betaling van bet twee door bem aangestelde politiebedienden toeko mende traktement, omdat bet dage- lijkscb bestuur geweigerd beeft dit te doen. Ged. Staten bebben, naar aanleiding van art. 225 der Gemeen tewet, op dit verzoek bet advies van den Raad gevraagd, en deze beeft de stukken ter voorlichting in ban den van eene commissie gesteld. Dinsdag morgen werd te Zutfen geboeid binnengebracht zekere D. J. L. uit Lochem, die Zondag avond in dronkenschap zijn vader met eene kolenschop den neus afsloeg. Te Deventer werden Dinsdag uit Noord- en Zuid-Holland zeer veel snij - en princesseboonen aangevoerd. De boeren uit Gelderland en Over ijssel waren er ook met groote par tijen. Het zal wel geen betoog be hoeven, dat daardoor de prijzen bui tengewoon laag waren, voor snij- boonen zelfs 5 5 6 centen de 100 stuks. De Deventer boeren en tui niers keken niet zoo vriendelijk als de koopers, en zij hopen, dat voor bet gevolg maar geen aanvoer van groenten meer uit den vreemde komt, want dit zou zeer nadeelig op bun verkoop werken, daar zij juist voor de groenten te Deventer steeds booge prijzen kunnen bedingen. Als een bewijs dat bet gewas van snijboonen in de omstreken dit jaar buitengewoon groot is diene, dat de vorige week een koopman per Am sterdammer raderstoomboot te Zwolle 160 duizend stuks snijboonen aan voerde, die bij voor 90 cent per duizend verkocht; Dinsdag namid dag arriveerde diezelfde koopman weder met 80 duizend stuks, welke bij voor 75 en 80 cents per 1000 verkocht. Daar men te Zwolle ruim bet dubbele van die prijzen moet betalen, is bet te begrijpen dat die koopman spoedig zijn voorraad ver kocht bad. Drie gezinnen uit de gemeente Weststellingwerf, die naar Amerika zijn vertrokken, zullen, volgens hun schrijven, spoedig terugkeeren om dat bet bun in de Nieuwe Wereld zoo tegenvalt. Ze bebben al hun geld bijna verspeeld. Er moeten dui zenden in Amerika zonder werk zijn. Dinsdag zijn uit Sneek een schip per en zijne vrouw gevankelijk naar Leeuwarden gevoerd. Zij bebben jl. Zaterdag iemand bij zich in bun scheepje gelokt, bem daar de noo- dige hoeveelheid sterken drank toe gediend, en hem vervolgens van zijne jas, zijne zilveren tabaksdoos en eenig geld beroofd. Naar men verneemt, zullen alle pachters en arbeiders van de beeren Sickesz te Laren van ITarlingen te Lochem, voor rekening dier beeren de Landbouwtentoonstelling bezoe ken. GEMENGD NIEUWS. Het bij gelegenheid der Rotter- damscbe kermis gezongen {sic) ker misbed was: ".Tij kom' van avond de deur niet nicer nit, Want Tuntje is de Bruigom en Poelje j> de Bruid Het refrein Taatje! Taal je! Taatje! werd bossend in toon gezet. En nu zijn er nog wel die be weren willen dat bet volk weinig gevoel beeft voor poëzie en muziek. (N. en \s-B. Ct.) Prins Wilhelm van Baden is laatstleden Zaterdag op eene wan deling in den omtrek van Kirch- berg onverhoeds aangevallen door een landlooper. De aanrander scheen niet te bebben gezien, dat de prins gevolgd werd door zijn bulhond, die op eenigen afstand in bet hout gewas liep rond te snuffelen. De prins riep nu den bond. die op den landlooper toesprong en hem zoo lang tegenhield tot de prins een paar gendarmes bad geroepen, die den aanrander naar de gevangenis te Ueberlingen brachten. Het laatste op het gebied van tentoonstellingen is een neuzenten- toonstelling, die dezer dagen in Oostenrijk werd gehouden. Tachtig personen dongen naar den prijs die uitgeloofd was voor den neus die wat vorm, omvang en kleur aan gaat bet meest van het gewone mo del afweek. De overwinning werd behaald door een mededinger uit Weenen, wiens gelaat met een reus- achtigen, donkerpurperkleurigen ge vel prijkte. Blijkens berichten uit Krefeld neemt de teelt van den Chineeschen j eikenspinner {Bombyx pernya) daar