BINNENLAND. verschillende papieren enz., kortom] het gewone materiaal, waar revo-j lutionaire betrekkingen zijn aange-j knoopt. Ook in de kwestie der postkan toren schijnt Turkije te willen toe geven. Volgens de PolUische Corres- pondena heeft de minister van bui- tenlandsclie zakenAssym-pacha verklaard, dat in deze kwestie door de Porte geen stappen zullen wor den gedaan tot wijziging van den bestaandeu dienst, zonder overleg met de Europeesche mogendheden. Voorloopig blijft dus alles bij het oude, hetgeen in dit geval zeker niet te betreuren is. De Roemeensche minister-pre sident, Bratiano is tot herstel van gezondheid naar Mariënbad vertrok ken. Gedurende zijne afwezigheid wordt zijne betrekking waargeno men door den minister van buiten- landsche zaken, Stoerdza. Een demonstratie heeft Zaterdag middag te Alexandrië plaats ge had van personen, die uitbetaling der schadeloosstellingen eischten. Ongeveer 8000 personen, grooten- deels Arabieren of Europeanen uit de lagere volksklassen, namen daar aan deel. 'De gceverneur beloofde,! uit naam van den Khedive, dat men zich de meeste moeite zou geven, om de belangen der eischers te bevor deren. De ex-Khedive, Ismail-pacha, is thans te Weenen, omdat zijn ge zondheidstoestand het raadplegen van artsen daar ter stede noodzake lijk maakt. In eene dépêche van bijzondere zijde te St. Louis ontvangen, wordt gemeld, dat veertig personen te Mexico in hechtenis zijn genomen ten gevolge van een samenzwering, tegen de regeering gesmeed. In een telegram te New-York, direct van Mexico ontvangen, wordt gezegd dat het eerste bericht van St. Louis zeer overdreven is. Slechts enkele personen zijn gearresteerd wegens zaken van wemigbeteekenis. De heer Mackenzie schijnt zijn betrekking als regeerings-commis- saris van Bechuanaland reeds moede te zijn. Althans uit Kaapstad wordt gemeld, dat hij zijn ontslag heeft gevraagd. Voor de Boeren, die zoo heftig tegen de aanstelling van Mackenzie als commissaris pro testeerden, is dit een welkom bericht. Haarlem, 18 Augustus 1884. De vorige week is te Almeloo aan gehouden G. F., bankwerker bij de Holl. IJzeren Spoorw.-Maatschappij alhier en woonachtig in de Spaarn- wouderstraat, wegens het uitgeven en bezitten van valsch geld. Hij is gevankelijk naar het huis van arrest alhier overgebracht. Door de politie is in zijne woning in beslag geno men een houten kist: o. a. inhou dende twee vormen van een rijks daalder, twee dito van een gulden, een stuk iood waarop den vorm van een gulden gedrukt, twee staven nieuw metaal en eenig smidsgereed schap. Omtrent het aftreden vanjhr. Q Hoeufft ais lid van den gemeente raad alhier, verneemt men thans nader, dat dit om gezondheidsrede- hooren. Ik moet weten, wat ik doe. en God dank, ik weet het goed, ik weet het maar al te wel. Jonas snelde naar Arnold, en liet aan de vrouwen over met den chaos barer gedachten, zoo goed zij kon den, klaar te komen. Hij had zich voorgenomen, thans, nu zoo moge lijk alles voor Mathilda op het spel >tond, alle ontzag en iedere betrek king tegenover van Aken ter zijde te stellen. Jonas meende, zooals me nig krachtig karakter, dat het, als; liet wezen moet, beter is den men- sehen te rechter tijd hunne wonden te toonen, dan allerlei verzachtings- j middelen en ziekelijke uitvluchten te verzinnen, die de ellende maar verlengen, daar zij hem met ijdele hoop paaien. Daarom had hij zich, tegen zijn gevoel van vriendschap voor van Aken aan, met alle koel heid, droogheid en onverzettelijke kacht, die hem zoo buitengewoon ten dienste stonden, toegerust, en nen is geschied. Steeds was deze1 heer een ijverig lid van het college, dat de