BEURSBERICHTEN. lof voor de flinke en cordate wijze, waarop hij zich in deze gevaarlijke zaak gedragen heeft. VARIA. Dezer dagen telegrafeerde een handelaar aan iemand, met wien hij elders zaken zou doen, het vol gende: ik kom heden, vijf uur vijf en twintig. Toen hij op het bewuste tijdstip aankwam, werd hem na de eerste plichtplegingen gevraagd: «en waar zijn nu de vrouw en de kinderen?» Zeer verwonderd over de vraag, daar de handelaar, voor zaken rei zende, niet gewoon is zijn vrouw, zeker niet zijn kinderen, mee te ne men, steeg zijn verbazing ten top, toen hem zijn draadbericht getoond werd. «Ik kom heden vijf uur, wijfl en kinderen.» Verschrikkelijk. «Benjehijge- loovig, kindlief?» vroeg een jong- mensch aan zijn aanstaande. «Volstrekt niet», antwoordde de jonge dame, «hoe kom je tot die vraag?» «Omdat je, eerlijk gezegd, de dertiende jonge dame bent, waar mede ik geëngageerd ben.» de waschtohhe sta en een stuk goed van haar beet heb, dan denk ik on willekeurig: «He mensch, ik wou dat ik jou zoo 'reis te pakken had», en dan wrijf ik er op los dat het een aard heeft. Mijn mijnheer is een heel best en zachtmoedig mensch en daarom behandel ik zijn wasch- goed niet op zoo'n woedende manier» «Maar Mina, dan heb je je me vrouw eigenlijk een dienst bewezen». «Daar heb je waratje gelijk aan: nou, zoo dom zal ik ook niet meer wezen, hoor!» De mare 'zelfmoordenaar. Een man had de uiteinden van een touw, dat onder zijne armen doorliep, aan een boomtak vast gemaakt en hing op die wijze eenige voeten van den grond te bengelen. «Wat voer je toch uit?» vroeg een vriend, die voorbij kwam. «Ik heb mij opgehangen, omdat ik het land aan mijne vrouw heb.» «Maar op die wijze hangt men zich niet op; men moet den strik om den hals doen.» «Dat heb ik al geprobeerd,» ze.ide de andere, «maar dan kan ik geen adem halen.» Een geneesheer leverde aan een zijner patiënten het volgende bewijs voor de noodzakelijkheid om bewe ging te nemen als middel tegen dik worden Kijk naar de boomen, zij nemen nooit beweging en worden hoe lan ger hoe dikker. Een professor vond toen hij den katheder betrad een ouden lap liggen. «Het schijnt, mijneheeren», zeide hij, «dat iemand uwer mij op on gepaste wijze heeft willen bejegenen: met zulk een oud vod behoort men geen grappen te maken. Op een exa/men. De professor. Zeg mij eens, op welke wijze verklaart gij de liefde? De candidaat. In zwarten rok en met witte handschoenen, en dan zeg ik het meisje, dat ik haar wensch te huwen. Een wissel op moedertrots. Een dame stapt te Amsterdam met haar kleine in de tram en plaatst 't op haar schoot. Conducteur. Wat een allerliefst ventje dame! Dame. Vindt u? Conducteur. Ja, voordeelig kind zeker. Dame. Ja 'tis een erg voordeelig kind. Conducteur. Hoe oud is hij wel, dame? Dame. Pas drie jaar en een paar maanden. Conductewr. Dan moet u er voor betalen. Beleefd jegens dames. Een par venu neemt plaats in een waggon van de tweede klasse, waarin eene elegante jonge dame zit, haalt zijn pijp uit den zalc en stopt die. »Kunt gij tabaksdamp verdragen?» vraagt hij aan zijne gezellin. «O neen! in 't geheel niet!» luidt