POPULAIR MMS-1 2e Jaargang. Woensdag 13 Augustus 1884. No. 337. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel liet Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Znn-jn algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagente» voor het Buitenland: Compagnie Générale dé Publicité Etrangere G. I, DJ. UB JE Co., J01I. F. JONES, Stier., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. PJjksmv.seum van Schilderijen op het. Paviljoen. Geopend on werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12i- tot 4 uur. Kindereu beneden de S jaar hebben geen toegang, kinderen van S tot 12 jaar alleen onder geleide. Toean" Vrii. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlnudsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Ncderlandsche 'Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst c-n geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemselie Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten oor ceu gebed jaar h 1 "ulden Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen Zondagen kosteloos van 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling v»« *J grj Teylers museum m de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en 1 "Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling i ga Sr—-*- ri:— i de Groote Kerk. Dinsdag 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen estdagen van 113 uur. Teglers bibliotheek. Geopend "Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag an 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. i S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. i 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsen/tof. Geopcn ALGEMEEN OVERZICHT. In het Engelsche Lagerhuis "bracht Northcote de discussie op Egypte, deed een aanval op de Re- geerings-politiek en verlangde op heldering omtrent de zending van Lord Northbrook. Gladstone verdedigde de politiek der Regeering, weigerde alle verdere inlichtingen omtrent de zendiDg van Lord Northbrook, en verdedigde de Engelsch - Fransche overeenkomst, niet echter om er over te debatteeren, want zij is thans doodzij was op andere verhouding-en berekend, die thans voorbij zijn. Lord Hartington meldde, dat voor bereidingsmaatregelen worden ge troffen tot het zenden eener eventu- eele expeditie naar generaal Gordon. In de Belgische Kamer te Brus sel is een voorstel van de linkerzijde, om het ontwerp voor de schoolwet uit te stellen, met 66 tegen 35 stem men verworpen. De Kamer is daarna begonnen het ontwerp te behandelen. Het is zeer vermakelijk de Bel gische bladen van de twee verschil lende kleuren elkanders inanifesta- tiën te zien bespreken. In het Jour nal de Bruxelles staat: «wij waren 6000 in getalde liberalen onge veer 3000de 7 Jforme zegt van de katholieke manifestatie: «Het was eene mislukking3000 man hoogstensvan de Beurs sprak onze Janson tot eene menigte die men minstens op 500,000 kan schat ten!» Volgens de clericale bladen hebben zich de liberalen aan aller lei uitspattingen, beleedigingen van vrouwen, kinderen en oude lieden, schuldig gemaakt; volgens de libe ralen viel het den katholieken zeer tegen, dat alle grootheden hunner FEUILLETON. „DE UITDRAGER'. Roman uit het diledaagsche leven. ZooEn dan heeft mijnheer Eduard heelemaal vergeten, wie hij zijn liefde heeft gezworen, en dat. hij dezen namiddag op Anna's graf gezelschap kan viuden? Hij denkt natuurlijk aan niets, als aan.... de barones Eduard schrikte vreeselijk en keek Betje aan, onderwijl hij zich hevig op de lippen beet. Betje, ik ben je veel dank schuldig, en dien zal ik nimmer vergeten, even zoo min als mijne overige plichten. Maar ééne gedachte moet ik je toch ontnemen; namelijk die, dat je me niet meer zoo regee- ren kunt, als toen ik oog een kleine partij, wier hotels zij passeerden, be halve Woeste, zich over hen schaam den en nergens een balkon versierd of zelfs de blinden geopend waren. In het Congres te Versailles, werd met 602 tegen 165 stemmen de eerste paragraaf van artikel 2 aangenomen, betreffende den republi- keinschen regeeringsvorm. De tweede paragraaf van artikel 2, betreffende de niet-verkiesbaar- heid der prinsen tot president der Republiek werd met 597 tegen 153 stemmen aangenomen. Périn vroeg daarop of het Con gres zou worden verdaagd tot Woensdag, opdat de