handels afhing, om zich van het' overwicht op de Zuid-Afrikaansche zaken te verzekeren. Behoudt het i Hollandsche element daar de over- hand, zeide de spreker, dan zou het I vergeetsche moeite blijken, zich met| geweld van wapenen te willen hand haven, in eene positie, die door eigen j lamlendigheid en eigen schuld on-j houdbaar is geworden. In Amerika houden de bladen' van onderscheiden richting zich voortdurend onledig met eene bere kening van de kansen der verschil lende kandidaten voor de aanstaan de presidentsverkiezing. De voor standers van den heer Blaine achten hunne zaak nog geenszins hopeloos en beweren, dat het overwicht der republilceinsche partij groot genoeg is om den steun van New-York, dat zich fel tegen Blaine heeft ver klaard, te kunnen missen. BIWEXLAXD. Haarlem. 1 Augustus 1884. Dinsdagavond jl. overleed alhier de heer Mr. D. Merens Az. in den ouderdom van 82 jaren. Gedurende L7 jaren van 18581874 was hij kantonrechter alhier; sedert dien tijd genoot hij de rust na de vele jaren van zijn moeilijk ambt. De overledene was drager van het me talen kruis. Gisteren werd door het prov. bestuur van Noord-Holland aanbe steed en wel bij enkele inschrijving het bouwen van een brugknechts- woning aan het N.-Holl. Kanaal te Alkmaar. Raming f3260, minste in schrijver was de heer C. N. Fla ming voor f2737. Naar wij vernemen, is gisteren een melkboer op het Leidsche Plein te Amsterdam, gestorven aan cho lera nostras, dat is aan zoogenaamde «inheemsche cholera», de ziekte die onafhankelijk van besmetting*, in de warme zomerdagen dikwerf en overal patiënten maakt en soms het over lijden dier patiënten ten gevolge heeft. Voorzichtigheidshalve hebben de autoriteiten het huis doen sluiten. Het publiek, dat in grooten getale getuige was van dezen maatregel, was aanstonds gereed om het ge rucht te verspreiden, dat «de pest» was uitgebroken. We behoeven niet te zeggen, dat hier van een geconstateerd geval van epidemische cholera volstrekt gaan sprake kan zijn. (D. v. N.) Naar men bericht, heeft het uit Amsterdam gevluchte broederpaar Tobias zich te Buenos Ayres ge vestigd. Dinsdagmiddag sloeg aan de Oost zijde te Zaandam een rijtuig om. Het werd weer overeind gezet en alleen het paard kreeg eenig letsel. In gewone omstandigheden ware het feit van weinig belang, maar het rijtuig droeg nu eene kostbare lading. Een der warme voorstanders van den lieer Kappeyne was er in gezeten, die den kiezers met dit voertuig den gang te voet naar het stembureau spaarde. Terwijl gistermorgen te Leiden de eerste trein van Amsterdam in aantocht was, derailleerde op den moeder, die 't mij niet vergund is hier beneden te aanschouwen; gij en alle eerlijke harten zullen mij ver doemen. wanneer ik, geliefdemijne eeden breek! Vlammend, met een soort van woeste haast, die aan waanzin grens de, had Eduard die plechtige woor den uitgesproken, en zijne tranen bedekten Mathilda's voorhoofd en wangen, toen hij haar wild onder snikken en kussen, onder lieete ver zekeringen zijner standvastigheid, aan zijn borst drukte. Toen stonden zij stom bijeen, ke ken elkaar lang en diep zuchtende aan, als wilde de een zich het beeld van den ander onuitwisbaar in het geheugen prenten. Eduardfluisterde het meisje, misschien kan zich alles in de toekomst naar onze wenschen nog voegen, één is zekeren waarachtig. Hier aan mijn Anna's graf laten wij onze eerste jeugd, onze zalige eerste overweg van de Hollandsche IJse-1 ren Spoorwegmaatschappij het zichj achter de machine bevindende rij-; tuig van den Rijnlandschen stoom-j tram. Met behulp van eenige mili tairen, die zich naar Katwijk be gaven. werd de