DUINWATER. 2 e Jaargang, Vrijdag 15 Augustus 1884. No. 339. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Yoor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Bollenland: Compagnie Générale de Publtcité Etrangère G. L. I DAUBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis V uboiirg Moutmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12} tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toeeantr vrii Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs eu leden der Nedcrlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegan", donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandschc Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst cn geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- én Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar „uijen Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur. van 15 October tot 14 April op die dagen \.m 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondaecn kosteloos van 124 uur de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 ccuts per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het gebeel niet toegelaten, kinderen van S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teulers museum in de DamstraatGeopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensda" en Zaterda" van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlem doen te weten, dat tot nadere aankondiging kosteloos ge legenheid zal bestaan tot het ver krijgen van twee emmers Duin water per dag voor elk behoeftig gezin ook op de navolgende punten lo. Cornelissteeg hoek Klein Heiligland 2o. Lange Haamstraat hoek Breesteeg; 3o. Gedempte Kraaijenhor- stergracht bij de Zijlstraat 4o. Lombardsteeg hoek Jans straat en wel 's morgens tusschen 8 en 9, 's middags tusschen 12 en 1 en 's namiddags tusschen 4 en 5 uur. Haarlem, 13 Augustus 1884. Burgemeester en Weihouders voornoemd E. A. JORDENS. de Secretaris J. T1ELENIUS KRUYTHOFF. ALGEMEEN OVERZICHT. Het Congres te Versailles heeft met 494 tegen 195 stemmen het derde artikel van het ontwerp tot grondwetsherziening aangenomen. Na eene rede van den heer Dau phin en eene van den heer Clémen- ceau verwierp het Congres met 418 tegen 327 stemmen het amendement- Lavergne, strekkende om den Se naat door het algemeen stemrecht te doen benoemen. Verder heeft het Congres het herzienings-ontwerp in geheel aangenomen met 509 tegen 172 stemmen. De uiterste linker zijde verklaarde zich van stemming te zullen onthouden, omdat de be ginselen der democratie geschonden zijn. Graaf De Mun fclericaal^) zeide dat de debatten bij het Congres de onmacht der republikeinen in het licht gesteld hebben. Frankrijk zal oordeelen. De president verklaarde de zitting gesloten. Heden zal de Kamer de kredieten voor Tonkin bespreken. Het duel tusschen Jules Roche en Andrieux, leden der Fransche Kamer, ten gevolge van eene woord speling, zal geen voortgang hebben. Jules Roche verklaarde zijne woor den niet als eene beleediging, alleen als eene «aardigheid» bedoeld te hebben. De uiterste linkerzijde in het con gres van Versailles kan, ofschoon een deel harer leden meegestemd heeft, toen het er op aan kwam de prinsen van het presidentschap der Republiek uit te sluiten, toch aan Ferry niet vergeven, dat hij juist ten gunste van deze bepaling zijn eigen invloed in de schaal gelegd heeft. «Door die uitsluiting van het pre sidentschap», zegt de Justice, «wordt de graaf van Parijs niet in het minst getroffen. Hij wil geen president zijn. maar Koning, van Frankrijk, Philips VILen waar hij getroffen moet worden, heeft Ferry bezwaren. Er is eenmaal een man te vinden geweest, republikeinsch genoeg om te doen wat het volk wilde, de moedige Thibaudin; men weet hoe Ferry zich gehaast heeft, hem uit het ministerie te stooten, hem al de verantwoordelijkheid van de daad te laten en allen die van verre of van nabij met hem in betrekking stonden, te vervolgen. Philips VII blijft nog officier in het territoriaal leger. Hij blijft ook pretendent, niet naar het president schap, maar naar de kroon van Frankrijk.» Volgens de Indépendance had de burgemeester van Brussel met het ministerie de afspraak gemaakt, dat de liberale manifestatie niet de