BINNENLAND. dustrie van het moedereiland. Men' ziet, in het goede Amerika doen de dames ook al zoo iets aan de po- litiek. Meer en meer blijkt het, dat het1 beruchte vlaggen-incident te Ba- geida de drukte niet waard was, die men er over heeft gemaakt. Van Duitsche zijde wordt verzekerd, dat het heden van de Rijksvlag dood eenvoudig een veiligheidsmaatregel tegenover de inboorlingen was, die eene meer of min dreigende hou ding tegen enkele der daar geves tigde factorijen begonnen aan te nemen, terwijl de Central Nems ge machtigd is te verklaren, dat van het strijken en honen der Britsche vlag geen kwestie is geweest, om den doodeenvoudigen reden, dat deze in de betwiste streek nimmer heeft gewapperd. Tevens blijkt het, dat het Duitsche element in deze kust streek. vrij sterk is. Vooral Ham- burgsche en Bremer handelshuizen hebben daar hunne kantoren geves tigd en drijven er een vrij levendigen ruilhandel met de negerstammen. Het is dan ook niet te verwonderen dat het bekende streven te Berlijn om enkele koloniën te bezitten, de regeering op dit gedeelte der west kust van Afrika het oog heeft laten vallen. Men houdt het er dan ook voor, dat de keizer zich zoo gemak kelijk niet door Engeland zal laten verdringen, en de Duitsche regee ring alles zal doen, wat in haar vermogen is, om zich alhier vasten voet te verzekeren. In de Portugeesche kolonie aan de Zambesie-rivier schijnt de toestand op dit oogenblik ook alles behalve rooskleurig. Althans een telegram uit die streken te Lissabon ontvan gen, vermeldt dat de bevolking al daar in opstand is gekomen, ver schillende militairen gedood heeft, en de overigen in hunne verster kingen opgesloten houdt. Aanstonds zijn door de regeering de noodige bevelen gegeven, om maatregelen te nemen ten einde de rust aldaar te herstellen en de schuldigen te straffen. De cholera-epidemie in Zuid- Frankrijk vermindert gelukkig gaandeweg. Naar luid der jongste berichten zijn er Donderdag te Mar seille slechts 7 en te Toulon 6 sterf gevallen geconstateerd. In de Belgische Kamer worden de discussiën over de schoolwet van het ministerie Malou voortgezet. Vooraf evenwel hadden een tweetal interpellatiën plaats, waarvan een over de toenemende vervuiling en verontreiniging van de Schelde. De minister verklaarde al het mogelijke te zullen doen om het kwaad te verhelpen, doch hij stuitte daarbij op den onwil van een tweetal Fran- sche gemeenten, die, ondanks alle vertoogen van deze zijde daartegen ingebracht, voortgingen de rivier te bederven door deze geheel onnoodig te gebruiken tot afvoer van het fa briekswater. Haarlem, 25 Augustus 1884. In de Raadszitting van Woensdag a. s., zal o. a. ter tafel worden ge- kracht: Een voorstel van B. en W. om goedgunstig te beschikken op een rekest van den heer J. W. A. uren aan den offerdienst der schoone barones, die nu in de residentie de voorname salons begon te doorflad- deren. Ware het naar Eduard's wensch gegaan, dan hadde hij de heele juristerij er aan gegeven.' om alleen voor de kunst en de genie tingen der groote wereld te leven; maar zijne, met eiken dag toene mende liefde voor Astarte, dwong hem vooruit te streven, om eene staatsbetrekking te verwerven, die hem der geliefde zou waardig maken. Door aanhoudenden ijver en voor spraak gelukte het hem tot plaats vervangend kantonrechter te worden benoemd en nu besloot hij aanzoek te doen om de hand van Astarte. Niet alleen de begeerte om te vernemen, hoe zijn verzoek zoude ontvangen worden, maar ook kna gende ijverzucht dreef hem hiertoe aan. Graaf van Gelderen had name lijk verzocht naar de residentie te worden overgeplaatst, en belegerde Immink, betreffende den aanleg