wagen zoo spoedig t mogelijk weer op de rails gebracht. De Amsterdamsclie trein had slechts een kort oponthoud, want nadat j eerst een sein tot stoppen was ge geven, kon hij vervolgens, door ver- zetting van den wissel, op eene andere, nog vrij zijnde, lijn liet sta-; tion te Leiden binnenrijden. Een opvallend bewijs van het be- staande gebrek aan werk onder den arbeidenden stand, bood Dinsdag de terechtzitting van de rechtbank te 's-Hage, waarin een rij van mannen, de meesten in de kracht van hun leven, in dezen tijd van het jaar door gebrek aan werk tot bedelarij gedwongen, deswege veroordeeld werden, bijna allen met opzending naar de bedelaarskolonie, eenigen zelfs op hun dringend verzoek. Woensdag namiddags vond men bij 't ledigen der faecaliëntonnen op de stads-mestverzamelingen te Delft in een daarvan het lijkje van een pasgeboren kind. Nadat 't lijkje naar 't politiebureau was overgebracht, mocht 't de politie gelukken nog denzelfden avond de ongehuwde moeder op te sporen, tegen wie als verdacht van kindermoord proces- verhaal is opgemaakt. Zij is in het gasthuis opgenomen om na hare her stelling ter beschikking van de ju stitie naar 's-Hage te worden op gezonden. Woensdag avond liad te Delft plaats een buitengewoon zomerfeest voor het personeel der Nederl. gist en spiritusfabriek, met vrouwen en kinderen. Het programma luidde als volgt: a. uitvoering der harmonie- kapel onder leiding van den heer W. Keereweerb. uivoering der zangvereeniging Vooruitin de fraai gedecoreerde tent; c. afwisselende kinderspelen onder leiding van den heer M. P. Okhuijzen, prestidiga- teur, d. groote Agneta promenade a la giornoin het Park en Veneti- aansche gondelvaart in de vijvers; e. groot bal in de feestzaal, en f vuurwerk. Voor ouderen en jongeren was voor de noodige ververschingen gezorgd. Te Rotterdam is Woensdag de Alg. Vergadering van aandeelhou ders der Nieuwe Afrikaansche Han dels- Vennootschap gehouden. Het verslag vangt aan met de herinne ring aan hetgeen verricht is in zake de Congo en den tegenwoordigen stand aldaar. De resultaten van den handel over het afgeloopen boekjaar waren niet ongunstig. De oogst was voldoende en voor de producten konden ge middeld goede prijzen worden be dongen. De stoomboot Afrikaan deed 4 uit- en thuisreizen en liet de ex ploitatie een avans van f 40.984.59 op het hoofd stoombooten en sche pen, hier in administratie afgeschre ven. Het assurantie-fonds ging we der vooruit met f 20.601.35 en komt nu in credit der balans voor met f 51.984.30. De zuivere winst van I den handel op Afrika bedroeg f 393.573.69, de winst op de exploi tatie stoombooten f 40.984.59, alzoo met gemaakte rente een totale winst van f 440.730.12, waartegen werd tijd van liefde, dat reine zorgelooze geluk der kinderjaren achter maar ook de stille vrede, waarin ons anders de geheele wereld als een rijk van genot en vreugde toescheen, tot een paradijs geschapenDat alles is nu voorbij! We zullen elkaar liefheb hen, oneindig liefhebben als vroe ger, Eduard, maar zoo gelukkig zijn wij nooit weder! Zij bedekte haar gelaatrukte zich van hem los en ijlde heen. Een stekende pijn, een plotselinge koude overviel Eduard. Hij schrikte op en stortte haar achterna, juist toen moeder Christina, bezorgd en een losbarsting gissende, er bij kwam en hare dochter in de armen sloot. Eduard! sprak de moeder na een poosje, wees toch ver standig, breng Mathilda toch niet heel en al van streek. Wij moeten naar huis. De minnenden herstelden zich zoo ifgeboekt f 157.497.94, blijvende I zuivere winst f 283.232.18. Aandeelhouders ontvangen dus in j 't geheel 127a pCt. dividend, betaal- j