om deze vinding meer onder de aan- dacht van het publiek te brengen.! Door het hoofdbestuur der Schippersvereeniging Schutte vèer» is een adres verzonden aan den Mi nister van Waterstaat het verzoek: inhoudende, dat tot bevordering van de onbelemmerde scheepvaart offi- cieele lijsten zullen worden verkrijg baar gesteld van het openen en sluiten der beweegbare spoorbrug gen nabij Delftshaven, Schiedam, Gouda, de Gouwsluis. Moerdijk, Dordrecht. Zutfen, Hattum, Breu- kelen. Utrecht, Westervoort. enz. De gemeenterekening van Haar lemmermeer, dienst 1883, in ont vangst bedragende f 84,073.671/s>, in uitgaaf f 75,035.1672^ batig saldo 9038.51. en de rekening van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1883, in ontvangst bedragende f 5787.23, in uitgaaf f 5431.92, batig saldo f 355.31, zijn door den Gemeente raad goedgekeurd. Een dertienjarig meisje werd Woensdag avond in den winkel van een goudsmid te Amsterdam achter de toonbank ontdekt. Onder het storten van tranen klaagde zij, dat zij op de straat met kwade bedoe lingen achtervolgd was en niet beter had weten te doen dan in den win kel de vlucht te nemen. Men had medelijden met het kind en liet haar gaan. Na haarvertrek; bemerkte de winkelier echter, dat de sluwe huichelaarster een gouden horloge uit den winkel had mede genomen. (N. v. d. D.) Aan het strand onder Loosduinen is gisteren voormiddag zekere J. D., die aan het visschen was, door een pieterman in een der beenen gesto ken, waardoor hij zoo verwond werd, dat hij per rijtuig naar zijn woning moest worden overgebracht. Daar er zoo weinig kantvisscherij is, bevindt zich een menigte garnalen op de kust, waarop de pietermannen azen. Uit den tweeden vijver in het Haagsche Bosch is opgehaald het lijk van een bakkersknecht, sedert eenige dagen vermist. Aan boord van een der te Vlaar- dingen liggende Scheveningsche bommen werd gister ochtend een jongen vermist; later werd hij leven loos uit de haven opgehaald. Het kind had op het dek liggen slapen en is vermoedelijk over boord ge vallen zonder door iemand te zijn opgemerkt. De heer P. Kolkman te Dordrecht is door aankoop eigenaar geworden van de bekende Russische harddra- vershengsten: Gramotey en Biegawoij van den heer A Stechow te Berlijn. Door de rechtbank te Arnhem werd, naar de ArnJi. Ct. mededeelt. Woensdag voor de eerste maal be handeld een strafzaak betreffende den invoer van ongewasschen lin nengoed over deNederlandsche gren zen, onlangs bij Kon. Besluit, ver boden. Door het O. M. werd tegen den niet verschenen gedaagde G. W. geeischt eene boete van 50 cents, met verbeurdverklaring van het in beslag genomen linnengoed. De rechtbank deed onmiddellijk uit spraak in deze zaak en veroordeelde gedaagde tot eene geldboete van jeugd gescheiden was. de vastbera denheid met welke zij iedere tezamen- komst van zijne zijde ontweek, had den haren grond in de overtuiging, dat Eduard, zooals hij nu was, met haar niet gelukkig kon worden, door zijn gedrag noch de toestem ming zijns vaders verkrijgen, noch eene vereeniging tot stand te bren gen was, welke zij beiden toch eens in hunue natuurlijke openhartigheid zoo lieflijk hadden afgeschilderd. Het eenige middel om Eduard tot bekentenis zijner dwaze ijdelheidte brengen en hem van het pad, waarop hij zijn ongeluk tegemoet snelde, terug te voeren, scheen haar toe hierin te bestaan, dat zij hem recht uit zou laten kiezen tusschen hare liefde en zijne levenswijze; tevens zou zij tegen hem een vast karak-i ter tooueu. daar hij het zijne, zooals j zij meende, op het punt was te ver- liezen. I)aar zij tengevolge harer opvoeding en hare bedoelingen tot N^s 50 cents, evenwel zonder de gerequi- reerde verbeurdverklaring. Woensdag was nabij het station Breda bijna