FEUILLETON. BINNENLAND. Tweede Blad. Maandag 4 A ugustus. ALGEMEEN' OVERZICHT. Na eene discussie, waarbij bet, blijkens de telegrammenuit Parijs, nog al vrij heftig toeging en ver scheidene sprekers, o. a. de bekende Paul de Cassagnac, tot de orde ge roepen moesten worden, heeft de meerderheid in de Fransche Kamer van afgevaardigden besloten, toe te geven aan de wenschen van den Se naat en het ontwerp tot wijziging- der constitutie ook zonder het be ruchte art. 8 goedgekeurd. Het was voornamelijk te danken aan het voorafgaand overleg tusschen den minister-president, den heer Perry, en de republikeinsche unie gevoerd, dat deze beslissing gevallen is. Onder de tegenwoordige omstandigheden, meende men, dat het verstandig zou zijn een conflict tusschen de beide takken der wetgevende macht te voorkomen, daar zulk een conflict toch altijd eene zekere bewegingin den lande veroorzaakt, en elk dei- partijen hare vurige aanhangers telt. Maandag- a. s. zal nu, zooals wij gisteren reeds mededeelden, het con gres bijeenkomen. Opmerkelijk is het, dat hij de bovengenoemde discussie een der radikale afgevaardigden de vraag opperde of elk der leden, die aan de beraadslagingen van het con gres deelnam,alsdan niet het recht had bijzondere wijzigingen voor te stel len. Men zou hieruit mogen opma ken, dat het plan bestond, den Se-, naat te overrompelen, en hij verras sing een maatregel door te drijven, die hij het voorafgaand onderzoek gevallen was. De minister evenwel ontkende het, dat de afgevaardigden daartoe de bevoegdheid bezaten. Wel kon men de schrapping van een of meer artikelen voorstellen, doch eene wijziging kon niet in behandeling genomen worden, voor èn Kamer èn Senaat daarover elk afzonderlijk hun gevoelen gezegd hebben. Deze verklaring lokte van de banken dei- uiterste linkerzijde een tamelijk hef tig protest uit. Uit Shanghai werd aan de Times geseind, dat thans eene schikking was getroffen tusschen Frankrijk en China, hoewel men te Parijs zelfs aan de bureau's der ministeriën daar van nog geheel onkundig was. Men hield het bericht dan ook eenvoudig voor een canard of eene beursma- noeuvre. Volgens datzelfde telegram, zou het bedrag der schadevergoeding vastgesteld zijn op 5,200,000 taëls, een bedrag, dat al te laag is, om het voor waarheid aan te nemen. In Frankrijk toch, eischt de publieke opinie een vrij hoog bedrag, omdat het hier eene trouweloosheid van Chineesche zijde geldt, en de eer van het Fransche leger er mede gemoeid „DE UITDRAGER". Roman uit het alledaagsche leven. Daar zullen zeker goede zaken onder den hamer komen, merkte Bleekman aan. Me gunst, daar zul-je op 't laatst een zekeren mosjeu Eduard zien voorbijrijden, die mor gen zal reizen naar de rechtbank te S...., voor procureur of griffier ge loof ik. Zal 't juffrouw Mathilda een groot pleizier doen, nog eens afscheid te kunnen nemen van hemze heb ben toch altijd met mekaar gespeeld, tusschen de koffiezakken en suiker- brooden. Weet ik toch nog, als of 't van daag gebeurd is, als ze is rond gehuppeld in het blauwe ka- toene kleedje van mij, en Eduard met zijn kort wijd broekje, en met een is. De regeering zal derhalve zoo gemakkelijk niet er toe te bewegen zijn haren eisch, die reeds van 300 millioen op 100 was gedaald, nog maals te verminderen, daar zij zeer goed zou begrijpen, dat de volksver tegenwoordiging- zulk eene schikking nimmer zou goedkeuren. De nieuwe legitimistische partij heeft andermaal eene bijeenkomst gehad, minder be zocht dan de vorige, waarin zij Don Juan de Bourbon tot haren kan didaat naar het koningschap heeft geproclameerd. Of deze de hem toe gedachte eer zal aannemen, is een tweede vraag. Het nutdat er in zulk een pretendentschap steekt, weegt niet op tegen de lasten, die het medebrengt, en bovendien is de toekomst, waarin de lelievlag weder van de Tuileriëen zal wapperen, nog zoo verre verwijderd, dat niemand weet, wanneer zij in Frankrijk ko men zal. De cholera-epidemie blijft God dank, voorloopig beperkt tot Zuid- Frankrijk, hoewel de regeering het noodig geoordeeld heeft, het geheele land door, flinke voorzorgsmaatrege