Grand' Place zou passeeren, waar kans bestond op eene ovatie aan het stedelijk bestuur; en dat de katho lieke manifestie de Rue de la Loi, waar de ministeriën zijn, vermijden zou. De eerste helft der overeen komst is gehouden, de tweede ont doken; toen de manifestatie dicht bij de Rue de la Loi kwam, werd zij door de garde civique. volgens order, tegengehoudenmaar de minister Woeste stond in de straat op zijn balkon, en liet zich daar huldigen. Stanley is, na een kort verblijf te Brussel en een nieuw gesprek met een redacteur der Indépendancenaar Parijs vertrokken, waar hij geruimen tijd zal blijven om zich te vermaken, zooals hij zegt. Het Fremdenblatt bevestigt het be richt, dat de Oostenrijksche mi nister Kalnoky een bezoek zal bren- g-en aan den Duitschen Rijkskan selier. Prins Victor Bonaparte is te Ischl aangekomen. Waar de keizers elkaar ontmoetten, achtte hij zijne tegen woordigheid ook gepast. De keizers echter waren reeds vertrokken; zij hadden niet op hem gewacht. «De Kulturkampf wordt weer wat aangeblazen», schreef men onlangs. D s Germania stelde dezer dagen de houding der Pruisische regeering in den kerkelijk - politieken strijd tegenover die van Rusland en wees er op dat, terwijl Ledochowski nog steeds uit den lande wordt gehouden en den beiden wijbisschoppen de uit oefening van hun plicht onmogelijk wordt gemaakt, in de Russisch- Poolsche landen onlangs vijf wijbis schoppen door den Heiligen Vader zijn benoemd. De Nordd. Alltj. Ztg. neemt deze opmerking te baat om de Germania in herinnering te brengen, dat de Russische Ledochowski, de bekende bisschop Felinski, nadat hij jaren lang door de Russische regeering in zware gevangenisstraf is gehouden eensklaps door den Pauselijken Stoel is losgelaten en door een ander ver vangen. Wil de Curie dat Pruisen de betrekkingen regele gelijk Rus land het doet, dan zou zij bij de Pruisische regeering geen tegenstand vinden. In de Italiaansehe gemeenten komen vele verspreide cholera-ge- vallen voor. Volgens het gezond heidsbulletin uit. Rome, zijn de pro vinciën Massa, Porto-Maurizio en Turijn aangetast. In Frankrijk blijft het departement der Ardêche. vooral de plaatsen Privas, Vogué en Ruoms nog steeds nieuwe gevallen aanwijzen. Te Tou lon zal een groot gedeelte der rijks gebouwen afgebroken worden. De Koning van Spanje heeft de badplaats Betelu verlaten, en zal. na bezoeken aan Pampeluna, waar groote vestingwerken zijn aangelegd, en aan Oviedo, waar een spoorweg wordt ingewijd, een zeetocht langs de Cantabrische kust ondernemen, die 14 dagen duren zal, en welken de geneesheeren hem ter voltooiing der badkuur aangeraden hebben. De Oostenrijker Binder is, naar aan de Politische Correspondenz ge schreven wordt, door de Albanee- sche roovers aan zijne familie te ruggegeven. Vanguelli, de roover- kapitein, heeft zijn eisch van 2000 „DE UITDRAGER". Roman uit het alledaagsche leven. 22. Hoed en handschoenen van zich afwerpeude, liep hij met groote schreden in zijne kamer op en neder. Het hoofd gloeide hem, en hij ge voelde een hartklopping, alsof hij zich ging schuldig maken aan eene schandelijke daad, of een onherstel baar vergrijp. O, gij verstandig hoofd, dat mij anders nooit in den steek laat. verschaf gij mij raad! Ontwar dit raadsel mijner ziele, en geef mij licht voor mijzelven. Ik bemin Mathilda nog met dezelfde innigheid, als toen ik nog een knaap was. Wanneer haar beeld mij voor oogen zweeft, dan gevoel ik eene diepe, heilige aandoening, een stil, zalig welbe hagen, evenals in die vroegere da gen, toen ons de wereld niets dan een wondertuin vol sprookjes, en iedere dag een nieuw afwisselend leven van genot was. Zoo vertrouw- lijk en vrij zal ik nimmer meer met eene vrouw kunnen spreken, en aan geen levend wezen al mijne inwen dige gewaarwordingen zoo onge dwongen ten beste gevenIk bemin haar, maar toch.... haar tot vrouw nemen.... nu ik Astarte heb weer gezien.... onmogelijk! Wij komen elkander te na, jvij kennen elkander te goed, om ons als minnaars, als echtgenooten te kunnen beschou wen en omarmen. Het is bijna, als zoude ik met mijue eigene zuster verkeeren. En daarbij heeft zij geen begrip, noch van de voorwaarden mijns levens, noch van mijne wen- schen, mijne