2e Jaargang'. Zaterdag 16 Augustus 1884. No. 340. FEUILLETON. «INNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Yoor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. lloofdagen/e,i voor het Buitenland,-. Compagnie Générale de Publicity Etrangère G. L. DA VB E Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote- letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 121 tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van S tot 12 jaar alleen onder geleide. Tocane vrii Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Drecfzijdc 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Ncdcrlandsche .Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandschc Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donnteifrs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- cn Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar k 1 trulden Museum d,er stad Haarlem op hel Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10—i uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon", alleen op 7 d een kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de S jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teu/ers museum in 'de Damstraat'. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 cn Donderdag van 2—3 nur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. ALGEMEEN OVERZICHT. Bij de discussie over de Tonkin kwestie, in de Fransche kamer, stelde de commissie van rappor teurs voor, de aangevraagde cre- dieten toe te staan. Ferry zeide, dat hij zich aan het oordeel der Kamer onderwierp. Hij aanvaardde de verantwoordelijkheid voor het tractaat van Tien-Tsin en hield vol, dat het voorval hij Lang-Son een verraad was en eene schending van de erkende verdragsbepalingen. Hij ging den loop der laatste gebeurte nissen in Tonkin na en kwam tot het besluit, dat men hem overhaas ting verweet, terwijl hij feitelijk te lang had gewacht. (Toejuichingen van het Centrum, poging tot verzet van de rechterzijde). Men ging over tot het bombar dement van Kee-Lung om een on derpand te hebben, doch men is niet in oorlog met China. Hij vraagt de Kamer ook niet, den oorlog te verklaren, maar den eersten kracht- dadigen maatregel van de regeering goed te keuren, en haar te mach tigen, om nieuwe onderpanden in bezit te nemen. China wacht slechts op de beslissing der Kamer om toe te geven. Heden zou de Kamer weder ver gaderen. Twaalf sterfgevallen aan cholera kwamen gisteren te Marseille en te Toulon twee voor. De Norddeutsche Allgemeine Zei- tutig wijst tegenover de Times op de kwaadwillige handelingen van Engeland tegenover Duitschland en zegt dat, wanneer Engeland hare tegenwoordige houding ten opzichte van de Duitsche belangen in vreemde werelddeelen niet verandert, de aan- „DE UITDRAGER". Roman uit het alledaagsche leven. 23. Ednard's rustelooze studiën ge lukten bovenmatig om een zeer ge acht jurist te worden en het refe rendaris-examen af te leggen om nu met volle zeilen op het eind examen los te gaan. Zijn ijver tot schitteren en om iederen wensch zijner schoone te voorkomen, gaven ook aanleiding dat hij zich met zulk een schulden last bezwaarde, dat reeds die helft, welke ter kennis van papa van Aken kwam, dezen in diepe verontwaar diging en groote vreeze bracht. Vier duizend daalders binnen de twee jaar, dat is toch al te erg val van slechten luim, waarvan de Times sprak, allicht in eene blijvende ontstemming zou overgaan. De Duitsche staatkunde zal ook in het vervolg den stelregel volgen vriend van hen, die zijn vriend wil wezen, tegenstander van hen, die de Duitsche belangen op onrecht matige wijze henadeelen. Het onderhoud van Bismarck met Kalnoky zal waarschijnlijk loopen over: lo. Duitschlands koloniale poli tiek in betrekking tot de vriend schappelijke verhouding tot Frank rijk en de koelere houding van Italië op de conferentie; 2o. de voortdu ring van het verbond der drie kei zers met het oog op het Balkan- Schiereiland 3o. de Poolsche kwes tie, met het oog op de al te groote toegevendheid van Oostenrijk tegen over het Poolsche particularisme. De Pester Lloyd deelde dezer da gen mede, dat een zestal Russische officieren een tocht maakten door Bosnië en Herzegowina om de