mm mem ei 2e Jaargang. Donderdag 28 Augustus 1884. No. 350. FEUILLETON. BINNENLAND ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagente* voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicitc Etrangère G. I,. DATJBE Co., JOH. F. JONESStier., Parijs, 31lis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 2 5 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4- unr; op Zon- en Feestdagen van 125- tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van S tot 12 jaar alleen onder geleid». Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 unr. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Ncderlandschc Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Drecfzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs em leden der Nederlandsehe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en ireschiedenis, Tooral van Nederland en meer bijzonder van het lïaarlemsehc Bisdom, Krnisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar 1 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 unr, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide.— Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag. Zon- cn Feestdagen vac 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag cn Zaterdag van 1—4 nur. Stadsbibliotheek Prinsenhof Geopend "Woensdag en Zaterdag van 2—4 unr. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 93 nnr. Tm-ranc tArnr nnJwrwnmarl-o vrii. i 2—3 t te De Administratie van Haarlem's Dagllad heeft ,^v het voornemen opgevat om 5 December a. s. weder twee Premien te verloten. Deze zullen zijn: le premie,een keurige mahoniehouten tafel; 2de premie, een zestal keurige stoelen. Deze voorwerpen zullen in een nader aan te kondigen meubelma gazijn of op eene andere voor ieder zichtbare plaats worden tentoonge steld. Ieder, die zich abonneert, ont vangt een lot, benevens, zoolang de voorraad strekt, een eNemplaar van een boeienden Roman cadeau. DE ADMINISTRATIE. ALGEMEEN OVERZICHT. Het bombardement van bet arse naal en van de Rijkswerven bij de stad Foochow, heeft plaats gehad. Ontzettend is de schade, die de Fran- sche vloot aan China heeft toege bracht; men schat ze ongeveer op 500 millioen gulden. Dit is best te hegrijpen, wanneer men nagaat dat 2000J Chineesche arbeiders aan de kustwerken voortdurend werk von den onder toezicht van ruim 60 Europeesche ambtenaren. Ieder jaar werden vijf groote schepen aan de werven gebouwd, zoodat een vijftigtal zeeschepen al daar in de tien jaren, dat de inrich ting heeft bestaan, werden afgele verd. Opmerkelijk is het, dat dit arsenaal en deze werven, die thans door de Fransche vloot zijn vernield, volgens de Fransche officiers waren gemaakt. Een dergelijke inrichting bestaat in geheel China niet en naar alle waarschijnlijkheid zal de oor logspartij in 'dat land wel weder. „DE UITDRAGER". Roman uit het allcdaagsche leven. 33. Eduard greep, en kuste vurig de hand der oude, trotsche dame. O. spreek van eerenswaardige mevrouw! Wat zal ik doen? Welke 'zekerheid kan ik u bieden voor Astartë's geluk? Blindelings wil ik mij aan uwe wenschen en bevelen, zelfs aan de hardste voorwaarden onderwerpen, om u een bewijs der liefde te geven, die, zonder het be zit uwer dochter, mij tot vertwijfe ling brengen zal. O, .-preek, spreek toch, vertraag niet! Op 't gevaar ai', dat u mij erg kwalijk hebt begrepen, Eduard, moet ik 11 twee voorwaarden stellen na deze geleden nederlaag een meer vredelievenden toon aanslaan. De Franschen hebben niets geleden, maar van de Chineezen zijn nog zeven kanonneerbooten gezonken. Volgens een Engelsch ooggetuige dreven verscheidene gewonde en ge- doode soldaten de rivier af, maar deden de Franschen niet de minste moeite de eersten te redden. Verscheidene Chineezen werden echter door Engelsche schepen opge nomen. Wanneer men alzoo de han delingen van Frankrijk ten opzichte van China nagaat, zoo zijn ze niet ongelijk aan die van eene oorlog voerende mogendheid; en ieder on partijdig lezer zou dan ook tot de conclusie komen, dat Frankrijk en China in oorlog zijn. Toch verklaart de Fransche regeering plechtig, dat zij hoegenaamd geen oorlogzuchtige plannen koestert, maar dat zij slechts er op uit is, weerwraak te nemen over de trouweloosheid van de Chi neesche troepen. Verder