BEURSBERICHTEN. van Landbouw,) werd deelgenomen door 13 paarden. De prijs, een til- burytuig, werd behaald door het paard Victor, eigenaar C. Schoen te Houtrakpolder. De premie, be staande uit de inleggelden en f10, werd behaald door het paard Black, eigenaar J. Kaptein te Haarlemmer meer. Na afloop der harddraverij hadden volksspelen plaats waarbij flinke prijzen waren uitgeloofd en die uitmuntend geslaagd mogen hee- ten. De afdeeling van de Maatschap pij van Nijverheid doet een adres aan den gemeenteraad van Leiden rondgaan, verzoekende den prijs van het gas van 1 Jan. a. s. afi van 8 op 6 cent per M3 te brengen. Ten nadeele van den heer H. L., eigenaar van eene prachtige ver zameling van oudheden, wonende in de Hooge Nieuwstraat te 's Hage, zijn ontvreemd eenige antieke beeld jes van aanzienlijke waarde. De be stolene zag de hem ontvreemde beeldjes bij den antiquaar T. in het Noordeinde, die ze vermoedelijk van den tot dusver onbekenden dader gekocht heeft. Duitscher den man na dien hij in de rivier de Lek zag vallen en bracht hem aan wal. Het dochtertje van een korporaal te 's-Hage, dat gister ochtend uit eene flesch met karbolzuur dronk, is dienzelfden avond omstreeks 6 uur, na hevige smarten te hebben doorstaan, gestorven. Door de weezen uit het Is raëlitisch weeshuis te Rotterdam, werd Zaterdag in het paardenspel van Carré de middagvoorstelling, en Zondag in het Feestgebouw de avondvoorstelling kosteloos bijge woond. Op de steenfabriek van de lieeren Van Dam en Co. te Renkum had eergisteren avond een ernstig onge luk plaats. De smid F., uit Dor drecht, viel uit de in aanbouw zijnde ijzeren kapbedekking van een oven. Zijn schedel was hevig gewond, zijn schouder ontwricht, terwijl eenige ribben waren gebroken. De toestand van den man moet zeer gevaarlijk zijn. Reeds enkele malen waren een paar leden van het Sociaal-demo cratisch Bond naar Dordrecht over gekomen ter verspreiding van het weekblad Recht voor allen.zonder dat de burgerij veel notitie van hen nam. Zaterdag avond stelden de col porteurs zich echter vrij luidruchtig aan en gaven door hun geschreeuw aan eenige burgers, die het aange boden «heil voor den werkman» niet schenen te verlangen, reden tot er gernis, zoodat al spoedig een ernstige woordentwist tusschen de verkoopers bijgestaan door eenige partijgenoo- ten, en een groot aantal werklieden ontstond, welke, dank zij de tus- schenkomst der politie niet tot fei telijkheden overging. Ivorten tijd daarna werd de twist echter hervat en zagen de verkoopers zich genood zaakt bescherming te zoeken op het politiebureau, terwijl hunne partij- genooten de vlucht namen in eene tapperij. Eerst laat in den avond durfden de eersten het wagen naar het spoorwegstation te sluipen om per laatsten trein te vertrekken. Omtrent den verijdelden spoor wegaanslag tusschen Echteld en Kesteren, leest men in het D. v. N. nog het volgende: Op den spoorweg TielEist is in den nacht van 17 Aug. eene euvel daad gepleegd, welke, indien ze niet bijtijds ontdekt was. de schrome- lijkste gevolgen na zich had kunnen sïepen. In den vroegen morgen van dien dag werd door de wisselwach ters opgemerkt, dat de wissels, die verzet konden worden, alle in ver keerden stand geplaatst, de glazen der afstands-signalen verbrijzeld, en de sluitboomen der meeste over gangswegen neergelaten waren. De politie, door den stationchef van Hemmen van het gebeurde on derricht. had het geluk den ver- moedelijken dader, die op den spoor weg heen en weer wandelde, nog dienzelfden morgen te arresteeren. Zwaar geboeid werd hij met den trein van 1.59 naar de gevangenis te Tiel vervoerd. Onder Reenen geraakte gisteren op den in aanleg