BINNENLAND. de vreemde postbureau's door solda ten zal laten afzetten. De admirali teit heeft bevel ontvangen, voor een schip te zorgen, dat twaalf knoopen in het uur aflegt. De Duitsche korvet Leipzig heeft den löden Juli de Kaapstad verlaten om zich naar Angra Pequena tej begeven. Daar dr. Nachtigal om streeks dien tijd in de nieuwe neder zetting verwacht werd, is het waar schijnlijk dat de Leipzig het hijschen der Duitsche vlag zal bijwonen en door haar tegenwoordigheid een offi cieel merk op de plechtigheid zetten. Generaal Caceres heeft aan het corps diplomatique te Lima medege deeld, dat hij het opperbestuur in Peru in handen heeft. De Tsung-li-Yamen heeft bij de mogendheden geprotesteerd tegen het bombardeeren van Kelung, vóór er eene oorlogsverklaring had plaats gehad, en verklaard zich vastbeslo ten om Frankrijks eischen te weer staan. Er worden torpedo's geplaatst om Tam-Sui, op het eiland Formosa ge legen, te verdedigen. Li-Hung-C'hang is in staat van beschuldiging gesteld, daar hij de Chineesclie handelsvloot aan een Amerikaansch huis verkocht heeft. Het hoofd Umnyamana heeft de grens, zooals die door de Boeren voor Zoeloeland bepaald was. aange nomen. Men verzekert uit goede bron, dat Joubert, die adjunct-president van de Transvaal was, tot president van het gebied, in Centraal-Zoeloeland afgestaan, gekozen is. Gisteren is aan het spoorwegsta tion te Brighton plotseling de her tog van Wellington gestorven. Haarlem, 14 Augustus 1884. Te Utrecht is voor de akte in het Fransch geslaagd o. a.B. J. Wijnveld te Haarlem. De stoombootreederij Oude Maas heeft in het belang van het reizend publiek een maatregel in gevoerd. die navolging verdient; op af haar lijnen zijn de retouren af geschaft, maar de prijzen voor enkele reis verlaagd tot de helft der vroe gere retourvracht. De ArnJz. CL geeft een aardig middel aan om vuil goed over de grens te smokkelen: De douane-ambtenaar vraagt, of men ongewasschen lijfgoed bij zich heeft. Tenzij men nu splinternieuw linnengoed in zijn koffers hebbe, kan men daarop in gemoede «neen» antwoorden, waarmee de ambtenaar dan genoegen neemt. Volgens een Reuter-telegram uit New-York bestaat er nog hoop, dat men de Amsterdam weder vlot zal krijgen en het meerendeel der lading zal kunnen redden. Dat somtijds nog in strijd wordt gehandeld, met art. b lett. C der algemeene politie-verordening op het verbranden van zaadstrooruigte enz. waartoe men niet eer vergun ning heeft dan nadat daarvan aan gifte is gedaan, op boete van f5 tot f 25 en drie dagen gevangenis straf, is, zoo meldt men uit Haar- zijne rozenpijlen doopt, als hij een boevenstreek wil uitvoeren op een jeugdig hart. Deze taak viel hem intusschen veel zwaarder dan de verkregen uit komst zijner broeder- en zusterliefde. Hij had barones Astarte van Wol- kenstein en hare moeder in 't huis baars broeders, den rijken senator Wulfens, leeren kennen. Daar dei oude baron in dien tijd nauwelijks een jaar dood was, waren moeder en dochter nog in den rouw. Hetzij dat hare liefde tot den afgestorvene, die overigens een rechte bon-vivant geweest was, van edele natuur was. of dat beide dames wisten, hoe won derschoon een zwart gewaad en de trotsche Maria-Stuart- eligie zekere schoonheden kleedt, zij schenen af gesproken te zijn de rouwkleederen niet af te leggen. Daarentegen had den zij eene bijzondere bedrevenheid om deze enkele kleur in alle soort van stoffen, floers, zijde, fluweel, lemmermeer, Maandag jl. weder ge bleken aan den Bennebroekerweg bij den Hoofdweg. De politie heeft zich de zaak aangetrokken, zoodat de schuldigen hunne straf niet zullen ontgaan. De viering