BIWKVlAM) Zij roept tegen Zondag een groote volksmanifestatie bijeen. Maandagavond kwam, terwijl de gemeenteraad bijeen was om te pro testeeren tegen de schoolwet, een ontelbare menigtebestaande uit verscheidene vereenigingen met ba nieren en muziekkorpsen, voor het stadhuis, schreeuwende en vorderend dat de Burgemeester op het balcon zou komen. De Burgemeester gaf hieraan gehoor en zeide tot de ver zamelde menigte, dat hij haar dankte voor hare ondersteuning tegenover de wethij voegde er bij dat zij op den gemeenteraad kon rekenen en maande haar tot kalmte aan. De stoet begaf zich daarna naar den goeverneur, steeds schreeuwende tegen het ministerie. Daarna ging de stoet uiteen. Met het oog op een waavschijn- lijkeu oorlog tusschen Frankrijk en (ihina, dringt de Petersburgsche Beurscourant er op aan, dat van deze gelegenheid gebruik gemaakt zal worden om Koeldja te herwinnen. Het blad houdt vol, dat de Russisch- Mongoolsche grens onmogelijk blij- j ven kan zooals zij thans is. De Times verneemt uit Foo-Chow van 4 Augustus, dat de Chineesche regeering een half millioen taëls heeft aangeboden als schadevergoe ding. Patenotre heeft geweigerd, deze som aantenemen. De onderhan delingen zijn afgebroken. Haarlem, 6 Augustus 1884. Morgen- en Vrijdag middag zal een cricket-wedstrijd plaats hebben tusschen de cricket-gezelschappen «Tonbridge Rovers» uit Engeland en de Haarlemsche cricket-club «Rood en Wit». Tot terrein voor den wedstrijd is uitgekozen dat bij «het Huis ter Kleef,» aan de Kleverlaan. Vrijdag zal de muziek der Haar lemsche schutterij het feest opluiste ren. Zondag 10 Augs. heeft er een wedstrijd plaats tusschen de Haar lemsche club, «Rood en Wit» en de «Hilversumsche cricket-club». Ook dan zal waarschijnlijk muziek het feest opluisteren. Een ieder die het aardige spel kent, zal ongetwijfeld deze «match» gaan bijwonen, en ook hunbij wie het minder bekend is, kunnen wij aanraden om eens een kijkje te nemen bij dit interessante spel. De van hoogst vertrouwbare zijde, u de jongste dagen hier ontvangen berichten omtrent den gezondheids toestand van Z. M. den Koning luiden voortdurend zeer bevredigend. Z. M. gevoelt meer en meer de goede nawerking van de ondergane bad kuur en is opgewekter en krachtiger dan na HDs. verblijf in de residen tie, onder de treurige omstandig heden van die dagen, kon worden verwacht. In Noord-Holland wordt de jacht op klein wild. met uitzonde ring van die op fazanten, geopend op 30 Aug., met zonsopgang, en die op fazanten op 15 Oct., mede met zonsopgang. - Tot toelating op den nieuwen cursus ter opleiding tot officier bij het wapen der artillerie hebben zich. naar wij vernemen, 43 adspiranten aangemeld. Het aantal opengestelde plaatsen bedraagt 15. (N. R. CL) te druk met zijnen handel, en liet de vrouwen doen wat zij wilden De heer Arnold van Aken had, zooals wij weten, bij het afscheid van zijnen zoon, ernstige, zwaar moedige gedachten. Het ging hem als iemand, die goederen heeft, zon der veel daaraan te hechten, maar wier bezit hem eerst dan belangrijk voorkomt als hij het plotseling moet missen. Dan kooit het op den voor grond, en dan eerst valt het hem in, wat men daarmee kon uitvoeren, hoe men het leven daarmede ver aangenamen kan, en.... hoe weinig men dat gedaan heeft. Bij dat ge voel van treurigheid en teleurstel ling voegt zich nog gewoonlijk de vrees voor de gevolgen, die uit zulke achteloosheid ontstaan moeten. Een vrucht der weinige opmerk zaamheid, die van Aken aan zij nen zoon besteed hadwas ten eerste die, dat Ediiard aan zichzel- Zooals wij vroeger reeds meld den, zal ter gelegenheid van de In ternationale