snede moeten hebbeu van minstens 100 vierkante decimeters; «dat deze werken worden uitge voerd in overleg met en volgens aan wijzing van den architect over de werken en gebouwen der gemeente; «dat de inrichting binnen drie maanden na dagteekening dezer be schikking moet zijn ingericht over eenkomstig de gestelde voorwaar- deu. bij gebreke waarvan de ver gunning, bij koninklijk besluit van 6 April 1877 no 6, verleend, zal zijn vervallen.* Reeds i3 door de directie der gas- tabriek een begin van uitvoering ge- gegeven door de aanbesteding der ijzeren luchtkokers, zoodat een en ander voor den winter zal zijn ten uitvoer gebracht. Het besluit dag- teekeut reeds vau 26 Juli jl. Voor de omliggende bewoners der fabriek zal een en ander eene groote verbetering zijn en het aan die zij de zoo scboone gedeelte der stad daardoor nog meer aantrekkelijkheid verkrijgen. Dat verkregen concessiën niet al tijd veilige bedekkingen zijn tegen willekeurige handelingen, leert ons teu duidelijkste deze beslissing der Hooge Regeering, welke beslissing daarom eene beteekenis van belang beeft. Zooals reeds vroeger werd me degedeeld, zal de 15 de jaarlijkscbe vergadering der Nederlandscbe ju- risten-vereenigingbier ter stede worden gehouden, en wel op Don derdag, Vrijdag en Zaterdag dezer week. De regeliugs commissie beeft den volgenden feestwijzer vastge steld: Heden avond te 7V2uur con cert in de buiten-Societeit «Trouw moet blijken,» te geven door de juristen-vereeniging. Muziek van bet 4de reg. inf., kapelmeester de beer Grentzius. Morgenavond te 7 uur, concert van de Amsterdamsche Or- kest-Vereeniging, op het terias van het hötel Kurzaal te Zandvoort. Na afloop groot vuurwerk. Vrijdag rijtoer in de omstreken van Haarlem, bezoek aan de ruïne van Brederode, diné in bet hötel Duinlust te Sant poort. Zaterdag te 6 uur diné in bet hótel van den Berg in den Hout en te 7Yb uur concert van bet 7de reg. inf., kapelmeester de beer Sonnemannaangeboden door de Sociëteit «Trouw moet blijken». De vergaderingen zeiven zullen gehou den worden in bet hötel Funckler. Bij kon. besluit van 24 Aug. is benoemd tot ontvanger der dir. bel. te alhier, jbr. J. van Beresteyn, thans ontv. der dir. bel,, invoerr. en acc. te Eindhoven g. a. Vermoedelijk zullen HH. MM. de Koning en de Koningin Vrijdag of Zaterdag e. k. de landbouwtentoon stelling met een bezoek vereeren. De Minister van Koloniën beeft, naar bet Vad. mededeelt, gisteren in buitengewone audiëntie ontvan gen een drietal afgevaardigden van het bestuurdersbond van Vak- en Werkliedenvereenigingen, die naar aanleiding der jongste aanbestedin gen ten dienste der Staatsspoorwe gen op Java Z. Esc. kwamen ver zoeken bij de gunning de belangen der Nederlandscbe industrie in bet oog te houden. Voor twee perceelen zijn de minste inschrijvers Neder landers, voor de andere en daaron der de voornaamste (metalen boven bouw over 218 bruggen) hebben buitenlanders bet laagst ingeschre ven. Met bet oog op den kwijnen- heid, onverstandige triomf over graaf van Gelder en andere mededingers; deels de dwaze droom der hoop van aangeprikkelde eergierigheid, praal zucht enz. De schrik, die verlammende be schroomdheid voor zijn nabijzijnd j geluk, bad geen voorsmaak vau we- i zenlijke vreugde, maar eene angstige spanning, vrees voor den dood zeiven, en kwellende berinneringen. Het aandenken aan Mathilda bleef hem onophoudelijk bij in alle zijne liefde gedachten, en tegelijk kwamen on derscheidene vragen bij hem op, die aan deze omstandigheid verbonden warenMathilda woont in betzelfde buishet geringste dat bij hem voor viel, iedere stoornis in bet huwelijks geluk, zou zij tot zijne beschaming vernemen. Duizendvoudige voorval len verbitterden reeds in