Kamer, eerst de Chineesche kwestie zou kannen bespreken. De toestand toch is ver ergerd; daar men op voet van oorlog met China is. Ferry antwoordde, dat dit onjuist is; Lij merkte op, dat het Congres waarschijnlijk Woensdag of Donder dag zijne zittingen zal eindigen. Ter stond daarna zal de Kamer de Ton kin-zaak bespreken. Het voorstel Périn werd verwor pen. Het congres verwierp ook nog met groote meerderheid twee amen dementen, en nam met 523 tegen 139 stemmen het eerste artikel van het ontwerp tot grondwetsherzie ning aan. Aan de orde kwam toen artikel 2, waarin verboden wordt ooit her ziening van den republikeinschen regeeringsvorm te vragen, en de prinsen uit de familiën die over Frankrijk geregeerd hebben onver kiesbaar verklaard worden tot pre sident der Republiek. Zonder dat men het hierover eens geworden was, werd de vergadering geschorst. Koning Oscar II van Zweden, jongen was. Wat ik doen en laten zal, is mijne zaak, en ik raad je aan, om je eigen bestwille, bemoei je uiet weer met mijn zaken O mooi, jongeheer! g'oed jon geheer! V"an vandaag af aan, zal ik me niet meer om u bekommeren, jongeheer! Ik laat mij ook niet meer in met uw geheime brievenhoor Die hoef-je ook niet meer te bestellennet zoo min als je de spion achter de deur behoeft te spe len, wanneer een zoon met zijn va der wat praat. Ik heb vroeger eene oude, trouwe, goedhartigeJBetje ge had, van wie ik mij veel liet wel gevallen, juist omdat zij mijne oude, trouwe Betje was, maar een ge- meene luistervink en babbelaarster veracht ik. Betje ging gloeiende van kwaad heid weg en sloeg de deur achter zich dicht, om in de keuken te gaan uitweenen. Zij was tot de treurige overtuiging gekomen, dat hare on- onder den naam van Graaf Iiaga reizende, is Vrijdag avond te Parijs aangekomen. Hij heeft, ofschoon geheel incognito, den pres. Grévy een bezoek gebrachtmaar reist overigens alleen voor zijn genoegen. Hij woonde in de opera Gounod's Sapho bij, bracht een morgen in het Louvre en op de tentoonstelling van Meissonnier's schilderijen door, en vertrok reeds weer naar Dover, waar zijn jacht hem wachtte. Te Salonica heeft, naar de Neue Freie Presse meldt, een ernstig con flict plaats gehad tusschen den Fran- schen consul en de Turksche autoriteiten. De consul had door een kawass een gezegeld pakje aan boord van een schip laten bezorgen. Een ambtenaar der douane stond erop, dit pakje te openen: men gaf er den consul kennis van, die naar de aanlegplaats der booten kwam en met den directeur der douane een heftige woordenwisseling had. De wali van Salonica, Ghalib- Pacha, heeft naar Constantinopel geseind om voor de twee beleedigde Turksche ambtenaren voldoening te vragen. Iu sommige bladen van Elzas- Lotharingen komt eene oproeping voor, om den 18den Augustus deel te nemen aan de bedevaart naar Lourdes. De stadhouder Von Man- teuffel heeft naar aanleiding hiervan een brief gezonden aan den staats minister Von Hoffmann, om hem op te dragen te zorgen dat de terug- keerende pelgrims eene gestrenge quarantaine ondergaan, en hunne kleederen en goederen behoorlijk gedesinfecteerd worden. Van dat schrijven is mededeeling gedaan aan de bisschoppen van Straatsburg en Metz. beperkte heerschappij voor goed een einde had genomen, daar Eduard zoo slecht geworden was, dat een getrouwe persoon, zooals zij, den on dankbare den rug moest toekee- ren. Zij nam zich vast voor, dat voortaan over hem geen woord meer over hare lippen zou komen. Hare I verbittering was groot en in zoover j gerechtvaardigd, als zij allerminst zulk eeue ruwe behandeling ver wacht had, daar zij toch zoolang de vertrouwde zijner liefde was ge weest. - Met hem ben ik klaar, - zeide zij. onderwijl zij toornig de laatste tranen uit hare oogen weg knipte. Dat Eduard hoos was op Betje, om haar afluisteren, was even zoo natuurlijk. Maar de manier, waarop I hij met de oude huishoudster om- ging', scheen ten minste onbezonnen. De macht, die zij over hem had i uitgeoefend, toen hij nog een knaap De Matin Francais ontvangt uit Madrid weder berichten omtrent den veelbesproken gezondheidstoe stand van koning Alfonso, die vol gens de Spaansche bladen uitmun tend, volgens de buitenlandsclie correspondenten zeer wankelend is. De Matin Francais verneemt dat 's konings ziekte, ontstaan na eene wapenschouwing