Landbouwtentoonstel ling, van 25 Aug. tot 9 Sept. te Amsterdam te houden, een wedstrijd plaats hebben, waarvoor door den Minister van Oorlog de mede ver melde prijzen zijn uitgeloofd, ter ver krijging van goede inlandsche trek en rijpaarden voor de troepen. (On der «inlandsche paarden» worden verstaan paarden, waarvan, uit een door den Burgemeester der gemeente af te geven verklaring, blijkt, dat zij in Nederland gewonnen, geboren en verbleven zijn, zoodat die van gekruist ras geenszins zijn uitge sloten.) Voor de toekenning van de prij zen en premiën, alsmede voor aan koop voor de remonte, is bepaald dat de te bekronen paarden geschikt zijn voor den militairen dienst; dat zij niet hooger zijn dan 1.56 en niet lager dan 1.52 M.dat zij hebben een minimum-leeftijd van vol 4 jaar of een maximum-leeftijd van 6 jaar dat uitgesloten zijn bonten, schim mels, witten, isabellen en klopheng sten, en dat zij gemiddeld tegen den maximum remonte-prijs van f 650 door het Departement van Oorlog desverkiezende kunnen worden aan geschaft. Deze tentoonstelling zal plaats hebben op 2 en 3 Sept.; de inzen ding moet geschieden op 2 Sept. des morg-eus tusschen 7 en 9 uren, terwijl de paarden niet vóór 3 Sept. te 4 uren de Tentoonstelling zullen mogen verlaten. Opgaaf van het aantal in te zeu- den paarden, met duidelijke vermel ding van naam en woonplaats van den inzender, moet schriftelijk en vrachtvrij zijn ingekomen bij den Secretaris van het Uitvoerend Comité, den heer P. F. L. Waldeck, Stad houderskade 82, te Amsterdam, vóór 20 Augustus. Het U. D. verneemt dat de maatregelen genomen bij koninklijk besluit van 21 Juli 11.. ten opzichte van ongewasschen linnengoed, niet zullen worden toegepast op de ba gage der reizigers, die via Vlissin- gen naar Duitschland doorgaan en slechts in geplombeerde wagens de spoorweglijnen in ons land transi- teert. Deze bagage is namelijk van visitatie vrijgesteld. De ambtenaren der belastingen van de grenskantoren hebben verder in ons land bij het onderzoek der bagage van reizigers uit het buiten land in Nederland komende, met het oog op ongewasschen lijf- en beddegoedin lastden reizigers zoo weinig mogelijk overlast aan te doen. Bij koninklijk besluit van 21 Juli, in werking getreden 1 Augus tus jl., is aan de ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen, van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken en der directe belastingen en van het kadaster nadrukkelijk verboden, nevens hun ambt eenig beroep of bedrijf uit te oefenen of voor hunne rekening te doen uit oefenen. Door eenige balddadigen is gisteren nacht tusschen 2 en 3 uur eene schandelijke verwoesting aangericht aan den Amstelveeuschen weg te Amsterdam. De met smaak aange legde en met zorg onderhouden tuintjes voor de huizen tegenover het Willemspark zijn vertrapt, de ven, aan de dienstboden, aan zijne onderwijzers en aan de toevallige bemoeiingen van Schalm was over gelaten. Vele koks bederven de soep. De meest verscheiden en tegen overgestelde invloeden, waaraan i Eduard blootstond, hadden tenge- j volge gehad, dat al zijne begeerten, j hartstochten en kwade gewoonten des te vrijer zich ontwikkelen kon- 1 den. Zijn gevoel, van nature zoo vatbaar, verdoofde ook even zoo licht; zijne zucht tot werkzaamgeid was traag, zijn wil vast en onbepaald; kortom, zijn karakter veel te zwak, om niet alles voor hem te moeten vreezen. Eduard leerde spoedig zich als den zoon eens rijken mans beschou wen en flauwe begrippen te voeden van de ernst tot den arbeid en het streven, vooral van het geheele men- schelijke bestaan. Hij meende dat alles van zelf kan gaan, dat iedere zaak zeer gemakkelijk