het antwoord. «stap dan maar uit. want het gaat er op los!» {Historisch.) In een mangeikelder. «Hoe komt liet toch Mina?» vroeg eens een dienstmeisje aan een vriendinnetje, «dat het linnengoed van je mevrouw er zoo spierwit uitziet, terwijl dat van je mijnheer zoo groezelig is?» «Ja, Kaatje,» sprak de aangespro kene, «wat zal ik je daarvan zeg gen mevrouw is een heel lastig mensch en ze tempteert me den ge- lieelen dag, en als ik dan zoo aan KOLONIËN. BATAVIA, 24 Juni. De Atjehers beginnen alweder eene nieuwe tactiek te volgen. Er is ten minste bericht ontvangen, dat zij een kapitein, commandant van een der meest afgelegen posten, een brief hebben geschreven, waarin zij dien officier hebben trachten over te halen, met al zijne manschap pen naar hen over te loopen, zoo mogelijk met eene massa wapens. Zij beloofden den kapitein een schat van voorrechten, als vrouwen in overvloed en van de mooiste soort, veel rijksdaalders, een leventje als een prins enz. Onze officier heeft evenwel beleefd voor het aanbod bedankt. Het Bat. HM. zegt: dat de intrekking van het civiel bestuur in Atjeh vast staat en kolonel Dem- meni éénig gezaghebber wordt. Hem is de overste Van Teijn toegevoegd, die in Palembang vervangen wordt door den gister reeds vertrokken overste Mach. De Oost-post verhaalt den uit een telegram van t S. H. reeds be kend geworden moord aldus. Niet ver van de halte Porong in het dis trict Gempol is de heer De la Bret- gonn'.ère, contract-houtkapper, door zijnen huisjongen vermoord. Vol gens bericht heeft het zich volgen- derwijze toegedragen: Van zijne ge wone tournée thuiskeerende, riep de heer B. zijn jongen, om zijn paard in ontvangst te nemen. Toen geen antwoord kwam reed hij door tot bij de keuken, waar die jongen bezig was zijn kapmes te slijpen. Op de vraag waarom hij niet naar voren kwam, werd met een houw in B's hals geantwoord. Aan de lie vig verschrikte huishoudster van den heer d. 1. B. zou een gelijk lot te beurt gevallen zijn, als ze zich niet uit de voeten had gemaakt. Reeds vele jaren was de moorde naar in dienst bij zijnen heer. Nie mand schijnt eene gegronde aan leiding tot den moord te kunnen opgeven. CIVIEL IEP All TEMENT. Verleend: Beu tweej. verlof wegens ziekte, aan den 2de» comi reken k. W. Bocliem. ar Europa, bij de alg. Geboorte-. Trouw- en loodberic/ilen. Buvallex M. I/. A. S. van Rijckevorsel, geb; Tool, Madioen. C. Tielmau, geb. Brusse, Sainarang. M. C. F. Bartels, geb. de Graeff, d., Samarang. M. J. de Haan, geb. Boomber gen, d., Batavia. M. A. Philippi, geb. Ment. Sainarang. - M. C. Snell. geb. Hardenberg. Kediri. M. Bernard, geb. Selilalnnileh, d., Samarang, L. H. O. Maelaiue Pont, geb. De Vogel, Mr. Cornelia. IT. F. Zijlmans, geb. Fontijn. d-, Batavia. Mevr. Van Knijk. geb. Vcrlegh, z., Buitenzorg. A- P. L. Pransz. geb. Van Eckliout, d., Batavia. Gehuwd: I. A. baron van llcerdt en S. A. Suijk. Soerabaya. Overleden: W. de Ceuninch van Capelle, geb. Hillebrandt, Batavia. A. Moerland, 29 j., Soerabaya. R. Cli. Empting, geb. Engelman, Ban du. A. E. 11. Fiedler, Soerabaya. