POPULAIR NIEUWS- IN 2 e Jaargang. Donderdag 14 Augustus 1884. No. 338. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenemen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland'-. Compagnie Générale de Publiciié E traag t-re G. L. DAUBE Co., JOll. F. JONESSacr., Parijs, 316is Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent: iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- cu Feestdagen van 121 tot 4 uur. Kinderen beneden de S jaar hebben geen toegang, kinderen van S tot 12 jaar alleen ouder geleide. Toegan" vrij. Koloniaal museum op het. Paviljoen. Ingang Drcefzijdc 2c deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Ncderlandsclic Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid up het Paviljoen. Ingang Drcefzijdc le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandschc Maatschappij tor bevordering van Nijverheid hehhen op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland cn meer hijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruiïweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopeude toegangskaarten voor een geheel jaar a 1 guldén. Museum der stad Haarlem op hel Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon,-alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur. de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de S jaren worden in het geheel niet toegelaten: kinderen van S tot 14 jaren niet dan ouder behoorlijk geleide. Teyiers museum in de 'Damstraat Geopend'dageljjks uitgenomen "Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. 'Peglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend "Woonsdac en Zatercla°- van 2—4 uur. Orgel-bespeling m de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Aan onze lezers binnen de stad wordt medegedeeld, dat in den loop dezer week over het abonnementsgeld van de maand Juli per kwitantie zal worden beschikt. ALGEMEEN OVERZICHT. Uit Parijs wordt geseind dat het Congres twee amendementen heeft verworpen. Het eerste strekte om het presidentschap van de repu bliek op te heffen en het tweede heeft ten doel den president door het algemeen stemrecht te doen verkiezen. Met 483 tegen 212 stem men zijn daarop de amendement van Laguerre, waarin de opheffing van den Senaat wordt gevraagd, ver worpen. Het Congres heeft met 468 tegen 271 stemmen verworpen een amen dement van Andrieux, hetwelk strekt om de bepalingen der Constitutie nopens de kieswet van den Senaat geheel te schrappen in stede van ze alleen uit de Grondwet te ver wijderen, gelijk overeen gekomen is. Ook is zonder discussie verwor pen een amendement van Papinaud, hetwelk strekt om de Prinsen van het Fransch grondgebied te weren, en hun goederen verbeurd te ver klaren. Het Congres zal heden middag samenkomen en waarschijnlijk mor gen avond zijn werkzaamheden ein digen. Het aantal sterfgevallen aan cho lera te Marseille bedraagt 12, te Toulon 3. De Fransche bladen van allerlei kleur, behalve de zeer intransigente bevatten dezer dagen een pleidooi ten gunste der politie-agenten, naar aanleiding van de zaak-Mignoquet. Een oude dronkaard had een ruit gebroken en wilde zich niet door agenten naar het bureau laten bren gén. Hij mishandelde een hunner, werd door eenig ander gepeupel bijgestaan en viel eindelijk in de worsteling met de vuist op de sabel, die Mignoquet getrokken had. Hij overleed en zijne familie stelde zich civiele partij tegen drie agenten, wegens manslag door onvoorzichtig heid. Twee werden vrijgesproken, Mignoquet werd tot 200 francs boete en 800 francs schadevergoeding veroordeeld. De intransigente bladen vinden dit veel te weinig voor «den hand- lang-er van het gezag, die een bur ger vermoordde)) en wenschen dat men hun de sabel ontneemtde an deren doen opmerken, dat overal in den laatsten tijd de agenten met gewapende benden te doen gehad hebben, en zij hun sabel wel dege lijk noodig hebben. Nog onlangs heeft het g-epeupel een agent ge bonden en over de brug in de Seine geworpen; de souteneurs leveren hun geregeld slag: de verdedigers van orde en veiligheid te ontwapenen is na de voorvallen der laatste tijden, allerminst geraden. Men herinnert zich, dat tegen den «werkman Albert», die in 1848 aan het voorloopig bestuur onder Louis Blanc werd toegevoegd, door een anderen Albert, eigenlijk Romanetti geheeten, eene aanklacht wegens valschheid in geschrifte is ingediend. Figaro heeft beiden laten intervie wen, en van Romanetti vernomen, dat de beschuldigde hem in 1871 op de lijst van de veroordeelden van de Commune had doen bréngen, en hem had willen doen fisilleeren. De tot heden als echt erkende Albert „DE UITDRAGER". Roman uit het alledaagsche leven. 