bevolking tegen het Oostenrijksche gezag op te hitsen. De officieuse bladen spreken het gerucht ten stel ligste tegen. Pester Lloyd handhaaft het echter en schrijft een zeer vin nig artikel tegen Rusland. Bismarck en Kalnoky kunnen ook over dit punt in overleg treden. Tot dank voor de hulp door Tur kije aan Engeland verleend bij de conferentie, heeft thans de Engelsche regeering zich in zake den gezond heidsraad voor Turkije verklaard. De Engelsche gevolmachtigde heeft zich althans, naar gemeld wordt, niet bij het eenparig verzet der mo gendheden aangesloten. Aan generaal Stephenson zijn van wege de ITorséguards instructiën ge zonden, waarbij hem de leiding der expeditie in Egypte is opgedragen. De Moedir van Dongola heeft op nieuw bericht van Gordon ontvan gen, waarvan hij den inhoud zal mededeelen. Luitenant Greeley heeft, om inlichting gevraagd naar aanleiding der beweringen van de New-York- sehe Timesvolgens welke de over blijvende van de expeditie de lijken van hun makkers hebben opgege ten, verklaard, dat als dergelijke daden van kanibalen gepleegd zijn, dit door enkelen buiten zijn voor kennis moet geschied zijn. Hij weet van soortgelijke daden niets. Wel erkent hij, dat hij een lid der ex peditie heeft doen fusilleeren, omdat hij levensmiddelen stal, maar dat waren gewone levensmiddelen en geen menschenvleeschgelijk de New-Yorker Times beweert. De hertog van Wellington, zoon van den beroemden Engelschen ge neraal, eergisteren te Brighton over leden, had den leeftijd van 77 iaar bereikt. Maarschalk Serrano is te Biarritz zwaar ziek. Men vreest voor zijn leven. Hij is thans 74 jaar oud. Haarlem, 15 Augustus 1884. Bij het examen in Engelsch, lager onderwijs, voor dames, is o.a. toe gelaten mejuffrouw E. J. Lewe van Middelstum alhier. Heden namiddag is alhier uit het Spaarne opgehaald het lijk van een 6jarig knaapje, dat sedert 9 ure voormiddag werd vermist. Deze en zoo menige andere om standigheid, onder anderen dat hem zijn bezoek in «Koude-Steen» thans in groote verlegenheid zoude bren-j genwaren de oorzaak, waarom J Eduard voor de tweede groote va- cantie dringende ambtsbezigheden voorwendde, om niet naar Berlijn te komen, en men kon het wel voor-1 uit zien, dat in het derde jaar ook I zeer groote verhinderingen het Edu ard onmogelijk zouden maken, om het vaderlijke huis weder te zien. I De onderzoekingen, die de heer j van Aken noodzakelijk achtte, om trent de buitensporigheden zijns zoons te S...., door Toldt en andere vrien den te laten instellen, brachten hem j zeer spoedig" tot de oorzaakdie j Eduard tot zulke schulden aanlei- j ding gaf.... de barones. De oude heer j zag, helaasde eenvoudige voor- spelling: Astarte van Wolken- I stein mocht hem wel eens de duur- I ste van alle schoondochters wor- Naar men verneemt heeft jhr. Q. Hoeufft, zijn ontslag als lid van den gemeenteraad ingediend. Aan Z. M. den Koning is door het Centraal-bestuur van het Alge meen Nederlandsch Werkliedenver bond een adres gericht, het verzoek inhoudende, dat Z. M. gelaste, in ?n geval de partiëele herziening der Grondwet, die zich bepaalt bij art. 198, afzonderlijk, maar dadelijk en zoo spoedig mogelijk de algemeene herziening aan de orde te stellen, of, indien daartegen ernstige be zwaren zijn, de door de Regeering bedoelde partiëele herziening uit te breiden tot art. 76 en eene wijziging van dit artikel voorop te stellen in dezen zindat voortaan aan heel de natie het recht en de bevoegdheid worde geschonken, tot de keuze der Staten-Generaal mede te werken en aldus de invloed op de wetgeving, die thans slechts 1/7 deel heeft, tot heel het volk worde uitgebreid. «Door dit te bevorderen zegt het adres werkt Uwe Majesteit mede tot opheffing van een groot onrecht, versterkt zij den bandtus- schen Kroon en volk en maakt zij dien duurzaam, grondvest zij het staatsgebouw en de nationaliteit waar dat gebouw op steunt te die per, bestendigt zij de binnenlandsche rust en vrede, verzekert zij haar huis een voortdurend krachtig leven, dat het in staat stelt zijne hooge roe ping getrouw te blijven, die is, volks geluk te bevorderen, sticht zij zich een eerezuil in 's volks harten, waar van hare nakomelingen de vruchten zullen