BURGERLIJKE STAND. exemplaar, wat zelden hier in Hol land voorkomt, zijnde door den be- roemdsten beeldhouwer van Frank rijk uit de 16e eeuw, Jean Gouchon vervaardigd. Het is het 2e exem plaar, dat ik ooit hier in Holland aangetroffen hebin Frankrijk vindt men zulke meer in beroemde col lecties.» De Volendammer visschers. die zich gerechtigd achten met de zoo genaamde kwakvisscherij voort te gaan, komen door die wets-overtre- ding nogal eens in aanraking met het gerecht. Zij getroosten zich ech ter, naar men ons meldt, in den regel die 1 of 2 dagen «losies in het groote huis» en gaan dan met hun bedrijf voort, of er niets ge beurd was. Dat het evenwel niet altijd ge makkelijk is voor de dienaren van het gerecht, de overtreders te arres teeren, ondervonden Woensdag een rijksveldwachter en een gemeente agent, die bij het vervullen van hun plicht op een dracht slagen ont haald werden; het was hun onmo gelijk den Volendammer reus, een kerel als een boom, te boeien. (D. v. Ned.) Gister namiddag te 12 ure heeft een 4jarig meisje in de Pannekoek- straat te Rotterdam, in een onbe waakt oogenblik uit een fleschje gedronken, waarin carbolzuur was. Het kind is tengevolge daarvan zóó ernstig ongesteld geworden, dat de geneesheeren vreezen voor haar leven. Donderdag ochtend is de heer Bert Brouwer te Nijmegen begon nen om de tribune en de wedrenbaan in gereedheid te doen brengen voor de wedloopen op 7 August, a.s. Naar men met grond verwacht, zal dit maal een veel grooter aantal paar den in het strijdperk treden dan op 2 Juni jl., en belooft het althans aanzienlijker te zijn dan bij de wed loopen op jl. Zaterdag te Bussem. In de gasfabriek te Apeldoorn is heden ochtend plotseling de nieuwe oven ingestort. Vier metselaars heb ben daarbij ernstige kwetsuren aan hoofd, beenen en rug bekomen en een hunner moest per brancard on- middelijk vervoerd wordenzijn toe stand is niet zonder zorg. Gisteren morgen te ongeveer 7 ure had bij de aanlegplaats der stoombooten te Slikkerveer het vol gende ongeval plaats: Toen de stoomboot Merwede I aan het veer lag, kwam een kleine jon gen met eene vlet aanroeien, waar in zich een heer met vrouw en kind bevonden, die zich aan boord der stoomboot wilden begeven. Aange zien zij bij het uitstappen zich te veel op ééne zijde der lichtgebouw de vlet waagden, kantelde deze, en allen geraakten te water. Onmid dellijk klemden ze zich met hun drieën aan de ijzeren stangen onder de rader kast vast, terwijl de heer de tegenwoordigheid van geest had tegelijkertijd het kind te grijpen, dat reeds in zinkenden toestand ver keerde. Het bootje werd inmiddels door den stroom medegevoerd, terwijl de reizigers, hoewel druipnat, hun ne reis voortzetten. De boot bleef nog geruimen tijd liggen tengevolge van den zwaren die welke mijnheer Korell u gege ven heeft. Toon aan die menschen dat ge de achtenswaardige zoon van een even geëerd als rijk man zijt. Ik wensch Eduard, dat ge fatsoen lijk leven zult en u geen wezenlijk vergenoegen zult onthouden; maar ik verlang ook, dat ge niet lichtzin nig schulden zult maken, zoo als maar al te dikwijls reeds gebeurd is, en volstrekt geen verbintenissen zult aangaan, die onzen eerlijken