in de laatste jaren voordurend toe' en is men er tot de overtuiging ge komen, dat de moerbeziën-zijdeworm {Bombyx mori) in onze streken niet met voordeel kan gekweekt worden. Onder anderen heeft de kon. pro vinciale wegopziebter Haas, in Al pen, dicht bij bet station van den spoorweg, eene inrichting, die voor kenners in waarheid belangrijk is, daar er ongeveer 100,000 van de gezondste rupsen zich bevinden, die met den bekenden eetlust haar eiken loof verteren. Door werklieden, die vroeger bezigheid vonden in de glasblazerij van Bradford (Pennsylvany) is een ongehoorde misdaad gepleegd. Deze werkliedendie deel uitmaakten van een Tradis Unionhadden aan hunne patroons eiscUen gesteld, waarvan bet gevolg was, dat de glasblazerij in 't begin van den zomer werd ge sloten. Veertien dagen geleden besloot de directeur de werkzaamheden te doen hervatten met werklieden, die niet tot de Union behoorden en bij had tot meesterknecht een Franschman, Fortuné Dogneaux, aangenomen. Zoodra echter de vroegere werklie den dit vernamen, besloten zij een aanval op de glasblazerij te doen. De directeur en de andere werklie den namen de vlucht, maar Dog neaux die niet wilde wijkenwerd met een ijzeren staaf aan bet hoofd getroffen. Vervolgens bebben de wre- daards bem de oogen uitgestoken. Dogneaux zal hoogstwaarschijnlijk aan zijne vreeseliike wonden ster ven. Vier zijner beulen zijn reeds gearresteerd en tegen 16 anderen is bevel van in arrestneming uitgevaar- dig-d. Vorst Jozeph Galiczin was een hartstochtelijk speler, die in één winternacht al zijne roerende goe deren, zijne grondbezittingen, zijne paleizen en zijn vermogen verspeelde. Alleen zijn rijtuig was bem nog overgebleven. Dat zette bij in. Hij verloor. «De paarden voor bet rij tuig.» roept Galiczin, en ook de paarden is hij kwijt. «Nog ben ik geen bedelaar,» roept Galiczin, «de tuigen, die zooeven uit Parijs ge komen zijn, blijven mij nog over.» De bankhouder baalt meelijdend de schouders op. Nu keert de kans, en in een uur beeft de vorst zijn ver mogen teruggewonnen. Hij staat op en gaat been. «Wilt gij niet meer zetten?» vraagt een heer. Ga liczin schudt ernstig bet hoofd. «Neen,» zegt hij, «ik speel nooit weer,» en bij hield woord. In zijn paleis te St. Petersburg hangen de tuigen in een glazenkast. «Die bebben mij gered.» vertelt bij gaarne aan zijne vrienden en bekenden. Aan de Zuidwestkust van Groenland zijn eenige overblijfselen van schepen opgevischt, wier ken merken doen denken, dat ze stukken zijn van bet verongelukte schip Jeannette. Men beweert, dat deze stukken eene reis in westelijke rich ting van 2500 mijlen in 1000 dagen afgelegd moeten hebben Een Iersch blad maakt be kend dat het gebleken is, dat de verklikkers Carey en Pkilbey in zake van een beruchten moord in Ierland eene valscbe getuigenis hebben afgelegd. Hierdoor zou een onschuldige, die tot bet einde zijn onschuld volhield, opgehangen zijn. terwijl vier anderen tot dwangar beid veroordeeld werden. De twee! ellendige getuigen vertellen, dat zij tot meineed verleid werden, door bedreiging. Te Londen stierf verleden week de eerste kleermaker der wereld, Isaac Moses. Deze hield er een eigen dichter op na, die de producten zijner industrie op rijm in de couranten annonceerde en daarvoor een salaris vao 500 pond sterling trok. Mosesj ontving zijn klanten steeds in gala- costuum en presenteerde bun cham pagne. sherry, oesters etc. Naast zijn kantoor bad hij een bibliotheek en een klein museum om ben, die wach ten moesten, den tijd te verdrijven. Hij laat een kapitaal van ruim een millioen na. De prinsen van het ko ninklijke buis zonden bloemen en kransen om op de kist van bun leve rancier neder te leggen. Vrijdagnacht werd in bet Ko ninklijk Postkantoor in deResidentz- trasse 