een groot ongeluk ge beurd. Toen even na negen uur een trein uit Vlissingen het station bin- nenstoomde, werd de laatste waggon door de locomotiet van een goede renwagen, die op de rails van den anderen trein komen moest, maar te vroeg kwam, gegrepen en geheel verbrijzeld. Ook de aanrijdende lo comotief heeft veel te lijden gehad en verloor o.a. een der buffers. Ge- lukkig zat niemand in den waggon en zijn er zelfs geen gekwetsten te betreuren. De vermoedelijke oorzaak van het ongeval is hierin gelegen, dat ver zuimd is geworden den trein uit Vlissingen te waarschuwen. Een oogenblik vroeger en de locomotief zou dwars door den personentrein gereden zijn en onberekenbaar zou den dan de gevolgen zijn geweest; nu liep de zaak, eenige schade uit gezonderd, goed af. Te 's-Hertogenbosch werd giste ren middag gearresteerd en naar het politiebureau gebracht jhr. W. C. v. R. v. d. D., die onlangs de 17- jarige juffrouw K. uit Breda ont voerde, en met haar naar Parijs vertrok. Men zegt, dat de heer K., vader van het meisje, eerst na herhaalde bedreigingen er toe overgegaan is den ontvoerder van zijne dochter te doen arresteerendie arrestatie had plaats op het kantoor van den heer K. Het volgend ongeluk had Woens dag te Wijk (N.-Br.) plaats. Eene jongedochter reed voor pleizier mee op een boerenwagen naar den akker om het koren mee te halen. Bij het terugkeeren stak er een onweersbui op, hetgeen den voerman aanleiding gaf om zijne paarden aan te zetten. In snellen draf ging het een hoek om, waardoor de wagen omtuimelde, terwijl de paarden op hol sloegen. Het meisje, dat voorop zat, viel er af, doch bleef met de kleederen aan den disselboom hangen, zoodat zij met het aangezicht over den harden grond sleurde. De paarden geraak ten ten slotte met den wagen in een sloot. Het meisje werd aan 't hoofd zóó zwaar gekwetst, dat men het ergste vreest. Dezer dagen werd in verschillende bladen gemeld, dat een Amerikaan- sche dame in een klooster te Breust (Limburg) gevangen gehouden werd. Wij ontvangen daaromtrent de vol gende vertrouwbare mededeeling: «Ziehier de geheele zaak: In 1879 was in Noord-Amerika een grijsaard van een oud-adellijke Belgische familie bijna stervendehij verzocht zijn zuster hier-te-lande, zijn klein dochter, de eenige naastbestaande welke hij daar bezat, voortaan als haar eigen kind te willen beschou wen. Onmiddellijk vertrok nu een der zonen van deze adellijke dame naar Amerikahij kwam nog bijtijds om zijn ouden oom de oogen te slui ten, en bracht de jonge dame naar Europa ten huize harer groottante. Deze laatste, zeer bevriend zijnde met de Overste van het Breuster- gesticht, vertrouwde haar in 't vol gend jaar de opvoeding toe van hare nicht. Sedert vertoeft deze te Breust als kostleerlinge, ter aanleering van de Fransche en de Duitsche taal. Eenige maanden geleden heeft zij waar geluk, hem niet op zijne dwaze paden kon begeleiden, was de inge slagen weg zeker de beste, en daarin werd zij door hare moeder en door Betje versterkt. Toen zij nu dien weg betrad met eene zeldzame overwinning op zich- zelve. vleide zij zich met de hoop, dat Eduard dezen tweespalt niet lang zou kunnen verdragen, zijne, oude liefde voor haar zoude den i jongen van Aken niet lang op den kruisweg laten, maar tot haar hart doen wederkeeren. Zijn lang stilzwijgen, de onbe paalde en daarom des te verdachter tijdingen omtrent hem, schenen haar het tegendeel te bewijzen, en haar duidelijk en wreed de zekerheid te geven, dat Eduard haar vergeten had, en dat hij zijnen eeden, al den herinneringen zijner jeugd, ontrouw geworden was. Hoe meer deze op vatting in den loop des tijds scheen gerechtvaardigd te worden, des te den ouderdom van-21 jaren bereikt; de groottante wilde haar toen voor