2e Jaargang;. Dinsdag 26 Augustus 1884. No. 348. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangere G. L. DATJBE ty" Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, SlUs Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op hot Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur op Zon- en Feestdagen van 12!- tot 4 nur. Kinderen beneden de S jaar hebben geen toegang, kinderen van S tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dre'cfzjjde 2c deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der .Ncderlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon" van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het. Paviljoen. Ingang Dreef/.ijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 rents per persoon. Donateurs er. leden der Ncderlandsclic 'Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. - Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschieden is. vooral van Nederland en meer bijzonder van bet Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 ccuts per persoon. Doorleopcudc toegangskaarten voor een geheel jaar 1 1 .ruiden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur. van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—:' K- - Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelateu kinderen Teglers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen van 113 uur. Te;/Iers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag cu Zaterdag Woensdag eu Zaterdag van 2—4 uyr. Orgel-bespeling In de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. "geil betaling van 25 Cents per persoon, alleen op S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend De Administratie van Haarlem's Dagblad heeft het voornemen opgevat om 5 December a. s. weder twee Premiën -te verloten. Deze zullen zijnle premie, een keurige mahoniehouten tafel; 2de premie, een zestal keurige stoelen. Deze voorwerpen zullen in een nader aan te kondigen menbelma- gazijn of op eene andere voor ieder zichtbare plaats worden tentoonge steld. Ieder, die zich abonneert, ont vangt een lot, benevens, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een boeienden Roman cadeau. DE ADMINISTRATIE. ALGEMEEN OVERZICHT. Al aanstonds ontstaat er bij dege nen, die geroepen zijn de plannen vast te stellen voor ds Engelsche expeditie naar Soedan, verschil van gevoelen omtrent den te volgen weg. Generaal Wood, die, zooals men weet, ook deze onderneming zal be sturen, acht het wenschelijk den Nijl als basis der operatiën te nemen, en van af dezen stroom tochten naar het binnenland te doen. De heer Stephenson evenwel, die beweert door zijn jarenlang verblijf in Egypte beter op de hoogte te zijn van de lokale toestanden, en die daarom ge meend heeft te moeten waarschuwen tegen het plan van generaal Wood, beveelt een tocht dwars door Soedan, als den meest voordeelige aan. De regeering heeft, zooals men trou wens verwachten kon, in dit ver schil uitspraak gedaan ten gunste van den opperbevelhebber, generaal Wood, zoodat het oorspronkelijke plan van den veldtocht gehandhaafd „DE UITDRAGER". Roman uit liet alledaagsche leven. 31. De veranderingszuchtige hand van een jong mensch was met on gelooflijken spoed en geen geringe kosten in staat geweest, het inwen dige van het huis geheel en al te veranderen. Als niet de heer Eduard van Aken de muren insloeg en de +rappen afbrak, dan geschiedde dit alleen omdat het bouwwerk te sterk en te stevig was, en men inderdaad njet kon zien, hoe de lokaliteit beter was aan te leggen; ook had de jonge bezitter het gemak te lief, om niet gaarne de muren te ontzien. Daaren tegen wérd de eerste verdieping, die hij bewoonde, volgens den nieuw- wordt. Reeds nu komen berichten in,, dat enkele Soedaneesche stam men, die tot heden onzijdig bleven, doch die men niet te best vertrouw- de, pogingen doen, om eene toena dering tot de Engelschen te bewer ken. Van den anderen kant evenwel verneemt men, dat Osman Digna en de Mahdi zich tot eenen geduch- ten tegenstand gereed maken en van voornemen zijn, den Britten den grond duim voor duim te betwisten. Wat er zal gebeuren, wanneer de expeditie is afgeloopen, generaal Gordon en zijne Egyptische garni zoenen zijn ontzet, de oproerige stammen zoo goed en zoo kwaad als dit kan tot onderwerping zijn gebracht, weet men niet. Zal in dit geval Soedan tot eene Egyptische of wel tot eene Engelsche provincie verklaard worden Ziedaar eene vraag, waarop de Britsche staats lieden op dit oogenblik misschien