mmmm. 2e Jaargang. Dinsdag 19 Augustus 1884, No. 342. Aanbesteding STRAAT- EN RIOOLWERKEN. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uiSijecamen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagent** voor het Buitenland- Compagnie Genera1 de Pullicilc Et rang ere G. L. HA UBE Co., JOH. F. JONESStier., Parijs. 3 Ibis Faubourg Mont mart re. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. i 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12j tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar liebbcn geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Ncdcrlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le (leur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs'met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlcmsclie Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopeudc toegangskaarten voor een geheel jaar h 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur. van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon,'alleen op Zondagen kosteloos van 124 nur. de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten, kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan ouder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Hamstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag. Zou- en Feestdagen van 11—3 nur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensda" en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling ïn de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 unr. Toegang (deur Oudegroenmarkti vrij. BURGEMEESTER, en WETHOUDERS van Haarlemzullen op Donderdag den 28en Augustus 1884. 's na middags 21/* uur, ten Raadhuize der Gemeente, .in het openbaar aanbe steden Jlet maken van eene Water- schoeiing aan het Zuider- Biiitenspaamelangs den wal waar de Zwemschool gevestigd was. Raming l'OOO. Bestek en voorwaarden liggen ter lezing op de Gemeente-Secretarie, op alle werkdagen van 10 tot 4 ure. Plaatselijke aanwijzing op Vrijdag vóór de besteding, des morgens te 11 uur. Inlichtingen zijn te bekomen aan het Bureau van Gemeentewerken (Koningstraat No. 2), op werkdagen tusschen den dag der aanwijzing en dien der besteding, des morgens tusschen 9 en 10 uur. Haarlem, 14 Augustus 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. JORDENS. de Secretaris, J. TIELENIUS KRUYTHOFF. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlem zullen op Donderdag den 28en Augustus 1884,'s na middags 2 uur, ten Raadhuize der gemeente in het openbaar aanbe steden Het leggen van een bij de ge meente voorhanden riool van portland-cementhet, maken van bestratingen, het zetten van koplagen en kantdeelen in de Leidsche- straat Raming f6900. Bestek en voorwaarden liggen ter inzage op de Gemeente-Secretarie op alle werkdagen van 10 tot 4 uur. Plaatselijke aanwijzing op Maan dag vóór de besteding, des morgens ten 10 uur. Inlichtingen zijn te bekomen aan bet Bureau van Gemeentewerken (Koningstraat No. 2), op alle werk dagen tusschen den dag der aanwij zing en dien der bestedingdes morg-as tusschen 9 en 10 uur. Haai km, 15 Aug. 1884. b. rgemeester en Wethouders voornoemd E. A. JORDENS. de Secretaris J. TIELENIUS KRUYTHOFF. ALGEMEEN OVERZICHT. In de Zaterdag morgen gehouden zitting van den Fransehen Senaat heeft de rapporteur, de heer Saint- Vallier, voorgesteld, de voor Tonkin aangevraagde credieten toe te staan, doch de discussie uit te stellen tot na het recès. De hertog de Broglie bestreed de credieten. De heer Ferry vereenigde zich met het voorstel om de discussie te verdagen; hij zou het aannemen der credieten als een votum van vertrouwen beschouwen. Deze aanneming had vervolgens plaats met 193 stemmen tegen ééne. De motie van vertrouwen in de regeering welke de Fransche Kamer Zaterdag op voorstel van den heer Sadi Carnot heeft aangenomen, luidt aldus«De Kamer vertrouwende dat de regeering het verdrag van Tsien- Tsin met kracht zal handhaven, gaat over tot de orde van den dag.» Van de 226 leden die aan de stemming deelnamenverklaarden zich 175 vóór de motie. De vijf eerste echtscheidingen zijn Zaterdag