1' POPULAIR II» I 2e Jaargang. Vrijdag 22 Augustus 1884 No. 345. Verkoop van Lompen enz. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem, per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgennmen Zon- en aigenieene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Pullicifé Etrangire G. L. DAVBK Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 311 is Faubourg Mont,nar/re. ADVERTENTIEN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12tot 4 uur. Kinderen beneden de S jaar hebben geen toegang, kinderen van S tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2c deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en ledeu der Nedcrlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van" diploma vrijen toegang, donateurs met gestelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 nur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Ncderlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst cu geschiedenis, vooral van Nederland cn meer biizouder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorioopeude toegangskaarten voor een geheel jaar a 1 gulden. Museum de-: stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10—4 nur, van 15 October tot 14 April op die dacen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 12—4 uur. de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden iu het geheel niet toegelaten; kinderen van S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vac 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag -.an 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof Geopend "Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag va '3-— De Administratie van "Haarlem's Daghladheeft het voornemen opgevat om 5 December a. s. weder twee Premiën te verloten. Deze zullen zijnle premie, een keurige mahoniehouten tafel; 2de premie, een zestal keurige stoelen. Deze voorwerpen zullen in een nader aan te kondigen meubelma gazijn of op eene andere voor ieder zichtbare plaats worden tentoonge steld. Ieder, die zich abonneert, ont vangt een lot, benevens, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een boeienden Roman cadeau. DE ADMINISTRATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS ran Haarlemzullen op Donder dag den 28sten Augustus 1884, 's namiddags 2J/2 uur, ten Raadbuize der Gemeente, bij enkele inschrijving verkoopen De Lompen, Beenderen, Glas, IJzer enz., afkomstig van de Mest- verzamelplaats te Haarlem van 1 Sept. 1884 tot 1 September 1885. De voorwaarden liggen ter lezing ter Gemeente-Secretarie tot den dag der verkoopiug, op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des na middags 4 ure. Inlichtingen zijn tot dien dag te verkrijgen aan bet Bureau der Ge meente-reiniging, aan den Harmen- jansweg No. 41, des voormiddags tusschen 9 en 10 en des namiddags tusschen 1 en 2 ure. Haarlem, 15 Augustus 1884. Burgemeester en Wethouders E. A. JORDENS. de Secretaris J. TIELENIUS KRUYTHOFF. „DE UITDRAGER". Roman uit het alledaagsche leven. ALGEMEEN OVERZICHT. Graaf Kainoky is gisteren na zijn on derhoud met den Duitschen Rijks kanselier van Varzin vertrokken, na er ruim vier dagen vertoefd te heb ben. 't Ligt voor de hand, dat in deze dagen onderscheidene zaken van bijzonder en algemeen Euro- peescbe belang behandeld zijn. De pers is natuurlijk vol geruchten en gedeeltelijke onthulbngen. Volgens de Köln. Zeil. zou een regeling zijn getroffen ter beteuge ling van anarchistische woebngen, welke regeling ook bij Rusland in stemming beeft gevonden. Ook zou nopens de schadeloosstelling betref fende betbombardement van Alexan- drië eenheid van bandelen tusschen Duitschland en Oostenrijk zijn tot stand gekomen. Men ziet uit deze mededeelingen dat er nog vrij wat te vragen over blijft. En bet zal nog wel gerui- men tijd duren eer deze belang stelling bevredigd wordt. Aan de Neue Freie Presse wordt geschreven, dat de Duitscbe consul- generaal in Egypte, die op dit oogen- blik ernstig ongesteld is, in bet ge heel niet te Varzin is geweest en dus vorst Bismarck en graaf Kainoky niet bij hunne beraadslagingen over de Egyptische kwestie kan hebben ter zijde gestaan. Het bericht, door den telegraaf naar alle oorden ver spreid, dat door de geheele Euro- peescbe pers werd besproken, be rustte op eene vergissing. De Duit scbe consul beet Von