baar 1 Augustus. Verslag balans en j dividend werden goedgekeurd. Tot! controleur werd herbenoemd de heer1 Van IJsselstein, op een salaris van f 1200. Tot lid der Commissie werd ge kozen de heer L. A. Gleichman, en tot plaatsvervanger de heer M. Mees. Over de wijze waarop het dividend werd bekend gemaaktontstond eenig debat. Geen voorstellen werden gedaan. De vergadering werd daarna gesloten. De aandeelhouders in de ven nootschap Nieuwe Rotterdamsche Schouwburg hebben heden den heer Alex. Faassen als directenr aange steld. De vennootschap is thans voor goed geconstitueerd. De eerste voor stelling heeft vermoedelijk Maan dag e. k. te Haarlem plaats. Een dokter verkeerde Dinsdag in de Singelstraat, te Arnhem, in een alles behalve aangename positie. Onderwijl hij aldaar een patient op een bovenwoning bezocht, haalde een gemeentereiniger een dier reuk- looze welbekende tonnetjes weg, doch had het ongeluk te struike len, waardoor de geheele inhoud in den vorm eener cascade langs de trappen stroomde. De dokter was genoodzaakt, om onder minder aan gename omstandigheden, zijn vi site vrijwat langer te rekken dan noodig was. Dezer dagen overleed aan de ge volgen van een noodlottig toeval, na een zorgvuldige verpleging in het Ziekenhuis te Arnhem, een op passend werkman, R. de Jongh. Geschiedde reeds zijn verpleging voor rekening van de Eerste Neder- landsche V erzekeringmaatschappij op het Leven, tegen Invaliditeit en Ongelukken, aangezien de firma, bij wie hij werkzaam was, hem daarbij een inschrijving van f 1000 bezorgde tegen een zeer geringe jaarlijksche premie, nu, na zijn overlijden, is dit bedrag onmiddellijk aan zijn nabe staanden uitbetaald. Gaarne werken wij door de ver melding van dit feit mede om een, oök voor den werkman zoo veelzij dig nuttige inrichting, in ruimer kring bekend te maken en aan te bevelen. In den boterfabriek van de firma Simon van den Bergh te Oss had eergisteren een der stokers het on geluk met de linkerhand tusschen eene der wals-machines te geraken, waardoor de hand geheel verbrijzeld werd. De hand is dadelijk met het beste gevolg geamputeerd en de lijder bevindt zich zeer wel. Naar wij vernemen, is door de patroons de toezegging gedaan, dat voor het onderhoud van het gezin gezorgd zal worden. De meeting, door de bakkers te Maastricht gehouden, heeft vruchten gedragen. Allen hebben op het voorbeeld van een hunner collega's het brood met 4 a 5 cent per kilo gram verminderd. Te Oud-Valkenburg zagen dezer dagen eenige arbeiders hoe een kat, die bezig was een kip op te peuze len, in haar maaltijd werd gestoord door de komst van een vos. Deze goed zij konden, en alle drie ver lieten langzaam de rustplaats der dooden. Op weg naar de stad werd er onder elkaar bepaald, dat Eduard eens per maand aan Mathilda zou schrijven en zij dien brief beant woorden zou. Het trouwe Betje kozen zij uit tot tusschenpersoon, om elk vermoeden te voorkomen. Maar de grootste smart was voor hen de vreeselijke gedachte, dat zij den vol genden morgen, als Eduard om zes uur zou vertrekken, niet meer met elkaar zouden spreken. Beiden begrepen dat dit hen ver raden en aan den praat der buren blootstellen zou. Tocli werd nog af spraak gemaakt, dat ze om vijf uur voor eenige vluchtige oogenblikken bij Betje, wier kamer vlak aan den weg lag, elkaar zouden zien. Eduard scheidde voor de stad van haar, om de vrouwen de verlegen heid te besparen met hem tegelijk in «Kouden-Steen» aan te komen. greep op zijn beurt de kat en sleepte haar mee naar zijn hol, om haar daar een gelijk lot als de hen te doen ondergaan. De Winterwijk. Ct. bevat een klacht van iemand, die weder