van j een tramweg van Bloemendaal naar j Haarlem, mits het eindstation van i deze tram gemaakt worde in de Zijl straat bij de Groote Markt, en een verzoekschrift van de commissie van den Nieuwen Schouwburg om sub sidie, ten einde de door B. en W. verlangde verbouwingen daaraan ten uitvoer te kunnen brengen. Bij de a. s. verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina op 31 Augustus, zal door het garnizoen alhier op het gewone terrein eene groote parade worden gehouden. Voor het Hoofdonderwijzers examen te 's-Hage op 21, 22 en 23 Augustus: is o. a. geslaagd de heer H. A. Meerburg alhier en voor het akte-examen voor hoofdonderwijzer in Noord-Holland, gehouden 21. 22 en 23 Augustusde heer C. Somers mede alhier. LI. Zaterdag namiddag is alhier eene 40jarige polderwerker C. H. op heeterdaad betrapt bij diefstal van een zoetemelksche kaas doormiddel van insluiping in eene particuliere woning aan den Ouden weg. Hij is naar het huis van arrest overge bracht. waaruit hij eerst de vorige maand was ontslagen Gisteren. Zondagnamiddag, is een Sjarig meisje in het Zuider- Buitenspaarne gevallen, maar spoe dig gered door den werkman W. Blok, woonachtig m de Raamsteeg, die daartoe gekleed te water is ge sprongen. In een buitengewoon Politie blad wordt bericht dat den 21 Aug. jl. uit een gesloten valies als passa- giersgoed per spoor vervoerd van Assen (vertrek 11.3 's voormiddags) via MeppelZwolle Amersfoort Amsterdam naar Haarlem (aankomst 4.54 's namiddags) is ontvreemd: 1 gouden medaillonketting in den vorm van een koord in het midden dikker dan aan de uiteinden, 1 fou- draal waarin een gouden bracelet in den vorm van een lint met gesp. De officier van justitie te Haarlem verzoekt opsporing, inbeslagneming en bericht. Nadat de minister van binnen- landsche zaken te Aken een bezoek had ontvangen van eene commissie uit Heerlendie hem kwam spreken over het plan tot aanleg van een locaal spoor- of tramweg van Kerk- rade over Heerlen naar Sittard, in aansluiting aan den Staatsspoorweg van Maastricht naar Nijmegen en naar 's-Hertogenbosch, heeft de Mi nister zich naar Heerlen begeven, waar hij feestelijk en met groote geestdrift is ontvangen en zijne bij zondere belangstelling betoonde voor eene zoo fraaie en schilderachtige landstreek. De Minister beloofde, al zijn invloed te zullen gebruiken om dien spoor- of tramweg te doen tot standkomen; hij zou er met zijnen ambtgenoot van Waterstaat (Lim burger van geboorte) over spreken, terwijl de commissie eene subsidie van staatswege kon tegemoetzien. Naar het Vaderland verneemt zal de regeering bij de terugkomst der Kamers de indiening van een ont werp tot belasting van het kapitaal in portefeuille aankondigen. Nog meldt genoemd blad, dat het ontwerp van wet, houdende regeling der Staatsloterij, bij den Raad van State ingekomen is. De ontwerp-zegelwet is gereed. Men schrijft ons uit 'sHage: De mededeeling van het Vaderland met een heir van andere vereerders opnieuw het hart der schoone Wol- kenstein. Het was op een tamelijk droeven winterdag, tegen schemeravond en juist op een tijd dat hij meende, zeker te zijn, moeder en dochter t'huis te vinden, dat Eduard zich zeiven moed insprak en keurig gekleed op het liefdewoord uitging. Hij gaf zijn kaartje af en werd aan gediend. Tot zijne grootste vreugde was de schoone alleen t'huis. Hij trad met een kloppend hart, gloeiende van inwendige ontroering, binnen, en vond Astarte op eene ottomane aan.'t balkon-venster, waar geurige bloemen en weelderige slin gerplanten een kunstmatigen zomer om haar henen tooverden. Zij had juist wat gelezen, het boek ter zijde gelegd, en staarde voor zich uit. Een groote