Derenthal, en de Oostenrijkscbe minister werd op zijne reis begeleid door een legatie secretaris Von Aebrenthal. De Ber- lijnscbe pers beeft deze beide namen verward en op vrij begrijpelijke wijze eer aan den bekenden consul- Het gevoel der smart, der treu righeid en vertwijfeling, van berouw en schaamte, met welk Eduard op den morgen der begrafenis in 't va- derbuis terugkeerde, was inderdaad oprecht geweest. Dat Mathilda en bare moeder on bevel van Jonas bet buis vermeden; hem niet den geringsten troo-t verleenden, geene liefdevolle deelneming betoonden en daarbij de ruwe, kwetsende handel wijze van Jonas, die hem aan't graf zijns vaders bijkans vernietigend vernederde, dat alles vervulde Edu ard met verontwaardiging en sterkte die waanwijze eigenzinnigheid der jeugd, die in zulke gevallen zoo gaarne bet masker van trotsebbeid aanneemt. Bij de begrafenis zelfs toonden de Scbalms zich geheel overgegeven aan hunne eigene treurigheid, maar voor hem scheen men niet de ge ringste opmerkzaamheid te hebben, en onder de treurende vrienden zijns vaders stond bij nagenoeg van een ieder verlaten. De eenige vriende lijkheden hem bewezen kwamen van de zijde van Schuurman, die daarbij zijne welberekende inzichten bad. Dit alles was nu juist niet geschikt om Eduard's opkomenden toorn te matigen, en deed in zijne ijdele, ge krenkte ziel zeer spoedig bet besluit ontwaken en rijpen, om dezen lie den te toonen, dat bij geen onder geschikt persoon op «Koude-Steen» was. Zelfs toen de eerste dagen van rouwdie zoovelen in 't gedrag der Scbalms verontschuldigen kon- dan aan den geheel on bekenden secretaris van legatie ge dacht. Dc Norddeutsche Allgemeine Zei- tung weerspreekt de bewering van de Engelsche Standard dat zonder Engelands vriendschap Elzas-Lotha ringen weder in 't bezit van Frank rijk zoude komen. Het blad wijst er voorst op dat de Engelsche regeering verantwoor delijk is voor de jongste stappen van de Kaapkolonie. Duitschland kan de pogingen om de Duitscbe nederzetting te Angra Pequena te gen te werken, niet beschouwen als van toevalligen aard. Deze pogingen zijn een bewijs van geringschatting en onbeusebbeid tegen een bevriende natie en moeten, volgens internatio naal recht, als handelingen van de Engelsche regeering zelf worden beschouwd. Het congres, binnen niet te lang tijdsverloop te Berlijn samen te roe pen, ter behandeling van de Congo- kwestie, zou, naar verzekerd wordt, tevens worden aangewend tot bet verkrijgen van meer licht in de Egyptische aangelegenbeden en de kwestie van bet Suez-kanaal. Deze mededeeling is echter afkomstig van Duitscbe zijde. In October zal de Duitscbe regee ring een oefeningseskader, bestaan de uit twee korvetten en een brik, onder bevel van den kapitein-ter zee Stubenrauch, naar de Middel- landscbe Zee zenden. Men beweert, dat na een bezoek aan de Itali- nanscbe en Oostenrijkscbe oorlogs havens de route zal worden veran derd, en dat het eskader dan naar de westkust van Afrika zal gaan. Natuurlijk worden deze geruchten in verband gebracht met de Angra- Pequena-kwestie en metdeDuitsche koloniale politiek. den, voorbij waren, zag Eduard zich opzettelijk door Mathilda vermeden, en de ontmoetingen, die bij met den uitdrager bad, waren den jongen van Aken even pijnlijk als belee- digend. Hierbij paarde zich een arg waan, dien Eduard tegen den uit drager begon op te vatten. Nadat Eduard van Aken eens in S.... besloten bad, voortaan Mathilda niets meer dan eene broederlijke ge negenheid te toonen, Astarte daaren tegen zijne volle liefde te wijden, kwam hem in de laatste weken den brief zijns vaders, met den wenscb dat Mathilda zijne vrouw zoude wor den, geheel ongelegen en als hoogst- verrassend voor. Hoe bad zijn va der bij bet eerste afscheid hem niet duidelijk genoeg te verstaan gege ven dat bij die liefde niet kon dulden. Wat zoude deze onverwachte ver andering beteekenen. Hoe kwam zijn Te Coblentz zijn wederom twee personen in hechtenis genomen, die, naar men beweert, scbetsteekenin- gen van de vestingwerken maakten. Het schijnt meer en meer gevaar lijk te worden, zich in de nabij heid dier stad met teekengereed schap op te houden. Uit Londen wordt bericht dat aan de Times uit Foo-Chow dd. 19 dezer werd gemeldNaar men ver neemt is een besluit uitgevaardigd, waarbij aan den Onderkoning van