belangen dezer gemeente en ingezetenen behartigt en daarom zal zijn aftreden door velen worden be treurd, ook vooral om de oorzaak, die den heer Hoeufft aanleiding tot dezen stap heeft gegeven. Een gratificatie van 150 is door de Brandverzekering-Maat schappij «the Imperial» te Londen aan de brandweer hier ter stede ge schonken, als eene belooning voor de goede diensten, door haar bij den grooten brand van onlangs aan den Kiemen Houtweg, bewezen. De officiëele gids (no. 1) der Nederlandsche Bell-telepboon-maat- scbappij administratie Haarlem is verschenen. Thans zijn alhier pl. m. 50 gea- bonneerden aangesloten. De tele graafdienst is geopend door aanslui ting van het Haarlemsehe Centraal- bureau aan bet telegraaf-kantoor aldaar, waardoor eene directe ver binding met de geabonneerden te AmsterdamGroningenArnhem Utrecht, 's-Gravenhage en Dordrecht is tot stand gebracht. Met de Regeering zijn door de Maatschappij onderhandelingen aan geknoopt om de telephonische ver binding van Haarlem met Amster dam zoo spoedig mogelijk te ver wezenlijken op de voorwaarden, daarvoor door de Regeering vastte stellen. Het boekje bevat, behalve de na men en nummers der geabonneerden, vele nuttige wenken en aanwijzin gen in verband met het gebruik van den telephoon. Sedert Zaterdag doen eenige ge ruchten hier ter stede de ronde, als van bet vinden door eenige kolen- dragers van een verwaarloosd en uitgehongerd kind in een kolen- schip aan 't Spaarne, alsmede het vinden van de lijken van twee per sonen, man en vrouw, in een huis aan de Kruisstraat. Wij zijn thans van bevoegde zijde in staat gesteld deze geruchten ten stelligste te weerspreken; van een of ander is niets waar. Morgen avond zullen alhier van het station feestelijk worden ingehaald met muziek der schutterij, de leden der Haarlemsehe liedertafel «Zang en Vriendschap», die bij het gehouden internationale concours te Brussel twee eerste prijzen te beurt gevallen is. Men zal zich in optocht door de stad begeven en eenige sere nades brengen. De Kamers van koophandel en fabrieken in het land zijn door den Minister van Waterstaat uitgenoo- digd, zich als plaatselijke commis- siën te willen constitueeren voor de behartiging der Nederlandsche be langen op de in 1885 te Antwerpen te houden internationale tentoon stelling, en voor dat doel in overleg met de bij kon. besluit van 15 dezer j benoemde hoofiicommïssie te willen werkzaam zijn. Het lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, de minister van Staat. L. G. A. graaf van Lim burg Stirum, te Arnhem, is sedert eenige dagen ernstig ongesteld. Het Dagblad becijfert uit de te Rotterdam gehouden koffieveiling, dat de gemiddelde opbrengst der, koffie slechts 29 V* Cl. Per half kilo was, terwijl bij de herziene Indische Begrooting door den minister van Koloniën een raming van 32 Ct. was trad met een effen «goeden dag» bij van Aken binnen. Wel bemerkte hij de diepe bezorgdheid en de spijt op 't gelaat van den ouden heer, het verval in zijn geheele voorko men: maar hij deed zich geweld aan om zich onverschillig te toonen, en nam plaats op den stoel, dien de koopman hem weeszonder een woord te zeggen. U hebt mij laten roepen, mijn- !heer van Aken! Wel. wat is er van uw dienst? Van Aken antwoordde niet, hij greep Jonas bij zijne rechterhand en richtte zijn oog, strak, met onbe schrijflijke treurigheid op den uit drager. In deze kamer. Jonas, was het, dat gij mij, verlatene, toen ter tijd, van de cholera gered hebt. Och, mijnheer van Aken, wat is dat nu voor praat! Ware ik toeu gestorven, Jo nas het zoude voor mijn zoon beter aangenomen. Zooals men zich her innert, werd den heer