naam bevlekken kunnen, en u in de oogen van invloedrijke lieden in minachting zullen brengen. Wees trotsch in dit opzicht. Wees overi gens geen dwaas, die weelderig leeft en den modeduivel huldigt. S.... is eene havenstad of zeeplaats, vol ver leiding. De familiën bij wie ik u aanbeveel zijn bijna allen wel drie maal zoo rijk als ik ben. Met hen dus in weelde gelijk op te willen gaan is belachelijk, want zij weten heel goed wat de beurs van Arnold mist, waardoor de meeste booten over haren tijd kwamen. Eergisteren nacht, te half twee ongeveer, brak te Westerbroek plot seling een geweldige brand uit in de boerenplaats van den heer S. Iles- selink, bewoond door den zetboer J. Hoekstra. Deze brand had bijna aan verscheidenen het leven gekost, want op het laatste oogenblik ont waakten de bewoners, zoodat zij nog slechts in staat waren om bijna ge heel ongekleed aan het dreigend gevaar te ontsnappen. Alles, letterlijk alles wat zich in huis en schuur bevond, is verbrand. Ofschoon de oorzaak onbekend is, is wellicht aan het broeien van 't hooi dit onheil te wijten. Wij hebben toch in jaren niet zulk een last van het hooibroeien gezien als dit jaar. en er zijn streken waar alle boeren het hooi reeds een of tweemaal «ge stoken» hebben. De reden hiervan is, dat het gras vroeg is gemaaid en het hooi zonder regenwater er in binnengehaald is, zoodat het de volle «kracht» bezat. Voor zooverre het niet verbrandt en niet verkoolt, is dit zeer voordeelig, en zoo goed als ooit zullen de boeren dit jaar inzien hoe zij omtrent het hooi te handelen hebben. V A E I A. Beloonde snuggerheid. Een jonk man komt in een trein tegenover een heel mooi meisje te zitten, waar mee hij dolgaarne eens kermis zou willen houdendaarom trekt hij de stoute schoenen aan en waagt bij 't vertrek van den trein te vragen «Gaat U ook mee Juffrouw?» Zij, heel snibbig: «Wel neen, ik ga niet mee, maar u is zeker op reis naar Meerenberg.» Een monster-bierproces is te Mun- ohen in Munchen in wording. Te gen 35 bierbrouwers is een gerech telijke instructie aanhangig wegens het gebruik van surrogaten bij het brouwen. Moeder. Hier, lieve ma*, is de rekening van de naaister, ik heb onze dochter een nieuw kleed laten maken, hetgeen haar prachtig zit; ze zal bepaald een man daarmede opdoen. Vader. Zoo, zoo, en hoeveel kost dat jachtcostuum? Dat iemand van alles een weinig weet, is zoo zeldzaam nietdat iemand van weinig dingen veel weet, ziet men niet dikwijls. Iemand kwam bij een fotograaf om het portret van een zijner vrien den te laten maken. Zeer gaarne, antwoordde de kunstenaar, waar is de bedoede persoon? O, die is lang dood; maar ik heb hier een oude reispas, daar staat zijn signa- ment op. KOLONIËN. BATAVIA, 28 Juni. Door den Goeverneur van Atjeh en onderhoorigheden wordt met het civiel gezag belast: a. over de Moe- kims Glé-Kambing en omstreken de majoor der infanterie etappen- commandant te Glé-Kambing A. H. van de Pol en zulks onder ge not eener toelage van f 200 'smaands. van Aken verdragen kan. Nu kom ik tot het onaangename punt, waar over ik u tot dusverre nog nooit gesproken heb. Ge hebt een liefdes geschiedenis met een jong meisje begonnen. Stil, ik wil