en het leven heesters en bloempotten uit den grond gehaald en vernield, een wit beeldje gebroken. Een der groote beelden voor het Broekerhuis is van het voetstuk gehaald en in stukken ge slagen, terwijl in de dwarsstraten de bordjes voor de winkels afgerukt, en ruiten zijn ingeslagen. Een bok- kewagen werd door de straatschen- ders medegenomen of in den Over toom geworpen: een slijpsteen, in gebruik bij een der nieuwgebouwde panden in de Kostersstraat, werd, niettegenstaande 4 man daaraan eene zware vracht moeten gehad hebben, te water gegooid. De politie doet ijverig onderzoek. Men heeft ver moedens op 4 personen, van welke een reeds in handen der politie is gevallen. A Hoeveel er gereisd wordt, kan men eenigermate schatten naar de mededeeling dat Zondag jl. de ont vangst aan het Centraal-station te Amsterdam ohgeveer f 10.000 be droeg. Maandag herdacht Gerrit Zeevink zijn 50jarigen dienst ter zetterij der firma Spin en Zn. te Amsterdam. Blijkens den feestelijken dag, hem bereid, hadden ook anderen den ju bel-datum niet vergeten. Verscheidene kunsthandelaars te Amsterdam hebben zich per request tot den Minister van binnenlandsche zaken gewend, met verzoek aan de bewaarders van het Rijks-museum in het vervolg de verkoop van pho- tographieën te verbiaden. Door de artillerie worden bij Den Helder oefeningen gehouden in het vuren met zwaar kustgeschut (ka nonnen van 24 cM)de schijf is op een zandbank geplaatst, of wordt door een raderboot gesleept achter aan een langen tros. Vrijdig was, naar men aan het Amsterd. Dbl. mededeelt, bijna een groot ongeluk gebeurd. Een torpe doboot der marine ging door het Noordergat langs Texel naar zee, maar was niet opgemerkt door de artillerie, want een drietal granaten sloegen te water in de onmiddellijke nabijheid van dit scheepje, dat zich daarop, met volle kracht stoomende, spoedig verwijderde. Te Wassenaar heeft jl. Zaterdag tusschen een tweetal boerenknechts eene hevige vechtpartij plaats ge had, waarbij de aanlegger van den twist zoo verwond werd, dat hij in 't Academisch Ziekenhuis te Lei den moest worden opgenomen. Gisteren ochtend zijn te Leiden door de politie aangehouden twee personen, er uitziende als zwervers, de een tamelijk lang. de ander van middelbare lengte, die in de bank van leening eenige zilveren lepels en vorken, enkele gemerkt M. M., hebben beleend en die voorwerpen door diefstal zullen verkregen heb ben. Hun die omtrent de herkomst dier lepels en vorken inlichtingen kunnen geven, wordt verzocht zich aan het Commissariaat van politie te Leiden aan te melden. Een vrachtwagen van de firma Van Gend en Loos geraakte gisteren ochtend bij het keeren in het water van de Stille Veerkade te 's-Hage. Het paard kwam onder den wagen en werd dood uit 't water gehaald. De wagen en de goederen werden zelf een dans op rozenblaadjes is, zoo men maar geld bezit. Zijne nei ging tot droomerijen en het zoete nietsdoen, zijne hartstochtelijkheid, zijn genoegen in zinsbekoring, praal en grootheid, gevoegd bij eene bui tensporige verbeeldingskracht, be vorderden daarenboven de innerlijke zwakte zijn karakters, de slavernij van zichzelven. In weerwil van dat alles bezat hij een uitmuntend hart, dat beslo ten was tot alles goeds en edels, een sterk sprekend gevoel van recht en onrecht, benevens de eerzucht om van hem zelveu iets gewichtigs, iets groots te maken. Hij bezat ta lent en eene natuurlijke aangename wijze van dat te doen gelden; ein delijk een bepaalden afkeer van wat leugenachtig, dom of gemeen was. Eduard vereenigde dus ai het goede en het kwade in zich wat een jongeling bezitten kan; maar op 't drooge gebracht. De