goed bij zich op 't kasteel terug nemen, maar de jonge dame ver zocht allerdringendst, haar ten minste nog één jaar op de kostschool te laten. «Een zeker persoon in Amerika, die eenigszins in familiebetrekking met den grootvader heeft gestaan, zou er nu voordeel bij vinden als de jonge dame naar haar vaderland terugkeerde. Haar fortuin, bestaande in vaste goederen, is de eenige drijf veer van de geheele zaak. «De Commissaris des Konings in Limburg en de burgemeester van Breust hebben een onderhoud met de jonge dame gehad. De gezant, Wiliiam L. Dayton uit Den Haag heeft haar ook in dienzelfden zin geschreven. Haar antwoord was, dat ze hier geheel vrij, gelukkig en te vreden, en niet verlangende was om ooit naar Amerika terug te keeren.» Dv. s-G Uit Stiens wordt van 13 dezer gemeld De Stienser- en Britsumer vaart verbetering, op zich zelf eene goede zaak, heeft in ons dorp en te Britsum al vrij wat ellende veroorzaakt. Meer dan eens reeds had er werkstaking plaats wegens te lage loonen, de aannemer had te laag ingeschre ven en meende op deze wijze het voor zich weder te kunnen goed maken. Doch ten slotte moest hij zich geheel terugtrekken, en daar eene herbesteding tot geen uitkomst leidde, begon het gemeentebestuur het werk voort te zetten. Ook nu vonden de arbeiders dat hun inder daad zwaar werk veel te laag werd betaald, en nu hebben wij sedert eergisteren weder eene werkstaking van meer dan 150 werklieden (pol dergasten), ten gevolge waarvan de rust in beide dorpen ernstig wordt bedreigd. Door den burgemeester zou de hulp van militairen uit Leeuwar den zijn ingeroepen om de orde te handhaven. In het Dagbl. v. Ned. leest men het volgende Des avonds ontving te Leeuwarden een detachement infanterie 35 man sterk, onder bevel van een officier, den last zich gereed te houden naar Stiens te marcheeren, waar werk stakingen hebben plaats gehad, voor het geval de orde aldaar mocht worden verstoord. Dit is blijkbaar niet geschied, want gisternamiddag ontvingen de manschappen tot ge meld detachement behoorende, de vergunning van weder te mogen uitgaan. Door een lek in eene gaspijp in de turfbergplaats in het stadhuis te Groningen zijn eergisteren twee gas fitters bewusteloos geworden en ge stikt, en toen men gisterenochtend met eene lantaarn de bergplaats onderzocht, had er eene gasontplof fing plaats, waarbij twee personen gewond raakten en tal van ruiten vernield werden. GEMENGD NIEUWS. Door verschillende bijbelgenoot schappen zijn in deze eeuw reeds 150,000,000 bijbels in 226 talen ge drukt en verspreid. Omtrent den ouderdom eener koe kan men zich tot 5 jaar niet licht vergissen, omdat dan nog de gelijkmatige groei der maaltanden den jongeren ouderdom aanwijst meer verzette zich Mathilda's hart daartegen, en zooveel te meer be ijverde zij zich om verontschuldi gingen en verklaringen voor Edu- ard's gedrag te bedenken. \ch, de liefde klemt zich zoo gaarne aan het laatste stroolialmpje vast, dat zich der hulp zoekende hand als bij toeval aanbiedt. Dat Eduard door zijne misslagen den toorn des vaders verdienen kon, gaf zij toe; dat hij haar bedriegen, haar ontrouw worden kon, dat. neen dat kon zij volstrekt niet toegeven. De strijd was des te vreeselijker in haar, daar zij dien voor haren vader verborg, wiens gedachten zij toch kende, en die nog slechter dan ooit van den jongen lichtzinnige denken moest. Zelfs hare moeder deelde zij niet al haar verdriet mede; want er zijn smarten in een jeugdig hart. die zelfs met eene moeder niet eens kunnen gedeeld worden. terwijl later, wegens het ongelijke gebruik, enkele tanden meer dan andere uitkomen. Tot 3 jaar hebben de hoorns der koeien op hunne op pervlakte geen kerven; echter ver schijnt in het 4e jaar de eerste ring, dien