oogsten.» In antwoord op het eergisteren door den voorzitter der maatschappij «Tot nut van 't Algemeen aan Z. M. den Koning gezonden telegram, is gisteren het volgende antwoord ont vangen: «Zijne Majesteit betuigt in u aan de maatschappij Hoogstdes- zelfs dank voor de aangeboden hul debetuiging.» Blijkens den staat der rijks middelen heeft de maand Juli meer opgeleverd voor de schatkist, dan nog eene barer voorgangsters in 1884. Hare opbrengst van f9,974,634 is ruim twee millioen grooter dan die van Juli 1883. De vermeerdering- is hoofdzakelijk te danken aan de accijnzenwier gezamenlijke op brengst van f 4,979,600 met ruim 1,7 millioen die van verleden jaar overschrijdt. De suiker leverde f730,000 op. d. i. ruim 3 ton meer, en het gedistilleerd wierp, onder het voorzicht van de accijns verhooging, 1,4 millioen meer af dan verleden jaar. Bij den uitgever J. Minkman, te Arnhem, is een werk ter perse, waarop wij gaarne de aandacht vestigen. Het is getiteld: «DeHar monische Boekdrukkunst, practised aangetoond, theoretisch beschreven en beoordeeld. Dit werk, opgedragen aan den heer A. C. Kruseman, oud uitgever te Haarlem, zal in 4o for maat, harmonisch worden uitgevoerd, en zal, behalve eene theoretische beschrijving van deze vinding, die op eenvoudige natuurkundige waar heden berust, toegelicht door uit spraken van beroemde oogheelkun digen, tal van beoordeelingen be vatten, waaronder die van eenige Gekroonde Hoofden, Nederlandsche en Belgische letterkundigen, vakge- nooten en kunstenaars, Europeesche, Amerikaansche en Indische dag-en vakbladen en vakgenooten. Aan de uivoering van dit werk zal de uiterste zorg worden besteed; de prijs, die bij inteekening f 1.25 is, zal er ongetwijfeld toe bijdragen den, reeds voor den tijd bewaar heid. Daar Wulfens een oud vriend was, op wiens oprechtheid hij, in ernstige gevallen, het meeste ver trouwen kon, zoo schreef van Aken aan hem open en zonder voorbe houd, deelde hem de schuld zijns zoons mede, en verzocht dringend om onpartijdige berichten aangaande diens nicht Astarte. Het antwoord van den senator liet zieh niet lang wachten. Het was beleefd maar min ot meer stijf en gevoelig, en duidde verbloemd aan, dat de oude barones niet alleen geen vermogen had, maar zelfs van de edelmoedigheid haar broeders af hing. Hoe zeer hem het g eluk zijner nicht ter harte lag, hij kon toch uit alles besluiten, dat de zoon zijns vriends geen partij voor Astarte was, ook liet het schrijven niet ondui delijk uitkomen, dat, hoe langer Eduard met Astarte omging, het des te onmogelijker zou worden zijne hartstocht en zijn geldverkwisting te beteugelen. Van Aken beval Eduard terug te komen. De zoon antwoordde dat hij zich niet uit zijne carrière kon ruk ken, en om het eindexamen te doen, moest hij toch naar de residentie Berlijn. Het verbod om Astarte niet weder te zien, en verder geene schul den meer te maken, had niets dan ijdele uitvluchten en beloften ten gevolge; zoomede dat Eduard het huis van Wulfens, Toldt en Wedel, waar hij bespied werd, vermeed, en hij met zijne schuldeischers eene stilzwijgende overeenkomst trof. om hem crediet te geven tot.... hij zijn fortuin erfde. De oude van Aken zag nu in, hoe gering de macht eens vaders was j over een zoon, dien hij vroeger had j verwaarloosd. I Eduard liet den omgang met de 1 barones niet, dat was bewezen, en dat hij schulden bleef maken, was wel te denken. Diep geschokt be rouwde het Arnold zeer, Eduard naar S.... gezonden, aan de eenvou digheid in 't vaderlijke huis ontrukt te hebben; het was hem meer dan zeker, dat, als Eduard niet eene de gelijke, waarachtige, burgelijk op gevoede levensgezellin kreeg, zijn ondergang en dat van zijn fortuin (stellig te voorzien was. Arnold pij- jnigde zich dag en nacht om eene uitkomst te vinden. Zijne oude rust en\vroolijkheid verlieten hemgedu- j rig werd hij toórnig, sprak weinig, 1 en ontrok zich aan zijne oude ken nissen. Daarbij werd hij in 't laatste jaar j bedenkelijk ziek. en alles voorspelde een verval van krachten bij den ouden heer. De diepe smart, met welke Ma thilda bij het laatste samentreffen van den vriend en geliefde barer

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1