest der jeugd, het Roomsche kerkhof, voor de stad, als plaats van bijeenkomst uitgekozen. Geen ver trouwde hadden zij dan moeder Christina, die des te meer aan de zwakheid van haar hart toegaf, naar mate zij den onwil van haar man meende te moeten buigen, en wijl zij van de strengheid van zeden en GEMENGD NIEUWS. Het slacktoffer van een voor- zichtigheids-maatregel. Dezer dagen wierp eene vrouw te Dusseldorf een brief in eene brievenbus en stak, om zich te overtuigen dat het schrij ven goed bezorgd was, haar hand zeer diep in de opening der bus. Toen zij de overtuiging had er langd dat haar doel bereikt was, wilde zij de hand terugtrekken, die echter vastgehouden werd, doordien een veiligheidspen, in de bus ver borgen, in een harer vingers was gedrongen. De vrouw schreeuwde alsof haar leven gevaar liep en eene groote menschenmenigte kwam toeschie ten: onder groote vroolijkheid van het publiek werd vervolgens de de reinheid van haar kind genoeg overtuigd was. Men kan nooit weten of zij nog niet een paar worden! fluisterde haar de hoop toe, de hoop, die groote bedriegster van alle menschen. 's Avonds, voor het vertrek, kwa men Mathilda en Eduard op den Godsakker bij elkaar om afscheid te nemen. Ditmaal vergezelde Chris tina zelve haar kind. Minder omdat zij een onberaden stap dan wel 't een of ander lichamelijk ongeval, onmacht of iets dergelijks vreesde, het gevolg van overmatige opge wondenheid. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2