niet weten wie het is en hoe ver het al gevor derd is. Ik weet er genoeg van om u te zeggen, dat er niets van kan komen, met mijn wil. God moge mij voor hoogmoed bewaren, maar ik heb geen naam, eer en vermogen in de wereld verworven, om mijn zoon te zien trouwen met iemand beneden zijn stand, alleen ter wille eens omgangs van de jeugd af aan. Overigens is het een eerlijke brave dochter, die niet verdient dat gij ze nutteloos meesleept. Maak dus een einde aan die zaakIk weet al wat je zeggen wilt: eeuwige liefde en zoo al meer; allemaal zotteklap. Werk liever flink, en wordt een degelijk rechtsgeleerde; talent hebt gij daartoe genoeg! Trouw dan Deze handeling is door de regee-1 ring goedgekeurd en zij bepaalt te vens. dat zoolang bedoelde opdrach ten voortduren één der plaatsen van controleur der 2e klasse bij liet j binnenlandsch bestuur in de bui tenbezittingen onvervuld wordt ge laten. De gepensionneerde kapitein der infanterie Kauffman heeft zich voor de vierde maal met een adres tot de Tweede Kamer gewend, thans inhoudende het verzoek: «voorals nog naar aanleiding der memorie, als bijlage overlegd met zijn adres van 31 Mei 1883, den Minister van koloniën inlichtingen te willen vra gen omtrent de voorstellen indertijd ten zijnen opzichte gedaan, en de wreede en onrechtmatige wijze, waarop hij, die gedurende vele ach tereenvolgende jaren niet anders en zelfs meer deed dan zijn plicht, van regeeringswege behandeld is geworden, en hem daarna verdiend recht te doen verschaffen.» CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend -. Een tweej. verlof naar Europa, w oir e us ziekte, aan den ninbt. op wachtgeld A. F. Weijdung, laatst contr. lc kl., en aan den udsp. contr. bij het bin. best. op .Tuvu eu Mndoera J. C. C. Slier. Geboorte-, Trouw- en Doodberichten. Bkvai.i.kn A. P. L. F runs?, geb. Van Eek hout, d., Batavia. J. Herklots, gcb. Vau Deun, z., Batavia. J. Grouw, geb. Fisser, d.. Ba tavia. GehuwdA. de Bruyu en P, A. Baron, Bang- kallan. W. A. Le Hiitte en M. H. Gonsalves Den Haag/Batavia. Overdeden F. C. D. Dutrieus, Soerabayn. l'. J. Serie, 2 nid., Snmarang. H. J. Altman, Madioeu. Mevr. W. de Ceuniuek vun ('apelle, geb. llillebrandt, Batavia. Vereenigde vergadering van de beide Kamers. Zitting van gisteren. Bij de behandeling van het ont werp tot benoeming der Koningin tot Regentes, bestreden de heeren Gratama en Ro'èll de opvatting, dat artt. 2 en 3 der wet van 1850, re gelende de aanvaarding van het re gentschap, nog zouden gelden. De heer Huydecoper uitte onder levendige toejuichingen den wensch, dat de wet nog "lang buiten uitvoe ring zou blijven. De heer Van Houten had geen bezwaar tegen het ontwerp, ofschoon hij met bezorgdheid den toestand tegemoet zag, eenigszins echter ge temperd door de overtuiging, dat de Kroon in ons staatsstelsel meer een plaats van ornament dan van fun dament inneemt. Daartegenover wees de lieer Schaep- man in een zeer toegejuichte rede er op, dat de Kroon evenals in de oude bouwstijlen de sluitsteen en een sie raad tevens is. De heer Van Eek opperde beden kingen tegen de benoeming eener vrouw tot regentes, evenals de heer Keuchenvusdie o. a. uit het eedsformulier voor de