ADVERTENTIEBLAD. 2e Jaargang. Vrijdag 8 Augustus 1884. No. 333. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel liet Rijk n. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenmnen ïnn- en algemeens feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Public/té Etrangere G. L. HA VBE if Co., J Oil. F. JONES, S/ter., Parijs3 His Faubourg Mont mart re. ADVERTENTIEN: ■van 15 regels 25 Cent: iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rij/csmiiseim van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zou- en Feestdagen van 121- tot 4 uur. Kinderen beneden de S jaar hebben geen toegang, kinderen van S tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal mtiseitm op het Paviljoen. Ingang Drccfzijde 2c deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nedcrlandsebe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van' diploma vrijeu toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame.- Museum-van kunstnijverheid, op het Paviljoen. Ingang Dreet/.ijde lo deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 nar. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs er> leden der Nederland9clie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst c n geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder vail het Haurlcmsohe Bisdom, Kruicweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Dooïloopende toegangskaarten voor een geheel jaar a 1 "ulden. Museum der stad llncrlem op het 'Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur. de overige' Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beueden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen Te//lers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen var 11—3 uur. Teyjérs bibliotheek. .Geopend. Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Woensdag en Zaterdag van 2-4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag cn Donderdag 2—3 r Toegang (deur Oudegroenmarkt) rij. S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend ALGEMEEN OVERZICHT. Terwijl de vrede iü Europa voort durend bewaard blijft, dank zij den ouderlingen wedijver der mogend- beden om elkander uit den weg te gaan, of door langdurige conferen ties onderlinge geschillen tot een oplossing, of wel gelijk nu te Londen tot geeu oplossing te brengen, stellen de volkeren zelf zich in de binnenlandsche aange legenheden schadeloos voor die ge dwongen rust. Overal neemt de partijstrijd groote afmetingen aan. j In Duitschland hebben kerkelijk en staatkundige verschillen reeds jaren de partijen tegenover elkander in het harnas gejaagd, in Oostenrijk duurt de strijd der rassen voort, in Spanje blijven republikeinsche en monarchale neigingen heerschen, in Engeland staan Toiles en Whigs vastgeslotener dan ooit in ?t gelid, in Frankrijk en België loopt men zelfs gevaar tot dadelijkheden te komen. De eerste zitting van het congres, Maandag te Versailles geopend, heeft een schouwspel opgeleverd, zelfs in de veelbewogen Franselie parle mentaire vergaderingen ongewoon. De oppositie ter linker- en die ter rechterzijde schijnen zich onderling verbonden te hebben om de regee ring den voet dwars te zetten, daarbij allen eerbied voor zichzelf verge tende. De ernstige Fransche bladen, gis teren verschenen.geven onomwonden hun afkeuring te kennen over het ergerlijk tooneel. Zelfs Figaro is verontwaardigd, ofschoon een deel van haar vrienden mede tot de oh- structionisten behooren. De beschrij ving welke haar redacteur, de heer Millaud, van het tooneel geeft, is „DE UITDRAGER". Roman uit liet aüedaagsche leven. De oogen van Arnold gingen eerst voor goed open na het gesprek met Jonas, toen deze hem de ontdekking der liefdesbetrekking mededeelde. Hoe diep het,hem ook beleedigde, dat Schalm den zoon eens rijken mans zoo gering schatte, zoo was hij toch innig getroffen door de juistheid van hetgeen de uitdrager omtrent Eduard aanhaalde. Van Aken gevoelde zich schuldig; een angst overviel hem, een vermoeden dat hem in eene koortsachtige aan doening bracht en bij hem het diepste berouw deed ontstaan. Hij besloot dan ook voortaan stipter omtrent te karakteristiek, dan dat wij er hier geen plaatsje voor zouden inruimen. Hij vergelijkt de zaal waar het con gres gehouden werd met een restau rant de nuit te 3 uur 's morgens, als men van tafel tot tafel elkaar aanroept en elkander flesschen naar het hoofd werpt. De president Le Royer was volgens dit bericht, vol komen ongeschikt; «voor deze me nagerie Bidel was een dierentemmer noodig geweest, in plaats van een sinterklaaspop.» Toen