POPULAIR mm M 2e Jaargang. Donderdag 21 Augustus 1884. No. 344. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aigemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseer en aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etraugère G. L. DAVBE fy' Co., JOU. F. JONES. Sucr., Parijs, 311 ijFaubourg Monlmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. i 10 tot 4 uurop Zon- en Feestdagen van 12j- tot 4 uur. Kinderen beneden dc 8 jaar hebben geen toegang, kinderen i S tot 12 jaar alleen onder geleide. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op frerkdagcn v Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijdc 2c deur. Geopend dagelijks van ±0 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreeizijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kcrkchjke^oudkeid, kunst en geschiedenis, vooral Tan Nederland en meer bijzonder van het Haarlcmsehc Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopcnde toegangskaarten voor een geheel jaar i 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10i uur. van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden iu het geheel niet toegelaten: kinderen van S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Tevlers museum in de Damstraat. Geopend'dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- eu Feestdagen van 11—3 uur. Te//Iers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend r\1 ij. o.../. v.—/- TVncilnir vnii 1o. .n i will.ï <1 ran 23 l'"" ,1o.. Woensdag en Zaterdag v i 24 i - Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 cn Donderdag var Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. De premie door de Ad- ""ministratie dezer Cou rant onder hare abonné's verloot, zijnde eene fraaie «Singer- naaimachine in notenhouten kast» is gevallen op No. 1576, het lot van den heer J. DRIEDUITEN, Spaaru- wouderstraat 46. (Zie achterstaande advertentie.) Onze abonné's ontvangen weldra weder een lot voor de aangekondigde verloting in December aanstaande. Alsdan zullen twee premiën wor den verloot. Deze zullen zijnle premie, een keurige mahoniehouten tafel; 2de premie een,zestal keurige stoelen. Deze voorwerpen zullen in een nader aan te kondigen meubelma gazijn of op eene andere voor ieder zichtbare plaats worden tentoonge steld. Ieder, die zich abonneert, ont vangt een lot, benevens, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een boeienden Roman cadeau. DE ADMINISTRATIE. te HAARLEM. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Tan Haarlem doen te weten, dat bij besluit van den Raad der gemeente van den 2den Juli jl., no. 29, goed gekeurd door Gedeputeerde Staten den 23sten Juli daarna, met intrek king van de nu voor dit onderwerp geldende bepalingen, het volgende is vastgesteld: De jaarmarkten van paarden worden gehouden: op den eersten Maandag in Maart, met dien verstandedat. wanneer op „DE UITDRAGER". Roman uit Tiet alledaagsche leven 27. Onverwachts ontving de oude ba rones uit de residentie Berlijn de heugelijke tijding, dat een zuster haars overleden echtgenoots, de gra vin Weichelberg, door het eindelijk gelukken eener jarenlange intrigue, opperhofmeesteres der Kroonprinses geworden was. en nu voordeWol- kensteins iets hoopte te kunnen doen. Dit haalde moeder en dochter, die om velerlei redenen S.... van harte moede warenover om naar de hoofdstad, Eduard's geboorteplaats, te verhuizen. Deze tijding vervulde Eduard natuurlijk met de hoogste verrukking en gaf hem de noodige dien dag valt de Yastenavondmarkt te Utrechtde markt alhier den tweeden dag na laatstgemelde markt wordt gesteld; op Vrijdag vóór de Palmpaarden- markt te Utrechtdie gehouden wordt Maandag vóór Paschen op den eersten Maandag en den daarop volgenden Dinsdag der maand Mei en in den regel op den 26sten Juli, met dien verstande, dat, wan neer de 28ste Juli op Zondag invalt, de markt zal gehouden worden op Zaterdag 27 Juli, terwijl, wanneer de 28ste Juli op Dinsdag invalt, de markt op Maandag 27 Juli wordt gehouden; zij vangen aan des morgens ten 6 uur en eindigen des namiddags ten 4 uur. Aan de op den eersten Maandag en den daaropvolgenden Dinsdag der maand Mei te houden paardenmarkt wordt verbonden eene markt van bewerkt