de verbeel ding zijn leven; hij gevoelde dat bij niet beer en meester was in zijn eigen buis, geen vrij mensch, zoo den toestand der industrie werd den Minister verzocht, zoover bet Staats belang bet niet verbood, echter aan Nederlandscbe inschrijvers bet werk te gunnen. De Minister beloofde het verzoek in welwillende overweging te nemen. Vroeger is medegedeeld, dat bij gelegenheid van de opening van de Tweede Kamer eene demonstra tie in bet belang van bet algemeen stemrecht zou plaats hebbeu. Thans zijn, naar de Midd. Ct. bericht, alle Werdlieden-vereenigingen in Neder land uitgenoodigd, om zich te doen vertegenwoordigen door afgevaar digden op een meeting, die Zondag 14 September en bij een demonstratie die Maandag 15 September te 's-Gra- venhage zullen gehouden worden, betreffende de indiening van een adres aan de Hooge Regeering en aan de Staten Generaal tot invoering van bet algemeen stemrecht bij de aanstaande grondwetsherziening welk adres den 1 Augustus reeds: is ingezonden en door adressen van adbaesie gevolgd. De verwachtingen omtrent de uitvinding van Rijsselbergbe betref- ;fende bet gelijktijdig telepboneeren en telegrapheeren langs een enkelen draad, schijnen te boog gespannen te zijn geweest. Nog altijd, schrijft bet N. v. d. D., zijn de proefnemin gen niet zoo goed gelukt dat men zonder vrees voor stoornis bet tele- pboonnet te Amsterdam met dat van Haarlem of Zaandam door middel van de Rijksdraden beeft kunnen verbinden. In de praktijk ontmoet het systeem bezwaren, die des te grooter zijn omdat de geabonneer- den der Telepboon-maatscbappij te Amsterdam aan lofwaardig snelle bediening gewoon zijn geraakt. Ook zijn de zooveel sterker batte rijen, welke bet Rijk met bet oog cp de bedoelde proeven in dienst beeft moeten stellen, in andere op zichten zeer hinderlijk. Tot over maat van ramp beeft dezer dagen de bliksem de toestellen beschadigd, welke voor de proeven aan bet hoofd telegraafkantoor aldaar waren op gesteld. Ook in bet geboorteland van den uitvinder, in België, voldoet de zaak niet aan de verwachting. Maandag werd door dr. Napias, den beer Guillemard, accbitect, en twee leden van den Gemeenteraad van Parijs, allen leden van bet Hy giënisch Congres, gebruik gemaakt van bet aanbod der «Vereeniging tot verbetering der woningen van de arbeidende klasse» te 's-Hage om die woningen te bezichtigen. De beeren werden rondgeleid door den secretaris der Vereeniging, jbr. mr. J. Beelaert van Blokland, en moeten volgens bet D. v. s-Grbun inge nomenheid betuigd hebben met de wijze, waarop de Vereeniging erin geslaagd is om den werkman goed koop en gezond te doen wonen. Men meldt uit Heemstede aan de L. Ct.: Er zijn zooveel honderd duizenden snijboonen ingemaakt voor den winter, dat de buismoeder er niet meer van gediend blieft te zijn, ongerekend de snijboonen. die als dagelijkscb gerecht door bare malsch- beid den roem van alle op groenten beluste gasten wegdroegen. Deze zomer was merkwaardig door zijn zonneschijn, helder, gloeiend als van een Italiaanschen hemelstovend voor meloenen en druiven, augur ken en komkommers, waarvan dan lang Schalm daarbinnen woonde, en toch, hem daar uitzetten kon bij niet. Levendiger dan ooit dacht bij aan Mathilda, en alle smarten, die zij om zijnentwille ondergaan moest, traden hem voor zijn geest, vervul den hem met bet diepste medelijden, en bet berouw pijnigde hem. dat bij baar niet al lang op zijne veran- i derde gevoelens voorbereid, en haar van zijne zuivere broederliefde ver zekerd bad. Het naderende oogen- blik zijner verbinding raadde hem ten minste nog den laatsten uitweg tot eene verklaring in te staan, die hem de achting van de speelgenoote zijner jeugd zoude doen behouden. Het