van het eeuwfeest der Maatschappij Tot Nut van H Alge meen te Amsterdam werd gisteren met een maaltijd besloten. Des na middags waren driehonderd-twintig afgevaardigden, genoodigden en le den van het Hoofdbestuur in het Maison Stroucken bijeen. De eerste heildronk werd door den voorzitter ds. Böhringer gewijd aan Z. M. den j Koning. Met geestdrift werd dit woord begroet, en onder den indruk er van stonden allen op, om het volkslied aan te heffen. Daarop werd een telegram aan Z. M. verzonden van dezen inhoud«De Maatschappij Tot Nut van H Algermeen brengt ter gelegenheid van haar eeuwfeest Uwer Majesteit hare eerbiedige hulde». Geteekendde voorzitter Böhringer. Vermoedelijk door het broeien van hooi, ontstond Dinsdagavond jl. ten 8 ure, brand in de boerderij bewoond door G. van Harten te Spieringer- horn onder Sloten. De geheele be huizing is tot den grond toe afge brand. Niets kon worden gered. Eenige inwoners van Monniken dam vatten eenigen tijd geleden het plan op om, zoo de gelegenheid voor oestercultuur in de Goudzee gunstig bleek, tot de voorbereiding daarvan over te gaan. In de eerste plaats moest daartoe het zoutgehalte on derzocht worden, dat minstens 15 pCt. moet bedragen; dit onderzoek in de nabijheid van Monnikendam en langs het eiland Marken was echter zeer ontmoedigend; het zout gehalte bedraagt niet meer dan 7 a 8 pCt. Verdere proeven worden nu niet meer genomen. Dinsdagmiddag te 5 uur is nabij de ijzergieterij te Hilversum een man door de Gooische stoomtram overreden.Hij werd dood opgenomen. Waarschijnlijk in de zaal van het Scheveningsche Badhuis, waar het jockey biljart staat, is aan den heer H., eersten hoofdambtenaar aan een der ministeriën zijne zakportefeuille bevattende hoogst belangrijke aantee- keningen en een aantal vrijkaarten op spoorwegen. Men vermoedt dat eene jeugdige vrouw, die met zak kenrollers in betrekking schijnt te staan, bij dezen diefstal is behulp zaam geweest. Van alle zijden wor den pogingen aangewend, om den dief op het spoor te komen. Gisteren nacht ten omstreeks 2 ure werd in een huis op den Schie- damschen Dijk te Rotterdam eene vrouw gehaald om een lijk af te leggen. Bij het lijk gekomen zijnde, viel zij dood neder. Bij een zwaar onweder, dat zich Dinsdag boven Spijkenisse ontlastte, werd door den bliksem de rijk gevul de bou wschuur van den heer A. Koyck getroffen, en in korten tijd, met den daarin geborgen oogst, en het aan grenzende woonhuis, geheel door de vlammen vernield. Men schrijft ons uit Apeldoorn van den 13den: Gisteren avond omstreeks 10 uur is de voormalige stoeterij op het i atlas,moirée en damast met eenige af wisselingen nieuwe bekoorlijkheden te verleenen, evenals een bekwaam componist een heel kosteloos mu ziekstuk. eerst door veelvuldige bui gingen in dur en mol, door kruisen en b's, door middel van tertsen quinten, enz. tot iets bijzonders weet te maken. Barones Astarte wist na melijk deze «studie der zwarte kleur» zoo verrassend schoon voor het oog in overeenstemming te brengen, dat zij de harten van alle officieren van het garnizoen, alle hoogere en lagere beambten aan het gerechtshof en alle koopmanszonen deed ontvlammen, en daardoor bij alle moeders van huwbare dochters en der jonge we duwen ten zeerste gehaat werd, die nog iets van liefde in zich meenden te bespeuren. De schoone wist de fakkels harer oogen. dat lokaas harer vele bekoor lijkheden en talenten, ook bij Eduard zoo uitnemend aan te wenden, dat Loo eene prooi der vlammen ge worden; de boerderij en de annexe stalling zijn geheel verbrand. Het vee is grootendeels gered, maar van den inboedel zeer weinig. (N. R. Cl.) Terwijl