aanvaarding van het regentschap afleidde, dat de Koningin niet benoemd kan worden. De minister Heemskerk hield vol dat artt. 2 en 3 der wet van 1850 geldig waren als organieke bepalin gen, en wees op de geschiedenis, ten bewijze dat een vrouwelijke re geering volstrekt niet zwak behoeft te wezen. De indiening der wijzi ging van art. 198 der Grondwet bij den Raad van State was geschied overeenkomstig den wensch der Ka mer. Ten slotte is het wetsontwerp aangenomen met 97 tegen 3 stemmen (Keuchenis, Viruly Verbrugge en Van Eek.) De vereenigde zitting is gesloten. iemand uit een geacht edel huis, wier verbintenis u verder kan bren gen, en daarmee hebt ge vervult wat ge aan uw eigen levensgeluk, aan uw ouden vader en aan den staat schuldig zijt, dien ik alleen om uwentwille in 't zweet mijns aanschijns van niets af aan heb verworven. En nu uit daarmee, de zaak is nu in orde; ik wil niets meer hooren Maar lieve, beste vader! Niets meer daarover, as-je- blieft! verbitter mij den laatsten avond niet. Over een of twee jaar, weet ik, denk-je daarover heel an ders, en hij is een dommerik, die in plaats van in 't leven opwaarts te gaan terug treedt, betrekkiugen aan knoopt, die beneden hem zijn, en waarin hij noch leven heeft, noch ge schiktheid om te leven. Hij maakt zich zeiven ellendig, zoowel als het wezen dat zich aan hem verbindt. Gij zoudt dat zeker doen, bij deze STOOMVAARTBERICHTEN. Het stoomschip .Macassar- is 1 Augustus vail Batavia lc IJiuuidcu aangekomen. Het stoomschip .Jasou- vertrok Donder dag van Baltimore naar Botterdam. LEGER EN VLOOT. Gedurende de maand Juli zijn naar O-I. vertrokken 5S militairen (waaronder 3 schrij vers), ul. 36 Nederlanders. 17 Duitsckers, 1 Zwitser. 3 Belgen eu 1 Franschmautaar j West-Indië 33 militairen waaronder 30 Ned. 2 Duitschcrs, 1 Belg. l it O.-I. zijn terug gekeerd 74 militareu nl. 11 Nederlanders, 13 Duitsckers, 13 Belgen, 3 Zwitsers, 3 Frau- schen, 1 Luxemburger, De gemiddelde verblijftijd was 8 jaren, uiteeuloopende tusschen 1 en 25 jaBr. Op reis overleden 1, met paspoort gaan 30, mei pensioen 18 (minimum f 100 maximum f480) V an 25 man is de positie nog niet geregeld. Gisteren zijn bij het korps genietroe pen in het kamp van Zeist de onlangs be noemde 2e luitenants-ingenieur P. A. M. Hakstrob en J. Meijer beëedigd. Daarna zullen zij naar Haarlem worden gedirigeerd, ten einde door den eerstaanwe- zenden ingenieur aldaar in dienst te worden gesteld. Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken TE HAARLEM. Zondag 3 Aug. 1884. Groote Kerk. Vroegpredikatie ten 7 ure. Brutel de la Rivière. Voormiddag 10 ure Van Hoogenlmize, predikant te Dordrecht, (voor Escher). Namiddag 2,1)1-6 Brutel de la Rivière. (Zondag 5.) 's Avonds C ure Dr. L. Heldring, predikant te Zandvoort. (voor Snethlage). Nieuwe Kerk. Voormiddag 10 ure Dr. .T. H. Gunning, hoogl. te Amst. (voor Hoog). Jans Kerk. Voormiddag 10 ure J. D. van Brkel, pred. te BloemendaaL (voor Smeding). Woensdag Avond 6 ure Brutel de la Rivière. Bakenesser Kerk. Voormid. 10 ure (voor de kindei en) Bremer. Godsdienstonderwijzer, (voor Barger. Waalse/ie Kerk. Voormiddag 101- ure C. G. Chavannes, past. h Ley de. Luthersche Kerk. Voormid. 