21. Mathilda had, onder afwisselend blozen en verbleken, -den jongeling aangehoord. Haar krampachtig te zamen getrokken mond en haar koortsachtig beven, verraadden ge noeg haar inwendigen hevigen ziele- strijd. J[k heb, Eduard! tot dusverre nog nooit er aan gedacht, dat gij de zoon yan een zoo rijk man zijt, en dat gij eens een zoo grootsch leven möet leiden. Ik heb altijd gemeend, dat, wanneer een paar jongelieden elkaar innig liefhebben, zij dan hier het hoogste geluk verkregen heb ben, en als God hen daarenboven met aardsche goederen wil zegenen, zij deze niet beschouwen moeten, als iets, dat hen nog gelukkiger maken kan, maar als iets, dat hen noodzaakt zooveel te meer voor hunne medemenschen te doen, en zoo le vende zeiven des te edeler te worden Een man, die gaarne met voorname heeren omgaat en, als hij zelf tot grootheid en macht gestegen is, zich gelukkigergevoelt in hun gezelschap dan te huis bij zijne vrouw en een paar trouwe goede vrienden, die is voor 't familieleven niet geschapen. Ik ben nu eenmaal het kind van een gering man, eene uitdragersdochter. Ik versta niets meer, Eduard! dan eene vrouw, die haren man geluk- jkig wil maken, noodig heeft! Wat gij verlangt, dat ik worden zal, word j ik nooit, daartoe Eduardmoet gij tot het meisje gaan, dat tot zullce kunsten is opg-evoed, tot eene dame I in S.... en mijn hart zegt mij, gij Izult dien weg- opgaan! I Vol van de diepste smart, en niet weet hiervan niets, maar heeft wel Romanetti, die Corsikaan is, op Ajac- cio gezien, waar Romanetti door zijne voorspraak directeur van het hospitaal was geworden, en Albert wegens zijne politieke rol in 1857 eenigen tijd gevangen was. Het fraaiste echter is, dat toen Vrijdag de zaak voor de rechtbank kwam, een advokaat voor een derden Albert verscheen, die op zijne beurt de ware zou zijn. of liever voor diens zoon, daar de echte Albert in 1854 zou zijn overleden. De rechtbank stelde de uitspraak een week uit. De Hamburger Nachrichten maken melding van een gelukkige vangst, door de politie te Hamburg be werkstelligd. Geruimen tijd zocht zij naar de invoerders van de anarchis tische bladen de Rebellde Freiheit enz. Men vermoedde dat zij van Engeland kwamen. Dat vermoeden is thans zekerheid geworden. Op de Elisabetheen Engelsche stoomboot, zijn groote stapels exemplaren van beide bladen gevonden en een viertal matrozen, die ze blijkbaar hadden medegevoerd, in hechtenis genomen. Zij waren lid van een te Huil be- staanden anarchistenbond. De kapi tein van de boot was met de zaak onbekend. Te Castellamare heeft het aflaten van een nieuw pantserschip der Ita- liaansche marine, Ruggiero diLau- riaen schip van 10,000 ton, plaats gehad. Het is van het type van den Duilio en bijna even groot. De plechtigheid werd door de mi nisters van marine en handel, Brin en Grimaldi, bijgewoond, alsmede door de gezanten van Duitschland en Frankrijk, een Russisch admiraal, en vele autoriteiten. De bisschop van Castellamare, Mgr. Larneldi, zegende in staat om langer een pijnlijk te zamen zijn te verdrag'en, wendde zij zich haastig om, en ijlde weenend weg. Eduard stond aan Anna's graf, als versteend. Dat, ja, dat was de grenssteen, de kruisweg zijner liefde Of Mathilda óf Astarteóf een stil, zalig geluk der onopgesmukte maar alles overweldigende liefde, óf de glans, het fortuin, de moderne romantiek der salons en parkets, aan den arm eener verblindende vrouw, die hem in den eeuwigen tooverban van zinsbekoring hield, waaruit hij nimmer zou ontwaken! Tot eene dame in S.... en.... gij zult dat doen! Hel en duivel!.... gij zult het doen.... Mathilda hoor mij aan Hij stortte haar achterna. Mathilda had een huurrijtuig ge nomen, dat toevallig voor het kerk hof stond, en reed al terug naar de stad. het schip: een dochter van admiraal Acton gaf het den champagnedoop met Italiaanschen mousseerenden wijn. De zoon van den Engelschen con sul te Rodosto, die, gelijk wij on langs meldden, door Turksche roo- vers was overvallen en weggeroofd, is voor 4000 Turksche ponden los