2. te Munchen een groote diefstal gepleegdeen groote brand kast werd, met zes der zich daarin bevindende kleinere kastjes, met ge weld opengebroken en eene som van 140,000 mark ontvreemd. De beide toegangsdeuren tot bet bureau schijnen door middel van valscbe sleutels geopend en weder gesloten te zijn, want nergens werd daaraan eenig spoor van braak ont dekt. Daarentegen bebben de die ven zich voor bet openmaken der kasten van beitels en breekijzers bediend. Op de plek waar de misdaad ge schiedde, werden een lantaarn, een zakdoek en verscheidene werktui gen gevonden; de spitsboeven had den de ramen met dikke, zwarte doeken behangen die zij evenzeer hebben achtergelaten. Er werden enkel bankbiljetten en goud ontvreemd; een groot bedrag aan zilvergeld was met eenige bank biljetten door de dieven in bet ver trek rondgestrooid. Tengevolge van de omstandigheid dat de toegangsdeuren weder zorg vuldig gesloten waren, werd de roof eerst des morgens te acht uur ont dekt, toen de eerstkomende dienst doende beambte de localiteit bin nentrad. Omtrent de daders is nog geen spoor ontdekt, maar het is buiten twijfel dat minstens twee personen bet feit moeten bedreven bebben. Vanwege bet Bestuur over de middelen van Openbaar Verkeer in Beijeren wordt eene belooning van vijfduizend mark toegekend aan den- gene op wiens aanwijzing de dieven zullen ontdekt en gearresteerd wor den. Het gestolene bestaat uit pakjes bankbiljetten, eenige afzonderlijke bankbiljetten, rolletjes goud, losse goudstukken, een bankbiljet der Bank voor Zuid-Duitscbland geda teerd 1 Januari 1874 dat groen van kleur en gemakkelijk te herkennen is, en wellicht eenige zakken met zilvergeld. Te Berlijn ziet men weder eenige werkstakingen te gemoet, waartoe in de werklieden-vergade ringen van 11. Zondag besluiten zijn genomen. Zoo bebben o. a. de schrijn werkersgezellen de voorgestelde eischen omtrent bet loon bekrach tigd, en aan eene commissie opge dragen daarnaar te bandelen. De boekbindersgezellen, ten getale van 1300, bebben besloten den 15 Sep tember het werk te staken, wan neer alsdan bet minimum vau loon niet tot bet geëisebte bedrag van 18 mark is verhoogd. De metaalwer kers bebben in de lampenfabriek der firma Budweg Sobn reeds eene werkstaking teweeggebracht. Greeley, de aanvoerder van de jongste Amerikaansche expeditie naar de Noordpool, omtrent den on- gelukkigen afloop van welken tocht onlangs in de dagbladen verslag werd gedaan, beeft verklaard, ten sterkste te betwijfelen, of het moge lijk zal wezen de Pool te bereiken. Kan dit geschieden, dan zou bet altijd moeten zijn langs den weg van Franz Joseph Land, en nooit langs den weg dien de Jeannette gevolgd heeft. Greeley zeide voorts, er vrij wel zeker van te zijn, dat er eene open Poolzee bestaat, en wel omdat in 't midden van den winter bet ijs uit Musselbaai en Spitzbergen weg drijft, terwijl Pavv en Lockwood de strooming van bet Poolijs naar het Noorden hebben waargenomen. In onze diplomatieke kringen zoo wordt uit Berlijn geschreven wordt geconstateerd, dat er zich thans iets voordoet, hetwelk in langen tijd niet gebeurd is, namelijk dat de toon gevende Franscbe bladen zeer gun stig over Duitschland spreken. Niet alleen de Figaro predikt vrede en vriendschap met ons rijk, maar ook andere en ernstiger organen, gelijk de Nationaldoen hetzelfde. Hoe ook in onze officieele kringen wordt ge tracht, elke storing in de vriend- scbappelijkebetrekkingenmet Frank rijk te vermijden, blijkt uit bet feit, dat de Norddeutsche en de overige officieuse organen nog met geen woord hebben gerept van de arres tatie van twee Franscbe militaire spionnen te Coblentz, welk geval op andere politieke omstandigheden zekerlijk door die organen zooveel mogelijk ten nadeele van Frankrijk