Sprenger van Eijk reeds terstond verweten, dat hij door te hooge raming der koffie prijzen zijn begrooting flatteerde. Met wijziging van vroegere instructies heeft de minister van binnenlandsche zaken de commissa rissen des Konings gemachtigd, ook dispensatie te verleenen van het verbod van in- en doorvoer van levende varkens voor dien uitvoer per as langs grenskantoren aan heerbanen, onder de bekende voor waarden. Het onderzoek door een veearts, in het bezit van een diplo ma als zoodanig, zal in die geval len moeten plaats hebben aan het grenskantoor. Tevens is eene der voorwaarden in dien zin gewijzigd, dat, ingeval de deskundige bij het onderzoek een of meer varkens bevindt lijdende te zijn aan eene besmettelijke ziekte, maar ook alle andere ingevoerde varkens voortekening van den eige naar of vervoerder geslacht moeten worden, en het vleesch, indien het gebruik daarvan geen gevaar voor menschen oplevert, worden verkocht, en in het tegenovergestelde geval alle overblijfselen der geslachte var kens voor rekening van den eigenaar of vervoerder vernietigd. Eeze bepaling geldt ook bij het vervoer langs spoorwegen of wan neer de invoer over zee heeft plaats gehad. Per stoomboot van de Maat schappij Zeeland vertrekt hedenavond van Queensboro Z. M. de Koning van Zweden, reizende incognito, om morgen per gewonen mailtrein van daar zijne reis te vervolgen. Bij de 15 dezer te Amsterdam gehouden trekking van de seriën 21 tot en met 29 van de Koloniale Tentoonstellingsverloting won no. 4004 van elk dezer seriën een prijs, ter waarde van 10,000 fr. Verder won: nos. 174,311, 188,273, prijzen ad 5000 fr.; 142,131 een prijs ad 4000 fr.; no. 165.853, een prijs ad 3000 fr.; nos. 130,926 en 132,481, prijzen ad 2000 fr.; nos. 756,6845, 34,820,43,353,63,427,70,994,68,637 91,495, 135,170, 176,342, 179,275 en 191,553, prijzen ad 1000 fr.; en voorts werden getrokken 30 prijzen van 500 fr. en 58 prijzen van 200 fr. De trekking der 30e serie en van de hoofdprijzen tts bepaald op 31 Oct. a. s. In de vorige week brandde te Oosterhoutten gevolge van het on weder, het huis van de gezusters Van Oosterhout, onder den Heikant gemeente Zwaluwe, tot den grond af. Van den inboedel is weinig of niets gered. Een zeer groot aantal vrouwenmutsen, met de kostbaarste echte kant behangenhet eenige hoofdsieraad der boerinnen in die streken, welke aan de gezusters ter bewassching en verdere behandeling toevertrouwd waren, (zij hadden een groote mutsenwasscherij), zijn allen een prooi der vlammen geworden. Dat de ontsteltenis door dit geval onder de boerinnetjes in die streken groot is, kan men nagaan, daar er verscheiden hoofdtooisels bij waren van f 40 a f 60. De gezusters had den deze somtijds bij honderdtallen onder hare berusting. Onder de 103 vreemdelingen, welke in de afgeloopen week, krach tens de wet, door de rijkspolitie over de greuzen werden gezet, bevonden zich 33 vrouwen, meerendeels zoo genaamde kellnerinnen. geweest zijn. Hij ware of ouder uwe handen gebleven, of onder vreemde menschen gekomen; hij ware ruw en krachtig, maar tot werken, tot het ware doel des levens, opgevoed geworden! Ik heb liet verzuimd, ik heb het niet verstaan, mijn God ik ben toch zelf zoo ijdel, zoo hoo- vaardig, zoo verblind geweest! en nu...., nu komeu de gevolgen't Is misschien verkeerd, Jonas! dat ik Mathilda liet roepen, dat ik zuchtte naar die reddende engel, daar het bijna te laat is: maar wie zich bet vreeselijke gevoel eens vaders kan voorstellen, die. aan zijn eigen graf staande, zijn eenig kind in 't onge luk, door zijne schuld in 't ougeluk ziet snellen, die moge mij bekla gen, maar zal mij alles