10 ure Mees. Vereenigde Doopsgezinde Kerk. Voormiddag 10 ure Craaudijk. Remonstrants Kerk. Voormiddag 10 ure Geen dienst. Broedergemeente. Voormiddag 10 ure Weiss. Maandag Avond 8 ure Mulder. Dinsdag Avond 8 ure Weiss. Chislelijke Gereformeerde Gemeente. Gedempte Oude Ginelit. Voormiddag 10 en 's Avonds 5 ure Mulder. Klciu Heiligland. Voormiddag 10 en 's Avonds 5 ure Schotel. Donderdag Avond 7ure S;hotel. Vrijdag Avond 8 Mulder. Zesended.ags-Baptisten (Parklaan 17.) Zaterdag Voormiddag 10 ure Prediking. Lokaal voor Vergaderingentot heil des volks. (Graviunesteeg No. 3.) Voormiddag 10 uur en 's Avonds 6 uur. Verga- lering van Gedoopte Christenen. Toegang vrij. s Middags van half 1 tot half twee uur, Zon- logsohool. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 2 Aug. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: "Westlandsche Zand f2.60 a dito lossen fl.40 a 1.50; Muisjes f3.20 a Andij kers f 3.50 a 3.Katwijker Zand f2.a 3.50, Westlandsche Klei in manden f a Katwijker blauwe zanders f a Rijnsburgers f a Haarlemmer Zand fl.a 1.20; Noordwijker Zand f 1.a 3.50 Sassenkeimer fl.a 3.50; Geld. Kralen f 1.60 a 1.90; Hillegoramer Zand fl.50 a 4.20. Aanvoer 5000 HL. Petroleum loco f9s/s E, Sept./Dec. f10. Tarwe zonder noteering, op levering fl lager, Nov. f238. Noteering van de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering iets lager, Oct. f165, 164, 165, Maart f165, 164, 165. Noteering van Menne Tliole. Koolzaad op 800 KG. Olie traag, April f339. Hoorn, 31 Juli. Kaas: Ter waag gewogen 360 stapels, wegende 100692 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f36.50 Hooi idem f Commissie idem f29.50, middel bare f Zaandam, 31 Juli. Heden waren alhier ter uwe geneigdheid. Laat dus die heele historie maar rusten, gij kent mijn inzichten daaromtrent, en dus: afge praat. Handelt ge daar tegenin, bij of na mijn leven, bedenk dan, dat ge het tegen mijn wil doet, en dat heeft, zoolang de wereld bestaat, nog nooit een kind zegen aange bracht. Uit! En Arnold kuste zijn onthutsten, geheel uit het veld ge slagen zoon. Laat ons nu zien of deu ouden Schaving de pons goed gelukt is. Van Aken nam zijn zoon onder den arm. die, in gedachten verzon ken, hoogst verlegen en zeer aange daan was. en trok hem uit het spreekkamertje naar de ruime voor kamer, waar de rijk bezette tafel stond, en Schaving in een rok, met witten halsdoek en hooge halsboor den als een nieuwe Ganvmedes den dampenden drank der vergetel heid bereidde, in welken stroom de diep ontmoedigde Eduard besloot zijn markt aangevoerd,4.4 stapels kleine Kaas eu stapels middelbare, fluogste prijs der Gras kaas f 32.— en middelbare f beiden per 50 kilogr. Leiden, I Aug. Aangevoerd 30 partijen Goudschc Kaasf 20.— a 2S.— Derby f 23.— a Lnidsche, de 150 kilo, f48 a 54. Edammer f a - Aanvoer 13 partijen, 640 stuks, wegende 3666 kg. Leiden, 1 Aug. De aanvoer en priizen ter Veemarkt, van lieden waren als volgt 3S stieren 1" 65 a 2S5. 1 OS vette ossen en koeien f165 a 320. of f 0.72 a 0.84 perkl., 90 vare id. f 150a 260, 20 graskalveren f22 a 57, 59 vette id. f 35 a SO of f 0.65 a 0.80 per kg., 17 nuchtere id. f 5.50 a 22., 1024 vette schapen f 20 a 36 of f0.55 a 0.65 per kg.. 858 weide dito f 16.