gelaten. De eisch was 7000 pd. st. Generaal Earle, wiens verlof ver kort is, zal heden van Londen ver trekken en naar Egypte terugkee- ren. In de militaire kringen gelooft men, dat hij het bevel over een expeditie zal aanvaarden die Gordon in Assoean te hulp zal komen. Daily Telegraph verneemt dat de regeering duizend roeibooten tot overbrenging der expeditie voor het ontzetten van Gordon heeft besteld. De expeditie wordt te Wadv-Haifa s&amgebracht en zal in October vertrekken. Generaal Wood zal waar schijnlijk het opperbevel op zich nemen. Er is gisteren bevel ontvangen om te Madihalfa het kamp gereed te maken voor een regement Engel sche troepen. Fourrage voor 700 paarden is daarheen gezonden. In verband met de genomen maatre gelen verwacht men een spoedig voorwaarts rukken. De Times ontvangt een dépêche uit Pekin van 11 dezer, volgens welke het Tsung-Li-Yamen hij de mogendheden protesteert tegen de operatien van het Fransche eska der te Ke-lung. Het blijkt dat de mededeeling nopens het bezetten van Ke-Lung door den admiraal Lespès, min juist is. Lespès heeft de haven geblok keerd. De Chineezen hebben uit een En gij zult het doenpre velde Eduard dof voor zich heen, en staarde voortdurend in het lucht ruim. Herhaalde pogingen om Mathilda gedurende zijnen verloftijd te spre ken, stuitten af op de hardnekkig heid van Betje en moeder Christina. Gij kent Mathilda's meening, mijnheer Eduard! zeide de laat ste; kwel u maar niet langer. Wat gij van haar maken wilt, kan zij nooit worden, en mijn man en ik zouden het niet dulden noch uitvoeren kunnen. Wij zijn maar eenvoudige meuschen. Gij kunt uwe kennissen en nieuwe genietingen niet opofferen, en waartoe zou dan het spreken dienen? En al ware ook alles tusschen u en haar in orde, vergeet dan toch mijnheer uwen vader niet! Laat de dingen maar begaan; misschien wordt gij eens de aanzienlijke lieden en het vroo- lijke leven zat, en dan zult ge den- paar batterijen het vuur op de Fran sche oorlogsschepen geopend, maar zij zijn spoedig tot zwijgen gebracht. Voor alle zekerheid heeft Lespès daarop een compagnie mariniers aan wal gestuurd om de kanonnen te vernagelen. Dit doel is zonder be lemmering bereikt. De Fransche vloot is voor Ke-Lung gebleven en belette den invoer van kolen. Een viertal oorlogsschepen zijn voorts voor den mond der rivier van Shanghai gestationneerd omzoo noodig, kracht hij te zetten aan de vertoogen van den gezant, den heer Patenötre. Courbet is met de rest van het eskader vóór Foo-Chow. Daar de Volksraad de conventie tusschen Transvaal en Eugeland heeft geratificeerd zal waarschijnlijk een commissie worden benoemd om de grenslijn tusschen Transvaal en Bechuana-land vast te stellen. De regeering van de Kaap heeft zich den wenk. door het Engelsche Kabinet gegeven, ten nutte gemaakt en een verklaring uitgevaardigd be treffende de Zuid.-Westkust van Afrika waar de Duitsche neder zetting gevestigd is. Zij geeft daarin te kennen dat zij de Walvischbaai met aangrenzend gebied inlijft. De Duitsche regeering staat dus thans tegenover een bepaald besluit van de Kaapsche regeering. Men schrijft aan de Canadian Ga- zette dat zich onder de grondeige naars op Jamaica een sterke partij gevormd heeft voor de annexatie van Jamaïca bij Canada. De suiker planters aldaar zouden er zeer voor zijn, omdat op deze wijze de suiker van Jamaica, voor weike thans de markt der Vereeuigde Staten door de invoerrechten gesloten wordt, een ken dat de oude Jonas met zijn oud liedje toch wel gelijk gehad "heeft. Alhoewel de heer Arnold nu ten volle genot had vaü zijnen zoon, j met hem alle hekenden en vrienden [bezocht, en niets naliet wat hem jhet verblijf aangenaam kon maken, j ging toch het eerste onderhoud met [hem en de bewuste barones hem niet uit de gedachte. Hij voelde zich daarom gedwongenondershands j schriftelijke berichten in te winnen I omtrent die dame. i De inlichting, die de heer Toldi. wien hij daaromtrent geschreven had, hem gaf, was voor Arnold niets j minder dan aangenaam. Barones Astarte had bepaald geen vermogen j ofschoon zij hoogst aristocratisch j leefde, en zich niet weinig op hare geboorte liet voorstaan. Dit was voor den ouden heer van Aken genoeg, om te vreezeii voor zulk eene keuze zijns zoons. Toen de dag van't vertrek kwam

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1