voerman werd ernstig aan den arm gewond. Bij de gisteren te 's-Hage gehouden cricket-wedstrijd tusschen de Ton- bridge Rovers en de Haagsche Cric ketclub verkregen de Hollandsche spelers, die gisteren nog in het spel waren, 52 punten. In het geheel zijn bij dezen tweedaagschen wedstrijd dus behaald: door de Engelsch en 163 en door de Hollanders 98 punten. Na afloop van de «match» werd nog een vriendschappelijk concours ge houden, waarbij Engeland 66 en Holland 44 punten verkreeg. De Haagsche Cricketclub bood beide dagen aan de Engelsche club een dejeuner aan. Gisteren morgen wer den bij dit ontbijt door den president der Haagsche club, den heer J. van Stolk, eenige hartelijke woorden ge sproken, waarop door den voorzitter van de Engelsche Cricketvereeni- ging, den heer A. Lucas, geant woord werd. De vorige week deed zich te Dor drecht weder een verschijnsel van vergiftiging voor bij een jongeling, over wiens ledikant een nieuw cre tonnen behangsel hing, dat hij schei kundig onderzoek eene buitengewoon groote hoeveelheid arsenicum bleek te bevatten. Nabij Deutichem viel Maandag morgen een landbouwer van een zwaar beladen hooiwagen. Een der wielen ging over zijne borst en de man was onmiddellijk een lijk, eene vrouw met vijf jeugdige kinderen nalatende. Dezer dagen vervoegde zich een net gekleed heer, Duitscher, in het logement van den heer V. te Ren- kum, en besprak voor onbepaalden tijd eenige kamers, die hij onmid dellijk betrok. Nadat hij aldaar eeni ge dagen vertoefd had, ging hij als naar gewoonte zijne morgenwan deling maken, en nam uit voorzorg eene parapluie mede. Hij kwam echter niet terug, en des avonds ontving men eene briefkaart, waarin hij meldde, dat hij naar Rotterdam was afgereisd, en over eenige dagen zou terugkomen tot betaling van zijn gemaakte verteringen. Daar men spoedig begreep met een op lichter te doen te hebben, werd de politie met de zaak in kennis ge steld, die hem te Rotterdam spoedig vond. Daar er geen termen beston den om hem gevangen te nemen, werd hij als zonder middel van be staan over de grenzen gebracht. De heer V. ontving zijne parapluie te rug, maar geen geld voor het ver leende logies. Men schrijft uit Goes aan de M. C.: Seder eenigen tijd heeft men hier het onverkwikkelijke schouwspel van een huisgezin, bestaande uit man, vrouw en kinderen, wonende op de publieke straat in eene hut, samengesteld uit eenige latten en eenige ledige baalzakken. In die zeer primitieve woning heeft de familie o.a. de laatste regen- en hagelbuien getrotseerd. Tengevolge van minder goede verstandhouding tusschen man en vrouw, wordt deze hut nu alleen door den vader en een deel der kin deren bewoond, terwijl de moeder met de overige kinderen een onder komen heeft gevonden in de schuur, waar de pachter der gemeente-mest- hoopen en beerputten zijne karren bewaart. hem ontbrak de wijze, leidende hand des opvoeders, welke die goede zucht wist aan te kweeken en die booze zucht wist te onderdrukken of uit te roeien. Op die wijze ontwikkelde in hem alles, zonder onderscheid zijn karakter alleen bleef onvast. Dit viel den ouden heer van Aken eerst in 't oog, kort voor en na de scheiding, en bij nader onderzoek zag hij toen tegelijker tijd hoe zeer hij het hem door God geschonken pand verwaarloosd had. Het bevel des vaders om Eduard tot de hoogeschool voor te berei den, ten einde in de rechten te stu- deeren, was van de zijde des onder wijzers nagekomen, die daarom geen middel of kunstgreep onbeproefd liet, om zijnen kweekeling de noo- dige wetenschappen te doen ver werven, opdat deze met glans het admissie-examen zou kunnen afleg gen. Overigens liet