Ferry en xAn- drieux tegenover elkaar op de tri bune stonden, was het een oorver- doovend geweld. De heer Gerville-Réaehe las in de Fransche Kamer het rapport van de commissie over het ontwerp der grondwetsherziening voor. De uiter ste linkerzijde viel hem heftig in de rede. Toen hij eene toespeling maakte op het eeve-contract, tusschen de twee Kamers gesloten, om het Congres te beperken tot de herziening van de bepaalde punten, vroegen Clé- menceau en Laguerre of men de gendarmerie zal gebruiken om hen van de tribune te sleepen. Na eenige onbeteekenende inciden ten wordt te 5 uur 50 de zitting opgeheven. Morgen te 1 uur wordt de discussie hervat. De commissie nam, in overeen stemming met den heer Ferry, het amendement van xAndrieux aan, waarbij bepaald wordt, dat geen pretendent president der Republiek kan worden. Zij stelde alle andere amendemen ten ter zijde of stelde ze uit. In de zitting van heden zal haar rapport nog uitgebracht worden. Hoewel het aantal sterfgevallen vermindert, zijn er te Marseille nog zeer vele patiënten in behandeling' in het hospitaal Pharo worden nog 73 choleralijders verpleegd. Tot he- Eduard te zijn, en 't was om die reden, dat hij in zijn laatste onder houd voor het vertrek, zurgvuldig alles aanwendde om door besliste, welsprekende woorden een invloed ten goede op het hart en het ver stand zijns zoons te weeg te bren gen. Toen voelde hij voor de eerste maal zich geheel en al vader; hij begreep zijne verantwoordelijkheid voor God en zijn geweten; erkende in zichzelven den oud wordenden man, die zijne tijdelijke rekening in orde brengen en een inventaris van zijn leven opmaken moet: maar he laas de balans bevredigde hem niet. Daarbij kwam bij hem een voor gevoel op, dat hij weldra niet meer wezen zou; een vermoeden dat an ders geheel buiten zijn natuur lag. 't Was hem alsof hij zijnen zoon niet weer zou zien, en dat hij vroe ger zoude sterven, dan het voor liet welzijn van ziju zoon wenschelijk was. In deze stemming had hij den den bedraagt bet getal overledenen aan de cholera aldaar 1372. De oneenig'heden tusschen Frank rijk en China zijn nog niet opge lost. Een nieuw incident heeft zich daarbij voorgedaan. De Markies Tseng, die het vorige jaar gepoogd heeft een gewichtige rol te spelen op diplomatiek gebied, maar wiens pogen met zoo slechten uitslag werd bekroond, moet thans getracht heb ben Engeland voor China te winnen. Veel troost heeft hij, blijkens het particuliere telegram van eergiste ren uit Londen, niet gevonden. Vol gens een berichtgever van de Times te Hongkong, zou het thans ge volgd verzet van China tegenover Frankrijk eigenlijk te wijten zijn aan denzelfden markies Tseng. Uit wraak voor de verdeemoediging, die hij in Europa heeft moeten ondergaan, zou hij in China de oorlogspartij hebben opgehitst tegen Li-Hung-Cliang en met een maar al te goed gevolg. Zoodra de vrede geteekend en de eerste angst voorbij was, vonden zijn inblazingen een gretig gehoor en de tegenwoordige verwikkelin gen zouden daarvan het gevolg zijn. Over de plannen der partijen zijn tot. heden geen berichten ontvangen. Alles bepaalt zich tot de mededee- ling door een der bladen, de Siècle, ontvangen dat Courbet, de Fransche admiraal, zich van de haven en mijnen van Keluug op het eiland Formosa heeft meester gemaakt. Volgens eene dépêche in het dezer dagen overge legde Gele hoek waren Kelung en Foo-Chow de havens, die als waar borg voor de betaling der schade loosstelling door Courbet zouden worden bezet. In de Kamer der afgevaardigden te Brussel hielden de oud-minis ters Frère-Orban en Bara redevoe ringen tegen het regeeringsontwerp tot herstel van de diplomatieke be trekkingen met het Vatikaau; de ministers Malou en Morrau verde digden het ontwerp. De discussie wordt heden voorg-ezet. Toen de afgevaardigden na de zit ting het Paleis der Kamer verlieten, deden zich woelige tooneelen voor. Een talrijke menigte jouwde de ka tholieke afgevaardigden bij het naar buiten komen uit. De politie arres teerde verscheidene personen, be schermde de ministers en afgevaar digden bij hun vertrek, en joeg ver scheidene malen de menigte uiteen. Eene andere groep uit de menigte jouwde de liberale Kamerleden uit. De Kamer begon de discussiën over het wetsontwerp betreffende het weder aanknoopen van de diplo matieke betrekkingen tot het Vati- kaan. Verscheidene katholieke bladen kondigen aan, dat de katholieken tegen Zondag eene contra-manifes tatie te Brussel organiseeren zullen, tegenover die der^ liberalen. De kommandant van