lamp van geslepen glas. die van het plafond afhing, ver dat de ontworpen Staatsbegrooting I met een tekort van slechts 3,000,000 zou sluiten, is ongelukkigerwijze j ten eenenmale ongegrond: het tekort j is niet minder dan f 14,000.000. j En zulks terwijl de uit te geven f 5,000,000 nieuwe muntbiljetten ouder de middelen zijn opgenomeu. Daar deze uitgifte niets anders is dan eene (rentelooze) leening, be loopt het tekort in werkelijkheid pl. m. f19,000,000. Voor den aan leg der Staatsspoorwegen zijn eenige millioenen minder beschikbaar ge steld dan in de laatste jaren ge schiedde: het werk loopt op zijn ein de. Opmerkelijk is, dat de 30 pet. vergoeding van het rijk aan de ge meenten voor de kosten van haar lager onderwijs krachtens art. 45 der Wet, zooals dat onlangs is ge wijzigd, voor het toekomende jaar op niet minder dan anderhalf mil- lioen gulden lager is geraamd dan voor het loopende jaar. De Indische begroting voor 1885, de eerste, die door den nieuwen Goeverneur-Generaal is ontworpen, moet een gunstigen indruk maken. Bij geenszins overdreven raming van het koffie-rendement is zij bij kans tot sluiting gebracht. De jeudige Nederlandsche violoncellist W. Wolf Polak, die te Londen gedurende het laatste sei zoen met zooveel suces optrad en zich nu te Berlijn beviudt, zal zich daar in September en October doen hooren op concerten met de be roemde zangeressen Amalia Joachim Weis en Alma Fohström. Daarbij is hij door een bekend impresario geëngageerd voor eene concertreis van zes maanden door Duitschland, Zweden en Noorwegen, en zal dan vermoedelijk ook de voornaamste steden van ons land met zijn ge zelschap bezoeken. In het Algemeen Politieblad van 22 dezer wordt gesignaleerd Franz Herman Kanis, geboren te Langen Wetzendorf(Reuss, oudere linie)laatst postambtenaar te Johanngeorgen- stad, leeftijd 20 jaren, lengte mid delmatig, heeft waarschijnlijk bij zich een te Karlsbad gekochten hand koffer met rood en wit gestreept lin nen overtrokken. Is sedert 15 Au gust. jl. voortvluchtig. De Saksische Regeering heeft zijne uitlevering aangevraagd wegens ver duistering van 3800 mark uit de kas der posterijen. Op zijna aanhouding en beslagneming van het geld is eene belooning van 300 mark gesteld. Dezen gesignaleerde op te sporen, aan te houden en daarvan onmiddel lijk bericht te zenden aan het Depar tement van justitie wordt verzocht. Naar aanleiding van het ongeval op het IJdat wij in ons vorig nummer vermeldden, verneemt het D. v. N. nader, dat de rampspoedige zeiler, zekere De G., met zijne echt- genoote overeengekomen was om tot eene stilzwijgendeminnelijke scheiding over te gaan. De echtelingen hadden daarop den gemeenschappelijken boedel in twee deelen gesplitst en de man had het hem toegewezen aandeel in een vaar tuig gepakt, om daarna naar zijne familiebetrekkingen te Harliugen te verzeilen. Ongelukkigerwijze werd dit plan: reeds in den aauvang der reis door het ongeval geheel verijdeld. Uit het pasverschenen zooge naamde «Heerenboekje», het offioi- spreidde een mat licht over het meisje henen, terwijl daarbuiten de sche mering van den winteravond hare nevelachtige schaduw op de straten liet nederdalen. Astarte was inderdaad volmaakt' schoon, rijzig en statig opgegroeid; van volleonberispelijke vormen, werd het sneeuwwitte van haren hals nog verhoogd door het donker atlaskleed dat zij steeds droeg, en welks kanten-garneersel hare volle armen, hare ronde, blanke schouders omsloot. Haar schoon gevormde neus, met fraai gebogen vleugels, haar groote blauwe, heldere oogen. en het overschoone, volle blonde haar, dat in krullende lokken over hals en schouders afhing, voltooiden een