len te nemen, en overal, waar dit maar eenigszins geschieden kan, ba rakken, ter verpleging van lijders aan deze besmettelijke ziekte, te stichten. De meeste afgevaardigden der Europeesche conferentie waren gis teren op de gehouden bijeenkomst voorzien van de instructiën hunner regeeringen, met betrekking- tot het ingediende bemiddelingsvoorstel, en toch kon de vergadering geen enkel besluit daaromtrent nemen, omdat de heer Waddington verklaarde, dat hij nog geen enkele aanwijzing daar omtrent uit Parijs ontvangen had. Hij hoopte, dat binnen enkele dagen hem de noodig-e orders zouden wor den toegezonden; althans hij had er bij den heer Ferry op aangedrongen, dat deze eenigen spoed zou maken met het nemen eener beslissing. Te Londen is men over het algemeen vol goeden moed, omtrent den uit slag der beraadslagingen, waarover algemeen het gevoelen isdat het bewuste voorstel vele der moei lijkheden, die eene vredelievende oplossing in den weg stonden, op heft. De Egyptenaren waren, zoo meldt men uit Cairo, alles behalve ingenomen met het bericht, dat eene voorloopige schikking mogelijk werd geacht. Voor alles, wilde men aldaar eene definitieve regeling; en elke over eenkomst, die de beslissing voor eenigen tijd uitstelde, aehtte men daar nadeeliger dan eene besten- ging van den tegenwoordigen toe stand. Zooals onze lezers evenwel reeds bekend is, beoogt het bemid delingsvoorstel geenszins eene tijde lijke oplossing, doch heeft het een blijvend karakter, zoodat hiermede het te Cairo geopperde bezwaar vervalt. Trouwens, wanneer het er op aankomt, zouden de mogendhe ronden Tyrolerhoed! Ze bennen me geweest, nah, God straf me, als broer en zuster! Nah, we weten 't wel, maar spreken' we er niet meer van Zooals Jonas het gewild had, ge beurde het ook, en Betje werd be richt, dat men Eduard in Oberhof ontmoeten zou. Het gedrag van den vader ver wonderde moeder en dochter intus- schen ten hoogste. Zij wisten dat hij heel en al tegen die verbintenis was, daar hij er slechts onheil voor Mathilda in zag, en nu bevorderde hij onder zijne oogen zelfs een samen komst, een laatste afscheid, dat juist op de uitgekozen plek voor de jon gelui onvergeeflijk zou zijn, en aan hunne dweepende, romantische liefde het rechte voedsel verschaffen zoude. Zij kwamen eindelijk, daar zij vol strekt geen redelijken grond vonden, tot de meening, die afscheidsreize voor de uiting van een veelbetee- kenende verandering in het oordeel den zich zeker al bitter weinig be-1 kommeren omtrent het gevoelen der j Egyptische autoriteiten, en per slot van rekening zouden dezen al bitter weinig er tegen kunnen doen, wan-1 neer Europa het goedvondeene voorloopige schikking te maken. Hoofdzaak toch is het of Frankrijk en Engeland het in deze eens kun-1 nen worden. De heer Stanley, die gedurende! ruim drie jaren in het Congo-ge- bied vertoefde om daar de zaken voor de Afrikaansche maatschappij de regelen, vertoeft op dit oogeu- blik in Engeland, waar hij bij zijne aankomst door eene overgroote me nigte met geestdrift werd ontvan gen. Wanneer men ook het verslag leest van alles wat de moedige en ondernemende reiziger in die betrek kelijk korten tijd tot stand wist te brengen, dan staat men verbaasd over de veerkracht en de werkzaam heid, welke hij daarbij ontwikkelt. In een betrekkelijk ruw en onbe schaafd land, wist hij toch met uiterst beperkte hulpmiddelen een bijna geregelden Staat te organisee- ren. Ruim 200 handelsstations legde hij aan, voerde een geregeld regee- ringsstelsel in, waarbij eene goede controle over de ambtenaren werd vastgesteld, verschillende tractaten werden gesloten met de hoofden der negerstammen, welke deze streek bewonen, en onder dit alles vond hij nog gelegenheid zijne ontdek kingstochten voort te zetten. Daar toe bracht hij betrekkelijk groote stoomvaartuigen over de waterval len heen op den bovenloop aan de Congo-rivier, en hiermede voer hij bij deze op, tot bijna aan hare mon den. Het is dan ook voornamelijk aan hem te danken, dat de bescha ving in Midden-Afrika een ruim veld ter bearbeiding is geopend; en dat deze bearbeiding niet