- a 32.-, 382 lammeren f 8.— a 18.—, 38 magere varkens f 15 a 24, 170 biggen f4.50a 12.- veu lens fa - paarden f a 126 kalf- en melkkoeien f152 a 275. Schiedam, 2 Aug. Moutwijn f 13.—Jene ver f 19.75, Amst. Proef f21.— Spoeling f0.40, idem door de Schiedamsche Spoeling- Vereeniging f0.76. Vier-en-twintigste Muziekuitvoering in den Hout op Zondag den 3den Aug. 1884des middags van 2 tot 4 uur, door het Stedelijk Mu ziekkorps van Haarlem, onder direc tie van den Heer M. H. M L L E R, Kapelmeester. PROGRAMMA. Eerste Afdeeling. 1. Marsch au ClaironsPaihparé, 2. Ouverture. Die Lustigen Weiber von Windsor Nicola r. 3. Die Rosen aus dem Suden. WalzerStrauss. 4. Potpourri. ZampaHérold. Tweede Afdeeling. 5. Lustspiel. Ouverture. Kéler Béla. 6. Musikalische Tauschungen. Scureiner. 7. Potpourri Nationale, ter eere der Konin- gins verjaardag. Sociëteit „TROUW MOET BLIJKEN." CONCERT van de Stafmuziek van het 4e Regiment Infanterie, op Zon dag 3 Augustus 1884, aanvang des avonds 7 uur, onder directie van den Kapelm. H. A. GRENTZIUS. PROGRAMMA. Eerste Afdeeling. 1. Marche hongroisc „La damnation de Faust"Berlioz. 2. Ouverture «Sommer- nachtstraum"Suppé. 3. Spitsen WalzerGrbntzius. 4. Souvenir de »La dame blanche"Boieldieu. 5. Hussaren RittSpindler. Tweede Afdeeling. 6. Ouverture originale (eerste uilvoering) Joh. Oostelaar. 7. Grande fantaisie //der Bettelstudent"Millöckeu, 8. Paraphrase überdasLied //Wie schön bist du". Abt. 9. Marsch. PotpourriDunkler. 10. Vinken polkaGrentzius. Commissariaat m Politie te Haarlem. De voorwerpen ziju dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van 's middags 12 tot 2 ure, voor de eigenaars terug te bekomen. Een bloedkoralen kettinkje, een armband, een knop van een remontoir-horloge, twee kaarten met groen passement, een parapluie, een kinderschoen, eenig geld in een papiertje gewikktld, een zak met mos, een rijtuigmoer, een koperen kraan, twee sikkels, een pakje corsetveeren enz., een zak met waschgoed, een breukband en eenige sleutels. Terug te bekomen bij N. P. Blesgraaf, Donkere Spaarne, een jas en hoed; bij mej. Bouhuis, Gierstraat, een blauw geruit boeze laar. Alles op straat gevonden. In de Tramwagens achtergelaten. Een paar zwarte handschoenen. Aan het bureau der gemeente-reiniging, Harmenjansweg No. 41, een zilveren lepel terug te bekomen. BEVALLEN 2 Aug. A. v. d. Meer, geb. de Lugt, z. - F. Smits, geb. Reijerse, d. OVERLEDEN l 1 Aug. J. Blom, 84 j., Hagestraat. - A. Torringa, 5 md. z., Spaamwouderstraat. - J. H. van Maaswinkel, 9 j. z Scliagchelstraat. - G. H. Heerens, Doelatraat. rampen met ware woede te verstik ken. De laatste avond, het afscheids maal, ging als alle andere feesten voorbij.Zij. wien het gold, verveelden zich 't meest daarbij en moesten toch hun bewogen gemoed verbergen, om de plicht van gastvrijheid en onder houdendheid na te komen. De ge- noodigden zijn dan steeds de geluk kigsten hun hart is niet bijzonder aangedaan, en zij geven zich daar om ongedwongen aan vroolijkheid en genot over. Wordt vervolgd.) Ter drukkkerij van de Administratie van Haarlem's Dagblad.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 4