onder een slagre gen, eerst pleuris was en thans on miskenbaar in tering ontaard is. De verkiezingen voor den Karin- thischen Landdag hebben in de betrekkelijke sterkte der partijen geene verandering gebracht. Van de 14 nieuw gekozen afgevaardigden behooren er 10 tot de liberaal- Duitsche partij, 2 tot de Sloveensch- clericale1 is een liberaal Sloveen, 1 een zuiver clericaal. De Czaar zal, vergezeld van de Keizerin en den Grootvorst-troonop volger, eene reis door de binnenlan den van Rusland maken. Zij zullen eerst den voorgenomen tocht naar Warschau aanvaarden, en als die goed afloopt, naar Moskou reizen, dan naar Kostroma en het beroemde klooster Ipatieff, waar de eerste vorst uit het geslacht der Romanoff1 s, door de Polen vervolgd, eene schuil plaats vond. Van Kostroma zal een reis onder nomen worden door het gebied der Donsche Kozakken. De reis zal drie h vier weken duren op 24 Augus tus is het vertrek naar Warschau bepaald. Omtrent de plotselinge ongenade van prins Bariatinski, verneemt de Temps van zijn correspondent te St. Petersburg, dat zij geheel den persoon van den prins geldt, wiens wispelturigheid, ijdelheid en eigen zinnigheid er schuld aan zijn. Hij liet er zich op voorstaan, dat zijn adel ouder is dan die der Romanoff's en hinderde vaak den Czaar door zijne aanmatigingen. Op den ver jaardag der Keizerin, 3 Augustus, verscheen prins Bariatinski, in plaats van in gala-uniform, in klein tenue op het hofbal, en antwoordde den oppereeremoniemeester, op diens aanmerkingen, dat zijn uniform ver brand was. Verleden jaar reeds ontving prins Bariatinski drie dagen arrest, omdat hij te Moskou, in het gevolg des Keizers, zich door zijn jockey had doen vergezellen. Het effectief voor het Engelsche leger in Egypte zou tot 10,000 man worden opgevoerd met het oog op de voorgenomen expeditie naar Khartoem. De grootste bedrij vigheid heerscht te Caïro bij den staf. De voorbe reidselen voor de expeditie langs den Nijl worden ijverig voortgezet. De expeditie zou volgens het gevoe len der militaire leringen uit onge veer 4000 man Engelsche en Egyp tische troepen samengesteld worden. Men meent dat deze in schepen naar Dongola zullen vertrekken, vanwaar zij door de woestijn naar Khartoem zullen marcheeren. Te Assoean, Wady-Haifa en Samneh worden depots van levensvoorraad en am munitie aangelegd. De Times ontvangt een telegram uit Foo-Chow van 9 Aug., meldend dat Frankrijk aan de Chineesche regeering nog den geheelen dag van heden toestaat om hare toestemming tot eene regelihg te grvenindien deze niet verkregen wordt, zuil er. Amoy en de Pescadores-eilanden worden in beslag1 genomen. was; de invloed, dien hij zelf aan haar, als vertrouwde zijner neiging had verleend, deed bij hare geringe beschaving de juiste grenzen tus schen recht en onrecht vergeten. Dit had Eduard moeten bedenken. Zijn toorn en schrik tegelijk ont sproten nit de zekerheid, dat Betje alles afgeluisterd had, wat hij van Astarte gezegd had, en het aanstonds aan Mathilda had overgebracht. Dat hij zoo hierover in 't harnas gejaagd werd, gaf hemzelven, tot zijne eigene beschaming, de verkla ring, dat hij zich schuldig gevoelde. Naderhand had hij spijt over zijn gedrag tegenover Betje, en hij zocht daarom, in den loop van den dag, het zoo mogelijk weder goed te ma ken. Maar de in hare eer getaste huishoudster zag juist hierin hoe gegrond haar argwaan wasen daarom sloeg zij een toon tegen hem aan. die hare zegepraal op den jon gen man bekrachtigde. 's Namiddags gaf Mathilda voor, boodschappen te moeten doen, om bij Jonas eene uitvlucht te zoeken, en ging even gejaagd als onzeker naar de oude plaats van bijeen komst. Jonas, nadat hij zijne vrouw eene bestelling had opgedragen, nu alleen zijnde, wachtte af dat Betje zich oj de plaats liet zien, wenkte haar om binnen te komen, en dwong haar een volledige bekentenis omtrem Eduard af, wat haar in hare tegen woordige stemming natuurlijk zeer gemakkelijk viel. Onzeker of zij Eduard vinder zoude of niet, betrad Mathilda d< begraafplaats. Een blijde schrik over viel haar, toen zij hem van vem 'reeds, omtrent Anna's graf, op en j neder zag wandelen. Wij zouden Eduard zeer veel on recht aandoen, indien wij meende r.. Idat alleen schaamte en eene zekere

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1