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van gisteren. Aan de orde is de A^ro-inter- pellatie. De heer Brantsen van de Zijp be streed de g'esloten overeenkomst, als geheel strijdig met de vroegere hou ding der Regeering; hij protesteert tegen het gezamenlijk optreden op ons grondgebied tegenover een ons vijandigen vasal. De beloften tot openstelling der havens aan den Radjah is een premie op de misdaad van zeeroof. De minister Van der Does ver dedigde de gemeenschappelijke actie. Onze middelen tot bevrijding der bemanning van de Nisero waren uit geput, juist omdat hij den Radjah de overtuiging bestond, dat hij hij En geland steuu vond. Het tegendeel is nu gebleken. Samenwerking berust in beginsel op art. 5 van het trac- taat van 1824. De heer Rutgers gaf aan zijn ge voel van schaamte en ergernis lucht over de gesloten overeenkomst, vooral wegens het gemeenschappelijk op treden, welke eisch overbodig was, daar in de- eerste vier maanden nie mand te Tenom kan landen. De Regeering had veeleer een ultima tum, ja, een bedreiging met oorlog van Engeland moeten afwachten, dan nu aan den Radjah van Tenom toe te geven. Waarom g-een congres bijeengeroepen of Atjeh aan Enge land overgedaan? De heeren Van der Hoeven en Van Houten protesteerden tegen deze opvatting. De heer Van der Hoeven keurde de houding der Regeering goed en wees er op, dat Engeland op twee hoofdpunten: mediatie en garantie, had toegegeven. De Re geering heeft haar plicht gedaan. Ook de heer Van Houten meende dat men er rekening mede dient te houden, dat het bezit van Atjeh een fictie is. Hij vond sedert de vorige interpellatie den toestand veel ver beterd, ook omdat Engeland nu met ons zeeroof bestrijdt. De heer Wichers achtte algelieele blokkade niet goed, en vroeg daar omtrent inlichtingen. De heer Bahlman vraagt wie met de leiding der gemeenschappelijke expeditie zal worden belast, en, aan den min. van kol., op wiens last de expeditie naar Oleh-leh is terugge keerd. De heer van Ded,em geeft eenige beschouwingen omtrent onze ver houding tot Engeland's voorstel. Wij staan in dit geval niet machteloos zooals Engeland onderstelt, 's Minis ters antwoord in zake de blokkade wordt door spr, met verlangen tege moet gezien. De Min. van buitenl. zaken schaart zich aan de zijde van den heer van Dedem. Hij wenscht met Engeland vertrouwelijk te zijn in zake van onze plannen tot pacificatie van Atjeh. De min. verzekert dat Enge land erkend, dat door onze regeering alles in 't werk is gesteld om de gevangen schepelingen te bevrijden. De min. van koloniën bevestigt dat door het Indische leger alles is gedaan om de eer van onze natie op te houden, waarvan het zich vol komen'heeft gekweten. De min. verzekert dat met betrek king tot het toegestaan eremiet, steeds naar omstandigheden zal worden ge handeld. Mocht een blokkade be lemmerend werken voor de Oostkust, j dan zal deze op andere kusten wor den toegepast. Nimmer heeft het plan bestaan de geheele kust te blok- keeren. De min. acht het minder geraden, mededeeling te doen van bijzonderheden omtrent hetgeen zal worden gedaan. Den heer Bahlman deelt de min. mede, dat de expeditie naar Tenom, hij gebreke aan