zou zijn geëxploiteerd. Te Praag is in de gerechts zaal een zelfmoord gepleegd. De schoenmakersgezel Ivarafiat stond terecht, omdat hij zijn vrouw bad willen doodschieten. Karafiat had op een stoel plaats genomen, doch sprong eensklaps op, snelde naar het venster, sloeg met gebalde vuis ten de ruiten stuk en stortte zich met bet hoofd naar beneden op straat. Karafiat was onmiddelijk j dood. Te Leipzig wordt 11, 12 en; 13 October de eerste internationale; artisten-dag gehouden; kuntrijders, clowns, atbleten, dierentemmers,! zangers, koorddansers, slangenmen-; scheu, jongleurs enz. zullen daar bijeenkomen, om o. a. te beraadsla- gen over een ondersteunings- en pensioenfonds en dergelijke liefda dige instellingen. Aan publieke ver makelijkheden zal er die dagen na tuurlijk geen gebrek zijn. Leden der feestcommissie zijn o. a. Ernst Basch, Oscar Carré, E. Renz, C'orty Althoff. j August Krerabser en Salamonski. I Nadere bijzonderheden bevat bet vakblad Deo- Artistdat te Dussel- dorf het licht ziet. In een dorp in Amerika woonde zekeren John May, een Duitscher, met zijne vrouw en acht kinderen. Op zekeren dag gaf de man voor dat bij den gebeelen nacht moest werken, en dat bij dus niet thuis zou komen. Hij keerde echter wel naar zijne woning terug en zeide tegen zijne 17 jarige dochter Lizzie: ■«Ge houdt niet van mij, ik weet bet.» Zijne eebtgenoote berispte baar echtgenoot over deze woorden en. van bet een kwam het op bet ander. Om twee uren 's nachts stond John May op, baalde uit zijne werkplaats een groot mes en zeide tot zijne dochter dat bij baar dooden zou. Op hetzelfde oogenblik stiet hij haar bet staal door de borst, en toen zij den geest gegeven had bracht bij zich zeiven met bet nog rookende mes eene doodelijke wonde in de borst toe. VA R I A. Eene volmaakte Vrowv.Wel, mijn vriend, ik heb una uw huwe lijk nog niet gezien, zeide een beer tot een andere; ik feliciteer je nog maals, te meer, nu ik hoor dat ge zulk een uitstekende, zoo'n volmaak te vrouw hebt getroffen. Inderdaad, was bet antwoord, ze is bijna volmaakt. Verbeeld je, waarde beer, dat ze volmaakt thuis is in de litteratuur, thuis in de mu ziek, thuis in de schilderkunst, thuis in de wetenschap, in 't kort ze is in alles thuis, behalve. Behalve? vroeg de ander. Behalve thuis, was 't antwoord dat met een zucht gepaard ging. Een burgemeester van een kleine stad bad iedereen veroorloofd, op de biunenplaats van bet raadhuis de wascb te drogen en op te hangen. Na eenigen tijd meldde de bode bem echter, dat bet daarbij onbe hoorlijk toeging, waarop de acht bare beer verontwaardigd uitriep: «Voortaan laat ik niemand meer ophangen dan de leden van den raad!» Uit de Dienstbodenwereld. Maar Kaatje, zegt mevrouw, dat ziju meer beenen dan vleescb. Ja. mevrouw, ik heb den sla ger geducht er over «de kast uit geveegd.» Mannetje, zei ik. ais 't voor mii was, dan wouw ik 'tniet. boor Keetje prikt zich met een der vor ken, die zij steeds voor verzilverde koperen beeft aangezienin den vinger. AuGut, mevrouw, mijn vinger zal opzwellen. De vork is van koper. Ben je mal meid, ze zijn van echt zilver, zegt mevrouw. De volgenden dag waren alle vorken met de meid verdwenen! Een weinig snuggere beer was overleden en na zijn dood vond men j in zijn tabaksdoos een testament, jdat dus luidde: Mijn wil is dat mijn vrouw al mijne bezittingen erve en mijn oud- ste zoon de helft van wat ik nalaat eu mijn jongste de andere helft. 