hij Eduard doen en laten wat deze verkoos. Onwil om te werken, of bij ver dienste onwil om de geringe huis huur te betalen, schijnt de eenige aanleiding te zijn tot dien treurigen toestand. Omtrent het gebeurde te Osch wordt nader gemeldGisteren avond om half elf had hier weer een moord- tooueel plaats. De maréchaussée M. was dien avond vrij van dienst en ging 's middags in burgerkleeren uit. Zijne wandeling beperkte zich echter tot het bezoeken van enke le herbergen, met dat gevolg, dat hij 's avonds in beschonken toestand verkeerde. Van dien toestand maak ten zekere personen gebruik, om M. eene herberg binnen te troonen, waar hij onmiddelijk werd aange vallen en een geducht pak slaag kreeg. De mishandeling was van dien aard, dat zijn gelaat geheel bebloed was. M. nam daarop de vlucht, zoo goed en kwaad dat ging, doch zag zich spoedig op het eenzaam pad, dat hij had ingeslagen, door een man gevolgd. Wat er tusschen hen gebeurd is, daaromtrent is nog niets zekers te zeggen, evenmin of nog anderen er bij waren, doch zeker is het, dat de vervolger later in eene herberg is aangekomen, waar hij klaagde aan het been gewond te zijn. De pijn nam toe, en spoedig riep de man, dat hij zou sterven. Geneeskundige hulp werd ingeroe pen. de dokter verbond de wonde, doch te vergeefs, een half uur la ter was de man een lijk. Toen dezen morgen het feit alge meen bekend werd, heerschte er veel opschudding bij het overbren- van het lijk naar het lijkenhuisje op het kerkhof, als ook bij het ver voer van M. naar de gevangenis. Om 12 uur kwam het gerecht uit 's Bosch hier aan, om een onder zoek in te stellen, dat tot ruim 5 uur geduurd heeft. Uit de lijkschou wing, welke intusschen plaats had, bleek, dat de vermoorde gestorven was aan bloedverlies, veroorzaakt door de beenwond, welke wond een gat of snee in den kuit vertoonde, waarin men gemakkelijk drie vin gers kon steken. M. zelf verklaart zich niets met zekerheid te herinneren wegens zij ne dronkenschap; het bij hem ge vonden mesje was vrij van bloed sporen, doch men veronderstelt, als de maréchaussée de dader is, dat hij dan gebruik heeft moeten ma ken van het mes zijns aanvallers. Na het einde der instructie isM. weer in de gevangenis gebracht, en zijn verschillende personen, door de raaréchaussées gehaaldweer vrijgelaten. M. stond overigens hier te boek als een oppassend man. Te Deventer is gisteren middag eene kar, met ijzerwaren geladen, die door twee personen voortgeduwd werd, omgekanteld, met het onge lukkig gevolg, dat een meisje van 5 jaar de zware vracht op het hoofd kreeg en op de plaats dood bleef. Maandagmorgen zou een gevan gene uit het huis van arrest in de Zoutstraat te Groningen naar Zwolle worden overgebracht. Juist toen een rijksveldwachter hem in den celwagen wilde gelei den, zette hij het op een loopen, zonder dat men hem kon achterhalen. Hij is de voormalige Apoort uit en in de richting naar Friesland verdwenen. Vroeger is te Groningen eene der gelijke ontvluchting voorgekomen, en de dader, die wegens diefstal en valschheid in geschrifte tot een jaar gevangenisstraf was veroordeeld, wist zich over de grenzen uit de voeten te maken. In Duitschland bleef hij Zoo kwam dan de jongeling met voldoende kennis, maar voor het overige nog als een kind, op de hoogeschool, waar zijne buitenspo righeden, zijne dwaashedenzijne schuld binnen kort bewezen dat de oude heer van Aken zich veel te weinig om de wezenlijke ontwik keling zijns zoons had bekommerd. Hij had er niet om gedacht dat men een karakter wel leiden en ontwikkelen, maar niet bevelen kan. Wordt vei'volgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2