men zien en voelen kan. In het volgend jaar de 2e en zoo vervol gens, telken jare een nieuwe. Deze kringen zijn altijd merkbaar, zelfs als men ze niet ziet, zoodra men met de hand den hoorn betast. Daarom trachten de veehande laars de kringen zooveel mogelijk te vernietigen; zij schaven ze met glas af en polijsten den hoorn met hout. Een ervaren kooper wordt op deze wijze niet misleid, want de kringen laten zich niet spoorloos wegmaken. Door met de hand over den hoorn te strijken, kan men ze nog altijd voelen, en zich ook overtuigen of de hoorn kunstmatig gepolijst is. De Japansche dagbladen be treuren het verval van de kunst aldaar om voorwerpen te verlakken. De boom welke het lak voortbrengt, wordt meer en meer zeldzaam. Eer tijds was de aanplanting van die boomsoort door de wet beschermd: elke familie van voorname afkomst was verplicht 100 dier boomen aan te planten; de middenklasse 70; de volksklasse 40. Deze wet is vervallen geraakt, en daar er geen aanplanting meer plaats heeft, zoo is de lak aanmerkelijk in prijs gestegen. Te Toulouse geraakte de ad vocaat Cazeneuve met een grond eigenaar in twist, zoodat een twee gevecht onvermijdelijk was. Hoewel geheel onbekwaam in de edele vechtkunst, besloot de advocaat den strijd niet te ontwijken, en begaf zich daags te voren naar den ge meentelijken schermmeester om diens raad in te winnen. «Gij hebt,» zeide deze, «een krachtigen arm, het eenige wat gij doen moet is uw degen, met de punt op de oogen van uw tegenpartij gericht, onbe wegelijk voor u heen te houden, zoodat, wanneer deze zich op u stort, hij er onvermijdelijk zelf wordt aangeregen.» De advocaat oordeelde het echter wenschelijk, bij het ver laten van zijn raadsman, zijn teste- ment te gaan maken. Een uur later kwam de in den wapenhandel evenzoo onkundige grondeigenaar bij denzelfden scherm meester, waarop deze, die de zaak nu vatte, hem denzelfden raad gaf. Zoo onderricht, plaatsten zich de strijders tegenover elkaar. Zij ston- twee, drie, vijf, zeven minuten on bewegelijk tot hunne armen op 't laatst den dienst weigerden. «De eer is voldaan. Zijn de heeren be vredigd?» vroeg, met een ernstig gezicht, een der secondanten. Zij knikten toestemmend en verwijderen zich met hunne artsen, allen nog stom van verbazing. «Ik had,» zuchtte de advocaat, terwijl hij zich het zweet van het voorhoofd wischte, «geen idee dat het vechten zóó moeilijk was. Ik pleit liever tien uren, dan dat ik nog tien minuten lang vecht.» De vereeniging voor Duitsche kolonisatie te Berlijn vindt weinig steun. Haar uitnoodiging om deel te nemen aan een algemeenen bond voor Duitsche kolonisatie, werd o. a. door het bestuur der Duitsche ko loniale vereenig te Frankfurt a/M., die 6000 leden telt, afwijzend be antwoord en de afdeelingen der laatste zullen haar voorbeeld volgen. Eene omstandigheid deed zich voor in het begin van het derde jaar van Eduard's afwezigheid. De oude ziekelijke papa Arnold begon we der de familie Schalm, en nog meer dan te voren, vriendelijk te behan delen. In 't bijzonder was het Mathil da die. als hij haar maar eenigszins kon naderen, hem te woord moest! staan en van hem menigerlei opmerk zaamheden ontving, die de rijke man, bij al zijne spraakzaamheid, an ders beneden zijne waardigheid zoude gerekend hebben. Hoezeer deze onverwachte be voorrechting het gewonde hart der uitdragersdochter weldeed, ja harer zwakke hope nieuw voedsel gaf, des te verlegener maakten haar zijne dikwijls herhaalde vragen omtrent Eduard. Hoe duidelijker hij door zachte zinspelingen merken liet, dat hij van hunne wederzijdsche ver houding onderricht was, des te meer werd het haar ook bewust, dat de Omtrent de valsche munters deelt de heer Louis S. Jacobs het volgende mede: De