1 Mocht daarna nog iets overblijven. dan kan bet worden verdeeld onder de knecht en de meiden. Mijnbeer, ik begrijp niet, hoe bet u mogelijk is te lachen, terwijl ik zulke ernstige woorden tot u spreek, zei de kolonel tot een 2n luitenant. Pardon, kolonel, antwoordde de ander, maar mijne kameraden staan ginds naar te kijken, en als ik nu een ernstig gezicht trek, dan zien zij, dat ik een uitbrander krijg; zien zij echter dat ik lach, dan meenen zij, dat u mij te soupeeren vraagt. Ook een compliment. Hebt ge al geboord, dat m'n zwager ein delijk tot notaris is benoemd? Wel zoo, dan feliciteer ik je wel. Maar bet beeft toch nog niet in de courant gestaan? Wel zeker, al een paar dagen geleden. Hé, wat je zegt! Ik lees de cou rant tocli geregeld, maar heb er niets van gezien. Maar dat is waar ookmisschien beeft het onder de ongelukken gestaan, die lees ik zoo nauwkeurig niet. ARMENZORG. Door wijlen C. Quirijne. te Antwerpen, is aan liet algemeen armbestuur te Zundert (N. B.) een legaat gemaakt van fr. 5000, vrij van successierechten. STOOMVAARTBERICHTEN. Het stoomschip ^Mongolia", met de Indi sche, Chineesche en Australische mail ver trok IS Aug. vau Alexandrië naar Brindisi. Het kau heden aldaar verwacht worden. Het stoomschip //Conrad" is 19 Aug. vau Padang vertrokken naar Amsterdam. Het stoomschip -/Prinses Amalia* is 20 Augustus van Batavia te Suez aangekomeu, en heeft de reis voortgezet naar Amsterdam, Het stoomschip Gelderland*, van Java naar Rotterdam, vertrok 19 Augustus des avonds van Marseille. Het stoomschip ^Batavia", van Java naar Rotterdam, arriveerde 20 Aug. te Suez. Het stoomschip „Edam" kapt. Taat, arri veerde den 20en Aug. vau New-York te Amsterdam. RIVIERBERICHTEN. Vreeswijk, 21 Aug. 1.86 M. boven AP 4.66 M. onder N. P. Keulen, 21 Aug. 2.08 M. boven 0. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 21 Aug. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Westfandsche Zand f a dito lossen f a Muisjes f a Andij kers f a Katwijker Zand fl.— a 3.Westlandsche Klei in manden f a Katwijker blauwe zanders f a Rijnsburgers f a Haarlemmer Zand f 0.95 a 1.60 Noordwijker Zand f 2.a 3.20 Sassenheimer f a Geld. Kralen f a dito Blauwe fl.SO a 1.90; dito Muisjes f a Hillcgommer Zand fl.50 a 4.Friesche Hamburgers fl.SO a dito Jammen f-.a -.Brielsche Kralen f-.— a IJpoldcrs f a Aanvoer 2000 HL. Tin geheel onveranderd. Petroleum vast; loco f91/; E Sept./Dec. f 97" Tarwe in loco zonder noteeriug, op leve. ring lager November f 224. Rogge in loco zonder noteeriug. Noteering van de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering iets flauwer, Oct f157. 156. Maart f156. 155. Noteeriug van Menuc Thole Koolzaad op 800 KG. Olie willig, Oct. f329. Lijnzaad vast. Raapolie sluit traag, vliegend per 106 KG. f31, in de stad f 303/-lo Sept./Dec. f31, 30'/ 1°. Mei f 315/,, 31'/.,. Lijnolie willig, vliegend per 100 K.G. f21'/ 21. lo. Sept./Dec. f20»/,, 207 lo. Jan./Mei e.k. f211/,. lo. Maart/Mei f211/,. lo. Juni Aug. 215/<. Henaepo ie vliegend f per 100 kg. Raapkoeken f90 a 96 per 1040 stuks. Lijnkoeken f9.50 a 12.50 per 104 stuks. Op desisteren gehouden Veemarkt waren aangevoerd: 1S6 vette kalveren, le kwal. fO.SO, 2c kwal. f 0.70 per kg. 11 Gras- f20 a 40; 58 nuchtere dito f 9 a 13.3 schapen en lammeren f - a 155 vette varkens 40 a 47 ct. per kilogram- biggen f a - paarden f a 2 runderen, le kwal. f0.2e kwal. f0.—3e kwal. f0.per kg. melk- en kalf koeien f a p. st. Alkmaar, 19 Aug. Ter veemarkt aange voerd: - paarden, 145 vette kalveren, 16 nuchtere dito, 5S3 schapen, lammeren, 109 vette varkeu, 20 magere dito, biggen, - bokken en geiten, 3 koeien en ossen. De prijzen waren als volgtvette kalveren f40 a 9S nuchtere dito f6 a 25,schapen f 24 a 35, lamineren f a vette varkens 38 a 50 cents per k^., magere dito f 13 A 17; bok of geiten f - a -. koeien en ossen f210 k 250, paarden a biggen f a -, allen per stuk. Sohiedam, 21 Aug. Moutwijn f 13..Jene ver f 19.75, Amst. Proef f'21.Spoeling f 0.60, idem door de Schiedamsche Spoeling- Vereeniging f0.70.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3