Dinsdag te Wissenkerke de vrouw van den arbeider K. bij een hevig onweder zich van het veld huiswaarts begaf, werd zij doodelijk door den bliksem getroffen. Hoofd, hals en armen vertoonden hevige brandwonden. In de zitting van den gemeente raad te Nijmegen werd door dr. j Berends de vraag gedaan, of eri geen mogelijkheid zou bestaan, in! de gemeentelijke verordening op den verkoop van sterken drank de be paling op te nemen, dat bij het ver leenen van krediet door den tapper aan den gebruiker de vergunning tot verkoop van sterken drank wordt ingetrokken. Den heer Berends was met zekerheid bekend, dat er am bachtslieden worden gevonden, die een weekloon van f 10 verdienen, en daarvan des Zaterdags f 2, f 3 en zelfs f 4 aan den drankverkoo- per moeten afdragen voor drink- schuld, welke zij gedurende de week gemaakt hebben. Daar zoodanige bepaling in strijd met de drankwet zou zijn, zal de heer Berends een schriftelijk voorstel bij den gemeen teraad indienen, om de regeering te verzoeken de drankwet in dier voege te willen wijzigen. Eergisteren zijn van Breda naar Leeuwarden overgebracht de gewe zen brievenbesteller Moors en de sigarenmakersknecht Ballintijn, om aldaar hunne straf te ondergaan. De veroordeelde kleermaker Van Hal wacht te 's-Bosch 's Konings beslissing of op zijn verzoek tot ver mindering van straf. Naar de N. R. Cl. verneemt, heeft de advocaat mr. V. H. te 's-Bosch tegen wien voor het kantonge recht te 's-Bosch eene rechtvordering was aanhangig gemaakt door zijn repetitor mr. G. tot een bedrag van f 100verschuldigd wegens het schrijven eener dissertatie, waarop de gedaagde zou gepromoveerd zijn door vrijwillige betaling der ge vorderde f 100, benevens de gemaakte proceskosten, aan den eisch voldaan. Dinsdag morgen, even vóór het vertrek van den 7.20 's voormiddags vertrekkenden trein van Vlissingen (Haven) miste een der reizigers zijne portefeuille, waarin, behalve eenige papieren van meer of minder waarde, ongeveer f 800 aan banknoten was. Onmiddellijk werd allerwege een onderzoek ingesteld, doch zonder ge volg. Eindelijk werd in den namid dag, bij het schoonmaken der closets van het havenstation, de portefeuille geheel uit elkaar gerukt, in een van deze gevonden. Met uitzondering der banknoten, die verdwenen waren, was de inhoud nog aanwezig. Bui- I ten twijfel is de eigenaar het slacht offer geworden van zakkenrollers behendigheid. In de vorige week was door den rentmeester van het Kroondomein te Hontenisse een openbare verpach ting uitgeschreven van drie hotste den, resp. groot ruim 31. 43 en 30 bunders bouw- en weiland, die in 1881 verpacht werden gezamenlijk voor pl. m. f5000. Bij herhaling dit licht brandbare hart natuurlijk ten spoedigste in lichte laaie vlam stond. Hij nam dus zijn besluit, als hij volgens zijne overtuiging met het onderzoeken van zijn gevoel klaar gekomen was, om zich zoo spoedig mogelijk van een geluk te verzekeren, dat hem als kroon en doel van geheel zijn leven voor kwam, dag en nacht verontrustte, en van welks verkrijging hij tot ieder offer, tot iedere inspanning in staat was. Die poging werd ook spoedig genoeg met veel welgeval len opgemerkt, maar zulke hinder palen daar tegen gesteld, als eene dame van aanzien en eene diplo matieke moeder weet voor te wen den, die wel bewust is in hare ge vierde dochter een juweel te bezitten, dat zij maar eenmaal en daarom voor den hoogsten prijs te verhan delen heeft. De oude barones wist bij het ge sprek zeer afgemeten al die voor- opgeroepen. werd nu echter door niemand voor een dier hofsteden een bod gedaan. In Gelderland en Overijsel is nog veel