eene vestiging op de kust, in Januari is gestaakt. De heer Rutgers vreest dat eene in menging van Engeland ons zal scha den in ons prestige in den Indischen Archipel. Wij loopen zoodoende al tijd gevaar als koloniale mogend heid ten gronde te worden gericht. De heer Dijckmeestcr stelt als mo tie van orde voor de beraadslaging te sluiten. Dit wordt met 35 tegen 26 stem men aangenomen. De heer Brantsen betreurt de aan neming der motie en behoudt zich het recht voor bij heropening der Kamer terstond op deze gewichtige zaak terug te komen. De Kamer wordt tot nadere bij eenroeping gescheiden. Vereenigde vergadering van de beide Kamers. Donderdag 31 Juli (Geopend 's nam. 4 ure.) Wet op het Regentschap. De Voorzitter deelt mede, dat de1 Commissie van Rapporteurs gereed; is met haar Algemeen Verslag over deze wet, en stelt voor, te beraad slagen Zaterdag 11 uur. De heer Schaepman erkent, dat dit voorstel strikt volgens het regle ment van orde is, maar stelt voor de beraadslaging te bepalen op Vrij dag te 11 ure. Wegens dit verschil van gevoelen brengt de voorzitter zijn voorstel in omvraag, hetwelk verworpen wordt met 56 tegen 33 stemmen, waar door het voorstel Schaepman geacht wordt te zijn aangenomen, en de beraadslaging op heden (Vrijdag) te 11 ure, is vastgesteld. der Commissie van Rapporteurs over de wet op het regentschap, heeft de overgroote meerderheid het be ginsel van het voorstel volkomen strookend geacht met den geest en den wensch van het Nederlandsche volk. Enkele leden in drie afdeelingen hadden bezwaren. In het belang- des lands en om het aanzien van het Koningschap op te houden, achtten zij het verkieslijk het regentschap op te dragen aan een man. In het regeeringsantwoord wordt geconstateerd, dat een ontwerp tot wijzigiDg van art. 198 der Grond wet bij den Raad van State aan- haugig is. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 1 Aug. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Westlandsche Zand f2.60 a 2.80, dito lossen fl.40 a 1.60; Muisjes f3.30 a Andij kers f 3.50 a 3.Katwijker Zand f2.a 3.50, Westlandsche Klei in manden f a Katwijker blauwe zanders f a Rijnsburgers f a Haarlemmer Zand fl.a 1.30; Noord wijker Zand fl.20 a 3.50 Sassenheimer f a Geld. Kralen fl.60 a 1.80; Hillegommer Zand f 1.50 ai 4.25. Aanvoer 3000 HL. Petroleum vaste markt, loco f91/; E, Sept/ Dec. f9"/f. Koffie. Afgedaan 594 bn. Java Passaroean ex Ottolina. Tarwe op levering fl lager. Nov. f239. Noteering van de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering iets lager, Oct. f166, 165, Maart f166, 165. Noteering van Menne &Thole. Koolzaad in een doen April f340. Staat van Tin, Ultimo I Ultimo Juli. Juli. 18 84. I 18 83. Blokken. Blokken. 1200 44861 6500 6768 67207 59600 29626 14537 74115 12400 442S 118 74286 51594 744 Banka Tin. Voorraad bij de N. H.-M. op cedul terVm- sterdam te Rotterdam Billiton Tin. Voorr. alhier en te Rotterdam Austral Tin. Voorr. alhier en te Rotterdam Afg. in deze nul. Banka a n u u Billiton Austral. v sedert ln. Jau.Bauka u Billiton u Austral.. Geloste u u Billit. in vreemde havens Bank. Tin. Zeilend (de pic. a 2 Blokk. ger.) Voorr. bij de N H.