was reeds donker; de was kaarsen flikkerden voor zijnen spie gel, waarin bij zijn verbleekt gelaat aanschouwde en.... bij schrikte. Twee uren later zoude bij bruide gom zijn. zoude bij bet huwelijks verdrag onderteekend hebben, en geen tijd was er te verliezen. ook op buitenplaatsen een goed deel is binnengebracb. Soms meldde de tuinbaas zich aan met eene vracht genoeg voor bet beele convent en kou er de streek nog wel mede ver rijkt worden. Lang over zijn tijdis dan ook dit jaar de ooievaar ver trokken nog Zondag vermaakte bij zich aan den vijver met het turen op aal. Die goede vogel heeft stellig zijn verblijf in Holland gerekt, om dat bij in Egypte geen fraaier weer kon verwachten. Het D. v. N. ontving de volgende mededeeling: «Tot geruststelling van de inge- zetenen, te Amsterdam, moge de mededeeling strekkeu, dat, toen ons dezer dagen de ondeugdelijkheid van bet duinwater op zeer veel plaatsen in deze stad gebleken was, wij ons den 20en Aug. jl. tot de directie der (duinwater-Maatsehap- pij) gewend hebben, met bet ver zoek om inlichtingen, betreffende de oorzaak en -met dringende aan beveling tot onmiddelijke verbete ring. «Hierop werd ons den 22en Aug. door de directie bericht,» dat de onzuiverheid vau bet duinwater ver oorzaakt is geworden door ondicht- beid van de verbindingsbuizen aan de werken te Leiduin, en dat door baar zoodanige maatregelen, ter voorziening daarvan, genomen zijn, dat niet alleen voor bet oogenblik, maar ook voor bet vervolg, derge lijke afwijking van bet duinwater niet meer zal voorkomen. «Namens de Inspecteuren voor de keuring van voedingsmid delen, «De Voorzitter «Dr. D. J. Costeb.» Gisterenavond omstreeks balftien werd de brandweer gealarmeerd voor een zwaren uitslaandën brand in een manufacturenwinkel op den boek van de Tuinstraat en le Tuindwars straat 18 te Amsterdam. De brand ontstond door het vlam vatten van goederen in de winkelkast. In een oogwenk stond bet gebeele perceel dat door 4 buisgezinnen werd be woond, in lichterlaaie. Spoedig was ook bet daarnaast gelegen buis aan getast en brandde bet bovengedeelte daarvan geheel uit. Van bet perceel waarin de brand uitbrak, is zoo goed als uiets over. Bijzondere vermelding verdient de daad van den broodbakker J. Ibe- lings, die gewapend met een bijl de deur opensloeg en de bewoners redde, die zich reeds tér ruste hadden be geven, en een vasten slaap genoten een welverdiende rust na 2 dagen en 2 nachten met bet ver vaardigen van bloemen en bloem kransen te zijn bezig geweest. Voorts mag niet onvermeld blijven dat me juffrouw Anna Maria Schols, woon achtig in de Tuindwarsstraat, zich beeft onderscheiden door bet redden van eenige kinderen. Van bet perceel aan de overzijde beeft de voorgevel door den feilen gloed zeer veel geleden. Gewerkt hebben bij dezen brand 1 brandkraan2 bandspuiten1 stoomspuit en de drijvende stoom spuit De Amstel. De moeder van een gezin dat acht kinderen telt, was naar bet vuurwerk gaan kijken. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreurenhoewel tijdens den brand bet tegendeel werd beweerd. In stede van den frak, trok hij haastig een rok aan en schelde. Oswald, zijn bediende, kwam binnen. Wat is er van uwe dienst? Hoor eens Oswald, ik hoop dat je mij trouw bent? Kan uwe Genade daaraan twij felen, dat ik?.... Nu, goed zoo! Ik zal je dan dit zeggenvoor iedere geheime boodschap, die ik je voortaan laat doen, en die ik evenzoo wenscb te zien verzwegen als overgebracht, zal ik je drie louis d'or geven. Ik ben trouw als goud, gena dige heer. Hier heb je al vast je eerste geld OswaldGa naar beneden langs de poort; links van de straat is de kamer, waar Schalm's dienstbode woont.... Heel goed.... Geef baar dezen daalder, en