POPULAIR IE» EN PUBLICATIE. 2e Jaargang'. Maandag 18 Augustus 1881. No. 311. FEUILLETON. HAARLEMS ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en algemeene Feestdagen. I Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten zoor het BmtejilandCompagnie Générale de Publicité Etrangt.ee G. L. T)A ÜBE Co., JOH. F. JONES. Snee., Pcnjs, 31tis l'anbourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op hot Paviljoen. Geopend op werkdagen vau 10 tot 4 uur: op Zon- en Feestdagen van 121 tot 4 uur. Kinderen beneden de. 8 jaar hebben geen toegang, kinderen vim S tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijdc 2c deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Ncdcrlandschc Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon vau diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, ledeu niet 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijdc le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. JHxschoppe/ijk museum voor kerkelijke oudheid, kunsi hi geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cent' per persoon. Doorloopeudo toegangskaartiu voor een geheel jaar k 1 gulden. Museum der stad E. a riem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tut 14 October alle werkdagcu van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen -.au 103 uur tegcu betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 nur. de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten: kinderen vau 8 lot 14 jareo uïet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zou- en Feestdagen van 113 uur. Tm/Iers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag eu Zaterdag vr.n 1—4 uur. Stadsbibliotheek P.-.u ahof. Geopend - 'a;, van o4 Uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegrocumarkt) vrij. Woensdag en Zaterdag Stremming der Passage over de Duivendrechtsclie brug. DE COMMISSARIS DES KONINGS IN NOORDHOLLAND brengt ter kennis van belangheb benden, dat het verkeer over de Duivendrechtsche brug op Donder dag 21 Augustus e. k. zal gestremd zijn. Gedurende dien tijd kunnen voetgangers per roeiboot worden overgezet, terwijl rijtuigen en vee den weg kunnen nemen langs de Diemerlaan. Haarlem, 12 Aug. 1884. De Commissaris des Konings voornoemd: SCHORER. Oppositie en Regeeringsbeleid. In eiken geordenden constitutio- neelen staat is bet, wij zouden baast zeggen, een vereisehte, of liever een uitvloeisel van de constitutie zelve, dat er staatkundige partijen bestaan. Het is bijna onmogelijk, dat verschillende personen een zelfde oordeel vellen over de eene of an dere kwestie, een zelfde antwoord geven op de eene of andere vraag, die het staatsbelang raakt. Zoolang niet alle mensclien dezelfde belan gen hebben te verdedigen of met betzelfde inzicht in verschillende aangelegenheden bedeeld zijn, is bet eene totale onmogelijkheid, dat de gestelde machten het ieder naar den zin maken. Waar nu het eenmaal aangenomen beginsel der volksregee- ring door volksvertegenwoordiging is aangenomen, daar behoeft bet niemand te' verwonderen, dat er in die vertegenwoordiging allengs twee „DE UITDRAGER". Roman uit het alledaagsche leven. 24. In 't begin van Mei, omtrent een vierendeeljaars voor de vacantie, die, zooals Arnold meende, den zoon in 't vaderlijke huis zou. terugvoe ren, en hem daaraan voortaan zou geboeid houden, omdat het laatste examen, dat voor Eduard naderde, in de residentie Berlijn moest afge legd worden, gevoelde zich de oude heer van Aken zeer afgemat en naar. Hij sliep slecht, gevoelde eene groote toenemende zwakte, de voorboden eener kwijnende ziekte, en het was alsof de fijne doordringende lente lucht zijne krachten geheel verte ren zou, en de kus, die degansche of meer partijen ontstaan, die her haaldelijk met elkander in gevoelen verschillen. Oppervlakkig oordeelende zou men meenen, dat de verdeeldheid, die daardoor ontstaat, noodlottig zou moeten werken op den goeden gang van de zaken in het landsbestuur. Bij nader inzien evenwel, komt men echter al heel spoedig tot het be sluit, dat dit geenszins het geval is, en er integendeel uit de wrijving van gedachten, die hiervan het gevolg is, veel goeds geboren kan worden. Het kan natuurlijk niemand ver wonderen, dat degenen, die tot de staatkundige tegenstanders van de verantwoordelijke ministers gerekend kunnen worden, de daden van deze bestuurders scherp controleeren om er, zoo dit noodig mocht blijken, aanmerkingen op te kunnen maken. De ministers nu, overtuigd dat de meerderheid van heden, morgen