wezen, dat wel in staat was vele mannenharten te verleiden. Alleen eene zekere bedaardheid, eene lako- nische langzaamheid in hare bewe ging gaf haar het koele van een standbeeld, en hadde licht voor gees- eele adresboek, door het gemeente bestuur van Amsterdam uitgegeven, blijkt dat Amsterdam duizend en vijftig makelaars telt. De heer J. Brusse Hzn., in 1819 benoemt, telt de meeste dienstjaren. De eigenaardigste tentoonstelling zal morgen (Dinsdag) in het lo kaal «Krasnapolsky» te Amsterdam gehouden worden. Zij gaat uit van wege de «Yereeniging tegen de Kwakzalverij en zal bevatten: strooi biljetten, brochures, advertentiën, ge neesmiddelen, voorwerpen enz. enz., alles op kwakzalverij betrekking hebbende, tot zelfs.het portret van Holleway! De tentoonstelling is slechts toe gankelijk voor de leden. Er bestaat echter in de zaal gelegenheid, zich als lid te doen inschrijven. Het aquarium van het Koninklijk Zoölogisch Genootschap «Natura Artis Magistra« te Amsterdam is verrijkt met een 70tal der zoo hoogst merkwaardige «Zeepaardjes.» Vrijdagnamiddag is een der be dienden op een kantoor aan de Krom- boomsloot te Amsterdam, door een knecht, die wegens wangedrag was ontslagen, verraderlijk aangevallen en met een messteek vrij ernstig in de borst verwond. De dader, die uit wraak gehandeld heeft, is in hech tenis genomen. Men meldt uit Amsterdam dat de leden der effectenfirma Van Hellen- berg Hubar en Hay ward, die onlangs hare betalingen staakte, in hechtenis zijn genomen. Met het stoomschip Schiedam, ka pitein J. L. A. d'Hamecourt, zijn Zaterdag vertrokken van Amsterdam naar New-York 132 volwassen per sonen, 33 kinderen van 1—10 jaar en 8 zuigelingen. Er waren voorts 14 passagiers 1ste klasse aan boord. Aan het station Naarden-Bussum had Zaterdag avond de kommies, fungeerend onderchef, S., het onge luk, toen hij op eene rangeerenden goederenwagen wilde springen, daar af te vallen, waardoor de wagen over hem heen giDg. Hij werd ver schrikkelijk gewond, en is per trein naar Amsterdam, en van 't Centraal station per brancard naar het gast huis vervoerd. De stoomfabriek van kunstboter te Hilversum, die reeds geruimen tijd niet meer werkte, zal, met het ter rein en alle tot de fabriek behoo- rende vaste en losse machinerieën en gereedschappen, in het openbaar verkocht worden op 10 Sept. a. s. Onder de gemeente Nieuwer-Am- stel, aan de zoogenaamde Boeren Wetering, heeft Vrijdagavond de scheepstimmerman S., bij het be proeven van een jachtgeweer door het ontijdig afgaan van het schot, zijn knecht, een oppassend jongeling, doodgeschoten. De commissaris van politie, die ter plaatse van het onge val verschenen was tot het instellen van de noodige onderzoekingen heeft, naar men meldt, geene arre statie doen bewerkstelligen. Te Nieuwe Niedorp zal op Dins dag den 9 September e. k. en zoo noodig ook op den volgenden dag, een nationale kolf wedstrijd worden gehouden. De wijdstrijd zal des voor teloos kunnen doorgaan, zoo niet Astarte evenveel beschaafdheid als groote vlugheid in het gesprek be zeten had, dat nooit opgewekt of zelfs door diepere opwellingen van 't gemoed in vuur geraakte, maar steeds vol sierlijke ongedwongenheid was. Toen Eduard haar naderde, reikte zij hem glimlachend de hand. Ik betwijfel, genadige freule! of u een begrip daarvan heeft, hoe gelukkig het mij maakt, dat mij het toeval de hooge gunst bewijst, u alleen te zien. Inderdaad, lieve vriend! dat hebt ge zeker aan het toeval te dan ken, of liever aan mijne tante, de opperhofmeesteres, gravin Weichel- berg, die plotseling bedenkelijk on gesteld is geworden, en die mama heeft verzocht bij haar te komen. Neem plaats. Mevrouw de