zijnden spoorweg AmersfoortNijmegen, een arbeider tusschen de buffers van twee zand- treinen. Een zijner beenen werd bo ven de knie vermorzeld. Men vreest dat door het groote bloedverlies de lijder zal bezwijken. Voor de kinderen der naai- en breischool te Deutichem is door mevrouw de gravin Van der Goltz een feest gegeven. Voor kinderspe len was uitmuntend zorg gedragen. aan versnaperingen was geen gebrek. Bovendien ontving ieder kind nog een geschenk. water; zijn kameraad ging op de [redden, doch juist kwam de trein vlucht in plaats van te helpen. Ni derhand heeft men 't lijk van den doofstomme gevonden. GEMENGD NIEUWS. Op het huis De Paauw onder Wassenaar werd Maandag een groot kinderfeest gegeven, aangeboden door H. K. H. de vorstin van Wied (Prinses Maria der Nederlanden), ter gelegenheid van het 25jarig be staan der naai- en breischool te Wassenaar. Het feest was ingericht door den heer M. P. Okhuijsen uit Rotter dam, die de kinderen vermaakte met goocheltoeren, verschillende spelen en een dwergtheater. Allerlei versnaperingen werden overvloedig rondgediend. Vele volwassenen woonden het feest bij, en na afloop betuigde de graaf Van Limburg Stirnm den heer Okhuijsen zijne tevredenheid over de regeling van dit zoo uitstekend geslaagde kinderfeest. Een Houtvlotter, Jacob Hebach, uit Gastel bij Maintz. in dienst van den heer J. Bevrij, heeft Maandag te Vreeswijk een edelmoedige daad verricht, door met levensgevaar een varensgezel nit het water te redden Geheel gekleed zwom die moedige Door de moeder eenige oogen- blikken alleen gelaten, werd een kind van drie maanden te Sliedrecht, waarschijnlijk door een zusje van drie jaren, dat haar bij moeders af wezigheid moest oppassen, uit het wiegje getrokken, waardoor het op een ketel kokende koffie viel en zich zoo deerlijk brandde, dat de toestand niet zonder gevaar is. Een neger, Coachman genaamd, werd dezer dagen te Blakelev op gehangen en gefusilleerd onder de volgende omstandigheden: Den 26n Juli jl. was de rechter, kolonel Wil lis, afwezig: in de groote zaal van allen een staanplaats te geven, zon en trof hen allen. De moeder was terstond dood, de zuster was bij de komst in het gasthuis stervende en het kind, dat een been ter hoogte van de dij was afgereden, verkeer de in bedenkelijken toestand. Neemt men aan dat de be volking der aarde 1200 millioen menschen bedraagt, dan is een op pervlakte gelijk aan die van het meer van Constanz voldoende om zijn woning zat zijn echtgenoote met haar kind op den schoottoen de neger binnentradhet kind van haar schoot rukte en de vrouw zocht te beleedigen. De echtgenoote van den kolonel riep zoo luid om hulpdat de neger de vlucht nam. Eenige da gen later werd hij aangehouden en naar de gevangenis gevoerd. Nu be gaven zich twee honderd vastbera den en goed gewapende mannen naar de gevangenis en maakten zich van Coachman meester. Zij deden dezen een strop om den hals en brach ten hem aldus onder een boom. Ter wijl eenige mannen den neger op haalden schoten al de anderen hun der dat zij elkander nog verdron gen; elk mensch zou vier vierkante voeten te zijner beschikking hebben. Brak nu deze ijskorst, zoodat het gansche menschdom. in het meer van Constanz verdronk, dan zou de waterstand van dat meer slechts zes duim stijgen. Dit lezende en overwegende, zegt de Rundschaumoet men toch wel wat bescheidener gaan denken o ver de plaats, die het menschdom en elk individu in het bijzonder in het heelal vervult. Bij een brand in een magazijn te Boston, verleden Woensdagavond, lommen twee spuitgasten met de ten een vroolijken dag zouden door brengen in Tilburg, welks ingeze tenen door de ontvangst getoond had den, hoe