mis schien minderheid kan worden, wan neer zij het vertrouwen des volks door nuttelooze of schadelijke maat regelen verliezen, zijn daafom te meer op hunne hoede, zoodat hier door de oppositie een krachtig mid del wordt om te maken, dat de hoogste en gewichtigste landsbelan gen met de noodige ernst worden behartigd. Is er daarentegen geen vijandige partij, en zijn de hooge landsbedienden daarvan overtuigd, dan kan hun dit een spoorslag zijn om zoo voorzichtig mogelijk te han delen, bij het nemen van gewichtige besluiten, en stipt de eens vastge stelde wetten naar recht en billijk heid uit te voeren. Immers zij weten het, dat zij hunnen tegenstanders de wapenen in handen geven, om hen met succes te bestrijden, wan neer zij zich door lauwheid en on verschilligheid laten beheerschen. Kan alzoo eene oppositie nuttig i natuur tot sneller polsslag riep, voor hem den laatsten polsslag zoude j medebrengen. I Nadat hij lange dagen en nachten j met zichzelven was te raad ge- Igaan, dikwijls bet vergeten onuit- gevaardigd testament doorgelezen en het steeds mistroostig ter zijde ge legd bad, zond hij Betje naar Schalm, [met de boodschap of mademoi selle Mathilda over een half uur bij j den zieken beer wilde korfen, want hij had veel met haar te bespreken. Jonas zag Betje verwonderd aan. Mathilda bloosdeen Christina stond verlegen, want zij wist niet hoe zij zich in tegenwoordigheid baars mans houden zou. Hm, hm, dat is vreemd ge noeg! riep Jonas kuchende, ?tis waar, zieken zijn soms zonderling en men moet hen wat toegeven. I Mijn compliment, zeg dat mijne doch- 1 komen zal.' Betje knikte en ging heen. De zijn voor de belangen van het alge- I meen, zij kan ook schadelijk werken wanneer de personen, die zich onder j haar vaandel scharen, zich meer door I persoonlijke sympathieën laten be- j heerschen, dan wel met hunne plich- ten alsvolksvertegenwoordigersover- een te brengen is. Het partijbelang moet ten allen tijde ondergeschikt zijn aan dat van het rijk, en waar dit niet het geval is, daar ziet men dikwijls het treurigeverschijnsel, dat het tot standkomèn van de hoog- noodige verbeteringen op onverant woordelijke wijze wordt tegengehou den. De geschiedenis van het Brit- sche parlement, in de laatste jaren vooral, bevat menige bladzijde, die daarvan getuigt, en bet is slechts te verwonderen, dat de kiezers zoo onverstandig zijn den beeren Ob- stuetionisten, zooals men die lieden heet, die zich aan dit kwaad schul dig maken, in hun verzet te stijven. Bovendien moet de oppositie eer lijk en verstandig zijn. Het gaat niet aande tegenwoordigen mi nisters de fouten hunner voorgangers te verwijten, of van hen te eischen dat zij wat eenmaal is geschied on gedaan maken. Zijn er eenmaal [misslagen bedreven, dan moet he laas het algemeen de gevolgen daarvan dragen en hoogstens kan er slechts sprake van zijn, die ge volgen zoo weinig mogelijk druk kend te maken. Zelfs zouden wij in dit geval van de oppositie eischen, dat zij, zooveel in haar vermogen is, met de regeeringspartij samenwer- ke, om het land te redden uit de moeilijkheden, waarin het is geraakt, tengevolge der verkeerde maatre gelen, eenmaal ter kwader ure ge nomen. De debatten in de beide Kamers onzer volksvertegenwoordiging ge voerd, naar aanleiding der beruchte goede oude was zelf over deze bood schap verwonderd, en had zich bo vendien de vriendelijkheid van Van Aken tot zijne dochter in den laat sten tijd, niet goed kunnen ver klaren. Mathilda, zeide Jonas, toen de huishoudster vertrokken was, gij moogt gaan zien wat de oude wil. Sedert Eduard weg is, hebt gij veel dingen voor je gehouden, die ik had moeten weten; maar jelui vrouwen, je houdt zooveel van ge heimen. Geloof mij, ik weet alles, misschien meer en beter dan je zelve, en ik kan wel begrijpen, wat van Aken voor beeft. Tot dusverre heb ik mij niet verder met uw aange legenheden bemoeid, dan mijn plicht als vader mij gebood; van nu af aan verlang ik evenwel van u open hartigheid: ik verlang dat je me zegt, wat hij daar boven begeert, óf, en zijn grijze oogen bliksemden vreeselijk. óf, ik moet de liefde ver- A^ro-kwestie, de dagbladartikelen te dezer zake geschreven, toonen maar al te duidelijk aan, dat niet ieder van de waarheid dezer stelling overtuigd is, of dat er ten minste nog enkele personen zijn, die voor de consequente toepassing daarvan terugdeinzen. Wij behoeven stellig onzen lezers de lijdensgeschiedenis van den Atjeh-ooiïog, waarvan het iVwero-incident een onderdeel is, niet