zelf nog het antwoord schuldig blij ven. Intusschen is het thans maar de zaak, den tocht zelve te doen ge lukken. Was men in het begin der vorige week ongerust, dat de lage waterstand van de rivier een onver wacht beletsel zou opleveren, thans luiden de berichten eenigszins gun stiger, daar de Nijl in de laatste dagen belangrijk is gestegen. Enkele der voornaamste posten, welke als voorraadsmagazijnen van levensmid delen en krijgsbehoeften dienst moe ten doen, worden door de Engelschen reeds bezet, zoodat men hoopt in October geheel gereed te zijn om het eigenlijke werk te beginnen. Omtrent den toestand van China en Frankrijk, bevatten de laatste berichten niet veel nieuws. Beide rijken rusten zich ten strijde toe, en ieder doet zijn best om aan de we reld te laten blijken, dat het thans werkelijk ernst is. Toch verwacht men, dat de oorlog, zoo hij werke lijk uitbreekt, niet bloedig zal zijn. Frankrijk zal zich, zoo meent men, niet in de binnenlanden wagen en zich er slechts toe bepalen enkele voorname kustplaatsen te bombar deeren en zoo mogelijk te bezetten. Voorloopig heeft zij dit reeds ge daan met het eiland Formosa. Met het bézit van dit eiland heeft zij echter naar alle gedachten iets an ders op het oog. Nu men in Tonkin vasten voet heeft gekregen, en aldaar als het ware eene Aziatische kolonie heeft gevestigd, is het voor de Fransche oorlogsvaartuigen, zoowel als voor de koopvaardijschepen noodzakelijk, in de Chineesche zee een kolenstation te vestigen, waar men, zonder van de goedheid van anderen af te han gen, zijnen voorraad kan aanvullen. Nu heeft Formosa rijke steenkolen- beddingen, en voor het doel, dat Frankrijk beoogt, is het derhalve uitstekend geschikt. Men vermoedt dan ook, dat er geen vrede gesloten zal worden, dan op voorwaarde van den afstand van dit eiland aan Frank rijk; eene voorwaarde, die het China zeer moeilijk «al vallen in te wil ligen, omdat ook voor haar dit eiland van evenveel belang is als voor Frankrijk. Het is echter vrij zeker, dat ten slotte het recht van den sterksten wel zal zegevieren, en alle tegenspartelen van de langstaartige bewoners des Hemelschen rijks op den duur vergeefsch zal blij ten. De groote mogendheden, Enge land en Duitschland, houden zich tot heden geheel onzijdig in de han gende geschillen. Zoolang Frank rijk de voornaamste plaatsen voor den Europeeschen handelzooals Canton en Peking, met rust laat, en niets onderneemt, dat direct of in direct de belangen kan benadeelen van de in China wonende Engel schen of Duitschers zal men admi- j raai Courbet stil laten begaan. Het moet ook voornamelijk om dezen re- den zijn, dat men te Parijs er voor loopig althans niet aan denkt, den I oorlog te land te beginnen. Men 'vermijdt aldaar liefst elk conflict met zijne naburen. Eigenaardig mag het evenwel heeten, dat de oorlogs toestand reeds is ingetreden, zonder dat een der beide partijen eene ver klaring in dezen geest heeft afge legd. Geen hunner schijnt de eerste te willen zijn om dezen beslissenden stap te doen; overigens verhindert deze omstandigheid niet, dat ieder doet, als ware de krijg in alle vor men verklaard. De Chineezen ten minste zullen het bombardement van Foochow en de bezetting van For mosa onmogelijk als eene vriend schappelijke handeling kunnen be schouwen. Volstandig blijft echter de regeering te Peking weigeren de geëischte schadevergoeding te geven. De radikale partij m Frankrijk is, zooals trouwens te begrijpen is, geenszins ingenomen met de jongste grondwetsherziening. De voornaam ste wijzigingen toch, die zij daarbij wilde vastgesteld zien. werden door de regeering en door de over- groote meerderheid verworpen. Zoo kon het stelsel van de rechtstreek- sche verkiezingen voor den Senaat, het beperken van het budgetrecht van dit staatslichaam enz. enz. geen genade vinden, en het gevolg hier van is dan ook, dat zij niet dank baar en geenszins voldaan is. Hunne bekende aanvoerder, de Pa- rijsche afgevaardigde Clemenceau, heeft dan ook dezer dagen als zijn gevoelen medegedeeld, dat de kwes tie der grondwetsherziening geens zins van de agenda was afgevoerd. sten stijl en op het kostbaarst in gericht, aan iederen kant vensters uitgebroken, en die balkons van ver guld brons er voor in de .plaats gesteld, die men daar nog heden zien kan. Kostbare meubelen, fraaie schilderijen, beelden, deuren en gor dijnen wedijverden met de keurigste j tapijten. De bovenste verdiepingen, door den ouden heer verhuurd, liet' men vooreerst met