achter wege zal blijven, daarvoor staan ons de bepalingen borg, waaronder ver scheidene mogendheden de Afri kaansche maatschappij als souve- reine over het Congo-gebied hebben erkend. Uit Duitschlaiid komt het be langrijke bericht, dat de gezond heidstoestand van den Rijkskanselier thans zoo gunstig is, als dit in jaren niet het geval was. Op raad van zijn geneesheer, zal de prins dan ook dit jaar de baden niet gaan ge bruiken, maar zal hij de parlemen taire vacantie op zijn stot te Varzin doorbrengen. Wanneer men bedenkt, dat de vorst, ondanks zijne hooge jaren, nog altijd de ziel is van de Duitsche politiek en hij zijne aan dacht nog over elk vraagstuk, dat daarmede in betrekking staat, laat gaan, dan gevoelt men eerst recht, dat de gezondheid van vorst Von Bismarck zoowel voor Duitschland, als voor geheel Europa van het hoogste gewicht is. Bij verscheidene vraagstukken toch doet zijn wil de balans naar de eene of andere zijde overslaan, want zijn woord geldt voor velen als een bevel. De Iersche onruststokers in Ame rika hebben gemeend zich ook te moeten inlaten met de aanstaande presidentskeuze. In eene vrij woe lige vergadering, waar de voornaam ste mannen der dynarniet-partij aan wezig waren, werd het voor en tegen der verschillende kandidaten ernstig overwogen, en de slotsom der beraadslagingen was, dat men de kandidatuur van den heer Blaine zou ondersteunen. Of deze nu zoo hijzonder op dien steun gesteld is, is eene andere vraag. Het zou toch wel eens kunnen zijn, dat deze bondgenootenenkel voorstanders van den heer Blaine, wien de mou- strueuse aanslagen dezer booswich ten pijnlijk aandoen, zijn kamp ver lieten en zich bij den tegenstander voegden, op wien de Ieren fel zijn gebeten. Bij de ordelievende men- schen toch is de haat, die de op roermakers den eenen of anderen persoon toedragen, juist voor dezen eene aanbeveling. Te Warschau duren de arres- tatiën, wegens deelname aan de samenzwering, voort. Bijna dage lijks wordeu weder andere personen, die men van deelgenootschap daar aan verdenkt, in hechtenis genomen. De keizer zelf moet ten aanzien der voorgenomen reis door Polen nog geen besluit genomen hebben. Enkelen in zijne hofhouding drin gen er op aan, dat hij, ondanks het voorgevallene, zijn eerst opgevat plan om de manoeuvres der troepen bij' te wonen, zal uitvoeren; terwijl anderen het geraden achten, dit voornemen op te geven. In den loop der vol gende week ziet men deswege eene beslissing tegemoet. Thans reeds moet evenwel uitgemaakt zijn, dat van het uitstapje naar Kopenhagen dit jaar niets zal komen. eenige burgers, met een brandspiflt gebluseht. De oorzaak is onbekend- De schade is nog al belangrijk. Gisteren is het bureel der Ne- derlandsche Bell-Telephoon-Maat- schappij in de Smedestraat verbon den met het Rijks-telegraafkantoor alhier. De abonné's dier Maatschap pij worden daardoor in de gelegen heid gesteld, hunne telegrammen telephonisch van dat kantoor te ont vangen en, omgekeerd, uit hunne woningen of kantoren ze telepho nisch over te brengen naar het Rijles- kantoor, zoodat voor de geabonneer- den vervalt de bezorging per bestel ler en de schriftelijke aanbieding aan dat kantoor. Hunne verdere be handeling op de telegraaftoestellen blijft gelijkgesteld met alle andere telegrammen. Het Stedelijk Museum van Schilderijen en Oudheden op het Raadhuis alhier is in de afgeloopen maand Juli bezocht door 481» tegen en 473 zonder betaling. In de boerderij van O. Rus, Sloterweg DD 26, is Donderdag door broeiing verbrand 20,000 kilo hooi. Met behulp der spuit is de woning behouden gebleven. Ook bij A. Knibbe, Spaarnwou- derweg CC is er brand ontstaan door kooibroeiing. Haarlem, 2 Augustus 1884. Heden werd alhier op de gebrui kelijke wijze, door het uitsteken dei- vlaggen van openbare gebouwen, vele particuliere woningen enz., het carillon-spelen alsmede het parade- maken van Schutterij en garnizoen, de 26e verjaardag gevierd van onze Koningin Emma. De parade, heden morgen gehou den, werd door uitstekend weder be gunstigd en liep in goede orde af. In denvroegen morgen van heden, omstreeks 48/4 