opperhofmeeste res is toch niet gevaarlijk ziek? middags 11 uur een aanvang nemen, en er worden uitgeloofd een prijs groot f 100, een eerste premie groot f 50, eene tweede dito van f 25, eene derde dito ten bedrage van f 15, en eene vierde dito ad f 10. De raadsleden te Purmerend, zegt de X. R. Cl. zijn het, bij de be handeling der ontwerp-alg. politie verordening, niet eens kunnen wor den over art. 48, dat het baden binnen de grenzen der gemeente langs de openbare wegen verbiedt. Er ontstond heftige oppositie tegen dit verbod in een gemeente, waar geen zwem- en badinrichting be staat. De heer Lankelma, die het voor de jongens het warmst opnam, wilde het baden alleen verboden zien in de stadgrachten en verder ad libitummits met een zwembroek. De paarden schrikken er zoo van zoo luidde het argument van de voorstanders van het absolute ver bod. De heer Bakker heeft daar nooit van gehoord; ook een boer schrikt niet, misschien alleen eene boerenvrouw, doch daartegenover staat, dat jongens, die niet te wa ter gaan, beroerde lui worden; alleen zwemmende jongens worden kerels, waartegen de voorzitter weer op merkte, dat er zeer goede en flinke lui zijn, die nooit te water zijn ge weest. Zoo gaat het debat nog eene poos voort, tot eindelijk het artikel in omvraag wordt gebracht. Tot den heer Lankelma genaderd, vraagt de voorzitter, of hij vóór of tegen 't art. is. De lieer Lan kelma: «U kent mijn gevoelen, ik noem het een ellendig een dom ar tikel» De voorzitter: «ik roep u tot de orde!» De heer Lankelma: «Ja, ik ben geen zoete jongen.» De voorzitter«ik roep u nogmaals tot de orde» De heer Lankelma: «Om je mond te houden! De voorzitter: «En anders gelast ik u de zaal te verlaten.» De heer Dankelma zwijgt thans, en de stemming gaat verder onge stoord haar gang. Art. 46, 't fameuse artikel, zal in de eerstvolgende ver gadering op nieuw aan de orde ko men; er verklaarden zich 5 stem men voor en 5 tegen. Uit Tessel wordt gemeld: Plet voornemen moet bestaan om op het wrak van de stoomboot Gulf of Panama, in de Noordgronden te laten duiken, om te beproeven de kisten stofgoud te bergen, die aan boord van genoemd stoomsohip uit Japan werden meegebracht. Het wrak zat langen tijd onder het zand bedolven doch schijnt nu weer van de zandlaag bevrijd te zijn. Te Leiden zal op Zaterdag den 27sten September a. s., in de groote zaal van «Zomerzorg» de jaarlijk- sche algemeene vergadering der ver- eeniging voor lijkverbranding ge houden worden. De eollecte ten voordeele van de «Scholen met den Bijbel» te's-Hage gehouden, heeft opgebracht de be langrijke som van f 3665, zijnde f 150 meer dan het vorige jaar niettegenstaande vele gevers, wegens buitenlandsche reizen,afwezig waren. Is het Dagblad wel ingelicht, dan zou de firma L. J. Enthoven en Co. te 's-Hage er toe besloten hebben, beperking* van werkdagen en werk tijd in te voeren. Van 1 Mei jl. tot heden kwamen te Scheveningen 5006 badgasten met 438 dienstboden aan. Verleden jaar bedroeg het aantal vreemdelingen op 25 Augustus 4443. Aan de deelhebbers der Nederland sche Oliefabriek te Delft is, naar aan leiding van den brand in die fabriek, door de directie eene circulaire ge richt, waarin zij verzekert, zich door dezen tegenspoed niet te zullen la ten ontmoedigen, maar onmiddelijk maatregelen te zullen beramen, om Ik hoop van neen! glim lachte Astartedat zou ten min ste van het noodlot al te boosaardig zijn. als mijne tante zoo plotseling sterven moest, nadat zij zooveel jaren moeite heeft gedaan, om zulk eene invloedrijke plaats aan 't hof te verkrijgen. Het nootlot is evenwel menig maal hoogst kwaadwillig. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2