voorraad gerookt spek van den vorigen herfst. Het is voor zeer lage prijzen zelfs bijna niet te verkoopen en daar in de volgende maand de werkzaamheden aan de rookerijen en zouterijen hervat worden, is het niet te voorzien, dat de boeren veel geld voor de varkens zullen maken. Een geplaagde schutterij. Het schuttersgilde te Heerlen (Lim burg) zou Zondag jl. aan een schutr- tersfeestte Straeten, een klein plaatsje in Pruisen, deelnemen. Aan het Duitsche tolkantoor liet men den stoet rustig passeeren. Onderweg echter ontmoette hen een onderge schikt beambte, die Heerlens strijd bare mannen verdacht van mogelijke pogingen tot frauduleuzen invoer van wapenen. Hoe ook onze schutters hunne onschuld betuigden, niets hielp; ze moesten zich een urenlangen omweg naar Geilenkirchen getroos ten, om aldaar voor den Obercon troleur te verschijnen. Deze echter bevond Heerlens mannen ingeenen deele staatsgefhhrlichde ijverige grensbeambte kreeg een langen neus en Heerlens schuttersgilde kon den urenlangen omweg verder on gestoord weder afleggen. GEMENGD NIEUWS. De bast van den wilgeboom be vat bijna zooveel looistof als die van den eik, namelijk hl/2 tot 7 pCt. 't Is dus verkeerd en schadelijk, dezen aan looistof rijken afval doel loos weg te werpen, aangezien ieder leerlooier, die in de nabijheid woont dien kan gebruiken. Het is een feit, dat de wilgebast in Rusland tot looiing van juchtleder aangewend wordt, en in Denemarken gebruikt men deze looistof voor handschoen leder en andere fijne soorten. Ook zijn in den Paltz reeds goed ge slaagde proeven met wilgebast ge nomen door leerlooiers. Met het oog op de te onzent in groote hoeveelheid bestaande kor- venmakerijen, waar niet onbelang rijke hoeveelheden wilgebast ver zameld kunnen worden, kan het bovenstaande zijn nut hebben. In een van de Weener schouw burgen viel verleden Donderdag het ijzeren scherm, hetwelk voor het brandgevaar het tooneel van het overige gedeelte van het gebouw scheidde, met groot geraas naar be neden. Het publiek geraakte in op schudding en vloog naar de uitgan gen. Gelukkig wist de regisseur de bezoekers tot kalmte te brengen door zijne verzekering, dat er geen gevaar was en dat het scherm slechts gevallen was doordien een van de kettingen, waarmede het wordt op gehaald, gebroken was. De voor stelling moest gestaakt worden, om dat die ketting niet zoo spoedig te herstellen was en men het scherm niet naar de hoogte kon krijgen. De stad Jaslo in Callicië is bijna geheel door brand vernield. Te Hernhut, de hoofdzetel der vreed zame broedergemeente,heerscht tegenwoordig groote opgewonden heid. Sinds geruimen tijd werd de gemeente verontrust door vele dief stallen en inbraken. Thans is de misdadiger eindelijk ontdekt; het is de veldwachter. waarden te vermelden, die zij voor het huwelijksgeluk van haar ge-1 liefd kind meende te moeten be-1 dingen. Haar schoonzoon moesteen: man van groot fortnin zijn, een! staatsambt bekleeden en aan de eischen voldoen kunnen, die onont beerlijk zijn om in aristocratische; kringen op te treden. Boven alles moest hij zoo vervuld zijn met alles- opofferende liefde voor Astarte, dat hij al hare lievelingswenschen en gewoonten als voorwaarden voor zijn eigen geluk diende te beschou wen. Deze opmerkingen, zoo maar los weg en als toevallig gegeven, wa ren voor Eduard genoeg om hem ten eerste tot buitengewone streven voor zijn carrière aan te drijven, en verder in teedere geschenken, in weelderige voorstellen al zijne mede minnaars te overvleugelen. Van hen allen was niemand beminnenswaar dig, rijk en aanzienlijk genoeg om Te Havre had een achtjarige Italiaansche