eerzucht, mijne uit zichten en neigingen. Iedere dag op 800 Turksche ponden verlaagd, en deze verkregen. De vertegenwoordigers der ver schillende mogendheden, met uitzon dering van Engeland en Spanje, hebben Zaterdag gelijkluidende nota's gezonden als antwoord op de nota van de Porte, nopens den ge zondheidsraad. Daarin wordt te kennen gegeven dat de benoeming van negen Turk sche leden in den raad, in strijd is met de tractaten en niet kan wor den toegestaan. De mogendheden verlangen herstel van den tot dus ver bestaanden toestand. Assym- pacha heeft echter in zijn antwoord de opvatting van de Porte gehand haafd en verlangt dat de zittingen zullen worden hervat, wanneer de leden niet willen dat de Porte zelf de noodzakelijke quarantaine-maat regelen neme. Dat de mogendheden zullen toegeven is niet te verwachten. De tweede Turksche post-stoom- boot is Donderdag zes uren te laat aangekomen en heeft dus nog erger dan de vorige de aansluiting te Varna gemist. Terstond daarop had te C'onstantinopel in het paleis een ministerraad plaatswaaraan de grootvizier en de directeur der pos terijen deelnamen. Eerst heette het. dat de Sultan zijn twee vlugste jachten ter beschikking van den dienst der posterijen stellen zou. Dit bleek echter onjuist te zijn. Vrijdag kwam bij Lloyd het verzoek om eene stoomboot ter beschikking te stellen. Lloyd had zijne instructiën en wei gerde; waarop besloten werd het nog eens te beproeven met de Dol- ma-Bagchèdeze zou Zaterdag ver trekken. Wanneer deze op het bepaalde uur aankomt, houdt men het voor waarschijnlijk dat de Porte Dinsdag schijnt deze tegenstelling te ver- grooten. Wat is het huwelijk an ders dan de volmaakte harmonie van 't leven, streven, gevoelen, denken, vorming en gewoonte O, er is maar eene vrouw voor zulk een schoon ideaal. Astarte! Wij verstaan elkan der, zonder te spreken, onze gedach ten komen in éénen blik bijeen, onze gewaarwordingen zijn zoo gelijk, zoo ineensluitenddat niets den naam van liefde mag dragen, als het niet dat is! Zoo iets heb ik nooit, neen nooit bij Mathilda on dervonden. Ik ben gelukkig geweest als een kind, maar werd nooit in verrukking, tot flinke daden aange dreven als door Astarte! O bittere spotEn beiden bemin ikBen ik I veroordeeld om beiden te beminnen, maar geene te laten varen, en geene |te bezitten.... onmogelijk! Eduard, ontwar dat raadselmaak het u ihelder! Hij drukte zijn verhit I voorhoofd tegen de vensterruiten, 't koude zweet brak hem uit, zijn hart bonsde geweldig. Ja, het is zoo, 't is zooMoederloos als ik ben, bijna kan ik zeggen, ook vaderloos, heeft hij zich niet eerst nu om mij bekommerd? groeide ik met Ma thilda op als broeder en zuster! Heilige, zoete broederliefde bond ons te zamen, en toen wij opwiessen, deze neiging voor iets anders hiel den, ons op Anna's graf in kinder lijke onbezonnenheid verloofden, toen bedrogen wij ons! Wees mij, lieve gezellin mijner jeug*dMathilda wees mij voortaan eene zusterMaar gij, schitterende vrouw, gij die met helsch geweld mij aan uwe voeten trekt, wees gij mij eene bruid, wees gij mijne gade! Dit besluit bedaard en behoedzaam mede te deelen, daar het toch zoo zijn moet, zoo wij onze toekomst niet willen verwoesten, dat is mijn plicht, en ik zal dien vol brengen met die volharding, teeder- heid en oprechtheid, waartoe een broederhart geschikt is, dat aan haar zijn schoonste en liefste kinderjaren te danken heeft. Hij herstelde zich spoedig, kleedde zich, en snelde naar buiten in het ruime, om te overleggen, hoe hij zich van zijnen plicht kon kwijten, en het gelukte hem op zijne een zame wandeling, zijn gevoel in slaap te wiegen, en zich van het verstan dige en moreele van zijn besluit te overtuigen. Nadat Eduard de gewenschte uit komst verkregen had, om van zijne beide soorten van liefde behoorlijk naast elkander een plaatsje in zijn hart in te ruimen, zonder bureu- twist te moeten vreezen, begon Lij zich daarbij wel te gevoelen, en daar hij van de zusterlijke toegenegen heid van Mathilda verzekerd wa?. wijdde hij van nu af aan al zijne zorgen aan de verovering zijner eigenlijke liefde, dat bekende ge voel, waarin de jonge zoon van Venug

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1