zegt het Fransche kabinet, dat het zeer goed mogelijk is met China voortaan op goeden voet te staan, al neemt men ook bezit van Foochow en Formosa. Zoo hebben de Portugeezen nog steeds 't eiland Macao in bezit ge houden en de Engelschen Honkong, en toch is de verhouding tusschen die staten en China zoo vriendschappelijk mogelijk en zoo willen wij ook, zeg gen de Fransche ministers, een on derpand hebben van de Chineesche regeering. Hoewel de Fransche re geering niet aan oorlog denkt, zoo noemt de Chineesche regeeringden tegenwoordigen toestand blijkbaar wel zoo. Althans een drietal corvet- ten, die in Duitschland voor China gemaakt zijn, hebben weder bevel gekregen in Duitschland te blijven. Deze schepen vertegenwoordigen eene waarde van ongeveer 45000,000 tusschen welke u te kiezen hebt. Gij gevoelt u sterk genoeg zoolang te wachten, om uwe hartstocht te kunnen beteugelen, tot ge eene zoo booge en onvervreemdbare landsbe trekking verworven hebt, dat uwe familie zelfs dan verzekerd is, wan neer verschuldigde of onverschul digde invorderingen uw vermogen treffen. Maar, dat moet u zelf be kennen, kan wel mogelijk.... zeer lang duren. Aan den anderen kant zie ik alleen dan eene mogelijkheid mij met eene vroegere verbintenis te verzoenen, mijne dochter al uwe pogingen, misleidingen en wissel valligheden te laten deelen, wan neer u haar, bij een huwelijkscon tract, onder alle omstandigheden en zonder voorbehoud, de helft van uw fortuin vermaakt, en mijn hart de geruststelling geeft, dat voor Astarte voldoende, gezorgd is, al zoude u ook het ergste overkomen. De barones had, tegen hare ge- gulden en de waarde van dit drietali zou voor Frankrijk ruimschoots te-; gen de schadevergoeding voor Lang- j son opwegen. In Engeland heeft zich thans eene vereeniging gevormd, die zich ten doel stelt de erfelijkheid van de leden van het Hooger Huis te doen ophouden. Zij draagt daarom den naam van «Volksverbond tot af schaffing van het erfelijk Hooger- huis.» De kortelings opgerichte «Ver eeniging tot hervorming van het Hoogerhuis» heeft zich dadelijk bij haar aangesloten, en reeds zijn de voorzitter en de ondervoorzitter be noemd. De wapenen, waarvan men zich bedienen zal, zijn openbare bij eenkomsten en voordrachten in de clubs. In Londen wil men al dadelijk beginnen, om zoo spoedig mogelijk het doel te bereiken. Zooals reeds vroeger werd bericht, is de Transvaalsehe deputatie den 25n Juli in Pretoria aangekomen. Thans ontvangt men echter nadere bijzonderheden van haar recht fees- telijken intocht. In voertuigen en te paard waren reeds een 600tal bur gers de deputat.e tegemoet gereden, en in de stad zelf had men triomf bogen opgericht. Bijna onmogelijk was het de groote menigte te kun nen toespreken, maar toch had dit nog plaats. Een adres van den Volks raad aan de deputatie werd voorge lezen en daarin werd ook de uit stekende ontvangst herinnerd, die de deputatie van hare stamverwante natie, de Nederlanders, alsook van andere Europeesche Staten was ten deel gevallen. De President kon slechts kort antwoorden, maar hoopt later in het verslag, dat hij aan den Volksraad zou voorleggen, meer uit- woontemet eene bijna roerende warmte, van eene liefde voor As tarte gesproken, als moest zij hare dochter met het bloed haars harten beschermen. Nadat zij geëindigd had, wischte zij de tranen van hare oogen, die hare aandoening haar hadden ontrukt. Eduard was van zijne zitplaats opgesprongen. Zoo is er voor u, geëerde mevrouwniets verder noo- Idig, dan uwen advokaat te gelas ten, dat hij het contract opmake. Ik zal het op den huwelijksdag on derteekenen, en u van alle moeder zorgen ontheffen. De barones sloot den jongen man geroerd in hare armen, en noemde hem haar lieven zoon. Het daarop 'volgende, hoogst vertrouwlijke ge sprek liep over plannen en schik kingen, die men tot bevestiging van dit geluk voor noodig hield. Hierbij verraste haar Astarte, die terugge keerd was en een gloeiende kus, voerig de verschillende voordeelen te kunnen doen uitkomen. De Portugeesche regeering schijnt geheel en al onzijdig te willen blijven in den twist tusschen Frank rijk en China. Een van hare officieren, de kolonel Garcia, is uitgenoodigd door de Chi neesche regeering om in hare ge lederen te