vergeven, wat ik in doodsangst doe! Jonas, gij hebt mij eenmaal het leven ge red, help mij nu mijn zoon redden, zijne toekomst verzekeren, en.... dan wil ik gaarne sterven, en u voor Naar het R. Nbl. verneemt,1 zal mej. Mina Beersmans weldra in het huwelijk treden met den heer J. Diles uit Antwerpen en verliest de Rotterdamsche afdeeling van het Nederl. Tooneel daardoor eene veel belovende jeugdige actrice, die steeds eene lieve verschijning op het too neel was. Evenals ten vorigen jare werd gisteren door het letterlievend ge nootschap Jacob Leon Werthevm eene fraaie krans gelegd op het graf van den dichter Wertheim op de be graafplaats te O verveen. Donderdag middag 11. geraakte te Halfweg een jong paard, voor eene mestkar gespannen, op hol. De voerman, die een klein jongentje bij zich had, viel van de kar en kreeg ongelukkig de kar over zijn heen. Het kind bleef ongedeerd. Eene sluwe dienstbode te Amster dam heeft op eene strafbare, maar eigenaardige manier misbruik ge maakt van de licktgeloovigheid barer meesteres, eene weduwe, die niet ongeneigd was voor de tweede maal het huwelijksjuk op te nemen. Zij verzon een romannetje van een zie- kelijken jonkman, die verliefd was op bet weeuwtjezij bezorgde brie ven van hem aan de dame, en aller lei lekkernijen en versnaperingen van hare meesteres voor den zieken aanbidder en alles ging een tijdlang goed. Maar eindelijk werd het vurig verlangen van de weduwe, om den teederen minnaar te zien en te spre ken, al te sterk en de dienstmaagd was genoodzaakt op eens een slot te maken aan baren roman, door een brief, waarin de jonkman berichtte, dat hij naar Amerika vertrokken was. Dit wekte achterdocht; de dienst bode werd in verhoor genomen en zij bekende ten slotte, dat de minnaar slechts een denkbeeldig persoon was geweest, en dat zij de brieven alle zelve geschreven had, met bet doel, de versnaperingen voor den zieke machtig te worden, om die aan dezen en genen te verkoopen. Zij werd nu bij de politie, aangeklaagd en is we gens oplichting naar de celgevan genis gebracht. Zij werd ook reeds vroeger wegens diefstal veroordeeld. (N. v. d. D.) In een logement op de Prins Hen drikkade te Amsterdam is de eige nares, de wed. L., Vrijdagavond met messteken vrij ernstig verwond door den broeder van haren overleden man, gewezen koopvaardijmatroos. Door tijdig ontzet uit de handen van den aanvaller die naar hij zeide, haar wilde dooden, werd eene ernstige misdaad voorkomen. De toestand van de wed. L. is niet zorgwekkend. De dader bevindt zich reeds in hechtenis. Door rechercheurs te Amsterdam zijn in de vorige week op Rapenburg aangehouden twee schippersknechts èn later de machinist der Rotter damsche stoomboot Nestor, als ver dacht van diefstal van jenever en andere goederen, afkomstig van de ladingen. Zij zijn ter beschikking der justitie gesteld. Zaterdag middag zijn te Amster dam op den Haarlemmerdijk twee kinderen, broertjes, door een tram wagen overreden, doordien zij al spelende den weg over wilden loo- Goa danken!. Het ijzervaste besluit des uitdra gers kreeg een hevigen schok. Het oude gevoel van vriendschap, het gevoel van dank en herinnering'en welde met kracht weder op, en spie gelde zich af in zijne trekken, maar zoo gemakkelijk g-af Schalm den strijd om zijne geliefde dochter niet op. Het nadenkende koele verstand, met zijne menigvuldige bedenkin gen, zegepraalde over zijne ont roering. O weet, heer van Aken, dat ik Eduard's opvoeding steeds berispt heb, dat ik vooruit zag wat er ko men moest, en om dien reden zelfs den zoon eens vriends. wien ik dank verschuldigd benden zoon eens rijken mans, voor mijn kind.... als