knaap, Antonis Touc- soni genaamd, die den soberen kost verdiende als straatmuzikant, zich nedergelegd op een steenen hoofd, waarop eene brug draait, en was, met zijn accordeon onder zijn hoofd, in slaap gevallen. Toen de brug wachters des nachts de brug open draaiden om een naar Liverpool be stemd stoomschip door te laten, ont waarden zij een hevigen tegenstand. Naar de reden daarvan onderzoek doende, vonden zij op het steenen hoofd het vreeselijk verminkte lijk van het arme kindhet hoofdje was letterlijk verbrijzeld tusschen den muur en den brug. Zijn vader, die zijn stoffelijk overschot in de Morgue herkende, had zijn kind dien gehee- len avond en nacht tevergeefs door de geheele stad gezocht. In de Londensche wijk Pimlico brak eergisterenochtend vroeg brand uit in een hoedenwinkel. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de bewoners van het huis zich niet allen konden redden. De eigenaar van den winkel, Mark Abrahams, zijn 86-ja- rige schoonmoeder, een volwassen dochter en een ander lid van de familie kwamen in de vlammen om, terwijl de vrouw van den hoeden maker en een jongere dochter door een vermetelen sprong uit een ven ster van de tweede verdieping het leven er nog afbrachten, maar in een toestand dat men voor haar leven vreest. Het huis brandde totaal af. De commissie voor het Nisero- fonds te Londen vergaderde eergis teren om te zienhoeveel was bijeengebracht. Na aftrek der ad- verteutiekosten was dit 1109 pd. st., waarvan 601 pd. st. in Nederland was ingeschreven en 300 pd. st. door de schatkist was verstrekt. Men kan dus nagaan, hoeveel deEngel- schen zelf hebben bijgedragen. De commissie besloot aan de betrekkin gen der gevangenen verschillende sommen van 60 tot 20 pd. st. ter hand te stellen en 500 pd. st. achter te houden voor mogelijke eischen van de Zweedsche. Italiaansche en Duitsche leden der bemanning. Ofschoon minder hevig dan in Juli het geval was, woedt de cholera te Marseille, Toulon en in eenige andere plaatsen van Frankrijk steeds voort. Óp het oogenblik zijn er 32 steden en dorpen door de plaag aan getast. Op het oogenblik loopt een weddenschap ten einde, door een Italiaanschen graaf, die waarschijn lijk op zwart zaad zat, met twee Franschen aangegaan, dat hij 50,000 kilometer in Frankrijk binnen 30 dagen per trein zou afleggen. Hij reisde te dien einde onophoudelijk heen en weer tusschen Parijs en Marseille. Eergisteren was hij uiterst zwak, hij beefde als een oud man en was niet meer in staat in den trein te lezen. Zijn weddenschap heeft de dwaas vermoedelijk gewon nen, maar ten koste van gezondheid. De heer Schorer te Berlijn is van plan zijn Familienblatt te ver- |koopen, nu zijn vrouw, die zich zeer voor de uitgave interesseerde, over leden is. Hij vraagt er f 180,000 voor. REISINDRUKKEN. (Van een lid onzer Reductie.) Heidelberg10 Aug. '84. In ons vorig stukje zijn wij, als ik mij niet vergis, blijven steken bij het nationaal gedenkteeken in liet Niederwald. Het spreekt wel van zelf, dat wij, hoe schoon de natuur daar ook was, en hoe noode wij er ook toe konden besluiten deze prach- hem bezorgd te maken, of het mocht zijn de graaf Tancredo van Gelder, een jong officier bij de kurassiers. een schoon en beminnelijk mensch van hooge afkomst.A starte schenen hem en Eduard het meest te on derscheiden, doch daar hij doodarm was en zijne uitzichten, in weerwil van het grafelijke wapen, niet beter scheen te zijn dan die der meeste officieren van het legerdie in den dienst grijs werden, kon hij zich i niet bijzonder verheugen in de toe- stemming der oude barones. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2