het regiment der keizerlijke lijfgarde te paard, de overste prins Bariatinsky te St. Pe tersburg is ontslagen, en van zijn post als vleugel-adjudant ontheven. Het Journal de St. Péterslourg spreekt alle berichten omtrent het verschijnen der choldra of van eenige andere epidemie in Rusland, tegen, De besluiten der Porte omtrent de postbureau's zijn in werking getre den. Eergisteren heeft de keizerlijk* postboot Dolt/in Baktché voor de eerste maal den dienst tusschen Constantinopel en Varna waar genomen, met het gevolg dat hij in die havens eerst aangekomen is twee notaris Lebs ontboden en een tes tament gemaakt, waarbij hij Eduard tot eenigen erfgenaam benoemde. Kortom, hij had al die schikkingen getroffen, die hij, om orde op zijn vermogen te stellen, voor noodza kelijk hield. Intusschen werd de onderteeke- ning en de verzending van zijn uiter sten wil naar 't gerechtshof, van de eene week op de andere uitgesteld. Handelszaken verhinderden hem dit; van zijnen zoon kwamen ook vrij goede berichten uit Sen zoo meende de vroolijke, nog altijd le venslustige papa Arnold, dat hij die zaak als veel te ernstig had gehou den, en dat het met zijn sterven nog wel zoo'n haast niet hebben zou. Zoo kwam het dat het testament ongeteekend bleef. Ondertusschen was de goede stem ming tusschen hem en Schalm se dert de afreize van Eduard veel verkoeld. Niet alleen was van Aken uren nadat de Orient Express ver trokken was. Om dit goed te maken heeft de administratie der Buigaar- sche posterijen terstond een extra- trein laten vertrekken om de corres pondentie uit Turkije tot hare be stemming te brengen. De union lat.ine, de munteenheid tusschen eenige der Latijnsche sta ten zal waarschijnlijk voorloopig be houden blijven. Tot het daartoe te houden congres, dat te Parijs in October zal bijeenkomenhebben thans Italië. België, Zwitserland en Griekenland aan Frankrijk hunne medewerking toegezegd. Eenige wijzigingen in de overeen komst zullen wel gemaakt worden. -Aan graaf Von Miinster zijn uit Berlijn instructiën gezonden om aan Lord Granville inlichtingen te vra gen omtrent de schadeloosstelling aan de slachtoffers in Alexandrië. Waarschijnlijk zal Lord North- brook den 31 Augustus over Brindisi naar Egypte vertrekken. Een achttal Turksche soldaten, die onlangs te xAssioet in opstand gekomen zijn, zijn ter dood veroor deeld. Twee hunner zijn gisteren morgen te Cairo gefusilleerdde straf van de_. anderen is in levens langen dwangarbeid veranderd. In Peru zijn tegen October de kiezers bijeengeroepen om een pre sident te benoemen. De drie candi- daten zijngeneraal Iglesias, aftre dend president; generaal Caceras, die de hoofdstad met troepen bezet houdt, en generaal Pierola. die vroe ger langen tijd president was. Een ernstig gevecht heeft plaats gehad tusschen de aanhangers van beleedigd door de weinig vleiende meening, die de uitdrager omtrent zijnen zoon had te kennen gegeven; maar ook het hart des vaders was gewond geworden door de omstan digheid, dat Schalm met zijne familie op den morgen van het vertrek zijns zoons, was van huis gegaan, om. zooals het scheen met opzet, Eduard te vermijden. Die onnoozele dwaasbromde J x\rnold, Bij behoeft waarachtig! niet bang te wezen dat Eduard zijn schoonzoon zal worden! Hoho, iki zal hem van die vrees wel weten te I bevrijden. Hij had den armen jon gen, die aan hem en zijn gezin van kindsbeen af als een kiuwen hing, j toch wel een vaarwel en een ge- J lukwensch kunnen toeroepenBa, j gemeen blijft gemeen. Yan de ontmoeting in Oberhof; i droeg hij natuurlijk geen kennis, i De uitdrager, die den koelen toon i van den heer van Aken spoedig gewaar werd, en die de oorzaak daarvan wel gissen kon, was aan de eene zijde wel wat te trotsch en te zeker van zijne handelwijze, orn van xAken een goed woord te geven: aan de andere zijde was er hem weinig aan gelegen, zooals licht te begrijpen is, of Arnold achter de eigenlijke bedoeling van die af- scheidsgeschiedenis komen mocht. Zoo gingen dan de eerste maan den, ook de naaste zomer voorbij, en de eerste vacantie begon te naderen. Een moederskindje te ziju is ze kerlijk wel geen geluk te noemen; maar een vaderszoontje te wezen in het geval van Eduard, is wellicht nog veel erger. Wanneer het waar is, dat onder zwakke vrouwenhan den alle manlijkheid geknakt wordt, en de geheel zoo geestelijke als lichaamlijke individualiteit van den knaap eene verontrustende vrouwe lijke weeklijkheid en krachteloos heid aanneemt; wanneer eeniger-

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1