groot hun genoegen was, de oud-strijders in hun midden te ontvangen, en die in den loop van den dag nog zouden toonen hoezeer hun bezoek gewaardeerd werd. Een daverend «Hoera!» bewees hoe die krachtige woorden in een goeden grond vielen, en bezield door de liefde voor het Vorstelijk Huis, hieven allen hetWien Neèrlandsch bloedaan. Nog veel toasten volg den: op het Vorstelijk Huis,de gre nadiers, de indische officieren enz., totdat allen zich met hun vaandels in carré schaarden op 't voorplein van 't stadhuis. Het Gemeentebe stuur inspecteerde de luidjes en had nu voor dezendan voor genen een hartelijk woordje over. Na afloop (daarvan begaven de feestgenooten vergezeld door het Gemeentebestuur, zich naar de gedenkzuil op de plek waar eenmaal het huis stond, waar in Z. M. Willem II overleed, en werd onder gevoelige toespraken een drietal lauwerkransen daarop neer- iJ revolvers op den ellendeling af. Co-slangen der spuit naar den nok van achman was de vierde neger, die in I het gebouw. Plotseling stortte het! den loop der maand Juli gelyncht in en de beide mannen kwamen inj Door eenige arbeiders te Ossen- drecht, die 's avonds van hun werk terugkeerden, werd op het voetpad een hun onbekend persoon ontdekt. Eerst meende men dat hij dronken was, doch bij nader onderzoek be merkte men dat twee zakdoeken stevig om zijn hals zaten en hij geworgd was. Na de doeken te heb ben losgemaakt werd de brigadier der maréchaussées gewaarschuwd wien het na eene inspanning van s/4 uur gelukte het leven weder op te wekken. De man kon echter niet spreken. Het scheen een Belg te zijn. De goederentrein van Liers liep Zondagavond te Luik op den per sonentrein van Eindhoven. Vijf per sonen werden zwaar en vele reizi gers licht gekwetst. De oorzaak was, dat het afstandsein op «veilig» was gezet, terwijl de reizigers aan het uitstappen waren. Door de politie te Leeuwarden is eene 25-jarige dienstbode gevangen genomen, die uit eene secretaire van haren meester een bankbiljet van f 40 en eenig kleingeld had ont vreemd. Een en ander werd in haar koffer in beslag genomen. In de volle kracht des mannelij- ken levens, ruim 40 jaar oud, over leed Zondag avond te Harlingen de heer J. van Hulst, lid van den ge meenteraad en fabrikant, een man, in wien niet alleen zijne familie en de zaak waarvoor hij werkte, maar de gansche gemeente zeer veel ver liest. Werkzaam in de hoogste mate ernstig in de opvatting van alles wat hij ondernam, flink van door zicht, was hij in menig geval de man van energie en initiatief, op wien men rekende en kon rekenen. Dat de fabriek van beschilderde muurtegeltjes een fabrikaat van smaak in onze dagen tot de eer ste des lands is opgewerkt, is hoofd zakelijk te danken aan den over ledene, door wien dus middellijk zoo velen brood hebben. Terwijl te Groningen een 13jarig doofstom jongetje met een vriendje op een vlot speelde, geraakte het te werd. Niet minder dan 15 blanke vrouwen in Georgië waren in den loop van drie maanden de slacht offers van dergelijke aanslagen, door negers gepleegd. De jongste in Duitschland uit het Congo-gebied ontvangen tijdin gen houden in, dat de administrateur von Winton met zijn secretaris en eenige agenten, nadat hij op 8 Juni Stanley's vertrek naar Europa te Banana had bijgewoond eene inspec tiereis van de stations was begonnen. Den 7 Augustus heeft de stoomboot VA mbriz Liverpool verlaten, met 4 nieuwe agenten voor het Congo- gebied aan boordkapitein Zboinski, luitenant Le Marinel. dr. Stroebei en den Engelschman Stalhope. Den 22 Augustus scheept zich naar Vivi in, ter beschikking van den alge- meenen administrateur, graaf Max von Pourtalès, die tot dusver was Duitsche