een ongeluk aanzag! U zelf wou ook anders met hem vooruit. Na tuurlijk! Een uitdragersdochter is niets voor hem. Wij waren het dus eens, en u zond uwen zoon naar S... en. De kinderen zijn naar hetzie- enhuis vervoerd. Een hunner moet een trap van het paard op het aan gezicht hebben gekregen. Aan eenige minvermogende oud strijders, te Amsterdam wonende, die zich ter bijwoning der op 17 dezer te houden feestviering naar Tilburg zullen begeven, is door de Hollandsche en Staatsspoorwegen vrij vervoer verleend. Gister morgen had bij het ran geeren van den trein der Ned. Rijn spoorwegmaatschappij aan het Cen traal station te Amsterdam, een ongeluk plaats. De remmer verzuimde bij aan komst van den trein tijdig genoeg te remmen, waardoor de trein tegen het stopjuk aankwam, zoodat dit zwaar beschadigd werd en de rem mer met het hoofd door een glasruit viel. Hij werd gewond naar het gasthuis gebracht; overig-ens werd aan het materieel geen schade toe gebracht. Er is Zaterdagnacht te Amster dam op den Zeedijk wfeer duchtig gevochten. Om half-twee werden de bewoners gewekt door groot lawaai. Een zestal jonge kerels zochten twist met twee andere jongelieden. Het kwam spoedig tot kloppen, en bij de zes waren er die van zoogenaamde boksijzers, de bekende moordtuigen met vier ijzeren ringen over de vin gers en een stevigen ijzeren stang in de band, gebruik maakten. Een der aangevallenenhierdoor ver schrikt, koos het hazepad. Een slachtoffer was overgebleven. Yoor de politie een eind maakte aan den twist, werd de overg-eblevene deerlijk toegetakeld. Hij had eene snede in den neus en een gat in het hoofd, en tot overmaat van on- ongeluk had de hond van een der aanvallers hem een gat ip het ach terdeel van zijn broek gebeten. Een medelijdend voorbijganger hielp den mishandelde en bracht hem thuis. Een half uur later werd en weer gevochten. Twee mannen sloegen op elkander los en kwamen er bei den met een bebloed hoofd af. Zaterdag ochtend is, hij het stel len van een vaarstoel op de derde verdieping van de Westersuikerraf finaderij te Amsterdam, de machinist door een trekgat gevallen. Binnen eenige oogenhlikken was hij aan de gevolgen van den val overleden. Een 11-jarige jongen in de Wa- genaarstraat te Amsterdam heeft, met behulp van een hamer, uit zijn vaders kast een aantal gouden voor werpen ontvreemd. Op 16 Sept. e. k. zal het kanaal ter verbinding van de Yoorzaan met het Noordzeekanaal te Zaandam fees telijk geopend worden. Het zal dan in zooverre gereed zijn, dat schepen van verschillenden diepgang aldaar binnen kunnen vallen. Voor liefhebbers van baden zijn er zeker weinige plaatsen zoo gun stig gelegen als het Oudeschilt op Tessel. Het is slechts door een dijk van de zee gescheiden. Buiten den dijk stroomt het heerlijkste zeewater over een zacht hellenden zandigen bodem. Oud en jong vermaakt er zich dagelijks met zwemmen. De schooljeugd begeeft zich soms tien k twaalf malen per dag te water. Dat bijna de geheele mannelijke be volking kan zwemmen en daar vele uitstekende zwemmers worden ge vonden, laat zich gemakkelijk be grijpen. Bij de algemeene vergaderingen van bet Geneeskundig Congres, die op 21, 22, 23, 25, 26 en 27 dezer, des namiddags te 3 uren, te 's-Hage in «Diligentia» gehouden zullen Wij waren het, helaas, hierin te samen eens. Ware Eduard hieron der onze oogen gebleven, dan zou dit alles niet gebeurd zijn! Toch wel, toch wel, geloof dat maar vrij. Maar in Oberhof brachtet gij de kinderen toch nog te samen, Jonas! Mijn vaderhart zegt mij dat gij daarmede andere bedoelingen had, die uwen afkeer logenstraffen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2