-M. in alle hav. voor vol- 83381 1 86382 324S7 i 28070 fölR., f 57l/4 - 493/4 -56' 4 Schiedam, 1 Aug. Moutwijn f 13.50, Jene ver f20.25, Amst. Proef f22.Spoeling f 0.50, idem door de Schiedamsche Spoeling Vereeniging f0.50. Bill. Prijs v gende Veiling. n Zeilend e- a Banka Tin Billiton 22050 j 14900 j 18000 j 10000 KERKNIEUWS. Eergisteravond trad ds. M. N. J. Moltzer, Èredikaat bij de Nederl. Herv. gemeente te laarlem, die onlangs, wegens den ongunsti- gen staat zijner gezondheid, zijn emeritaat aangevraagd en verkregen heeft, voor de laatste maal op, in de Janskerk, bij welke gelegenheid een groot aantal gemeenteleden waren opgekomen. ZijuEorw. sprak naar aan leiding van Johannes II vs. 610, en nam in gevoelvolle woorden van de gemeente af scheid. Bij het eindigen der godsdienstoefe ning zong de gemeente Psalm 134. De waar dige en zeer geachte leeraar is ruim 79 jaar oud en heeft gedurende ruim 43 jaren al daar het predikambt bekleed. LEGER EN VLOOT. Den indruk, die door de daartoe benoemde militaire commissie bij gelegenheid der over de Koninklijke Militaire Academie gehouden inspectie werd verkregen, vat zij in haar rap port aan Z. M. den Koning aldus samen: //dat zij kan constateeren, dat die indruk zeer gunstig is geweestdat zij met de meeste voldoening heeft mogen ontwaren, dat de Koninklijke Militaire Academie steeds in bloei vooruitgaat: dat allen die aan deze in richting zijn verbonden, hunne beste krachten inspannen, om haar aan hare roeping te doen beantwoorden, nl. jaarlijks een niet onaan zienlijk getal goed wetenschappelijk gevormde en practisch bruikbare officieren in de ge lederen van het leger te doen plaats nemen." BESLUITEN EN BENOEMINGEN. Bij koninklijk besluit is benoemd tot be waarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Amsterdam, J. P. de Vassy, thans in dezelfde betrekking be trekking te 's Bosch. 1 rozenfeest. Het werd opgeluisterd door de muziek eener afdeeling van de kapel grena diers en jagers uit 's Hage, onder 4ireotie van den heer Erossel. Door jonge dames gemaakte rozenbouquet- jes werden aan de talrijke deelnemers rond gedeeld. Er heerschte eene prettige stemming, cn eerst laat in den avond ging men uiteen. Amsterdam1 Aug. 1884. Prij'zen der onderstaande effecten. genoteei pCt. de koers Nederland. Cert. Werk. Sch. 2' 6Sr/,( 3 80'/- 4 102», Hongarije. Obl. Leening 1867. 5 993 Goudleening 5 843/ia Italië. Obl. Paus. Leening 1860-64 5 88l/4 Oostenrijk. Obl.inpap.(Mei-N.) 5 66s;g w zilv.Jan.-Juli) 5 671'- Portügal. Obl. buitl. 1853-80. 3 493/, Rusland. bij Hope Comp. Oude Russen 5 100 Obl. 1877 Amst. L. I 20—100 5 95' s Spanje. Obl. buitenl. 1867, 1871 75 l>/4 Obl. buit. 18762 453/'t. //(Perpetuele) 4 57 binnl. f 12500— 25000l'/4 Obl. binnl. f1000- 5000 11/4 Turkije. Obl. Alg. Sch. 1865. 5 87/e V 1869. 6 9'/;i Egypte. Obl. Leen. 1876. 4 593/4 N.-Amkrika. Obl. Ver.-St. 1876. 41/.. 110'/. u 1877. 4 118>/s Columbia. Obligation4'/? 28'/, Peru. Leening 1870 6 11 1872 5 8'Vu Oostenrijk. Aand. Nat. Bank. divid. 