rust; daarentegen i werden de achtergebouwen op de j plaats in stallingen, koetshuizen en dienstbodenkamers veranderd 'de winkel van den ouden Arnold ver-1 nieuwd, om een kunst- en plaat- j handelaar te kunnen opnemen. Het sneed den schragenbewoners i en de gansche buurt weemoedig door 't hart, toen het oude zwarte schild, met het vergulde opschrift: «Gotthold Arnold van Aken», weg-j genomen werd. Schalm stond aan de deur, zag dat spijtig aan en beet zich op del onderlip. Bij toeval ontglipte den werklieden de lange firma: deze sloeg het afdak in, en viel verpletterd op den grond, gelukkig zonder onheil aan te richten. Recht zoo, alles moet naar den duivel! Alles maar kapot! riep Jonas. Ge graaft den «Koude- Steen» zijn graf, dat is allesMaar iets moet ge laten staan, jullie hon dentroep; de vier wanden en den ouden uitdrager daarbinnenanders zul-je met schade en schande en heel dien nieuwerwetschen troep er uitgeranseld worden! 't Was met veel moeite, dat het vrouw en dochter gelukte den oude tot bedaren te brengen eu hem mede naar achter te nemen. Geen wonder dat Jonas de gal overloopt, nu hij de heerlijkheid van 't huis moet overleven! Nou, veel vertrouwen zal hem dat ventje daarbinnen niet. Hij heeft de macht; hij kan het nu. De hypotheek is een strik, waaraan de heer Eduard van Aken heel zijn leven hangt. Ach, mijn goede God! als ik nog eens aan dien ouden tijd denk Die goede heer Arnold, als hij de kinderen 's middags riep en voor ieder een goed woordje en een kleine gift had! Wat dat voor een drukte was, en die goederen-wa- i gens.... neen, zoo een schoonen ouden tijd komt nooit weerom! Als eens de oude Schalm sterft, en de uitdragerij wordt gesloten, dan is 't heelemaal uit. Dan man keert er nog maar aan, dat zij ons de schragen afbreken, zoodat er geen steen meer op den anderen blijft. Nou, nou, dat zal nog al zoo gauw niet gebeuren; de «Koude-? Steen» heeft nog wei ergere dingen beleefd, en zal door een melkbaard j niet uit elkaar gerukt worden. Zoo lang Schalm daarin woont, heb ik geene vrees, en mijn pink kon het Bij elke volgende verkiezing, zoo verklaarde hij, behoorde het wacht woord der partijen te zijn, vóór of tegen eene herziening der grondwet door eene constitueerende vergade ring; en hij voor zich had, zoo ver zekerde hij, de stellige overtuiging, dat binnen een niet al te groot tijds verloop de uitspraak des lands be vestigend zou zijn. Dan zou wellicht de geheele Senaat als onnutte bal last over boord geworpen worden en de souvereiniteit des volks eerst goed tot haar recht komen, 't Is voor de beeren radikalen bepaald jammer, dat de meerderheid in den lande vooralsnog zoo weinig van hunne theorieën gediend is. Bijna elk der vele kandidaten voor het presidentschap in de Vereen. Staten van Amerika heeft thans een manifest uitgevaardigd, waarin hij zijne politieke gelootsbeliidenis afiegt en het land allerlei beloften doet. Wanneer maar de helft van datgene, wat er beloofd is in ver vulling komt, dan gaat Amerika een toekomst te gemoet zoo rooskleurig als het tot heden niet kende. Wij vreezen er echter voor, dat, wie ook de gelukkige moge zijn op wien de meerderheid hare stem uit brengt, een goed deel van zijn pro gramma onafgedaan zal blijven. De Iersche partij houdt zich thans ook bezig met de voorberei ding voor de verkiezing. Mevrouw Parnell, de echtgenoot van den be kenden agitator in het Engelsche Parlement, heeft zich met toestem ming van dezen aan het hoofd ge steld van een damescomité, met het doel dien kandidaat te steunen, die de belolte wil afleggen, de Iersche producten van invoerrechten vrij te stellen, ter bescherming van de in- mij wel zeggen, dien oude kan de jonge baas toch niet aan. We zullen eens zien, wie 't langer uithoudt, wij oudjes of die winderige advo- kaat Zoodanig waren de gesprekken en de gedachten in de naaste buurt, waar men met waren gruwel de firma had zien vallen, en het eer waardige huis van zijne deftigheid zag berooven. Het was alsof daar mede zelfs der geheele omgeving het privilegie der middeleenwsche waardigheid en aantrekkelijkheid zoude worden onttrokken, en men I was nu niet eensmeer zeker, op zijne oude dagen in 't nieuw ge stoken en opgeflikkerd te worden. Doch Eduard bekommerde zich ai •heel weinig om het algemeen mis noegen en den kwaden dunk, door hem. zoo :n strijd met zijn vader, j opgewekt. Met de inrichting van zijn hui bezig zijnde, wijdde hij zijne ledigs

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1