ure, is een felle brand uitgebroken in de stoomboot Haar lemRotterdam, directeur de heer W. Bus, liggende in het Spaarne alhier, waarbij een aantal koopmans goederen zijn verbrand. De brand is door de politie, geholpen door Wegens den rouw zal de verjaar dag- van H. M. de Koningin heden op het koninklijk landgoed Het Loo niet anders gevierd worden dan door een diner, waaraan o. a. genoodigd zijn de jagermeester des Koniugs te Apeldoorn, baron Bentinck. de hoofdintendant van 't Loo, de heer Verkouteren, de rentmeester, de heer Vorstein, en de burgemeester van j Apeldoorn, de heer Van Hasselt. IIH. MM. de Koning en de Koningin zullen, naar wij vernemen, tot 13 September op Het Loo ver blijf houden. Na de opening dei- Kamers, welke op 15 September plaats heeft, zullen HH. MM. zich voor eenigen tijd naar Luxemburg begeven, in plaats van naar het Zuiden, waartoe eerst plan bestond. Gisteren ochtend bracht de aartshertog Reinier van Oostenrijk een bezoek aan Rotterdam. Bege leid door deu heer W. v. Casteel en echtgenoote, den graaf van By- landt en eenige Rotterdamsche da mes, bezocht hij vervolgens de zalm- visscherij van den heer Dirkzwager, voor welk doel eene versierde stoom boot aan de Boompjes gereed lag om den aartshertog en zijn gezel schap te vervoeren. van den vader te houden; want die verkooping in Oberhof scheen hun een voorwendsel toe. Intusschen waren van den kant van Arnold ran Aken alle voorbe reidsels tot het vertrek van zijn zoon gemaakt geworden, 'tgeen den ouden heer in eene hem bijna geheel on bekende beklemdheid en onrust bracht. Deels om zijn zoon een plech- j tig heengaan uit het ouderlijk huis te bereiden, deels om zijn eigenI kwellende gedachten te verdrijven, j die hem zooveel te meer onverstan-1 dig voorkwamen, daar zij geen en-' kele verklaarbare reden hadden, had hij voor dezen avond een groote feest maaltijd in de voorkamer laten klaar maken, waarbij, buiten drie of vier oude vrienden en zijn boekhouder, nog zes vrienden van Eduard ge noodigd waren. Men wenschte nog eenmaal recht vróólijk te zijn. Maar voor dat afscheidsmaal wilde van Aken nog een ernstig onder Betrekkelijk het antiek notenhou ten kastje, dat eergisteren te Ara sterdam verkocht is voor ƒ1600, meldt de bekende antiquaar, de lieer Boas Berg, de volgende bijzonder heden «Het bedoelde kastje is een uniek houd met zijn zoon hebben, om hem alles in 't harte te prenten, wat een vader in zulke gevallen als gewich tig voor zijn zoon beschouwt. Daarom verwachtte hij hem met ongeduld, en kijfde, toen de duisternis inviel, inwendig bitter op den lichtzinni-1 gen zoon, die niet eens de laatste I uren van bij elkaar te zijn onver- deeld aan zijn vader kon wijden, j Tot groot geluk van Eduard, ver- j scheen hij toch, toen mijnheer Ar- nold druk op aan 't redeneeren was, en hij sneed verder alle redenen tot ergernis af, met de verzekering, dat hij toGh onmogelijk kon heen gaan, zonder van dezen en genen afscheid te nemen. Lieve zoon, binnen een half uur komen onze gasten, en daar wij waarschijnlijk lang te zamen zullen blijven en morgen ochtend tijdig moeten opstaan, zal ik u uw geld, uwe aanbevelingsbrieven enz. mee geven, en nog eerst ongestoord mijn hart ontlasten van datgene, wat ik al sedert langen tijd als een zware last voel drukken. Laat ons dus de weinige oogenblikken, die ons nog j resten, goed gebruikenwie weet i wanneer wij weer met elkaar zoo vertrouwlijk zullen kunnen spreken I Lieve vaderik ben geheel tot uw dienst bereid I Neem dan eerst dat geld daar. Dat zijn driehonderd daalders voor de eerste drie maanden. In ge val van nood, kunt ge zelf in S...., bij den bankier Toldt conip., een mijner handelsvrienden, geld opne men. Hier is een brief voor hem; go zult in zijn huis heel goed ont vangen worden. Daar zijn verder nog brieven aan dokter Wedel en aan den wethouder Wulfens. Alle maal goede vrienden, die tot de toon- aangevende huizen in S.... behoo- I ren en u in alle behoorlijke kringen toegang zullen verleenen. Maak ge bruik van deze aanbevelingen, en van i nu

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3