door de rechtbank te Pa rijs uitgesproken. Te Montceau-les-Mines heeft eene dynamietontploffing plaats gehad in het huis van den mijnen-ingenieur. De ingenieur en zijne vrouw wer den beiden verwond. De ontploffing was zoo hevig, dat zelfs op verren afstand de vensterruiten werden ver brijzeld. Te Marseille kwamen in de laat ste 24 uur, zoo meldt een telegram van Zaterdag jl. uit Parijs, 8 en te Toulon 3 sterfgevallen aan cholera voor. Een telegram van gisteren luidt, dat in eerstgenoemde plaats in de laatste 24 uren 15 en te Tou lon 9 personen aan deze ziekte stierven. „DE UITDRAGER". Roman uit het alledaagscke leven. 25. Mathilda vertelde hem van de bedenkingen en weigeringen haars vaders, en vergat niets, wat den ouden man een levendige voorstel ling van die afsclieidsure geven kon. Na een poosje zeide hij haastig: Hebt ge van Eduard's leven in S.... tijding? Toen stroomde een tranenvloed, die haast geen einde had. over de wangen van het meisje, en zij begon te snikken, zoo hevig en smartelijk dat zij haar gezicht bedekken moest, om ongehinderd goed uit te weenen. Arnold beefde over al zijne leden; hij had haar losgelaten, zijne kan- Aan de Times wordt dd. 15 dezer uit Foo-Chow gemeld: Frankrijk heeft de tussckenkomst van Enge land, Duitschland en Amerika afge slagen. China trok het aanbod, om schadevergoeding toe te staan, defi nitief terug. Uit Hongkong wordt 15 Aug. aan 't zelfde blad gemeld: China verklaarde den oorlog aan Frankrijk. Courbet heeft 2000 man troepen uit Tonkin gevraagd. Millot zond er 6000 met twee batterijen en ver zegelde bevelen. 6000 Chineezen zijn te Hoi-Chow aan wal gezet. Een groote massa troepen zijn aan de grenzen in de provincie Kwangei samengebracht. Noch te Londen, noch te Parijs is bevestiging ontvangen van het bericht, dat China aan Frankrijk den oorlog zou hebben verklaard. Aan het telegram van de Times wordt in officiëele kringen geen ge loof geslagen. Men gelooft dat, in dien de tijding juist ware geweest, de Chineesche gezant te Parijs on getwijfeld van de oorlogsverklaring zou zijn in kennis gesteld en dat hij de vlag van het gezantschaps- hötel zou hebben laten wegnemen. Geen bevestiging van het bericht van de Times dat China den oorlog aan Frankrijk zou verklaard hebben is van Pekin ontvangen. Het Chi- neesch goevernement heeft daaren tegen den 14den dezer bij het corps diplomatique geprotesteerd tegen de handelwijze van Frankrijk en de tusschenkomst der mogendheden in geroepen om tot een vriendschap pelijke oplossing te komen. De toon waarin deze mededeeling was ver vat, luidde zeer vredelievend. Uit Berlijn is bericht- ontvangen, dat men overwegende redenen heeft om geen geloof te slaan aan de berichten uit Foo-Chow aan de Ti- den gevouwen, en scheen uit het diepste des harten met zijnen Schep per te spreken, waarna hij wat be daarder werd. Bemint ge mijn ongelukkigen zoon nog, kind? Ja, ach God, jameer dan mijn leven O dochter, dochter! God ze- gene u in eeuwigheid! Beloof mij hem eeuwig te beminnennooit iemand anders vrouw te worden dan de zijne! Ik wil uw vader zijn, wees gij zijne redsterbeloof mij dit, op dat.... opdat-... ik rustig moge ster ven Mathilda stond doodsbleek op. Krampachtig drukte zij zijne rech- terhand. I Mijnheer, mijnheer van Aken! God alleen weet, hoe gaarne ik 't u i beloven zoudeGod weet het, wat j er iu mij leeft voor Eduard, maar uit liefde tot mijnen vader mag ik u niets beloven. mes gezonden. Men weet uit goede bron, dat geene enkele mogendheid hare tusschenkomst heeft aangebo den; het Fransche Kabinet kon dus geen voorstellen van dien aard wei geren. Naar de Standard uit Weenen ver neemt, zijn er de vorige week tus schen de kabinetten van Londen en Parijs zeer scherpe diplomatieke nota's gewisseld. Lord Granville deelde de Fransche regeering mede dat Engeland niet voornemens is de op zichzelf staande tusschenkomst van Frankrijk in de Egyptische zaken in 't algemeen of die in het kanaal van Suez in het bijzonder toe te laten. Het Fransche kabinet heeft daarop besloten omtrent beide zaken een beroep