verzoek baar om juffrouw Mathilda Een ram van den heer G. S. v. M., te Ambt-Vollenhove, die naar de Internationale Veetentoonstelling te Amsterdam zou worden gezon den, is in een weide nabij Blokzijl deerlijk mishandeld en van zijn staart beroofd. Naar den dader wordt ge zocht. Jaloerschheid was naar alle waar schijnlijkheid eergisteren te Nieuw- Amsterdam de oorzaak van een moord. Een meisje, dat vroeger verkeering met een jongen bad en dezen zijn afscheid bad gegeven, was nu in ge- zelscbap van eeu ander. De afgewe zene, hierover in drift ontstoken en buitendien alles behalve nuchter, stak zijn medeminnaar onverwacht met een mes in bet hart, zoodat bet ongelukkige slachtoffer van minneu- nijd bijna oogenblikkelijk dood ne-| iderzeeg. De dader en de getuigen der misdaad zijn reeds in verboor ge nomen. In een buitengewoon politieblad wordt bericht, dat in den nacht van 23 op 24 Aug. jl. te Heiloo, in de woning van Pieter Groot, onder ver zwarende omstandigheden, de vol gende voorwerpen zijn ontvreemd: 1 Zwarte gestopte vrouwenzak met blauwe voering; 1 zilveren naalden koker, gesloten met een schroef waar op een slang gewerkt is; 1 zwart knipmesje met twee mesjes, 1 sleu telbos met ongeveer 6 sleutels, waar onder een aan bet bandvatsel voor zien van drie gaatjeseen witte zak doek, vermoedelijk gemerkt J. H. R.; 1 zwartlederen portemonnaie, her haaldelijk gebruikt met stalen knip, inhoudende ruim f20 aan onder scheidene geldstukkenwaaronder 4 rijk sdaalders; 1 beursje van gekleur - de kraaltjes met zilveren knip, in houdende drie guldens en eenig klein geld; een balsketting van echte bloed koralen met kantiljegouden slot, waarvan een zijkantje met garen her steld is, ongeveer f 1.30 aan verschil lende geldstukken; 3 doosjes met zoo genaamde Zweedscbe lucifers gevuld. De officier van justitie te Alkmaar verzoekt opsporing en inbeslagne ming van de ontvreemde voorwer pen, aanhouding van den vermoede- lijken dader en bericht. Den Helder vierde op Zaterdag en Zondag jl. in Tivoli weer zijn Flo- ralia-feest. Eene rijke verzameling van ingezonden scboone stek- en zaai- planten, met veel smaak gerangschikt en opgeluisterd door vele ter versie ring aangeboden planten en andere voorwerpen, vormde eene tentoon stelling, die bet drukke bezoek dat baar ten deel vielten volle waard was. Aan de bezoekers van Zaterdag en Zondagmiddag werden in den tuin van Tivoli concerten aangebo den van bet stafmuziekkorps der Ma rine, terwijl zij Zondag avond bo vendien bet genoegen hadden van illuminatie en vuurwerk. Dank zij de goede zorg van de Floralia-com- missie en de begunstiging van bet prachtige zomerweer, mag bet feest, een waar volksfeest, uitmuntend ge slaagd heeten. Zondag avond wer den aan de bekroonde inzenders de bun toegekende prijzen en getuig schriften uitgereikt. In de voorgaande week vervoeg de zich ten huize van een brood bakker te Leiden een fatsoenlijk ge kleed jongmenscb, met een brief roor den bewoner. Daar de bakker te bewegen in die kamer daar te komen. Zoo zij daar heengaat, dan roep je mij; begrepen? Zeg baar, dat ik met de juffrouw alleen nood zakelijk een paar woorden spreken moet; vóór dien tijd laat je niet inspannen. Zooals u beveelt, mijnbeer! De knecht ging been. Eduard wachtte, op en neder stappende. Oswalds overredingsgavegelukte bet kunststuk. Hij kon zijnen beer spoe dig gunstige berichten geven, en Eduard ijlde, naar bet plein, snelde het portaal door, dat nog donkerder was dan gewoonlijk, en trad in de kamer, aan welker deur de meid van Schalm stond te wachten. Een armoedig lichtje stond daarin flauw te branden. De dienstmaagd ging, om op het geschiktste oogenblik Mathilda te roepen. De tijd verstreek voor Eduard in pijnlijke