119 Nederland. Holl.IJz. sp.Aand. 151' - M. tot Expl. St. spw. Aand. 114 Cent.spw. gest.Obl. 1, 69'/, Ind. spw. Aand.144 Rijn spw. volg. Aand107 Boxtel Wezel Obl. 4'/s 15 Boxtel Wezel Obl. 1S75 6 62 Italië. Zuid-Ital.Spw.Obl 3 56s/„ Rusland. Gr. Spw. Mts.Aand. 5 121'/., Balt. spw. Aand. 3 54 Jelez Griasi Obl. 5 90 Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Chark. Obl. f 1000. 5 93',a Morschansk Sysran Aand5 56' '4 Riaschk Wiasma Aand5 56 Amerika, Chicago N. W. Cert. Aand. divid. 130'. N.-York Lake Erie W. S. Aand. 15", 3 Illinois Cert. Aand. 128 Miss Kansas Texas Obl. Cert7 10P/4 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Amst. f1000 3 il04'/, f1003 1109'/, Kan.-Mij.C.vA. 100s/s Stad Rotterdam 3 101 Gem. Crediet 3 95 '/4 Pal. v. Volksvl. 1867 110 Belgie. Stad Antw. 1874. 3 98l/s Brussel 1879. 3 99'/, Hongarijk. Staatsl. 1870. 100V, Stuklweiss. Spw. 4 93l/; Theiss Reg. Pr. Obl. 4 95 Oostenrijk. Staatsl. 1854 4 103s/, 18605 lil7/, 1864 140'/, Crediet-Inst. 1858. 1461/- Bod.Crd.Amst.Obl. 3 807/9 Stad W eenen 1S74. 104'/» Pruissen. Th. 100. 1855. 3'/» Keul. Mind-Spw. 3'/- 123J/4 Rusland. Staatsleen. 1864. 5 132 1866. 5 1283/4 Servie. 3 64 Spanje. Madrid 1868 3 44', 4 Turkije.^ Spw-leening 3 9' zwitserland.Genève Aand 3 81', 2 Geldkoers. Prolongatie 3 pCt. Commissariaat, ran Politie te Haarlem. De voorwerpen zijn dadelijks, uitgezonderd des Zondags, van Js middags 12 tot 2 ure, voor de eigenaars terug te bekomen. Ecu bloedkoralen kettinkje, een armband, een knop van een remontoir-horloge, twee kaarten met groen passement, een parapluie, een kinderschoen, eenig geld in een papiertje gewikkeld, een zak met mos, een rijtuigmoer, een koperen kraan, twee sikkels, een pakje corsctvecren enz., een zak met wasebgoed, een breukband en eenige sleutels. Terug te bekomen bij N. P. Blesgraaf, Donkere Spaarne, een jas en hoed; bij mej. Boukuis, Gierstraat, een blauw geruit boeze laar. Alles op straat gevonden. In de Tramwagens achtergelaten. Ecu paar zwarte handschoenen. Aan het bureau der gemeente-reiniging, Harmenjansweg No. 41, een zilveren Tepel terug te bekomen. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. BURGERLIJKE STAND. Volgens het Algemeen Verslag Opnieuw zijn te Schiedam 48 stuks run deren onteigend om te worden afgemaakt als verdacht van longziekte, als 20 stuks toebc- booreude aan J. C. Hoek, 17 aan C. Hoogen- boezem en 11 aan P. H. Kramers, allen vee houders aldaar. Maandag werd te Tiel eene hoeveelheid van ongeveer 2'/s mud peren aan de markt gebracht, waarvoor f 100 werd gevraagd. Den eigenaar werd de hooge som van f70 gebo den, doch hij wilde voor dien prijs niet van de hand doen. De te Boskoop gehouden rozenteutoon- stelling werd Dinsdagavond besloten met een 2') Juli. C. de Wilde, geb. Halm, d. -30 A. Bos, geb. v. d. Oord, d. - 31 A, H. Zwa- ncvcld, gob. v. d. Werli', d. - M L. v. d. Aar, geb. Houtkamp, z - M. L. Eortgens, geb. Schous, z. - C. M. L. Ruigrok van der Werven, geb. Ruetener, d. - T. H. Krab bendam, geb. Moetwil, z. - M. Engelman, geb. Pcraok, z. - 1 Aug. L. H. Zandstra, geb. van 't Hek, z. OVERLEDEN 31 Juli. J. E. van Zalen, 17 md, z., KI, Houtstraat.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3