dienen; nu hij echter aan zijne regeering toestemming vraagt, wordt hem deze geweigerd, zoodat de Chineezen niet op Portugeesche hulp behoeven te rekenen. In 't Zwitsersche kanton Bern zijn de samenkomsten van 't zooge naamde Leger des Heils onvoorwaar delijk verboden. De oorzaak van dit verbod is hoofdzakelijk 't schandaal, waartoe die salutisten aanleiding gaven. De regeering heeft gewei gerd die samenkomsten toe te staan, op grond, dat dit kerkgenootschap door de regeering van Bern niet als zoodanig erkend is. De cholera blijft in Frankrijk nog altijd op dezelfde plaatsen heer- schen en volgens de laatste berich ten breidt zij zich niet uit. Toch heeft ook de Russische regeering, thans bepaald, dat alleen de personen die van niet besmette plaatsen ko men, ongehinderd het land kunnen binnentrekken. Personen, die van eene besmette plaats komen, mogen niet over de grenzen, voordat zij die plaats minstens drie weken te voren verlaten hebben. Invoer van lompen is verboden; gebruikt linnengoed en kleederen moeten eerst aan de grenzen ontsmet worden. In Amerika verwacht men we der een strijd tusschen de verschil lende spoorwegmaatschappijen. De een vurige omhelzing van Eduard, in tegenwoordigheid der glimlachende j moeder, zeiden haar, wat er voor- I gevallen was. i De barones henevens hare dochter I hadden «Koude-Steen» welstands halve nog niefc bezocht, doch intus- schen voor verscheidene schikkin gen en verbeteringen in Eduard's woning zorg gedragen. De tweede verdieping werd aanstonds de huur opgezegd, want het sprak wel van zelf, dat mama het huis haars schoon zoons zoude bewonen. Dus werd aan schilders, behangers en dergelijken de noodige opdracht gegeven het behoorlijk herstel van alle vertrek ken. De verloving zoude gevierd wor den. Alle voorbereidselen waren bij de barones gemaaktde gasten ge- noocligd; het duisterde reeds. Met een kloppend hart kleedde Eduard zichom juist ten acht tarieven van de vrachtgoederen en van de passagiers zullen hoofdza kelijk op de lijnen van het westen naar de kust belangrijk dalen. Bo vendien is men bevreesd, dat die strijd ook tevens invloed op de koer sen hebben zal. Haarlem, 27 Augustus 1884. Thans zal de veelbesproken kwes tie der gasfabriek alhier, betreffen- den hinder en schade door rook, enz. aan de omwonenden, spoedig zijn op gelost, of, beter gezegd, geheel uit den weg geruimd, indien ten minste de nieuwe maatregelen daarvoor waarborgen. De Hooge Regeering heeft n. 1. beslist, dat het stadsbestuur alhier, de bevoegdheid bezit tot het op leggen van nieuwe voorwaarden aan de gasfabriekal zijn ook de vroegere vergunningen tot op richting en uitbreiding der fabriek door den Koning verleend. Het vol gende besluit is thans aan de direc tie der gasfabriek beteekend: «Aan [de directie der gasfabriek, in verband met 'sKonings besluit van 6 April 1877, no 6, waarbij eene voorwaardelijke vergunning is verleend tot uitbreiding der fabriek door de oprichting van eene stoke rij en een zuiveringshuis, de volgende nieuwe voorwaarden op te leggen: «dat de openingen in de kap van de stokerij aan de zijde van de Raaks met ijzeren schotten worden dicht gemaakt; «dat de bestaande schoorsteenen elk drie meter worden verhoogd; «dat op den nok van de kap vier ijzeren luchtkokers worden aange bracht, elk ter hoogte van 1.50 me ter boven den nok, welke eene door ure bij zijne bruid te verschijnen. Men moge een geluk nog zoo lang en vurig hebben nagejaagd, nog zoo begeerig naar het oogen- blik dier overwinning hebben ge smacht, het is toch eigenaardig, dat het oogenblik, waarin het juichend zijne armen voor ons opent, ons met schrik vervult, in verwarring brengt en in zekere mate, zedelijk onver antwoordelijk maakt. Deze ingehouden vreugde bezat, zeer zonderling, Eduard niet, ten minste niet die reine zalige vreugde, die iets kinderlijk naïefs, iets men- Isclielijk vrij's heeft, en zich aan houdend weldadig in ons verbeidt. Hadde hij dat gevoel, dat hij ver blind genoeg, voor vreugde* aan zag, kunnen onderzoeken, dan hadde hij voorzeker gevonden dat hetge- deeltelijk niets anders was dan uit wendige zinnen bekooring, begeerte naar het bezit der schoonc barones Wolkensteindeels bevredigde ijdel-

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1