aanleiding, dat ten zijnen kan tore de beide Spanjaarden zich ver voegden, staat in verband met eene ten vorigen jare in Frankrijk plaats gevonden verduistering van Fransche effecten, die onder anderen van wege den persoon G. van R. ten kantore van den heer Jacobs te koop wer den aangeboden. Den consul-gene raal van Frankrijk stelde hij toen dadelijk in kennis met deze zaak, daar hem de wijze van verkoop aanbieding verdacht voorkwam, en alras bleek het, dat zijne vermoe- i dens zeer gegrond waren. Edoch was de omstandigheid, dat door zijn initiatief deze ontdekking plaats greep tot heden aan den persoon G. v. R. onbekend en meende deze daarom, het adres van den heer Jacobs als geschikt te mogen aanbevelen aan de beide Spanjaarden. Na eenige keeren den heer J. te hebben bezocht, ontdekten zij hem hun doel. Aan den kanselier van het Fransche consulaat-generaal werd daarop de zaak medegedeeld, ten einde te Parijs dadelijk de bende te doen in hechtenis nemen, en ver volgens aan den officier van justitie mr. Telders. Vrijdag kwam aan het station du Nord te Parijs een wagon met blokken hout uit België aan, die door hem, aan wien ze geadresseerd waren, aan het station in ontvangst zouden genomen woraen.Een douane beambte meende te bemerken, dat de blokjes hol klonken. Hij maakte in enkelen een opening en vond er tabak in. Zaterdagmorgen kwam de eigenaar ze afhalen. In zijn tegen woordigheid werden alle blokjes opengehakt en men vond er drie duizend kilogr. tabak in. De smok kelaar werd onmiddellijk gearres teerd. Te St. Lucia is op 3 Augustus aangekomen de stoomboot Braadaile met immigranten uit Calcutta. Ge durende de reis kwamen aanboord 31 gevallen van cholera voor, waar van 20 doodelijk afliepen. De laatste 29 dagen van de reis leverden geen choleragevallen op. De stoomboot werd in quarantaine geplaatst. Spaansche lazaretten. De berichten die uit de Italiaan- sche lazaretten naar Frankrijk ko men worden nog overtroffen door die van de Spaansche grens. Naar het lazaret bij Hendaye worden de reizigers eerst eenige dagen (van zes tot veertien) na hunne aankomst in Hendaye overgebracht, omdat met het geven van een volgnummer en het verrichten van allerlei formali teiten zooveel tijd verloren gaaten in het lazaret zelf worden zij dan zeven dagen lang geherbergd. De reizigers slapen in de bijgebouwen van het vroegere Casino en hebben de keus tusschen den stal en eene loods. Eerst vijf dagen na zijne aan komst kon een der reizigers aan een bed geholpen wordenorde heerscht er volstrekt niet en niemand luistert naar klachten. Een der stallen, 7 slaapplaatsen bevattende, werd tot 8 Augustus nog geene enkele maal schoongemaakt alle vijanden van den mensch hielden er huis; regen en wind hadden vrijen toegang. Het voedsel, tegen 5 fr., 7 fr. 50 en 10 fr. per dag berekend, was van de slechtste kwaliteit, ieder toevoeg sel was buitensporig in prijs. Hen daye is tien minuten afstands per oude heer van de twist en de ver wijdering hunner beide harten niets wist. Hem dit te ontdekken, zou even zoo onverstandig als tegen hare gevoelens voor Eduard zijn. Ook moeder Christina raadde haar aan, niets te laten merken, daar het toch wel mogelijk was, dat alles nog eens ten beste zoude uitkomen. Niemand zag intusschen het ver anderde gedrag van Arnold met meer verwondering en grooter arg waan aan dan Schalm zelf, die zwij gend en zich schijnbaar buiten alle deelneming houdend, misschien be ter dan alle overigen de geheele toedracht doorzag, en op zijne ge liefkoosde manier op den uitkijk zat, om. in 't juiste oogenblik het ge wicht van zijn onveranderlijk be sluit in de weegschaal te werpen. Deze gelegenheid zoude zich ook spoedig opdoen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2