ritmeester en vroeger adju dant bij de veldmaarschalk v. Man- teuffel. In September gaan de nieuw geëngageerde tuiniers uit Duitsch land naar de Congo, ten einde den tuinbouw (vooral de cultuur van groenten) aldaar aan alle stations in te voeren. De opbouw van het nieuwe Vivi gaat krachtig vooruit. Op 2 Juni, bij 't vertrek van de jongste post, waren reeds 5 houten huizen gebouwd, en 2 steenen huizen onge veer gereed. Een magazijn was reeds opgericht, en een goede straat of weg verbond het oude station met het nieuwe. Bovendien (en dit be- teekend iets in eene streek, waarin vóór 4 jaar nog geen Europeaan zich had neergezet) is in volle ex ploitatie een spoorweg langs den nieuw aangelegden weg van Vivi. De volgende brief, door de re geering van een staat aan een we duwe gezonden, werpt een helder licht op de be....wonderenswaardige nauwgezetheid, waarmede de finan ciën van dat land in dit geval Prui sen, beheerd worden. Hij luidt al dus: «Berlijn9 Juli 1884. Uw over leden echtgenoot heeft als leeraar aan de school aldaar in 1876,1877/78 en 1878/79 tezamen een bedrag van 17 pf. en gij zelf hebt, als onder wijzeres aan de Industrieschool, in 1877/78 vier pf. aan salaris teveel ontvangen. Op last van deKonink- de vlammen om. Van verschillende kanten wordt bevestigd, dat de overgebleven leden der Greely expeditie werkelijk, zij het dan ook buiten weten van hun aanvoerder, in hun nood tot het op eten hunner overleden makkers zijn overgegaan. Te New-York gelooft men het algemeen. Ook het opgra ven van een der lijken, door de hulp expeditie meegebracht, moet tot be vestiging van het vermoeden ge strekt hebben. De openbare meening in Amerika valt de ongelukkige uitgehongerde mannen niet al te hard om hunne kannibaalsche handelwijze. Maar wel vraagt men zich weer onwille keurig af, of het nut van deze of dergelijke Pool-expeditie opweegt tegen het verlies van menschenlevens en de ijselijkheden welke er aan verbonden zijn. Dezer dagen werd te New- York een armoedige, schijnbaar oude kreupele vrouw wegens bedelarij opgepakt en voor zes maanden naar een werkhuis gezonden. Die vrouw was zestien jaren geleden algemeen gevierd als de bevaRigste danseres der stad, de prima-ballerina Elmira Venturoli. Zij was toen 17 jaren oud en zij is dus nu 33; maar zij ziet er uit als een vrouw van diep in de 50. De ongelukkige kreeg, op het glanspunt harer loopbaan, door bovenmatige inspanning en onvoor zichtige verkoeling, een beenverlam ming, zoodat zij haar kunst voor goed vaarwel moest zeggen. Eer. tijdlang leefde zij van de ondersteu ning van vrienden, maar langzamer hand door alle vroegere vereerders en vrienden verlaten, verviel zij tot de uiterste armoede en vijf of zes jaren lang bedelde zij langs de straten. Het Metalen Kruis. Men schrijft ons uit Tilburg van 18 Aug.: Ouder begunstiging van het prach tigste weder had gisteren alhier de bijeenkomst plaats van de oud-strij ders van 183031die begiftigd zijn met «het Metalen Kruis.» De Vereenigingen uit Amsterdam. Rot terdam en Vlissingen, benevens ver scheiden uit Noord-Brabant, waren lijkeRegeeringte Oppelnwordt gijl te 11 uren aan het station tegen- aangemaand dit bedrag binnen acht j woordig. dagen te voldoen, ter vermijding vanBegeleid door een korps gardes dwangmaatregelen. Daarentegen is d'honneur en de drie Harmonieën, Het was intusschen 2 uur gewor den, en een ieder nam zijn plaats weder in de rijtuigen in. Onder vroo- lijke marschen trok de stoet door de voornaamste straten, toegejuicht door de duizenden Tilburgers en vreem delingen naar de Sociëteit Villa No vawaar het diner zou plaats heb ben. Dat het gedurende den maal tijd niet aan toasten