te doen op de an dere mogendheden met het doel een formeele verklaring te verkrijgen, dat de vrije vaart door 't kanaal van Suez, onder alle omstandigheden moet gehandhaafd worden. Te Coblenz zijn een 2tal Fransche spionnen gevangen genomen, zoo althans beweren eenige bladen. De een noemde zich Klein, officier fran cais, de ander Rühlmann,propriétaire De «spionnen» gedroegen zich niet alleen zeer indringend tegenover de Duitsche officieren, maar deden door hun bezoek aan een batterij zoo duidelijk hun opdracht bespeu ren dat zij, op aanwijzing van een officier, door de politie in hechtenis werden genomen. Bij Klein werd nu een dépêche ïd cijferschrift gevon den van den Franschen Minister van Oorlog, C'ampenon, welke dé pêche door Klein zelf ontcijferd en in voor ieder leesbaar schrift is overgebracht. Zij bevatte het bevel naar Parijs te gaan om nadere be velen te ontvangen voor een dienst- Hare handen zonken krachteloos op haren schoot, en bijna was zij in onmacht g'evallen. Mathilda, wat er ook gebeu ren moge, gij hebt mijnen zegen, gij en niemand anders zult mijne dochter zijn. God, die mij wel eer zal oproepen, dan ik denk, die kent mijnen wil! Wees toch heel veel bij mij; zult gij dat? Dat zal uw vader u wel willen toestaan, en, verzoek toch den ouden vriendelijk, dat hij straks bij mij kome, ik heb geen vriend meer dan hem, en ach, zoo bitter veel zorgen! Snikkend trok hij Mathilda tot zich, omarmde en kuste haar, noemde haar met duizend namen der liefde zijne dochter; want in dit meisje scheen toch voortaan zijne gansche aardsche hoop vereenigd. Toen hij een weinig tot bedaren gekomen was, liet hij de uitdragersdochter van zich gaan, die met een onbe- schrijfelijkegewaarwordinghemvoor reis naar Coblenz. Rühlmann schijnt iets minder onnoozel geweest te zijn. Het onderzoek van de politie zal moeten leeren of de Fransche regee ring werkelijk aan soortgelijke per sonen dergelijke gewichtige opdrach ten doet. De Cote Libreeen Belgisch blad, verneemt «uit vertrouwbare bron» dat er zeer drukke onderhandelin gen worden gevoerd over het plan om de bezittingen der Association Internationale Africaine aan de Congo en het Tanganika-meer te brengen onder de souvereiniteit van België. Frankrijk zou aan Belgische koloniën bescherming hebben toege zegd. Uit deze souvereiniteit zou voor Belgie de verplichting voort vloeien om een legertje van twee h drieduizend man in Afrika op de been te brengen. Dit bericht luidt zeer onwaar schijnlijk en is ten stelligste in strijd met alle verzekeringen, in vroeger tijd door de Association, en door Stanley nu onlangs, na zijn bezoek aan koning Leopold, gegeven. Men neme het dus niet dan onder het noodige voorbehoud aan. Naar aanleiding der mededeelin- gen welke in buitenlandsche bladen over het in Warschau ontdekte complot voorkomen, geeft het Jour nal de St. Pétersbourg thans de vol gende lezing van hetgeen daar is geschied Te Warschau heeft een onderzoek plaats gehad ten opzichte van een vereeniging, welke zich de bevorde ring van revolutionaire doeleinden ten taak stelt. Gevangen genomen zijn 32 personen. Bij de huiszoeking heeft men noch dynamiet, noch wapenvoorraad gevonden, maar een voudig publicaties, proclamaties, de eerste maal de hand kuste en hem.... vader noemde. Nu ijlde zij naar hare ouders en deelde hun uit de volheid van haar hart alles mede, wat tusschen haar en Arnold was voorgevallen. Dus heeft hij je toch willen verbinden! hinden aan dien knaap, opdat zijns zoons geluk door het uwe gekocht wierde! Nooit, nooit! En ge hebt het immers niet beloofd stellig niet? Wezenlijk, ik heb het niet ge daan, zeide Mathilda, met ge broken stem. Dat was verstandig van je, dat is mij lief! Ik zal tot hem gaan, en hem mijne zienswijze mededeelen dat zal een einde maken aan de geschiedenis, meen ik. Hij moge van mij verlangen wat hij" wil, maar niet dat ik iets ergers doe dan een zelfmoord. Hier houdt alie deelne ming, alle dank, alle vriendschap op. Stil, ik wil niets, volstrekt niets

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1