verwachting en angst. Hij voelde eene grenzenlooze lafheid en diens vrouw niet te buis waren, werd bij in eene der kamers gela ten, in gezelschap van de winkel juffrouw. Laatstgenoemde iu den winkel moetende helpen, bleef bet jonge mensch eenige oogenblikken alleen, waarna bij op eenmaal ver trok, zeggende over een uur te zul len wederkeeren. Hieraan gaf bij echter geen ge volg, waarna de juffrouw, tehuis komende, ontdekte dat baar gouden horologe en dito ketting ontvreemd waren. Volgens het signalement van den persoon, begreep zij met een bij haar bekend zijnd slecht sujet te doen te hebben, nl. zekeren H. Bouma, van Hiltegom. Nadat de politie van een en ander keunis be komen bad, gelukte bet baar de ontvreemde voorwerpen die reeds verkocht waren, in beslag te nemen. Bouma (die zich bij bet verkoopen dezer voorwerpen Wagner genoemd bad) bad de gemeente reeds verla ten. Gisteren echter is bij door de politie te Leiden aangehouden, juist toen hij die gemeente weder was binnen gekomen. Hij bekende bet misdrijf te hebben gepleegd. Van de drie vuurwerkmakers, die Maandag bij de ontploffing in bet Kleine Veentje te 'silage zoo deer lijk verwond werden, zijn de 13- jarige H. W. Wagner en de 22-ja- rige J. Kau onder de hevigste smar ten in het ziekenhuis overleden. Er schijnt kans te bestaan op bet behoud van bet leven van dender den verwonde, J. Roel, 22 jaren. Als een aandoenlijke bijzonder heid omtrent dit treurig feit deelen wij nog mede, dat de 13jarige jon geling, die mede door zekeren Naning huiswaarts werd geleid, op den weg' naar zijn woning, ondanks de on dragelijke smart, welke bij leed, een vrolijk liedje zong, en zulks om zijn moeder, die in groote wan hoop hem vergezelde, in den waan te brengen, dat bet niet zoo erg met hem was. Dat blijk van kin derliefde zal de arme moeder nog troosten in haar ontzettend leed. Die teedere attentie bewees toch voor de innige genegenheid, welke de knaap zijn moeder toedroeg. In bet Dagbl. v. s-Gravenhage leest menDe beklagenwaardige moeder van den dertienjarigen jon geling, die bij de kruitontploffing omkwam, verkeert in de meest be hoeftige omstandigheden. Zij is daar door niet in staat de kosten zijner begrafenis te dragen. En toch wij deelen bet hierboven mede bad de knaap zijn moeder zoo innig lief, zoodat haar verlangen alleszins be grijpelijk is om hem een «eerlijke begrafenis» te geven, 't Zou baar bard vallen om «hem van deu arme te zien wegdragen.» Kan de liefde der moeder baar zoon niet teruggeven, wel kan zij dezen enkelen balsemdroppel doen vloeien in de schrijnende wonde. Die iets wil afstaan baaste zich daarmede Mej. Van der Tas, geb. Temminck, Lage Westeinde 56, en mej. de wed. Vreeburg, N. W. Binnensingel 23, zijn bereid giften te ontvangen, een taak, welke de Administratie van bovengenoemde courant ook gaarne op zich neemt. Men schrijft uit Zwolle: De eer gisteren in het Zwartewater alhier verdronken werkman H. P. J. Vid- deleer uit 's Hage, was niet op den in zijn hart, zijn moed was verdwe nen; bij zou "t wel hebben willen ontloopen. Juist toen hij stond te overleggen wat bij doen zoude, blij ven of weer beengaan, boorde bij Mathilda's stem in den gang. Maar mijn hemel, meisjewat kon bet dan zijn, dat je mij zoo heimelijk te vertellen hebt? Met die woorden opende zij snel de deur, en trad binnen. Op 't zelfde oogenblik zag zij Eduard doodsbleek en treurig voor zich staan. Zij gaf een gil, en wilde terugkeeren, maar bij verstoutte zich, en greep bare band. Blijf toch een paar oogenblik ken, fluisterde bij vol angst. Mathilda's boezem sloeg geweldig; baast stikte zij in snikken, eindelijk wendde zij hem baar gelaat toe. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2