het slachtoffer geworden is van dief stal gedurende een spoorwegreis. Per trein Winterswijk Zutfen van daar vertrokken, miste de schrijver bij aankomst ter bestemming uit een goed gesloten reiskoffer aller lei artikelen, met zooveel onbe schaamdheid ontvreemd, dat men o. a. van den inhoud van een kistje sigaren juist de helft had tot zich genomen. Ook het slot eener even eens gesloten toiletdoos had men zonder omslag opengebroken. GEMENGD NIEUWS. Naar het schijnt, zal het glas weldra als een gevaarlijke concur rent van het gietijzer optreden. Het zou nl. aan de fabriek Siemens ge lukt zijn in de fabrikage van gehard kristalglas zulke aanmerkelijke ver beteringen aan te brengen, dat het zoo taai en vast wordt als gietijzer. Een groot voordeel van deze grond stof is, dat het door den invloed van het weder niet lijdt en dat het ook veel lichter is dan gagoten ijzer. De fabriek is voornemens in de eerste plaats uit liardkristal te maken straatlantarenpalenballustrades trappen, alsmede gas- en watèrlei- dingbuizen. Men heeft berekend dat onder gelijke omstandigheden de ar tikels uit het lichtere liardkristal ougeveer 30 pCt. minder zullen kos ten dan dergelijke uit gietijzer. Twee personen, die eene par tij schapen over de Belgische gren zen moesten afleveren, hielden in den vroegen morgen te Reusel (N. B.) hij een herberg stil. De scha pen die langs het huis in de weide stonden, deden zich intusschen te goed aan het malsche gras. Een der dieren wilde drinken uit een emmer, die daar toevallig stond, waarop het hengsel aan zijn kop bleef hangen. Het verschrikte heest zette het op een loopen en werd hoe langer zoo schichtiger. De an dere volgden in vollen draf, den grooten weg op, waarlangs zij ge komen waren. Laat in den ochtend eerst werden ze nog onbeheerd, te- tegengehouden te Eersel op een af stand, van 27b uur van Reusel. Het in Frankrijk verschijnende Journal des Roses deelt mede. dat er thans 6340 verscheidenheden van rozen bestaan. De meest uitgebreide variëteit is die van de constante hybriden, die 1948 soorten telt, ter wijl de theeroos in 579 soorten wordt aangetroffen. Het blad betreurt deze groote hoe veelheid, en wenschte dat drievierde er van kon vervallen, om alleen de beste voor de voortteling te behou den. waarvan het verschil in soort duidelijke kenmerken bezit. Valsclie munters. In ons vorig nummer hebben wij melding gemaakt van de inhechte nisneming van twee valsche mun ters, het Nieuwsbl. v. N. van heden geeft een nadere lezing omtrent de aanleiding tot die arrestatie Men gelooft in deze twee perso- nenen leden te hebben van een zeer uitgebreide valsche muntersbende, die vertakkingen over verschillende landen heeft. Het geval keeft zich volgenderwijze toegedragen. Toen moeder en dochter thuis teruggekeerd warenvonden zij Schalm in een levendig gesprek met Bleekman denschachelaar.een ouden handelaar, in wiens degelijkheid Jo nas altijd veel vertrouwen gesteld had. Een bijna verwijtenden blik wierp Schalm op de binnenkomenden. Ge blijft van daag wel lang weg! We hebben ons bij het be zoek wat te lang opgehouden, en vrouw Werner woont toch hier niet dicht bij, stamelde de moeder- Zoo, zoo. Nu maak maar dat ik gauw wat te eten krijg. Voor Bleekman ook; hij slaapt vannacht hier. In den winkel zijn bedden ge noeg; ge kunt er een gereed maken, Christina keek Jonas verwonderd en vragend aan. Nousprak hij zacht, is dat dan zoo'n wonder? Buiten in Oberhof aan het eerste station naar Bij den heer J.commissonair in effecten te Amsterdam, vervoeg den zich dezer dagen twee heeren, die. na over verschillende effecten gesproken te hebben, vroegen of