leder en van alles wat tot de benoodigdheden van houders en liefhebbers van paarden behoort. Haarlem, 18 Augustus 1884. Burgemeester en Wethouders ■voornoemd, E. A. JORDENS. de Secretaris, J. TJELENIUS KRUYTHOFF. ALGEMEEN OVERZICHT. De plaatsing van een Engelsche kanonneerboot te Helgoland is, blij kens nadere inlichtingen, niet zoo zonderling als de Duitsche bladen meenden. De Engelsche visschers komen dikwijls op het terrein hun ner Helgolandsche collega's, waaruit geregeld klachten van de Helgo landsche autoriteiten aan de En gelsche regeering voortspruiten. En geland zendt dan in den regel een geestkracht om alle hinderpalen tegenover «Koude-Steen», het hoofd te bieden. Wat zoude bij nu nog in dat vervelende S....? In de residentie evenwel, bevrijd van zijn mededin ger van Gelder, die in het garni zoen te S.... moest achter blijven, hoopte hij in de aangelegenheden zijns harten bij moeder en dochter beter te kunnen vorderen. En toen de vacantiën waren aangebroken ver schoof hij zijn vertrek, om het ge noegen te hebben, met de beide dames gezamenlijk de reis te kun nen maken. Juist toen hij met de voorbereid selen daartoe bezig was, kreeg hij een brief uit Berlijn. Het slechte schrift kwam hem bekend voor. Hij scheurde dien open. WelEdele Heer tk moet, helaas, u de smartelijke tij ding mededeelcn, dat uw voortreffelijke vader gisteren middag plotseling aau kanonneerboot om de Engelsche visschers, zijn eigene onderdanen, in toom te houden. De maatregel heeft dus niets onvriendelijks tegen Duitschland. Graaf Kalnoky is twee dagen lan ger te Varzin gebleven dan men verwacht had. Hij zou eergisteren naar Berlijn teruggekeerd zijn om aan te zitten bij den feestdisch ter eere van den geboortedag van zijn Keizer, Frans Jozef, maar hij is nog bij Bismarck gebleven. Uit Berlijn wordt gemeld, dat Kalnoky gisteren te 6.10 van Var zin vertrokken is en des avonds 91/* te Weenen gearriveerd. De beide gevangen genomen «Fransche spionnen», de officieren Klein en Riihlman, zijn nog in hechtenis, 't Blijkt dat een van hen van Mainz afkomstig is. Daar het echter voor de wet onverschillig is of de beschuldigde inwoner of bui tenlander is, zullen beiden voor den gewonen rechter gebracht worden Ook de Duitsche bladen spotten met de wijze waarop deze heeren spi- onnendienst deden. De Fransche bladen bepalen zich tot de eenvou dige vermelding van het feit en de lezing van de Duitsche pers. Het laatste bericht uit Coblenz luidt, dat de beide Fransche spion nen op vrije voeten zijn gesteld, 't Zou ons niet verwonderen, dat de Duitsche autoriteiten hier wat voorbarig zijn geweest. Maar zijn het werkelijk spionnen geweest, dan is het zeker goed gezien ze maar weer vrij te laten. Men kan de Fransche Regeering geen grooter dienst doen dan zulke spionnen in hechtenis te houden en onschade lijk te maken. In Frankrijk zijn gisteren de zittingen van de Aigemeene Raden eene beroerte gestorven is. Wat uw op onthoud ook nog vertragen moge, zoo hoop ik toch dat gij u de moeite zult geven, om aanstonds over te komen, opdat de zoon zijnen vader de laatste eere bewijze. Uw dienstwillige Jonas Schalm. Die plotselinge tijding vervulde Eduard met vertwijfeling en schrik. Mocht de innigheid zijner gevoelens tot den ouden heer ook niet de na tuurlijke kracht der liefde eens zoons hebben, bemind had hij hem toch, en nu eerst ondervond hij wat zijn vader voor hem eigenlijk moest we zen. En mocht de lichtzinnigheid hem ook verleid hebben, zijne schuld- eiscbers met de erfenis te troosten, zijns vaders dood had hij om die reden toch zeker niet gewenscht. Maar nu scheen het hem toe alsof de Hemel hem voor zijne lichtzin nigheid en zijne liefdeloosheid had willen straffen. geopend. Van incidenten, van po gingen om de aigemeene politiek ter sprake te brengen enz. werdt niets gemeld. Uit Parijs wordt van 19 Aug. geseind: Te Toulon kwamen in de laatste 24 uur 7 sterfgevallen aan cholera voor; te Marseille 14. Men schrijft uit Geilt dd. 18 Aug. 7 uur des avonds: Zooals ik u reeds gisteren meldde, heeft de Burgemeester de tegenmanifestatie der katholieke partij verboden. Een heden aangeplakt besluit, waarbij dit verbod ter aigemeene kennis wordt gebracht en