in herinnering te brengen. Het is toch van algemeene bekendheid, dat Nederland op Noord-Sumatra een maal een oorlog heeft begonnen, zonder dat men zich voldoende op de hoogte gesteld had van de krach ten, waarover de vijand te beschik ken had, en zonder dat ons Indisch leger voldoende was voorbereid op de moeilijke taak. die bet te ver vullen zou hebben. Nog verscbligt het iedereen in het geheugen, hoe talrijke teleurstellingen daarvan de gevolgen waren; hoe stroomen bloeds werden vergoten en schatten gouds ten offer werden gebracht, zonder dat het mocht gelukken den Atjeher geheel tot onderwerping te brengen, totdat eindelijk de moedige en door tastende generaal van der Heyden den schrik een weinig onder dit zee- rooversvolkje wist te brengen. Een oogen blik scheen bet zelfs, als was een tijdperk van vrede aangebroken, en ook de hooge regeering dacht alzoo; zonder een behoorlijk onder zoek in te stellen naar den waren stand der zaken werd reeds van h oogerhand de vrede geproclameerd. Van der Heyden nam zijn ontslag, en een burgerlijk goeverneur nam de teugels van bet bestuur in han den. Dit alles geschiedde natuurlijk onder een vorig kabinet. De onder vinding belaas! beeft het maar al te duidelijk bewezen, dat men te vroeg viGtorie had geroepen. De vijand, ontmoedigd door de vele j nederlagen, hem door het Indische leger toegebracht, maar nog geens zins geheel moedeloos, begon allengs driester dan ooit het hoofd op te steken; zoo zelfs, dat het op dit j oogenblik in de onmiddellijke na- bijheid van den kraton niet meer I veilig geacht wordt. De kroon op dit alles evenwel zette de vermetele I sultan van Tenom, een der vorsten, die, uit vrees voor generaal van der I Heyden. de Nederlandsche regee ring trouw gezworen had; toen hij de bemanning van een Engelsch schip dat op zijne kusten gestrand was, gevangen nam en met zich naar het binnenland voerde. De herhaalde vertoogen door den goeverneur van Atjeh tot hem ge richt om hem te bewegen, de man schappen wederom vrij te laten, bleven zonder gevolg, eene expeditie ter bevrijding uitgezonden, verbrand- i de wel enkele kampongs,maar keerde 'met ledige handen terug, en zelfs eene poging door Engeland aange wend om dit doel te bereiken stuitte af op de hooge eischen door den roover - sultan gesteld. Natuurlijk eisckte de Britsche trots ophoogen toon de in vrijheidstelling der En- gelsche onderdanen, maar onze re geering was geheel machteloos: vooral omdat de sluwe vorst zijne berekening er op gemaakt had, dat wij over hem en zijne handelingen in verschil^ zouden geraken met Engelandmet welke oneenigheid hij zijn voordeel hoopte te doen. Thans was het woord aan onze di plomatie, en 's Konings vertegen woordiger te Londen toog aan den arbeid om eene schikking tot stand te brengen, die voor beide partijen aannemelijk was. Nu is het voor niemand een ge heim dat wij op dit oogenblik macb- vloeken, die ik altijd voor u gehad heb. Versta-je?! Lievegoede Jonasik bid je.... Wees maar bedaard, moeder I riep Schalm, jij hebt je tot nu Jtoe onnoozel genoeg gedragen, je I meendet te handelen tot geluk van je kind. en er is niets dan geklaag. I bleeke wangen en slapelooze nach- i jten daaruit ontstaan. Wil-je vrijuit! spreken, meisje, ja of neen? Hij had Mathilda bij de hand ge- j vat, legde zijne linkerband op baren j schouder en zag haar strak en duis- ter in 't verschrikte gelaat. Lang- zaam rolde een verstolen traan over zijne ingevallen wangen. Ja, lieve vader, dat wil ik. Ik kon bet niet van mij verkrijgen, u I alles te zeggen. j Goed, je hebt nog nooit ge- j jlogen! Ga naar van \ken; maar zonder mijne toestemming beloof je j I hem niets; versta-je? nietsJe vader i verbiedt het je, je vader, die jou geluk wil. Hij gaf baar de hand, drukte een beeten kus op haar voorhoofd, en toen begaf bij zich, baast wagge lend, naar den ouden lederen stoel aan de toonbank, om daar een oogenblik te gaan bedaren. Mathilda ging langzaam naar buiten. Maar Jonas, zeide Christina bezorgd, onderwijl zij op hem toe trad, hoe kan je toch zoo hevig, zoo buiten jezelf zijn! ik kan nie; begrijpen.... Ja, niet begrijpen!Dat je niets begrijpen kunt, dat begrijp ik. Hoe 't gaan zal, zie ik wel, en ik wil daarbij niet rustig zitten, wil niet mijn kind in de ellende zien snel len! Je hebt deze derdehalf jaar naar jullie kop gehandeld en dom gehandeld, nu houdt het op! Hij maakte eene snelle beweging met de hand, en Christina verston«i

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1