de heer J. niet hun hoofdagent voor Nederland wilde worden voor een artikel, dat buitengewoon véél winst afwierp. Na praten en weerpraten vernam de heer J.. dat zij agenten I in Parijs, Madrid, Londen enz. had den, en dat het artikel valsche munt was. De heer J. deed alsof hij daar wel geneigd toe zou wezen, vroeg om eenige inlichtingen en zeide eerst de munt en de wijze waarop zij vervaardigd werd te moeten zien, alvorens een heslist antwoord te kunnen geven. Men was daartoe volgaarne bereid; hij werd uitge- noodigd 's middags om 4 uur in het hotel Oldewelt, alwaar de heeren gelogeerd waren, te komen. Alvorens daar heen te gaan, wer den de politie en justitie door liem gewaarschuwd. Op den bepaalden tijd begaf hij zich naar het hótel, en vroeg daar naar de aangeduide kamer, waar de heide heeren op hem zaten te wachten. Hij werd zeer beleefd ontvangen en men was het blijkbaar spoedig eens, zoodat de heeren overgingen om eenige proeven af te leggen van hun vaar digheid in het namaken van gouden tientjes. De heer J. zat er ongewapend bij. alleen voorzien van een degen stok om zich in het ergste geval te kunnen verdedigen, daar men de deur der kamer goed van binnen gesloten had. Door de politie, die in de aangrenzende kamer verborgen zat, waren echter de maatregelen goed genomen, zoodat, toen men met het vervaardigen van het val sche geld bezig was, er op de deur werd getikt en de bediende van den heer J. kwam mededeelen, dat er een dringend telegram voor hem was gekomen. Nauwelijks had deze de deur opengemaakt of verschil lende agenten van politie kwamen binnenstormen, legden beslag op de aanwezige voorwerpen en stukken geld, en namen de heide personen, die meer dood dan levend van schrik over deze overrompeling waren, in arrest. De beide personen zagen er recht als heeren uit, wisten zich zeer goed voor te doen en hadden, vooral toen zij voor het eerst op het kantoor bij den heer J kwamen, een goe den indruk gemaakt. Zij schijnen echter werkelijk tot een bende te behooren, en overal medeplichtigen te hebben, voornamelijk te Londen en te Parijs. Zij hadden ten minste verteld in de laatste plaats reeds gedurende 2 jaren met buitengewoon succes werkzaam te zijn geweest. (Zooals men zal begrijpen, werken zij in ieder land met de munt die daar gangbaar is, zoodat zij te Pa rijs francs, te Londen ponden, te Amsterdam tientjes, enz., vervaar digen.) Het moeten geroutineerde luidje3 zijn, die zeer bekwaam het geld kunuen namaken. Zij geven op Spanjaarden te zijn en 'spreken Fransch. Hun pas was een Spaan- sche. Het is zeker gelukkig te noemen, dat zulke heertjes in handen der politie zijn gevallen, en het is maar te* hopen, dat men om de andere valsche munters in handen te krij gen. de politie zoowel te Londen als te Parijs de noodige inlichtingen zal kunnen verschaffen, en door het- geeu zij reeds aan den heer J. ver teld hebben, èn door de gegevens, die men bij hen zal vinden. De heer .T. verdient zeker allen S.... is morgen een groote verkooping. Ik heb ondertusschen voor morgen ochtend om half vijf een rijtuig be steld, en gij gaat ook mee. Bleek man zal mij 't pleizier doen den voormiddag in den winkel te blij ven. Om twaalt uur zijn we toch weer thuis. Naar Oberhof? bij het eerste station naar S....? vroeg Christina verbluft. Vader, lieve vader! wat zijn ge voornemens? en Mathilda ijlde onbekwaam om hare ontroe ring te verbergen, naar hem toe en viel hem snikkend om den hals. Ik heb altijd uw bestwil voor oogen, kind. Nu wil ik eens dwaas zijn, daar ik hoop, dat gij dan des te verstandiger zijn zult. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2