Yun-nan wordt gelast zijn strijd macht te vereenigen met die van Lin-Yung-Loos om Tonkin binnen te rukken. Het blijkt dat de persoon te Bir mingham niet aan Aziatische cho lera, maar aan koliek bezweken is. Ook de Deensche regeering beeft een schip uitgernst, tot bescherming harer visscbersvloot in de Noordzee. De kanonneerboot Grönsund is voor dit doel aangewezen. Volgens berichten uit Egypte wordt wel is waar voortgang ge maakt met bet uitrusten der expe ditie, die generaal Gordon zal moe ten ontzetten, maar houdt men bet toch voor onwaarschijnlijk, dat deze expeditie werkelijk tot Khartoem zal doordringen. De Engelsche regee ring schijnt er op te rekenen, dat reeds bet concentreeren eener En- gelsch-Egyptische krijgsmacht in de nabijheid van Dongola den Mahdi schrik zal inboezemen, en het aan Gordon mogelijk zal maken, met zijne getrouwen in noordelijke rich ting te ontkomen. Voor vier of vijf maanden bad zulk een machtver- toon inderdaad de vereischte uitwer king kunnen hebben; toen rekende Gordon zelfs bet zenden van een paar eskadrons huzaren naar Berber vol doende. Thans echter, nu Khartoem sedert maanden is omsingeld en nu de krachtige wijze, waarop Gordon zich tegen zijne aanvallers verde digde, den voorraad van ammunitie waarover bij beschikt, aanzienlijk moet hebben verminderd, is deze op lossing eene hoogst onwaarschijn lijke geworden. Eene officiëele dépêche uit Assoean meldt dat de Nijl dagelijks eenige duimen valt. Het is voor bet oogen- blik volkomen onmogelijk dat een stoomboot de Cataracten passeert. In militaire kringen te Cairo ge looft men, dat de basis der opera- tiën zal moeten worden verlegd van den Nijl naar Soeakim, tenzij de Nijl spoedig en snel mocht wassen. Majoor Kitchener seint uit Deb- bes, dat een emir van den Mahdi, Elbotda genaamd, een den Engel- scbeu bevrienden stam beeft gesla gen. Sheikh Igeh is opgerukt om zich te vereenigen met een anderen troep rebellen die, naar men zegt. zich op drie dagreizen afstands van Debbes ophoudt. Op grond van eene verordening op de uithangborden heeft de com missaris van politie te Pittsburg in de Vereenigde Staten den Oosten- rijkschen consul adaar gelast de Oostenrijkscben vlag te doeu weg nemen, die ter gelegenheid van den verjaardag van Keizer Franz Joseph boven den deur van bet consulaat was uitgestoken. De consul weigerde, en de commissaris van politie diende eene aanklacht tegen hem in. De Standard verneemt uit New-York, dat de zaak een vrij ernstige wen ding beeft genomen en dat de Oos tenrijkscbe consul zich met eene klacht beeft gewend tot den Staats secretaris Frelinghuysen. vader op zulk een idee, daar hij hebt kon weten, dat ook Jonas die verbintenis niet gewensebt bad? Hoe raadselachtig hem dit ook toescheen, bad bij die vermelde verandering van gezindheid, zoo hem werkelijk veel daaraan gelegen lag, toch tot zijn eigen voordeel uitgelegd. Daar bij inmiddels door Astarte's aanlok kelijkheden gevangen was, gaf bij aan de zaken eene tegenovergestelde verklaring, waartoe een man inder daad veel bijdroeg, die sinds jaren herwaarts Scbalm's verklaarde vij and was. Die man was niemand anders dan Schuurman, de boekhouder. Zijne houding toen der tijd, bij bet geval van cholera met den ouden beer, bad hem zoo zeer blootgesteld, dat, na het herstel van Van Aken er sprake was geweest van het ver kieslijke van diens langer verblijf aldaar. Zoo Schalm zijn zin bad gekregen, dan bad de beer Arnold «dien laffen kerel» moeten weg jagen. Wanneer dit nu niet is gebeurd, dan is het goede hart van Van Aken en overigens de bruikbaarheid van Schuurman daarvan de schuld. Dat de uitdrager mede aan dezen krisis. die zijn bestaan zoo van nabij be dreigde, niet onschuldig was, en spoedig daarop bet volle vertrou wen van den ouden beer verwierf, dat hinderde Schuurman geweldig, en daar bij zich als koopman veel hooger schatte dan een «bandelaar in lompen», gevoelde bij zich zeer vernederd over Schalm's toenemend fortuin en stijgenden invloed. Toen de kinderen, zoo werden Eduard en Mathilda in huis ge noemd volwassen waren, en uit hunne feeën- historietjes zich eene liefdes-idylleontsponwaagde Schuur man bet niet zijnen patroon eene verklaring hierover te geven, daar bij diens voornemens niet kende, en

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1