tevens de te volgen weg wordt aangewezen, zegt o. a. «Overwegende dat de uit gang van eene tegenbetooging op Maandag 18 dezer, te 5 uur namid dag, in de oogen der gansche be volking, niet meer zou zijn bet uit oefenen van een aan al de Belgen erkend recht, maar een uitdagend misbruik, om des te zekerder het uitoefenen van hetzelfde recht door de andere betoogers te vernielen, daar deze zooveel te meer aan de openbare rust en orde verkleefd zijn.» De optocht, waaraan al de liberale vereenigingen en genootschappen der stad deelnamen, loopt op dit oogen- blik ordelijk en ongestoord af. De correspondent van de Engel sche Standard verneemt, dat de reis van den Czaar van Rusland naar Warschau thans definitief is bepaald op 6 September, nieuwe stijl. De Keizerin en de verdere kei zerlijke familie zal de reis mede maken. Drie weken zou de Czaar in Polen vertoeven. Uit Birmingham, in Engeland, wordt van gisteren geseind: Een man hier ter plaatse, Zater- Met oogen vol tranen snelde hij naar de barones, om haar en Astarte zijn ongeluk mede te deelen. Haas tig afscheidnemende, nam hij het adres der dames voor Berlijn in ont vangst, en ijlde met extra-post in den nacht naar zijns vaders huis, naar «Koude-Steen». De eenzame reis en de smart ga ven hem overvloedige gelegenheid om zijn gedrag aan een berouwvol onderzoek te onderwerpen, zijne licht zinnigheid zijne ondankbaarheid, Mathilda's beeld zweefde hem aan houdend voor de ziel, beangstigden hem ontzettend en dwongen hem de ernstigste voornemens tot bete ring af, waartoe een jong hart in zulk een toestand geschikt is. De omstandigheden in «Koude- Steen» schenen intusschen een chaos. Het afsterven van den vroolijken ou den Arnold was des te onverwachter, daar hij in den laatsten tijd licha melijk veel beter, naar den geest dagavond ziek geworden, is gister avond overleden. De geneesheer geeft als oorzaak voor den dood opAziatische cholera. De verkiezingen voor den Rijks dag. welke in September te Zweden moeten plaats hebben, wekken daar ditmaal bijzondere belangstelling, 't Ligt in den aard der zaak dat liet verhoogde politieke leven in Noor wegen aan de andere Scandinavische rijken iets van haar gloed doet ge voelen. Bijna dagelijks hebben in Zweden volksvergaderingen plaats. Een der grootste, te Ystad gehou den, werd door 1200 personen bij gewoond. Op het prog-ramma waren de groote «vragen van den dag» aan de orde gesteld. De vergadering nam verscheiden resolutiën aan. De eischen der linkerzijde zijn in hoofd zaak de volgende: verandering van het belasting- en het militaire we zen, opheffing der rechten van den Koning om over oorlog en vrede te beslissen; uitbreiding van het stem recht, scheiding van Kerk en Staat, hervorming van het onderwijs. Er valt, gelijk men bespeurt, nog het een en ander in Zweden te doen. Volgens El Semanario Riojano een te Logrono in Spanje verschij nend blad, heef, het HoogeGerechts hof van Oorlog en Marine in alle punten zijn zegel gehecht aan het vonnis door den krijgsraad 19 Juni jl. te Logrono gehouden geveld waarbij Senor Ruiz Zorilla wegens deelneming aan het misluktepronun- ciamento (oproer) te San Domingo de la Calzada in Augustus 1883 ter dood is veroordeeld. De telegraaf beves tigde gisteren het bericht. Geluk kig voor Ruiz Zorilla dat hij niet in Spanje is, zoodat hij alleen bij verstek kon veroordeeld worden. Het opgewekter en veel rustiger van gemoed geworden was, en zelfs op de overkomst zijns zoons hoop volle plannen bouwde, die nu, he laas! niet mochten verwezenlijkt worden. Jonas bleef, volgens zijn natuur, uitwendig vast en taai, maar in zijn binnenste gingen even zeldzame als smartelijke dingen om. Mathilda, in 't laatste halfjaar bijna uitsluitend bij den ouden heer, den vader van haren Eduard, was, zoowel als Christina, haast ontroost baar. Bij baar voegden zich Betje, Schuurman, Gerbert en het huisper soneel, die allen in den ouden heer Arnold hun geluk gevonden had den, en nu onzeker de toekomst te gemoet zagen. Met recht was zelden zoo luid en zoo waarachtig den lof eens doo- den uitgesproken geworden. Ten derden dage zoude Arnold's aardsch omhulsel ter ruste besteld

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1