ontbrak, spreekt vanzelf. Na zich aldus gerestaureerd te hebben, profiteerden allen van het concert, dat den oudstrijders door de A'. K. Harmonie was aangebo den. Gedurende de uitvoering kwam Ieen telegram van Z. M. den Koning, als antwoord op den gelukwensch, door den voorzitter van het bond aan Z. M. per telegraaf medegedeeld. Aan de geestdrift en hoera's scheen (geen einde te zullen komen. Eindelijk viel de avond, en onze krijgers keerden naar hun woon plaatsen terug, naar wij meenen wel voldaan over het genoegen, hun dien dag verschaft. Ook wij hopen nog dikwijls met een bezoek van de leden van het Bond Het Metalen Kruis vereerd te worden. T RIVIERBERICHTEN. Vreeswijk, 20 Aug. 1.8S M. boven AP 4.64- M. onder N. P. Keulen, 20 Aug. 2.00 M. boven 0. Amsterdam, 20 Aug. 1SS4. Prijzen der onderstaande effecten. genoteer pCt. de koers Nederland. Cert. Werk. Scli. 2' 6S3(8 3 803 4 4 101",, Hongarije. Obl. LeeuinglS67. 5 98 Goudleenin^ 5 S5S [talie. Obl. Paus. Leening 1860-64 5 88' 4 Oostenrijk. Obl.inpap.(Mei-N.) 5 66' k zilv.Jan.-Juh) 5 67' Obl. buitl. 1853-80. 3 50', bij Hope Comp. Oude Russen 5 100'. Obl. 1877 Amst. L. 20—100 5 i 96' Obl. buitenl. 1867, 1371 75 1' Obl. buit. 1876. 2 '45'. (Perpetuele) 4 56», binnl. f12500- 250001' - Obl. binnl. f1000- 5000 IV,I Obl. Alg. Sch. 1865. 5 8" 1869. 6 9' Obl. Leen. 1S76. .4 60 N.-Amerika. Obl. Ver.-St. 1876. 4' .110' t 1877. 4 118' Columbia. Obligation4' ,j 26' Peru. Leeuing 1870 6 10:J1# 1S72 .5 8»h Oostenrijk. Aand. Nat. Bank. divid.|ll97 Portugj l. Rusland. Spanje. Turkui. Egypte. aan uw echtgenoot in 1875 drie pf. te weinig betaald. Dat bedrag kunt gij tegen kwitantie hier ontvangen," enz. Als men nu bedenkt dat mevrouw trokken de oudjes, gezeten in open rijtuigentot dat einde door de voornaamste geraeentenaren afge staan, door de met vlaggen vprsierde straten. Op 't stadhuis werd hun de j S. te O., aan wie deze brief gericht eerewijn aangeboden, nadat de bur- was, daarvoor 10 pf. port had te gemeester van Tilburg, namens het (betalen, moet men erkennen, dat' mede tegenwoordig zijnde Gemeente- I de Pruisische Regeering de kunst j bestuur, den oud-strijders een harte- 1 verstaat op de kleintjes te passen, lijk welkom had toegeroepen. In Bij Aerschot (België) heeftgespierde taal wees hij op de be- Maaudag een ontzettend ongelukteekenis van het feest op hun ver- I plaats gehad. Toen de treiu, die I richte heldendaden en stelde hen tot ten 8.26 uit Aerschot naar Ant- een voorbeeld voor de jongeren van werpen vertrekt, bij een overwegdagen, hoe die evenals zij hun bloed gekomen was, bevonden zich daar en leven moeten veil hebben voor een vrouw van een landbouwer,het vaderland; hoe allen, ouden en met haar dochter van 23 en nog jongen, zich moeten scharen om den een kind van 4 jaren. Het kind Oranjestam, waaraan, helaas, nog liep onder den sluitboom door. Moe- sléchts één spruitje schittert. Ten der en zuster trachten de kleine te slotte hoopte hij dat de feestgenoo- Nederland Holl.lJz.sp.Aand. 153 M. tot Expl. St. spw. Aand. Cent.spw. gest.übl. Ind. spw. Aand. Rijn spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl. Boxtel Wezel Obl. 1375 i [talie. Zuid-ltal. Spw.Obl. 3 j 56' Rusland Gr.Spw. Mts.Aand. 5 120 Balt. spw. Aand. 3 Jelez Griasi Obl. 5 Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Chark. Obl. f1000. 5 Morschansk Sjsran Aand5 Riaschk Wi&sma Aand5 Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. divid 131 N.-York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cert.Aand. Miss Kausas Texas Obl. Cert. 7 (114 1 72»/, •143 107' -.! 15 62 I 55s 4 I 90' 93» 4 56 i IS» 130 102'

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3